Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση ενοικίου λογω κορωνοϊού !!


sweety**

Recommended Posts

καλησπέρα σα!!

η εταιρεια που δουλευει ο συζυγος ειναι σε αναστολη και δικαιουμαστε μειωση ενοικιου 40% δηλαδή θα δώσουμε το 60%!!

το θεμα ειναι οτι ο ιδιοκτήτης δεν δείχνει να το δεχεται...

επίσης το άλλο προβλημα ειναι το εξής: το ενοικιο ειναι 400 ευρώ..στο μισθωτήριο αυτός ήθελε να βαλει 300 και τα υπόλοιπα 100 μάυρα...το δεχτηκαμε οκ..

το σωστό ειναι να δωσουμε το 60% των 400? δλδ 240ευρω?

ή το 60% των 300(που εχουμε βαλει και στο μισθωτήριο) δλδ 180 ευρώ και τα υπόλοιπα 100 να τα δώσουμε χωρίς μείωση?? δλδ να δωσουμε 280 ευρώ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, sweety** said:

καλησπέρα σα!!

η εταιρεια που δουλευει ο συζυγος ειναι σε αναστολη και δικαιουμαστε μειωση ενοικιου 40% δηλαδή θα δώσουμε το 60%!!

το θεμα ειναι οτι ο ιδιοκτήτης δεν δείχνει να το δεχεται...

επίσης το άλλο προβλημα ειναι το εξής: το ενοικιο ειναι 400 ευρώ..στο μισθωτήριο αυτός ήθελε να βαλει 300 και τα υπόλοιπα 100 μάυρα...το δεχτηκαμε οκ..

το σωστό ειναι να δωσουμε το 60% των 400? δλδ 240ευρω?

ή το 60% των 300(που εχουμε βαλει και στο μισθωτήριο) δλδ 180 ευρώ και τα υπόλοιπα 100 να τα δώσουμε χωρίς μείωση?? δλδ να δωσουμε 280 ευρώ?

 

 

 

Κανονικά είναι το 60% στο συνολο του ποσού. Επίσης να ξέρεις πως είτε το δέχεται είτε όχι δεν είναι εκείνος που θα αποφασίσει εφόσον ο άντρας σου είναι σε αναστολή .  Εκείνος έτσι κ αλλιώς θα πληρώσει μειωμένο ενφια λόγω της κατάστασης όποτε η μείωση για τους μήνες αυτούς είναι δεδομένη ακόμα κ αν δεν συμφωνεί. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω.κι εγώ όταν κάνει τη δηλώση για τα 800 ευρώ σημειώνει αν μένει με ενοίκιο και τι πληρώνει, οπότε αυτόματα δικαιούται τη μείωση, αλλα η μείωση σίγουρα θα ειναι επί του ποσού που δηλώνετε στην εφορία. Προσωπικά το βρίσκω λίγο άδικο για τους ιδιοκτήτες ακινήτων, η μείωση του ενφια αν υπάρξει δεν θα αντισταθμίσει τη μείωση στο ενοίκιο, είναι ακόμα μια περίπτωση που το κράτος κάνει τον κουβαρντα στις πλάτες άλλων . Κανονικά θα έπρεπε να αποζημιώνει τους ιδιοκτήτες με το υπόλοιπο ενοίκιο. Παντως είστε καλυμμένοι νομικά δεν χρειάζεται τυπικά να συμφωνήσει.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine8 said:

Νομίζω.κι εγώ όταν κάνει τη δηλώση για τα 800 ευρώ σημειώνει αν μένει με ενοίκιο και τι πληρώνει, οπότε αυτόματα δικαιούται τη μείωση, αλλα η μείωση σίγουρα θα ειναι επί του ποσού που δηλώνετε στην εφορία. Προσωπικά το βρίσκω λίγο άδικο για τους ιδιοκτήτες ακινήτων, η μείωση του ενφια αν υπάρξει δεν θα αντισταθμίσει τη μείωση στο ενοίκιο, είναι ακόμα μια περίπτωση που το κράτος κάνει τον κουβαρντα στις πλάτες άλλων . Κανονικά θα έπρεπε να αποζημιώνει τους ιδιοκτήτες με το υπόλοιπο ενοίκιο. Παντως είστε καλυμμένοι νομικά δεν χρειάζεται τυπικά να συμφωνήσει.

