Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

:shock::shock::shock:

 

ο παιδίατρος είναι επικίνδυνος για την υγεία και την ανάπτυξη του μωρού

 

οι οδηγίες λένε: ανεμπόδιστος θηλασμός μέρα και νύχτα όλο το δεύτερο εξάμηνο της ζωής

 

ο παιδίατρος σου έδωσε πρόγραμμα για παιδιά που δεν θηλάζουν και ΠΡΕΠΕΙ να μειώσουν δραστικά το γάλα που πίνουν γιατί είναι επικίνδυνο να πίνουν περισσότερο αγελαδινό γάλα σε σκόνη

 

1. ρυζάλευρο δεν θα δώσεις καθόλου

 

2. θα ξεκινήσεις (αν δεν ξεκίνησες) με τα φρούτα σκέτα αλεσμένα. Αν ξεκινάς τώρα, ένα φρούτο κάθε φορά. Δεν υπάρχει λόγος να αναμιγνύεις φρούτα.

 

3. αφού περάσουν 2-3 εβδομάδες με τα φρούτα και νομίζεις ότι το παιδί είναι έτοιμο, ξεκινάς τις σούπες: λαχανικά στην αρχή, λαχανικά και κρέας στη συνέχεια

 

4. Για την ώρα δύο γεύματα στερεών είναι πολύ καλά, δεν χρειάζεται να προσθέσεις άλλο

 

5. Μετά το γεύμα προσφέρεις στήθος, αν δεν έφαγε καλά θα συμπληρώσει το γεύμα.

 

6. Μείνε μακριά από κάθε πολύ επεξεργασμένη τροφή: ρυζάλευρο και κάθε τι που δεν θυμίζει τροφή στο φυσικό περιβάλλον (το ότι είναι βιολογικό δεν σημαίνει ότι είναι καλή τροφή, σημαίνει απλώς ότι δεν έχει φυτοφάρμακα)

 

Πολυ λογικο μου φαινεται αυτο το προγραμμα. :D Ειχα αγχωθει με το "3 γευματα στερεων σε 3 εβδομαδες".

Απλα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να της δωσουμε πρωτα πατατες κλπ αντι για φρουτα, ή ειναι απαραιτητο το αντιστροφο? Επισης με αυτο το προγραμμα δεν θα εχουμε καθολου κρεμες, λογικο κι αυτο προς το παρον μια και το αγελαδινο η συγκεκριμενη δεν μπορει οπως πολλα μωρα με γοπ....απο ποτε μπορουν να πιουν πχ κατσικισιο? Θα πρεπει να ειναι σε σκονη ή φρεσκο? Συγγνωμη για τις τοσες ερωτησεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολυ λογικο μου φαινεται αυτο το προγραμμα. :D Ειχα αγχωθει με το "3 γευματα στερεων σε 3 εβδομαδες".

Απλα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να της δωσουμε πρωτα πατατες κλπ αντι για φρουτα, ή ειναι απαραιτητο το αντιστροφο? Επισης με αυτο το προγραμμα δεν θα εχουμε καθολου κρεμες, λογικο κι αυτο προς το παρον μια και το αγελαδινο η συγκεκριμενη δεν μπορει οπως πολλα μωρα με γοπ....απο ποτε μπορουν να πιουν πχ κατσικισιο? Θα πρεπει να ειναι σε σκονη ή φρεσκο? Συγγνωμη για τις τοσες ερωτησεις....

 

Οι κρέμες κάνουν καλό μόνο στην τσέπη του παιδιάτρου και δεν υπάρχει καμία οδηγία για κρέμες γραμμένη σε οποιαδήποτε παιδιατρική.

Κανένα μωρό δεν χρειάζεται αυτές τις τροφές από το κουτί, είτε έχει ΓΟΠ είτε όχι.

 

Αν το μωρό κάνει τρίτο γεύμα, τότε αυτό μπορεί να είναι πάλι φρούτα ή λαχανικά, ή λαχανικά με κρέας.

