Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλήματα με το φαγητο(20 μηνών)


Recommended Posts

Κορίτσια τελευταία με απασχολεί πολύ το θέμα του φαγητού της μικρής πάλι(20 μηνων)! Καθόμαστε να φάμε και δεν της αρέσει σχεδον τπτ πλέον!  Εκτός από αυτό σηκώνεται όλο όρθια, χτυπάει με το κουτάλι το τραπέζι, βάζει τα δάχτυλά της μες στο φαγητό και το ζουλάει ή χώνει την παλάμη μες στο ποτήρι της, πολλές φορές δεν τρώει αν δεν την πάρουμε αγκαλιά, ζητάει να έχει πράγματα στο τραπέζι για να ασχολείται αντί να τρώει, παίζει με τα μωρομάντηλα. Γενικά κάνει τα πάντα αρκεί να μη φάει. Στο τέλος αγανακτώ και την τάιζω 3-4 κουταλιές με παιχνίδια, ώσπου αρνείται και αυτο. Χθες τη ζύγισα και έχασε 300γρ.  Την πήγα στην παιδιατρο σήμερα και της έκαναν εξέταση ούρων. Περιμένουμε να δούμε αύριο αν θα φανεί κάτι. Κάνω πολλές σκέψεις. Ίσως φταίει η υπερβολική ζέστη, ίσως τα δόντια, μπορεί η προσαρμογη στον παιδικο που τη ζοριζει.. Δεν ξέρω. Τι να κάνω όμως για να μη χάσω το παιχνίδι με το φαγητό; υπήρχε ένα διάστημα που έτρωγε αρκετά καλά σχεδόν μόνη της. Βοηθούσα κι εγώ όπου χρειάζονταν αλλά είχε όρεξη και διάθεση να φάει, τουλάχιστον μεσημεριανό. Τώρα ούτε αυτό. Πρωι δεν τρώει σχεδόν τπτ. Ψωμί καθόλου, μούσλι ούτε! Τώρα τελευταια πίνει δειλά δειλά λίγο αγελαδινο(50γρ περίπου)  και τρωει ίσως λίγα κορν φλεικ(5-10 νιφαδες) με φρουτο. Μπορει και λίγο γιαουρτι ή κανενα αβγο σκέτο. Το μόνο που τρώει με όρεξη είναι τα φρούτα, αλλά πόσο να τη χορτάσουν; βράδυ αν κάνω τραχανο θα φάει καλούτσικα, αλλιώς πάλι δύσκολα θα φάει ικανοποιητικά.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Astrien είπε:

Κορίτσια τελευταία με απασχολεί πολύ το θέμα του φαγητού της μικρής πάλι(20 μηνων)! Καθόμαστε να φάμε και δεν της αρέσει σχεδον τπτ πλέον!  Εκτός από αυτό σηκώνεται όλο όρθια, χτυπάει με το κουτάλι το τραπέζι, βάζει τα δάχτυλά της μες στο φαγητό και το ζουλάει ή χώνει την παλάμη μες στο ποτήρι της, πολλές φορές δεν τρώει αν δεν την πάρουμε αγκαλιά, ζητάει να έχει πράγματα στο τραπέζι για να ασχολείται αντί να τρώει, παίζει με τα μωρομάντηλα. Γενικά κάνει τα πάντα αρκεί να μη φάει. Στο τέλος αγανακτώ και την τάιζω 3-4 κουταλιές με παιχνίδια, ώσπου αρνείται και αυτο. Χθες τη ζύγισα και έχασε 300γρ.  Την πήγα στην παιδιατρο σήμερα και της έκαναν εξέταση ούρων. Περιμένουμε να δούμε αύριο αν θα φανεί κάτι. Κάνω πολλές σκέψεις. Ίσως φταίει η υπερβολική ζέστη, ίσως τα δόντια, μπορεί η προσαρμογη στον παιδικο που τη ζοριζει.. Δεν ξέρω. Τι να κάνω όμως για να μη χάσω το παιχνίδι με το φαγητό; υπήρχε ένα διάστημα που έτρωγε αρκετά καλά σχεδόν μόνη της. Βοηθούσα κι εγώ όπου χρειάζονταν αλλά είχε όρεξη και διάθεση να φάει, τουλάχιστον μεσημεριανό. Τώρα ούτε αυτό. Πρωι δεν τρώει σχεδόν τπτ. Ψωμί καθόλου, μούσλι ούτε! Τώρα τελευταια πίνει δειλά δειλά λίγο αγελαδινο(50γρ περίπου)  και τρωει ίσως λίγα κορν φλεικ(5-10 νιφαδες) με φρουτο. Μπορει και λίγο γιαουρτι ή κανενα αβγο σκέτο. Το μόνο που τρώει με όρεξη είναι τα φρούτα, αλλά πόσο να τη χορτάσουν; βράδυ αν κάνω τραχανο θα φάει καλούτσικα, αλλιώς πάλι δύσκολα θα φάει ικανοποιητικά.  

Tα εχω περασει κι εγω, ο μεγαλος μου εχει περασει αρκετες φορες απο αυτη τη φαση και την ξαναπερναει απο την αρχη του καλοκαιριου. Αυτο που εκανα στην ηλικια σας ειναι να δινω μονο σαλατα και φρουτα. Βεβαια, δεν ειχε χασει ποτε βαρος αλλα εμενε στασιμος για αρκετους μηνες. Ολα αυτα που περιγραφεις στην αρχη (χτυπαει το κουταλι κλπ) νομιζω πως τα κανουν σχεδον ολα τα παιδια, κι αυτα φασεις της ηλικιας ειναι. Μπορεις να εξηγησεις για ποιο λογο δεν θελεις να το κανει (πχ αν αφηνει σημαδι στο τραπεζι). Αλλα μην πιεσεις καθολου για φαγητο. Ολες οι αιτιολογιες που ανεφερες ειναι αρκετες απο μονες τους για να φερουν ανορεξια. Η γιατρος ανησυχει που εχασε 300γρ; Ποια ειναι η αποψη της;

 
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είμαι ή καταλληλότερη για να σε βοηθήσω. Βασικά δεν είμαι εναντιον του να απασχολούνται τα παιδιά με παιχνίδακια καθώς τρώνε. Διευκρινίζω ότι αναφέρομαι σε μικροαντικειμενα της κουζίνας, παιχνίδακια ή βιβλία και όχι κινητά και ταμπλετς. Ο δικός μου, 2.5 χρόνων, είναι αρκετά καλοφαγος αλλά δεν τρώει μόνος του εξοκληρου ένα γεύμα. Δηλαδή άλλες φορές θέλει μόνος του, άλλες τρώει και παράλληλα τον ταιζω κι εγώ και άλλες βαριέται το κουτάλι και θέλει να παίξει πχ με τα παγάκια κ του δίνω εγώ. 

 

   Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις τοστ πχ για πρωινό ή πιτακια? Αυγουλακι με ψωμοτυρι, κουλουρι, κέικ ? 

  Απογευματινό εκτός απ τα φρουτα, γιαουρτακια ή κρεμα βρώμης με αγελαδινό και μέλι?

  Για βραδινό, έδινα τραχανα, πατάτες βραστές με λαδακι και φέτα, ομοίως και κολοκυθάκια με καροτο, τοστ, μακαρόνια ολικής με τυρί τριμμένο,  ή μία μερίδα απ το μεσημεριανο, πατατες απο κοτόπουλο στο φουρνο, κριθαράκι απο γιουβετσι. 