Ουσιαστικά αυτό γίνεται επειδή ο υπάλληλος που θα πάρει 800 ευρώ για 45 ημέρες και δίνει ενοίκιο 400 ευρώ (όπως η κοπέλα εδώ) προφανώς δεν θα μπορεί να το καλύψει. Θεωρώ πως πρακτικά είναι δύσκολο να αποζημιωθούν οι ιδιοκτήτες οπότε και για αυτό κάνει την μείωση στο ενφια, σίγουρα χαμένοι θα βγουν όμως σκέψου πως όλοι έχουμε οικονομικά υποστεί μεγάλη ζημιά, δυστυχώς θα πέσει βάρος και σε αυτούς. Σίγουρα είναι άσχημο γιατί ο άνθρωπος που ενοικιάζει το σπίτι του έχει υπολογίσει σε αυτά τα χρήματα , είναι μέρος του εισοδήματος του, όμως και ο υπάλληλος που βγήκε σε αναστολή ζημιά έχει, και ο επιχειρηματίας που έκλεισε και αυτός ζημιά έχει, άστα να πάνε χάλια η κατάσταση γενικά!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ιδιοκτήτης ήταν σωστός θα σας έκανε μείωση, άτυπα, με βάση όλο το ποσό, δηλαδή 400 ευρώ. Νομικά όμως είστε καλυμμένοι για μείωση με βάση το δηλωμένο ενοίκιο, δηλαδή 300 ευρώ. Δεν μπορεί φυσικά να αρνηθεί, εσείς θα του καταβάλετε το μίσθωμα μειωμένο ότι και να λέει. Sunshine καταλαβαίνω τι λες, αλλά όπως λέει και η kotsifikos όλοι σχεδόν, εκτός και αν είναι ιδιοκτήτης εταιρίας αντισηπτικών :) , έχουμε δει το εισόδημά μας να μειώνεται. Άλλωστε τί τα θέλουμε τα λεφτά, σάμπως μπορούμε να τα χαλάσουμε και πουθενά :razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Ουσιαστικά αυτό γίνεται επειδή ο υπάλληλος που θα πάρει 800 ευρώ για 45 ημέρες και δίνει ενοίκιο 400 ευρώ (όπως η κοπέλα εδώ) προφανώς δεν θα μπορεί να το καλύψει. Θεωρώ πως πρακτικά είναι δύσκολο να αποζημιωθούν οι ιδιοκτήτες οπότε και για αυτό κάνει την μείωση στο ενφια, σίγουρα χαμένοι θα βγουν όμως σκέψου πως όλοι έχουμε οικονομικά υποστεί μεγάλη ζημιά, δυστυχώς θα πέσει βάρος και σε αυτούς. Σίγουρα είναι άσχημο γιατί ο άνθρωπος που ενοικιάζει το σπίτι του έχει υπολογίσει σε αυτά τα χρήματα , είναι μέρος του εισοδήματος του, όμως και ο υπάλληλος που βγήκε σε αναστολή ζημιά έχει, και ο επιχειρηματίας που έκλεισε και αυτός ζημιά έχει, άστα να πάνε χάλια η κατάσταση γενικά!

