Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Αγαπητή DIONI

Πρώτα από όλα να σε ευχαριστήσω παρα παρα πολύ για τις απαντήσεις σου. Ειναι πολύ σημαντικό να έχω κάποιον που έχει περάσει τα ίδια να μοιράζομαι σκέψεις και συναισθήματα.

Κυρίως είναι ενθαρρυντικό να ξέρω ότι τα έχεις ΠΕΡΑΣΕΙ πια. Αυτό δίνει ελπίδες.

Για το επαντορεν λέμε να το κρατήσουμε κανενα μήνα ακόμη και να το μειώνουμε σταδιακά.

Σίγουρα η κατάσταση κάθε μέρα είναι και καλύτερη.

Όσο για τα εμβόλια, ήδη από την προηγούμενη εβδομάδα συνεννοήθηκα με την παιδίατρο να τα καθυστερήσουμε και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Βέβαια έχουμε κάνει την πρώτη δόση του prevanar. Θα δούμε. Έχουμε συνάντηση 10 Φεβρουαρίου.

Η γκρίνια είναι πάντα όταν θέλει να κοιμηθεί. Είχες διαπιστώσει όταν ξυπνούσε ο δικός σου την ημέρα με ποιο τρόπο γινόταν; Εμένα συνήθως έχει μια έκφραση τρόμου αλλά δεν ακούγονται πάντα γουλιές. Λες να είναι από τη ΓΟΠ;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητή DIONI

Πρώτα από όλα να σε ευχαριστήσω παρα παρα πολύ για τις απαντήσεις σου. Ειναι πολύ σημαντικό να έχω κάποιον που έχει περάσει τα ίδια να μοιράζομαι σκέψεις και συναισθήματα.

Κυρίως είναι ενθαρρυντικό να ξέρω ότι τα έχεις ΠΕΡΑΣΕΙ πια. Αυτό δίνει ελπίδες.

Για το επαντορεν λέμε να το κρατήσουμε κανενα μήνα ακόμη και να το μειώνουμε σταδιακά.

Σίγουρα η κατάσταση κάθε μέρα είναι και καλύτερη.

Όσο για τα εμβόλια, ήδη από την προηγούμενη εβδομάδα συνεννοήθηκα με την παιδίατρο να τα καθυστερήσουμε και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Βέβαια έχουμε κάνει την πρώτη δόση του prevanar. Θα δούμε. Έχουμε συνάντηση 10 Φεβρουαρίου.

Η γκρίνια είναι πάντα όταν θέλει να κοιμηθεί. Είχες διαπιστώσει όταν ξυπνούσε ο δικός σου την ημέρα με ποιο τρόπο γινόταν; Εμένα συνήθως έχει μια έκφραση τρόμου αλλά δεν ακούγονται πάντα γουλιές. Λες να είναι από τη ΓΟΠ;

 

Γι'αυτο σου μιλαω και προσπαθω να σου εξηγησω οσο καλυτερα μπορω την κατασταση.Τοτε κι εγω ειχα αναγκη απο ενθαρρυνση γιατι απελπιζομουν πολυ συχνα.Υπηρχαν πολλες μερες που εκλαιγα κι εγω μαζι του ..Ηταν τοσο δυσκολο να τον βλεπω να υποφερει...

Οταν ακουω για μωρακια με ΓΟΠ δεν μπορω να προσπερασω..συγκινουμαι πολυ!

Αν η δικη μας εμπειρια μεσα απο τα λαθη της και τα σωστα βοηθησει αλλα μωρακια τοτε σημαινει οτι δεν περασαμε εντελως αδικα αυτη την ταλαιπωρια...

 

Αυτη η αισθηση τρομου που αναφερεις ειναι χαρακτηριστικο σημαδι ΓΟΠ!!!!Ετσι ακριβως εκανε και ο Αχιλλεας.Στα ματια του κυριως και μια δυσφορια.Στην αρχη ηταν πολυ χειροτερα για εμας.Μαζευε το σωματακι του και βογγουσε ακομα και το λιγο που κοιμοταν.Καποια στιγμη σταματησε αυτο και ειχε μονο τις εκφρασεις και μετα ουτε αυτες, μονο τις γουλιες και μια μικρη ισως δυσφορια.

