Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα δώρων για παιδικό πάρτι


Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Εδώ και ώρα ξαναδιάβαζα γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω τι εννοούσες λίστα στο κατάστημα. Νόμιζα ότι θα μαζευόταν κάποιο ποσό στο κατάστημα για να πάρεις το σπιτάκι ώστε να δεις συγκεντρωτικά το ποσό κ να μη μάθεις τι έβαλε ποιος για να μην έρθουν σε δυσκολη θέση.Ωσπου με ξεμπερδεψε το μήνυμα της Φενιας.Δεν θα μου πήγαινε με τίποτα το μυαλό το να βάλει κάποιος  λίστα για να ψωνίσουν από εκεί για να παει μετά να τα αλλάξει... Αυτό μου φαίνεται ασέβεια γιατί και ψέμα είναι και δεν υπολογίζει τον κόπο του άλλου. Εκτός αν δεν εννοούσες αυτό. 

 

Οχι, εννοούσα να έχουμε έναν κουμπαρά στο κατάστημα, όπου όποιος θέλει, να μπορεί να βάζει (ανώνυμα) ένα ποσό, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για να πληρωθεί το συγκεκριμένο παιχνίδι. Την ιδέα την έδωσε πιο πάνω η sentir_naturalezza. 

Just now, erin0000 είπε:

 

 Άσε έχω δει να το κάνουν στο zara, που μάλιστα επιστρέφεις δώρα και παίρνεις πίσω χρήματα... Έλεος όμως...

 

 

Στο Zara δεν επιστρέφονται χρήματα από δώρα. 

Just now, Astrien είπε:

Γενικά κι εγώ δε θα το έκανα γτ ειμαι της γνώμης πως ο καλεσμένος μπορεί να θέλει να επιλέξει μόνος του κάτι συγκεκριμένο (Όχι μόνο λόγω τιμής αλλά και γουστου) αλλά αν κατι από αυτά δε μου άρεσε καθόλου θα το άλλαζα. 

 

Μα γι'αυτό το λόγο ακριβώς γράφεις στη πρόσκληση "προαιρετικά". Ο καλεσμένος πάντα μπορεί να επιλέξει μόνος του κάτι. 

 

Και στους γάμους το ίδιο γίνεται. "Προαιρετική λίστα γάμου" γράφεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Manoulitsa75 είπε:

 

Οχι, εννοούσα να έχουμε έναν κουμπαρά στο κατάστημα, όπου όποιος θέλει, να μπορεί να βάζει (ανώνυμα) ένα ποσό, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για να πληρωθεί το συγκεκριμένο παιχνίδι. Την ιδέα την έδωσε πιο πάνω η sentir_naturalezza. 

Στο Zara δεν επιστρέφονται χρήματα από δώρα. 

Μα γι'αυτό το λόγο ακριβώς γράφεις στη πρόσκληση "προεραιτικά". Ο καλεσμένος πάντα μπορεί να επιλέξει μόνος του κάτι. 

 

Και στους γάμους το ίδιο γίνεται. "Προεραιτική λίστα γάμου" γράφεται.

Απλά όταν κάνεις λίστα ακόμα και το προαιρετικά να γράφεις δίνεις την εντύπωση πως αν σου πάρουν κάτι άλλο δε θα σου αρεσει

Link to comment
Share on other sites

@Manoulitsa75 νομίζω ότι αυτό που μας χτύπησε πιο πολύ είναι η λογική σου να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. ΟΚ δεν μπορείς να διαθέσεις για ένα ακριβό παιχνίδι. Ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία. ¨Αρα πρέπει να γίνει μια επιλογή. Σίγουρα υπάρχουν οικογένειες που ζορίζονται ακόμα και για το πάρτι μόνο. Λες ότι η κόρη σου δεν μπορεί να επιλέξει και επιλεγεις εσύ. Άρα είναι σαν να λες ότι εσύ θες και τα δύο γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα να προσφέρεις δυο επιλογές στην κόρη σου, αν είναι να τις αναιρέσεις μετά εσύ η ίδια. Κατά τ' άλλα έιναι ίσως βαρύ για το παιδάκι να πρέπει να διαλέξει ανάμεσα στα δύο γιατί σαν παιδί σίγουρα θα θέλει και το πάρτι, ειδικά αν κάνουν όλοι οι συμμαθητές της. Άρα πέφτει σ εσάς η ευθύνη του πώς θα το διαχειριστείτε. Οι καλεσμένοι σου αν δεν ξέρουν το παρασκήνιο μπορεί απλώς να παραξενευτούν, αλλά εμείς που διαβάζουμε όλο το σκεπτικό, είναι λογικό να το βλέπουμε κάπως αρνητικά όπως το παρουσιάζεις.

