Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας said:

Αυτο δεν το είχα υπολογίσει....χάνεις κιλά ε?καλό...

Ναι.βαζω στην κρέμα λίγο.φανταζομαι δεν χρειάζεται κ μεγαλη ποσότητα.σοαω κ κανένα μπισκότο καμια φορα μεσα να γλυκίσει λιγο.

Έκανες τεστ η μπα?το υπέθεσε?γιατί στην Αγγλία αυτα ειναι πολυτέλεια.Καταφερες να απομονωθείς?

Κι όμως ειδικά στα τεστ για covid η Αγγλία είναι πολύ πιο γενναιοδωρη από εμάς αυτή την στιγμή. Ειδικά για τα τεστ μιλάω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 10/27/2020 at 5:21 PM, μαγιοπουλας said:

Εγω περα από d δεν εχω δωσει ποτε βιταμίνες. Τωρα ομως που φοβαμαιλογω κατάστασης ξεκινησαμε ολοι c.Δινω την λιποσωμικη της doctor s formula.Ειναι η πιο απορρόφησης μορφή.Επισης της ξεκινησα για ένα μήνα πρεβιοτικα.Βοηθανε στο ανοσοποιητικο.Δινω τα prodilac.Θα ηθελα να δώσω και τα βiokult για παιδια  αλλα τα φοβαμαι γιατι εχει κ ω3 μεσα  κ εχει αλλεργία στο ψάρι.

Μεγάλο θέμα τα πρε- και προβιοτικα. Τα prodilac που δίνεις είναι προβιοτικα, όχι πρεβιοτικα! Προβιοτικα είναι τα βακτήρια, πρεβιοτικα είναι οι ενώσεις που βοηθούν καποια συγκεκριμένα βακτήρια να αναπτυχθούν. Το κοίταξα κιόλας και περιέχει όλο κι ολο 2 στελεχη, το L. rhamosum και το B.longum. Και για τα 2 έχουν βρεθεί θετικά ευρηματα, αλλά! Υπάρχει ένα μεγάλο αλλά! Η έρευνα πάνω στο μικροβιωμα είναι πολύ πρόσφατη, με πολλα αντικρουομενα αποτέλεσματα. Τα τελευταία μόνο χρόνια υπάρχει μια κάποια διερεύνηση των μηχανισμων δράσης του μικρογονιδιωματος. Η πληθώρα των μελετών έως τώρα κάνει μόνο συσχετίσεις, για παράδειγμα βλέπει ότι άνθρωποι με μια συγκεκριμένη πάθηση έχουν μεγαλύτερη αναλογία από κάποια στελέχη εν συγκρίσει με τον γενικό πληθυσμό. Αυτό όμως, είναι πρώιμο στάδιο για να μπορεί κανείς να πει ότι παίρνοντας 2 συγκεκριμένα στελέχη έχει ξαφνικά ενισχύσει το ανοσοποιητικο του. Υπάρχουν πραγματικά εκατοντάδες διαφορετικά στελέχη βακτήριων στο έντερο με διαφορετικούς πληθυσμούς στο λεπτό και στο παχύ και η δράση του μικρογονιδιωματος είναι συνεργιστικη, το να επιτυχείς μια μικρή αύξηση σε 2 στελέχη και μόνο δεν κάνει δουλειά! Είναι περίπλοκο το θέμα, αρχικά δεν σημαίνει ότι με το να πάρεις τα στελέχη ότι θα αναπτυχθούν και στο εντερο, αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το περιβάλλον του εντέρου, την διατροφή, την αναλογία που θα μπορέσει να επιτευχθεί εφόσον καταφέρουν να αναπτυχθούν, το σημείο του εντέρου όπου κι αν αναπτυχθούν κλπ. Εν ολίγοις, βρίσκω το αντικείμενο πολύ πολύ συναρπαστικό, αλλά υποθέτω ότι προς το παρόν όλο αυτό γίνεται χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα, απλά έχοντας τόσες μελέτες πάνω στο μικροβιωμα τα τελευταία χρόνια, βγάζοντας προϊόντα πάνω σε αυτό, πουλάει καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Μεγάλο θέμα τα πρε- και προβιοτικα. Τα prodilac που δίνεις είναι προβιοτικα, όχι πρεβιοτικα! Προβιοτικα είναι τα βακτήρια, πρεβιοτικα είναι οι ενώσεις που βοηθούν καποια συγκεκριμένα βακτήρια να αναπτυχθούν. Το κοίταξα κιόλας και περιέχει όλο κι ολο 2 στελεχη, το L. rhamosum και το B.longum. Και για τα 2 έχουν βρεθεί θετικά ευρηματα, αλλά! Υπάρχει ένα μεγάλο αλλά! Η έρευνα πάνω στο μικροβιωμα είναι πολύ πρόσφατη, με πολλα αντικρουομενα αποτέλεσματα. Τα τελευταία μόνο χρόνια υπάρχει μια κάποια διερεύνηση των μηχανισμων δράσης του μικρογονιδιωματος. Η πληθώρα των μελετών έως τώρα κάνει μόνο συσχετίσεις, για παράδειγμα βλέπει ότι άνθρωποι με μια συγκεκριμένη πάθηση έχουν μεγαλύτερη αναλογία από κάποια στελέχη εν συγκρίσει με τον γενικό πληθυσμό. Αυτό όμως, είναι πρώιμο στάδιο για να μπορεί κανείς να πει ότι παίρνοντας 2 συγκεκριμένα στελέχη έχει ξαφνικά ενισχύσει το ανοσοποιητικο του. Υπάρχουν πραγματικά εκατοντάδες διαφορετικά στελέχη βακτήριων στο έντερο με διαφορετικούς πληθυσμούς στο λεπτό και στο παχύ και η δράση του μικρογονιδιωματος είναι συνεργιστικη, το να επιτυχείς μια μικρή αύξηση σε 2 στελέχη και μόνο δεν κάνει δουλειά! Είναι περίπλοκο το θέμα, αρχικά δεν σημαίνει ότι με το να πάρεις τα στελέχη ότι θα αναπτυχθούν και στο εντερο, αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το περιβάλλον του εντέρου, την διατροφή, την αναλογία που θα μπορέσει να επιτευχθεί εφόσον καταφέρουν να αναπτυχθούν, το σημείο του εντέρου όπου κι αν αναπτυχθούν κλπ. Εν ολίγοις, βρίσκω το αντικείμενο πολύ πολύ συναρπαστικό, αλλά υποθέτω ότι προς το παρόν όλο αυτό γίνεται χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα, απλά έχοντας τόσες μελέτες πάνω στο μικροβιωμα τα τελευταία χρόνια, βγάζοντας προϊόντα πάνω σε αυτό, πουλάει καλά. 

