Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι ποτε σταματάει αυτό το μαρτύριο... Πότε πια θα έχουν αντισώματα.. Από τοτε που άρχισε τον παιδικό μια βδομάδα είναι καλά, μια βδομάδα άρρωστη.. Το θέμα είναι ότι κολλάει και το μωρό.. Πασχα το περάσαμε στο νοσοκομείο... Και πιο πριν κάτι άρπαζε αλλά όχι τόσο πολύ.. Τώρα πια πιο πολλές φορές ειναι άρρωστη πάρα καλά.. Και χάνουμε τη ζωή μας.. Ένα σωρό φαρμακα.. Ακυρώσεις στις λογοθεραπεια, ακυρώσεις εδώ ακυρώσεις εκεί.. Και να πεις δεν προσέχουμε.. Τι βιταμίνες τι διατροφή παλεύω πλούσια σε φρούτα και λαχανικά.. Αλλά αυτές οι παλιοιωσεις δε σταματάνε.. Έχω λυπηθεί να κάνει πυρετους, να παίρνει φάρμακα και  αντιβίωσεις.. Να λιώνω τις νύχτες, τώρα η μια κάθε μισή ώρα κλαίει γιατί έχει μύξες, η άλλη λιώνει στον πυρετό και με ξυπνητήρια κάθε τόσο πάω και ελέγχω αλλάζω ρούχα.. Τι μαρτύριο κάθε φορά.. 

Εκεί που κάποτε είχα 3 βασικά φάρμακα στο φαρμακείο τώρα έχουμε γίνει φαρμακειο εδώ μέσα.. Τι όρους τι Αντιπυρετικα τι σύριγγες τι σιρόπια..τι μάσκες... τι τι τι... 

 

Ποτε ηρεμεί αυτό το μαρτύριο... Μια ζωή άρρωστες θα είμαστε???? 

Δώστε λίγο κουράγιο..... :(

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nefeli2014 είπε:

Αναρωτιέμαι ποτε σταματάει αυτό το μαρτύριο... Πότε πια θα έχουν αντισώματα.. Από τοτε που άρχισε τον παιδικό μια βδομάδα είναι καλά, μια βδομάδα άρρωστη.. Το θέμα είναι ότι κολλάει και το μωρό.. Πασχα το περάσαμε στο νοσοκομείο... Και πιο πριν κάτι άρπαζε αλλά όχι τόσο πολύ.. Τώρα πια πιο πολλές φορές ειναι άρρωστη πάρα καλά.. Και χάνουμε τη ζωή μας.. Ένα σωρό φαρμακα.. Ακυρώσεις στις λογοθεραπεια, ακυρώσεις εδώ ακυρώσεις εκεί.. Και να πεις δεν προσέχουμε.. Τι βιταμίνες τι διατροφή παλεύω πλούσια σε φρούτα και λαχανικά.. Αλλά αυτές οι παλιοιωσεις δε σταματάνε.. Έχω λυπηθεί να κάνει πυρετους, να παίρνει φάρμακα και  αντιβίωσεις.. Να λιώνω τις νύχτες, τώρα η μια κάθε μισή ώρα κλαίει γιατί έχει μύξες, η άλλη λιώνει στον πυρετό και με ξυπνητήρια κάθε τόσο πάω και ελέγχω αλλάζω ρούχα.. Τι μαρτύριο κάθε φορά.. 

Εκεί που κάποτε είχα 3 βασικά φάρμακα στο φαρμακείο τώρα έχουμε γίνει φαρμακειο εδώ μέσα.. Τι όρους τι Αντιπυρετικα τι σύριγγες τι σιρόπια..τι μάσκες... τι τι τι... 

 

Ποτε ηρεμεί αυτό το μαρτύριο... Μια ζωή άρρωστες θα είμαστε???? 

Δώστε λίγο κουράγιο..... :(

υπομονη ερχετε το καλοκαιρι! του χρονου θα ειστε σιγουρα καλητερα! 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nefeli2014 said:

Αναρωτιέμαι ποτε σταματάει αυτό το μαρτύριο... Πότε πια θα έχουν αντισώματα.. Από τοτε που άρχισε τον παιδικό μια βδομάδα είναι καλά, μια βδομάδα άρρωστη.. Το θέμα είναι ότι κολλάει και το μωρό.. Πασχα το περάσαμε στο νοσοκομείο... Και πιο πριν κάτι άρπαζε αλλά όχι τόσο πολύ.. Τώρα πια πιο πολλές φορές ειναι άρρωστη πάρα καλά.. Και χάνουμε τη ζωή μας.. Ένα σωρό φαρμακα.. Ακυρώσεις στις λογοθεραπεια, ακυρώσεις εδώ ακυρώσεις εκεί.. Και να πεις δεν προσέχουμε.. Τι βιταμίνες τι διατροφή παλεύω πλούσια σε φρούτα και λαχανικά.. Αλλά αυτές οι παλιοιωσεις δε σταματάνε.. Έχω λυπηθεί να κάνει πυρετους, να παίρνει φάρμακα και  αντιβίωσεις.. Να λιώνω τις νύχτες, τώρα η μια κάθε μισή ώρα κλαίει γιατί έχει μύξες, η άλλη λιώνει στον πυρετό και με ξυπνητήρια κάθε τόσο πάω και ελέγχω αλλάζω ρούχα.. Τι μαρτύριο κάθε φορά.. 

Εκεί που κάποτε είχα 3 βασικά φάρμακα στο φαρμακείο τώρα έχουμε γίνει φαρμακειο εδώ μέσα.. Τι όρους τι Αντιπυρετικα τι σύριγγες τι σιρόπια..τι μάσκες... τι τι τι... 

 

Ποτε ηρεμεί αυτό το μαρτύριο... Μια ζωή άρρωστες θα είμαστε???? 

Δώστε λίγο κουράγιο..... :(

Εμάς κράτησε πολύ αυτό, και όταν λέω πολύ εννοώ 2 χρόνια και , βέβαια εμένα ήταν πολυ μικρότερος από την κόρη σου όταν πήγε βρεφικό.

Πάντως σίγουρα η επόμενη χρονιά θα είναι καλύτερα.

Υπομονή!!!

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Αναρωτιέμαι ποτε σταματάει αυτό το μαρτύριο... Πότε πια θα έχουν αντισώματα.. Από τοτε που άρχισε τον παιδικό μια βδομάδα είναι καλά, μια βδομάδα άρρωστη.. Το θέμα είναι ότι κολλάει και το μωρό.. Πασχα το περάσαμε στο νοσοκομείο... Και πιο πριν κάτι άρπαζε αλλά όχι τόσο πολύ.. Τώρα πια πιο πολλές φορές ειναι άρρωστη πάρα καλά.. Και χάνουμε τη ζωή μας.. Ένα σωρό φαρμακα.. Ακυρώσεις στις λογοθεραπεια, ακυρώσεις εδώ ακυρώσεις εκεί.. Και να πεις δεν προσέχουμε.. Τι βιταμίνες τι διατροφή παλεύω πλούσια σε φρούτα και λαχανικά.. Αλλά αυτές οι παλιοιωσεις δε σταματάνε.. Έχω λυπηθεί να κάνει πυρετους, να παίρνει φάρμακα και  αντιβίωσεις.. Να λιώνω τις νύχτες, τώρα η μια κάθε μισή ώρα κλαίει γιατί έχει μύξες, η άλλη λιώνει στον πυρετό και με ξυπνητήρια κάθε τόσο πάω και ελέγχω αλλάζω ρούχα.. Τι μαρτύριο κάθε φορά.. 

Εκεί που κάποτε είχα 3 βασικά φάρμακα στο φαρμακείο τώρα έχουμε γίνει φαρμακειο εδώ μέσα.. Τι όρους τι Αντιπυρετικα τι σύριγγες τι σιρόπια..τι μάσκες... τι τι τι... 

