Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

ΠΡΟΣ ΑΓΛΑΙΑ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΜΗΤΕΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ..

Ο Μικρός μου ειναι 5,5 μηνών με αποκλειστικό θηλασμό εχουμε φτασει στα 7200 και 65 εκατοστα..( 2870 γεννηθηκε και 49 εκατοστα) η ερωτηση μου ειναι σχετική με το ισχυρό αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος γιατι ενω τους προηγουμενους μήνες ο μικρος εβαζε σχεδον ενα κιλο τον τελευταιο μήνα πηρε μονο 200 γραμμαρια και 1,5 εκατοστο..εχω παρατηρήσει πολυ συχνα να εκτοξευέται το γαλα σαν πιδακας και απο τα δυο στηθη... και ο μικρος εκανε συχνα εμετο .. ταυτοχρονα μαλλον βγάζουμε το πρωτο μας δοντακι και ειχαμε το πρωτο μας μακρινο ταξιδι - τα αναφερω αυτα μηπως επιρεαζουν το βαρος του μικρου -ευχαριστω.. λενα

 

Τα 200γρ για το μήνα που είστε είναι μεν λίγα αλλά το μωρό πήρε πολύ βάρος τους προηγούμενους μήνες κι ίσως φρέναρε λίγο.

Η δε αυξητική ορμόνη (για το ύψος) εκκρίνεται κατά ώσεις, που σημαίνει ότι κάθε μήνα μπορεί να μην έχει σταθερή αύξηση στο μήκος/ύψος - εξάλλου το παιδί έχει ανέβει καμπύλες σε σχέση με το ύψος γέννησης.

Για το ισχυρό αντανακλαστικό ίσως πρέπει να αφήνεις να τρέχει το γάλα που "εκτοξεύεται" σε πετσέτα ή να το βγάζεις με το χέρι ή αντλία και μετά να βάζεις το μωρό στο στήθος. Αν συμβαίνει και κατά τη διάρκεια του θηλασμού (όχι δηλ. μόνο στην έναρξη) μπορείς να βγάλεις το παιδί από το στήθος να αφήσεις το γάλα (που πετάγεται) να τρέξει πάλι σε μια πετσέτα και μετά να συνεχίσει το μωρό να θηλάζει.

Αν σε απασχολεί το κατά πόσο οι εμετοί επηρεάζουν την ποσότητα γάλακτος που τελικά παίρνει το μωρό, μέτρα τις βρεγμένες του πάνες ανά 24ωρο: στην ηλικία αυτή πρέπει να βρέχει 4-5 πάνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστω πολυ αυτο θα κανω στον επομενο θηλασμο.. τωρα που το σκεφτομαι πινει απο το ενα στήθος και κλαιει τον σηκωνω να ρευτεί και μετα τον εβαζα απο το αλλο στηθος, μάλλον θα αρχισω απο το ίδιο να του δίνω μεχρι να τελειώσει το γευμα.Ισως να ηθελε να βγαλει τον αερα και εγω του εδινα το αλλο στήθος και φαινεται μπουκωνε και στο τελος πεινουσε.

Σε ευχαριστω πολυ και παλι καλο βραδυ ..

το αλλο μου το ψαράκι ειναι γεννημένο 2/4/2010 αλλα η μαμα του ξεχασε πως μπαινει το tickeraki....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

EvaMD σε ευχαριστώ πολύ, :)

εγώ σκέφτηκα μήπως δεν χωνεύει καλά η καημενούλα γιατί την τελευταία εβδομάδα δεν πήρε και πολύ βάρος -είναι 4,5 μηνών και πήρε μόνο 50γρ και νομίζω ότι είναι λόγω της παλινδρόμησης..

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο, ο δικός μου ειναι 3χρ. και αν μετα απο φαγητο δεν κατσει λιγο αμεσως του ερχεται πανω με αποτελεσμα να τον πιάνει λόξιγγας.

