Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απανωτές ιώσεις - μήπως τελικά δεν τον σηκώνει τον παιδικό?


Recommended Posts

Είμαι μια απελπισμένη που τελικά δεν ξερω αν έκανα καλα που εστειλα το γιο μου παιδικο. Από το σεπτεμβρη που αρχισαμε πήγαμε δευτέρα και τετάρτη ειχαμε τον πρώτο πυρετο. Από τότε και μέχρι τα χριστουγεννα καθε 15 μερες αρρωστος αλλά τελος πάντων κατι γινόταν. Και από τα χριστούγεννα και μετα....το χαος. Αρρωστησε στις διακοπές των χριστουγέννων ωτίτιδα με υγρο στο αυτι και βαρηκοήα....11 μερες αντιβιωση, στο τελος της αντιβιωσης καπακι ερπητική στοματιτιδα 5μερες 39αρια και να μη μπορει να φαει τίποτα. 1 εβδ σπιτι μετα το τελος της αρρωστιας, 5 μερες σταθμος...αμυγδαλιτιδα...αντιβιωση...1 εβδ σπιτι 4 μερες σταθμος....ιωση 5μερη με 39αρια, 1 1/2εβδ σπιτι, 3 μερες σταθμος....γαστρεντεριτιδα μονοημερη ευτυχως και χωρις να παει σταθμο μετα τη γαστρεντεριτιδα κανει και μια καινουργια ιωση με αμυγδαλες-βρογχιτιδα και αυτι παρακαλω...αντιβιωση 5 μερες.....

Στο μεταξύ κολλάει και το μωρο που παθαινει βρογχιολιτιδα ξανα μανα κορτιζονες-δυσπνοιες-αυπνιες...

Τελικά τί να κανω?Ειπα το μαρτη δεν θα τον ξαναστειλω με τη συνδρομη της γιαγιας αλλα τί θα γινει ρε παιδια?Και ποιος μου λεει οτι απο απριλη που θα ξαναπαει στις 2 μερες δεν θα ειναι παλι αρρωστος. Χωρια που ειναι τρομερα κακοφαγος και εχει ρεψει απο τις αρρωστιες....Στο μεταξύ εμεις πληρωνουμε παιδικο και ζητημα αν απο τα χριστουγεννα και μετα εχει παει 1 μηνα....

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να σου πω την αληθεια εμας ο παιδιατρος οταν ηρθε το μωρο μας ειπε να μη παει η μεγαλη σταθμο που ηταν τοτε 2 ετων. και ευτυχως τον ακουσαμε γιατι τα δαμε ολα τον επομενο χρονο με τις αρρωστιες. εγω θα σου λεγα να τον σταματησεις τελειως μη ταλαιπωρειτε βασικα το μικρουλι σας!!!(και εσεις να μη πληρωνετε αδικα). κανεις δε σου λεει πως τον απριλη δε θα σας παει ετσι. εμας μας ειχε πιασει και μαη και μετα μπηκαμε επεμβαση ( απο τα πολλα κρυωματα μαευαν υγρο τα αυτια και ειχαν γινει κ τεραστιες αμυγδαλες κ ειχαμε κ κρεατακια υπερτροφικα. τα βγαλαμε ολα και ξαναπηγε μεσα μαιου παιδικο οπου δε ξαναρωστησε μετα...

 

α εννοειται πως στο προτεινω αν εχεις καμια γιαγια να κατσει ευκαιρη...αλλιως δυστυχως δε μπορεις να κανεις και πολλα. κρατα τον παλι μεχρι να αναρρωσει και παλι μετα πισω στο παιδικο.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αχ αυτον τον παιδικο δεν τον χωνεψα κι εγω....ειναι ο εφιαλτης μου κι απορω που πολλες το θεωρουν τοσο απαραιτητο και καλο.....που αισθανομαι οτι εχω εγω το προβλημα.