 

Ποτε ηρεμεί αυτό το μαρτύριο... Μια ζωή άρρωστες θα είμαστε???? 

Δώστε λίγο κουράγιο..... :(

Είναι ο απαράδεκτος καιρός με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγαλύτερη έξαρση ιώσεων τωρα από ότι το χειμώνα. Δεν είστε οι μόνοι . Και σε εμάς από το Πάσχα και μετά, έχουμε τρελαθεί - και όχι μόνο με το παιδί ! Όλοι μας ! Και οι ενήλικες ! Και ο παιδίατρος μας .... και ο Παθολογος ο οικογενειακός ! Είμαστε σερί άρρωστοι πάνω από δυο εβδομάδες :( υπομονή και μη χειρότερα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από διατροφή, από ντύσιμο πως πάτε; μήπως ιδρώνει εύκολα και κρυώνει μετά; Στο σχολείο ξέρεις αν τηρούν κανόνες υγιεινής (πλένουμε χεράκια πριν φάμε, να υπάρχουν διαθέσιμα μωρομάντηλα, να αερίζονται καλά οι χώροι); Το ρωτάω γιατί και εμάς πρώτη φορά πήγε, 3-4 παιδάκια στο τμήμα τους ήταν όντως όπως το περιγράφεις (και ήταν και δεύτερη χρονιά) αλλά στην πλειοψηφία τα παιδιά περάσανε 2-3 ιώσεις μέχρι τώρα και είμαστε ένα μήνα τώρα που είναι όλα καλά. Έχω τσεκάρει βέβαια ότι από καθαριότητα και κανόνες είναι απόλυτα τυπικός ο σταθμός. 

Πρέπει να υποφέρατε πολύ έτσι και δεν ξέρω αν είναι μόνο θέμα ιώσεων ή γενικότερης ευαισθησίας. Έχουμε και εμείς συνομήλικο παιδάκι στη γειτονιά το οποίο πραγματικά λες και πιάνει τις ιώσεις στον αέρα, ό,τι κυκλοφορεί το παθαίνει. Το συγκεκριμένο βέβαια το παραντύνουν, πχ αυτές τις ημέρες η δική μου φοράει αμάνικα φορέματα με αθλητικά και το βραδάκι ζακέτα μακό, αυτό φοράει κοντομάνικο μπλουζάκι, μακρύ κολάν και από πάνω κοντομάνικο μπλουζοφόρεμα και ζακέτα χοντρό φούτερ το βράδυ. Τρέχει στην παιδική και γίνεται μούσκεμα το παιδί. 

Ξέρω ότι είναι αναμενόμενο να περάσουν τα παιδιά 3-4 ιώσεις Οκτώβρη-Απρίλη αλλά αυτό το συνεχόμενο μου φαίνεται πολύ επιβαρυντικό. Μήπως ο παιδίατρος πρέπει να προτείνει κάτι για το ανοσοποιητικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουράγιο και υπομονή!!! Δεν είσαι η μόνη!!! Δύο χρόνια θέλει ο οργανισμός για να κάνει ανοσοποίηση. Για δύο χρόνια θα είστε έτσι. Και μετά πάλι θα αρρωσταίνουν έως τα 7 έτη, αλλά πιο ήπια. Δυστυχώς όλοι περνάμε αυτό το στάδιο ως γονείς. Απλά μέχρι να βρεθούμε εκεί, δεν μπορούμε να φανταστούμε πόσο εξαντλητικό είναι. Εγώ αυτό που έκανα κάθε φορά που αρρώσταιναν ήταν να τις κρατάω σπίτι μέχρι να γίνουν τελείως καλά πριν ξαναπάνε σχολείο. ΄Έτσι μείωνα τις επιπλοκές. Τον πρώτο χρόνο μάλιστα πήγε η μεγάλη παιδικό από Οκτώβριο έως Δεκέμβριο και από Φεβρουάριο έως Απρίλιο. Τόσο αντέξαμε. χαχα

Η μικρή παρόλο που δεν πήγαινε, αρρώσταινε χειρότερα, μιας και ήταν πιο ευάλωτη λόγω ηλικίας και κολλούσε από την μεγάλη. Φέτος όμως που πήγε πρώτη χρονιά παιδικό δεν αρρώστησε πολύ. Τα είχε ήδη περάσει τα δύσκολα.

Αυτή τη στιγμή το φαρμακείο στο σπίτι είναι ένα ολόκληρο ντουλάπι. Και εγώ νιώθω ένας μικρός γιατρός με τόσα που έχω μάθει. Νοσηλείες 2 μέχρι στιγμής και άπειρες χαμένες μέρες από την ζωή μας. Έχουμε ακυρώσει ταξίδια, γιορτές κτλ. Μάλιστα επειδή και η δουλειά μου είναι πολύ απαιτητική και απαιτεί καθαρό μυαλό και συγκέντρωση, είχα φτάσει στα όρια της απελπισίας. 

Φέτος τρίτη χρονιά που πάει η μεγάλη σχολείο (νήπιο) είμαστε καλύτερα. Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τπτ. Μόνο υπομονή. Θα περάσει ο καιρός. Όλα αυτά που λες είναι σαν να ακούω εμένα πέρυσι και πρόπερσι. Εγώ δεν ξενύχτησα όταν είχα βρέφη. Ξενύχτησα με τις ιώσεις. Και πολύ ψυχοφθόρα και η αγωνία όταν έχεις άρρωστο παιδί όλη την ώρα. Εξαντλήθηκα τόσο πολύ που είναι ένας από τους βασικούς λόγους που δεν έχω κουράγιο να κάνω τρίτο παιδί. 

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αν δεν το περάσει κανείς δεν μπορεί να καταλάβει πόσο εξαντλητικό είναι..εμείς δυστυχώς μετράμε αρκετές νοσηλείες αλλά φέτος ήταν μία καλή χρονιά, όχι τέλεια αλλά καλύτερη από τις προηγούμενες. Όπως λέει η vtgian αν το παιδί ιδρώνει είναι δύσκολα τα πράγματα, και εμένα ο γιος μου ανήκει στην κατηγορία των παιδιών που ιδρώνει από τον Μάρτιο έως και τον Νοέμβριο, φυσικά δεν τον ντύνω βαριά όμως και πάλι δεν την γλιτώνουμε, ακόμα και στην βόλτα κρατάω μπλούζες και τον αλλάζω για να μην μένει ιδρωμένος.

 

Link to comment
Share on other sites

Η διατροφή της ειναι πλούσια σε φρούτα και λαχανικά. Τα πάντα τρώει δεν έχω παράπονο. Το ντύσιμο της όπως πρέπει να ειναι, αν και όταν ήταν μωρο με έπρηζε η μαμά μου να το 'ντυνω"αν και δε νομίζω φταίει αυτό.. Στο μωρό τώρα είμαι πολύ πιο χαλαρή αλλά με το μωρό μπήκαμε μέσα. Με τη μεγάλη έχουμε κάνει 2 εισαγωγές μέχρι τα 2 της. Ενώ δεν πήγαινε τότε σχολείο.