Νομιζω οτι οταν σταματησουν οι εκφρασεις αυτες εντελως μπορειτε να μειωνετε το επαντορεν.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ δεν κοιμήθηκε σχεδόν καθόλου. Μούγγριζε συνέχεια. Και πάνω που λέγαμε ότι πάμε καλύτερα...

Αχ...

 

Θα υπαρχουν σκαμπανεβασματα!Αυτο δε σημαινει οτι χειροτερευει απαραιτητα!

Κρατα ημερολογιο με αυτα που τρως. Μπορει να παρατηρησεις οτι κατι την πειραζει!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 18 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΘΗΛΑΣΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΟΛΟ.ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ.ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα διβασα το θεμα σας απο την αρχη κ ομολογω οτι εχω μπερδευτει πολυ..Δεν μπορω να καταλαβω αν ο μπεμπης μου εχει ΓΟΠ η οχι.Στις 12 του μηνα γινεται 2 μηνων και απο τις 20 περιπου ημερες αρχισε να δυσανασχετει κ να γκρινιαζει.Υπεθεσα οτι ειναι κολικοι.Πως μπορουμε να ξεχωρισουμε εαν το παιδι δυσανασχετει επειδη απλα εχει αερια,κολικους κτλ.η αν εχει ΓΟΠ?αυτα τα δυο μπορει να μοιαζουν?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα διβασα το θεμα σας απο την αρχη κ ομολογω οτι εχω μπερδευτει πολυ..Δεν μπορω να καταλαβω αν ο μπεμπης μου εχει ΓΟΠ η οχι.Στις 12 του μηνα γινεται 2 μηνων και απο τις 20 περιπου ημερες αρχισε να δυσανασχετει κ να γκρινιαζει.Υπεθεσα οτι ειναι κολικοι.Πως μπορουμε να ξεχωρισουμε εαν το παιδι δυσανασχετει επειδη απλα εχει αερια,κολικους κτλ.η αν εχει ΓΟΠ?αυτα τα δυο μπορει να μοιαζουν?

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 18 ΗΜΕΡΩΝ.

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι πολύ εύκολο να τα ξεχωρίσεις στην αρχή. Νομίζω όμως ότι κάπου μέσα σε αυτές τις σελίδες αυτού του τόπικ υπάρχουν αναλυτικά τα συμπτώματα της ΓΟΠ.

Εμένα για παράδειγμα κάνει γουλιές και εμετό αλλά όχι τόσο συχνά. Περισσότερο ακούω τις γουλιές να αναιβοκατεβαίνουν στον οισοφάγο. Στην αρχή έκανε οισοφαγίτιδα και έκλαιγε όταν έτρωγε και δεν μπορούσε (ακόμη δεν μπορεί) να κοιμηθεί πάνω από μισή ώρα γιατί της ανεβαίνουν γουλιές και την πνίγουν. Επίσης μούγγριζε (τώρα όχι τόσο πολύ) από τον πόνο και σήκωνε το σώμα της μπροστά σαν να ήθελε να σηκωθεί.

Όμως, φαντάζομαι, δεν έχουν όλα τα παιδιά τα ίδια συμπτώματα και στον ίδιο βαθμό.

Στους κολικούς κοκκίνιζε, μάζευε τα πόδια της προς τα πάνω και συχνά άκουγα αέρια.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aν θελετε διαβαστε εδω για τα συμπτωματα.Γενικα μπορειτε να βρειτε πολλες πληροφοριες για τη ΓΟΠ.

http://www.colicshop.com/infant-acid-reflux.pdf

 

 

(το εχω βαλει πολλες φορες το λινκ)

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

40

Β. Το φύλο του βρέφους

αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

ολική

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

18/10 3350 γεννηση

22/10 3180 εξοδος

26/10 3410

1/11 3770

5/11 4120

10/11 4160

4/1 5700

5/2 6000

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

 