 

Αν συνεχίσεις το θηλασμό δεν χρειάζονται κανένα γάλα. Μέχρι τουλάχιστον το χρόνο δεν μπορούν να πιούνε κανενός είδους φρέσκο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αγλαια. Ξεκινω λοιπον να αντικαταστησω ενα γευμα μονο την ημερα- που να μην ειναι ρυζαλευρο αφου την πειραξε- και βλεποντας και κανοντας. Ελπιζω να της ερθει καλυτερα μια και εχθες ενω ειχε να φαει πανω απο 24 ωρες ρυζαλευρο παλι ξυπναγε συνεχεια με φοβερο κλαμα απο το καψιμο στον οισοφαγο...:(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα η μικρή μου γίνεται σήμερα 3 μηνών και προχθες έκανε εμετάκι σαν πηγμένο γιαούρτι αρχικά και αργότερα έβγαλε μια ρουκέτα γαλατάκι.

Ο παιδίατρος ανησύχησε και την πήγαμε στο νοσοκομείο όπου κάναμε εξετάσεις αίματος και ούρων οι οποίες δεν έδειξαν τπτ.

Κάναμε επίσης και υπέρηχο στομάχου αφού έφαγε 20 λεπτά και από τα δύο στήθη (10+10) για να γεμίσει γρήγορα το στομαχάκι της.

Κατά τη διάρκεια του 10λεπτου υπέρηχου λοιπόν έκανε 3 παλινδρομήσεις εκ των οποίων στη μία έκανε και αναγωγή.

Η ακτινολόγος μου είπε ότι έχει μικρού βαθμού παλινδρόμηση και θα πρέπει ''να αλλάξει ο μάγειρας''-φυσικά και δεν έδωσα σημασία.

Ο παιδίατρος μου είπε μικρά και συχνά γεύματα

Τι εννοούμε λοιπόν μικρά και συχνά γεύματα?

Εκεί που την τάιζα όσο ήθελε μέχρι να μη θέλει άλλο το στήθος (μπορεί να ήταν 5 λεπτά-μπορεί να ήταν και 50 λεπτά) τώρα της δίνω μόνο 10 λεπτά με ενδιάμεσο ρέψιμο.

Πολλές φορές γκρινιάζει γιατί πεινάει αλλα αν της δώσω και άλλο μετά κάνει αναγωγή.

Αυτό όμως που σκέφτομαι ότι η ροή του γάλακτος 10 λεπτά το πρωί δεν είναι η ίδια με 10 λεπτά το βράδυ. Πως μπορώ να ξέρω ότι το παιδάκι μου έφαγε αρκετά όχι όμως τόσο που να κάνει αναγωγες

Αυτό που με ανησύχησε στην όλη ιστορία είναι ότι οι περισσότερες αναγωγές είχαν κομματάκια κομμένου γάλακτος και επίσης ότι τον τελευταίο μήνα πήρε μόνο 500 γραμμάρια.

Παραθέτω τα στοιχεία του βάρους και του θηλασμου και περιμένω τη γνώμη σας.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38

Β. Το φύλο του βρέφους

κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

27/11 3030 γεννηση

30/11 2830 εξοδος

27/12 4000

30/1 5200

26/2 5700

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

 

7-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

 

όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

μινι ελέκτρικ της μεντέλα

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 1

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι πρωί

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

6

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

 

3 περίπου

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός των γευμάτων είναι καλός.

 

Κράτα το μωρό όσο χρόνο δείχνει ευχαριστημένο. Προσπάθησε να αντιμετωπισεις τις αναγωγές με πιο όρθια στάση τόσο στη διάρκεια του γεύματος όσο και μετά. Πρέπει να κοιμάται κάπως ανασηκωμένο.

 

Αν θέλεις διόρθωσε τη τελευταία ζύγιση γιατί είναι γραμμένη λάθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ!

Επίσης σκέφτομαι να κόψω και τα γαλακτοκομικά μήπως επιβαρύνουν.

Βέβαια αυτό θα μου είναι λιγάκι δύσκολο γιατι ως διαβητική θα πρέπει να παίρνω τις πρωτεϊνες που χρειάζομαι πλεον μονο από το κρεας.