  

  Πόσες ώρες απέχει το κάθε γευμα? Μήπως τσιμπολογαει ανάμεσα? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Κορίτσια τελευταία με απασχολεί πολύ το θέμα του φαγητού της μικρής πάλι(20 μηνων)! Καθόμαστε να φάμε και δεν της αρέσει σχεδον τπτ πλέον!  Εκτός από αυτό σηκώνεται όλο όρθια, χτυπάει με το κουτάλι το τραπέζι, βάζει τα δάχτυλά της μες στο φαγητό και το ζουλάει ή χώνει την παλάμη μες στο ποτήρι της, πολλές φορές δεν τρώει αν δεν την πάρουμε αγκαλιά, ζητάει να έχει πράγματα στο τραπέζι για να ασχολείται αντί να τρώει, παίζει με τα μωρομάντηλα. Γενικά κάνει τα πάντα αρκεί να μη φάει. Στο τέλος αγανακτώ και την τάιζω 3-4 κουταλιές με παιχνίδια, ώσπου αρνείται και αυτο. Χθες τη ζύγισα και έχασε 300γρ.  Την πήγα στην παιδιατρο σήμερα και της έκαναν εξέταση ούρων. Περιμένουμε να δούμε αύριο αν θα φανεί κάτι. Κάνω πολλές σκέψεις. Ίσως φταίει η υπερβολική ζέστη, ίσως τα δόντια, μπορεί η προσαρμογη στον παιδικο που τη ζοριζει.. Δεν ξέρω. Τι να κάνω όμως για να μη χάσω το παιχνίδι με το φαγητό; υπήρχε ένα διάστημα που έτρωγε αρκετά καλά σχεδόν μόνη της. Βοηθούσα κι εγώ όπου χρειάζονταν αλλά είχε όρεξη και διάθεση να φάει, τουλάχιστον μεσημεριανό. Τώρα ούτε αυτό. Πρωι δεν τρώει σχεδόν τπτ. Ψωμί καθόλου, μούσλι ούτε! Τώρα τελευταια πίνει δειλά δειλά λίγο αγελαδινο(50γρ περίπου)  και τρωει ίσως λίγα κορν φλεικ(5-10 νιφαδες) με φρουτο. Μπορει και λίγο γιαουρτι ή κανενα αβγο σκέτο. Το μόνο που τρώει με όρεξη είναι τα φρούτα, αλλά πόσο να τη χορτάσουν; βράδυ αν κάνω τραχανο θα φάει καλούτσικα, αλλιώς πάλι δύσκολα θα φάει ικανοποιητικά.  

 

Καλησπερα...Ημαστε σχεδον ιδια ηλικια και παρομοιως και εμεις χτυπαμε κουταλια (πιο σπανια αφου τον σταματουσα καθε φορα) βουταμε τα χερακια μας στο ποτηρι και επεξεργαζομαστε πολυ το φαγητο μας! εμεις ημαστε κατωτατη καμπυλη αναπτυξης στο βαρος οριακα να πεσουμε...θα με προβληματιζε λοιπον το να χασει βαρος...Αλλα και παλι αν ειναι στην μεση ή και ανωτερη καμπυλη η μικρη σου, αυτο μπορει να ειναι λογω καλοκαιριου....καθε καλοκαιρι και τα δυο μου παιδια κοβουν ααρκετα απο το φαγητο..δεν τρωνε πολυ φαγητο παρα μονο φρουτα...Για αυτο το πρωινο μας ειναι φρουτα και ομελετες μετα το γαλα που ευτυχως πινουν πρωι βραδυ...ελαφρια φαγητα, τραχανα, γιαουρτακια, τοστακια, λαχανικα οπως καροτα στο χερι κτλ...Νομιζω ειναι λογικο λογω ζεστης να μην εχουν πολυ ορεξη, ποσο μαλλον αν λαβεις υποψην και τα δοντακια...

 

Προσπαθησε να κανεις οσο πιο ελαφρια φαγητα...και θα δεις πως θα παει...το πιο πιθανο ειναι να τρωει πιο καλα μολις φυγει το καλοκαιρι...και παρακολουθησε το βαρος της...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Μάλλον δεν είμαι ή καταλληλότερη για να σε βοηθήσω. Βασικά δεν είμαι εναντιον του να απασχολούνται τα παιδιά με παιχνίδακια καθώς τρώνε. Διευκρινίζω ότι αναφέρομαι σε μικροαντικειμενα της κουζίνας, παιχνίδακια ή βιβλία και όχι κινητά και ταμπλετς. Ο δικός μου, 2.5 χρόνων, είναι αρκετά καλοφαγος αλλά δεν τρώει μόνος του εξοκληρου ένα γεύμα. Δηλαδή άλλες φορές θέλει μόνος του, άλλες τρώει και παράλληλα τον ταιζω κι εγώ και άλλες βαριέται το κουτάλι και θέλει να παίξει πχ με τα παγάκια κ του δίνω εγώ. 

 

   Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις τοστ πχ για πρωινό ή πιτακια? Αυγουλακι με ψωμοτυρι, κουλουρι, κέικ ? 

  Απογευματινό εκτός απ τα φρουτα, γιαουρτακια ή κρεμα βρώμης με αγελαδινό και μέλι?

  Για βραδινό, έδινα τραχανα, πατάτες βραστές με λαδακι και φέτα, ομοίως και κολοκυθάκια με καροτο, τοστ, μακαρόνια ολικής με τυρί τριμμένο,  ή μία μερίδα απ το μεσημεριανο, πατατες απο κοτόπουλο στο φουρνο, κριθαράκι απο γιουβετσι. 

  

  Πόσες ώρες απέχει το κάθε γευμα? Μήπως τσιμπολογαει ανάμεσα? 

Ψωμί αρνείται πεισματικά εδώ και μήνες να φάει ή αν φάει θα είναι ελάχιστο. Το τοστ πχ το ανοίγει και τρώει από μέσα το κασέρι ή ότι έχω βάλει και πετάει το ψωμι. Μόνο αν της δώσω καμία μπουκιτσα κρυμμένη θα φάει. Εχω δοκιμάσει ψωμί με μέλι, με φιλαδέλφεια, με αβοκάντο ακόμα και νουτέλα της έβαλα αλλά τπτ. Γλείφει την επικάλυψη και αφήνει το ψωμί. Κέικ δεν της αρέσει. Κουλούρι δεν  έχουμε εδώ αλλά μπρετσελ τρώει σκέτο. Όταν κάνω πιτακια υπάρχουν φορές που τρώει μόνο τη γέμιση και άλλες που τρώει 1-2 κομμάτια. Ημερησίως προσφέρω 4- 5 γεύματα+οι θηλασμοι.  Το θέμα είναι ότι τις τελευταίες εβδομάδες στον παιδικό μένει 3-4 ώρες και δε δέχεται να φάει τπτ.  Επομένως σίγουρα υπάρχει ένα μεγάλο κενό. Απο τον παιδικο μου ελεγαν οτι μαλλον ειναι λογω ζέστης και δεν πεινάει, αλλα νομιζω πως ειναι απο αρνηση. Μετά έρχεται σπίτι και είναι τόσο κουρασμένη που πάλι δε δέχεται να φάει πολύ. Προτιμά να κοιμηθεί. Το πρόγραμμα το τελευταίο διάστημα έχει διαμορφωθεί ως εξης: 

7:30 Πρωινό 

11:30-12:00 Μεσημεριανό 

15:30-16:00 Απογευματινό (γιαούρτι, φρούτα, αλμυρά μπισκότα)

19:00 Βραδινό

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασε να την ταισεις και σε εξωτερικό χώρο, πχ αυλή μπαλκόνι. Ισως είναι πιο δεκτική. Ο δικός μου τρωει πολύ εύκολα φαγητά στην παραλία που στο σπίτι δεν δοκιμάζει καν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Δοκίμασε να την ταισεις και σε εξωτερικό χώρο, πχ αυλή μπαλκόνι. Ισως είναι πιο δεκτική. Ο δικός μου τρωει πολύ εύκολα φαγητά στην παραλία που στο σπίτι δεν δοκιμάζει καν. 

