Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας για ένα άλλο θέμα που με απασχολεί. 

Πρόκειται για το παιδί μιας συναδέρφου μου, το οποίο θεωρώ ότι παρουσιάζει κάποια θέματα. Έχουμε συναντηθεί έξω με τα παιδιά μας και διαπίστωσα τα εξής: το παιδί είναι 3.5 περίπου. Δεν έχει βγάλει την πάνα, για να μην το πιέσει. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν το δέχτηκαν σε δημόσιο παιδικό σταθμό και το πήγε σε ιδιωτικό. Ο λόγος του είναι ακατάληπτος σχεδόν εντελώς, ακόμη και για μένα που και ο δικός μου είχε θέμα άρθρωσης. Δεν μπορεί να σταθεί ούτε 5 δευτερόλεπτα σε ένα  σημείο. Αναρωτιέμαι πώς να της το πω χωρίς να παρεξηγηθώ. Αυτή παρουσιάζει ότι είναι ένα δύσκολο παιδί. Δεν δείχνει να έχει καταλάβει κάτι. Θορυβήθηκε μόνο όταν δεν δέχτηκαν το παιδί στον παιδικό. Πώς να της πω ότι κάτι πρέπει να κάνει; Μόνο το καλό του παιδιού σκέφτομαι. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως είμαι υπερβολική και αδίκως την αναστατώσω. Αλλά οι δυσκολίες είναι προφανείς. 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, popi76 είπε:

Καλησπέρα και πάλι. Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας για ένα άλλο θέμα που με απασχολεί. 

Πρόκειται για το παιδί μιας συναδέρφου μου, το οποίο θεωρώ ότι παρουσιάζει κάποια θέματα. Έχουμε συναντηθεί έξω με τα παιδιά μας και διαπίστωσα τα εξής: το παιδί είναι 3.5 περίπου. Δεν έχει βγάλει την πάνα, για να μην το πιέσει. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν το δέχτηκαν σε δημόσιο παιδικό σταθμό και το πήγε σε ιδιωτικό. Ο λόγος του είναι ακατάληπτος σχεδόν εντελώς, ακόμη και για μένα που και ο δικός μου είχε θέμα άρθρωσης. Δεν μπορεί να σταθεί ούτε 5 δευτερόλεπτα σε ένα  σημείο. Αναρωτιέμαι πώς να της το πω χωρίς να παρεξηγηθώ. Αυτή παρουσιάζει ότι είναι ένα δύσκολο παιδί. Δεν δείχνει να έχει καταλάβει κάτι. Θορυβήθηκε μόνο όταν δεν δέχτηκαν το παιδί στον παιδικό. Πώς να της πω ότι κάτι πρέπει να κάνει; Μόνο το καλό του παιδιού σκέφτομαι. Μήπως είναι καλύτερα να μην πω τίποτα; 

 

Αν εσύ το είδες σε μια δυο κοινωνικές επισκέψεις, το έχει δει και ο παιδίατρος και οι συγγενείς και στενοί φίλοι. Οπότε δε λες τίποτα. Αν σου ζητήσει τη γνώμη σου ή σου παραπονεθεί, τότε μπορείς να της πεις ότι στη θέση της θα έκανες μία επίσκεψη σε αναπτυξιολόγο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν το παιδί έχει κάτι και οι γονείς είναι σε άρνηση, δυστυχώς απλά θα θυμώσει μαζί σου, δε θα της ανοίξουν τα μάτια επειδή της το είπες. Σαφώς και μπορεί να την έχει ήδη προειδοποιήσει ο παιδίατρος ή η γιαγιά κλπ και να το αγνόησε, αλλά το ίδιο θα κάνει και με εσένα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι απλά συνάδελφος , δεν θα της έλεγα κάτι . Μπορεί να παρεξηγηθεί και δεν χρειάζεται. 

Υπάρχουν παιδακια που παλεύουν με την πάνα μέχρι και στα 4. Κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του. 