 

εμενα η δικια μου ηταν 13 μηνων οταν την πηγα για πρωτη φορα....στις τρεις μερες αρρωστησε....πηγε μια βδομαδα,επαθε γαστρεντεριτιδα για μια βδομαδα,ερεψε ειχε μεινει 8 κιλα!!!!!την εβλεπα κι εκλαιγα μεσα μου....ασε που σπαραζε καθε πρωι που την αφηνα....ειχε αλλαξει συμπεριφορα κι ενω ηταν κοινωνικο και αμογελαστο παιδακι,μετα τον παιδικο ειχε απιστευτο εκνευρισμο και φοβοταν οποιονδηποτε πηγαινε να την πλησιασει....ετσι στους δυο μηνες δεν αντεξα και μετα απο μια βαρβατη ιωση με 39,5 πυρετο την εκοψα και την κρατουσαμε εναλλαξ με τον συζυγο (δουλευα παντα απογευμα).

ολοι κατακριναν αυτη μου την αποφαση.....κι ελεγαν πως επρεπε να την αφησω και θα συνηθισει (α δυο μηνες εκλαιγε συνεχως καθε πρωι)....και πως αποκτουσε αντισωματα και τετοια.....

εγω αυτο που ξερω ειναι πως μολις την εκοψα το παιδι μου συνηλθε,ξαναβρηκε το κεφι του,την ορεξη του κι εγινε το κοινωνικο και χαρουμενο παιδακι που ηξερα.

 

ελα ομως που τωρα (2,5 χρονων) ειπαμε να την ξαναστειλουμε γιατι κουραστηκαμε με τις αντιθετες βαρδιες (ο συζυγος πιο πολυ).....ειπα κι εγω,ε μεγαλωσε τωρα ισως ειναι καλυτερα.....

 

ξεκινησε λοιπον την προηγουμενη Δευτερα με κλαμματα κι οδυρμους παλι...κι αυτη τη φορα χειροτερα γιατι δεν ηρεμουσε με τιποτα επι 3 ωρες εκλαιγε και με πηραν τηλ να παω να την παρω.....και την Παρασκευη ξημερωματα να σου κι ο πυρετος,βηχας κλπ αρπαξαμε την πρωτη ιωση μεσα σε 4 μερες!!!!!

 

τσακωνομαστε με το συζυγο γιατι δε θελω παλι να περασουμε τα ιδια....προτιμω να κανουμε λιγη υπομονη ακομη....για να δουμε.....τι θα γινει

 

παντως δε θελω ν'ακουω για παιδικο.....κι η μικρη επισης...καθε πρωι ξυπναει και μου λεει ''δε θελω να παω σχολειο'' και κλαιει....εφιαλτης της εγινε.κι οταν την βλεπω να ταλαιπωρειται αναρωτιεμαι...αξιζει τον κοπο;;

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαίο κακό ο παιδικός, ειδικά για παιδάκια κάτω τον 3 χρόνων. Τι να κάνεις όμως εάν δεν έχεις μαμά η πεθερά να σου προσέχει το μωρό σου και πρέπει να γυρίσεις δουλειά??? Τα παιδιά μέχρι τα 2,5 με 3 έτη χρειάζονται μια δυαδική σχέση μάνα-παιδί ή γιαγιά-παιδί, θέλουν την πλήρη προσοχή του ενήλικα άσε που το ανοσοποιιτικό τους ακόμα είναι low. Εάν μπορέις κράτησε τον σπίτι και τα απογέυματα μπορέι να ξεκινήσει κάποιες δραστηριότητες για να αρχίσει να έχει σχέσεις και με κάποια παιδάκια της ηλικίας του και να μην βαριέται όλη την ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως να τον σταματησω δεν παιζει γιατι ειναι δημοτικος και καναμε αμαν να τον παρουν οποτε θελω και για του χρονου τη θεση!Εμεις δεν εχουμε προβλημα προσαρμογης ευτυχως, το περασαμε στην αρχη και τωρα μου ζηταει να παει σχολειο.Το θεμα μας ειναι μονο οι αρρωστιες. Γιαγιαδες ευκαιρες εχουμε (για λιγο καιρο βεβαια γιατι ειναι και το μωρο). Αλλα τον κακομαθαινουν τραγικα!!!!Του χαλανε το χαρακτηρα βρε παιδι μου!!!Ασε που απο τοτε που πηγε παιδικο βελτιωθηκε η ομιλια του!!Και φοβαμαι γιατι πολλοι μου λενε οτι θα παμε ετσι 2 χρονια με τις αρρωστιες!!!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δύσκολο θέμα...εγω τον συνονόματο τον ειχα ξεκινήσει απο πέρυσι στον σταθμό,οχι απο επιλογή αλλά επειδή δούλευα, ήταν λίγο μικρούλης λίγο πριν τα 2 και ταλαιπωρήθηκε αρκετά..πέρασε όλες τις αρρώστιες απο ωτίτιδες, μέχρι γαστρεντερίτιδα ε μετά τον Απρίλιο συνήλθε , φέτος και με ενα νεογέννητο στο σπίτι το σκέφτηκα πολύ να τον στείλω...ευτυχώς δεν ειχε αρρωστήσει μέχρι σημερα (χτες εκανε πυρετό και έμεινε σπίτι)εκτός απο τις μυξες τα γνωστά. Σαφώς την δευτερη χρονιά ήταν καλύτερα τα πράγματα, ο Κ εχει θέμα με την ομιλία του και τον βοηθάει πολύ ο παιδικός και κυρίως του αρέσει πολύ, χαίρεται να πηγαινει, πράγματι αν το παιδί δεν πέρναγε καλά δεν θα τον πήγαινα.

