Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ιδέα για δώρο νεογέννητου

Recommended Posts

Ξάδερφός μου εν μέσω κορονοϊού απέκτησε μωράκι, και ήρθε η ώρα να δεχτούν τους πρώτους επισκέπτες. Θέλω να πάω ένα καλό δώρο, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μου πει ο μπαμπάς τι θα ήθελαν ή τι τους λείπει  . Είμαι σίγουρη ότι έχουν όλα τα απαραίτητα, οπότε θα ήθελα κάτι όχι απαραίτητα χρήσιμο και σχετικά πρωτότυπο. Σκέφτομαι σαν ποσό κάτι γύρω στα 100-150 ευρώ. Υπάρχει κάτι έξω από τα συνηθισμένα να έχετε δει ή αποκτίσει πρόσφατα;

Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ξάδερφός μου εν μέσω κορονοϊού απέκτησε μωράκι, και ήρθε η ώρα να δεχτούν τους πρώτους επισκέπτες. Θέλω να πάω ένα καλό δώρο, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μου πει ο μπαμπάς τι θα ήθελαν ή τι τους λείπει  . Είμαι σίγουρη ότι έχουν όλα τα απαραίτητα, οπότε θα ήθελα κάτι όχι απαραίτητα χρήσιμο και σχετικά πρωτότυπο. Σκέφτομαι σαν ποσό κάτι γύρω στα 100-150 ευρώ. Υπάρχει κάτι έξω από τα συνηθισμένα να έχετε δει ή αποκτίσει πρόσφατα;

Μάρσιπο, καλοκαιρινό καρότσι, ποδήλατο τρίκυκλο, ξύλινο αλογάκι, καρεκλακι φαγητού, κάποιο καλό παιχνίδι. Αν ειναι κορίτσι μπορείς και κόσμημα (εμένα προσωπικά μου αρέσουν).

• Like 1

Εκτός από τα παραπάνω που τα θεωρω ολα εξαιρετικές ιδεες (πλην του κοσμήματος που εχω αναλύσει πολλάκις), θα προσέθετα κατι μεγαλο ξυλινο οπως κουζινα ή παγκο εργασιας, αφου καταλαβαινω οτι κοιτας για κατι μελλοντικής χρήσης. 

• Like 3

Αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα @ΑΡΓΚ, καλύτερα για κάτι να το ευχαριστηθεί όταν θα είναι πιο μεγάλο το παιδί. 

Αν έχουν εξωτερικό χώρο, μία κούνια, τσουλήθρα,  "κάστρο-σπιτάκι" φουσκωτό ή ξύλινο. Τα παιχνίδια εξωτερικού χώρου, ειδικά τα ξύλινα, κοστίζουν αρκετά. Δες και στο  little tikes. 

• Like 2

Κοιτούσα προχθές κάτι παιδικές βαλίτσες με ροδάκια (από αυτές που καβαλάνε τα παιδιά και τις τσουλάν οι γονείς) και μου φάνηκαν πολυ πρακτικές, είναι στην τιμή που ψάχνεις, επίσης είναι κάτι πρακτικό, πολυ πιθανό σενάριο να μην το έχουν ήδη, και το κυριότερο είναι κάτι το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για αρκετά χρόνια.

• Like 2

Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις ιδέες :) Είναι πρώτο εγγονάκι και για τις δύο οικογένειες, οι γονείς είναι σχετικά μεγάλοι, οπότε και σχετικη οικονομική άνεση έχουν και αδερφάκι δε θα υπάρξει, οπότε όλα τα βασικά έχουν καλυφθεί με το παραπάνω, και από την άλλη είναι μάλλον το τελαυταίο ανηψάκι για εμένα, οπότε μπορώ να είμαι η θεία που κακομαθαίνει το παιδι με σαχλαμάρες για μία φορά χωρίς καμία τύψη ;) 

• Like 1

A! @ΑΡΓΚ,  αν τελικά σκέφτεσαι για αργότερα, σε αυτήν την τιμή μπορείς να πάρεις κ κάτι σε ηλεκτρικό μηχανοκίνητο αυτοκινητάκι.  Υπάρχουν πολλοί τύποι και επίσης υπάρχουν και για κοριτσάκια, σε ανάλογα χρώματα.  