Από μωρο 3 μηνων ταλαιπωρουνταν με μετριας μορφής ΓΟΠ, αλλα τον θηλασα μεχρι 8 μηνων, χωρις φαρμακα μιας και εβαζε κανονικα βάρος.

k4lbp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις δυστυχώς κάναμε σήμερα το πρωί υπέρηχο και έχει κρυφή παλινδρόμηση και μας είπε ο γιατρός ότι πρέπει να πάρει για λίγο epadoren για να ηρεμήσει :( θα της το δώσω γιατί μας το είπε και η σύμβουλος θηλασμού που πήγαμε πρόσφατα (αλλιώς μπορεί και να το σκεφτόμουν :)). Κορίτσια το epadoren πως το δίνετε στο μωράκι; εμένα μου είπε με σύριγγα (χωρίς τη βελόνα εννοείται!) βολεύει αυτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις δυστυχώς κάναμε σήμερα το πρωί υπέρηχο και έχει κρυφή παλινδρόμηση και μας είπε ο γιατρός ότι πρέπει να πάρει για λίγο epadoren για να ηρεμήσει :( θα της το δώσω γιατί μας το είπε και η σύμβουλος θηλασμού που πήγαμε πρόσφατα (αλλιώς μπορεί και να το σκεφτόμουν :)). Κορίτσια το epadoren πως το δίνετε στο μωράκι; εμένα μου είπε με σύριγγα (χωρίς τη βελόνα εννοείται!) βολεύει αυτο;

 

Το εν λογω φαρμακο δεν βοηθα στην αναστολη της ΓΟΠ, ουτε καλυτερευει η κατασταση του. Αυτο που κανει, ειναι να προστατευει τον οισοφαγο, μην παθει το μωρο οισοφαγητιδα. Εχει, δε, πολλες παρενεργειες, ενω δεν γραφει στο φυλλο οδηγιων οτι επιτρεπειται να το δινουμε σε βρεφη. Εμεις δεν της το δωσαμε, και δεν επαθε τιποτα.

Δειτε στο παρον θεμα, παλαιοτερα ποστ για περισσοτερες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Το εν λογω φαρμακο δεν βοηθα στην αναστολη της ΓΟΠ, ουτε καλυτερευει η κατασταση του. Αυτο που κανει, ειναι να προστατευει τον οισοφαγο, μην παθει το μωρο οισοφαγητιδα. Εχει, δε, πολλες παρενεργειες, ενω δεν γραφει στο φυλλο οδηγιων οτι επιτρεπειται να το δινουμε σε βρεφη. Εμεις δεν της το δωσαμε, και δεν επαθε τιποτα.

Δειτε στο παρον θεμα, παλαιοτερα ποστ για περισσοτερες πληροφοριες.

 

Ναι, Λίζα μου το ξέρω, για τον οισοφάγο μου το έδωσε για να ηρεμήσει λιγάκι -είναι και αρκετά προωρούλα η καημένη και το έχει πιο έντονα. Γι' αυτό είπα ότι μου το είπε και η σύμβουλος θηλασμού αλλιώς μπορεί και να μην της το έδινα ;) σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Λίζα μου το ξέρω, για τον οισοφάγο μου το έδωσε για να ηρεμήσει λιγάκι -είναι και αρκετά προωρούλα η καημένη και το έχει πιο έντονα. Γι' αυτό είπα ότι μου το είπε και η σύμβουλος θηλασμού αλλιώς μπορεί και να μην της το έδινα ;) σ' ευχαριστώ

 

εχετε δηλ διαγνωσει ευαισθησια στον οισοφαγο? Τοτε να το παρει, αλλα με μετρο. (με συριγγα το δινεις οντως, σιγα σιγα στη γλωσσα ή στο μαγουλο, αλλα...καλη τυχη εμενα το εφτυσε 1-2 φορες που το δοκιμασαμε)...

Εμενα μου ειχαν πει οταν η μικρη μου ηταν 1,5 μηνων οτι επιβαλλοταν να το παρω μεχρι να γινει τουλαχιστον 6 μηνες....τελικα δεν της το εδωσα σχεδον καθολου.

Link to comment
Share on other sites

εγω εδωσα στη μικρη μου επαντορεν μετα απο εξεταση με κάμερα απο ωρλ ο οποιος διεγνωσε οίδημα στο λάρυγγα....ειχε διαγνωστει καιρο πριν παλλινδρομηση μεσω υπέρηχου αλλα αφου επερνε βαρος δεν εκανα τπτ, απλως συνεχιζα να θηλαζω αποκλειστικα....της το εδωσα για 4 εβδομαδες οταν ηταν 6 μηνων και το παιδι ηρεμησε, ειμαι κατα το φαρμάκων αλλα οχι φανατικα....παν μετρον άριστον...