 

Κατά τ άλλα μου έκανε εντύπωση κάτι που γράφτηκε από άλλες κοπέλες για τα ρούχα ως ευθύνη των γονέων. Εγώ μέχρι τώρα όλα τα δώρα του μικρού από συγγενείς, ζητάω να είναι ρούχα. Βασικά μας ρωτούν κι οι ίδιοι τι θέλουμε και ζητάω είδη ένδυσης και ρουχισμού. Κάποια στιγμή είχαμε ζητήσει και χρήματα γιατί θέλαμε να αγοράσουμε το καρεκλάκι αυτοκινήτου, κι επειδή δεν υπήρχε κάποια άμεση ανάγκη σε κάτι άλλο, συνεννοηθήκαμε έτσι. Παιχνίδια αγοράζουμε εμείς με δικά μας κριτήρια. Μας έχουν φέρει βιβλιαράκια και κάποια λούτρινα φυσικά, δεν έχουμε απαγορεύσει να φέρνουν παιχνίδια. Αυτά φυσικά στους άμεσους συγγενείς, δλδ παππούδες, αδέρφια μας, νονά του οι οποίοι εννοείται μας ρωτάνε έτσι κι αλλιώς. Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα ήταν δική μας υποχρέωση να εξοικονομούμε για τα χρηστικά είδη και οι άλλοι θα φέρουν μόνο παιχνίδια και προβληματίζομαι, εγώ το έχω σκεφτεί ότι για τα παιχνίδια υπάρχουν τα κριτήρια της κάθε οικογένειας και τα γούστα του παιδιού (που ώς ένα σημείο καθορίζονται από τα κριτήρια της οικογένειας) και γι αυτό είναι προτιμότερο να τα επιλέγουμε εμείς. Εγώ και για τα ανίψια μου ρωτάω τι χρειάζονται και εστιάζω στα ρούχα. Έτσι είχα μεγαλώσει κιόλας, με όσα χρήματα μας έδιναν για δώρο κυρίως αγοράζαμε ρούχα και παπούτσια. Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι έτσι μας στερούν το δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος,  σε σχέση με το χαρτζιλίκι ειπώθηκε ότι είναι ευθύνη τον γονέων να παρέχουν τα βασικά είδη...

 

Δηλαδή αν το παιδί αποταμιεύει χαρτζιλίκι, δεν είναι σωστό να του πεις, ωραία πάμε τώρα με τα λεφτά που μάζεψες να αγοράσουμε εσώρουχα γιατί δεν έχεις... Δεν είναι σωστό, φαντάζομαι το καταλαβαίνεις.

Το χαρτζιλίκι το παιδί πρέπει να το διαθέτει όπου εκείνο θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κατά τ άλλα μου έκανε εντύπωση κάτι που γράφτηκε από άλλες κοπέλες για τα ρούχα ως ευθύνη των γονέων. Εγώ μέχρι τώρα όλα τα δώρα του μικρού από συγγενείς, ζητάω να είναι ρούχα. Βασικά μας ρωτούν κι οι ίδιοι τι θέλουμε και ζητάω είδη ένδυσης και ρουχισμού. Κάποια στιγμή είχαμε ζητήσει και χρήματα γιατί θέλαμε να αγοράσουμε το καρεκλάκι αυτοκινήτου, κι επειδή δεν υπήρχε κάποια άμεση ανάγκη σε κάτι άλλο, συνεννοηθήκαμε έτσι. Παιχνίδια αγοράζουμε εμείς με δικά μας κριτήρια. Μας έχουν φέρει βιβλιαράκια και κάποια λούτρινα φυσικά, δεν έχουμε απαγορεύσει να φέρνουν παιχνίδια. Αυτά φυσικά στους άμεσους συγγενείς, δλδ παππούδες, αδέρφια μας, νονά του οι οποίοι εννοείται μας ρωτάνε έτσι κι αλλιώς. Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα ήταν δική μας υποχρέωση να εξοικονομούμε για τα χρηστικά είδη και οι άλλοι θα φέρουν μόνο παιχνίδια και προβληματίζομαι, εγώ το έχω σκεφτεί ότι για τα παιχνίδια υπάρχουν τα κριτήρια της κάθε οικογένειας και τα γούστα του παιδιού (που ώς ένα σημείο καθορίζονται από τα κριτήρια της οικογένειας) και γι αυτό είναι προτιμότερο να τα επιλέγουμε εμείς. Εγώ και για τα ανίψια μου ρωτάω τι χρειάζονται και εστιάζω στα ρούχα. Έτσι είχα μεγαλώσει κιόλας, με όσα χρήματα μας έδιναν για δώρο κυρίως αγοράζαμε ρούχα και παπούτσια. Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι έτσι μας στερούν το δώρο.