Αλλά για τη μπουμπου μου θα κάνω ότι χρειαστεί όσο και εγώ βέβαια αντέχω ψυχολογικά

Link to comment
Share on other sites

tzia, η ΓΟΠ συνδυάζεται πολύ συχνά με αλλεργία στα γαλακτοκομικά

 

Για σένα, δες αν μπορείς κάποιες πρωτεΐνες να τις παίρνεις από τα αυγά.

 

Αν κάνεις ινσουλίνη, θα πρέπει με τις αλλαγές να ελέγχεις πιο συχνά τι γίνεται και ίσως χρειαστεί να κάνεις αναπροσαρμογή.

 

Η κατανάλωση του αγελαδινού γάλακτος έχει υψηλή στατιστικη συσχέτιση με την εμφάνιση του διαβήτη.

 

Other Health Outcomes

Some studies suggest decreased rates of sudden infant death syndrome in the first year of life4955 and reduction in incidence of insulin-dependent (type 1) and non–insulin-dependent (type 2) diabetes mellitus,5659 lymphoma..........

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αγλαϊα κάνω ινσουλίνη και εννοείται ότι μετριέμαι πολλές φορές κατά τη διάρκεια της μέρας για τον υπολογισμό τςη σωστής προγευματικής δόσης.

Ευχαριστώ για το link

Είσαι θησαυρός!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αγχώνεσαι: η διατροφή του διαβητικού δεν είναι η διατροφή που πρέπει να κάνει κάποιος, είναι η διατροφή που συνήθως κάνει κάποιος σύμφωνα με τις συνήθειες του περιβάλλοντος. Με βάση αυτή τη διατροφή βγήκαν οι δόσεις της ισουλίνης.

 

Οι διαιτολόγοι και οι γιατροί δίνουν την ίδια διατροφή για όλους και έτσι τους είναι πιο εύκολο να ρυθμίσουν τις δόσεις της ινσουλίνης. Σκέψου ότι έτσι κι έχουν δυσκολίες, αν ο καθένας είχε διαφορετικές συνήθειες, το πρόβλημα θα ήταν πιο πολύπλοκο και θα έπρεπε να αφιερώνουν περισσότερες ώρες.

 

Μπορείς να κάνεις μια διατροφή αρκετά διαφορετική, αρκεί αυτή να είναι σταθερή από μέρα σε μέρα και να καταφέρεις να ρυθμίσεις τις ινσουλίνες.

 

Όσο θηλάζεις, θα πρέπει να έχεις λίγο παραπάνω το νου σου γιατί ξοδεύονται σάκχαρα για το γάλα και μπορεί να πάθεις υπογλυκαιμία αν το παιδί αυξήσει τους θηλασμούς και το αντίθετο αν ξαφνικά τους μειώσει.

 

Το λινκ σου το έβαλα γιατί έχεις έναν λόγο παραπάνω να προστατέψεις το μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 36 3d

Β. Το φύλο του βρέφους αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ναι μεγ 13,8

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.ναι αναπνευστικη δυσχερεια πνευμοθωρακας

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

9/12 3320

21/12 3440

29/12 3900

8/1 4380

12/1 4500

10/2 6000

25/2 6750

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.6

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

κανενα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα 150

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

900-930

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). 4-5

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

_βγαζει γουλιτσες σε καθε γευμα και πολλες φορες ακομα και οταν κοντευει η ωρα για το επομενο γευμα πιο σπανια πεταει ρουκετες, δεν δειχνει να ποναει η να δυσανασχετει και τρωει με ορεξη, ακουω καμια φορα το γαλατακι να αναβοκατεβαινει.Αυτο που βγαζει ειναι γαλα και καμια φορα βγαινει σαν αφρογαλα.Εχει καμια εβδομαδα που μειωσε το βραδυνο απο 180 σε 150 και στη διρκεια της ημερας καμια φορα μειωνει απο 150 σε 130.Ακολουθω τις συμβουλες και τον σταματαω για να ρευτει ενδιαμεσα στο γευμα αν και εχουμε κλαματα γιατι πειναει τον κρταω αρκετη ωρα σε ορθια σταση και κοιμομαστε με κλιση (οταν κοιμαται δεν βγαζει σχεδον ποτε) και απο αγκαλιτσες αλλο τιποτα.Λετε να ειναι ΓΟΠ?:(