Ναι αυτο πιανει.. απλά όπως λες αν είμαστε εξω απλα την ταιζω εγώ γιατι αποσπαται η προσοχή της απο άλλα πράγματα. 

πρίν από 17 λεπτά , Fenia27 είπε:

 

Καλησπερα...Ημαστε σχεδον ιδια ηλικια και παρομοιως και εμεις χτυπαμε κουταλια (πιο σπανια αφου τον σταματουσα καθε φορα) βουταμε τα χερακια μας στο ποτηρι και επεξεργαζομαστε πολυ το φαγητο μας! εμεις ημαστε κατωτατη καμπυλη αναπτυξης στο βαρος οριακα να πεσουμε...θα με προβληματιζε λοιπον το να χασει βαρος...Αλλα και παλι αν ειναι στην μεση ή και ανωτερη καμπυλη η μικρη σου, αυτο μπορει να ειναι λογω καλοκαιριου....καθε καλοκαιρι και τα δυο μου παιδια κοβουν ααρκετα απο το φαγητο..δεν τρωνε πολυ φαγητο παρα μονο φρουτα...Για αυτο το πρωινο μας ειναι φρουτα και ομελετες μετα το γαλα που ευτυχως πινουν πρωι βραδυ...ελαφρια φαγητα, τραχανα, γιαουρτακια, τοστακια, λαχανικα οπως καροτα στο χερι κτλ...Νομιζω ειναι λογικο λογω ζεστης να μην εχουν πολυ ορεξη, ποσο μαλλον αν λαβεις υποψην και τα δοντακια...

 

Προσπαθησε να κανεις οσο πιο ελαφρια φαγητα...και θα δεις πως θα παει...το πιο πιθανο ειναι να τρωει πιο καλα μολις φυγει το καλοκαιρι...και παρακολουθησε το βαρος της...

Το βάρος της είναι τώρα 10,5 κιλά με 83εκ. ύψος. Μέσα στα φυσιολογικά δλδ λίγο κάτω απ το μέσο όρο. Απλά είχε φτάσει σχεδόν 10,9. Πάντως με  καθησυχάζει που λέτε πως και τα δικά σας παιδάκια  δεν τρώνε πολύ το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Astrien said:

Κορίτσια τελευταία με απασχολεί πολύ το θέμα του φαγητού της μικρής πάλι(20 μηνων)! Καθόμαστε να φάμε και δεν της αρέσει σχεδον τπτ πλέον!  Εκτός από αυτό σηκώνεται όλο όρθια, χτυπάει με το κουτάλι το τραπέζι, βάζει τα δάχτυλά της μες στο φαγητό και το ζουλάει ή χώνει την παλάμη μες στο ποτήρι της, πολλές φορές δεν τρώει αν δεν την πάρουμε αγκαλιά, ζητάει να έχει πράγματα στο τραπέζι για να ασχολείται αντί να τρώει, παίζει με τα μωρομάντηλα. Γενικά κάνει τα πάντα αρκεί να μη φάει. Στο τέλος αγανακτώ και την τάιζω 3-4 κουταλιές με παιχνίδια, ώσπου αρνείται και αυτο. Χθες τη ζύγισα και έχασε 300γρ.  Την πήγα στην παιδιατρο σήμερα και της έκαναν εξέταση ούρων. Περιμένουμε να δούμε αύριο αν θα φανεί κάτι. Κάνω πολλές σκέψεις. Ίσως φταίει η υπερβολική ζέστη, ίσως τα δόντια, μπορεί η προσαρμογη στον παιδικο που τη ζοριζει.. Δεν ξέρω. Τι να κάνω όμως για να μη χάσω το παιχνίδι με το φαγητό; υπήρχε ένα διάστημα που έτρωγε αρκετά καλά σχεδόν μόνη της. Βοηθούσα κι εγώ όπου χρειάζονταν αλλά είχε όρεξη και διάθεση να φάει, τουλάχιστον μεσημεριανό. Τώρα ούτε αυτό. Πρωι δεν τρώει σχεδόν τπτ. Ψωμί καθόλου, μούσλι ούτε! Τώρα τελευταια πίνει δειλά δειλά λίγο αγελαδινο(50γρ περίπου)  και τρωει ίσως λίγα κορν φλεικ(5-10 νιφαδες) με φρουτο. Μπορει και λίγο γιαουρτι ή κανενα αβγο σκέτο. Το μόνο που τρώει με όρεξη είναι τα φρούτα, αλλά πόσο να τη χορτάσουν; βράδυ αν κάνω τραχανο θα φάει καλούτσικα, αλλιώς πάλι δύσκολα θα φάει ικανοποιητικά.  

καλησπερα!!τα ιδια ακριβως..θεωρω οτι ειναι λογω ζεστης..ο δικος μου ειναι 19 μηνων..μεχρι και πριν ενα μηνα ετρωγε ολα τα φαγητα(εκτος απο αυγο που δεν του αρεσε απο την αρχη και οπως και να του το φτιαξω δεν το θελει, αλλα οκ το τρωει μεσα σε αλλα φαγητα) μη μιλησω για το γαλα που κατεβαζε μπαμ μπαμ 240 μλ ..με το που τελειωνε το μεσημεριανο ζητουσε κ αλλο..ξαφνικα εκοψε το γαλα,μετα το δεκατιανο,τωρα κοβει και το μεσημεριανο..πχ σημερα ξεκινησε με 50 μλ γαλα δεκατιανο δεν ηθελε τπτ(ουτε καν τοστ που τρελενοταν), το μεσημερι δεν εφαγε(μονο δυο κουταλιες κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο που δεν αφηνε τπτ τον προηγουμενο διαστημα) το απογευμα δεν ηθελε ουτε γιαουρτι που του εδωσα ,μετα μου δειχνει τα φρουτα...του δινω εφαγε μια μπουκια και τελος..και αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν ζηταει να φαει,αλλα ζηταει συνεχεια παγωμενο νερο οποτε καταλαβαινω οτι ισως εχει σχεση η ζεστη..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Tα εχω περασει κι εγω, ο μεγαλος μου εχει περασει αρκετες φορες απο αυτη τη φαση και την ξαναπερναει απο την αρχη του καλοκαιριου. Αυτο που εκανα στην ηλικια σας ειναι να δινω μονο σαλατα και φρουτα. Βεβαια, δεν ειχε χασει ποτε βαρος αλλα εμενε στασιμος για αρκετους μηνες. Ολα αυτα που περιγραφεις στην αρχη (χτυπαει το κουταλι κλπ) νομιζω πως τα κανουν σχεδον ολα τα παιδια, κι αυτα φασεις της ηλικιας ειναι. Μπορεις να εξηγησεις για ποιο λογο δεν θελεις να το κανει (πχ αν αφηνει σημαδι στο τραπεζι). Αλλα μην πιεσεις καθολου για φαγητο. Ολες οι αιτιολογιες που ανεφερες ειναι αρκετες απο μονες τους για να φερουν ανορεξια. Η γιατρος ανησυχει που εχασε 300γρ; Ποια ειναι η αποψη της;

Η γιατρός μου είπε πως δεν επιτρέπεται να χάσει άλλο. Να το παρακολουθήσουμε και μετά από 2 βδομάδες να πάω να την ξαναζυγίσει στη δικη της ζυγαριά ώστε να μην έχουμε αποκλίσεις. Επίσης επειδή τελευταία τσούζει στην περιοχή της πάνας σκέφτηκα μήπως είναι καμία ουρολοιμωξη και σχετίζεται με την απώλεια βάρους. Θα δείξουν τα αποτελέσματα αύριο.