 

Εγώ αποφεύγω να ζητάω ρούχα, γιατί η κόρη μου είναι λίγο περίεργη, κι αν δεν της γεμίσει στο μάτι κάτι, δεν το φοράει. Και δεν είναι θέμα τιμής. Στα Benetton πχ και στα Zara δε βρίσκουμε τίποτα του γούστου της, αντίθετα στα H&M, στο LIDL ή στο Jumbo, πάντα κάτι βρίσκει που της αρέσει. 

 

Σ' ένα μεγάλο παιχνιδάδικο, θεωρώ, πάντα ένα παιδάκι βρίσκει κάτι που να του αρέσει. Σ' ένα κατάστημα ρούχων όμως, πολύ πιθανόν να μη βρει τίποτα. Οπότε προτιμώ ή χρήματα, ή παιχνίδι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

Έσπερος,  σε σχέση με το χαρτζιλίκι ειπώθηκε ότι είναι ευθύνη τον γονέων να παρέχουν τα βασικά είδη...

 

Δηλαδή αν το παιδί αποταμιεύει χαρτζιλίκι, δεν είναι σωστό να του πεις, ωραία πάμε τώρα με τα λεφτά που μάζεψες να αγοράσουμε εσώρουχα γιατί δεν έχεις... Δεν είναι σωστό, φαντάζομαι το καταλαβαίνεις.

Το χαρτζιλίκι το παιδί πρέπει να το διαθέτει όπου εκείνο θέλει.

Επισης,το παιδακι δεν θα ειναι παντα 1.5-2 ετων. Σε λιγο θα καταλαβαινει και θεωρω οτι ειναι ομορφο να παιρνει χαρα απο τα παιχνιδακια που του φερνουν δωρο! Δεν λεω να υποτιμαει τα ρουχα, αλλα ειναι λογικο να προτιμα παιχνιδια! Και ας μην ειναι 100% του δικου σας γουστου. Ας ειναι οτι διαλεξει ο καθενας! Το παιδι απο ολα παιρνει χαρα!

τελος, σε λιγο τα δωρα δεν θα ερχονται μονο απο γιαγιαδες και νονες,αλλα και απο συμμαθητες κλπ. Οποτε ξεφευγουν απο τον ελεγχο μας

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Επισης,το παιδακι δεν θα ειναι παντα 1.5-2 ετων. Σε λιγο θα καταλαβαινει και θεωρω οτι ειναι ομορφο να παιρνει χαρα απο τα παιχνιδακια που του φερνουν δωρο! Δεν λεω να υποτιμαει τα ρουχα, αλλα ειναι λογικο να προτιμα παιχνιδια! Και ας μην ειναι 100% του δικου σας γουστου. Ας ειναι οτι διαλεξει ο καθενας! Το παιδι απο ολα παιρνει χαρα!

τελος, σε λιγο τα δωρα δεν θα ερχονται μονο απο γιαγιαδες και νονες,αλλα και απο συμμαθητες κλπ. Οποτε ξεφευγουν απο τον ελεγχο μας

 

Συμφωνώ. Δεν μου αρέσει να κατευθύνω τους άλλους, ούτε να κάνω συγκεκριμένες παραγγελίες. Άλλωστε μπορεί κάποιος να σου φέρει δώρο που δεν έχεις σκεφτεί καν ή δεν έχεις δει... Γιατί να περιορίζεις τις επιλογές;

 

Τώρα, οκ σε ένα μωρό μπορείς να ζητήσεις χρηστικά ή συγκεκριμένα πράγματα, εφόσον και ο άλλος σε ρωτάει. Αργότερα όμως πιστεύω ότι δεν πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@Manoulitsa75 νομίζω ότι αυτό που μας χτύπησε πιο πολύ είναι η λογική σου να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. ΟΚ δεν μπορείς να διαθέσεις για ένα ακριβό παιχνίδι. Ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία. ¨Αρα πρέπει να γίνει μια επιλογή. Σίγουρα υπάρχουν οικογένειες που ζορίζονται ακόμα και για το πάρτι μόνο. Λες ότι η κόρη σου δεν μπορεί να επιλέξει και επιλεγεις εσύ. Άρα είναι σαν να λες ότι εσύ θες και τα δύο γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα να προσφέρεις δυο επιλογές στην κόρη σου, αν είναι να τις αναιρέσεις μετά εσύ η ίδια. Κατά τ' άλλα έιναι ίσως βαρύ για το παιδάκι να πρέπει να διαλέξει ανάμεσα στα δύο γιατί σαν παιδί σίγουρα θα θέλει και το πάρτι, ειδικά αν κάνουν όλοι οι συμμαθητές της. Άρα πέφτει σ εσάς η ευθύνη του πώς θα το διαχειριστείτε. Οι καλεσμένοι σου αν δεν ξέρουν το παρασκήνιο μπορεί απλώς να παραξενευτούν, αλλά εμείς που διαβάζουμε όλο το σκεπτικό, είναι λογικό να το βλέπουμε κάπως αρνητικά όπως το παρουσιάζεις.

