Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Sentir...natureza said:

Εχουν πραγματι πολλες γνωσεις για τα παραδοσιακα γιατροσοφια σε εκεινες τις περιοχες-οσο πιο ανατολη τοσο περισσοτερο, οσο ερχομαστε στα δυτικα χανεται ολη αυτη η σοφια και τα βλεπουμε "οπισθοδρομικα" και "επικινδυνα". Εγω εκει που σταματησα να γελαω, ηταν μια φορα που ξαφνικα ανεβασα πυρετο, αρχισα να εχω ριγος και να ανακατευομαι (μαλλον αρχη γαστρεντεριτιδας) και εκανα αυτο που μου προτειναν, σε 5 λεπτα εγινα περδικι, και ο πυρετος κατεβηκε αμεσως και η ανακατωσουρα εφυγε: σε ενα σφηνακι τσιπουρο ψιλοκοβεις μια σκελιδα σκορδο και ασπρο πατο :grin:

Γιατρεύει τη γαστρεντερίτιδα και ρίχνει τον πυρετό το τσίπουρο με τον μαιντανό??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

 

Νομιζω πως λεει ξεκαθαρα οτι δεν μπορει να κανει διαγνωση εξ αποστασεως. Αυτο που κανει ειναι να προτεινει διαφορετικη αντιμετωπιση σε μια διαγνωση. Αν προτεινε φαρμακα, θα συμφωνουσα μαζι σας, οτι θα επρεπε να εχει δει το παιδι γιατι παιζουν πολλα με τις παρενεργειες κλπ. Αλλα αυτα που προτεινει δεν αντιλαμβανομαι γιατι να μην τα δοκιμασει καποιος. Στην ουσια ειναι σαν να ερχεται η γιαγια σου και σου λεει οτι εμεις βαζαμε λεμονοκαλτσα στον πυρετο. Καποιοι θα την χλευασουν, καποιοι θα αδιαφορησουν, καποιοι θα το δοκιμασουν θεωρωντας οτι ισως υπαρχει καποια παλια σοφια εκει. Με την πεθερα μου (που μεγαλωσε στον Καυκασο και στη Ρωσια-που ειναι φειδωλοι με τα χημικα φαρμακα) εμαθα πολλα βοτανα, ροφηματα, κολπα κλπ. Τοτε (ωντας ακομη φουλ ορθολογιστρια) γελουσα μαζι της. Παρ'ολα αυτα επειδη ειμαι ανοιχτος ανθρωπος, τα δοκιμασα. Και μαντεψτε, δουλεψαν! Και ερχομαστε παλι σε αυτο: ο καθε γονεας ξερει το παιδι του. Προφανως αν φτασει 41 δεν θα καθεσαι να βαζεις καλτσες με ξυδι αλλα σε κατι που δεν απειλειται η ζωη του ή η ακεραιοτητα του, γιατι οχι;

Προσωπικα, ναι, δοκιμαζω πρωτα φυσικες θεραπειες και αν δεν δω βελτιωση τοτε ισως δωσω το φαρμακο (δεν εχω δωσει ακομη αντιβιωση σε κανεναν, κι εγω η ιδια εχω να παρω παρα πολλα χρονια). Για παραδειγμα, ο μικρος μου εκανε μια βαλανοποσθιτιδα πριν αρκετους μηνες, συνηθισμενο και ακινδυνο φαινομενο στα αγορια που δεν τους εχουν κατεβασει την βαλανο. Οταν ειχε παθει ο μεγαλος μου (2-3 φορες) παλαιοτερα, ο παιδιατρος μου ειχε προτεινει μια κορτιζονουχα αλοιφη. Δεν ειχα ψαξει ιδιαιτερα για το θεμα, την εβαλα με μιση καρδια ομως. Καποια στιγμη τυχαια επεσα πανω στην Κεμπερ που προτεινει πλυσεις με χαμομηλι (και απορησα πως δεν το ειχα σκεφτει νωριτερα, μιας και ειναι γνωστο οτι δρα καταπραϋντικα). Οταν επαθε ο μικρος μου απλα του εκανα πλυσεις με χαμομηλι και σε 2 μερες ειχε ξεμπερδεψει. Προφανως και δεν θα εφαρμοσω κατι που δεν γνωριζω (πχ βελονισμο ή βεντουζες) αν δεν το μαθω πρωτα αλλα τετοιες ακινδυνες, φυσικες λυσεις οπως ειναι οι πλυσεις, οι κομπρεσες κλπ, φυσικα τις προτιμω και τις εφαρμοζω πριν φτασω να δωσω το φαρμακο, οχι μονο στα παιδια αλλα και σε εμας. Θα παω στον γιατρο, θα παρω την διαγνωση και θα δοκιμασω πρωτα διαφορες φυσικες θεραπειες-απο βιβλια που εχω ή/και απο το διαδικτυο (με μεγαλυτερη προσοχη). Ευτυχως, δεν μου εχει συμβει καποιο σοβαρο προβλημα υγειας αλλα και παλι θεωρω οτι θα εδινα βαση στις εναλλακτικες θεραπειες αναλογως το προβλημα.