Link to comment
Share on other sites

εγω εδωσα στη μικρη μου επαντορεν μετα απο εξεταση με κάμερα απο ωρλ ο οποιος διεγνωσε οίδημα στο λάρυγγα....ειχε διαγνωστει καιρο πριν παλλινδρομηση μεσω υπέρηχου αλλα αφου επερνε βαρος δεν εκανα τπτ, απλως συνεχιζα να θηλαζω αποκλειστικα....της το εδωσα για 4 εβδομαδες οταν ηταν 6 μηνων και το παιδι ηρεμησε, ειμαι κατα το φαρμάκων αλλα οχι φανατικα....παν μετρον άριστον...

 

tzia συμφωνουμε, δεν αναφερομαι αν δεις παραπανω σε τετοιες περιπτωσεις. Αν εχει διαγνωστει κατι τετοιο, αναγκαστικά, δινεις στο παιδι.

Απλα στην ελλαδα οι παιδιατροι εχουν φτασει στο αλλο ακρο, δηλ με το που διαγνωσουν ΓΟΠ αμεσως σου συνταγογραφουν το εν λογω σκευασμα, και κατι τετοιο ειναι λαθος. Με αυτον τον τροπο πολλα μωρα παιρνουν χωρις λογο, ενα φαρμακο με παρενεργειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tzia συμφωνουμε, δεν αναφερομαι αν δεις παραπανω σε τετοιες περιπτωσεις. Αν εχει διαγνωστει κατι τετοιο, αναγκαστικά, δινεις στο παιδι.

Απλα στην ελλαδα οι παιδιατροι εχουν φτασει στο αλλο ακρο, δηλ με το που διαγνωσουν ΓΟΠ αμεσως σου συνταγογραφουν το εν λογω σκευασμα, και κατι τετοιο ειναι λαθος. Με αυτον τον τροπο πολλα μωρα παιρνουν χωρις λογο, ενα φαρμακο με παρενεργειες.

 

Κορίτσια συμφωνώ απόλυτα, σχεδόν όλοι οι γιατροί με το παραμικρό φάρμακο. Εγώ η ίδια πιο πάνω σε αυτό το τοπικ είχα πει σε μια μανούλα να μην δώσει φάρμακο στο μωράκι της αν δεν το ψάξει. Από την άλλη υπάρχουν περιπτώσεις που δυστυχώς χρειάζεται..κι εμένα στην αρχή είχα μια ήπια ΓΟΠ και ο γιατρός μου είπε ότι έτσι κι αλλιώς δεν είναι ασθένεια, είναι μια φυσιολογική κατάσταση απλώς το παρακολουθούμε. Τώρα όμως έχει ερεθιστεί ο οισοφάγος της και δυσφορεί πολύ η καημένη, γεννήθηκε και μικρούλα οπότε θα αργήσει περισσότερο να ωριμάσει. Επίσης, έχει βήχα που σημαίνει ότι είναι πολύ πιθανό να κάνει αναρρόφηση.. Ευχαριστώ για τις συμβουλές, από χθες της το ξεκίνησα με τη συριγγούλα, Λίζα κι εμένα χθες το φτυσε :D είδα το φανελάκι ροζ μετά από λίγο χι χι! Πάντως το έχει πάρει έως τώρα 3 φορές, νομίζω ότι βλέπω μια λίιιιγη βελτίωση θα δούμε, θα σας πω πως πάει και αν την βοηθάει ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα σε 4 γιατρους μεχρι να αποφασισω να της το δωσω...φυσικα ειχα ενημερωθει πολύ και απο το φορουμ προηγουμένως...

Οι γιατροι πρεπει να ειναι συνέχεια υπο κριση...η γιατρος μας για να δωσει επαντορεν ηθελε να της κανουμε πεχα οξυμετρια, μια εξεταση που επι 24 ώρες θα είχε σωληνακι απο τη μυτη στο στομαχακι της...ενώ ηδη την ειχε εξετάσει ο ωρλ με κάμερα....

Πήγα και σε άλλους γιατρους...αλλοι μου λεγαν να μην το δωσω και να ξεκινησω στερεες, μεχρι που βρηκα εναν ο οποιος με καλύψε με αυτα που μου ειπε...οσο κάνει την κρυφη παλλινδρόμηση το σύστημα δυσκολεύεται να ωριμάσει...και εκτος απο το οτι δεν έπερνε βάρος, ενας πρησμένος λάρυγγας είναι επικίνδυνος...δωσαμε λοιπον το σιροπάκι για 4 εβδομαδες με συριγγα...απο τοτε ολα καλα....

Εκτος ομως του οτι πολλοι γιατροι το δινουν για ψηλλου πήδημα, υπάρχουν και μερικες μανουλες...(ημουν και εγω μια απο αυτες αρχικα) που αρνιομουν να το δωσω στο παιδι ...ομως οπως αποδείχτηκε το ειχε ανάγκη....