περίπου 8-9

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

 

όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

σουίνγκ, για να μαζεύω γάλα για όταν λείπω

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο το πολύ 1

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 5 με 10 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

6

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

 

4 περίπου

 

 

Η απορία μου είναι μήπως έχει γοπ το μωρό, διοτι μόλις τον ταίζω, παντα βγάζει πολλές γουλιες, μιλάμε οτι μερικές φορες βρέχεται τελείως η πετσετα που κρατάω για να μην με λερώνει. Αλλοτε βγάζει και ρουκετούλες, αλλά όχι συνεχεια. Το μωρο την ωρα που βγάζει γουλιες δεν δειχνει να πονάει.

 

Εχω παρατηρήσει οτι την ώρα που θηλάζει, ακουγονται συχνα οι γουλιές που κατεβάζει. δεν φαίνεται να υποφέρει , αντίθετα το απολαμβάνει τον θηλασμο, μερικες φορες αποκοιμιέται στο στηθος. τα πρωινα τον θηλαζω στο κρεββατι μου ξαπλωτο δίπλα μου και δεν έχει προβλημα συνήθως.

 

Γενικά δεν ρεύεται πάντα αμέσως, αλλά μπορει να τον κρατησω ορθιο για πολλή ώρα, και αφου τον βαλω στο καροτσι να αρχισει να κλαιει μετα απο καμιά ωρα αφου φάει. ε τοτε μολις τον σηκωσω ρεύεται!

 

το βράδυ κανει περίπου 2 με 3 θηλασμους. Ποτε σχεδον δεν βγάζει γουλιες το βραδυ και σχεδον ποτε δεν ρευεται!

 

μαλλον εχουμε και ενα θεμα με αλλεργια στα γαλ/κα. τα εχω κοψει εδω και 2 μηνες, πλέον δεν βλεπω αιματακι, πολύ σπανια ισως μια γραμμουλα.

μπορει να τον πειράζει κάτι που ττρώω και να επιδεινώνει την πιθανή γοπ?

 

Ποιά είναι η γνώμη σας?

να παρω ειδικό μαξιλάρι σφηνα για να τον θηλάζω? μπορώ να το βρώ και στην ελληνική αγορα ή πρεπιει να το παραγγείλω απο έξω?

 

Η Αγλαία παραθέτει:

Οι μελέτες με pΗ-μετρία άλλαξαν τις απόψεις που υπήρχαν παλαιότερα. Βρέθηκε (πίνακας 11) ότι η υπερυψωμένη θέση αυξάνει την παλινδρόμηση, όπως επίσης η ύπτια και η δεξιά πλάγια. Εξακολουθεί και ισχύει το πλεονέκτημα της πρηνούς υπερυψωμένης και πρηνούς οριζόντιας θέσης για τη μείωση της ΓΟΠ, αλλά ο κίνδυνος του αιφνιδίου θανάτου στερεί τα βρέφη από το πλεονέκτημα αυτής της θέσης. Η αριστερή πλάγια επίσης μειώνει τη ΓΟΠ.

 

Και αναρωτιέμαι:ποιά είναι η υπερυψωμένη θέση που πρεπει να αποφεύγεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

filoudaki καλησπέρα! Την ίδια συμπεριφορά είχε και ο δικός μου μπεμπούλης στην ηλικία σας. Όσες φορές το συζήτησα με τον γιατρό μου είπε ότι η παλινδρόμηση που έχει είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού, τα περισσότερα μωρά παρουσιάζουν αυτό το φαινόμενο και ότι δεν θα πρέπει να ανησυχώ γιατί θα εξασθενεί όσο μεγαλώνει ο μικρός και όντως είμαστε στη φάση που περνάει και ολόκληρη μέρα (όπως σήμερα πχ.) που βγάζει μόνο μια γουλίτσα.

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις στον παιδίατρό σου για να ξεαγχωθείς.

Βασισμένη στη δική μου εμπειρία πάντως, δεν πρέπει να έχετε ΓΟΠ.

Φιλιά στον κούκλο σου :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαρία!