 

Γενικά δεν ξέρω τι γινεται στον παιδικό, μου λένε ότι τα τηρούν, μάλιστα η δασκάλα μου λέει δεν είναι κανένα αρρωστο.. Μόνο μύξες αυτή την εποχή. Τι στο καλό μόνο η δικιά μου αρχίζει τους πυρετους? Όσο για το ανοσοποιητικο για μια μεγάλη περίοδο το χειμώνα της έδινα βιταμίνες. Μετά σταμάτησα όμως γιατί δεν πρέπει να τις παίρνει συνέχεια και να συνηθίζει. Τις έδινα 2 βδομάδες αποχή μια, μετά άλλες δύο βδομάδες αποχή μια. Αλλά και πάλι, μόλις ηρεμήσει και την έχω σπίτι και όλα καλά, μόλις πάει σχολείο να ξανά τα ίδια. Συνολικά έχει πάει σχολείο 3 μήνες πέρυσι το καλοκαίρι και φέτος την ξεκίνησα από Γενάρη. Άρα χρόνο δε λες πως έχουμε κλείσει... Και εγώ τα άκουγα που μου τα έλεγαν αλλά όχι κι έτσι... Εκεί που είμαι χαρούμενη και τα χαίρομαι να σου ένας παλιοπυρετος που μας διαλύει.

 

Ειλικρινά έχω νευριάσει. Παλαιότερα το άφηνα και 5 και 6 και 7 μέρες, τώρα λέω στο 5ημερο αν κάνει πυρετό να της δίνω αντιβίωση, ότι πει ο γιατρός δηλαδή. Αλλά μόλις δω τα σκούρα την πλακώνω στις μάσκες δεν περιμένω να περάσουν οι μέρες. Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά με πιάνει φρίκη με αυτόν τον βήχα. Κι εκεί την χτυπάει συνήθως. Στο αναπνευστικό. Αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Αεριζω, βγάζω μύξες τακτικά αλλά είναι να γίνει.. Τα έχω κάνει όλα. Μολις γυρνάει πλένουμε χέρια, τα ρούχα αμέσως τα απλωνω έξω να αεριστουν.Και την έχω κρατήσει και μέρες.. Έρχομαι κι εγώ σε επαφή με παιδιά ξέρω ότι μεταδοτική αλλά προσέχω πολύ. Το πρόβλημα συμβαίνει όταν εκείνη πάει σχολείο.. 

 

Το θέμα είναι πως η λογοθεραπευτρια μας έχει πει να μη σταματά το σχολείο πάρα μόνο αν έχει πυρετό. Τη βοηθά στην ομιλία ο παιδικός.ενας λόγος ακόμα που εκνευρίζομαι που χάνει πράγματα. Πλέον αν στο 24ωρο δεν κάνει, την στέλνω. Ε αν είναι πάρα πολύ χάλια όχι δεν την στέλνω. Αλλιώς δε θα πήγαινε ποτέ σχολείο....... 

 

Αναρωτιέμαι αν στο προνηπιο έχουμε τα ίδια.. Εκεί γιβεται μάθημα πως να το πω.. Πάλι έτσι θα χάνει τη σειρά της.. 

Και το άλλο το μικρό τι να το κάνω το καημένο που μπουσουλαει και του τρέχουν οι μύξες.. 

Περιμένω αυτά τα 2 χρόνια να περάσουν. Μετά θα έχω τη μικρή έτσι δηλαδή? Δηλαδή 4 στο σύνολο? 

Ωραία..... :(

 

Ευχαριστω για τη συμπαράσταση, κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

Παντως και με φίλους που μιλάω τα ίδια περνάνε με παιδάκια σε αυτή την ηλικία. Απλώς στεναχωριέμαι που ταλαιπωρείται. Σηνερα μου έλεγε πονάνε τα αυτιά της η έχουν βουλώσει δεν κατάλαβα.. Ωραία λέω.. Από Δευτέρα επίσκεψη και στον ωρλ.. Πριν 20 μέρες σταμάτησε την αντιβίωση.. 

 

Ευτυχώς ωτίτιδα δε μου έχει κάνει αλλά πριν λίγο καιρό είχε μαζέψει υγρό και πήρε αντιβίωση να καθαρίσει. Τώρα είπα πως εκτός από παιδίατρο πρεπει να κάνουμε τακτικές επισκέψεις και στον ωρλ...... Και το μωρό μαζί... 

Να σας πω ότι ναι ιδρωνει πολυ, αλλά η ίδια δε θέλει να φοράει πολύ λίγα ρούχα.. Αλλα κι εγώ ιδρώνω και ιδρωνα πάτα πολύ, στην πραγματικότητα σταζω από μένα και τον πατέρα μου έχει πάρει αλλά δεν αρρωσταίνα.ουτε αρρωσταίνω. Μόνο που παθαίνω εγώ προσωπικά ψύξεις πολύ εύκολα. Ιδρωνω, με χτυπάει ένα ρεύμα, τελος. Εξαιτίας αυτού έχω ήπιο αυχενικό που το ελέγχω βέβαια. Ας πούμε χρόνια δεν λουζομαο ποτέ βράδυ ούτε τις μικρές τις λουζω βράδυ κι αν τύχει να λουστώ κοιμάμαι με κασκόλ. Ω ναι και καλοκαίρι να είναι... Αλλιώς θα σηκωθώ ακίνητη... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά από 3 ολόκληρα χρόνια στον παιδικό σταθμό,  πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα οργανισμού. Τα αγόρια μου πήγαν από ενός έτους σταθμό. Ο μεγάλος μου δεν τρώει φρούτα με τίποτα από μωρό (ήμουν σε απόγνωση όσο τον είχα μικρούλη, αλλά τελικά μάλλον τον πειράζουν), δεν θεωρώ ότι παίρνει τις βιταμίνες που πρέπει, κ όμως δεν αρρωσταίνει καθόλου από την αρχή. 1-2 φορές το χρόνο κάτι μύξες κ λίγο βήχα, όπως όλοι μας δηλαδή. Ο μικρός έχει πάει μόνο 1μιση μήνα κ δεν ξέρω ακόμη τι οργανισμός είναι. Τρώει σωστά όμως, πολλά φρούτα. 

Στην τάξη του μεγάλου μου έχει δίδυμα αγοράκια, τα οποία με τις ίδιες συνθήκες μεγαλωμενα κ χωρίς αλλα προβλήματα υγείας, το ένα λείπει συνέχεια και ταλαιπωρείται, το άλλο δεν κολλάει σχεδόν ποτέ! Μαζί ζουν, ιδιο σπίτι, ίδια διατροφή, κ ομως διαφορετικοι οργανισμοί! 

Τα τριδυμα ανίψια μου πήγαν επίσης από ενός έτους σταθμό κ μόνο το ένα αρρωσταινε. Τα αλλά 2 πήγαιναν κανονικά. Δεν ήταν πρόωρα ούτε πίσω σε ανάπτυξη, οπότε είναι χαρακτηριστικα δείγματα. 

Η κόρη σου μάλλον είναι από τα άτυχα παιδάκια που κολλάνε εύκολα. Αν κρίνω από άλλες μαμάδες που είχαν το ίδιο θέμα τα παιδάκια τους, δεν μπορούν να κάνουν κάτι πάρα μόνο υπομονή. Προνηπιο θα πάει, μεγαλώνει. Ο παιδίατρος μου λέει ότι μετά τα 5 δεν τον ξαναπαιρνουνε τηλ, μέχρι τα 5 έχουμε το τηλ του στις γρήγορες κλήσεις!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Merendoula είπε:

Προσωπικά μετά από 3 ολόκληρα χρόνια στον παιδικό σταθμό,  πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα οργανισμού. Τα αγόρια μου πήγαν από ενός έτους σταθμό. Ο μεγάλος μου δεν τρώει φρούτα με τίποτα από μωρό (ήμουν σε απόγνωση όσο τον είχα μικρούλη, αλλά τελικά μάλλον τον πειράζουν), δεν θεωρώ ότι παίρνει τις βιταμίνες που πρέπει, κ όμως δεν αρρωσταίνει καθόλου από την αρχή. 1-2 φορές το χρόνο κάτι μύξες κ λίγο βήχα, όπως όλοι μας δηλαδή. Ο μικρός έχει πάει μόνο 1μιση μήνα κ δεν ξέρω ακόμη τι οργανισμός είναι. Τρώει σωστά όμως, πολλά φρούτα. 