Η μικρη ειναι 10 μηνων και εχει παρει 2 φορες ντεπον....πολλες φορες ομως σκέφτομαι...γιατι να καταπολεμάει μόνη της τον πόνο...εγω μια χαρα μπουκώνω τα παναντολάκια μου οταν μου ποναει το κεφαλι.....άβυσσος η ψυχη της μανούλας!

Link to comment
Share on other sites

βρηκα εναν ο οποιος με καλύψε με αυτα που μου ειπε...οσο κάνει την κρυφη παλλινδρόμηση το σύστημα δυσκολεύεται να ωριμάσει...και εκτος απο το οτι δεν έπερνε βάρος, ενας πρησμένος λάρυγγας είναι επικίνδυνος...δωσαμε λοιπον το σιροπάκι για 4 εβδομαδες με συριγγα...απο τοτε ολα καλα....

Εκτος ομως του οτι πολλοι γιατροι το δινουν για ψηλλου πήδημα, υπάρχουν και μερικες μανουλες...(ημουν και εγω μια απο αυτες αρχικα) που αρνιομουν να το δωσω στο παιδι ...ομως οπως αποδείχτηκε το ειχε ανάγκη....

Η μικρη ειναι 10 μηνων και εχει παρει 2 φορες ντεπον....πολλες φορες ομως σκέφτομαι...γιατι να καταπολεμάει μόνη της τον πόνο...εγω μια χαρα μπουκώνω τα παναντολάκια μου οταν μου ποναει το κεφαλι.....άβυσσος η ψυχη της μανούλας!

 

ουφ! κλαίει η μικρή και κάνω 2 ώρες να γράψω 2 γραμμές:)

Κι εμεις κρυφή έχουμε τελικά Τζία και μου είπε ακριβώς αυτό ο γιατρός, ότι πρέπει να το πάρει για να μπορέσει να ωριμάσει το σύστημα. Δεν μας είπε πόσο θα το πάρουμε, μου είπε να τον πάρω σε 5 μέρες να του πω πως πάει. Κι εγώ ήμουν αρκετά αρνητική στο να το δώσω, εγώ είμαι και στον εαυτό μου έτσι, για να πάρω ντεπόν πρέπει να είμαι στο αμήν:-D ίσως ούτε αυτό είναι σωστό που κάνω :rolleyes: πάντως ήμουν προετοιμασμένη να ακούσω διάφορα και ήμουν κάπως, όμως δεν μου είπε τίποτα κουλό, μόνο ότι το μητρικό απλώς είναι πιο λεπτόρευστο και ανεβαίνει πιο εύκολα. Κι εγώ του είπα φυσικά ότι ευτυχώς που πίνει μητρικό και δεν ερεθίζεται περισσότερο ο οισοφάγος της. Δεν είπε τίποτα :cool: Ο άντρας μου επειδή έχει μάθει πια από μένα διάφορα για το φόρουμ, μου λέει τι συγχύζεσαι; το πολύ να γράψεις αυτά που θα σου πει στο τι άλλο θ'ακούσω :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

souzi αυτο μου μου ειχε πει εμενα ειναι οτι καθε παλλινδρόμηση σε καθε παιδάκι μπορει να ειναι διαφορετικη...μπορει καποιο μωρακι να βγαζει κουβαδες και να μην εχει θεμα και κάποιο άλλο να βγαζει μερικες γουλίτσες (πιο όξινες όμως) και να έχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

souzi αυτο μου μου ειχε πει εμενα ειναι οτι καθε παλλινδρόμηση σε καθε παιδάκι μπορει να ειναι διαφορετικη...μπορει καποιο μωρακι να βγαζει κουβαδες και να μην εχει θεμα και κάποιο άλλο να βγαζει μερικες γουλίτσες (πιο όξινες όμως) και να έχει πρόβλημα...