 

Εχω διαβάσει οτι η γοπ σταματαει μετα απο μερικούς μήνες ούτως ή άλλως, και το μητρικό είναι το καλύτερο γάλα για τα μωρά με γοπ. Οποτε δεν έχω τρελή ανησυχία.

Περισσότερο με προβληματίζει μήπως επηρεάζει την πρόσληψη βάρους, δλδ θα έπαιρνε κανονικά περισσότερο βάρος αν δεν είχε αυτες τις γουλιες -αναγωγές -ρουκέτες.

Τον τελευταίο μήνα εχει βάλει μόνο 300 γρ, και αυτό με προβληματιζει.

 

Τον παιδίατρο δεν τον είδα να ανησυχει ιδιαίτερα οταν του είπα για τις γουλιτσες αυτες. Μου είπε να τον κραταω ορθιο περιοσσότερη ώρα και στο καρότσι σε πιο ορθια θέση. Ξερει οτι κανω αποκλειστικό θηλασμο, οποτε τί να μου προτείνει?

Link to comment
Share on other sites

Filoudaki, καλα κανεις και θηλαζεις, θα δεις διαφορα με τον καιρο. Οντως το μονο που βοηθαει σιγουρα ειναι να κρατας το μωρο ορθιο για κανενα μισαωρο αφου φαει.

 

Γι αυτο που λες με την κλιση, η μονη σταση που και βοηθα στη γοπ και δεν εχεις φοβο για αιφνιδιο ειναι η αριστερη πλαγια και με κλιση.

 

Βεβαια εμεις μεχρι τωρα τα καταφεραμε ολα αυτα αλλα τωρα πια που η μικρη κανει 8 τουμπες με το που τη βαλεις στην κουνια, αντε και διαλεξε....σταση. Την ειχα μεχρι προσφατα σε λικνο και ειχα βρει την υγεια μου, δεν χωραγε να γυρισει οριζοντια, τωρα στην κουνια μου γυριζει μπρουμυτα μονη της αλλα και ΑΝΑΠΟΔΑ, με το κεφαλι προς τα κατω :shock: λεω να βγαλω την κλιση απο την κουνια. Η' ειναι επιφοβο, τι λετε οι πιο εμπειρες????????? Please help!

Link to comment
Share on other sites

filoudaki νομιζω οτι ειστε καλα απο βαρος.Οσο για τη ΓΟΠ εφοσον το παρακολουθεις και θηλαζεις αποκλειστικα με αποχη και απο τα γαλακτοκομικα κανεις οτι καλυτερο.

Αυτο που περιγραφεις οντως ειναι ηπιο. Αφου το παιδι δε δειχνει να ποναει μην ανησυχεις.Το μαξιλαρι δεν ειναι απαραιτητο να το παρεις.Μπορεις να βρεις μονη σου (με απλο μαξιλαρι ή οχι) τροπο να ειναι το παιδι σε κλιση.Παντως το γεγονος οτι εχει αλλεργια στα γαλακ/κα ειναι πολυ σχετικο με τη ΓΟΠ.Λογικα οσο περναει ο καιρος θα ειστε και καλυτερα.Ποσο καιρος απεχεις ??

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λιζα θα ελεγα να κρατησεις την κλιση στην κουνια. Ακομα κι αν γυρναει στον υπνο της αν εχεις το νου σου βαζε την παλι με τη σωστη φορα .Οπως και να τον κανεις θα συμπληρωνει καποια ωρα υπνου ετσι και θα την βοηθαει.

Οσο υπαρχουν γουλιες καλο ειναι να υπαρχει και η κλιση.Εγω την εβγαλα αρκετο καιρο μετα.Αφου ειχε κλεισει χρονο.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

filoudaki νομιζω οτι ειστε καλα απο βαρος.Οσο για τη ΓΟΠ εφοσον το παρακολουθεις και θηλαζεις αποκλειστικα με αποχη και απο τα γαλακτοκομικα κανεις οτι καλυτερο.