Το ίδιο κ εγω ότι έχει μόνο δύο στοιχεία.Οα προτιμούσα τα bio Kult αλλα φοβαμαι την αλλεργία.Δεν βρήκα κάτι άλλο σε μια γρήγορη αναζήτηση κ γενικως αυτα εχω ακουσει να προτείνουν για παιδιά.

Δεν ξερω αν η babycute εχει κατι αλλο υπ όψιν. Σε σκόνη ομως.Ειναι κ αυτο ένα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, μαγιοπουλας said:

Το ίδιο κ εγω ότι έχει μόνο δύο στοιχεία.Οα προτιμούσα τα bio Kult αλλα φοβαμαι την αλλεργία.Δεν βρήκα κάτι άλλο σε μια γρήγορη αναζήτηση κ γενικως αυτα εχω ακουσει να προτείνουν για παιδιά.

Δεν ξερω αν η babycute εχει κατι αλλο υπ όψιν. Σε σκόνη ομως.Ειναι κ αυτο ένα θεμα.

Οτι κι αν δώσεις στην συγκεκριμένη φάση, έχει περισσότερο την δραση placebo. Ίσως σε καμία 5ετια να έχει προχωρήσει κι άλλο το αντικείμενο και κατ επέκταση η αγορά και να είναι πιο αποτελεσματικα. Προς το παρόν η καλύτερη λύση για να βοηθήσεις το μικροβιωμα στο σύνολο είναι να έχεις μια διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες και πρεβιοτικες τροφές. Που και πάλι έτσι επηρεαζεις κυρίως τα βακτήρια του παχέος εντέρου, τα βακτήρια του ειλεου (τέλος λεπτού εντέρου) που είναι και το τμήμα του εντέρου όπου βρίσκεται κατά κύριο λόγο το ανοσοποιητικο σύστημα δεν επηρεάζονται από τις φυτικές ίνες. Πραγματικά, είναι μεγάλη και περίπλοκη ιστορία, αλλά προς το παρόν είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Οτι κι αν δώσεις στην συγκεκριμένη φάση, έχει περισσότερο την δραση placebo. Ίσως σε καμία 5ετια να έχει προχωρήσει κι άλλο το αντικείμενο και κατ επέκταση η αγορά και να είναι πιο αποτελεσματικα. Προς το παρόν η καλύτερη λύση για να βοηθήσεις το μικροβιωμα στο σύνολο είναι να έχεις μια διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες και πρεβιοτικες τροφές. Που και πάλι έτσι επηρεαζεις κυρίως τα βακτήρια του παχέος εντέρου, τα βακτήρια του ειλεου (τέλος λεπτού εντέρου) που είναι και το τμήμα του εντέρου όπου βρίσκεται κατά κύριο λόγο το ανοσοποιητικο σύστημα δεν επηρεάζονται από τις φυτικές ίνες. Πραγματικά, είναι μεγάλη και περίπλοκη ιστορία, αλλά προς το παρόν είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. 