Πως αντιμετωπίζετε τέτοιες συμπεριφορες στο τραπεζι; Εγώ αν το κάνει επανειλημμένα την κατεβάζω από το καρεκλάκι της αφού υποθέτω πως δεν πεινάει άλλο. Μήπως βιάζομαι και θα έπρεπε απλά να κάνω τα στραβά μάτια; . Πχ σήμερα δεν ήθελε να της κόψω εγώ το φαγητό της αλλά ο μπαμπάς της, μετά ήθελε εγώ να της σκουπίσω τα λερωμενα χέρια. Αν δεν κάνουμε αυτό που θέλει απλά σταματάει να τρώει και αρχίζει τη γκρίνια. Με αποτέλεσμα κάνεις μας να μην ευχαριστηθεί το φαγητό του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Η γιατρός μου είπε πως δεν επιτρέπεται να χάσει άλλο. Να το παρακολουθήσουμε και μετά από 2 βδομάδες να πάω να την ξαναζυγίσει στη δικη της ζυγαριά ώστε να μην έχουμε αποκλίσεις. Επίσης επειδή τελευταία τσούζει στην περιοχή της πάνας σκέφτηκα μήπως είναι καμία ουρολοιμωξη και σχετίζεται με την απώλεια βάρους. Θα δείξουν τα αποτελέσματα αύριο.

Πως αντιμετωπίζετε τέτοιες συμπεριφορες στο τραπεζι; Εγώ αν το κάνει επανειλημμένα την κατεβάζω από το καρεκλάκι της αφού υποθέτω πως δεν πεινάει άλλο. Μήπως βιάζομαι και θα έπρεπε απλά να κάνω τα στραβά μάτια; . Πχ σήμερα δεν ήθελε να της κόψω εγώ το φαγητό της αλλά ο μπαμπάς της, μετά ήθελε εγώ να της σκουπίσω τα λερωμενα χέρια. Αν δεν κάνουμε αυτό που θέλει απλά σταματάει να τρώει και αρχίζει τη γκρίνια. Με αποτέλεσμα κάνεις μας να μην ευχαριστηθεί το φαγητό του. 

Το να ζητάει αποκλειστικότητα από κάποιον εάν αυτός μπορεί εκείνη την ώρα δεν είναι πρόβλημα ..!! Αυτό το κάνει κ ο μεγάλος μου γιος όχι στο φαγητό κ το έχουμε αναφέρει κ σε παιδοψυχολογο κ σε παιδοψυχιατρο που έχουμε πάει κ οι δύο μας έχουν πει ακριβώς το ίδιο τώρα αν κάποιος από τους δύο δε μπορεί εκεί πρέπει να εξηγήσεις για να καταλάβει ..

Όσον αφορά το φαγητό κ ο μεγάλος μου γιος τα καλοκαίρια δεν έχει ιδιαίτερη όρεξη αυτό είναι φυσιολογικό όπως κ εμείς οι μεγάλοι στις πολλές ζέστες δε μπορουμε να φάμε.. ελέγξτε για ουρολοίμωξη κ αν είναι οκ απλά ηρεμισε κ δώσε χρόνο στο παιδί σιγά σιγά να επανέλθει ...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Astrien είπε:

Η γιατρός μου είπε πως δεν επιτρέπεται να χάσει άλλο. Να το παρακολουθήσουμε και μετά από 2 βδομάδες να πάω να την ξαναζυγίσει στη δικη της ζυγαριά ώστε να μην έχουμε αποκλίσεις. Επίσης επειδή τελευταία τσούζει στην περιοχή της πάνας σκέφτηκα μήπως είναι καμία ουρολοιμωξη και σχετίζεται με την απώλεια βάρους. Θα δείξουν τα αποτελέσματα αύριο.

Πως αντιμετωπίζετε τέτοιες συμπεριφορες στο τραπεζι; Εγώ αν το κάνει επανειλημμένα την κατεβάζω από το καρεκλάκι της αφού υποθέτω πως δεν πεινάει άλλο. Μήπως βιάζομαι και θα έπρεπε απλά να κάνω τα στραβά μάτια; . Πχ σήμερα δεν ήθελε να της κόψω εγώ το φαγητό της αλλά ο μπαμπάς της, μετά ήθελε εγώ να της σκουπίσω τα λερωμενα χέρια. Αν δεν κάνουμε αυτό που θέλει απλά σταματάει να τρώει και αρχίζει τη γκρίνια. Με αποτέλεσμα κάνεις μας να μην ευχαριστηθεί το φαγητό του. 

Εχεις δοκιμασει να το "παιξεις" απασχολημενη αν ζητησει εσενα και να δεις αν θα δεχτει να το κανει ο μπαμπας ή το αντιθετο; Εγω αν δεν υπαρχει καποιος λογος που να μην μπορω να κανω αυτο που μου ζηταει τοτε το κανω, αλλα αν ειμαι απασχολημενη του λεω οτι θα το κανει ο μπαμπας ή θα πρεπει να περιμενει να τελειωσω αυτο που κανω. Δηλαδη δεν ειμαι παντα διαθεσιμη και αν θελει να το κανω εγω θα χασει χρονο περιμενοντας με. Οσον αφορα συμπεριφορες οπως βυθιση χεριων στο φαγητο τον αφηνα να το κανει μεχρι πριν λιγους μηνες (τωρα ειναι 3,5 χρ). Πλεον, του λεω οτι δεν χρειαζεται να λερωνεται τοσο γιατι μετα θα πρεπει να πλενουμε τα χερια πολλη ωρα για να φυγει το φαγητο. Θεωρω οτι εχει περασει το σταδιο της εξερευνησης των υφων των τροφων και το κανει για παιχνιδι, αλλα χαραμιζεται φαγητο οποτε δινω βαση και σε αυτο οατν του εξηγω. Πλεον, πολυ σπανια θα το κανει. Και σε αλλες συμπεριφορες που ημουν πιο ελαστικη παλαιοτερα πχ το χτυπημα του κουταλιου στο τραπεζι, του εξηγω γιατι δεν πρεπει να το κανει και το καταλαβαινει αλλα αν πχ το χτυπαει στο πιατο τοτε θα του πω να μην το κανει μονο εφ'οσον κοιμαται το μωρο ή αν το κανει δυνατα γιατι υπαρχει η πιθανοτητα να σπασει το πιατο. Γενικως, οταν δεν αφηνω κατι παντα αιτιολογω και φροντιζω η αιτιολογια να εχει καποια λογικη εξηγηση, οχι δηλαδη λογω "καλων τροπων" στο τραπεζι.

 

Οσον αφορα το βαρος εχει κατεβει λιγο απο την καμπυλη του αλλα βαζει αργα και σταθερα. Μονο γυρω στους 18 μηνες εχασε ελαχιστα αλλα τον ταλαιπωρουσαν αρκετα τα δοντια εκεινο το διαστημα. Δες τι θα γινει με τα αποτελεσματα των εξετασεων και πραττεις αναλογως τι θα σου πει και η παιδιατρος. Παντως, να λιμοκτονησουν τα παιδια μας αποκλειεται οποτε ψυχραιμια και συνεχισε να προσφερεις δροσερα φρουτα και λαχανικα (ενα αλλο must για τον γιο μου ειναι το γιαουρτι με φρουτα που το κατασπαραζει ακομη).