Αυτο που περιγραφεις οντως ειναι ηπιο. Αφου το παιδι δε δειχνει να ποναει μην ανησυχεις.Το μαξιλαρι δεν ειναι απαραιτητο να το παρεις.Μπορεις να βρεις μονη σου (με απλο μαξιλαρι ή οχι) τροπο να ειναι το παιδι σε κλιση.Παντως το γεγονος οτι εχει αλλεργια στα γαλακ/κα ειναι πολυ σχετικο με τη ΓΟΠ.Λογικα οσο περναει ο καιρος θα ειστε και καλυτερα.Ποσο καιρος απεχεις ??

 

απέχω απο τα γαλ/κα απο Δεκέμβρη. Μπορεί να τον πειράζει και κάτι άλλο που τρώω, και αν ναι, ποιές είναι οι πιο πιθανές τροφές?

 

Κάτι άλλο που με απασχολεί επίσης: εδω και κανα δυο μέρες αν τον βάλω στο δεξί στήθος χτυπιέται σσαν να μην το θέλει , κοιτάει δεξιά αριστερα, με το που κατεβαίνει το γάλα πίνει, ηρεμει, και μετα που η ροη σταματά, αρχίζει πάλι να χτυπιέται. Αυτό δεν μου το κάνει στο αριστερό στήθος, οπου είναι πιο ήρεμος. Σημειωτέον, ε΄χω παρατηρήσει οτι το αριστερο εχει παντα περισσότερο γάλα. Λέτε να εχει να κανει με την ποσοτητα γαλατος και να τον ενοχλεί αύτό, ή παίζει να είναι κάτι αλλο, πχ μια ενόχληση?

Το πρόβλημα είναι,ότι στο δεξι που χτυπιέται πολύ, βγάζει πόλλές γουλιές και ακουω και θορύβους απο το στήθος του, ίσως γιατί χτυπιέται και δεν είναι ηρεμος και ανεβοκατεβαίνει το γαλα. Το βραδυ που ξυπναει να φαει, τον β αζω πρωτα στο δεξι επειδη ειναι ηρεμος απο τον υπνο, και τοτε δεν μου τα κανει αυτα, οποτε δεν βγαζει και γουλιες, παρα ελαχιστες.

Link to comment
Share on other sites

απέχω απο τα γαλ/κα απο Δεκέμβρη. Μπορεί να τον πειράζει και κάτι άλλο που τρώω, και αν ναι, ποιές είναι οι πιο πιθανές τροφές?

 

Κάτι άλλο που με απασχολεί επίσης: εδω και κανα δυο μέρες αν τον βάλω στο δεξί στήθος χτυπιέται σσαν να μην το θέλει , κοιτάει δεξιά αριστερα, με το που κατεβαίνει το γάλα πίνει, ηρεμει, και μετα που η ροη σταματά, αρχίζει πάλι να χτυπιέται. Αυτό δεν μου το κάνει στο αριστερό στήθος, οπου είναι πιο ήρεμος. Σημειωτέον, ε΄χω παρατηρήσει οτι το αριστερο εχει παντα περισσότερο γάλα. Λέτε να εχει να κανει με την ποσοτητα γαλατος και να τον ενοχλεί αύτό, ή παίζει να είναι κάτι αλλο, πχ μια ενόχληση?

Το πρόβλημα είναι,ότι στο δεξι που χτυπιέται πολύ, βγάζει πόλλές γουλιές και ακουω και θορύβους απο το στήθος του, ίσως γιατί χτυπιέται και δεν είναι ηρεμος και ανεβοκατεβαίνει το γαλα. Το βραδυ που ξυπναει να φαει, τον β αζω πρωτα στο δεξι επειδη ειναι ηρεμος απο τον υπνο, και τοτε δεν μου τα κανει αυτα, οποτε δεν βγαζει και γουλιες, παρα ελαχιστες.