 

Ναι, ακριβώς. Εμένα η καημένη βγάζει πολύ λίγες γουλίτσες ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σας!! τωρα με προβληματισατε με το epadoren :( εμενα το μικρο μου την πρωτη εβδομαδα δεν εκανε εμετους μετα ξεκινησε σιγα σιγα και μου εβγαζε 1 η 2 γευματα την ημερα...ειχε μερα που δεν εκανε αλλα ειχε και μερα που εκανε 3 φορες ολο το γαλα! σημεωση ο πρωτος παιδιατρος αφησε στην κριση μου το τι γαλα θα της δινω ..!!! το γιατι της εδινα και ξενο γαλα ειναι μεγαλη ιστορια που με λιγα λογια η παιδιατρος του νοσοκομειου μου ειπε να της δωσο γιατι λεει της ελειπαν υγρα...ο παιδιατρος που ειμαστε τωρα το παλεψε η αληθεια πριν μας γραψει το σιροπι..αλλαξαμε 5 γαλατα αντιαναγωγικα αλλα δυστηχως τα ιδια... και τωρα ποια αυτο το γαλα δεν το επινε η μικρουλα μας και εκλεγε σε οσο επινε και καναμε υπερηχο και ειχε παλινδρομηση και τοτε μας εγραψε το epadoren για 5 μερες και βλεπουμε! το ξεκινησαμε προχθες βραδυ και μεχρι τωρα δεν ξαναεκανε εμετο..και εγω το εχω βαλει σκοπο να κοψω ολη αυτη την σκονη που πινει το μωρο μου και θα ενοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο να εχω παλι το γαλοτακι μου και πιστευω οτι θα ειμαστε ενταξει

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας!! τωρα με προβληματισατε με το epadoren :( εμενα το μικρο μου την πρωτη εβδομαδα δεν εκανε εμετους μετα ξεκινησε σιγα σιγα και μου εβγαζε 1 η 2 γευματα την ημερα...ειχε μερα που δεν εκανε αλλα ειχε και μερα που εκανε 3 φορες ολο το γαλα! σημεωση ο πρωτος παιδιατρος αφησε στην κριση μου το τι γαλα θα της δινω ..!!! το γιατι της εδινα και ξενο γαλα ειναι μεγαλη ιστορια που με λιγα λογια η παιδιατρος του νοσοκομειου μου ειπε να της δωσο γιατι λεει της ελειπαν υγρα...ο παιδιατρος που ειμαστε τωρα το παλεψε η αληθεια πριν μας γραψει το σιροπι..αλλαξαμε 5 γαλατα αντιαναγωγικα αλλα δυστηχως τα ιδια... και τωρα ποια αυτο το γαλα δεν το επινε η μικρουλα μας και εκλεγε σε οσο επινε και καναμε υπερηχο και ειχε παλινδρομηση και τοτε μας εγραψε το epadoren για 5 μερες και βλεπουμε! το ξεκινησαμε προχθες βραδυ και μεχρι τωρα δεν ξαναεκανε εμετο..και εγω το εχω βαλει σκοπο να κοψω ολη αυτη την σκονη που πινει το μωρο μου και θα ενοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο να εχω παλι το γαλοτακι μου και πιστευω οτι θα ειμαστε ενταξει

 

Μπράβο Κατερίνα! Θα δεις μεγάλη διαφορά με το νοσοκομειακό θήλαστρο:) Σε σχέση με την παλινδρόμηση, εγώ να σου πω, το παίρνουμε 8 μέρες τώρα το epadoren, ο άντρας μου λέει ότι βλέπει διαφορά εγώ πάλι όχι πολύ. Απλώς τώρα η μικρή δεν δυσφορεί τόσο πολύ, την βλέπω που κάνει σαν να της ανεβαίνει το γαλατάκι (ένα μπλλλου!) αλλά μετά δεν κλαίει όπως έκανε. Βέβαια αρκετές φορές ακόμη ξεκινάει να φάει κανονικά πιάνει το στήθος και μετά από λίγο τεντώνεται πίσω, το αφήνει και πατάει τα κλάμματα. Ο γιατρός μου είπε να το πάρουμε καμιά 10ρια μέρες ακόμη για να ηρεμήσει ο οισοφάγος της..

Link to comment
Share on other sites

εγω ψαχνω απεγνωσμενα να δω αν ευθυνεται η συμπεριφορα της μπεμπας μου στην παλλινδρομηση...τρωμε κ βαζουμε τα κλαματα η στην καλυτερη περιπτωση θα πιανει κ θ αφηνει τη θηλη συνεχεια-τις τελευταιες βδομ ειναι πιο εντονο...-θελουμε να φαμε αλλα μολισ πλησιαζει στο στηθος κλαιει..περναει κανα 40λεπτο κ τρωμε παλι..μεσα στη μερα δυσκολα κοιμαται κ κοιμαται κυριως πανω μου.το βραδυ δ μπορει να κοιμηθει καλα.τα τελευταια γευματα ειναι κ τα πιο δυσκολα..κοιμισμενη κ αφου εχει ρευτει ξυπναει λιγο αφου την εχω βαλει στην κουνια κ κλαιει.την σηκωνω κ ρευεται παλι!(αυτο δ συμβαινει παντα..)κ αυτο γινεται γ μια ωρα περιπου μεχρι να ταβλιαστει εντελως απ την κουραση.5-6 ωρες μετα αρχιζει κ σφιγγεται παλι στον υπνο της...