oDCcp2.png?ZJtXT2x0
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για σασ ειμαι καινουργια μαμα μολισ 45 ημερων η μπεμπα μου γεννηθηκε 36 εβδομαδον και μολισ 2450κιλα υποφερει απο δυσκοιλιοτητα κολικουσ κπριν απο μια βδομαδα την πηγαμε στο ιασω υστερα απο πολλαπλουσ εμετουσ κ μετα απο πολλεσ εξετασεισ μασ ειπαν οτι εχει βαριασ μορφησ γοπ μασ δωσαν το epadoren και εχουμε αλλαξει 3 γαλατα σε μια βδομαδα τωρα πινει το νοβαλακ αρ.η μικρη υποφερει ολη μερα και μαζι και εγω που με τρωει και το αγχοσ.ολα τα παραπανω τα εχω κανει αλλα τιποτα θα ηθελα να μου πουν οι εμπειρεσ μαμαδεσ στο θεμα 1 )τι μπορω να κανω με το γαλα βλεπετε δυστιχως δεν μπορεσα να θυλασω 2)αν χειρωτερευει με το μπανιο και τισ εξοδουσ 3)αν πρεπει να το δει παιδογαστρεντερολογοσ και αν υπαρχει καποιοσ εδω στο περιστερι η στην αθηνα γιατι δεν μπορω να βρω .ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για το κατεβατο ειμαι και ασχετη απο ιντερνετ(καινουργια)ελπιζω να γραφω στο σωστο μεροσ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή zeta

Λυπάμαι πολύ για όσα περνάτε εσύ και το μωρουλίνι σας. Έχω μια μικρή 4 μηνών με ΓΟΠ και σε καταλαβαίνω.

Εμείς ταλαιπωρηθήκαμε πολύ με τα ξένα γάλατα όταν από 1 εώς 2 μηνών, οπότε και αποφάσισα να κάνω επαναγαλακτισμό και από τότε που ξεκινήσαμε αποκλειστικό θηλασμό τα πράγματα όλο και καλυτερευουν. Δυστυχώς συχνά η ΓΟΠ συνοδεύεται και από αλλεργία στα γαλακτοκομικά και κυρίως στο αγελαδινό γάλα, οπότε όποιο γάλα και να πάρει το μωρό συνήθως η κατασταση δεν βελτιώνεται. Εμείς αλλάξαμε 4 γάλατα (sanilac, frisolac comfort, frisolac απλο και άλλο ένα υποαλλεργικό που δεν θυμάμαι τώρα) λόγω ΓΟΠ και δυσκοιλιότητας αλλά όλα είχαν το ίδιο ή και χειρότερο αποτέλεσμα. Δυστυχώς το ξένο γάλα είναι πιο όξινο από το μητρικό. Οπότε και αποφάσισα ότι αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία του επαναγαλακτισμού. Αν μπορείς και εσύ κάντο.

Όσο για το μπάνιο και τις βόλτες, εγώ είδα ότι όταν την μικρή την ενοχλούσαν οι γουλιές που ανεβοκατέβαιναν (έχει κρυφή ΓΟΠ) δεν μπορούσε με τίποτα να είναι ξαπλωμένη είτε στο μπανάκι της είτε οπουδήποτε αλλού. Πάρε ένα σλινγκ να την κουβαλάς και κάντε βόλτες. Εμένα μόνο έτσι κοιμόταν όλην την ημέρα. Και εμείς παίρνουμε το επαντορέν 2 μηνες τώρα και έτσι τώρα δεν πονάει (είχε κάνει οισοφαγίτιδα). Χρειάζεται υπομονή.

Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο παιδογαστρεντερολόγο (δεν υπάρχει στην πόλη που βρίσκομαι οπότε και τηλεφώνησα σε κάποιον σε άλλη πόλη) και από την περιγραφή και μόνο των συμπτωμάτων κατάλαβε περί τίνος επρόκειτο και μου πρότεινε την αγωγή. Αν διαβάσεις σε αυτό το θέμα υπάρχει υπέρηχος για να διαπιστωθεί ο βαθμός της παλινδρόμησης αλλά από ότι κατάλαβα εσείς ήδη ξέρετε.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

zeta, είναι καλό να επισκεφθείτε παιδογαστρεντερολόγο το συντομότερο δυνατό.

 

Μπορείς όποτε θέλεις να κάνεις επαναγαλακτισμό, θα είναι σωτήριο για το μωρό. Οδηγίες μπορείς να βρεις εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285

Link to comment
Share on other sites

δυστηχωσ δεν μπορω να την θυλασω για συγκεκριμενουσ λογουσ και πολυ ζηλευω οταν ακουω για θυλασμο και νοιωθω και τυψεισ ειναι 2 μερεσ τωρα που φαινεται καλυερα αλλα χτεσ μου πνηγικε 2 φορεσ λετε να φταιει το γαλα το καινουργιο?το φρισολακ κομφορτ μασ εδωσε τωρα .η μικρη πειναει με τα 90 και 100 γρ κ εγω φοβαμαι να τησ δωσω παραπανω τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Είμαι νεα στην παρέα σας και νέα μανούλα. Έχω δίδυμα κοριτσάκια 4 εβδομάδων τα οποία σχεδόν αποκλειστικά θηλάζω.

Αυτό που με απασχολεί και εμένα είναι οι γουλίτσες. Η μια η μπεμπούλα μου κάνει αρκετά συχνά γουλίτσες ενώ η άλλη λιγότερο συχνά αλλά όταν κάνει βγάζει γαλατάκι και απο την μύτη. Βάρος παίρνουν αλλά ανησυχώ γιατί κάποιες μέρες οι γουλίτσες είναι αρκετές είτε μετά το γεύμα είται κατα την διάρκεια του ύπνου. Πρόκειτε για ΓΟΠ;

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μειωθούν; Υπάρχει κάποια στάση θηλασμού που να τα βοηθάει ώστε να μην βγάζουν το γαλατάκι;

WBc0p2.png

 

wOZrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστηχωσ δεν μπορω να την θυλασω για συγκεκριμενουσ λογουσ και πολυ ζηλευω οταν ακουω για θυλασμο και νοιωθω και τυψεισ ειναι 2 μερεσ τωρα που φαινεται καλυερα αλλα χτεσ μου πνηγικε 2 φορεσ λετε να φταιει το γαλα το καινουργιο?το φρισολακ κομφορτ μασ εδωσε τωρα .η μικρη πειναει με τα 90 και 100 γρ κ εγω φοβαμαι να τησ δωσω παραπανω τι να κανω?

 

To comfort ειναι το αντιαναγωγικο σωστα?Τα αντιαναγωγικα γαλατα τα συστηναν παλαιοτερα ομως κατεληξαν στο συμπερασμα οτι δε βοηθουν μαλλον χειροτερευουν την κατασταση αφου παραμενουν περισσοτερη ωρα στο στομαχι ενω "κρυβουν" το προβλημα που εξακολουθει να υπαρχει.

Το μητρικο ειναι σιγουρα το καλυτερο που θα μπορουσες να δωσεις στο μωρο.Αν δεν ειναι εφικτο τοτε ισως να ηταν προτιμοτερο ενα υποαλλεργικο γαλα απο το αντιαναγωγικο.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Είμαι νεα στην παρέα σας και νέα μανούλα. Έχω δίδυμα κοριτσάκια 4 εβδομάδων τα οποία σχεδόν αποκλειστικά θηλάζω.