 

Εκτος απο τα γαλακτοκομικα υποπτες τροφες θεωρουνται το μοσχαρι, ο καφες, η σοκολατα, το αβγο , το ψαρι και οι ξηροι καρποι.Δε σημαινει οτι ολα αυτα απαραιτητα θα το πειραζουν αλλα μπορεια να πρατηρησεις τις αντιδρασεις του μωρου αν καταγραφεις αυτα που τρως.Εγω ας πουμε ειχα παρατηρησει πολλη εντονη αντιδραση στη σοκολατα, αλλες μαμαδες στο μοσχαρι.

 

Οσον αφορα το στηθος μπορει να εχει μικροτερης εντασης ροη και να τον εκνευριζει οταν πειναει πολυ.Ειναι λογικο παντως οτι οταν θα κλαινε και θα κινουνται πολυ ή αναστατωνονται βγαζουν περισσοτερο.Εγω προσπαθουσα να μην τον αφησω να πεινασει πολυ μεχρι να ξαναπροσφερω παλι στηθος .Αν δεν τον προλαβαινα κι εκνευριζοταν ή εκλαιγε λιγο εβγαζε γουλιες.Επισης ετρωγε πιο λαιμαργα που κι αυτο δε βοηθουσε.Τη νυχτα που ειναι μεσα στον υπνο τους δεν τους ενοχλει τιποτε και τρωνε ηρεμα και χωρις γουλιες.Συνηθως οι νυχτες ειναι πιο ηρεμες απο γουλιες απο ενα σημειο και επειτα.Δινε το στηθος που εχει περισσοτερη ροη και αφου χορτασει λιγο θα φαει και απο το αλλο.Και τη νυχτα συνεχισε να του δινεις αυτο με τη μικροτερη ροη.

 

Αν δεν κανω λαθος η μικροτερη ροη συμβαινει γιατι το μωρο προτιμαει καποιο στηθος και ετσι προκαλει περισσοτερη παραγωγη σε αυτο που προτιμα.Σιγα σιγα μπορει να καταφερεις να τα ισορροπησεις.Απλα πηγαινε με τα νερα του και φροντιζε να ειναι ηρεμος!;)

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το μωρακι μου ειναι 3 μηνων και εχει παρουσιασει ΓΟΠ, θηλαζουμε αποκλειστηκα και ενω ειχαμε κανει τα γευματα μας καθε 4 ωρες, τωρα δε μπορει να φαει πολυ (δυσκολευεται να ρευτει, ανεβαινει γουλια, τον πιανει το παραπονο και κλαιει) και καθε 1,5 με 2 ωρες θελει φαγητο...τα χω παιξει...ουτε οταν τον πηρα απο το μαιευτηριο δεν ετρωγε ετσι...παντα τουλαχιστον καθε 3 ωρες

 

ουφ! εσεις ειχατε το ιδιο προβλημα? τι κανατε? ...Νυσταζωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το μωρακι μου ειναι 3 μηνων και εχει παρουσιασει ΓΟΠ, θηλαζουμε αποκλειστηκα και ενω ειχαμε κανει τα γευματα μας καθε 4 ωρες, τωρα δε μπορει να φαει πολυ (δυσκολευεται να ρευτει, ανεβαινει γουλια, τον πιανει το παραπονο και κλαιει) και καθε 1,5 με 2 ωρες θελει φαγητο...τα χω παιξει...ουτε οταν τον πηρα απο το μαιευτηριο δεν ετρωγε ετσι...παντα τουλαχιστον καθε 3 ωρες

 

ουφ! εσεις ειχατε το ιδιο προβλημα? τι κανατε? ...Νυσταζωωωωωωωωωω

 

Tα μωρά που θηλάζουν ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν μικρά και συχνά γεύματα. Δεν θα έπρεπε να κάνετε τα γεύματά σας ανά 4 ώρες. Είναι πολύ μεγάλο διάστημα.

 

Το μωρό σου προσπαθεί μόνο του να αντιμετωπίσει το πρόβλημα που έχει και μάλλον ξέρει τι να κάνει.