δινω epadoren 3 μερες τωρα.βλεπω μια καποια βελτιωση αλλα τιποτα φοβερο..

παντως ποναει κ οταν δ τρωει..σας συμβαινει εσας??

α!κ τα κακακια εγιναν μουσταρδι με το block feeding αλλα ειναι ακομη νερο..υποψην οτι δ τρωω γαλακτοκομικα μοσχαρι οσπρια κ πρασινα γενικα..

αυτα...:(

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και το παλαιότερο μήνυμα που έγραψες:

 

τελικα εχουμε γοπ.ξεκινησαμε epadoren ηδη .ελπιζω να κανει διαφορα.τα κακακια ακομα διαρροια ομως...τι ειναι!!θα τρελαθω!!!ο γιατρος ειπε οτι μερικα παιδακια μπορει να κανουν διαρροιες μεχρι 5 6 ετων.εγω την βλεπω ποναει ομως.κατι αλλο φταιει..τι ειναι!!!:evil:

 

Η οισοφαγίτιδα θέλει καιρό για να επουλωθεί.

 

Οδηγίες για τάισμα σε πιο όρθια θέση και στρώμα με κλίση σας έχουν δώσει; Τα τηρείτε;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και το παλαιότερο μήνυμα που έγραψες:

 

 

 

Η οισοφαγίτιδα θέλει καιρό για να επουλωθεί.

 

Οδηγίες για τάισμα σε πιο όρθια θέση και στρώμα με κλίση σας έχουν δώσει; Τα τηρείτε;

 

οχι αλλα βλεπω οτι το ζηταει η ιδια.χθες καναμε την κουνια να εχει κλιση.δ ειδα καποια διαφορα παντως αμεσα...

αγλαια κ κατι αλλο.παρατηρησα οτι εχει πεσει αρκετα η παραγωγη στο 1 στηθος τι μπορω να κανω γ να την αυξησω??σκεφτηκα να το δινω γ 5 λεπτα ακομα κ αν ειναι να θηλασω απ τ αλλο...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα βλεπω οτι το ζηταει η ιδια.χθες καναμε την κουνια να εχει κλιση.δ ειδα καποια διαφορα παντως αμεσα...

αγλαια κ κατι αλλο.παρατηρησα οτι εχει πεσει αρκετα η παραγωγη στο 1 στηθος τι μπορω να κανω γ να την αυξησω??σκεφτηκα να το δινω γ 5 λεπτα ακομα κ αν ειναι να θηλασω απ τ αλλο...

 

Πήγατε σε παιδογαστρεντερολόγο και δεν σας έδωσε οδηγίες;

 

Το τάισμα σε πιο όρθια θέση και η κλίση στο στρώμα είναι πολύ βασικά για να αναρώσει το παιδί. Ο γιατρός που σας έδωσε το φάρμακο αλλά δεν σας έδωσε οδηγίες είναι εντελώς απαράδεκτος.

 

Για να αυξηθεί η παραγωγή στο στήθος που σου φαίνεται πεσμένη, να ξεκινάς τα περισσότερα γεύματα από αυτό το στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι νεα στο forum και δεν ξέρω να δημοσιεύω καλά.