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Εχεις δοκιμασει να το "παιξεις" απασχολημενη αν ζητησει εσενα και να δεις αν θα δεχτει να το κανει ο μπαμπας ή το αντιθετο; Εγω αν δεν υπαρχει καποιος λογος που να μην μπορω να κανω αυτο που μου ζηταει τοτε το κανω, αλλα αν ειμαι απασχολημενη του λεω οτι θα το κανει ο μπαμπας ή θα πρεπει να περιμενει να τελειωσω αυτο που κανω. Δηλαδη δεν ειμαι παντα διαθεσιμη και αν θελει να το κανω εγω θα χασει χρονο περιμενοντας με. Οσον αφορα συμπεριφορες οπως βυθιση χεριων στο φαγητο τον αφηνα να το κανει μεχρι πριν λιγους μηνες (τωρα ειναι 3,5 χρ). Πλεον, του λεω οτι δεν χρειαζεται να λερωνεται τοσο γιατι μετα θα πρεπει να πλενουμε τα χερια πολλη ωρα για να φυγει το φαγητο. Θεωρω οτι εχει περασει το σταδιο της εξερευνησης των υφων των τροφων και το κανει για παιχνιδι, αλλα χαραμιζεται φαγητο οποτε δινω βαση και σε αυτο οατν του εξηγω. Πλεον, πολυ σπανια θα το κανει. Και σε αλλες συμπεριφορες που ημουν πιο ελαστικη παλαιοτερα πχ το χτυπημα του κουταλιου στο τραπεζι, του εξηγω γιατι δεν πρεπει να το κανει και το καταλαβαινει αλλα αν πχ το χτυπαει στο πιατο τοτε θα του πω να μην το κανει μονο εφ'οσον κοιμαται το μωρο ή αν το κανει δυνατα γιατι υπαρχει η πιθανοτητα να σπασει το πιατο. Γενικως, οταν δεν αφηνω κατι παντα αιτιολογω και φροντιζω η αιτιολογια να εχει καποια λογικη εξηγηση, οχι δηλαδη λογω "καλων τροπων" στο τραπεζι.

 

Οσον αφορα το βαρος εχει κατεβει λιγο απο την καμπυλη του αλλα βαζει αργα και σταθερα. Μονο γυρω στους 18 μηνες εχασε ελαχιστα αλλα τον ταλαιπωρουσαν αρκετα τα δοντια εκεινο το διαστημα. Δες τι θα γινει με τα αποτελεσματα των εξετασεων και πραττεις αναλογως τι θα σου πει και η παιδιατρος. Παντως, να λιμοκτονησουν τα παιδια μας αποκλειεται οποτε ψυχραιμια και συνεχισε να προσφερεις δροσερα φρουτα και λαχανικα (ενα αλλο must για τον γιο μου ειναι το γιαουρτι με φρουτα που το κατασπαραζει ακομη).

Δλδ ήσουν πιο ελαστική όσο ήταν μικρότερος. Και εγώ της εξηγω γτ να μην το κανει αλλα τότε ειναι που δε σταματάει να το κάνει. Αν είμαι σε άλλο χώρο δεν επιμένει αν όμως απλά κάθομαι στον καναπέ, που βρίσκεται στον ίδιο χώρο με την τραπεζαρία, δεν ηρεμεί μέχρι να πάω. Αυτό το κάνει γενικά όχι μόνο με το φαγητό. Αν πχ ξεκινήσω να της πλένω τα δόντια αλλά δε βάλω 2η δόση οδοντόκρεμας που μου ζητάει τότε πεισμώνει και πάει στο μπαμπά της. Με προβληματίζει δλδ το ποσό ελαστική πρέπει να δείχνω ώστε να καταλάβει ότι δε γίνεται να παίρνει πάντα αυτό που θέλει.

Και δλδ πόση ώρα αφιερώνατε στο φαγητό; γτ αν πάω με τους ρυθμούς της θέλει 1 ώρα..  

Έμενα το γιαούρτι της το θέλει σκέτο..  Όπως το έχει συνηθίσει. Δοκίμασα φρούτα, μέλι, καρύδια και αμυγδαλα τριμμενα αλλά τπτ. Της αρέσει γενικά το κάθε τι να το τρώει ξεχωριστά. Έτσι κάνει και με το μεσημεριανό. Ξεχωριζει αυτα που της αρεσουν και αφήνει όλα τα υπόλοιπα. Τελευταία μάλιστα τρώει μόνο το κρέας.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου 19 μηνών έχει περιορίσει έως κόψει το απογευματινό γιαουρτι  - που ειναι κ βραδυνο επι της ουσιας. Μου κανει εντυπωση γιατι το λάτρευε παντα. κ τωρα χαιρεται οταν λεω οτι θα του δωσω, αλλα μπορει να φαει μια κουταλια κ να το αφησει. θελει ομως τους ξηρούς καρπούς κ δυστυχως θελει κ ψωμι. αν του δωσω απο το μεσημεριανο μπορει να παρει καποιο λαχανικο, μπορει κ οχι. Σιγουρα δεν θα παρει κρεας. Δεν το ειχα συνδυασει με τη ζεστη. Επισης ειναι φορες που πρεπει το μεςημερι να επιμεινω να του δωσω εγώ  το κρεας γιατι αλλιως τμπορει να φαει μονο τη συνοδεια. γενικα δεν προβληματιζομαι γιατι ειναι και καλοφαγος κ προσηλωμένος στο φαγητο του. Δηλαδή είναι φορές που μπορεί να μην ασχοληθώ καθόλου κ να αδειάσει το πιάτο μόνος του, ή απλα να τον βοηθησω λιγο με το κρεας γθα να βεβαιωθώ ότι  δεν θα το αφησει για τη συνοδεια. Αλλα η εμμονή με το ψωμί με προβληματίζει. δεν τρώει τοστακια ή πιτάκια ή τίποτα άλλο σε ζύμη, μονο δικο μου ολικής 1-1,5 φετα τη μερα αλλα δν μ παρεσει που το ζηταει πρωτο ουτε που αφηνει το γιαουρτι. Απο αυριο στο απογευματινο δεν θα δωσω, ουτε θα προσφέρω εναλλακτικές πολλες. Θα πω ή γιαουρτι ή μεσημεριανο. 

 

κατα τ αλλα εμεις την εξερευνηση των τροφων τη σταματήσαμε νωρις. δεν χαραμίζει φαγητο το παιδι μου! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ο δικός μου 19 μηνών έχει περιορίσει έως κόψει το απογευματινό γιαουρτι  - που ειναι κ βραδυνο επι της ουσιας. Μου κανει εντυπωση γιατι το λάτρευε παντα. κ τωρα χαιρεται οταν λεω οτι θα του δωσω, αλλα μπορει να φαει μια κουταλια κ να το αφησει. θελει ομως τους ξηρούς καρπούς κ δυστυχως θελει κ ψωμι. αν του δωσω απο το μεσημεριανο μπορει να παρει καποιο λαχανικο, μπορει κ οχι. Σιγουρα δεν θα παρει κρεας. Δεν το ειχα συνδυασει με τη ζεστη. Επισης ειναι φορες που πρεπει το μεςημερι να επιμεινω να του δωσω εγώ  το κρεας γιατι αλλιως τμπορει να φαει μονο τη συνοδεια. γενικα δεν προβληματιζομαι γιατι ειναι και καλοφαγος κ προσηλωμένος στο φαγητο του. Δηλαδή είναι φορές που μπορεί να μην ασχοληθώ καθόλου κ να αδειάσει το πιάτο μόνος του, ή απλα να τον βοηθησω λιγο με το κρεας γθα να βεβαιωθώ ότι  δεν θα το αφησει για τη συνοδεια. Αλλα η εμμονή με το ψωμί με προβληματίζει. δεν τρώει τοστακια ή πιτάκια ή τίποτα άλλο σε ζύμη, μονο δικο μου ολικής 1-1,5 φετα τη μερα αλλα δν μ παρεσει που το ζηταει πρωτο ουτε που αφηνει το γιαουρτι. Απο αυριο στο απογευματινο δεν θα δωσω, ουτε θα προσφέρω εναλλακτικές πολλες. Θα πω ή γιαουρτι ή μεσημεριανο. 