 

Για να ξεκουράζεσαι θα πρέπει να μάθεις να θηλάζεις σε στάσεις που να μπορείς να κοιμηθείς την ώρα του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

μα η μονη σταση που μου επιτρεπει να κοιμαμαι ειναι ξαπλα, το μωρο μου ομως οταν θηλαζει ξαπλα βγαζει μεγαλες γουλιες ξαφνικα και μετα κλαιει, δε το ξαναθηλαζω ξαπλα, δε θελω να το ταλαιπωρω.

 

το 4ωρο το ειχε κανει μονος του, εγω απλα τον ταιζα οταν το ζητουσε, το παιδι μου πηρε 3 κιλα σε 2 μηνες μονο με μητρικο, δεν ειχα λογο να το πιεσω να φαει ποιο συχνα...αλλωστε ετρωγε για αρκετη ωρα και απο το ιδιο στηθος καθε φορα...Οταν ειχα ρωτησει τον παιδιατρο το μονο που μου χε πει ηταν κανε οτι σου επιβαλει το παιδι και το ενστηκτο σου, βαζε τον στο στηθος, δεν εχει τιποτα αλλο αναγκη. Δεν καταλαβαινω ποιος κανονας οριζει το ποσο συχνα θηλαζει ενα μωρο!

Link to comment
Share on other sites

μα η μονη σταση που μου επιτρεπει να κοιμαμαι ειναι ξαπλα, το μωρο μου ομως οταν θηλαζει ξαπλα βγαζει μεγαλες γουλιες ξαφνικα και μετα κλαιει, δε το ξαναθηλαζω ξαπλα, δε θελω να το ταλαιπωρω.

 

Μπορείς να το θηλάζεις σε ημιξαπλωτή θέση. Τακτοποίησε μαξιλάρια ώστε να έχεις κλίση όπως σε μια ξαπλώστρα. Το μωρό θα έχει την ίδια κλίση με σένα. Δεν πρέπει να είναι ξαπλωμένο οριζόντια για να μην βγάζει γουλιές.

 

το 4ωρο το ειχε κανει μονος του, εγω απλα τον ταιζα οταν το ζητουσε, το παιδι μου πηρε 3 κιλα σε 2 μηνες μονο με μητρικο, δεν ειχα λογο να το πιεσω να φαει ποιο συχνα...αλλωστε ετρωγε για αρκετη ωρα και απο το ιδιο στηθος καθε φορα...Οταν ειχα ρωτησει τον παιδιατρο το μονο που μου χε πει ηταν κανε οτι σου επιβαλει το παιδι και το ενστηκτο σου, βαζε τον στο στηθος, δεν εχει τιποτα αλλο αναγκη. Δεν καταλαβαινω ποιος κανονας οριζει το ποσο συχνα θηλαζει ενα μωρο!

 

Προφανώς πριν από κάποιον καιρό το παιδί έκανε αραιότερα και μεγαλύτερα γεύματα και τότε ήταν εντάξει. Τώρα χρειάζεται περισσότερα και μικρότερα ίσως γιατί η ΓΟΠ είναι πιο έντονη ή γιατί αναπτύσσεται πιο γρήγορα. Το παιδί τα ρυθμίζει από μόνο του, δεν χρειάζεται να αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπηκαμε στις στερεες και εκει που της ειχε σχεδον περασει η παλινδρομηση, παλι απο την αρχη :(

Ξερετε αν το ρυζαλευρο επιδεινωνει τη ΓΟΠ, ή ειναι συχνο φαινομενο? Θα βελτιωθει αργοτερα η κατασταση? Πρεπει να δοκιμαζω τροφες?

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπηκαμε στις στερεες και εκει που της ειχε σχεδον περασει η παλινδρομηση, παλι απο την αρχη :(

Ξερετε αν το ρυζαλευρο επιδεινωνει τη ΓΟΠ, ή ειναι συχνο φαινομενο? Θα βελτιωθει αργοτερα η κατασταση? Πρεπει να δοκιμαζω τροφες?

 

Είναι σύνηθες, ειδικά όταν περιέχει αγελαδινό γάλα.

 

Είναι καλύτερα να μη δίνεις ρυζάλευρο, άλλωστε δεν προσφέρει τίποτα στο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σύνηθες, ειδικά όταν περιέχει αγελαδινό γάλα.