Απ'οτι γνωριζω εχει γραψει μονο ενα βιβλιο και επειδη το κατεχω κιολας ειναι απλα σαν οδηγος ομοιοπαθητικων φαρμακων. Προσωπικα, το πηρα γιατι ηταν το μονο ελληνογλωσσο που βρηκα να περιγραφει φυσικες θεραπειες στα παιδια (ετσι καταλαβα απο το οπισθοφυλλο) αλλα τελικα απλα απαριθμει τα ομοιοπαθητικα σκευασματα και τι κανει το καθενα. Ουτε προτεινει να δωσει καποιος μονος του καποιο σκευασμα χωρις την συμβουλη ομοιοπαθητικου. Στο διαδικτυο ανεβαζει περισσοτερες πρακτικες εφαρμογες βοτανων, καταπλασματων κλπ., στο βιβλιο δεν εχει τετοιες θεραπευτικες λυσεις που ηταν αυτο που με ενδιεφερε περισσοτερο να σου πω την αληθεια και απογοητευτηκα. 

Είχα δει να διαφημίζεται δυο.

Παντως σιγουρα προτεινει έτοιμα ομοιοπαθητική σκευάσματα.Το εχω δει πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Γιατρεύει τη γαστρεντερίτιδα και ρίχνει τον πυρετό το τσίπουρο με τον μαιντανό??

ολα τα φυσικα γιατροσοφια εχουν μια βαση κ δρουν βοηθητικα αλλα τα φαρμακα στανταρ δεν τα αντικαθιστουν!το τσιπουρο ειναι οινοπνευμα κ χωνευτικο οποτε μαλλον βοηθαει στα στομαχικα αμα ηταν κατι σαν βαρυστομαχια γιαυτο περασε σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Εχουν πραγματι πολλες γνωσεις για τα παραδοσιακα γιατροσοφια σε εκεινες τις περιοχες-οσο πιο ανατολη τοσο περισσοτερο, οσο ερχομαστε στα δυτικα χανεται ολη αυτη η σοφια και τα βλεπουμε "οπισθοδρομικα" και "επικινδυνα". Εγω εκει που σταματησα να γελαω, ηταν μια φορα που ξαφνικα ανεβασα πυρετο, αρχισα να εχω ριγος και να ανακατευομαι (μαλλον αρχη γαστρεντεριτιδας) και εκανα αυτο που μου προτειναν, σε 5 λεπτα εγινα περδικι, και ο πυρετος κατεβηκε αμεσως και η ανακατωσουρα εφυγε: σε ενα σφηνακι τσιπουρο ψιλοκοβεις μια σκελιδα σκορδο και ασπρο πατο :grin:

Αυτή η συνταγή θα αρέσει πολύ στους άντρες, θα έχουν κ δικαιολογία να πιουν!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Γιατρεύει τη γαστρεντερίτιδα και ρίχνει τον πυρετό το τσίπουρο με τον μαιντανό??

Δεν έγραψα μαϊντανό αλλά σκόρδο το οποίο είναι από τα πιο ισχυρά αντιβιοτικά της φύσης.