Μπορεί και ο ιδιοκτήτης να είναι με αναστολή ή να μην δικαιούται καν το επίδομα. Να είναι δηλαδή ζημιωμένος από παντού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Ουσιαστικά αυτό γίνεται επειδή ο υπάλληλος που θα πάρει 800 ευρώ για 45 ημέρες και δίνει ενοίκιο 400 ευρώ (όπως η κοπέλα εδώ) προφανώς δεν θα μπορεί να το καλύψει. Θεωρώ πως πρακτικά είναι δύσκολο να αποζημιωθούν οι ιδιοκτήτες οπότε και για αυτό κάνει την μείωση στο ενφια, σίγουρα χαμένοι θα βγουν όμως σκέψου πως όλοι έχουμε οικονομικά υποστεί μεγάλη ζημιά, δυστυχώς θα πέσει βάρος και σε αυτούς. Σίγουρα είναι άσχημο γιατί ο άνθρωπος που ενοικιάζει το σπίτι του έχει υπολογίσει σε αυτά τα χρήματα , είναι μέρος του εισοδήματος του, όμως και ο υπάλληλος που βγήκε σε αναστολή ζημιά έχει, και ο επιχειρηματίας που έκλεισε και αυτός ζημιά έχει, άστα να πάνε χάλια η κατάσταση γενικά!

Συμφωνώ γενικά αλλά σκεφτείτε πως υπάρχουν άνθρωποι που έκαναν ακίνητη περιουσία μικρή ή μεγάλη με σκοπό να ζουν από το ενοίκιο. Φυσικά και να διευκολυνθούν όσοι δεν έχουν να πληρώσουν, αλλά το κράτος να τους διευκολύνει όλους σε αυτήν την περίπτωση. Δεν μπορεί να κάνει τον κουβαρντα με την περιουσία κάθε ιδιώτη λες και την έχτισαν παρέα. Είναι αλήθεια πως ολοι λίγο ή πολύ ζημιώνονται δυστυχώς από αυτην την κρίση πάντως.. να δούμε τελικά τις συνέπειες όλου αυτού

...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, την μείωση την δικαιούσαι ανεξαρτήτως συναίνεσης του ιδιοκτήτη, νομίζω όμως ότι υπάρχει μια τυπική διαδικασία γνωστοποίησης που πρέπει να γίνει, αν θυμάμαι καλά δουλεύεις σε λογιστικό γραφείο άρα θα την γνωρίζεις, εγώ δεν ξέρω λεπτομέρειες επ' αυτού. Εγώ θα έδινα αναλογικά μειωμένο και το ποσό του "μαύρου".

 

Το συλλογικό όργανο των ιδιοκτητών ακινήτων έχει ταχθεί υπέρ του μέτρου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

νομίζω όμως ότι υπάρχει μια τυπική διαδικασία γνωστοποίησης

Από ό,τι άκουσα το δηλώνει ο ενοικιαστής όταν κάνει τη αίτηση-δήλωση για τα 800 ευρώ (για να δικαιούται τη μείωση εργάζεται σε εταιρεία που τέλει υπό αναστολή άρα δικαιούται και τα 800)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Μπορεί και ο ιδιοκτήτης να είναι με αναστολή ή να μην δικαιούται καν το επίδομα. Να είναι δηλαδή ζημιωμένος από παντού.

Mα εννοείται αυτό, όλοι έχουμε ζημιωθεί οικονομικά, όλοι χάνουμε δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σωστό, κατά τη γνώμη μου, είναι να δώσετε στον ιδιοκτήτη το 60% του ποσού που πληρώνατε ως τώρα. Οk, κακώς δεχόμαστε να γράφει άλλα το συμβόλαιο κι άλλα να ισχύουν (προσοχή, δε σε κατηγορώ φυσικά) αλλά πιστεύω πως δε θα πρέπει να πάρει το 60% των €300. Είμαι για άλλη μια φορά εξαλλη με το κρατος-μπανανία που κάνει το γενναιόδωρο με τις πλάτες ιδιωτών. Κι ως γνωστόν, πολλοί δεν έχουν λάβει ακόμη τα €800. Για να μη μιλήσω για τη γελοία τηλεκαταρτιση που υπομένουν για €600 πραγματικοι επιστήμονες, κι όχι επειδή αρέσκεται να τους ονομάζει έτσι η κυβέρνηση για να τους εμπαιζει και να τους κοροϊδεύει.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα καλύτερα το ερώτημα, συγγνώμη. Λογικα θα καταθέσετε το ποσό που αντιστοιχεί στο 60% του ποσού που βάζατε στην τράπεζα και θα δώσετε στο χέρι τα υπόλοιπα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 4/14/2020 at 4:05 AM, Sunshine8 said:

Νομίζω.κι εγώ όταν κάνει τη δηλώση για τα 800 ευρώ σημειώνει αν μένει με ενοίκιο και τι πληρώνει, οπότε αυτόματα δικαιούται τη μείωση, αλλα η μείωση σίγουρα θα ειναι επί του ποσού που δηλώνετε στην εφορία. Προσωπικά το βρίσκω λίγο άδικο για τους ιδιοκτήτες ακινήτων, η μείωση του ενφια αν υπάρξει δεν θα αντισταθμίσει τη μείωση στο ενοίκιο, είναι ακόμα μια περίπτωση που το κράτος κάνει τον κουβαρντα στις πλάτες άλλων . Κανονικά θα έπρεπε να αποζημιώνει τους ιδιοκτήτες με το υπόλοιπο ενοίκιο. Παντως είστε καλυμμένοι νομικά δεν χρειάζεται τυπικά να συμφωνήσει.

Καλησπερα!μολις είδα όλες αυτές τις απαντησεις...ο ιδιοκτητης πέρα απο την μείωση ενφια θα πάρει και αφορολόγητο το 60% του ενοικίου..το σωστο θα ήταν νσ πέρνει το το υπόλοιπο από το κράτος δεν αντιλέγω...επίσης εμεις δίνουμε και 100 μάυρα στο χερι!!

On 4/14/2020 at 12:24 PM, Mary1976 said:

Αν ο ιδιοκτήτης ήταν σωστός θα σας έκανε μείωση, άτυπα, με βάση όλο το ποσό, δηλαδή 400 ευρώ. Νομικά όμως είστε καλυμμένοι για μείωση με βάση το δηλωμένο ενοίκιο, δηλαδή 300 ευρώ. Δεν μπορεί φυσικά να αρνηθεί, εσείς θα του καταβάλετε το μίσθωμα μειωμένο ότι και να λέει. Sunshine καταλαβαίνω τι λες, αλλά όπως λέει και η kotsifikos όλοι σχεδόν, εκτός και αν είναι ιδιοκτήτης εταιρίας αντισηπτικών :) , έχουμε δει το εισόδημά μας να μειώνεται. Άλλωστε τί τα θέλουμε τα λεφτά, σάμπως μπορούμε να τα χαλάσουμε και πουθενά :razz:

νομικά είμαστε καλυμμένοι για μείωση με βάση το δηλωμενο,σωστα!!εννοειται οτι στην τρπαεζα μπηκε το 60% των 300!! το ερωτημα μου ήταν αν τα υπόλοιπα 100 πρέπει να τα δωσουμε ολα η να δώσουμε και απο αυτά τα 100 το 60%?!εμεις προσωπικα δώσαμε το 60 %των 300 στην τράπεζα δλδ 180 ευρώ και το υπόλοιπο 60% των 100(που δίνουμε μαύρα στο χέρι δλδ 60 ευρώ!

On 4/14/2020 at 1:27 PM, Deena said:

Καλημέρα, την μείωση την δικαιούσαι ανεξαρτήτως συναίνεσης του ιδιοκτήτη, νομίζω όμως ότι υπάρχει μια τυπική διαδικασία γνωστοποίησης που πρέπει να γίνει, αν θυμάμαι καλά δουλεύεις σε λογιστικό γραφείο άρα θα την γνωρίζεις, εγώ δεν ξέρω λεπτομέρειες επ' αυτού. Εγώ θα έδινα αναλογικά μειωμένο και το ποσό του "μαύρου".

 

Το συλλογικό όργανο των ιδιοκτητών ακινήτων έχει ταχθεί υπέρ του μέτρου.

ναι την γνωρίζω την διαδιακασια! το προβλημα μου ήταν μόνο το "μαύρο ποσό" αν θα το δώσω μειωμένο η όχι..τελικά δώσαμε μειωμενο και το μαύρο ποσό!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...