Λοιπόν έχω ένα μωράκι 4 μηνών σήμερα το οποίο θήλαζα αποκλειστικά μέχρι και πριν 15 ημέρες. Στους 3 μήνες περίπου είχα διαπιστώσει ότι η μικρή δυσφορούσε στο στήθος, τεντωνόταν, έκλαιγε και γενικά έπρεπε να την ταϊζω περπατώντας. Θεώρησα ότι ήταν μια φάση και δεν έδωσα σημασία. Όταν πήγαμε στην παιδίατρο στους 3 μήνες διαπιστώσαμε ότι είχε πάρει μόνο 550 γραμμάρια μεταξύ 2-3 ΄μήνα, οπότε άρχισα να ελέγχω τα γεύματά της και πρόσθεσα΄ξένο γάλα πιστεύοντας ότι το δικό μου δεν φτάνει. Αποτέλεσμα ήταν το παιδί να μην μπορεί να πιάσει το μπιμπερό με το ξένο γάλα, ενώ αρνείτο πεισματικά και το δικό μου γάλα είτε στο μπουκάλι είτε στο στήθος. Όταν της έδωσα λίγο ξένο γάλα ενώ κοιμόταν, την επόμενη μέρα έκανε διάρροια και μετά πράσινα κακά με βλέννη και αίμα. Τρομοκρατήθηκα την πήγα στο Νοσοκομείο (επαρχία) και μου είπαν μάλλον για αλλεργία και μαζί ΓΟΠ. Έκτοτε, της δίνω για συμπλήρωμα αντιαλλεργικό γάλα, και παράλληλα το δικό μου που το βγάζω με θήλαστρο. ΌΜως το παιδί τρώει μόνο κοιμισμένο και δεν μπορεί να φάει μεγάλες ποσότητες (το πολύ 120μλ ). Το δικό μου γάλα τώρα τελευταία είναι πολύ διαφανές σαν νερό. Το παιδί κάνει νερουλές κενώσεις μουσταρδί, αλλά αφρώδεις. Είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι να κάνω. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιό;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι νεα στο forum και δεν ξέρω να δημοσιεύω καλά.

Λοιπόν έχω ένα μωράκι 4 μηνών σήμερα το οποίο θήλαζα αποκλειστικά μέχρι και πριν 15 ημέρες. Στους 3 μήνες περίπου είχα διαπιστώσει ότι η μικρή δυσφορούσε στο στήθος, τεντωνόταν, έκλαιγε και γενικά έπρεπε να την ταϊζω περπατώντας. Θεώρησα ότι ήταν μια φάση και δεν έδωσα σημασία. Όταν πήγαμε στην παιδίατρο στους 3 μήνες διαπιστώσαμε ότι είχε πάρει μόνο 550 γραμμάρια μεταξύ 2-3 ΄μήνα, οπότε άρχισα να ελέγχω τα γεύματά της και πρόσθεσα΄ξένο γάλα πιστεύοντας ότι το δικό μου δεν φτάνει. Αποτέλεσμα ήταν το παιδί να μην μπορεί να πιάσει το μπιμπερό με το ξένο γάλα, ενώ αρνείτο πεισματικά και το δικό μου γάλα είτε στο μπουκάλι είτε στο στήθος. Όταν της έδωσα λίγο ξένο γάλα ενώ κοιμόταν, την επόμενη μέρα έκανε διάρροια και μετά πράσινα κακά με βλέννη και αίμα. Τρομοκρατήθηκα την πήγα στο Νοσοκομείο (επαρχία) και μου είπαν μάλλον για αλλεργία και μαζί ΓΟΠ. Έκτοτε, της δίνω για συμπλήρωμα αντιαλλεργικό γάλα, και παράλληλα το δικό μου που το βγάζω με θήλαστρο. ΌΜως το παιδί τρώει μόνο κοιμισμένο και δεν μπορεί να φάει μεγάλες ποσότητες (το πολύ 120μλ ). Το δικό μου γάλα τώρα τελευταία είναι πολύ διαφανές σαν νερό. Το παιδί κάνει νερουλές κενώσεις μουσταρδί, αλλά αφρώδεις. Είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι να κάνω. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιό;

 

Γεια σου DimirtraLaw να σου ζήσει το μωράκι σου! :)

Θά σου απαντήσουν κι άλλες μανούλες πιο έμπειρες και η Αγλαία που είναι ειδικός αλλά θα σου πω την γνώμη μου από την μικρή μου εμπειρία.

Νομίζω η συμπεριφορά του μωρού σου είναι χαρακτηριστική της ΓΟΠ. Κι εμείς ακριβώς έτσι με την μπέμπα τεντωνόταν κ.λπ. και έτρωγε με βόλτα, ακόμη το κάνει. Τα μωρά με ΓΟΠ κάνουν μικρά και συχνά γεύματα, και μένα έτσι τρώει. Επίσης κι εμάς τρώει αρκετά λιγότερο από πριν (το μόνο καλό σ' αυτό αν μπορεί να το πει κανείς είναι ότι έτσι της φτάνει μόνο το δικό μου γάλα!) και τον τελευταίο μήνα έχει πάρει πιο λίγο βάρος. Ο γιατρός μας έχει δώσει epadoren σιρόπι για να ηρεμήσει ο οισοφάγος της γιατί δείχνει ότι πονάει η καημενούλα. Κι εμένα τώρα πολλές φορές αρνείται και το μπιμπερό και το στήθος, νομίζω ότι είναι λόγω της ΓΟΠ κι αυτό.