Στην τάξη του μεγάλου μου έχει δίδυμα αγοράκια, τα οποία με τις ίδιες συνθήκες μεγαλωμενα κ χωρίς αλλα προβλήματα υγείας, το ένα λείπει συνέχεια και ταλαιπωρείται, το άλλο δεν κολλάει σχεδόν ποτέ! Μαζί ζουν, ιδιο σπίτι, ίδια διατροφή, κ ομως διαφορετικοι οργανισμοί! 

Τα τριδυμα ανίψια μου πήγαν επίσης από ενός έτους σταθμό κ μόνο το ένα αρρωσταινε. Τα αλλά 2 πήγαιναν κανονικά. Δεν ήταν πρόωρα ούτε πίσω σε ανάπτυξη, οπότε είναι χαρακτηριστικα δείγματα. 

Η κόρη σου μάλλον είναι από τα άτυχα παιδάκια που κολλάνε εύκολα. Αν κρίνω από άλλες μαμάδες που είχαν το ίδιο θέμα τα παιδάκια τους, δεν μπορούν να κάνουν κάτι πάρα μόνο υπομονή. Προνηπιο θα πάει, μεγαλώνει. Ο παιδίατρος μου λέει ότι μετά τα 5 δεν τον ξαναπαιρνουνε τηλ, μέχρι τα 5 έχουμε το τηλ του στις γρήγορες κλήσεις!

 

Αντε να δούμε............ 

Η μπεμπα τώρα αποκοιμήθηκε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ με ένα βουνό από μαξιλάρια.. Οι μύξες του αιώνα..... 

Η μεγαλη γκουχου γκουχου. Ώρες ώρες νομίζω τρυπαει βασανιστικά το αυτί μου, υποφέρω να την ακούω!..... 

Όπως αυτό που είπε μια Κοπέλα.. Εγώ ξενύχτια σα βρέφη δεν έχω κάνει... Μόνο από ιώσεις και εκπαίδευση κατουρηματος έχω ξενυχτησει.. Ο Θεός κάτι δίνει κάτι παίρνει.. Δε θα τα έχουμε και όλα!!!!........ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Nefeli2014 εμάς η παιδίατρος ήταν κάθετη ότι ο παιδικός είναι η λύση της απόλυτης ανάγκης, γιατί υποβάλλει τα παιδιά σε ασθένειες που αλλιώς δε θα συναντούσαν σε μία τόσο τρυφερή ηλικία. Επίσης ήταν κάθετη ότι το "χτίσιμο" του ανοσοποιητικού δεν υπάρχει. Ένα παιδί που θα συναντήσει για πρώτη φορά έναν ιό στα 4 ή στα 5, θα το περάσει πολύ πιο ελαφριά από ότι το ίδιο παιδί μικρότερο. Η δική της άποψη ήταν ότι οι πολλές αρρώστεις σε ένα μικρό παιδί, πόσο μάλλον μωρό, όχι δεν "χτίζουν" ανοσοποιητικό, αφήνουν κουσούρι και προδιαθέτουν για μόνιμες ευαισθησίες του αναπνευστικού. Τώρα, ότι σίγουρα άλλος σταθμός έχει πιο λίγα παιδιά, καλύτερο αερισμό, αυστηρότερη πολιτική για τα άρρωστα παιδάκια κλπ, είναι γεγονός, και παίζει πάντα και η τύχη, οπότε αν ο σταθμός είναι μονόδρομος, ίσως πρέπει να σκεφτείτε αν σε κάποιον άλλο σταθμό υπάρχει καλύτερη υγιεινή. Αλλά και η μάνα μου ως γιατρός ήταν σε στυλ "να σου πληρώνω εγώ τη babysitter, αλλά προς Θεού όχι μικρά σε σταθμό" από όσα είχε δει.

 

Αυτά που είδαμε εμείς, που τα 2 μου παιδιά έχουν ευαισθησία στο αναπνευστικό, με λαρυγγίτιδες, κρίσεις άσθματος, τάση για βρογχίτιδες κλπ, είναι ότι με τα χρόνια αντιμετωπίζεται πολύ πιο εύκολα. Η παιδίατρος μας είχε πει μετά τα 4, σε εμάς θα έλεγα ότι είδα τεράστια διαφορά μετά τα 5-6, αλλά σαφώς και άλλο στα 2 άλλο στα 4. Το άλλο στο οποίο κατέληξα είναι ότι ένας καλός αλλεργιολόγος (δεν είναι απαραίτητο να είναι αλλεργία, κάνουν δουλειά και πνευμονολόγου για μικρά παιδιά) έχει εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση από τα συνηθισμένα που λένε οι απλοί παιδίατροι και όντως μπορεί να μειώσει κατά πολύ τον κύκλο κάθε φορά, και από εκεί που τρέχαμε βδομάδες, με αγωγή και συχνά και νοσοκομεία, δε φτάναμε ποτέ εκεί με την αγωγή της αλλεργιολόγου, και τα παιδιά συνέρχοταν πολύ γρηγορότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ υποφέρω να τα ακούω να βήχουν, με χτυπάει στο νευρικό σύστημα αλλά δυστυχώς μέχρι τα 5 αυτά είναι στην ημερησία διάταξη....και μη χειρότερα!

 

Ο μεγάλος μου από τα 5 και μετά σταμάτησε να ταλαιπωρείται, μέχρι τώρα που κοντεύει τα 7 έχει αρρωστήσει μόλις 2-3 φορές νομίζω. Η μικρή έχει τάση σε λαρυγγίτιδες και είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα που έχω αντιμετωπίσει ως μαμά. Τρέξιμο στο νοσοκομείο για οξυγόνο μέσα στη νύχτα, κορτιζόνες, βόλτες στην βεράντα για να πάρει ανάσα, δράμα! Κάθε ίωση την χτυπάει εκεί, διογνώνεται η τραχεία και αρχίζει τις δύσπνοιες.

 

Και πάλι η ΩΡΛ που την παρακολουθεί μου είπε ότι μετά τα 5 θα ηρεμήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

@Nefeli2014 εμάς η παιδίατρος ήταν κάθετη ότι ο παιδικός είναι η λύση της απόλυτης ανάγκης, γιατί υποβάλλει τα παιδιά σε ασθένειες που αλλιώς δε θα συναντούσαν σε μία τόσο τρυφερή ηλικία. Επίσης ήταν κάθετη ότι το "χτίσιμο" του ανοσοποιητικού δεν υπάρχει. Ένα παιδί που θα συναντήσει για πρώτη φορά έναν ιό στα 4 ή στα 5, θα το περάσει πολύ πιο ελαφριά από ότι το ίδιο παιδί μικρότερο. Η δική της άποψη ήταν ότι οι πολλές αρρώστεις σε ένα μικρό παιδί, πόσο μάλλον μωρό, όχι δεν "χτίζουν" ανοσοποιητικό, αφήνουν κουσούρι και προδιαθέτουν για μόνιμες ευαισθησίες του αναπνευστικού. Τώρα, ότι σίγουρα άλλος σταθμός έχει πιο λίγα παιδιά, καλύτερο αερισμό, αυστηρότερη πολιτική για τα άρρωστα παιδάκια κλπ, είναι γεγονός, και παίζει πάντα και η τύχη, οπότε αν ο σταθμός είναι μονόδρομος, ίσως πρέπει να σκεφτείτε αν σε κάποιον άλλο σταθμό υπάρχει καλύτερη υγιεινή. Αλλά και η μάνα μου ως γιατρός ήταν σε στυλ "να σου πληρώνω εγώ τη babysitter, αλλά προς Θεού όχι μικρά σε σταθμό" από όσα είχε δει.