Ή αν είναι κορίτσι, ένα μεγάλο κουκλόσπιτο. 

• Like 1

Ξυλινο αλογακι ειναι καλη ιδεα ή ξυλινο τραπεζι δραστηριοτητων/μουσικων οργανων ή καποιο ξυλινο παιχνιδι εξωτερικου χωρου αν εχουν αυλη (ή και τραμπολινο!). Προσωπικα, αν ηταν να δωσω για καποιο παιχνιδι βολτας θα προτιμουσα καποιο που να προωθει την γυμναστικη και την ασκηση οπως ενα ποδηλατο ισορροπιας ή καποιο αλλο οχημα με πηδαλια (πχ καρτακι) παρα ενα ηλεκτροκινητο.

Επισης εμενα μου αρεσουν πολυ οι ινδιανικες σκηνες, ειδικα στο ποσο που διαθετεις εχει υπεροχες, με στρωματακι, μαξιλαρακια...ονειρο! Και ειναι παιχνιδι που αρεσει σε ολα τα παιδια και θα το παιζει για πολλα χρονια (ακομη θα μπορουσανε να βαλουνε μεσα χαλακι δραστηριοτητων ή γυμναστηριο οσο ειναι μωρο).

• Like 2

4 hours ago, annoulen said:

A! @ΑΡΓΚ,  αν τελικά σκέφτεσαι για αργότερα, σε αυτήν την τιμή μπορείς να πάρεις κ κάτι σε ηλεκτρικό μηχανοκίνητο αυτοκινητάκι.  Υπάρχουν πολλοί τύποι και επίσης υπάρχουν και για κοριτσάκια, σε ανάλογα χρώματα.  

Ή αν είναι κορίτσι, ένα μεγάλο κουκλόσπιτο. 

Tο ξέρω οτι ανοίγω ίσως μια μεγάλη κουβέντα που δεν είναι εδώ η θέση της....απλώς δεν καταλαβαίνω ποια -και γιατί- είναι τα "ανάλογα" χρώματα που μετατρέπουν ένα αυτοκινητάκι σε κατάλληλο για κορίτσια. Ούτε και γιατί το κουκλόσπιτο ενδείκνυται, υπό την προυπόθεση οτι το παιδί είναι κορίτσι. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, αντιλαμβάνομαι τον αυτοματισμό που υπάρχει πίσω από αυτό, απλώς μιλάμε για έναν άνθρωπο που δεν έχει γεννηθεί ακόμα και μου κλωτσάει πολύ άσχημα ήδη να διαχωρίζουμε γι'αυτόν ποια χρώματα θα βλέπει και ποια skills "ενδείκνυται" να αναπτύσσει μέσα από τα ανάλογα παιχνίδια. Συγκεκριμένα για το κουκλόσπιτο δε βλέπω κανένα λόγο του να μην είναι κατάλληλο δώρο για αγόρι ή κορίτσι, εφ'όσον το ίδιο ενδιαφέρεται γι'αυτό.

Ωραίο δώρο το αυτοκινητάκι πάντως για αργότερα, όπως και η περπατούρα (όχι στράτα)...γενικώς κάτι που να έχει και ενδιαφέρον και εκτός σπιτιού. Τα παιχνίδια που μας έχουν φέρει δυστυχώς ως τώρα έχω δει οτι τα βαριέται πολύ γρήγορα....

Διαφημίσεις

On 9/6/2020 at 9:41 ΜΜ, chocolate_eater είπε:

Tο ξέρω οτι ανοίγω ίσως μια μεγάλη κουβέντα που δεν είναι εδώ η θέση της....απλώς δεν καταλαβαίνω ποια -και γιατί- είναι τα "ανάλογα" χρώματα που μετατρέπουν ένα αυτοκινητάκι σε κατάλληλο για κορίτσια. Ούτε και γιατί το κουκλόσπιτο ενδείκνυται, υπό την προυπόθεση οτι το παιδί είναι κορίτσι. ......