Δεν ξερω τι να σου πω.πιθανοτατα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε όλες, 

 

Δεν ήξερα που να γράψω τις ανησυχίες μου, ελπίζω να είναι κάπως σωστά εδώ. Ο γιος μου 21 μηνών πάει παιδικό σταθμό από περίπου 11 μηνών. Τον περασμένο χειμώνα ήταν πολύ δύσκολη η κατάσταση λόγω συνεχών γαστρεντεριτιδων, κολλουσαμε όλη η οικογένεια συνέχεια. Δεν έχουμε και από κανέναν βοήθεια οπότε καταλαβαίνετε... Μετά ήρθε η καραντίνα και κάπως γλιτώσαμε από ιώσεις. Φέτος μέχρι στιγμής είχε κρυολόγημα και χθες το βράδυ εμετούς πολλους και διάρροια. Με κόλλησε και εμένα. Νομίζω πάλι γαστρεντερίτιδα. Τέλος πάντων ας έρθω στο θέμα που με απασχολεί. Θέλουμε να κάνουμε δεύτερο παιδί αλλά οι ιώσεις που φέρνει ο γιος μου από τον παιδικό με ανησυχούν με μια εγκυμοσύνη ταυτόχρονα. Δηλαδή αν θα την παλεύω λόγω εξάντλησης και κυρίως αν και κατά πόσο το να αρρωσταίνεις σε μια εγκυμοσύνη είναι επικίνδυνο για το έμβρυο. Είναι και ο κορονοιος που με ανησυχεί. 

Η ερώτηση μου στις μαμάδες είναι : αρρωσταίνατε όντας έγκυες? Πώς το παλεψατε? Είχατε τέτοιο άγχος όπως εγώ? Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Καλησπερα σε όλες, 

 

Δεν ήξερα που να γράψω τις ανησυχίες μου, ελπίζω να είναι κάπως σωστά εδώ. Ο γιος μου 21 μηνών πάει παιδικό σταθμό από περίπου 11 μηνών. Τον περασμένο χειμώνα ήταν πολύ δύσκολη η κατάσταση λόγω συνεχών γαστρεντεριτιδων, κολλουσαμε όλη η οικογένεια συνέχεια. Δεν έχουμε και από κανέναν βοήθεια οπότε καταλαβαίνετε... Μετά ήρθε η καραντίνα και κάπως γλιτώσαμε από ιώσεις. Φέτος μέχρι στιγμής είχε κρυολόγημα και χθες το βράδυ εμετούς πολλους και διάρροια. Με κόλλησε και εμένα. Νομίζω πάλι γαστρεντερίτιδα. Τέλος πάντων ας έρθω στο θέμα που με απασχολεί. Θέλουμε να κάνουμε δεύτερο παιδί αλλά οι ιώσεις που φέρνει ο γιος μου από τον παιδικό με ανησυχούν με μια εγκυμοσύνη ταυτόχρονα. Δηλαδή αν θα την παλεύω λόγω εξάντλησης και κυρίως αν και κατά πόσο το να αρρωσταίνεις σε μια εγκυμοσύνη είναι επικίνδυνο για το έμβρυο. Είναι και ο κορονοιος που με ανησυχεί. 

Η ερώτηση μου στις μαμάδες είναι : αρρωσταίνατε όντας έγκυες? Πώς το παλεψατε? Είχατε τέτοιο άγχος όπως εγώ? Ευχαριστώ πολύ! 

τις πρωτες χρονιες του παιδικου οπως κολλανε τα μικρα ετσι κολλας κ εσυ. μετα παθαινεις μια ανοσια... αν κολλας τωρα θα κολλας κ εγκυος. δεν ειναι ολες οι ασθενειες επικυνδινες για το εμβρυο η πιο επικυνδυνη ειναι ο μεγαλοκυτταροιος  εχεις αντισωματα? δες τις εξετασεις σου . κατα τα αλλα αν ειναι να κολλας θα κολλας ιωσεις ετσι κ αλλιως .. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

τις πρωτες χρονιες του παιδικου οπως κολλανε τα μικρα ετσι κολλας κ εσυ. μετα παθαινεις μια ανοσια... αν κολλας τωρα θα κολλας κ εγκυος. δεν ειναι ολες οι ασθενειες επικυνδινες για το εμβρυο η πιο επικυνδυνη ειναι ο μεγαλοκυτταροιος  εχεις αντισωματα? δες τις εξετασεις σου . κατα τα αλλα αν ειναι να κολλας θα κολλας ιωσεις ετσι κ αλλιως .. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Νομίζω ότι έχω αντισωματα σύμφωνα με τις εξετάσεις όταν ήμουν έγκυος. Υπάρχει και εμβόλιο ? 