Just now, ninaki80 είπε:

ολα τα φυσικα γιατροσοφια εχουν μια βαση κ δρουν βοηθητικα αλλα τα φαρμακα στανταρ δεν τα αντικαθιστουν!το τσιπουρο ειναι οινοπνευμα κ χωνευτικο οποτε μαλλον βοηθαει στα στομαχικα αμα ηταν κατι σαν βαρυστομαχια γιαυτο περασε σιγουρα!

Βαρυστομαχια με ρίγος,πυρετό και ναυτία δεν γνωρίζω :grin:

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 said:

ολα τα φυσικα γιατροσοφια εχουν μια βαση κ δρουν βοηθητικα αλλα τα φαρμακα στανταρ δεν τα αντικαθιστουν!το τσιπουρο ειναι οινοπνευμα κ χωνευτικο οποτε μαλλον βοηθαει στα στομαχικα αμα ηταν κατι σαν βαρυστομαχια γιαυτο περασε σιγουρα!

Βαρυστομαχιά ναι! Και εμένα με βοηθάει! Όχι όμως ότι ρίχνει τον πυρετό και γιατρεύει την γαστρεντερίτιδα είτε είναι ιογενής είτε μικροβιακή.
 

Just now, Sentir...natureza said:

Δεν έγραψα μαϊντανό αλλά σκόρδο το οποίο είναι από τα πιο ισχυρά αντιβιοτικά της φύσης.

Θα πρέπει να είναι όντως πολύ ισχυρό για να πέρασαν όλα με μια σκελίδα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Βαρυστομαχιά ναι! Και εμένα με βοηθάει! Όχι όμως ότι ρίχνει τον πυρετό και γιατρεύει την γαστρεντερίτιδα είτε είναι ιογενής είτε μικροβιακή.
 

Θα πρέπει να είναι όντως πολύ ισχυρό για να πέρασαν όλα με μια σκελίδα!

Επίσης, το πήρα μέσα σε 5 λεπτά απο την στιγμή που το έπαθα(ήταν και απότομο), ευτυχώς ήμαστε μαζί εκείνη την ώρα και πιθανότατα το πρόλαβα από το να εξελιχθεί. Γενικώς, οποιαδήποτε φυσική θεραπεία την ξεκινάς με το πρώτο σύμπτωμα εχει καλύτερα αποτελέσματα.Την επόμενη φορά που θα νιώσεις να σε γρατζουναει ο λαιμός (αρχή πονόλαιμου) κάνε γαργαρες με μαγειρική σόδα, πιθανότατα δεν θα εξελιχθεί σε ασθένεια.Επισης, μόλις νιώσεις ότι θα σε πιάσει κρυωμα πχ κομάρες, κρυώματα κλπ πιες ρόφημα σαμπουκου ή εχινατσεας, θα εκπλαγεις με το πόσο ξυστά θα το περάσεις.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Επίσης, το πήρα μέσα σε 5 λεπτά απο την στιγμή που το έπαθα(ήταν και απότομο), ευτυχώς ήμαστε μαζί εκείνη την ώρα και πιθανότατα το πρόλαβα από το να εξελιχθεί. Γενικώς, οποιαδήποτε φυσική θεραπεία την ξεκινάς με το πρώτο σύμπτωμα εχει καλύτερα αποτελέσματα.Την επόμενη φορά που θα νιώσεις να σε γρατζουναει ο λαιμός (αρχή πονόλαιμου) κάνε γαργαρες με μαγειρική σόδα, πιθανότατα δεν θα εξελιχθεί σε ασθένεια.Επισης, μόλις νιώσεις ότι θα σε πιάσει κρυωμα πχ κορμάρες, κρυώματα κλπ πιες ρόφημα σαμπουκου ή εχινατσεας, θα εκπλαγεις με το πόσο ξυστά θα το περάσεις.