Όντως μεγάλη κουβέντα @chocolate_eater ανοίγεις ;)

Να απαντήσω λέγοντας ότι, εμένα δεν θα μου άρεσε για το νεογέννητο αγοράκι μου να μου φέρουν δώρο το κλασσικό κουκλόσπιτο, εν τούτοις θα πω όμως ότι και οι δύο μου οι γιοι (ηλικίες Δημοτικού πλέον), έχουν παίξει ατέλειωτες ώρες τόσο με το σπιτάκι της Πέππα (που τους το αγοράσαμε εμείς) όσο και διάφορα τύπου σπιτάκια της Playmobil (το χειμερινό καταφύγιο, την καλοκαιρινή βίλα κτλ) που και αυτά εμείς τους τα έχουμε αγοράσει κατόπιν δικής τους επιθυμίας. 

Όλα αυτά τα παιχνίδια είναι πλάι πλάι με τα "αγορίστικα" τηλεκατευθυνόμενα αγωνιστικά και με τα φωτόσπαθα. 

Άλλο όμως αυτό που αγοράζει ο γονιός και άλλο ένα δώρο, δεν ξέρω εάν με καταλαβαίνεις. 

Όσο για τα χρώματα στα αυτοκινητάκια, υπάρχουν και τα κλασσικά unisex (κόκκινο, πράσινο ας πούμε) αλλά όπως και να το κάνεις, δεν θα ήθελα να φέρουν δώρο στους γιούς μου ροζ αυτοκινητάκι με φούξια λουλουδάκια πάνω. Και δεν με θεωρώ τόσο κλασσική. 

Edited by annoulen

Just now, annoulen said:

Όντως μεγάλη κουβέντα @chocolate_eater ανοίγεις ;)

Να απαντήσω λέγοντας ότι, εμένα δεν θα μου άρεσε για το νεογέννητο αγοράκι μου να μου φέρουν δώρο το κλασσικό κουκλόσπιτο, εν τούτοις θα πω όμως ότι και οι δύο μου οι γιοι (ηλικίες Δημοτικού πλέον), έχουν παίξει ατέλειωτες ώρες τόσο με το σπιτάκι της Πέππα (που τους το αγοράσαμε εμείς) όσο και διάφορα τύπου σπιτάκια της Playmobil (το χειμερινό καταφύγιο, την καλοκαιρινή βίλα κτλ) που και αυτά εμείς τους τα έχουμε αγοράσει κατόπιν δικής τους επιθυμίας. 

Όλα αυτά τα παιχνίδια είναι πλάι πλάι με τα "αγορίστικα" τηλεκατευθυνόμενα αγωνιστικά και με τα φωτόσπαθα. 

Άλλο όμως αυτό που αγοράζει ο γονιός και άλλο ένα δώρο, δεν ξέρω εάν με καταλαβαίνεις. 

Όσο για τα χρώματα στα αυτοκινητάκια, υπάρχουν και τα κλασσικά unisex (κόκκινο, πράσινο ας πούμε) αλλά όπως και να το κάνεις, δεν θα ήθελα να φέρουν δώρο στους γιούς μου ροζ αυτοκινητάκι με φούξια λουλουδάκια πάνω. Και δεν με θεωρώ τόσο κλασσική. 

Ναι, φυσικά είναι διαφορετικό το δώρο ως φίλος και ως γονιός, το καταλαβαίνω απόλυτα...λογικό να προτιμάται μία "safe" επιλογή. Αν και πιστεύω οτι εν μέρει το πρόβλημα είναι και στο οτι δε συζητάμε τέτοια θέματα....ας πούμε εμένα ποτέ δε με ρώτησε φίλος τι χρώματα προτιμάμε, με αποτέλεσμα να έχουμε πήξει στο ροζ. :-D

Πιο πολύ το έθιξα για να το εκθέσω...πιστεύω όσο περισσότερο εκτίθεται και συζητιέται ένα θέμα, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να επιλυθεί στα επόμενα 20-30-50 χρόνια. Δεν συμφωνώ καθόλου με τις ταμπέλες αγορίστικο/κοριτσίστικο/unisex...υπάρχουν βέβαια κάποια standards που έχουν επιβληθεί για διάφορους λόγους, κυρίως μέσω του Μάρκετινγκ, τα τελευταία 60-70 χρόνια, αλλά το θέμα μου είναι οτι συχνά τα θεωρούμε αυτονόητη, φυσική κανονικότητα.