 

κατα τ αλλα εμεις την εξερευνηση των τροφων τη σταματήσαμε νωρις. δεν χαραμίζει φαγητο το παιδι μου! 

Ακριβώς τα αντίθετα δλδ με τη μικρή μου :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Ακριβώς τα αντίθετα δλδ με τη μικρή μου :)

Τα φρούτα πάντως κι ο δικός μου τα τσακίζει! 

 

Από τρόπους στο τραπέζι, εκεί που εμείς έχουμε μεγάλο θέμα είναι το σκούπισμα μετά.... Με το που ζητήσει να τον κατεβάσω από το καρεκλάκι, έτσι και πάνω να τον σκουπίσω, γίνεται χαμός, και πώς να τον αφήσω που τα τρώει όλα μόνος του και είναι χάλια και τα χέρια και η μούρη του; Αν τον κατεβάσω, φεύγει και πάει να παίξει κατευθείαν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Η γιατρός μου είπε πως δεν επιτρέπεται να χάσει άλλο. Να το παρακολουθήσουμε και μετά από 2 βδομάδες να πάω να την ξαναζυγίσει στη δικη της ζυγαριά ώστε να μην έχουμε αποκλίσεις. Επίσης επειδή τελευταία τσούζει στην περιοχή της πάνας σκέφτηκα μήπως είναι καμία ουρολοιμωξη και σχετίζεται με την απώλεια βάρους. Θα δείξουν τα αποτελέσματα αύριο.

Πως αντιμετωπίζετε τέτοιες συμπεριφορες στο τραπεζι; Εγώ αν το κάνει επανειλημμένα την κατεβάζω από το καρεκλάκι της αφού υποθέτω πως δεν πεινάει άλλο. Μήπως βιάζομαι και θα έπρεπε απλά να κάνω τα στραβά μάτια; . Πχ σήμερα δεν ήθελε να της κόψω εγώ το φαγητό της αλλά ο μπαμπάς της, μετά ήθελε εγώ να της σκουπίσω τα λερωμενα χέρια. Αν δεν κάνουμε αυτό που θέλει απλά σταματάει να τρώει και αρχίζει τη γκρίνια. Με αποτέλεσμα κάνεις μας να μην ευχαριστηθεί το φαγητό του. 

αν δεν υπαρχει τιποτε παθολογικο απο τις εξετασεις που την ενοχλει και αντιδρα ετσι, ειναι απλα χειριστικη! το οτι εχει ζεστη μπορει να μειωνει την ορεξη και να θελει να φαει λιγοτερο, αλλα αυτο δεν της επιτρεπει να εχει την συμπεριφορα που αναφερεις στο τραπεζι...εικοσι μηνων, ειναι μεγαλη για να ψαχνει τις υφες επιτηδες και να βαζει τα χερια της στο φαγητο...αλλο να προσπαθει να φαει και να γινεται χαλια απο ατσαλια και αλλο να θεωρει παιχνιδι το πεταμα του φαγητου ή τροπο πιεσης προς τους γονεις της...ημουν και ειμαι καθετη σε αυτο, στο τραπεζι υπαρχουν κανονες και μαθαινονται απο μικρη ηλικια...στο προκειμενο, βλεπει οτι με την συμπεριφορα της ασχολειστε συνεχως μαζι της, αγχωνεστε αφενος που μενει νηστικη,σας δημιουργει και ενταση  και ολο αυτο το "πιανει" μια χαρα...

 

θα προτεινα σαν ιδεα, να την ταιζεις για το χρονικο αυτο διαστημα...δεν θα γινει και κατι...ειναι μικρουλα ακομα,δεν θα ξεχασει να τρωει μονη της επειδη θα την ταισεις για ενα μηνα...αλλωστε,εισαι η μαμα της μπορει να το διασκεδασει κιολας... επισης, φτιαχνε φαγητα που της αρεσουν ακομα και αν δεν τρωει ποσοτητα...τραχανας ειναι αυτο??μακαρονια ειναι αυτο??πατατες??οτιδηποτε...και δινε συνεχως κατι να μασουλαει εφοσον δεν τρωει κανονικη μεριδα...αν εχετε την δυνατητα, τρωτε μαζι,μην την βαζεις στο καρεκλακι μονη και περιμενεις να φαει...να κανετε την διαδικασια μαζι...αλλα κοψε της μαχαιρι την συμπεριφορα του "βαζω τα χερια μου στο φαγητο και στο νερο μου"...κατανοω οτι εισαι αγχωμενη γιατι το θεμα φαγητο το εχω ζησει πολυ καλα με τον μικρο μου.. αλλαξε συμπεριφορα εσυ απεναντι της απο την μια μερα στην αλλη χωρις να της δωσεις περιθωρια "χειρισμου"...χωρις να της δειχνεις οτι εισαι αγχωμενη που δεν τρωει...με γλυκα,αλλα αυστηροτητα και σταθεροτητα...το ιδιο και ο μπαμπας...και στο καρεκλακι μονο μιση ωρα,μετα μαζευεις το πιατο και την κατεβαζεις...ουτε φαγητο στο βεραντα,ουτε στο δρομο...ουτε παιχνιδια στο καρεκλακι,ουτε τηλεοραση για να ξεχνιεται,ουτε κινητα και λαπτοπ...τρωμε και μετα παιζουμε μεχρι πρωιας...

 

παντως υπερβολικο βρισκω τον παιδιατρο σου...ισως γιατι και το δικο μου παιδι παντα ηταν κατηγορια φτερου...ο δικο μου παιδιατρος παντα ελεγε να κανουμε υπομονη και οντως τωρα πια που μεγαλωσε,φτασαμε στο σημειο να του λεμε οτι δεν πρεπει να φαει αλλο!!!!το γραφω και δεν το πιστευω...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το γραφείο της παιδιάτρου και μου είπαν ότι βρέθηκαν μερικα αιμοκυτταρα στα ούρα αλλά όχι βακτήρια. Που σημαίνει δεν είναι ουρολοιμωξη. Θα πάω την άλλη βδομαδα πάλι δείγμα ούρων να γίνει επανέλεγχος.Μπορεί είπε απλά να είναι ένας ερεθισμός στην περιοχή. 

Τωρα στο θεμα του φαγητου ..όταν ειμαι μόνη μαζί της τρώει πολύ πιο ήρεμα αν και όχι μεγάλες ποσότητες. Γενικά μαζί μου γνωρίζει τα όρια. Δεν γίνεται τόσο χειριστικη. Αν όμως κάτσουμε και οι τρεις μαζί δεν υπάρχει περίπτωση να φάμε ευχάριστα. Από όσο ακόμα ήταν μικρή τον είχαμε το μπαμπά για βοήθεια σε δύσκολες περιπτώσεις που δεν έτρωγε γτ της κάνει τα χατίρια στο θέμα φαγητού. Αλλά τώρα που μεγάλωσε το εκμεταλλεύεται αυτό. Βέβαια μαζί του τρώει πιο πολύ ακόμα και φαγητά που δεν της αρέσουν τόσο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τα φρούτα πάντως κι ο δικός μου τα τσακίζει! 

 

Από τρόπους στο τραπέζι, εκεί που εμείς έχουμε μεγάλο θέμα είναι το σκούπισμα μετά.... Με το που ζητήσει να τον κατεβάσω από το καρεκλάκι, έτσι και πάνω να τον σκουπίσω, γίνεται χαμός, και πώς να τον αφήσω που τα τρώει όλα μόνος του και είναι χάλια και τα χέρια και η μούρη του; Αν τον κατεβάσω, φεύγει και πάει να παίξει κατευθείαν. 