 

 

Δεν θεωρώ ότι κάτι σ' αυτά που είπα είναι εγωιστικό. Αν υπάρχει τρόπος να κάνει και το πάρτι και να πάρει το δώρο που θέλει, γιατί όχι? Εξάλλου η δική της επιλογή πλέον είναι αν θα πάρει πολλά δώρα ή μόνο ένα και καλό. Και ούτε το κάνουμε κάθε χρόνο. Μόνο για φέτος το σκέφτηκα και για το συγκεκριμένο παιχνίδι. 

 

Η ερώτησή μου ήταν κατά πόσο θα θεωρούνταν αιτία σχολιασμού το να αναφερθεί στη πρόσκληση. Εγώ προσωπικά δε θα το σχολίαζα αρνητικά, ήθελα όμως και άλλες γνώμες, για να είμαι σίγουρη. Κι απ' ότι φαίνεται, οι περισσότεροι θα το σχολίαζαν αρνητικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Εξάλλου η δική της επιλογή πλέον είναι αν θα πάρει πολλά δώρα ή μόνο ένα και καλό. Και ούτε το κάνουμε κάθε χρόνο.

Αυτό που λες θα ίσχυε αν υπήρχε δυνατότητα 4-5 στενοί άνθρωποι να ρωτούσαν αν θέλετε ένα δώρο από τον καθένα ή ένα μεγάλο συλλογικό, που δεν το θεωρώ παράλογο. ετσι οπως το θέτεις ομως ειναι σαν να περνας το μήνυμα ότι το πάρτι είναι για τα δώρα. 

Just now, erin0000 είπε:

Έσπερος,  σε σχέση με το χαρτζιλίκι ειπώθηκε ότι είναι ευθύνη τον γονέων να παρέχουν τα βασικά είδη...

 

Δηλαδή αν το παιδί αποταμιεύει χαρτζιλίκι, δεν είναι σωστό να του πεις, ωραία πάμε τώρα με τα λεφτά που μάζεψες να αγοράσουμε εσώρουχα γιατί δεν έχεις... Δεν είναι σωστό, φαντάζομαι το καταλαβαίνεις.

Το χαρτζιλίκι το παιδί πρέπει να το διαθέτει όπου εκείνο θέλει.