 

Αυτά που είδαμε εμείς, που τα 2 μου παιδιά έχουν ευαισθησία στο αναπνευστικό, με λαρυγγίτιδες, κρίσεις άσθματος, τάση για βρογχίτιδες κλπ, είναι ότι με τα χρόνια αντιμετωπίζεται πολύ πιο εύκολα. Η παιδίατρος μας είχε πει μετά τα 4, σε εμάς θα έλεγα ότι είδα τεράστια διαφορά μετά τα 5-6, αλλά σαφώς και άλλο στα 2 άλλο στα 4. Το άλλο στο οποίο κατέληξα είναι ότι ένας καλός αλλεργιολόγος (δεν είναι απαραίτητο να είναι αλλεργία, κάνουν δουλειά και πνευμονολόγου για μικρά παιδιά) έχει εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση από τα συνηθισμένα που λένε οι απλοί παιδίατροι και όντως μπορεί να μειώσει κατά πολύ τον κύκλο κάθε φορά, και από εκεί που τρέχαμε βδομάδες, με αγωγή και συχνά και νοσοκομεία, δε φτάναμε ποτέ εκεί με την αγωγή της αλλεργιολόγου, και τα παιδιά συνέρχοταν πολύ γρηγορότερα.

 

Εγώ την πήγα παιδικό όχι για λύση ανάγκης, άλλωστε δε δουλεύω πρωί.. Την πήγα στα 3 για 3 μήνες για να πάρει μπρος η γλώσσα της που οντως και πήρε.. Μετά λόγω γέννας τη σταμάτησα για 5 μήνες και ξανάρχισαμε στα 3,5. Η αναπτυξιολογος ο παιδίατρος μας συνέστησαν παιδικό για να βοηθηθεί με την ομιλία είδεμι από πριν τη γεννήσω είχα σκοπό να τη στείλω κατευθείαν προνηπιο. Ήταν όμως δίκοπο μαχαίρι. Αν δλδ με το μωρό όλα καλά στην ομιλία και την κοινωνικότητα δε το συζητώ ότι θα πάει πιο αργά σχολειο... 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΑΡΓΚ said:

  Το άλλο στο οποίο κατέληξα είναι ότι ένας καλός αλλεργιολόγος (δεν είναι απαραίτητο να είναι αλλεργία, κάνουν δουλειά και πνευμονολόγου για μικρά παιδιά) έχει εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση από τα συνηθισμένα που λένε οι απλοί παιδίατροι και όντως μπορεί να μειώσει κατά πολύ τον κύκλο κάθε φορά, και από εκεί που τρέχαμε βδομάδες, με αγωγή και συχνά και νοσοκομεία, δε φτάναμε ποτέ εκεί με την αγωγή της αλλεργιολόγου, και τα παιδιά συνέρχοταν πολύ γρηγορότερα.

 

Συμφωνώ στο 100% αυτού που λες, και το λέω απο προσωπική πείρα!

Εμένα τον γιο μου τον παρακολουθεί παιδοπνευμονολόγος και πράγματι έχουμε σωθεί, έχουν εντελώς διαφορετική προσέγγιση του εκάστοτε προβλήματος από ότι οι παιδίατροι. Εμένα μετά σε μία από τις νοσηλείες του γιου μου ο παιδίατρο μου είπε να τον παρακολουθεί πνευμονολόγος διότι εκείνος θα μπορέσει να βοηθήσει περισσότερο το παιδί και έτσι και έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Τι σας έχει πει και κανει δηλαδή ο αλλεργιολογος και ο πνευμονολογος? 

Εγώ αποφάσισα από μόνη μου και παρήγγειλα νεφελοποιητη, τον περιμένω από Δευτέρα, μπας και γλιτώσω τη βρογχιτιδα πάλι. Έχω αγχωθεί απίστευτα μην έχουμε πάλι τα ίδια. Η μεγαλη χτυπάει πυρετους από την Τετάρτη κάθε 6ωρο. Και βηχουν στον ύπνο τους. Φοβάμαι για τη μπέμπα καθώς κύλησε στην ανάρρωση της μεγάλης. Γιαυτό και προέβη σε εκνεφωτη καθώς οι άπλη μάσκα δε μας έχει κανει τίποτα. Νομίζω τσάμπα παλεύω... 

Πείτε μου τι κάνετε και γλιτώνετε τα νοσοκομεία, μπας και το γλιτώσουμε κι εμείς...κανενα κόλπο... Για το βήχα...... Για τις παλιό μύξες που μαζεύονται... Βάζω όρο κάθε 3 με 4 ώρες φουλ, έχω πάρει τα 250, τις αλλάζω όταν ιδρώνουν αμέσως. Αεριζω. Τις ταΐζω όσο καλύτερα μπορώ κι όσο με αφήνουν. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω :(

Ο άντρας μου σηνερα που είναι κι αυτός με πυρετό μου είπε το κουφο:να σταματήσουμε τον παιδικό ως το Σεπτέμβρη που θα πάει προνηπιο. Μου ακούγεται παράλογο. Εσεις τι λέτε? Και ποια η διαφορά δηλαδή. Θα είναι λέει μεγαλύτερες... Και η λογοθεραπεια? Η τριβή με τα παιδάκια? Οι γιορτές που θα κάνουν άμα είμαστε καλά να συμμετέχει? Και οι δραστηριότητες που έχει ξεκινήσει? Λες κι εκεί δε θα κολλήσει? Να το κλείσω μέσα δηλαδή 4 μήνες? (!) από την άλλη ούτε ξέρω αν θα τα κάνουμε όλα αυτά, καθώς κάθε εναμισυ μήνα  είναι άρρωστη. Δεν ξέρω πια.. Έχω απηυδήσει. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Τι σας έχει πει και κανει δηλαδή ο αλλεργιολογος και ο πνευμονολογος? 

Εγώ αποφάσισα από μόνη μου και παρήγγειλα νεφελοποιητη, τον περιμένω από Δευτέρα, μπας και γλιτώσω τη βρογχιτιδα πάλι. Έχω αγχωθεί απίστευτα μην έχουμε πάλι τα ίδια. Η μεγαλη χτυπάει πυρετους από την Τετάρτη κάθε 6ωρο. Και βηχουν στον ύπνο τους. Φοβάμαι για τη μπέμπα καθώς κύλησε στην ανάρρωση της μεγάλης. Γιαυτό και προέβη σε εκνεφωτη καθώς οι άπλη μάσκα δε μας έχει κανει τίποτα. Νομίζω τσάμπα παλεύω... 

Πείτε μου τι κάνετε και γλιτώνετε τα νοσοκομεία, μπας και το γλιτώσουμε κι εμείς...κανενα κόλπο... Για το βήχα...... Για τις παλιό μύξες που μαζεύονται... Βάζω όρο κάθε 3 με 4 ώρες φουλ, έχω πάρει τα 250, τις αλλάζω όταν ιδρώνουν αμέσως. Αεριζω. Τις ταΐζω όσο καλύτερα μπορώ κι όσο με αφήνουν. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω :(

Ο άντρας μου σηνερα που είναι κι αυτός με πυρετό μου είπε το κουφο:να σταματήσουμε τον παιδικό ως το Σεπτέμβρη που θα πάει προνηπιο. Μου ακούγεται παράλογο. Εσεις τι λέτε? Και ποια η διαφορά δηλαδή. Θα είναι λέει μεγαλύτερες... Και η λογοθεραπεια? Η τριβή με τα παιδάκια? Οι γιορτές που θα κάνουν άμα είμαστε καλά να συμμετέχει? Και οι δραστηριότητες που έχει ξεκινήσει? Λες κι εκεί δε θα κολλήσει? Να το κλείσω μέσα δηλαδή 4 μήνες? (!) από την άλλη ούτε ξέρω αν θα τα κάνουμε όλα αυτά, καθώς κάθε εναμισυ μήνα  είναι άρρωστη. Δεν ξέρω πια.. Έχω απηυδήσει. 