 

Δεν θα τον αφήσεις φυσικά.... κανένα παιδί δεν απολαμβάνει το σκούπισμα, όλες με το ζόρι τα κρατάμε και τα σκουπίζουμε, μην τρελλαίνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τα φρούτα πάντως κι ο δικός μου τα τσακίζει! 

 

Από τρόπους στο τραπέζι, εκεί που εμείς έχουμε μεγάλο θέμα είναι το σκούπισμα μετά.... Με το που ζητήσει να τον κατεβάσω από το καρεκλάκι, έτσι και πάνω να τον σκουπίσω, γίνεται χαμός, και πώς να τον αφήσω που τα τρώει όλα μόνος του και είναι χάλια και τα χέρια και η μούρη του; Αν τον κατεβάσω, φεύγει και πάει να παίξει κατευθείαν. 

Ίσως αν του έδινες ένας μαντηλάκι να βοηθάει στο σκούπισμα των χεριών του; 

Link to comment
Share on other sites

@Astrien περάσαμε και εμείς από το κύμα καύσωνα και η μικρή απλά έραψε το στομα. Ούτε γάλα, μόνο χυμό ήθελε να πίνει. Οπότε μην το αποκλειεις. Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα, έχουμε και εμείς αυτό με το χτύπημα στο κουτάλι, παίζουμε με το φαγητό κλπ. Εγω ήμουν πιο ελαστική, ο μπαμπάς της όμως επιμένει πως πλέον πρέπει να το σταματήσει. Γενικά έχει εδώ και λίγο καιρό που είμαστε πιο αυστηροί στο θέμα αυτό και έχει σταματήσει να παίζει με το φαγητό, το κουτάλι - πηρουνι το κάνει ακόμη, αλλά με το χτυπάει της το περνουμε. Πλέον δεν θέλει να τρώει με τα χέρια, οπότε μετά από λίγο της το ξανά δίνω και όταν το επαναλάβει το παίρνω πάλι. Αυτό γίνεται καμία 5-6 φορές. Τώρα όσον αφορά στο ποσό τρώει δεν ξέρω τι να σε συμβούλεψω, εγώ θεωρούσα το παιδί μου καλοφαγο μέχρι πρότινος που κατάλαβα ότι τρώει λίγο, φαίνεται άλλωστε και από την καμπύλη της, πάντα στις 2 χαμηλότερες, τώρα δε με τις ζεστές βλέπουμε και τα πλευρά της που λέει ο λόγος. Παρόλα αυτά είμαι κάθετη στο θέμα φαγητό. Δεν ταΐζω, δεν μπουκώνω, δεν χρησιμοποιώ τρικς για να φάει. Ας φάει όσο θέλει, κι αν αυτό σημαινει Φρουτα και χυμό τότε ας φάει αυτά. Προσφέρω πολύ συχνά ομως πράγματα μέσα στην ημέρα οπότε όλο και κάτι τσιμπογαει. Επίσης προσπαθώ να βάζω λαχανικά και αυγά όπου μπορώ γιατί αυτά είναι η μεγαλύτερη μας πληγη, οπότε φτιάχνω πράγματα χωρίς να καταλαβαίνει ότι τα περιέχουν και κάτι τρώει, πχ μαφινς λαχανικών με έξτρα αυγά.

 

@Έσπεροςτο ίδιο θέμα και εδώ. Αυτό που βοήθησε κάπως είναι να της δίνω χαρτοπετσέτα και να της δείχνω να σκουπίστει οπότε το κάνει κάπως και επίσης να την βάζω να πλένει τα χέρια μόνη της, ειδικά αυτό το λατρεύει. Δεν καθαρίζεται καλά και πρέπει να την σκουπισω εγώ μετά, αλλά από το τίποτα κάτι κάνει κι αυτη και γλιτώνουμε λίγο κλάμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

το ίδιο θέμα και εδώ. Αυτό που βοήθησε κάπως είναι να της δίνω χαρτοπετσέτα και να της δείχνω να σκουπίστει οπότε το κάνει κάπως και επίσης να την βάζω να πλένει τα χέρια μόνη της, ειδικά αυτό το λατρεύει. Δεν καθαρίζεται καλά και πρέπει να την σκουπισω εγώ μετά, αλλά από το τίποτα κάτι κάνει κι αυτη και γλιτώνουμε λίγο κλάμα. 

χαρτοπετσέτες κλπ τα πετάει. ενώ στο φαγητό έχουμε κοινή γραμμή με τον μπαμπά, στο θέμα της πίεσης για κάποια θέματα όπως το σκούπισμα διαφωνούμε οπότε δεν επιμένω. τα πλένουμε έτσι κ αλλιώς στο μπάνιο που του αρέσει, μαζί με το πλύσιμο υποτίθεται των δοντιών πουτο δουλεύουμε ακόμα. απλώς κάποιες φορές είναι πολύ λερωμένος κ θα προτιμούσα να τον σκουπίσω λίγο πριν πάμε στο μπάνιο. ευτυχώς δεν έχω κεντητά κ τέτοια εργόχειρα στα επιπλα για να φοβάμαι τι θα ακουμπήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Μίλησα με το γραφείο της παιδιάτρου και μου είπαν ότι βρέθηκαν μερικα αιμοκυτταρα στα ούρα αλλά όχι βακτήρια. Που σημαίνει δεν είναι ουρολοιμωξη. Θα πάω την άλλη βδομαδα πάλι δείγμα ούρων να γίνει επανέλεγχος.Μπορεί είπε απλά να είναι ένας ερεθισμός στην περιοχή. 

Τωρα στο θεμα του φαγητου ..όταν ειμαι μόνη μαζί της τρώει πολύ πιο ήρεμα αν και όχι μεγάλες ποσότητες. Γενικά μαζί μου γνωρίζει τα όρια. Δεν γίνεται τόσο χειριστικη. Αν όμως κάτσουμε και οι τρεις μαζί δεν υπάρχει περίπτωση να φάμε ευχάριστα. Από όσο ακόμα ήταν μικρή τον είχαμε το μπαμπά για βοήθεια σε δύσκολες περιπτώσεις που δεν έτρωγε γτ της κάνει τα χατίρια στο θέμα φαγητού. Αλλά τώρα που μεγάλωσε το εκμεταλλεύεται αυτό. Βέβαια μαζί του τρώει πιο πολύ ακόμα και φαγητά που δεν της αρέσουν τόσο. 

Kι εγω παρατηρω αλλαγη στη συμπεριφορα του οταν ειναι μπροστα ο μπαμπας, γενικως εχουμε αλλη προσεγγιση αλλα και στο φαγητο διαφερουμε πολυ οποτε και ο μικρος ειναι πιο αντιδραστικος, θα κανει περισσοτερα για να τραβηξει την προσοχη κλπ. (εχω σκοπο να γραψω σε αλλο θεμα γι'αυτο καποια στιγμη). Παντα ηταν ολιγοφαγος (στο φαγητο, φρουτα και σαλατα καταναλωνει τονους) εκτος απο μερικα πχ μακαρονια με κιμα αλλα γενικως ειναι πολυ επιλεκτικος κι αν φαει θα φαει λιγο. Δεν επιμενω εφ'οσον ειναι υγιης, βαζει βαρος εστω και με αργους ρυθμος, εχει ενεργεια, ορεξη κλπ. Εννοειται οχι τηλεοραση, κινητο κλπ οσο τρωμε πλην καποιων πολυ σπανιων εξαιρεσεων. Παιχνιδια γενικως δεν αφηνω να παιζει ενω τρωει αλλα μπορει αν θελει (δεν ειναι συχνο φαινομενο) να φερει καποιο να "κατσει μαζι του για φαγητο" στο τραπεζι με την προυποθεση οτι θα ειναι σε μια γωνιτσα "για παρεα". Χερια πλενουμε αμεσως μετα το φαγητο αν εχει λερωθει, διαφορετικα οχι (η λογικη αιτιολογια που λεγαμε).