Έχω διαβάσει ότι και ο πυρετος είναι επικίνδυνος στην εγκυμοσύνη... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Νομίζω ότι έχω αντισωματα σύμφωνα με τις εξετάσεις όταν ήμουν έγκυος. Υπάρχει και εμβόλιο ? 

Έχω διαβάσει ότι και ο πυρετος είναι επικίνδυνος στην εγκυμοσύνη... 

εμβολιο δεν υπαρχει ειναι σαν ιωση που την περνανε τα παιδακια στο σχολειο συνηθως πολυ ελαφρα . 

ο πυρετος πρεπει να ειναι ακραιος για να κανει ζημια αλλα ενας ενηλικας για να κανει 40 πυρετο θα πρεπει να εχει μαλλον πνευμονια ειναι σπανιο ενας ενηλικας να περασει βαρια μια ιωση. 

επισης πρεπει να δεις αν εχεις περασει κ ανεμοβλογια γιατι κ αυτη ειναι επικυνδινη πλεον υπαρχει εμβολιο αλλα ειναι προσφατο

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Gummy Bear said:

Καλησπερα σε όλες, 

 

Δεν ήξερα που να γράψω τις ανησυχίες μου, ελπίζω να είναι κάπως σωστά εδώ. Ο γιος μου 21 μηνών πάει παιδικό σταθμό από περίπου 11 μηνών. Τον περασμένο χειμώνα ήταν πολύ δύσκολη η κατάσταση λόγω συνεχών γαστρεντεριτιδων, κολλουσαμε όλη η οικογένεια συνέχεια. Δεν έχουμε και από κανέναν βοήθεια οπότε καταλαβαίνετε... Μετά ήρθε η καραντίνα και κάπως γλιτώσαμε από ιώσεις. Φέτος μέχρι στιγμής είχε κρυολόγημα και χθες το βράδυ εμετούς πολλους και διάρροια. Με κόλλησε και εμένα. Νομίζω πάλι γαστρεντερίτιδα. Τέλος πάντων ας έρθω στο θέμα που με απασχολεί. Θέλουμε να κάνουμε δεύτερο παιδί αλλά οι ιώσεις που φέρνει ο γιος μου από τον παιδικό με ανησυχούν με μια εγκυμοσύνη ταυτόχρονα. Δηλαδή αν θα την παλεύω λόγω εξάντλησης και κυρίως αν και κατά πόσο το να αρρωσταίνεις σε μια εγκυμοσύνη είναι επικίνδυνο για το έμβρυο. Είναι και ο κορονοιος που με ανησυχεί. 

Η ερώτηση μου στις μαμάδες είναι : αρρωσταίνατε όντας έγκυες? Πώς το παλεψατε? Είχατε τέτοιο άγχος όπως εγώ? Ευχαριστώ πολύ! 

Εγώ! Δύο εγκυμοσύνες με παιδιά στον παιδικό περασα και περνάω. Λοιπόν την πρώτη αρρωστησα μια φορά, και έκανα περισσότερο καιρό να επανέλθω από ότι θα έκανα εάν δεν ήμουν έγκυος. Αυτό βασικα, τώρα μέχρι στιγμής δεν έχω αρρωστήσει ακόμα, εκτός από μια μέρα που είχα μυξες και δέκατα. Και τις 2 φορές έκανα το εμβόλιο της γρίπης, πιστεύω ότι αυτό βοήθησε. Τώρα για τον πυρετό, πρέπει να ψήνεσαι κυριολεκτικά, 40 δηλαδή, για να ανησυχείς για το έμβρυο. Εάν είναι να περιμένεις να αποκτήσει ανοσία ο μικρός και εσείς για να κάνεις δεύτερο τότε το βλέπω να αργεί ακόμη! Η κόρη μου την χειρότερη χρόνια στον παιδικό την πέρασε την δεύτερη χρονιά που πήγε, άρα δεν είναι σίγουρο το κάθε χρόνο και καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, Gummy Bear said:

Καλησπερα σε όλες, 

 