Αυτό που με απασχολεί και εμένα είναι οι γουλίτσες. Η μια η μπεμπούλα μου κάνει αρκετά συχνά γουλίτσες ενώ η άλλη λιγότερο συχνά αλλά όταν κάνει βγάζει γαλατάκι και απο την μύτη. Βάρος παίρνουν αλλά ανησυχώ γιατί κάποιες μέρες οι γουλίτσες είναι αρκετές είτε μετά το γεύμα είται κατα την διάρκεια του ύπνου. Πρόκειτε για ΓΟΠ;

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μειωθούν; Υπάρχει κάποια στάση θηλασμού που να τα βοηθάει ώστε να μην βγάζουν το γαλατάκι;

 

Μπορεις να μειωσεις το συμπληρωμα?Το μητρικο ειναι πιο ευπεπτο και μπορει να τα βοηθησει.

Η σταση που πρεπει να βρισκονται ειτε θηλαζουν ειτε κοιμουνται ειναι αυτη που εχει καποια κλιση.Στο κρεβατακι μπορεις να ανασηκωσεις τα ποδια με ξυλα ή βιβλια πχ.Οταν τα ταΐζεις προσπαθησε να ειναι ανασηκωμενα χωρις να διπλωνει ο κορμος και να πιεζεται η κοιλιτσα τους.Επισης αυτο που βοηθαει πολυ ειναι να μενουν στη θεση ρεψιματος για αρκετη ωρα.Οταν λεμε αρκετη ωρα εννοουμε τουλαχιστον 20 λεπτα και οσο μπορεις ακομα.Βοηθαει πολυ αυτο.Βεβαια με τα διδυμα δεν ξερω ποσο μπορεις να το κανεις αυτο μονη σου.Ισως αν εχεις και καποια βοηθεια.

Δες και εδω διαφορες πληροφοριες για τη ΓΟΠ.

http://www.colicshop.com/infant-acid-reflux.pdf

 

http://www.pollywogbaby.com/

Εχει και φωτογραφιες για τη σταση θηλασμου.

Ευχομαι να πανε ολα καλα για τα μικρα σου!!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα μπεμπακο 3 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα απο το μαιευτηριο,

Εχει παρουσιασει ΓΟΠ εδω και εναμιση μηνα και εχει καιρο τωρα που θηλαζει καθε 1,5 βαρια 2 ωρες, ακομη και τη νυχτα, προφανως επειδη δε μπορει να φαει μεγαλη ποσοτητα, τελευταια λοιπον ο μιρκος στα μισα του καθε σχεδον γευματος σταματαει και κλαιει πολυ..γενικως κλαιει και δυσκολευεται να ρευτει, μετα τον πιανει το παραπονο σταματαει τον θηλασμο κλαιει κοιμαται για λιγο μετα ξυπναει και θηλαζει το χερι του, τον βαζω στο στηθος, ισως και παλι να κλαψει, ισως να φαει αλλα λιγο και μετα παλι κλαμα, μπορει και γουλιες, ρεψημο μεγαλο και με ταλαιπωρια κ φτου και απ' την αρχη...με εχει τσακισει η κατασταση περισσοτερο γιατι εγω θηλασα για να τον κανω υγειη και ευτυχησμενο αλλα αυτος ολο κλαιει, γκρινιαζει, υποφερει... ποναει το κεφαλι μου ολη μερα απο τα κλαματα του και σπανια τον βλεπω πια χαρουμενο...και ηταν τοσο γελαστος μπεμπης μεχρι πριν λιγο καιρο. Παραλληλα εχει 2 εβδομαδες που δεν εχει παρει πολυ βαρος, την προηγουμενη 30γρ μονο!! σημερα θα τον ζυγισω, καθε Τριτη ζυγιζομαστε. Οκ δε με τρομαζει τοσο το βαρος, ισως παρει παραπανω μετα αλλα η συμπεριφορα του με εχει προβληματισει πολυ...Φοβαμαι οτι ισως σταματαει το γαλα μου... ή μηπως ειναι απλα αλλεργικος σε κατι...δε ξερω, δε θελω να δωσω συμπληρωμα, την Πεμπτη εχουμε παιδιατρο για εμβολιο. Πως μπορω να κανω το μωρακι μου ευτυχησμενο?????