Η αλήθεια είναι ότι είμαστε σε ηλικια που οι συγγενεις ετσι κι αλλιως ρωτούν και σκοπός τους ειναι να εξυπηρετήσουν με κατι που θα πιασει τοπο οποτε μαλλον τους διευκολύνουμε. Οποτε δεν το βλεπω σαν να παιρνω τις αποταμιεύσεις του παιδιου. Εξαλλου δωρα του φερνουν, δεν μας δινουν χρηματα να παρουμε εμεις, το παθδι δηλαδη ανοιγει τη συσκευασία, εχει την εκπληξη, ξερει οτι ειναι κατι που του πηρε καποιος που το αγαπαει κλπ. Γενικα δεν θελω να περασει η συνδεση οτι το δωρο ειναι μονο το παιχνθδι. Δωρο μπορει να ειναι κ κατι χρηστικό. Κι ο γονιος μπορει να παρει δωρο ρουχο ή να διαθέσει χρηματα σε μια αλλη αγορα οπως ενα παιχνιδι ή σε ενα ταξιδι ή καποιο θεαμα. Δεν τα διαχωρίζω αυτα. Τωρα αν ηταν χρηματα που εδιναν στο παιδι στο χερι οντως ακουγεται καπως να του πεις πού θα τα διαθέσει. Αλλα απο την αλλη αν το παιδι ζηταει πχ μια συγκεκριμενη αγορα οπως μια συγκεκριμενη μαρκα αθλητικών ή τσαντα δεν βρισκω κακο να πει η οικογεβεια οτι ειναι εκτος προϋπολογισμου και θα πρεπει να συνδράμει κι εκεινο. Γενικα ειμαι της αποψης να καλλιεργείται απο νωρις η εννοια της ιεράρχησης των προτεραιοτήτων. 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το μονο μου καθεται στραβα ειναι οτι γινεται και αυτο μια "μπιζνα"....Καταλαβαινω το πρακτικο του θεματος οτι και καλα αφου δινεις που δινεις λεφτα πανε εκει και βοηθα την οικογενεια να παρει το σουπερ δωρο των ονειρων...και δεν θα ειχα και προβλημα ουτε θα το σχολιαζα αρνητικα..Δεν με νοιαζει για να μπω στον κοπο να το σχολιασω σαν ανθρωπος.....Απογοητευομαι ομως κατα βαθος γιατι ενα παρτυ γενεθλιων να εξελισσεται σε "κουμπαρα" και πανω απο ολα πως μια οικογενεια παρολο που δεν μπορει οικονομικα ντε και καλα θελει να παρει το ακριβοτερο σπιτακι ενω υπαρχουν τοσες αλλες επιλογες οικονομικα ταιριαστες και τοσα πολλα να διδαξεις στο παιδι μεσα απο μια τετοια κατασταση- "δυσκολια" (καταχρηστικα χρησιμοποιοντας και την λεξη δυσκολια)...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Αυτό που λες θα ίσχυε αν υπήρχε δυνατότητα 4-5 στενοί άνθρωποι να ρωτούσαν αν θέλετε ένα δώρο από τον καθένα ή ένα μεγάλο συλλογικό, που δεν το θεωρώ παράλογο. ετσι οπως το θέτεις ομως ειναι σαν να περνας το μήνυμα ότι το πάρτι είναι για τα δώρα. 

Δεν νομίζω πως το θέμα της είναι τι μήνυμα περνάει. Της το έχουν επισημάνει πολλές κοπέλες , αλλά δεν έχει αναφερθεί πάνω σε αυτό. Ήθελε να επιβεβαιώσει ότι δεν θα πάνε στραβωμένοι οι καλεσμένοι στο πάρτυ λόγω της κίνησης αυτής.

Μanoulitsa το συμπέρασμα που βγαίνει από  το γκάλοπ είναι ότι ή δεν θα έρθουν καθόλου, ή θα έρθουν στραβωμένοι. Δική σου η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω εκτός από τους πολύ κοντινούς συγγενείς που θα δώσουν κάποια χρήματα παραπάνω οι γονείς των συμμαθητών του παιδιού θα πάρουν  τα δώρα που τους βολεύει οικονομικά σε περίπτωση που το κατάστημα είναι κοντά τους μπορεί να βάλουν χρήματα αλλά δε νομίζω πως τα ποσά θα είναι μεγάλα και αμφιβάλω αν ρωτήσουν τι δώρο θέλει το παιδί 

Link to comment
Share on other sites

Παρότι ο γιος μου είναι μικρότερος αν ήμουν στην θέση σου και εκείνος δεν μπορούσε να διαλέξει, θα του παρεθετα με απλά λόγια τα υπέρ και τα κατά κάθε επιλογής κ θα του έδινα χρόνο να το σκεφτεί.  Δεν έχει να κάνει με το οικονομικό ή με την χαρά του γονέα να παρέχει στο παιδί ό,τι το ευχαριστεί.  Για μένα έχει σημασία το δικαίωμα στην επιλογη κ ή υποχρέωση να επιλέγουμε. Αν του έλεγα εξαρχής θα τα κάνουμε κ τα δύο δεν θα υπήρχε λόγος για  συζήτηση αλλά αφού έδωσα επιλογές αν δεν τις τηρησω αυτοαναιρουμαι. 

 

Just now, Manoulitsa75 είπε:

 

Η ερώτησή μου ήταν κατά πόσο θα θεωρούνταν αιτία σχολιασμού το να αναφερθεί στη πρόσκληση. 