Ακατάληπτη ομιλία επίσης έχουν αρκετά παιδακια , το βασικό είναι η εξέλιξη και να έχουν κατακτήσει όλους τους φθόγγους φωνολογικα έως τα 4. 

Το να μην κάθεται ούτε πέντε δευτερόλεπτα επίσης δεν σημαίνει κάτι αν δεν το βλέπεις κάθε φορά να παρουσιάζει την ίδια συμπεριφορά. 

Μπορει να ήθελε να κάνει κάτι εντελώς διαφορετικό , να αισθανόταν νευρικότητα , να ήθελε να κεντρίσει την προσοχή η να ήταν πολύ ενθουσιασμένος. 

Αν είναι ένα παιδί που βλέπεις τακτικά και το βλέπεις στάσιμο και χωρίς εξέλιξη και είναι καλή σου φίλη , να το καταλάβω να συζητήσεις . Διαφορετικά δεν βρίσκω νόημα .

Επεξεργάστηκαν by Macgyver
Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Αν είναι απλά συνάδελφος , δεν θα της έλεγα κάτι . Μπορεί να παρεξηγηθεί και δεν χρειάζεται. 

Υπάρχουν παιδακια που παλεύουν με την πάνα μέχρι και στα 4. Κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του. 

Ακατάληπτη ομιλία επίσης έχουν αρκετά παιδακια , το βασικό είναι η εξέλιξη και να έχουν κατακτήσει όλους τους φθόγγους φωνολογικα έως τα 4. 

Το να μην κάθεται ούτε πέντε δευτερόλεπτα επίσης δεν σημαίνει κάτι αν δεν το βλέπεις κάθε φορά να παρουσιάζει την ίδια συμπεριφορά. 

Μπορει να ήθελε να κάνει κάτι εντελώς διαφορετικό , να αισθανόταν νευρικότητα , να ήθελε να κεντρίσει την προσοχή η να ήταν πολύ ενθουσιασμένος. 

Αν είναι ένα παιδί που βλέπεις τακτικά και το βλέπεις στάσιμο και χωρίς εξέλιξη και είναι καλή σου φίλη , να το καταλάβω να συζητήσεις . Διαφορετικά δεν βρίσκω νόημα .

Ναι, Mcgyver, το παιδί παραμένει τραγικά στάσιμο. Το είχα δει πριν 2-3 μήνες. Και πάλι πριν 2 μήνες επίσης. Η συμπεριφορά είναι πολύ πίσω σε σχέση με την ηλικία του. Κι εγώ κλίνω προς την άποψη να μην πω κάτι. Αλλά δεν θα ήταν άσχημα να δει το παιδί ένας αναπτυξιολόγος. Ίσα-ίσα επιβάλλεται. Από την μια δεν θέλω να φανώ η περίεργη που παρεμβαίνει. Αλλά από την άλλη, κάποιος δεν πρέπει να τους πει κάτι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή την ξέρω, θα παρεξηγηθεί. Και αυτή και ο άντρας της που όλο τσακώνονται για το παιδί αλλά δεν νομίζω ότι δέχονται κουβέντα... Από την άλλη, αυτοί είναι οι γονείς και αυτοί έχουν την ευθύνη του παιδιού τους... Κι εγώ να μιλήσω, αν δεν θέλουν, δυστυχώς δεν θα κάνουν κάτι.

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

Παιδιατρο δεν εχει; δεν το παρι για ελεγχο το παιδι; εαν οντως υπαρχει προβλημα θα της εχει πει κατι. Απο εκει κ περα δυστυχως ειναι θεμα δικο της αν το αποδεχτει κ το βοηθησει. 