 

Oι παιδοαλλεργιολόγοι έχουν αρκετά διαφορετική και πολύ πιο επιθετική αντιμετώπιση από τους παιδιάτρους, και μία λίστα συμπτωμάτων για να παρακολουθείς από πολύ νωρίς, εκεί στη φάση που ο παιδίατρος σου λέει "περίμενε, δεν είναι τίποτα". Και από τη δική μου εμπειρία, και αρκετά διαφορετική αγωγή, που δεν έχει νόημα να παραθέσω, αφού έτσι κι αλλιώς δε θα έπαιρνε κανείς φάρμακα μόνος.

Πάντως προσωπικά, όπως σου είπα, δε θεωρώ ότι έχει όφελος ο παιδικός για κανένα παιδί. Λύση ανάγκης όταν δεν υπάρχει εναλλακτική το θεωρώ, και ειδικά καλοκαιριάτικα, μάλλον και ταλαιπωρία, ακόμη και χωρίς τις ιώσεις. Καταλαβαίνω μεν ότι έχεις μπει σε μία λογική "το παιδί θα μείνει πίσω στην ομιλία αλλιώς" αλλά όπως σε βλέπω, δεν είσαι ο άνθρωπος που θα το παρατήσεις μπροστά από την τηλεόραση αν είναι σπίτι, αλλά και θα παίξετε, και θα διαβάσετε, και θα μιλήσετε, και στον ειδικό θα πάτε, και στην παιδική χαρά και κάποια δραστηριότητα θα ψάξετε. Τι παραπάνω πια να κάνει ο σταθμός; Και πόσο πίσω να πάει ένα παιδί σε λίγους μήνες;  

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Τι σας έχει πει και κανει δηλαδή ο αλλεργιολογος και ο πνευμονολογος? 

Εγώ αποφάσισα από μόνη μου και παρήγγειλα νεφελοποιητη, τον περιμένω από Δευτέρα, μπας και γλιτώσω τη βρογχιτιδα πάλι. Έχω αγχωθεί απίστευτα μην έχουμε πάλι τα ίδια. Η μεγαλη χτυπάει πυρετους από την Τετάρτη κάθε 6ωρο. Και βηχουν στον ύπνο τους. Φοβάμαι για τη μπέμπα καθώς κύλησε στην ανάρρωση της μεγάλης. Γιαυτό και προέβη σε εκνεφωτη καθώς οι άπλη μάσκα δε μας έχει κανει τίποτα. Νομίζω τσάμπα παλεύω... 

Πείτε μου τι κάνετε και γλιτώνετε τα νοσοκομεία, μπας και το γλιτώσουμε κι εμείς...κανενα κόλπο... Για το βήχα...... Για τις παλιό μύξες που μαζεύονται... Βάζω όρο κάθε 3 με 4 ώρες φουλ, έχω πάρει τα 250, τις αλλάζω όταν ιδρώνουν αμέσως. Αεριζω. Τις ταΐζω όσο καλύτερα μπορώ κι όσο με αφήνουν. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω :(

Ο άντρας μου σηνερα που είναι κι αυτός με πυρετό μου είπε το κουφο:να σταματήσουμε τον παιδικό ως το Σεπτέμβρη που θα πάει προνηπιο. Μου ακούγεται παράλογο. Εσεις τι λέτε? Και ποια η διαφορά δηλαδή. Θα είναι λέει μεγαλύτερες... Και η λογοθεραπεια? Η τριβή με τα παιδάκια? Οι γιορτές που θα κάνουν άμα είμαστε καλά να συμμετέχει? Και οι δραστηριότητες που έχει ξεκινήσει? Λες κι εκεί δε θα κολλήσει? Να το κλείσω μέσα δηλαδή 4 μήνες? (!) από την άλλη ούτε ξέρω αν θα τα κάνουμε όλα αυτά, καθώς κάθε εναμισυ μήνα  είναι άρρωστη. Δεν ξέρω πια.. Έχω απηυδήσει. 

Κοιτα, αν εχετε τοσο μεγάλο θεμα και εγω θα σου πρότεινα να αποφευγατε λίγο τον παιδικο, γτ οπως προαναφερθηκε φαινεσαι ατομο που ασχολείται με τα παιδιά του και δεν τα αφηνεις μπροστά σε μια τηλεόραση να αποχαυνωνονται... Απο την αλλη βεβαια τωρα ο καιρος ανοιγει, οποτε οι ιωσεις θα μειωθουν... Περισσότερο νοημα ειχε δηλ να το κανατε απο το Δεκέμβριο αυτο... 

Συζητησε το με τον παιδίατρο, δες το και με τον αντρα σου και κρινετε αναλογως... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια δεν είναι μόνο η ομιλία.. Είναι ότι ναι μεν κάνουμε πράγματα αλλά σπίτι όλη μέρα κι εκείνη κουραζεται.. Θέλει παρέα... Τρελαινεται όταν είναι να πάει σχολείο, ετοιμάζεται από νωρίς. Το βλέπω δηλαδή που μόλις της πεις βόλτα ή σχολείο  έχει ντυθεί πρώτη κι έχει φτάσει στην πόρτα.. Πολλοί μου λένε πως ο πρώτος χρόνος έτσι είναι μετά συνηθίζουν.. Και ειναι και οι γιορτές και τα μπαλέτα και οι πρόβες που κάνουν τόσο καιρό. Δηλαδή θα της κόψω ξαφνικά όλες τις δραστηριότητες? Κάνει 3 την εβδομάδα.. Γιατί οκ πες δεν πάει παιδικό. Δε θα κολλήσει δλδ στα άλλα? Που κι εκεί έχει Καμμια 10αρια παιδάκια. Και της αρέσουν τόσο πολύ.. Γιατί οκ να την κλείσω μέσα αλλά πόσες ώρες να παίξουμε πόσες να είμαστε έξω.. Αυτά τα παιχνίδια εδώ μέσα πια τα έχουμε Λιώσει, ότι δραστηριότητα έχω βρει της την έχω κάνει, εγώ δλδ τα έχω βαρεθεί στη θέση της θα ήθελα κι εγώ κάτι ακόμα. Παρέα.. Και το αναζητεί.. Και νεύριαζει που η αδερφη της δεν μπορεί να παίξει ακόμα μαζί της, πάει τη σκαλίζει για να παίξει, εγώ την απομακρύνω γιατί είναι μωρό το άλλο και η μικρή δεν καταλαβαίνει πως να παίξει και τη βλέπω μαραζώνει, ειναξ και λίγο η αδικία και λίγο η διαφορά ηλικίας και που δεν καταλαβαίνει ακόμα τόσα πολλά.. . Και μόλις βλέπει τους φίλους της πετιέται από τη χαρά της. Πάντως συμφωνείτε με τον άντρα μου.. Τώρα μπερδεύτηκα κι εγώ.. Δεν ξέρω πρέπει να το σκεφτώ. 

Τον παιδίατρο έχω πάψει να τον ρωτάω τέτοια πράγματα. Τι να πει κι αυτός.. Μια έτσι μια αλλιώς, σαν πως ζει μαζί μας.. Είναι και λεπτή η θέση τους.. 