Δεν ήξερα που να γράψω τις ανησυχίες μου, ελπίζω να είναι κάπως σωστά εδώ. Ο γιος μου 21 μηνών πάει παιδικό σταθμό από περίπου 11 μηνών. Τον περασμένο χειμώνα ήταν πολύ δύσκολη η κατάσταση λόγω συνεχών γαστρεντεριτιδων, κολλουσαμε όλη η οικογένεια συνέχεια. Δεν έχουμε και από κανέναν βοήθεια οπότε καταλαβαίνετε... Μετά ήρθε η καραντίνα και κάπως γλιτώσαμε από ιώσεις. Φέτος μέχρι στιγμής είχε κρυολόγημα και χθες το βράδυ εμετούς πολλους και διάρροια. Με κόλλησε και εμένα. Νομίζω πάλι γαστρεντερίτιδα. Τέλος πάντων ας έρθω στο θέμα που με απασχολεί. Θέλουμε να κάνουμε δεύτερο παιδί αλλά οι ιώσεις που φέρνει ο γιος μου από τον παιδικό με ανησυχούν με μια εγκυμοσύνη ταυτόχρονα. Δηλαδή αν θα την παλεύω λόγω εξάντλησης και κυρίως αν και κατά πόσο το να αρρωσταίνεις σε μια εγκυμοσύνη είναι επικίνδυνο για το έμβρυο. Είναι και ο κορονοιος που με ανησυχεί. 

Η ερώτηση μου στις μαμάδες είναι : αρρωσταίνατε όντας έγκυες? Πώς το παλεψατε? Είχατε τέτοιο άγχος όπως εγώ? Ευχαριστώ πολύ! 

Εγώ δεν έχω δεύτερο παιδί αλλά όλες οι φίλες μου με δεύτερο απεφυγαν με κάποιο τρόπο να στείλουν το μεγαλύτερο παιδικο όσο ήταν έγκυες και μετά όσο το μωρό ήταν νεογέννητο. Αλλά υποθέτω πως αυτή την επιλογή δεν την έχετε οπότε δεν ξέρω ίσως ιδανικό θα ήταν να μείνεις έγκυος κατά το Μάρτη που αρχίζουν να σταματαν οι πολλές ιωσεις και μετά ίσως Οκτωβριο να μπορείς να βγεις σε άδεια μητρότητας και να είσαι εσύ σπίτι με το παιδί. Αλλά προφανώς αυτό είναι ένα ιδεατο σενάριο 

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου τέλος Φλεβάρη, ο μεγάλος μου γιος 2μιση ετών τότε πήγαινε επίσης παιδικό από μηνων. Δεν με κόλλησε κάτι όλο το χειμώνα πριν γεννήσω. Ούτε και ο ίδιος όμως έπαθε κάτι περισσότερο από απλό κρυολόγημα. Με το νεογέννητο έμεινε σπίτι 20 μέρες και ξαναπηγε τέλος Μάρτη. Ούτε τότε είχαμε θέμα. Ήμασταν τυχεροί μπορώ να πω. Όχι όμως και ότι δεν το σκεφτόμουν και δεν το φοβόμουν το ενδεχόμενο να κολλήσω κάτι είναι η αλήθεια. Αλλά αυτό το φοβόμουν και στη δουλειά και κυριως στο νοσοκομείο (κανονικο, οχι μαιευτηριο) που μπαινοβγαινα καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης λόγω σοβαρού προβλήματος υγείας. Οπότε μπροστά σε αυτό ο σταθμος ηταν  ο τελευταίος που με τρομαζε. Προσέχεις όσο περισσότερο μπορείς και εύχεσαι για το καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Εγώ! Δύο εγκυμοσύνες με παιδιά στον παιδικό περασα και περνάω. Λοιπόν την πρώτη αρρωστησα μια φορά, και έκανα περισσότερο καιρό να επανέλθω από ότι θα έκανα εάν δεν ήμουν έγκυος. Αυτό βασικα, τώρα μέχρι στιγμής δεν έχω αρρωστήσει ακόμα, εκτός από μια μέρα που είχα μυξες και δέκατα. Και τις 2 φορές έκανα το εμβόλιο της γρίπης, πιστεύω ότι αυτό βοήθησε. Τώρα για τον πυρετό, πρέπει να ψήνεσαι κυριολεκτικά, 40 δηλαδή, για να ανησυχείς για το έμβρυο. Εάν είναι να περιμένεις να αποκτήσει ανοσία ο μικρός και εσείς για να κάνεις δεύτερο τότε το βλέπω να αργεί ακόμη! Η κόρη μου την χειρότερη χρόνια στον παιδικό την πέρασε την δεύτερη χρονιά που πήγε, άρα δεν είναι σίγουρο το κάθε χρόνο και καλύτερα. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μου δίνεις θάρρος! Ακριβώς αυτό σκέφτομαι και εγώ. Αν είναι να περιμένω να αποκτήσει πλήρη ανοσία, δεν θα βάλω ποτέ μπρος για το δεύτερο. Και το θέμα είναι ότι θέλουμε δεύτερο πολύ. Ποτέ δεν είναι τέλειες οι συγκυρίες, ποιος φανταζόταν πέρυσι ότι θα έχουμε κάτι που λέγεται κορονοιος.. Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!! 