Εμένα στην αρχή του πονόλαιμου (αρχή αρχή όμως, πρώτο άντε δεύτερο γρατζούνισμα) με βοηθάει το σπρέι προπόλης. Ένα συγκεκριμένο όμως. Έχω κάνει κάβα γιατί δεν το βρίσκω εύκολα. Το έχω πάρει και στη μαμά μου και την αδερφή μου και έχουν πάθει πλάκα. Από προχθές πονάει ο λαιμός μου και δεν ξέρω πώς ξεχάστηκα και το θυμήθηκα χθες. Τώρα είμαι με algofren , αλλιώς δεν την παλεύω :-|

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εμένα στην αρχή του πονόλαιμου (αρχή αρχή όμως, πρώτο άντε δεύτερο γρατζούνισμα) με βοηθάει το σπρέι προπόλης. Ένα συγκεκριμένο όμως. Έχω κάνει κάβα γιατί δεν το βρίσκω εύκολα. Το έχω πάρει και στη μαμά μου και την αδερφή μου και έχουν πάθει πλάκα. Από προχθές πονάει ο λαιμός μου και δεν ξέρω πώς ξεχάστηκα και το θυμήθηκα χθες. Τώρα είμαι με algofren , αλλιώς δεν την παλεύω :-|

Βεβαια και η προπολη είναι από τα πιο δυνατά φυσικά θεραπευτικά μέσα:)

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δεν έγραψα μαϊντανό αλλά σκόρδο το οποίο είναι από τα πιο ισχυρά αντιβιοτικά της φύσης.

Βαρυστομαχια με ρίγος,πυρετό και ναυτία δεν γνωρίζω :grin:

οχι γινετε αν σε πειραξει ενα φαγητο να κανεις κ πυρετο κανονικοτατα κ μολις το αποβαλει ο οργανισμος συνερχεσε . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

οχι γινετε αν σε πειραξει ενα φαγητο να κανεις κ πυρετο κανονικοτατα κ μολις το αποβαλει ο οργανισμος συνερχεσε . 

Ε ναι αλλά αυτό δεν είναι βαρυστομαχια απλώς αυτό είναι μάλλον δυσανεξια /τροφικη δηλητήριαση

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

Πάντως ο διαχωρισμός "χημικών" και "φυσικών" φαρμάκων είναι αυθαίρετος. Και τα..."φυσικά" σκευάσματα χημικές ενώσεις είναι. :P  Εκτός αν μιλάτε για συνθετικά φάρμακα, δηλαδή ενώσεις που δημιουργούνται στο εργαστήριο.  Αλλά κι εκεί το να αναφερόμαστε στα φάρμακα λες και είναι δηλητήρια, είναι αποπροσανατολιστικό. Όλες οι χημικές ουσίες απαντώνται στη φύση...αυτό που κάνει η φαρμακευτική έρευνα είναι να τις συνδυάζει αποτελεσματικά και με ασφάλεια...κι αυτό έχει κάποιο κόστος.

 

Δεν είναι η μόνη λύση τα εμπορικά φάρμακα, αλλά είναι σαφώς η ασφαλέστερη.....τίποτα άλλο δεν περνάει μέσα από τόσα στάδια ελέγχου και δεν προστατεύεται από το βασικότερο στάδιο που είναι η συνταγογράφηση από γιατρό....υπάρχουν πολλές φυσικές ουσίες που λύνουν προβλήματα (και συχνά είναι βάση για εμπορικά φάρμακα), αλλά στα λάθος χέρια και με λάθος χειρισμό σκοτώνουν.

 

Επίσης για να λέμε και του στραβού το δίκιο, στη Ρωσία που αναφέρθηκε ως παράδειγμα (και αποτελεί ίσως τη μέκκα των αντιεμβολιαστών και των θεωριών συνομωσίας γενικότερα), γνωρίζετε πόσο είναι το προσδόκιμο ζωής σε σχέση με τη Δύση; Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ως παράδειγμα προς μίμηση....Ομοίως όταν μιλάμε και για παλαιότερες εποχές, όπου στα 6 παιδιά ζούσαν τα 4....