ίσως θα σου συνιστουσα υπομονή εαν το παιδί θέλει να πηγαίνει και ενισχύεται και η ομιλία του Άνοιξη έρχεται- λέμε τώρα- αλλά και πάλι καλό θα ειναι τα ζυγίσετε όλα!!

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

πιστευω ότι τα παιδακια που είναι πανω απο 2 ετων καλο είναι να πηγαινουν παιδικο και όχι σπιτι.Σίγουρα τους βοηθαει πολυ,γίνοντε κοινωνικά,παίρνουν ερεθίσματα και πολλα αλλα. Τον πρωτο καιρο και ιδιαιτερα το πρωτο χρόνο σίγουρα παιρνουν ιωσεις αλλα τον δευτερο τουλαχιστον απο ότι ακουω τα πραγματα είναι καλυτερα. Εμενα τα διδυμα τα πηγα 8 μηνων στο παιδικο αφου δεν εχω κανενα,απο την δευτερη μερα αρρωστησανε,αλλα δεν είχα επιλογη,τωρα είναι 13 μηνων καναμε και το εμβολια της γριπης και τα πραγματα είναι καλυτερα.Πιστευω ότι σε οποιαδήποτε ηλικια τα πας παιδικο το πρωτο χρονο τα πραγματα είναι δυσκολα είτε είναι 1 ετους είτε είναι 6 χρονων...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι κλειστοί χώροι των παιδικών σταθμών που δεν αερίζονται και δεν απολυμαίνονται ποτέ αποτελούν εστίες μικροβίων από απλές ιώσεις μέχρι πολύ σοβαρότερες μεταδιδόμενες ασθένειες.

Ο αστικός μύθος που κυκλοφορεί είναι πως η πρώτη χρονιά είναι πάντα από δύσκολη έως πάρα πολύ δύσκολη.

Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει γιατί και ο δικός μας από τον Σεπτέμβριο ζήτημα να πήγε 2 μήνες γεμάτους και το κακό είναι πως τους έχουμε πληρώσει όλους, αφού είναι ιδιωτικός.

Προσωπικά ξεκολλάω το μυαλό μου όταν μπαίνει σε κατάθλιψη και μελαγχολία γιατί απλά έτσι είναι η ζωή.

Link to comment
Share on other sites

αχ μαμαδες συμπασχουσες....μονο εσεις καταλαβαινεται. Έγώ που ημουν ψυχραιμη με τις αρρωστιες εχω γινει παρανοική...όλη την ωρα με ενα θερμομετρο στο χερι...Το θεμα ειναι ποτε τον ξαναπηγαίνω παιδικο?Προθυμες γιαγιαδες εχω αλλά ως ποτε δεν θα πηγαινει σχολειο?Καθαρα πλεον με γνωμονα την υγεια του! Να τον κρατησω μεχρι το πασχα?Επισης ακουω και για ομοιοπαθητική και οτι ως διαμαγειας τα προβληματα ξεπερνιουνται!!!Αχ δεν ξερω ....ειμαι ικανη βελονισμο να του κανω για να στρωσει:)

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλωνοντας πιθανοτατα θα στρωσει..