Just now, maripoz είπε:

Εγώ δεν έχω δεύτερο παιδί αλλά όλες οι φίλες μου με δεύτερο απεφυγαν με κάποιο τρόπο να στείλουν το μεγαλύτερο παιδικο όσο ήταν έγκυες και μετά όσο το μωρό ήταν νεογέννητο. Αλλά υποθέτω πως αυτή την επιλογή δεν την έχετε οπότε δεν ξέρω ίσως ιδανικό θα ήταν να μείνεις έγκυος κατά το Μάρτη που αρχίζουν να σταματαν οι πολλές ιωσεις και μετά ίσως Οκτωβριο να μπορείς να βγεις σε άδεια μητρότητας και να είσαι εσύ σπίτι με το παιδί. Αλλά προφανώς αυτό είναι ένα ιδεατο σενάριο 

Αυτόν τον υπολογισμό είχα κάνει και εγώ στο μυαλό μου ότι είναι ο ιδανικότερος λόγω των ιώσεων!! Χιχιχι :) όμως ποιος ξέρει μετά από ποσο καιρό προσπαθειών θα μείνω έγκυος... Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 3/6/2019 at 3:14 ΜΜ, Merendoula είπε:

Α, κ εγώ το μικρό μου από χτες τον έχω με πυρετό..  μα τι γινεται; καλοκαιριασε και το μόνο που ακούω γύρω μου είναι ιώσεις! Περάσαμε ένα χειμώνα χωρίς να τρέξει ρουθούνι κ τώρα όλοι άρρωστοι είναι. Κ μιλάω για ενήλικες. Ελπίζω να μην κολλήσει κ ο μεγάλος μου τουλάχιστον. 

Νεφέλη, μια χαρά πρόγραμμα το βρίσκω! Καλά να περάσετε!

Καλησπερα βρε μαμάδες . Πρωταρά είμαι στο θέμα των ιώσεων. Τι γίνεται; 21  μηνών ,μου αρρώστησε με πυρετό λίγες μερρς πριν ξεκινήσει βρεφικό ,με το που πήγε ξανά πυρετό δύο μέρες μέσα σε μια βδομάδα. Την κράτησα προληπτικά 5 μέρες στο σπίτι ,την ξαναεστειλα προχθές κ πάλι δεν τηξλ βλέπω καλά . Εντάξει η μυξα πλέον μόνιμη αλλά ο πυρετος; Αυτό θα γίνεται; Είναι νορμάλ να ανεβάζουν τόσο συχνά;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο πρώτος χρόνος είναι δύσκολος, ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία (κι εγώ την δικιά μου 21 μηνών την είχα ξεκινήσει), άλλα παιδιά έχουν συνέχεια βήχα και μύξες αλλά χωρίς πυρετό (η δικιά μας περίπτωση), άλλα κάνουν εύκολα πυρετό.

 

Κουράγιο και υπομονή, προσπάθησε όσο μπορείς καλή προσωπική υγιεινή, καλό φαγητό και αρκετή ξεκούραση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ξεκινήσαμε προνήπιο από 1η Σεπτέμβρη! Μετά από 10 μέρες συνάχι και μια μέρα δεκατα!Το συνάχι τη Δευτέρα τελειωσε και σήμερα μου ανέβασε 38 πυρετο!

Link to comment
Share on other sites

Καταρροή απόψε κι εμείς μετά από 9 μέρες σχολείου… Το σελφ αρνητικό, αν και δεν το εμπιστευομαι. Όπως και να χει, είναι απογοητευτικό, πριν καλά καλά  ξεκινήσουμε. Όχι ότι δεν ήμουν προετοιμασμένη, αλλά…

Link to comment
Share on other sites

Έχει η μικρή θετικό σελφ τεστ.οχι έντονο αλλά θετικό.παμε αύριο για ραπιντ.ειχε λίγο μπουκωμα το πρωί λ καταρροηωαπο ρο απόγευμα.παμε αύριο για ραπιντ.το δηλώνω θετικό στη σχολική κάρτα.αν βγει ονως αρνητικό τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έχει η μικρή θετικό σελφ τεστ.οχι έντονο αλλά θετικό.παμε αύριο για ραπιντ.ειχε λίγο μπουκωμα το πρωί λ καταρροηωαπο ρο απόγευμα.παμε αύριο για ραπιντ.το δηλώνω θετικό στη σχολική κάρτα.αν βγει ονως αρνητικό τι γίνεται?

ωχ ελπίζω να μην είναι! εγω θα έλεγα να μην δηλώσεις ακόμα. αν είναι θετικό θα δηλωθείτε στον εοδυ ούτως ή άλλως. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έχει η μικρή θετικό σελφ τεστ.οχι έντονο αλλά θετικό.παμε αύριο για ραπιντ.ειχε λίγο μπουκωμα το πρωί λ καταρροηωαπο ρο απόγευμα.παμε αύριο για ραπιντ.το δηλώνω θετικό στη σχολική κάρτα.αν βγει ονως αρνητικό τι γίνεται?