Γενικως οταν αντιδραει σε κατι που του λεω, συμφωνω μαζι του λεγοντας τι θα γινει αν κανει αυτο που θελει. Παραδειγμα: Αντιδραει που του λεω να πλυνει τα χερια. Τοτε απανταω "Ενταξει δεν επιμενω (απομακρυνομενη απο κοντα του, συνεχιζοντας τις δουλειες μου) κατσε λερωμενος να γεμισεις ολα τα παιχνιδια σου σαλτσες και να ειναι βρωμικα"-αμεσως τρεχει να τα πλυνει. Αλλο: Ειμαστε καπου και πρεπει να φυγουμε. Αντιδραει, θελει να κατσει κι αλλο και δεν ερχεται "Καλα κατσε εσυ εδω εφ'οσον θελεις να παιξεις κι αλλο αλλα εγω πρεπει να φυγω. Γεια σου (και απομακρυνομαι)" (αμεσως ερχεται) ή εχει να φαει πολλες ωρες, τρωει δυο μπουκιες και θελει να κατεβει "Καλα κατεβα αλλα δεν θα εχεις δυναμη να παιξεις μετα στη γειτονια" ή "Καλα κατεβα αλλα η κοιλιτσα σου σε λιγο θα πειναει και το σωμα σου θα ειναι αδυναμο". Αυτη η προσεγγιση πιανει σε ολες τις περιστασεις στο 90% των περιπτωσεων. Τα παιδια πολλες φορες αντιδρανε απλα και μονο επειδη τους λεμε να κανουν κατι αλλα εγω καταλαβα μεχρι στιγμης οτι οταν του αφηνω την πρωτοβουλια αλλα λεω και την συνεπεια τοτε το κανει χωρις να αντιδραει, πολλες φορες τρεχοντας. Μπορει ακομη να του πω "Οχι τωρα θα μεινεις με λερωμενα χερια αφου ετσι αποφασισες" τοτε τρεχει ακομη πιο γρηγορα :D . Βεβαια, επειδη δινεις την πρωτοβουλια μπορει καποιες φορες να επιμεινει στην αποφαση του (πχ να φαει μονο 2 μπουκιες) εκει δεν επιμενω αφου εγω η ιδια του εδωσα την δυνατοτητα να αποφασισει τι θα κανει, αλλα αν ειναι για κατι που πρεπει οπωσδηποτε να γινει τοτε βαζω μπρος τη δημιουργικη μου διαθεση και ψαχνω να βρω την αιτιολογια που θα τον κανει να παει - πετυχαινει παντα.

 
Link to comment
Share on other sites

@Sentir...natureza δίνεις ωραια παραδείγματα του πώς εξηγούμε τις συνεπειες. Τις κανονικές συνέπειες κ όχι αυτό που βαφτίζουμε έτσι για να μην το πούμε τιμωρία ενώ δεν ειναι κατι διαφορετικο. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, magdoulini είπε:

...ουτε φαγητο στο βεραντα,ουτε στο δρομο...ουτε παιχνιδια στο καρεκλακι,ουτε τηλεοραση για να ξεχνιεται,ουτε κινητα και λαπτοπ...τρωμε και μετα παιζουμε μεχρι πρωιας...

Την τηλεόραση και το κινητό τα κατανοώ. Τα παιχνίδια, αν και δεν μπορώ να τα κόψω απ τον μικρό μου, καταλαβαίνω πως αποσπούν την προσοχη απ το φαγητό. Το να κυναγας ένα παιδί στο δρόμο με το πιάτο μού φαίνεται υπερβολικό αλλά καταλαβαίνω το άγχος των μαμάδων τους. Το φαγητό στο μπαλκόνι γιατί θεωρείται λάθος? 

Just now, Έσπερος είπε:

ευτυχώς δεν έχω κεντητά κ τέτοια εργόχειρα στα επιπλα για να φοβάμαι τι θα ακουμπήσει. 

Δηλαδή πάει να παίξει χωρίς να πλύνει τα φαγητά απ τα χεράκια του? Θα σου έλεγα να κάνεις παιχνίδι το πλύσιμο. Βάλε μία καρέκλα ή ένα μικρό σκαμπο στο νιπτήρα ή στο νεροχυτη και αστον να παίξει λίγα δευτερόλεπτα με το νεράκι καθώς βαζετε και σαπουνακι! Σε κάποια ζητήματα αντιδρούν πολύ έντονα αλλά κάπως βρίσκεται ή χρυσή τομή. Εμένα πχ αντιδρά στο λούσιμο. Εκλαιγε με αναφιλητα. Έπρεπε όμως να γίνει και έτσι του ρίχνω νεράκι με ένα κυπελακι σιγά σιγά ώσπου να του φύγει ή άρνηση. Ευτυχως πια δεν διαμαρτύρεται!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Την τηλεόραση και το κινητό τα κατανοώ. Τα παιχνίδια, αν και δεν μπορώ να τα κόψω απ τον μικρό μου, καταλαβαίνω πως αποσπούν την προσοχη απ το φαγητό. Το να κυναγας ένα παιδί στο δρόμο με το πιάτο μού φαίνεται υπερβολικό αλλά καταλαβαίνω το άγχος των μαμάδων τους. Το φαγητό στο μπαλκόνι γιατί θεωρείται λάθος? 

Δηλαδή πάει να παίξει χωρίς να πλύνει τα φαγητά απ τα χεράκια του? Θα σου έλεγα να κάνεις παιχνίδι το πλύσιμο. Βάλε μία καρέκλα ή ένα μικρό σκαμπο στο νιπτήρα ή στο νεροχυτη και αστον να παίξει λίγα δευτερόλεπτα με το νεράκι καθώς βαζετε και σαπουνακι! Σε κάποια ζητήματα αντιδρούν πολύ έντονα αλλά κάπως βρίσκεται ή χρυσή τομή. Εμένα πχ αντιδρά στο λούσιμο. Εκλαιγε με αναφιλητα. Έπρεπε όμως να γίνει και έτσι του ρίχνω νεράκι με ένα κυπελακι σιγά σιγά ώσπου να του φύγει ή άρνηση. Ευτυχως πια δεν διαμαρτύρεται!

Αν τρώει η οικογένεια στο μπαλκόνι δεν το βρίσκω λάθος. Αν ταϊζεις το παιδί στο μπαλκόνι για να χαζεύει, είναι λίγο παθητικό, ίσως αυτό εννοεί η κοπε΄λα.

 

Τα χέρια στη βρύση τα πλένει και με μεγάλη χαρά, δεν κάθεται να τα σκουπίσω λίγο πριν για να μην ακουμπήσει κάτι στη διαδρομή προς το μπάνιο, αλλά ευτυχώς δεν έχω κάτι που να καταστρέφεται. 

 

Πάντως αυτό που είπε η @magdoulini να δίνεις συνέχεια ό, τι του αρέσει κ ας είναι κ πατάτες ή τραχανάς έστω για να τρώει, το βρίσκω κ λίγο επίφοβο. Να δίνεις αυτά συχνά, εμπλουτισμένα όμως και με άλλα έτσι ώστε σιγά σιγά να παρακινηθεί και για άλλα, μου φαίνεται πιο καλό σε βάθος χρόνου. Επίσης, θέλει λίγο ψάξιμο αλλά υπάρχουν τρόποι, σε ένα ολιγόφαγο παιδί να εμπλουτίσεις αυτά που τρώει με πηγές καλών θερμίδων κ λιπαρών ώστε να είναι θρεπτικό κ πλούσιο κ ας είναι κ λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...