Αν πιστευεις οτι δεν θα εχει αλλες επιτωσεις κρατησε τον σπιτι

Περαστικα και υπομονη

Για την ιστορια εμας ηταν οι 2 πρωτες χρονιες δυσκολες για τον μεγαλο. Ο μικρος μεχρι τωρα διχνει πιο ανθεκτικος. Μεχρι τωρα βεβαια γιατι εχουμε ακομη καιρο μπροστα μας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω παντως οτι και εμεις και παιδικο που δεν παμε φετος αρρωστησαμε 7 φορες....μια χαρα τα καταφεραμε και χωρις παιδικο. Βεβαια αν δεν πηγαινεις εχεις επιλογη να μην ερχεσαι σε επαφη με πολλα παιδια σε κλειστους χωρους, το οποιο και καναμε και το παιδι για 2 μηνες συνηλθε για να παρει μπρος το ανοσοποιητικο. Δεν ξερω....τι θα εκανα, εμεις ετσι και αλλιως παμε προνηπιο του χρονου οποτε.....βραστα..........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ο παιδικος σταθμος προσφερει πολλα στα παιδια σε οποια ηλικια κι αν ειναι.καλο ειναι ομως εφοσον υπαρχει ατομο να τα κρατησει σπιτι να πανε μετα τα 2,5 με 3 που θα εχουν αναπτυξει τα αντισωματα.σε μικροτερη ηλικια και κολλανε πιο ευκολα και το περνανε πιο βαρια!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου τον αγαπάει πολυ τον παιδικό και επειδη ειναι πολυ κοινωνικό παιδι, του εχει κανει καλό. Αλλα και εμεις ταλαιπωρηθήκαμε πολυ με ωτιτιδες και τωρα με κρεατακια που κανει απνοιες το βραδυ. Με προτροπη παιδιατρου λοιποντον κραταμε 2 εβδομαδες σπιτι να δουμε πως θα παει γιατι ηταν συνεχεια, μα συνεχεια μπουκωμενος. Εαν καταφερει να του περασει και να συνελθει γλιτωνουμε την εγχειρηση αλλιως μας βλεπω συντομα για κρεατακια. Θα δοκιμασουμε και ομοιοπαθητικη αφου δεν εχουμε να χασουμε τιποτα.

 

Κουραγιο. Ολα τα παιδακια πανω κατω ετσι ειναι τον πρωτο χρονο. Δραμα το ξερω, αλλα να ελπιζουμε για ενα καλυτερο "του χρονου"?

Link to comment
Share on other sites

δυσκολη στιγμή ειναι ο παιδικος σταθμος αλλα αν και θελει χρονο να προσαρμοστει το παιδι, χρειαζεται ψυχραιμια για να νιωσει ανεταστο καινουργιο περιβαλλον. καλο ειναι να μην αλλαξουμε γνωμη για τον παιδικο ακομα και αν στεναχ.

ειμαι νηπιαγωγος και πιστευω οτι τα αποτελεσματα στην αναπτυξη του παιδιου θα ερθουν σε λιγο καιρο

 

edit admin blog

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα διάβασα αρρώστησα! Κορίτσι μου αφού έχεις πρόθυμες γιαγιάδες κράτα το παιδί στο σπίτι. Τι κατάσταση είναι αυτή. Δεν λυπάσαι τα λεφτά σου; Καλύτερα πάρε μια καλή παιδαγωγό να του κάνεις 1-2 ώρες στο σπίτι με τα ίδια λεφτά. Άσε που πλέον ανοίγει και ο καιρός και θα τον βγάζουν βόλτες.

Εγώ ήμουν πολύ υπέρ του παιδικού. Ήθελα να πηγαίνει 2 ώρες κάθε απόγευμα. Το πήγα την πρώτη φορά τον Σεπτέμβριο. Έκλαιγε συνεχόμενα 1 ώρα μέχρι να πάω να τον πάρω (δεν το ήξερα, δεν με πήραν τηλέφωνο). Έδωσα άλλη μια μέρα και πάλι τα ίδια. Δεν άντεξα. Έχω και την πεθερά μου (πρόθυμη δεν την λες αλλά τεσπά).