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και μου είπε ότι έχουν να το πάνε από τότε που έγινε τριών χρόνων. Ξέρεις, καμιά φορά οι παιδίατροι, αν δεν τους ρωτήσεις, δεν σου λένε τίποτα...Καμιά φορά δεν ξέρουν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, popi76 είπε:

Ρώτησα και μου είπε ότι έχουν να το πάνε από τότε που έγινε τριών χρόνων. Ξέρεις, καμιά φορά οι παιδίατροι, αν δεν τους ρωτήσεις, δεν σου λένε τίποτα...Καμιά φορά δεν ξέρουν κιόλας.

 

Καμιά φορά οι παιδίατροι δεν έχουν τρόπο να σου το πουν και φοβούνται την αντίδραση. Έχω παράδειγμα φίλου με παιδί στο φάσμα που μου είπε ότι όταν το μικρό ήταν κοντά στα 2, ο παιδίατρος πέρασε κανένα εικοσάλεπτο μασώντας από δω και από εκεί και ο φίλος μου δεν καταλάβαινε καν τι προσπαθεί να του πει από τις υπεκφυγές, και τελικά όταν κατάλαβε γύρισε μόνος και του είπε "εντάξει γιατρέ δεν προσβάλλομαι, το έχουμε καταλάβει ότι το παιδί είναι αυτιστικό, έχουμε κλείσει ραντεβού".

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως -που δεν παρεξηγουμαι καθόλου ευκολα- θα ενοχλουμουν αν κάποια συνάδελφος που έβλεπε το παιδί μου κάθε 2-3 μήνες είχε άποψη για το αν έχει ή όχι το οποιοδήποτε πρβλ. Δεν είναι κάτι που νομίζω σε αφορα για να της το πεις αν δεν είστε κολλητές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Εγω πάντως -που δεν παρεξηγουμαι καθόλου ευκολα- θα ενοχλουμουν αν κάποια συνάδελφος που έβλεπε το παιδί μου κάθε 2-3 μήνες είχε άποψη για το αν έχει ή όχι το οποιοδήποτε πρβλ. Δεν είναι κάτι που νομίζω σε αφορα για να της το πεις αν δεν είστε κολλητές.

Κι εγώ συμφωνώ. Απλώς λυπάμαι το παιδάκι. Το ζευγάρι έχει προσωπικό πρόβλημα στην σχέση του τώρα τελευταία και προφανώς δεν μπορούν να δουν το αυτονόητο και να ζητήσουν μια γνώμη.

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν το συζητούν δεν σημαίνει πως δεν το βλέπουν ή πως δεν έχουν απευθυνθεί στους κατάλληλους ειδικούς, οπότε για να μην τους φέρω και μόνο σε δύσκολη θέση δεν θα έλεγα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Έσπερος είπε:

από τη στιγμή που δεν είστε κολλητές, είσαι σιγουρη οτι δεν εχουν ψαξει κατι; μπορει να εχουν κανει κινησεις κ να μην το λενε παραεξω. Δεν ειναι απιθανο να αρνουνται την ύπαρξη προβλήματος αλλα δεν ειναι κ υποχρεωμένοι να αναλύουν το καθετί. 

 

 

Συμφωνώ. Μπορεί απλά να μην θέλουν να συζητούν με τον καθένα για το τι συμβαίνει ή τι δυσκολίες αντιμετωπίζει το παιδί τους.

 

Επίσης εφόσον είστε συνάδελφοι, λογικά βλέπεις το παιδί στον χώρο εργασίας, όπου είναι αναμενόμενο να βαριέται και να νιώθει εγκλωβισμένο σε ένα γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, popi76 said:

Καλησπέρα και πάλι. Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας για ένα άλλο θέμα που με απασχολεί. 