Προσωπικα δεν θα το έκανα αλλά αν έβλεπα ένα  γλυκό κείμενο στην πρόσκληση ακόμα κ να μην ήξερα το παιδάκι δεν θα είχα κανένα προβληματισμό στο να συνεισφέρω στο όνειρο του. Μου φαίνεται πρωτότυπο σαν ιδέα κ θα το σχολιαζα για αυτό το λόγο κ όχι με κακεντρεχη διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

...και δεν θα ειχα και προβλημα ουτε θα το σχολιαζα αρνητικα.......Απογοητευομαι ομως κατα βαθος γιατι ενα παρτυ γενεθλιων να εξελισσεται σε "κουμπαρα" και πανω απο ολα πως μια οικογενεια παρολο που δεν μπορει οικονομικα ντε και καλα θελει να παρει το ακριβοτερο σπιτακι 

 

 

 

Και πρόβλημα έχεις, και αρνητικά το σχολιάζεις! :D  Δηλαδή επειδή η πρόσκληση γράφει μια επιθυμία του παιδιού, τα γεννέθλια εξελίσσονται σε "κουμπαρά"? Δηλαδή στο γάμο όποιος γράφει "λίστα δώρων" παντρεύεται για να μαζέψει τα δώρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

@Manoulitsa75 νομίζω ότι αυτό που μας χτύπησε πιο πολύ είναι η λογική σου να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. ΟΚ δεν μπορείς να διαθέσεις για ένα ακριβό παιχνίδι. Ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία. ¨Αρα πρέπει να γίνει μια επιλογή. Σίγουρα υπάρχουν οικογένειες που ζορίζονται ακόμα και για το πάρτι μόνο. Λες ότι η κόρη σου δεν μπορεί να επιλέξει και επιλεγεις εσύ. Άρα είναι σαν να λες ότι εσύ θες και τα δύο γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα να προσφέρεις δυο επιλογές στην κόρη σου, αν είναι να τις αναιρέσεις μετά εσύ η ίδια. Κατά τ' άλλα έιναι ίσως βαρύ για το παιδάκι να πρέπει να διαλέξει ανάμεσα στα δύο γιατί σαν παιδί σίγουρα θα θέλει και το πάρτι, ειδικά αν κάνουν όλοι οι συμμαθητές της. Άρα πέφτει σ εσάς η ευθύνη του πώς θα το διαχειριστείτε. Οι καλεσμένοι σου αν δεν ξέρουν το παρασκήνιο μπορεί απλώς να παραξενευτούν, αλλά εμείς που διαβάζουμε όλο το σκεπτικό, είναι λογικό να το βλέπουμε κάπως αρνητικά όπως το παρουσιάζεις.

 

Κατά τ άλλα μου έκανε εντύπωση κάτι που γράφτηκε από άλλες κοπέλες για τα ρούχα ως ευθύνη των γονέων. Εγώ μέχρι τώρα όλα τα δώρα του μικρού από συγγενείς, ζητάω να είναι ρούχα. Βασικά μας ρωτούν κι οι ίδιοι τι θέλουμε και ζητάω είδη ένδυσης και ρουχισμού. Κάποια στιγμή είχαμε ζητήσει και χρήματα γιατί θέλαμε να αγοράσουμε το καρεκλάκι αυτοκινήτου, κι επειδή δεν υπήρχε κάποια άμεση ανάγκη σε κάτι άλλο, συνεννοηθήκαμε έτσι. Παιχνίδια αγοράζουμε εμείς με δικά μας κριτήρια. Μας έχουν φέρει βιβλιαράκια και κάποια λούτρινα φυσικά, δεν έχουμε απαγορεύσει να φέρνουν παιχνίδια. Αυτά φυσικά στους άμεσους συγγενείς, δλδ παππούδες, αδέρφια μας, νονά του οι οποίοι εννοείται μας ρωτάνε έτσι κι αλλιώς. Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα ήταν δική μας υποχρέωση να εξοικονομούμε για τα χρηστικά είδη και οι άλλοι θα φέρουν μόνο παιχνίδια και προβληματίζομαι, εγώ το έχω σκεφτεί ότι για τα παιχνίδια υπάρχουν τα κριτήρια της κάθε οικογένειας και τα γούστα του παιδιού (που ώς ένα σημείο καθορίζονται από τα κριτήρια της οικογένειας) και γι αυτό είναι προτιμότερο να τα επιλέγουμε εμείς. Εγώ και για τα ανίψια μου ρωτάω τι χρειάζονται και εστιάζω στα ρούχα. Έτσι είχα μεγαλώσει κιόλας, με όσα χρήματα μας έδιναν για δώρο κυρίως αγοράζαμε ρούχα και παπούτσια. Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι έτσι μας στερούν το δώρο.