 

Όσο για την ομοιοπαθητική, είναι σαφώς ψευδοεπιστήμη προς το παρόν. Μετά από 200 χρόνια καμία απόδειξη δεν υπάρχει οτι δουλεύει περισσότερο από το placebo effect. Ο λόγος που υπάρχει σε ορισμένα συστήματα υγείας ως εναλλακτική πρακτική είναι κυρίως ερευνητικός ή έχει να κάνει με λόμπι σε συγκεκριμένες χώρες...για παράδειγμα υπάρχουν μερικές πρακτικές πολύ συνηθισμένες στη Γαλλία ή τη Γερμανία, απλώς και μόνο γιατί υπάρχουν πολλοί που τις εξασκούν.

Φυσικά η χημεία υπάρχει παντού, στη συνθετική χημεία αναφερομαι όταν λέω χημικά φάρμακα. Δεν ξέρω γιατί όποτε κάποιος γράφει ότι δεν ακολουθεί την πεπατημένη τον βάζουν στο άλλο άκρο, ότι την απορρίπτει πλήρως και τα θεωρεί "δηλητήρια". Προσωπικά, όπως έχω ξαναγράψει, δεν απορριπτω την δυτική ιατρική αλλά είναι η έσχατη λύση για μένα.Η έσχατη όχι η ασφαλέστερη. Δεν μεταβολίζει το σώμα με τον ίδιο τρόπο τις φυσικές ουσίες και τις συνθετικές και προτιμώ να αποφύγω την απορρόφηση τέτοιων ουσιών από το σώμα μου. Όσον αφορά το προσδόκιμο ζωής, αλήθεια υπάρχει κανένα άλλο επιχείρημα; :-PΔεν είναι ο μόνος παράγοντας αυτός για την μακροζωια, κοιτάξτε τους μακροβιότερους ανθρώπους, Ιαπωνία, Ικαρία κλπ. 

Επίσης, σαφώς και όλα χρειάζονται προσοχή αλλά δεν βλέπω κανέναν να το υποστηρίζει αυτό για τα συνθετικά φάρμακα.Περισσότερη επικινδυνολογια υπάρχει από την μέρα των "δυτικών" για τα βότανα, παρά των "ανατολικών" για τα φάρμακα. Τι να εχει παίξει ρόλο λο σε αυτό; Ισως καθολική αποδοχή της δυτικής ιατρικής σαν την μοναδική αλήθεια; Ισως τον γιατρό σαν την μοναδική εξουσία; Προφανώς, υπάρχουν επικίνδυνα βότανα. Το ντατουρα είναι παντού στους δρομους αλλά με μικρή ποσότητα μπορείς να πεθάνεις. Είναι αυτός λόγος να αρνηθούμε όλα τα βότανα; Η σωστή χρήση και το μέτρο ει αι η χρυσή τομή όπως έχουμε ξαναπεί. 

Τέλος, στην Ευρώπη όντως υπάρχουν περισσότεροι άνθρωποι που εξασκουν τις εναλλακτικές θεραπείες και πολλοί άνθρωποι που τις αποδέχονται, μάλλον γιατί λειτουργούν; 

 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γενικα ενας ενηλικας που μπορει να αξιολογησει την κατασταση του ειναι καλο να δοκιμαζει ολες τις λυσεις της φυσης πρωτα πριν καταφυγει σε καποιο φαρμακο μιλαμε παντα για ιωσεις πονοκεφαλους κτλ οχι για κατι πιο πολυπλοκο. τωρα στα πολυ μικρα παιδια που ειναι αρκετα δυσκολο να τα πεισουμε να κανουν κ το πιο απλο οπως στο κρυωμα πχ να πιουν αρκετο νερο ειναι πιο περιπλοκα τα πραγματα δεν πιστευω οτι πρεπει να τα φτασουμε τα πραγματα στα ακρα για να παρουν ενα φαρμακο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

 

Τέλος, στην Ευρώπη όντως υπάρχουν περισσότεροι άνθρωποι που εξασκουν τις εναλλακτικές θεραπείες και πολλοί άνθρωποι που τις αποδέχονται, μάλλον γιατί λειτουργούν; 

 

  H γιατί με την διάδοση του διαδικτύου σε ένα κοινό που δεν είναι σε θέση ούτε να καταλάβει τι είναι το διαδίκτυο, ούτε να αξιολογήσει τι διαβάζει, ξαφνικά ο πωλητής μαγικών ματζουνιών, ο κομπογιαννίτης της γειτονιάς και ο τρελός του χωριού, απέκτησαν ένα ευρύ κοινό;