Πρόκειται για το παιδί μιας συναδέρφου μου, το οποίο θεωρώ ότι παρουσιάζει κάποια θέματα. Έχουμε συναντηθεί έξω με τα παιδιά μας και διαπίστωσα τα εξής: το παιδί είναι 3.5 περίπου. Δεν έχει βγάλει την πάνα, για να μην το πιέσει. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν το δέχτηκαν σε δημόσιο παιδικό σταθμό και το πήγε σε ιδιωτικό. Ο λόγος του είναι ακατάληπτος σχεδόν εντελώς, ακόμη και για μένα που και ο δικός μου είχε θέμα άρθρωσης. Δεν μπορεί να σταθεί ούτε 5 δευτερόλεπτα σε ένα  σημείο. Αναρωτιέμαι πώς να της το πω χωρίς να παρεξηγηθώ. Αυτή παρουσιάζει ότι είναι ένα δύσκολο παιδί. Δεν δείχνει να έχει καταλάβει κάτι. Θορυβήθηκε μόνο όταν δεν δέχτηκαν το παιδί στον παιδικό. Πώς να της πω ότι κάτι πρέπει να κάνει; Μόνο το καλό του παιδιού σκέφτομαι. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως είμαι υπερβολική και αδίκως την αναστατώσω. Αλλά οι δυσκολίες είναι προφανείς. 

 

Θα της το επισημάνουν στον παιδικό εάν υπάρχουν ζητήματα τα οποία η ίδια δεν έχει διαπιστώσει. Μόνο εάν κάποιος είναι πολύ δικός σου θεωρώ πως μπορεί κάποιος να έχει το θάρρος να πει κάτι, εάν η σχέση σας είναι τυπική καλύτερα μην πεις κάτι γιατί θα παρεξηγηθείς.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να καταλάβεις, εμένα ορισμένοι από τους πολύ κοντινούς μου ξέρουν για τις λογοθεραπειες μας, κάποιοι άλλοι, ειδικά συγγενείς δεν ξέρουν τίποτα. Κι αυτό όχι γιατί έχω εγώ θέμα αλλά γιατί θα γίνουμε σημειο συζήτησης στο σπιτι τους κ γιατί πολύ απλά σταμπάρεις έτσι ένα παιδι ισοβιως για κάτι που λυνεται αργά ή γρήγορα. Ο κόσμος άλλωστε όρεξη έχει να λέει για να ξεχνάει τα δικά του, τα κλασσικά... Συμφωνώ να μην πεις τίποτα... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, elenip είπε:

 

Θα της το επισημάνουν στον παιδικό εάν υπάρχουν ζητήματα τα οποία η ίδια δεν έχει διαπιστώσει. Μόνο εάν κάποιος είναι πολύ δικός σου θεωρώ πως μπορεί κάποιος να έχει το θάρρος να πει κάτι, εάν η σχέση σας είναι τυπική καλύτερα μην πεις κάτι γιατί θα παρεξηγηθείς.

 

 

Μα ήδη της επεσήμαναν ότι δεν δεχόμαστε το παιδί γιατί δεν έχει βγάλει την πάνα. Εν τω μεταξύ είμαι σίγουρη ότι δεν θέλει να ρωτήσει για το παιδί κάποιον ειδικό, σαν να έχει άρνηση. Μου εμπιστεύεται κάποια πράγματα, κολλητές δεν είμαστε, κι εγώ της λέω για το δικό μου παιδί, δεν κρύβω κάτι. Γι'  αυτό και διστάζω να μιλήσω περαιτέρω. Το παιδί δεν το έχω δει μόνο στον χώρο εργασίας, αλλά έχουμε βγει και μερικές φορές έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, popi76 είπε:

Μα ήδη της επεσήμαναν ότι δεν δεχόμαστε το παιδί γιατί δεν έχει βγάλει την πάνα. Εν τω μεταξύ είμαι σίγουρη ότι δεν θέλει να ρωτήσει για το παιδί κάποιον ειδικό, σαν να έχει άρνηση. Μου εμπιστεύεται κάποια πράγματα, κολλητές δεν είμαστε, κι εγώ της λέω για το δικό μου παιδί, δεν κρύβω κάτι. Γι'  αυτό και διστάζω να μιλήσω περαιτέρω. Το παιδί δεν το έχω δει μόνο στον χώρο εργασίας, αλλά έχουμε βγει και μερικές φορές έξω. 