Αν οι παιδικοί ήταν αναγκαίοι θα εισάγονταν στο πρόγραμμα υποχρεωτικής εκπαίδευσης. Άλλη περίπτωση είναι φυσικά οι μανούλες που δεν έχουν την επιλογή της γιαγιάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι ειμαι υπερ του παιδικου..ο γιος πηγε απο 8 μηνων δεν εχει αρρωστησει ευτυχως τωρα ειναι 15μηνων...η κορη μου ειναι 4,5 και εκεινη επισης δεν εχει αρρωστησει περα απο 1-2 φορες με τριημερους πυρετους τιποτα σοβαρο...δεν την σταματησα ουτε οταν γεννησα δεν ηθελα να αλλαξει κατι απο την καθημερινοτητα της...τα πραγματα ομως θα ηταν διαφορετικα πιστευω αν 2 μερες πηγαινε και τις υπολοιπες ηταν αρρωστα...δεν νομιζω ομως οτι εχει να κανει με τις ηλικιες αλλα με το καθε παιδι και τα αντισωματα που εχει...ξερω παιδια που πανε 1η φορα νηπαιγωγειο και ειναι σπιτι λογω ασθενειων..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι υπερ του παιδικου σταθμου, εγω δεν εργαζομαι ομως επελε3α να στειλω φετος και την πιτσιρικα μου οπου στην αρχη της σχολικης χρονιας ητανε 3 ετων παρα 1 μηνων .Εντα3ει κολησε καποιες ιωσεις αλλα οχι τραγικα πραγματα , τα ιδια και ο γιος μου . Και περυσι που δεν πηγαινανε σχολειο παλι αρρωστησανε τοσες φορες . Το 3ο με το καλο θα το στειλω απο 2 ετων , πιστευω οτι τους κανει πολυ καλο , εδω καμια φορα με πυρετο θελουνε να πανε σχολειο , το λατρευουνε .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

το κάθε παιδάκι δεν εέχει τα ίδια αντισώματα και δεν περνάει με τον ίδιο τρόπο τις ιώσεις. καλύτερα να πλήρωνε ςμια γυναίκα στο σπίτι και να τον βγάζει βόλτα όποτε το επιτρέπει ο καιρός παρά 1 μέρα καλά και 20 άρρωστο. σίγουρα την πρώτη φορά που πάνε θα κολλήσουν περισσότερο από τις επόμενες αλλά όσο μεγαλύτερο έιναι τόσο καλύτερο ανοσοποιητικό θα έχει. αν λοιπόν υπάρχει επιλογή γιατί να πιέσεις το παιδάκι σου και συναισθηματικά να αντιμετωπίζεις θέματα προσαρμογής και σωματικά με τις ιώσεις;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι συναισθηματικά δεν εχουμε κανενα προβλημα. Πέρασε τη φαση της προσαρμογής αλλά τωρα θελει να παει σχολείο. Μόνο θεμα ιωσεων είναι. Και ναι τα λυπαμαι τα λεφτά μου (ειδικά τώρα που θα πρεπει να πληρωσω μαρτη-απριλη και εχω σκοπο να τον στειλω μετα το πασχα) αλλά θελω να πηγαίνει γιατί αναπτυσεται γλωσσικα-συναισθηματικά και δεν κακομαθαίνει (οι γιαγιαδες τον κανουν να αισθανεται οτι ειναι το κεντρο του κοσμου και απογοητευεται οταν καταλαβαινει οτι δεν ειναι τελικα), ασε που δεν εχουμε παιδακια στον κυκλο μας και γενικά ειναι ενα κλειστο παιδι που εχει αναγκη την παρεα. Αλλωστε οι μεγαλοι πλεον δεν τον καλυπτουν....θελει παιδακια για να παιξει και ειναι πολυ ντροπαλος για να κανει την προσεγγιση μονος του πχ στις κουνιες. Αρα για μενα ειναι περισσοτερο θεμα κοινωνικοποιησης παρα μονο φυλαξης...