 

Είναι καλύτερα να μη δίνεις ρυζάλευρο, άλλωστε δεν προσφέρει τίποτα στο μωρό.

 

Ευχαριστω Αγλαια, το υποψιαστηκα...Και μας ειχε πει οτι θα βελτιωθει με αυτο...παιδιατροι. Παντως με νερο της το κανω, πηρα το βιολογικο χωρις γαλα, και μετα της δινω λιγο νερακι ή θηλαζει.

 

Η παιδιατρος μας ειπε σε 20 μερες να εχουμε το κατωθι προγραμμα

πρωι γαλα

δεκατιανο φρουτοκρεμα

μεσημεριανο σουπες

απογευματινο ρυζαλευρο

βραδυνο γαλα....

 

Α. με το στηθος τι γινεται? Εχθες μου ειχε πρηστει τρομερα με την αντικατασταση μονο ενος γευματος! Δεν ειναι λιγες οι μερες για να θηλαζω ξαφνικα ανα 24ωρο/1 στηθος???????????????????

Β. Πρεπει να τα φαει τοσο συντομα ολα αυτα ενω εχει ΓΟΠ? Απορω....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αγλαια, το υποψιαστηκα...Και μας ειχε πει οτι θα βελτιωθει με αυτο...παιδιατροι. Παντως με νερο της το κανω, πηρα το βιολογικο χωρις γαλα, και μετα της δινω λιγο νερακι ή θηλαζει.

 

Η παιδιατρος μας ειπε σε 20 μερες να εχουμε το κατωθι προγραμμα

πρωι γαλα

δεκατιανο φρουτοκρεμα

μεσημεριανο σουπες

απογευματινο ρυζαλευρο

βραδυνο γαλα....

 

Α. με το στηθος τι γινεται? Εχθες μου ειχε πρηστει τρομερα με την αντικατασταση μονο ενος γευματος! Δεν ειναι λιγες οι μερες για να θηλαζω ξαφνικα ανα 24ωρο/1 στηθος???????????????????

Β. Πρεπει να τα φαει τοσο συντομα ολα αυτα ενω εχει ΓΟΠ? Απορω....

 

:shock::shock::shock:

 

ο παιδίατρος είναι επικίνδυνος για την υγεία και την ανάπτυξη του μωρού

 

οι οδηγίες λένε: ανεμπόδιστος θηλασμός μέρα και νύχτα όλο το δεύτερο εξάμηνο της ζωής

 

ο παιδίατρος σου έδωσε πρόγραμμα για παιδιά που δεν θηλάζουν και ΠΡΕΠΕΙ να μειώσουν δραστικά το γάλα που πίνουν γιατί είναι επικίνδυνο να πίνουν περισσότερο αγελαδινό γάλα σε σκόνη

 

1. ρυζάλευρο δεν θα δώσεις καθόλου

 

2. θα ξεκινήσεις (αν δεν ξεκίνησες) με τα φρούτα σκέτα αλεσμένα. Αν ξεκινάς τώρα, ένα φρούτο κάθε φορά. Δεν υπάρχει λόγος να αναμιγνύεις φρούτα.

 

3. αφού περάσουν 2-3 εβδομάδες με τα φρούτα και νομίζεις ότι το παιδί είναι έτοιμο, ξεκινάς τις σούπες: λαχανικά στην αρχή, λαχανικά και κρέας στη συνέχεια

 

4. Για την ώρα δύο γεύματα στερεών είναι πολύ καλά, δεν χρειάζεται να προσθέσεις άλλο

 

5. Μετά το γεύμα προσφέρεις στήθος, αν δεν έφαγε καλά θα συμπληρώσει το γεύμα.

 

6. Μείνε μακριά από κάθε πολύ επεξεργασμένη τροφή: ρυζάλευρο και κάθε τι που δεν θυμίζει τροφή στο φυσικό περιβάλλον (το ότι είναι βιολογικό δεν σημαίνει ότι είναι καλή τροφή, σημαίνει απλώς ότι δεν έχει φυτοφάρμακα)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...