• Like 1

Απλά να πω ότι η παιδική βαλίτσα που αναφέρθηκε πιο πάνω, είναι ένα από τα αγαπημένα μας ακριβά αξεσουάρ, το οποίο η κόρη μου έχει τιμήσει σε κάθε ταξίδι και κουβαλάει περήφανη μόνη της από τα 3 και μετά (και καλώς ή κακώς δεν περνάει ποτέ απαρατήρητη). Την είχαμε αγοράσει εντελώς παρορμητικά και νομίζαμε ότι θα βγει άχρηστη αλλά τελικά αποδείχτηκε πολύ χρήσιμη. Είναι δώρο που κρατάει χρόνια (ειδικά αν ξοδέψεις καλό ποσό), μπορεί να γίνει πολυτελές, να μείνει για επόμενη γενιά και παράλληλα είναι αφάνταστα πρακτικό.

• Like 2

Just now, vtgian said:

Απλά να πω ότι η παιδική βαλίτσα που αναφέρθηκε πιο πάνω, είναι ένα από τα αγαπημένα μας ακριβά αξεσουάρ, το οποίο η κόρη μου έχει τιμήσει σε κάθε ταξίδι και κουβαλάει περήφανη μόνη της από τα 3 και μετά (και καλώς ή κακώς δεν περνάει ποτέ απαρατήρητη). Την είχαμε αγοράσει εντελώς παρορμητικά και νομίζαμε ότι θα βγει άχρηστη αλλά τελικά αποδείχτηκε πολύ χρήσιμη. Είναι δώρο που κρατάει χρόνια (ειδικά αν ξοδέψεις καλό ποσό), μπορεί να γίνει πολυτελές, να μείνει για επόμενη γενιά και παράλληλα είναι αφάνταστα πρακτικό.

Συμφωνώ! Και μείς έχουμε μια πολύ ωραία με τον Μίκυ και ήταν το αγαπημένο μου δώρο από τη βάφτιση! Την είχα ζητήσει εγώ από τον ξάδερφο μου που με ρώτησε τι να πάρει και μας έχει βολέψει πολύ και ο μικρός την λατρεύει! Από τα πολύ ωραία δώρα. Όσο ήταν μωρό πάντως, το καλύτερο που μας έφεραν ήταν το relax. Σωτήριο μέχρι τον ένατο μήνα που το χρησιμοποιήσαμε! Προσωπικά εμένα δεν θα μου άρεσε να μας φέρουν κάτι που θα φυλάξω για 2-3 χρόνια, όπως ποδήλατο ισορροπίας 'η αυτοκινητάκι μεγάλο.

Διαφημίσεις

1 hour ago, chocolate_eater είπε:

Δεν συμφωνώ καθόλου με τις ταμπέλες αγορίστικο/κοριτσίστικο/unisex.

Προσωπικά δεν με ενοχλεί ιδιαιτερα που γίνεται αυτός ο διαχωρισμός στα παιχνιδια, για κάποιους που θέλουν να κάνουν ένα δώρο και δεν γνωρίζουν σχετικά τι να πάρουν είναι και βοηθητικος.

Δεν μου αρέσει όταν ένα παιδί πάει να παίξει με ένα παιχνίδι που θεωρείται πως απευθύνεται στο αλλο φύλο και το αποπαίρνουν οι ενήλικες, εμποδίζοντας την φαντασία του. Έτσι κι εκείνο με την σειρά του θα αναπτυξει τα ίδια στερεότυπα με τους μεγάλους. 

• Like 1

Just now, vtgian είπε:

Τώρα θα φανώ τελείως χαζή, αλλά όταν λέμε βαλίτσα εννοούμε αυτό που βάζουμε τα ρούχα στο ταξίδι; Γιατί λέμε για δώρα των 100-150 ευρώ και αναρωτιέμαι αν όντως χρειάζεται κάποιος βαλίτσα ειδική για το παιδί και αν όντως αυτό κάνει τόσα λεφτά!!!

Just now, Έσπερος είπε:

Τώρα θα φανώ τελείως χαζή, αλλά όταν λέμε βαλίτσα εννοούμε αυτό που βάζουμε τα ρούχα στο ταξίδι; Γιατί λέμε για δώρα των 100-150 ευρώ και αναρωτιέμαι αν όντως χρειάζεται κάποιος βαλίτσα ειδική για το παιδί και αν όντως αυτό κάνει τόσα λεφτά!!!