Είναι πολύ σημαντικό να της δίνεις το δικό σου γάλα γιατί εκτός όλων των άλλων πλεονεκτημάτων υπέρ των ξένων είναι και λιγότερο όξινο, το οποίο είναι πολύ σημαντικό σε μωράκι με ΓΟΠ. Ο παιδίατρος σου είπε ότι δεν έχεις γάλα; Το μωράκι σου έκανε προφανώς αλλεργία στο ξένο.

Δεν ξέρω πως είναι η παραγωγή σου, μήπως το ότι είναι πιο αραιό το γάλα σου έχει σχέση με αυτό, δηλαδή μήπως έχεις αρχίσει να έχεις πιο πολύ γάλα; πόσο συχνά κάνεις θήλαστρο;

Link to comment
Share on other sites

souzi201 σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Και εμείς πήραμε το επαντορέν για λίγο, αλλά επειδή, το περισσότερο χυνόταν έξω και δεν είδα και καμία βελτίωση της το σταμάτησα. Τώρα όμως το ξανάρχισα. Το θέμα δεν είναι ότι πιστεύω ότι υποσιτίζεται. Ενώ πεινάει δεν μπορεί να φάει. και από την άλλη το να το πίνει κοιμισμένη δεν μπορεί να της γίνει εθισμός. Να φανταστείς ότι έχω πάθει τέτοια εμμονή με τα κιλά της που συνεχώς τη ζυγίζω και καταγράφω το τι πίνει κάθε φορά. Πώς θα μεγαλώσει όμως με τα 50-60μλ τη φορά;;; Τώρα τελευταία δε ακόμη και στον ύπνο αντιδράει.

όσο για το γάλα, η αλήθεια είναι ότι αισθάνομαι να έχω περισσότερο γάλα αλλά είναι πιο αραιό. Έχω να αντιμετωπίσω και όλους τους άλλους, που με κατηγορούν ότι κακώς τη θήλαζα και δεν βλέπαμε τι πίνει και ότι το στομάχι του παιδιού μίκρυνε επειδή συνήθισε να τρώει λίγο. Τι να πώ, κάθε μέρα κλαίω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να εκθέσω κι εγώ το πρόβλημά μου με την πιθανή ΓΟΠ και θα ήθελα κάποια γνώμη από την Αγλαΐα αν είναι δυνατόν: το μωράκι μου είναι 36 ημερών κι εμφανίζει τα συμπτώματα της ΓΟΠ (έκταση του σώματος, σφίξιμο, γοερό κλάμα-ουρλιαχτό, αέρια, φταρνίσματα, λίγα σαλάκια, κλάμα κατά τον θηλασμό -επίσης πνίγεται στην αρχή του θηλασμού, αλλά αυτό δεν έχω καταλάβει αν οφείλεται στη ΓΟΠ ή στο ότι η ροή του γάλακτος είναι μεγάλη και δεν μπορεί να τη διαχειριστεί...), οπότε τα γεύματά του γίνονται διακεκομμένα, δηλαδή τον σταματώ 2-3 φορές για να ρευτεί και συνεχίζουμε. Καμμιά φορά, πριν καταλάβω το πρόβλημα, μου έκανε και λίγους εμετούς ρουκετοειδείς... Επίσης λόγω των πόνων το παιδί δεν κοιμάται αρκετά και ταλαιπωρείται... Η παιδίατρος μου σύστησε συντηρητική αγωγή μέχρι να γίνει υπέρηχος να επιβεβαιώσει το εύρημα, δηλαδή συχνά και μικρά γεύματα, όσο το δυνατόν όρθια στάση κατά τον θηλασμό και κεκλιμμένη στάση στον ύπνο. Επίσης με συμβούλεψε να του χορηγώ σταγόνες infacolic πριν από κάθε γεύμα και στην περίπτωση που ο πόνος είναι πολύ οξύς να του δίνω λίγες σταγόνες ντεπόν. Το θετικό με τον μικρό είναι ότι παίρνει κανονικά βάρος, δηλ. γεννήθηκε και βγήκαμε από το μαιευτήριο (μετά από 10 μέρες όμως λόγω ΜΕΝΝ) με 3.460 και την Παρασκευή ήταν 4.880. Δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ για την εξέλιξη της ΓΟΠ ή αν είναι ήπια περίπτωση... Please help!

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...