Για το θέμα της μανουλιτσας75 με καλύπτει η πλειοψηφεια

Σε αυτό που λες μην τρελενεσαι, δ θα ερθει σε 5 χρόνια ο μικρος να σου πει:κοίτα μαμα, εδω κ μια 7ετια με τα λεφτά που μου δίνουν μου παίρνετε ρουχα, εγω ήθελα παιχνίδια, δώσε μου τώρα πίσω τα λεφτά που μου χρωστας:grin:

Αυτό που θέλω να πω είναι, σε ρωτάει κάποιος, ρούχο χρειάζεσαι, ρούχο του λες. Οποτε αν μετα εσύ είσαι καλυμμένη από όλα τα ρούχα, παίρνεις παιχνιδι

Δ του στέρησες κ κτ. Πχ η δικιά μου είναι γεννημένη 1/9,η πλειοψηφία των δώρων είναι ο ρουχισμός όλου του χειμώνα, μπορει να της πάρουν κ 1-2παιχνιδια,η αφού καλύψουμε τις ανάγκες ρουχισμού παίρνουμε εμεις οι γονεις το παιχνιδι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

 

Και πρόβλημα έχεις, και αρνητικά το σχολιάζεις! :D  Δηλαδή επειδή η πρόσκληση γράφει μια επιθυμία του παιδιού, τα γεννέθλια εξελίσσονται σε "κουμπαρά"? Δηλαδή στο γάμο όποιος γράφει "λίστα δώρων" παντρεύεται για να μαζέψει τα δώρα?

Σε ένα γάμο ξέρεις ότι το ζευγάρι έχει ανάγκες και υπήρχε πάντα το έθιμο της συνεισφοράς από τους καλεσμένους, υπάρχουν μέρη που "χρυσώνουν" τον γαμπρο οπως λενε κ του καρφιτσώνουν χαρτονομίσματα, υπαρχουν μερη που βγαινει το πανέρι κ μαζευουν τα φακελάκια χωρις κανενας να απορει. Αλλα κ οποτ δεν υπαρχει το έθιμο, πολυς κοσμος θεωρει αυτονοητο οτι θα δωσει χρηματα ειτε του υποδείξουν λογαριασμο τράπεζας είτε όχι. Είναι έθιμο όμως κ για τα πάρτι καλώς ή κακώς δεν υπαρχει αναλογο έθιμο γι αυτο κ ξενίζει αλλα επιμενω οτι πιο πολυ απ ολα ξενίζει η σταση σου γιατι ειναι προφανες οτι εσυ η θδια δεν μπορεις ή δεν θες να ιεραρχήσεις τις προτεραιοτητες που εχετε σαν οικογενεια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

 

Δεν θεωρώ ότι κάτι σ' αυτά που είπα είναι εγωιστικό. Αν υπάρχει τρόπος να κάνει και το πάρτι και να πάρει το δώρο που θέλει, γιατί όχι? Εξάλλου η δική της επιλογή πλέον είναι αν θα πάρει πολλά δώρα ή μόνο ένα και καλό. Και ούτε το κάνουμε κάθε χρόνο. Μόνο για φέτος το σκέφτηκα και για το συγκεκριμένο παιχνίδι. 

 

Η ερώτησή μου ήταν κατά πόσο θα θεωρούνταν αιτία σχολιασμού το να αναφερθεί στη πρόσκληση. Εγώ προσωπικά δε θα το σχολίαζα αρνητικά, ήθελα όμως και άλλες γνώμες, για να είμαι σίγουρη. Κι απ' ότι φαίνεται, οι περισσότεροι θα το σχολίαζαν αρνητικά. 

 

Είσαι σίγουρη ότι δ θα το ζητήσει κ την επόμενη χρονιά; 

Αφου δ εχετε την δυνατότητα κ για τα δύο, επιλέγετε. Η μικρή; εσυ; το να της λες να επιλέξει αλλα να πάρει κ τα δυο αυτόματα αναιρεί αυτό που της ζητησες

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

 

Και πρόβλημα έχεις, και αρνητικά το σχολιάζεις! :D  Δηλαδή επειδή η πρόσκληση γράφει μια επιθυμία του παιδιού, τα γεννέθλια εξελίσσονται σε "κουμπαρά"? Δηλαδή στο γάμο όποιος γράφει "λίστα δώρων" παντρεύεται για να μαζέψει τα δώρα?

 

Πραγματικα τωρα συγκρινεις τον γαμο με το παιδικο παρτυ γενεθλιων? Συγκρινεις τα δωρα που βοηθανε ενα νεο ζευγαρι να ξεκινησει την ζωη του και να ανοιξει το σπιτι του με το παιδικο παρτυ ενος 5χρονου που θελει το σπιτι της μπαρμπι?

 

Και παλι σου λεω για ακομη μια φορα οτι δεν θα ειχα προβλημα να δωσω εγω προσωπικα ενα ποσο για ενα δωρο που θελει μια οικογενεια γιατι δεν κανει καμια διαφορα στο πορτοφολι μου...Δεν θα το εφαρμοζα ομως στο δικο μου παιδι για τους λογους που προανεφερα.