Χωρίς να έξω την κοπέλα κ τη σχέση σας, εγω θα θεωρουσα οτι αν μου λεει δυο πραγματα, απο πισω θα υπαρχουν αλλα δυο τρια που δν λεει κ ισως αλλα δυο τρια που δεν παραδέχεται. Σε καθε περιπτωση πάντως, θα αισθανόμουν άβολα αν κάποιος μου άνοιγε από μόνος του συζήτηση για κάποιο θέμα τέτοιο. Θα έβρισκα βοηθητικό αντίθετα, αν μοιράζομουν εναν προβληματισμο, να μου δωσει μια ουσιαστική συμβουλη αντι απλα να με καθησυχάσει. Εκεί δλδ πιστεύω μπορείς να βοηθήσεις, αν βρεις μια αφορμή που σου εκφράζει εναν προβληματισμο, να πεις καπως ουδετερα οτι θα μπορουσε να δει έναν ειδικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Χωρίς να έξω την κοπέλα κ τη σχέση σας, εγω θα θεωρουσα οτι αν μου λεει δυο πραγματα, απο πισω θα υπαρχουν αλλα δυο τρια που δν λεει κ ισως αλλα δυο τρια που δεν παραδέχεται. Σε καθε περιπτωση πάντως, θα αισθανόμουν άβολα αν κάποιος μου άνοιγε από μόνος του συζήτηση για κάποιο θέμα τέτοιο. Θα έβρισκα βοηθητικό αντίθετα, αν μοιράζομουν εναν προβληματισμο, να μου δωσει μια ουσιαστική συμβουλη αντι απλα να με καθησυχάσει. Εκεί δλδ πιστεύω μπορείς να βοηθήσεις, αν βρεις μια αφορμή που σου εκφράζει εναν προβληματισμο, να πεις καπως ουδετερα οτι θα μπορουσε να δει έναν ειδικό. 

Καλά τα λες, αλλά αυτό είναι το πρόβλημα, δεν δίνει καμιά αφορμή για να της μιλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, popi76 είπε:

Καλά τα λες, αλλά αυτό είναι το πρόβλημα, δεν δίνει καμιά αφορμή για να της μιλήσω.