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα μπεμπακο 3 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα απο το μαιευτηριο,

Εχει παρουσιασει ΓΟΠ εδω και εναμιση μηνα και εχει καιρο τωρα που θηλαζει καθε 1,5 βαρια 2 ωρες, ακομη και τη νυχτα, προφανως επειδη δε μπορει να φαει μεγαλη ποσοτητα, τελευταια λοιπον ο μιρκος στα μισα του καθε σχεδον γευματος σταματαει και κλαιει πολυ..γενικως κλαιει και δυσκολευεται να ρευτει, μετα τον πιανει το παραπονο σταματαει τον θηλασμο κλαιει κοιμαται για λιγο μετα ξυπναει και θηλαζει το χερι του, τον βαζω στο στηθος, ισως και παλι να κλαψει, ισως να φαει αλλα λιγο και μετα παλι κλαμα, μπορει και γουλιες, ρεψημο μεγαλο και με ταλαιπωρια κ φτου και απ' την αρχη...με εχει τσακισει η κατασταση περισσοτερο γιατι εγω θηλασα για να τον κανω υγειη και ευτυχησμενο αλλα αυτος ολο κλαιει, γκρινιαζει, υποφερει... ποναει το κεφαλι μου ολη μερα απο τα κλαματα του και σπανια τον βλεπω πια χαρουμενο...και ηταν τοσο γελαστος μπεμπης μεχρι πριν λιγο καιρο. Παραλληλα εχει 2 εβδομαδες που δεν εχει παρει πολυ βαρος, την προηγουμενη 30γρ μονο!! σημερα θα τον ζυγισω, καθε Τριτη ζυγιζομαστε. Οκ δε με τρομαζει τοσο το βαρος, ισως παρει παραπανω μετα αλλα η συμπεριφορα του με εχει προβληματισει πολυ...Φοβαμαι οτι ισως σταματαει το γαλα μου... ή μηπως ειναι απλα αλλεργικος σε κατι...δε ξερω, δε θελω να δωσω συμπληρωμα, την Πεμπτη εχουμε παιδιατρο για εμβολιο. Πως μπορω να κανω το μωρακι μου ευτυχησμενο?????

 

 

Το μωράκι σου είναι ευτυχισμένο έτσι και αλλιώς γιατί έχει δίπλα του την μανούλα που το λατρεύει. Το θέμα είναι ότι ειδικά στα παιδιά με ΓΟΠ το μητρικό γάλα είναι το φάρμακο τους και το ξένο επιδεινώνει την κατάσταση. Δεν είναι σπάνιο όταν υπάρχει ΓΟΠ να υπάρχει και αλλεργία. Έχεις τσεκάρει και άλλα συμπτώματα όπως μπούκωμα, έκζεμα, πράσινες εκρηκτικές κενώσεις ...... θα μπορούσες να δοκιμάσεις μια αποχή από τροφές που περιέχουν αγελαδινό γάλα (ακόμα και κρυμμένες π.χ μπισκότα) είναι η συνηθέστερη δυσανεξία, σε δέκα μέρες αποχής θα αρχίζεις να βλέπεις σημάδια βελτίωσης στον μήνα πάνω ο οργανισμός και των δύο θα έχει καθαρίσει οπότε αν το μωρό είναι καλύτερα θα σημαίνει ότι υπάρχει κάποια δυσανεξία. Σκέψου το αλλιώς αφού έχεις παιδί με ΓΟΠ θα το έκανες πολύ πιο δυστυχισμένο αν δεν το θήλαζες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ειδικά στα παιδιά με ΓΟΠ το μητρικό γάλα είναι το φάρμακο τους και το ξένο επιδεινώνει την κατάσταση.