 

Οι καποιες λεπτομερειες παραπανω (οτι την εβαλες να επιλεξει και τα θελει και τα δυο, και εσυ λες οκ ας θα τα παρει και τα δυο αλλα πως?, και οτι οικονομικα δεν θα μπορουσατε να το παρετε αλλα ας κανω εναν κουμπαρα κτλ...) μου δημιουργουν αλλους προβληματισμους στο μυαλο μου...Εστιαζεις τοσο πολυ στην αποκτηση του συγκεκριμενου δωρου που νομιζω δεν αντιλαμβανεσαι αυτο που προσπαθουμε να σου πουμε...

 

Και παλι ομως δεν ηταν αυτο το θεμα σου οποτε οκ, οπως καταλαβαινεις οι αντιδρασεις που θα λαβεις θα ειναι αναμεικτες και εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους και end of story....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Δηλαδή επειδή η πρόσκληση γράφει μια επιθυμία του παιδιού, τα γεννέθλια εξελίσσονται σε "κουμπαρά"? Δηλαδή στο γάμο όποιος γράφει "λίστα δώρων" παντρεύεται για να μαζέψει τα δώρα?

 

Και για το γάμο πολλοί το ειπαμε ότι είναι "κάπως"!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

 

Πραγματικα τωρα συγκρινεις τον γαμο με το παιδικο παρτυ γενεθλιων? Συγκρινεις τα δωρα που βοηθανε ενα νεο ζευγαρι να ξεκινησει την ζωη του και να ανοιξει το σπιτι του με το παιδικο παρτυ ενος 5χρονου που θελει το σπιτι της μπαρμπι?

 

 

Για μένα πάλι δεν έχει διαφορά το να γράψει ένα ζευγάρι "ευχαριστούμε που μας βοηθάτε στο ξεκίνημα της νέας μας ζωής" με ένα παιδί που λέει "ευχαριστώ που με βοηθάτε να αποκτήσω το παιχνίδι των ονείρων μου".

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

 

Για μένα πάλι δεν έχει διαφορά το να γράψει ένα ζευγάρι "ευχαριστούμε που μας βοηθάτε στο ξεκίνημα της νέας μας ζωής" με ένα παιδί που λέει "ευχαριστώ που με βοηθάτε να αποκτήσω το παιχνίδι των ονείρων μου".

 

Ένα ζευγάρι παντρεύεται με το σκεπτικό να μη χρειαστεί να το ξανακάνει και εκεί ο "κουμπαράς" σε συγκεκριμένο μαγαζί έχει νόημα γιατί οι άνθρωποι προσπαθούν να χτίσουν το σπιτικό τους. Δεν ξέρω πόσα παιδιά έχεις και αν κάποιο είναι μεγαλύτερο από 5, αλλά έχει να ζητήσει πολλά πολλά ακόμα "δώρα των ονείρων της".  Το να ακούς για κουμπαρά σε γενέθλια ακούγεται σε πολλούς "φθηνό" ακριβώς γιατί τα γενέθλια είναι επαναλαμβανόμενα. Σε κάνει να νιώθεις απλά ένα πορτοφόλι.

 

Ξαναλέω, εμένα ούτε που θα με ένοιαζε αν μου το ζητούσαν, αλλά για τους περισσότερους είναι έως και προσβλητικό και δε θα ήθελα να νιώσουν έτσι οι προσκεκλημένοι μου. Ξανασκέψου το...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 said:

 

Και πρόβλημα έχεις, και αρνητικά το σχολιάζεις! :D  Δηλαδή επειδή η πρόσκληση γράφει μια επιθυμία του παιδιού, τα γεννέθλια εξελίσσονται σε "κουμπαρά"? Δηλαδή στο γάμο όποιος γράφει "λίστα δώρων" παντρεύεται για να μαζέψει τα δώρα?

 

Eλπίζοντας να έχεις χιούμορ θα στο πω πολύ κομψά: αν βάλεις τον κουμπαρά θα σε κράξουν οι μανούλες! δεν θα σε κράξουν μπροστά σου, θα σε κράξουν στα πηγαδάκια!

Οπότε το ζήτημα δεν είναι γιατί θα σε κράξουν,  εάν κοινωνιολογικώς είναι σωστό ή όχι να σε κράξουν, το point είναι ότι θα σε κράξουν!

Οπότε το ερώτημα το σωστό είναι: αντέχεις το κράξιμο?? :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...