Υπάρχει παιδοπνευμονολογος? Η κανονικός πνευμονολογος?παντως ΑΡΓΚ θα ήθελα να μάθω τι σας κάνει, μη μου πεις φάρμακα ονομασίες, απλώς να καταλάβω πως λειτουργεί. Όταν εννοείς επιθετικά? Ας πούμε δινει μια δυνατή αγωγή αμέσως? Εγώ σκέφτομαι να κάνω μια επίσκεψη.. Αλλά να καταλάβω λιγάκι τι γιατροί είναι γιατί δεν έχω ιδέα. Άσχετα αλλά πρέπει κι εγώ για μένα να πάω διότι είμαι καπνίστρια και θα θελα να κάνω κάποια τεστ να αγχωθω μπας και το κόψω. Άσχετο από αυτό. Ίσως επί τη ευκαιρία πάμε όλοι μαζί.. Αλλά μήπως υπάρχει μόνο για παιδιά? Πρέπει όμως να περνάει ένα παιδί τακτικά βριγχιτιδες για να πάει? Γιατί εμείς μια φορά περάσαμε. Όχι πως θέλω και δεύτερη. Αλλά να μου δώσει κάποια συμβουλή να σταματώ το βηχα πχ και την ενδεχομενη επιπλοκη στο ξεκίνημα. Πάντως η μεγάλη συνεχίζει πυρετους 3ο 24ωρο σήμερα και Δευτέρα θα την πάω παιδίατρο και ωρλ. Δε βήχει όμως.. Η μικρή λίγο βήχα στον ύπνο και μπόλικη μύξα... Αλλά είμαι σε επαγρύπνηση... Γιατί ετσι στο χαλαρό μας ξεκίνησε και το άλλο και καταλήξαμε μέσα.. Κάνω μάσκες ανά 6ωρο και ανά 3ωρο όρο, κάτι που παρέλειπα πριν μπούμε νοσοκομείο. Εκεί έμαθα πολλά... Περιμένω και τον νεφελοποιητη σαν το παιδάκι που περιμένει τον Άη Βασίλη... 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Δεν ξέρω βρε κορίτσια δεν είναι μόνο η ομιλία.. Είναι ότι ναι μεν κάνουμε πράγματα αλλά σπίτι όλη μέρα κι εκείνη κουραζεται.. Θέλει παρέα... Τρελαινεται όταν είναι να πάει σχολείο, ετοιμάζεται από νωρίς. Το βλέπω δηλαδή που μόλις της πεις βόλτα ή σχολείο  έχει ντυθεί πρώτη κι έχει φτάσει στην πόρτα.. Πολλοί μου λένε πως ο πρώτος χρόνος έτσι είναι μετά συνηθίζουν.. Και ειναι και οι γιορτές και τα μπαλέτα και οι πρόβες που κάνουν τόσο καιρό. Δηλαδή θα της κόψω ξαφνικά όλες τις δραστηριότητες? Κάνει 3 την εβδομάδα.. Γιατί οκ πες δεν πάει παιδικό. Δε θα κολλήσει δλδ στα άλλα? Που κι εκεί έχει Καμμια 10αρια παιδάκια. Και της αρέσουν τόσο πολύ.. Γιατί οκ να την κλείσω μέσα αλλά πόσες ώρες να παίξουμε πόσες να είμαστε έξω.. Αυτά τα παιχνίδια εδώ μέσα πια τα έχουμε Λιώσει, ότι δραστηριότητα έχω βρει της την έχω κάνει, εγώ δλδ τα έχω βαρεθεί στη θέση της θα ήθελα κι εγώ κάτι ακόμα. Παρέα.. Και το αναζητεί.. Και νεύριαζει που η αδερφη της δεν μπορεί να παίξει ακόμα μαζί της, πάει τη σκαλίζει για να παίξει, εγώ την απομακρύνω γιατί είναι μωρό το άλλο και η μικρή δεν καταλαβαίνει πως να παίξει και τη βλέπω μαραζώνει, ειναξ και λίγο η αδικία και λίγο η διαφορά ηλικίας και που δεν καταλαβαίνει ακόμα τόσα πολλά.. . Και μόλις βλέπει τους φίλους της πετιέται από τη χαρά της. Πάντως συμφωνείτε με τον άντρα μου.. Τώρα μπερδεύτηκα κι εγώ.. Δεν ξέρω πρέπει να το σκεφτώ. 

Τον παιδίατρο έχω πάψει να τον ρωτάω τέτοια πράγματα. Τι να πει κι αυτός.. Μια έτσι μια αλλιώς, σαν πως ζει μαζί μας.. Είναι και λεπτή η θέση τους.. 

Υπάρχει παιδοπνευμονολογος? Η κανονικός πνευμονολογος?παντως ΑΡΓΚ θα ήθελα να μάθω τι σας κάνει, μη μου πεις φάρμακα ονομασίες, απλώς να καταλάβω πως λειτουργεί. Όταν εννοείς επιθετικά? Ας πούμε δινει μια δυνατή αγωγή αμέσως? Εγώ σκέφτομαι να κάνω μια επίσκεψη.. Αλλά να καταλάβω λιγάκι τι γιατροί είναι γιατί δεν έχω ιδέα. Άσχετα αλλά πρέπει κι εγώ για μένα να πάω διότι είμαι καπνίστρια και θα θελα να κάνω κάποια τεστ να αγχωθω μπας και το κόψω. Άσχετο από αυτό. Ίσως επί τη ευκαιρία πάμε όλοι μαζί.. Αλλά μήπως υπάρχει μόνο για παιδιά? Πρέπει όμως να περνάει ένα παιδί τακτικά βριγχιτιδες για να πάει? Γιατί εμείς μια φορά περάσαμε. Όχι πως θέλω και δεύτερη. Αλλά να μου δώσει κάποια συμβουλή να σταματώ το βηχα πχ και την ενδεχομενη επιπλοκη στο ξεκίνημα. Πάντως η μεγάλη συνεχίζει πυρετους 3ο 24ωρο σήμερα και Δευτέρα θα την πάω παιδίατρο και ωρλ. Δε βήχει όμως.. Η μικρή λίγο βήχα στον ύπνο και μπόλικη μύξα... Αλλά είμαι σε επαγρύπνηση... Γιατί ετσι στο χαλαρό μας ξεκίνησε και το άλλο και καταλήξαμε μέσα.. Κάνω μάσκες ανά 6ωρο και ανά 3ωρο όρο, κάτι που παρέλειπα πριν μπούμε νοσοκομείο. Εκεί έμαθα πολλά... Περιμένω και τον νεφελοποιητη σαν το παιδάκι που περιμένει τον Άη Βασίλη... 

βασικα μπορεις να κοψεις τον παιδικο.σταθμο κ.να πηγαινετε στις αλλες δραστηριοτητες. καταρχας στον παιδικο σταθμο η τριβη με τα παιδακια ειναι περισσοτερες ωρες τρωνε μαζι πολυ σημαντικο δηλαδη σιγουρα θα ανταλασουν.κ.μεταξυ τους φαγητα σαλια ποτηρια κτλ κτλ περισσοτερα μικροβια. με τις ωρες που μενει παιδικο σιγουρα θα κουραζετε χωρις φυσικα να το καταλαβαινει. 

το να μεινει σπιτι δεν.σημαινει οτι θα το κλειδωσεις το παιδι στο.σπιτι θα πηγαινετε παιδικη χαρα μπορεις να φωναζεις κ.σπιτι σου φιλες της. 

κ στις δραστηριοτητες της θα πηγαινει κ βλεπετε πως θα τα παει.

ειναι διαφορετικο να περναει 4-5 ωρες σε ενα παιδικο σταθμο κ διαφορετικο να κανει μια ωρα μια δραστηριοτητα την μερα με αλλα παιδακια. 

κ.φυσικα τωρα ανοιξε ο καιρος θα βγαινετε κ.εξω .  

το ανοσοποιητικο της ισως εχει επιβαρυνθει αρκετα . για να επανελθει χρειαζετε περισσοτερη ξεκουραση φαγητο  χρονο κ.τελευταια τα φαρμακα.  σκεψου χωρις τον.παιδικο το παιδι θα ξυπναει οποτε θελει. θα κοιματε θα ξαπλωνει κτλ οποτε θελει θα τρωει θα πινει χυμους οποτε θελει. 