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι σταθμοί έχουν απογευματινά προγραμματα για 1,5-2 ώρες με διάφορες δραστηριότητες. Δεν σε βολεύει κατι ανάλογο; Είναι σαφώς λιγότερες ώρες αλλά προσφερει μια απασχόληση με άλλα συνομίληκα παιδάκια και πιστεύω γλιτώνεις και τις πολλές αρρωστιες. Μετά μπορείς να το στείλεις κανένα κολυμβητήριο ή Ωδείο ή ακόμα στους Οδηγούς ή τους προσκόπους που παίρνουν και μικρες ηλικίες και καλλιεργούν ομαδικότητα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά τα Χριστούγεννα και την πρώτη ωτίτιδα που το υγρό έκανε να φύγει τρείς μήνες (και χέ....α απο το φόβο μου) δε τον ξαναέστειλα!! Μου την έχει δώσει τρελά το οικονομικό ζήτημα που πας το παιδί μία εβδομάδα και πληρώνεις όλο το μήνα. Μου την έχει δώσει επίσης το γεγονός οτι τα παιδιά τα στέλνουν άρρωστα. Έ όχι αν είναι άρρωστο θα κάτσει να αναρρώσει και μετά να πάει. Για ποιό λόγο όλα τα παιδιά να είναι μετά άρρωστα. Και γιαυτό φυσικά ποτέ δε τελειώνουν οι αρρώστιες στο παιδικό. Σίγουρα έχουν δουλειά κ δε μπορούν να μην πάνε... αλλά ΄νομίζω πια πως έχει να κάνει με νοοτροπία και όχι με τη δουλειά τους.Το κακό στη περίπτωση μου είναι οτι τον βοηθάει τρελά στη γλωσσική του ανάπτυξη που έχουμε θέμα, και επίσης στο κομμάτι της επικοινωνίας με παιδάκια της ηλικίας του γιατί και εμείς πάσχουμε απο παρέα. Μόνο σε παιδότοπους παίζει με άλλα παιδιά και με τα ανίψια μου που τυχαίνει να είναι όλα κορίτσια!!(και το λέω γιατι αλλιώς παίζει με τα κρορίτσια και αλλιώς με τα αγόρια). Αποφασίσαμε το λοιπόν όποιο κόστος και αν έχει αυτό στη γλωσσική του ανάπτυξη να τον πάμε μόλις στρώσει λίγο ο καιρός και αρχίσουν να βγαίνουν έξω και να αερίζουν συχνότερα τους χώρους. Πιστεύω πως όσο και αν αρρωστήσει πάλι (αναπόφευκτο) θα είναι τουλάχιστον λιγότερο συχνά απο οτι τώρα που όλα είναι με ιώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Και φοβαμαι γιατι πολλοι μου λενε οτι θα παμε ετσι 2 χρονια με τις αρρωστιες!!!

 

Αυτό εξαρτάται και από το παιδί.

Και εμένα πέρισυ που ξεκίνησαν παιδικό (λίγο πριν τα 3) από Χριστούγεννα μέχρι Ιουνιο, τσάμπα τον πληρωνα τον σταθμό μιας και ζήτημα να πήγαιναν 10 μέρες το μήνα (τι λέω? Ούτε βδομάδα...)

Και να οι αντιβιώσεις, να οι μολύνσεις, μέχρι νοσοκομείο μπήκαμε. Είχα απελπιστεί, αλλά δεν είχα και λύση.

Φέτος ξεκινήσαμε προνήπιο. Και έτρεμα για το αν θα έχουμε πάλι τα ίδια. Ε, λοιπόν, μέχρι στιγμής 2 απλές ιώσεις με πυρετό και τίποτα άλλο!!! Τυχαίο? Δεν νομίζω. Μάλλον μαζέψαμε όλα τα μικρόβια πέρισυ και φέτος έχουμε αντοχές...

Οτι το ανοσοποιητικό τους δυναμώνει, το λένε και οι γιατροί. Αν πρέπει να σταματήσει τον παιδικό, μπορεί να στο πει και ο παιδίατρος που ξέρει το ιστορικό του. Το είπε σε φίλη μου που είχε θέμα ο γιός της. Εμένα, θυμάμαι που τον είχα ρωτήσει, μου είχε πει όχι.