 

αυτο μου χει πει και ο παιδιατρος

 

Έχεις τσεκάρει και άλλα συμπτώματα όπως μπούκωμα, έκζεμα, πράσινες εκρηκτικές κενώσεις

 

κανενα απο τα παραπανω δεν εχουμε

 

θα μπορούσες να δοκιμάσεις μια αποχή από τροφές που περιέχουν αγελαδινό γάλα (ακόμα και κρυμμένες π.χ μπισκότα) είναι η συνηθέστερη δυσανεξία, σε δέκα μέρες αποχής θα αρχίζεις να βλέπεις σημάδια βελτίωσης στον μήνα πάνω ο οργανισμός και των δύο θα έχει καθαρίσει οπότε αν το μωρό είναι καλύτερα θα σημαίνει ότι υπάρχει κάποια δυσανεξία.

 

θα το προσπαθησω...απο μικρη η κυρια τροφη μου ειναι το γαλα...πινω τουλαχιστον 1 λιτρο γαλα και τρωω 2-3 γιαουρτια...εχω παθος με το γαλα... :-( αλλα αν ειναι να βοηθησω το μικρουλη μου...

 

Σκέψου το αλλιώς αφού έχεις παιδί με ΓΟΠ θα το έκανες πολύ πιο δυστυχισμένο αν δεν το θήλαζες.

 

αυτο σκεφτομαι και δε δινω ξενο...για εναν μηνα ακομη τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ειδικά στα παιδιά με ΓΟΠ το μητρικό γάλα είναι το φάρμακο τους και το ξένο επιδεινώνει την κατάσταση.

 

αυτο μου χει πει και ο παιδιατρος

 

Έχεις τσεκάρει και άλλα συμπτώματα όπως μπούκωμα, έκζεμα, πράσινες εκρηκτικές κενώσεις

 

κανενα απο τα παραπανω δεν εχουμε

 

θα μπορούσες να δοκιμάσεις μια αποχή από τροφές που περιέχουν αγελαδινό γάλα (ακόμα και κρυμμένες π.χ μπισκότα) είναι η συνηθέστερη δυσανεξία, σε δέκα μέρες αποχής θα αρχίζεις να βλέπεις σημάδια βελτίωσης στον μήνα πάνω ο οργανισμός και των δύο θα έχει καθαρίσει οπότε αν το μωρό είναι καλύτερα θα σημαίνει ότι υπάρχει κάποια δυσανεξία.

 

θα το προσπαθησω...απο μικρη η κυρια τροφη μου ειναι το γαλα...πινω τουλαχιστον 1 λιτρο γαλα και τρωω 2-3 γιαουρτια...εχω παθος με το γαλα... :-( αλλα αν ειναι να βοηθησω το μικρουλη μου...

 

Σκέψου το αλλιώς αφού έχεις παιδί με ΓΟΠ θα το έκανες πολύ πιο δυστυχισμένο αν δεν το θήλαζες.

 

αυτο σκεφτομαι και δε δινω ξενο...για εναν μηνα ακομη τουλάχιστον

 

δες το θέμα με τα γαλακτοκομικά εγώ την πάτησα (το γράφω συχνά αυτό αλλά είναι η αλήθεια) δεν είχαμε ΓΟΠ ούτε κανένα ιδιαίτερο σύμπτωμα για να υποθέσουμε αλλεργία παρά μόνο πολύ έντονους κολικούς. φυσικά εγώ έπινα ένα λίτρο γάλα γιατί είχα την τρελή ιδέα τότε ότι όσο γάλα πίνω βοηθάω την παραγωγή μου:oops::lol:. πείρα χάπι και σταμάτησα τον θηλασμό για 20 μέρες γιατί μου έλεγαν ότι το μωρό κλαίει γιατί δεν έχω γάλα. έδωσα ξένο και τα πράγματα έγιναν χειρότερα το μωρό έχασε βάρος και διαπιστώθηκε πια ξεκάθαρα το θέμα της αλλεργίας. έπρεπε να τραβήξω όλο το ζόρι του επαναγακτισμού για να διορθώσω την κατάσταση. Αξίζει τον κόπο η αποχή μπορείς να βρείς υποκατάστατα δηλ. προιόντα με κατσίκισιο ή πρόβειο γάλα αλλά προσοχή στο αγελαδινό (σοκολάτες κεικ μπισκοτα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...