βολτες θα πηγαινετε εννοειτε.κ δραστηριοτητες κ το παιδι θα ειναι πιο ξεκουραστο παιζει πολυ σημαντικο ρολο μετα απο τοσες ιωσεις που περασα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....

Ειμαι υπό σκέψη... 

Edit:να κάνω όμως μια ακόμα ερώτηση? Στο προνηπιο που θα πάει από Σεπτέμβρη δε θα χουμε τα ίδια? Μήπως να τα περάσει τώρα ώστε να μην τα χουμε μετά? Ξέρω γω μπορεί να λέω και βλακειες.

Υποψην πως ο παιδικός είναι μέχρι τέλος Ιουλίου αλλά ούτως ή άλλως θα σταματήσει 26 Ιουνίου γιατί θα φύγουμε. Μιλάμε για 3 βδομάδες ακόμα. 

Στο σύνολο θα έχει πάει σχολείο μέχρι Σεπτέμβρη δηλαδή 9 μήνες, βγάλε και 1 με ιώσεις, 8 μήνες σύνολο. Θα μου πείτε γιατί μετράω.. Ξέρω γω.. Να υπολογίσω πόσο καιρό ακόμα θα μετράω αρρώστιες και πόση δουλειά έχει γίνει με τον λόγο. Πάει πολύ αργά ο λόγος της εκεί τη βοηθάει. Βέβαια ακυρώνουμε λογοθεραπειες όταν αρρωσταίνει και δεν πάει και σχολείο αλλά τις αναπληρωνω μετά. 

Άμα δεν ήταν ο λόγος της δε θα το συζητούσα. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που αγχώνομαι. Εδώ με εμάς δεν ξανοίγεται όσο με παιδιά έχει και τη μικρή που μπαμπαλιζει και δεν είναι καλό παράδειγμα.. Μου κάνει το μωρό πολλές φορές ενώ όταν γυρνάει από το σχολείο μου κάνει τη μεγάλη. 

Πρόβλημα, πρόβλημα. Πάλι ένα πρόβλημα να σκέφτομαι... 

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....

Ειμαι υπό σκέψη... 

Edit:να κάνω όμως μια ακόμα ερώτηση? Στο προνηπιο που θα πάει από Σεπτέμβρη δε θα χουμε τα ίδια? Μήπως να τα περάσει τώρα ώστε να μην τα χουμε μετά? Ξέρω γω μπορεί να λέω και βλακειες.

Υποψην πως ο παιδικός είναι μέχρι τέλος Ιουλίου αλλά ούτως ή άλλως θα σταματήσει 26 Ιουνίου γιατί θα φύγουμε. Μιλάμε για 3 βδομάδες ακόμα. 

Στο σύνολο θα έχει πάει σχολείο μέχρι Σεπτέμβρη δηλαδή 9 μήνες, βγάλε και 1 με ιώσεις, 8 μήνες σύνολο. Θα μου πείτε γιατί μετράω.. Ξέρω γω.. Να υπολογίσω πόσο καιρό ακόμα θα μετράω αρρώστιες και πόση δουλειά έχει γίνει με τον λόγο. Πάει πολύ αργά ο λόγος της εκεί τη βοηθάει. Βέβαια ακυρώνουμε λογοθεραπειες όταν αρρωσταίνει και δεν πάει και σχολείο αλλά τις αναπληρωνω μετά. 

 

οι ιωσεις ετσι κ αλλιως ξαναπερνανε δεν εχει σημασια. απλα θα εχεις ξεκουρασει το παιδι απο φαρμακα κ αντιβιωσεις κ παιζει πολυ μεγαλο ρολο. 

επισης το καλοκαιρι τα παιδια γενικα αναπτυσονται οποτε εχε πιστη οτι ο χειμωνας θα ειναι πιο καλος γιατι το παιδι θα εχει μεγαλωσει.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια σκέψη ότι ίσως στο προνηπιο που θα είναι μόνο παιδάκια 4 και 5 ετών να κυκλοφορούν λιγότερες ασθένειες, καθώς θα είναι πιο δυνατοί οργανισμοί από τα μωρά του παιδικού σταθμού. Επιπλέον, στην ηλικία αυτή έχουν μάθει να βάζουν κ ένα χεράκι όταν φταρνίζονται. Ενας κύριος λόγος που εξαπλώνονται έτσι οι ασθένειες στους σταθμούς είναι ότι τα μωρά βήχουν και φταρνίζονται προς πάσα κατεύθυνση όπως είναι φυσικό, οπότε τα υπόλοιπα παιδάκια 'τρώνε' τον ιό κατευθείαν στη μούρη!!

Πάντως εφόσον ούτως ή άλλως θα σταματουσατε σε 20 μέρες, σταμάτα τη τώρα. Κριμα το παιδάκι. Μόνο που σας διαβάζω το λυπάμαι να παίρνει τόσα φάρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Με πεισατε.. Δεν αντέχω κι εγώ άλλο. Πάμε για 5ο 24ωρο,εχει λιώσει κάθε 5 ώρες παίρνει αντιπυρετικο. Αύριο πάμε γιατρούς λογικά θα πάρει πάλι αντιβίωση. Το μωρό βήχει μέσα στη μύξα πάλι.. Έχουμε κι εμείς κουραστεί πολύ, κι εγώ έχω κουραστεί να τη βλέπω κάθε λίγο και λιγάκι κακόκεφη, ειδικά όταν έχει πυρετό δεν μπορώ αυτά τα μάτια της, υποφέρω. Θα συνεχίσει τις 2 δραστηριότητες της 2 φορές τη βδομάδα(1 ώρα το καθένα και ελπίζω να μην κολλήσει κι εκεί τίποτα) μέχρι 20 Ιουνίου και τέλος. Μετά μια μερα θάλασσα, μια παιδική χαρά και μετά διακοπές. Να ησυχάσει να ησυχάσουμε κι εμείς  και από Σεπτέμβρη τα ξαναλέμε... Λέω να εντεινω αυτό το διάστημα τις λογοθεραπειες.να πηγαίνουμε 3 φορές τη βδομάδα. Η τσέπη μου θα ρημάξει αλλά πιστεύω δε θα μείνει τόσο πίσω. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη δεν σου έγραψα παρότι διαβάζω την εξέλιξη και εύχομαι γρήγορα περαστικά σας! Ο δικός μου δεν πάει παιδικό και δεν αρρωσταίνει συχνά. Χτες όμως ανέβασε πυρετό και έχει μυξες, έχει και κάτι πρησμενα τσιμπήματα από κουνούπια στα χεράκια που τον φαγουριζουν και είναι μες στην γκρίνια το αγοράκι μου. Είναι στιγμές που δεν ξέρω πως να τον ανακουφιστω. Είναι πολύ δυσκολο αυτό που περνάς εις διπλουν! Προσπάθησε κι εσύ να ξεκουραζεσαι όταν κοιμούνται. Καταλαβαίνω την αγωνια σου. Αν αποφασισες να σταματήσεις τον παιδικό γέμισε την μέρα σας με παιδικές χαρές και δραστηριότητες για να μην βαριέται το παιδί.

 

Περαστικά μας! Να γίνουν γρήγορα καλά τα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Α, κ εγώ το μικρό μου από χτες τον έχω με πυρετό..  μα τι γινεται; καλοκαιριασε και το μόνο που ακούω γύρω μου είναι ιώσεις! Περάσαμε ένα χειμώνα χωρίς να τρέξει ρουθούνι κ τώρα όλοι άρρωστοι είναι. Κ μιλάω για ενήλικες. Ελπίζω να μην κολλήσει κ ο μεγάλος μου τουλάχιστον. 

Νεφέλη, μια χαρά πρόγραμμα το βρίσκω! Καλά να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...