υπάρχουν άνθρωποι που δεν θε΄λουν να δίνουν πληροφορίες για τα παιδιά τους, ακόμα κι αν αυτά είν απολύτως υγιή και με φυσιολογική ανάπτυξη. Ή ρωτάς πράγματα και σου δίνουν πληροφορίες με το σταγονόμετρο λες και ρώτησες κάτι αδιάκριτο. Οπότε θα έλεγα να το αποδεχτείς, ειδικά όταν υπαρχει  υποψία κάποιου προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάς για οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας σε παιδί, από πρόβλημα ακοής, όρασης, ομιλίας, συμπεριφοράς , πολλοί γονείς αντί να ακούσουν το ενδιαφέρον ή την προτροπή να δουν ειδικό, ακούν μέσα στο μυαλό τους ότι αποκάλεσες το παιδί τους ηλίθιο. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να κρατηθείς όταν βλέπεις ένα παιδί με σαφείς δυσκολίες και ξέρεις ότι αν ήταν το δικό σου θα έψαχνες διαγνώσεις και θεραπείες για να το βοηθήσεις, αλλά δε νιώθουν όλοι έτσι. Αν ο γονιός δε θέλει να δει, δε θα δει και θα θυμώσει. Μπορεί να είναι προφανές σε οποιονδήποτε τρίτο ότι ο μικρός Γιαννάκης έχει πρόβλημα άρθρωσης ή ακράτειας αλλά ο γονιός που δε θέλει να δει θα σου πει ότι διάβασε στο διαδίκτυο ότι και ο Αϊνστάιν άργησε να μιλήσει, ή για τον ανιψιό του τριτοξάδερφου του γείτονα που κατουριόταν μέχρι τα 10 αλλά μετά έγινε πυρηνηικός επιστήμονας. Αν δε θες να δεις, δε βλέπεις, και στα παιδιά υπάρχουν τόσο οι γονείς που ψειρίζουν τα πάντα μέχρι υστερίας, όσο και αυτοί που αρνούνται να δουν το προφανές.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω δε θα άνοιγα θέμα εκτός αν μου δίνονταν η αφορμή και οι ίδιοι οι γονείς μου εξέφραζαν έναν προβληματισμό τους. Πάντως επειδή έχω δουλέψει με παιδάκια 3-6 να σου πω ότι σχεδόν τα μισά έρχονται στο τμήμα με πάνα. Εδώ στη Γερμανία βέβαια είναι και λίγο διαφορετικά. Δλδ δεν υπάρχει περίπτωση να αρνηθούν παιδί επειδή φοράει πάνα. Νομίζω είναι θέμα νοοτροπίας των γονιών πλέον και όχι πρόβλημα αναπτυξιακό του παιδιου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Κι εγώ νομίζω δε θα άνοιγα θέμα εκτός αν μου δίνονταν η αφορμή και οι ίδιοι οι γονείς μου εξέφραζαν έναν προβληματισμό τους. Πάντως επειδή έχω δουλέψει με παιδάκια 3-6 να σου πω ότι σχεδόν τα μισά έρχονται στο τμήμα με πάνα. Εδώ στη Γερμανία βέβαια είναι και λίγο διαφορετικά. Δλδ δεν υπάρχει περίπτωση να αρνηθούν παιδί επειδή φοράει πάνα. Νομίζω είναι θέμα νοοτροπίας των γονιών πλέον και όχι πρόβλημα αναπτυξιακό του παιδιου.

Ναι, μπορεί και οι ίδιοι οι γονείς να μην έχουν καταλάβει πόσο σημαντικό είναι να εκπαιδεύσουν ένα παιδί στην τουαλέτα. Σημαντικό για την εξέλιξή του. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, popi76 είπε:

Καλά τα λες, αλλά αυτό είναι το πρόβλημα, δεν δίνει καμιά αφορμή για να της μιλήσω.

 

Μάλλον  ΔΕΝ θέλει να της μιλήσεις..... 

 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, popi76 said:

Μα ήδη της επεσήμαναν ότι δεν δεχόμαστε το παιδί γιατί δεν έχει βγάλει την πάνα. Εν τω μεταξύ είμαι σίγουρη ότι δεν θέλει να ρωτήσει για το παιδί κάποιον ειδικό, σαν να έχει άρνηση. Μου εμπιστεύεται κάποια πράγματα, κολλητές δεν είμαστε, κι εγώ της λέω για το δικό μου παιδί, δεν κρύβω κάτι. Γι'  αυτό και διστάζω να μιλήσω περαιτέρω. Το παιδί δεν το έχω δει μόνο στον χώρο εργασίας, αλλά έχουμε βγει και μερικές φορές έξω. 

 

To ότι δεν δέχεται ένα παιδί ένας παδικός με την πάνα είναι στους κανόνες λειτουργίας του, δηλαδή δεν έχει βγάλει την πάνα το παιδί δεν το παίρνουμε, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει κάποιο ζήτημα με το παιδί, υπάρχουν παιδιά που καθυστερούν να βγάλουν την πάνα χωρίς να υπάρχει κάποιος αναπτυξιακός παράγοντας. Οπότε το ότι δεν το δέχτηκαν το παιδί δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα θορυβηθεί ο γονιός. Εάν υπάρχουν ζητήματα με το παιδί αργά ή γρήγορα θα τα συνειδητοποιήσει, όπως σου έγραψα και νωρίτερα εγώ δεν θα έλεγα κάτι εφόσον δεν η σχέση είναι πιο πολύ τυπική παρά φιλική.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...