Κουράγιο. Μια χρονιά είναι, και τα δύσκολα κοντεύουν να περάσουν.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριγουλα δε θα με βολευε κατι τέτοιο γιατι δεν υπαρχει χρονος το απογευμα για να τον τρεχω απο δω και απο κει με ενα μωρο 5 μηνων μαζι και ολες τις δουλειες!!!!(Ασε απο τωρα σκεφτομαι πως θα τον "διαβαζω" στο δημοτικο)!Αλλωστε και τα χρηματα για ολα αυτα ειναι παρα πολλα αυτες τις εποχες (για κολυμβητηριο του δημου μου ζητανε 50ευρω!) ασε που για να κραταμε θεση στον παιδικο πληρωνουμε τα κερατα μας (γιατι αν και δημοσιος τα τροφεια ειναι στο θεο)!

Ζωακι μην κατηγορεις τις μαμαδες που στελνουν τα παιδια τους μισοαρρωστα σχολειο γιατι δεν εχουν ολες γιαγιαδες και βοηθεια σπιτι. Εμενα για παραδειγμα ο Κων/νος αρρωστησε σε 2 μηνες 6 φορες και πρεπει να εμεινε σπιτι τουλαχιστον 1 μηνα! Αν δεν ειχα να μου τον κρατησουν τι θα εκανα και ειδικα αυτες τις εποχες που οι εργασιακες σχεσεις ειναι ετσι οπως ειναι!!!!

ΡΚΤ μακαρι να μας συμβει και εμας τη δευτερη χρονια. Η παιδιατρος μας λεει συνεχιζουμε!!!!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη τα εχω περασει θα σου πω αυτο που πιστευω εγω.Απο τη στιγμη που οπως λες εχεις προθυμες γιαγιαδες να κρατησουν το παιδι,σταματα το αποτον παιδικο.Εγω αναγκαστηκα και τον σταματησα για τους ιδιους λογους συν οτι ημουν κι εγκυος και κολλαγα και εγω αλλα το παιδι οπως λες ειχε αρχισει να καταβαλλεται παρα πολυ.Συμφωνω οτι ο παιδικος κανει πολυ καλο στην κοινωνικη τους συμπεριφορα,οτι συμβαλλει πολυ στη βελτιωση της ομιλιας και ολα αυτα,τα διαπιστωσα και γω.Συμφωνω επισης οτι οι παππουδογιαγιαδες εχουν τις καλυτερες προθεσεις ,αλλα κακομαθαινουν τα παιδακια.Αλλα τι προτιμας;;;Εγω προσωπικα προτιμησα την ασφαλεια του και την υγεια του.Και απο το παραδειγμα ενος ανηψιου μου που παρουσιαζε τα ιδια προβληματα και η μανα του επεμενε να τον στελνει,τελικα επιβεβαιωσα την ορθοτητα της αποφασης μου να τον σταματησω...το αλλο παιδι νοσηλευτηκε με πολυ σοβαρο μικροβιο που του προκαλεσε πυρετο που δεν μπορουσαν να το ριξουν και ακομα ψαχνουν να δουν τι ειδους μικροβιο ειναι αυτο.Σε ενα τοπικο καναλι εδω,ειχα δει μια εκπομπη ακομα τοτε που ο μικρος μου πηγαινε παιδικο...ηταν λοιπον ενας παιδιατρος κι ελεγε "Ο παιδικος σταθμος δικαιολογειται μονο για τους γονεις που εργαζονται και δεν εχουν ουτε μια περιπτωση δικου τους ανθρωπου που μπορει να κρατησει το παιδι"Ηταν εντελως καθετος!!!!Περαστικα σας ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

μαμά του κωνσταντινούλη θα ήθελα να επισημάνω δύο πράγματα:

 

1. δεν έχεις να σκεφθείς την υγεία μόνο του παιδιού σου που πάει παιδικό σταθμό αλλά και του μωρού σου που μέσω του αδελφού του εκτίθεται σε όλες τις ιώσεις που κυκλοφορούν στον παιδικό...Το μωρό για μένα είναι σε πιο επικίνδυνη θέση με όλη αυτή την κατάσταση που περιγράφεις.

 

2. Είσαι σίγουρη ότι η θέση στον δημοτικό σταθμό "κρατιέται" αυτόματα και για του χρόνου; Σε ρωτάω γιατί στην περιοχή που μένω δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Έχεις ρωτήσει γι' αυτό; Γιατί ίσως και να μην ισχύει και να ταλαιπωρείσαι άδικα.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...