Ναι βαλίτσα για ρούχα. Δ ειναι κ απαραίτητο να έχει το παιδακι χωριά βαλίτσα. Αλλα οι συγκεκριμένες είναι ακριβές αλλα κ γουστοζικες. Εχουν ωραια σχέδια, κ ροδάκια. Μπορεί το παιδακι να κατσει πάνω στην στενή μακριά πλευρα

Αν βάλω λινκ θα αργησει αλλα αν θες σου στέλνω σε πμ

• Like 1

Just now, vicky86 είπε:

Ναι βαλίτσα για ρούχα. Δ ειναι κ απαραίτητο να έχει το παιδακι χωριά βαλίτσα. Αλλα οι συγκεκριμένες είναι ακριβές αλλα κ γουστοζικες. Εχουν ωραια σχέδια, κ ροδάκια. Μπορεί το παιδακι να κατσει πάνω στην στενή μακριά πλευρα

Αν βάλω λινκ θα αργησει αλλα αν θες σου στέλνω σε πμ

Όχι εντάξει καλύφθηκα!!!δεν ενδιαφέρομαι να αγοράσω, απλως επαθα πολιτισμικό σοκ!!!

• Haha 1

Just now, vicky86 είπε:

@ΈσπεροςΜπορει να αλλάξεις γνώμη αν την δεις:-P

Ειναι κ ποσο ταξιδεύεις για να χρησιμοποιηθεί 

Αυτή τη στιγμή έχουμε στο σαλόνι το καρότσι που τους τελευταίους 10 μήνες δεν έχουμε χρησιμοποιήσει ούτε 10 φορές, γιατι δεν εχουμε χωρο αποθηκευσης, οποτε το τελευταιο που μου χρειαζεται ειναι μια παιδικη βαλίτσα που δεν θα ξερω πού θα φυλάξω! Αρκούν οι δικες μας. 

• Like 1

Δεδομένου ότι δεν έχω καν εγώ βαλίτσα και ταξιδεύω με σακ βουαγιάζ. είναι όντως κάτι που δε σκεφτόμουν σαν δώρο @Έσπερος και μάλλον θα επέστρεφα στο κατάστημα χωρίς να το σκεφτώ καν αν μου το χάριζαν, αντί να ψάχνω να βρω πού να το αποθηκεύσω. Σε καταλαβαίνω :) 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεδομένου ότι δεν έχω καν εγώ βαλίτσα και ταξιδεύω με σακ βουαγιάζ. είναι όντως κάτι που δε σκεφτόμουν σαν δώρο @Έσπερος και μάλλον θα επέστρεφα στο κατάστημα χωρίς να το σκεφτώ καν αν μου το χάριζαν, αντί να ψάχνω να βρω πού να το αποθηκεύσω. Σε καταλαβαίνω :) 

Νομίζω ότι αν μ έφερναν θα αναρωτιόμουν μήπως εχει καποια αλλη χρηση πλην της προφανούς!! Σκεψου δημοσιευση εδω: μου εφεραν κατι που μοιαζει με βαλίτσα και αναρωτιεμαι σε τι χρησιμευει!!' 

• Haha 2

Έχει τρομερή χρήση παιδιά, ειδικά στο αεροδρόμιο μετά από την ηλικία που δε θέλουν καρότσι αλλά βαριούνται και να περπατήσουν, είναι μεγάλο gadget...απλά καθονται πάνω και τα πας! :-D

Just now, Έσπερος said:

Νομίζω ότι αν μ έφερναν θα αναρωτιόμουν μήπως εχει καποια αλλη χρηση πλην της προφανούς!! Σκεψου δημοσιευση εδω: μου εφεραν κατι που μοιαζει με βαλίτσα και αναρωτιεμαι σε τι χρησιμευει!!' 

Δεν μοιάζει με βαλίτσα.. είναι βαλίτσα ! Είναι πανέμορφη, θα την έχεις για πολλά χρόνια και είναι πάρα πολύ πρακτικό να έχεις κάπου ξεχωριστά τα πράγματα του παιδιού. Επίσης τα παιδιά λατρεύουν να έχουν τη δική τους βαλίτσα! Επίσης δεν πιάνει χώρο. Μπορείς να την έχεις ή σε μια αποθηκούλα αν έχεις, ή κάτω από κάποιο κρεβάτι. 

• Like 1