να εισαι ηρεμη

το πιθανοτερο ειναι να βγει αρνητικο το ραπιντ

αυτην τη  στιγμη μην δηλωσεις κτ

αυριο που ετσι κ αλλιως δ θα παει σχολειο κ θα πατε για ραπιντ θα πεις για να επιβεβαιωσετε το σελφ τεστ

αν βγει θετικο το ραπιντ νομιζω φαινεται μετα αυτοματα μεσα

ειναι η κορη μου εμενα θετικη,χθες βγηκε.με μοριακο σιγουροτατο

να ζητησεις κ εσυ μοριακο αν βγει θετικο το ραπιντ

περαστικα της οτι κ να ειναι

κ να το περασει παρα πολυ ελαφρια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , vicky86 είπε:

αι η κορη μου εμενα θετικη,χθες βγηκε.με μοριακο σιγουροτατο

Περαστικά της! Είχε κάποιο σύμπτωμα, πως το καταλάβατε? Εμένα έκανε πυρετό για δύο μέρες και ακόμα έχει μυξες, του έκανα ένα σελφ την πρώτη μέρα και βγήκε αρνητικό. 

πρίν από 27 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έχει η μικρή θετικό σελφ τεστ.οχι έντονο αλλά θετικό.παμε αύριο για ραπιντ.ειχε λίγο μπουκωμα το πρωί λ καταρροηωαπο ρο απόγευμα.παμε αύριο για ραπιντ.το δηλώνω θετικό στη σχολική κάρτα.αν βγει ονως αρνητικό τι γίνεται?

Κι εγώ δεν θα δήλωνα ακόμα κάτι, να δεις και το ραπίντ! Περαστικά της! 

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

είναι απογοητευτικό, πριν καλά καλά  ξεκινήσουμε

Ο μικρός μου αρρώστησε στις πέντε μέρες σχολείου!:shock: 

 

 Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Έχει η μικρή θετικό σελφ τεστ.οχι έντονο αλλά θετικό.παμε αύριο για ραπιντ.ειχε λίγο μπουκωμα το πρωί λ καταρροηωαπο ρο απόγευμα.παμε αύριο για ραπιντ.το δηλώνω θετικό στη σχολική κάρτα.αν βγει ονως αρνητικό τι γίνεται?

Αν βγει αρνητικό, για ένα παράξενο λόγο, όταν είναι αρρωστούλα, της βγαίνουν θετικά τα τεστ!

 

18 minutes ago, vicky86 said:

να εισαι ηρεμη

το πιθανοτερο ειναι να βγει αρνητικο το ραπιντ

αυτην τη  στιγμη μην δηλωσεις κτ

αυριο που ετσι κ αλλιως δ θα παει σχολειο κ θα πατε για ραπιντ θα πεις για να επιβεβαιωσετε το σελφ τεστ

αν βγει θετικο το ραπιντ νομιζω φαινεται μετα αυτοματα μεσα

ειναι η κορη μου εμενα θετικη,χθες βγηκε.με μοριακο σιγουροτατο

να ζητησεις κ εσυ μοριακο αν βγει θετικο το ραπιντ

περαστικα της οτι κ να ειναι

κ να το περασει παρα πολυ ελαφρια

Έλα, περαστικά σας! Πώς είναι? Ήταν άρρωστη? Ή τυχαία το ανακαλύψατε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έχει η μικρή θετικό σελφ τεστ.οχι έντονο αλλά θετικό.παμε αύριο για ραπιντ.ειχε λίγο μπουκωμα το πρωί λ καταρροηωαπο ρο απόγευμα.παμε αύριο για ραπιντ.το δηλώνω θετικό στη σχολική κάρτα.αν βγει ονως αρνητικό τι γίνεται?

Μακάρι να μην βγει θετικό, πάντως περαστικά σας!!

πρίν από 24 λεπτά , vicky86 είπε:

να εισαι ηρεμη

το πιθανοτερο ειναι να βγει αρνητικο το ραπιντ

αυτην τη  στιγμη μην δηλωσεις κτ

αυριο που ετσι κ αλλιως δ θα παει σχολειο κ θα πατε για ραπιντ θα πεις για να επιβεβαιωσετε το σελφ τεστ

αν βγει θετικο το ραπιντ νομιζω φαινεται μετα αυτοματα μεσα

ειναι η κορη μου εμενα θετικη,χθες βγηκε.με μοριακο σιγουροτατο

να ζητησεις κ εσυ μοριακο αν βγει θετικο το ραπιντ

περαστικα της οτι κ να ειναι

κ να το περασει παρα πολυ ελαφρια

Ωχ κορίτσι μου περαστικά. Εύχομαι να το περάσει πολύ πολύ ελαφριά ή κ χωρίς καν συμπτώματα..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια

η αληθεια ειναι οτι ηταν μεγαλη εκπληξη γτ ειχαμε το πρωτο κρουσμα στο σχολειο μολις μετα απο 2μερες.χωρις συμπτωματα,τυχαια το βρηκαν.τα υπολοιπα παιδια συνεχισαν να πηγαινουν με τα τεστ.παρασκευη βραδυ αλλα 2θετικα.παρολο που καναμε σελφ τεστ κ ηταν αρνητικα,το σ/κ ειχαμε κτ κοινωνικα καλεσματα που ευτυχως δ πηγαμε.κυριακη βραδυ αρνητικα οποτε ετοιμαζομαστε για σχολειο,ξυπνησε ομως η κορη αδιαθετη με δεκατα.αρνητικο τεστ.αλλα φυσικα τα κρατησα κ τα δυο σπιτι.12ωρες κρατησαν τα συμπτωματα.2μερες ηταν μια χαρα,αλλα χθες το σελφ τεστ της θετικο.το επιβεβαιωσαμε μετα.παλι καλα ειμασταν ηδη μεσα τοσες μερες.ο μικρος ακομη αρνητικος,αλλα πιστευω θα χει κολλησει κ αργησε να φανει,οπως κ της μεγαλης

εκανε κ ο αντρας μου προληπτικα ραπιντ,αρνητικο

απλα τεραστια διασπορα.5μαθητες σε ενα τμημα.κ το αδερφακι απο ενα απο τα παιδια.ευτυχως ολα το περασαν πολυ ελαφρα

κ μας πιστευω εκανε τον κυκλο του κ μας εμεινε η καραντινα

οποτε να τα επαναλαμβανετε τακτικα τα τεστ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , mama16 είπε:

Μακάρι να μην βγει θετικό, πάντως περαστικά σας!!

Ωχ κορίτσι μου περαστικά. Εύχομαι να το περάσει πολύ πολύ ελαφριά ή κ χωρίς καν συμπτώματα..

Δεν ξερω κιαν είναι.η ίδια ιστορία δύο φορές το καλοκαίρι με αρνητικο μοριακο

πρίν από 11 λεπτά , vicky86 είπε:

ευχαριστω πολυ κοριτσια

η αληθεια ειναι οτι ηταν μεγαλη εκπληξη γτ ειχαμε το πρωτο κρουσμα στο σχολειο μολις μετα απο 2μερες.χωρις συμπτωματα,τυχαια το βρηκαν.τα υπολοιπα παιδια συνεχισαν να πηγαινουν με τα τεστ.παρασκευη βραδυ αλλα 2θετικα.παρολο που καναμε σελφ τεστ κ ηταν αρνητικα,το σ/κ ειχαμε κτ κοινωνικα καλεσματα που ευτυχως δ πηγαμε.κυριακη βραδυ αρνητικα οποτε ετοιμαζομαστε για σχολειο,ξυπνησε ομως η κορη αδιαθετη με δεκατα.αρνητικο τεστ.αλλα φυσικα τα κρατησα κ τα δυο σπιτι.12ωρες κρατησαν τα συμπτωματα.2μερες ηταν μια χαρα,αλλα χθες το σελφ τεστ της θετικο.το επιβεβαιωσαμε μετα.παλι καλα ειμασταν ηδη μεσα τοσες μερες.ο μικρος ακομη αρνητικος,αλλα πιστευω θα χει κολλησει κ αργησε να φανει,οπως κ της μεγαλης

εκανε κ ο αντρας μου προληπτικα ραπιντ,αρνητικο

απλα τεραστια διασπορα.5μαθητες σε ενα τμημα.κ το αδερφακι απο ενα απο τα παιδια.ευτυχως ολα το περασαν πολυ ελαφρα

κ μας πιστευω εκανε τον κυκλο του κ μας εμεινε η καραντινα

οποτε να τα επαναλαμβανετε τακτικα τα τεστ

Δηλαδή είχε το παιδί κορονοιο,ραπιντ κάνατε?πως προφυλαχιηκατε στο σπίτι?

πρίν από 21 λεπτά , Yovanna είπε:

Αν βγει αρνητικό, για ένα παράξενο λόγο, όταν είναι αρρωστούλα, της βγαίνουν θετικά τα τεστ!

 

Έλα, περαστικά σας! Πώς είναι? Ήταν άρρωστη? Ή τυχαία το ανακαλύψατε?

Σήμερα το πρωί είχε λίγο μπουκωμα αλλα πηγε σχολειο.το απόγευμα άρχισε καταρροη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...