 

Just now, ninaki80 είπε:

γενικα ενας ενηλικας που μπορει να αξιολογησει την κατασταση του ειναι καλο να δοκιμαζει ολες τις λυσεις της φυσης πρωτα πριν καταφυγει σε καποιο φαρμακο μιλαμε παντα για ιωσεις πονοκεφαλους κτλ οχι για κατι πιο πολυπλοκο. τωρα στα πολυ μικρα παιδια που ειναι αρκετα δυσκολο να τα πεισουμε να κανουν κ το πιο απλο οπως στο κρυωμα πχ να πιουν αρκετο νερο ειναι πιο περιπλοκα τα πραγματα δεν πιστευω οτι πρεπει να τα φτασουμε τα πραγματα στα ακρα για να παρουν ενα φαρμακο. 

 

Εξαρτάται το φάρμακο και την πάθηση. Αν μιλάμε ας πούμε για αγωγή για άσθμα ή για αντιβίωση λόγω στρεπτόκοκκου, ακόμη και αν χρειαστεί να πάμε στο νοσοκομείο για να γίνει σωστά η αγωγή, θα πάμε, προκειμένουν να ρισκάρουμε μία μόνιμη βλάβη, όσο δυσάρεστο και αν είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

  H γιατί με την διάδοση του διαδικτύου σε ένα κοινό που δεν είναι σε θέση ούτε να καταλάβει τι είναι το διαδίκτυο, ούτε να αξιολογήσει τι διαβάζει, ξαφνικά ο πωλητής μαγικών ματζουνιών, ο κομπογιαννίτης της γειτονιάς και ο τρελός του χωριού, απέκτησαν ένα ευρύ κοινό;

 

 

Εξαρτάται το φάρμακο και την πάθηση. Αν μιλάμε ας πούμε για αγωγή για άσθμα ή για αντιβίωση λόγω στρεπτόκοκκου, ακόμη και αν χρειαστεί να πάμε στο νοσοκομείο για να γίνει σωστά η αγωγή, θα πάμε, προκειμένουν να ρισκάρουμε μία μόνιμη βλάβη, όσο δυσάρεστο και αν είναι. 

μα αυτο λεω μιλαμε μονο για απλα πραγματα. κ στα παιδια ακομα κ στα απλα δεν μπορουμε να μην δωσουμε φαρμακα γιατι τα παιδια δεν μπορουν να συνεργαστουν με φυσικες μεθοδους ουτε να αξιολογησουν την κατασταση τους ακριβως . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

  H γιατί με την διάδοση του διαδικτύου σε ένα κοινό που δεν είναι σε θέση ούτε να καταλάβει τι είναι το διαδίκτυο, ούτε να αξιολογήσει τι διαβάζει, ξαφνικά ο πωλητής μαγικών ματζουνιών, ο κομπογιαννίτης της γειτονιάς και ο τρελός του χωριού, απέκτησαν ένα ευρύ κοινό

Και τι έχεις να πεις γι'αυτους (και δεν είναι λίγοι)  που όχι μόνο τα διαβάζουν ή υποστηρίζουν ότι τα εξασκούν αλλά τα εφαρμόζουν και θεραπευονται;Μάλλον ειναι τυχαίο;

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Και τι έχεις να πεις γι'αυτους (και δεν είναι λίγοι)  που όχι μόνο τα διαβάζουν ή υποστηρίζουν ότι τα εξασκούν αλλά τα εφαρμόζουν και θεραπευονται;Μάλλον ειναι τυχαίο;

 

1) Δεν είχαν τίποτα (που δε θα περνούσε μόνο του)

2) Δεν θεραπεύτηκαν 

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο έλαβα για πολλοστή φορα τα iδια βιντεακια από kemper.

Λεει ξεκαθαρα να μηνβπαιρνεις αντιβιωση αν έχεις στρεπτοκοκο.Το επόμενο δεν το ειδα αλλα απο τον τίτλο φαντάζομαι το περιεχόμενο".Οξεια λαρυγγιτιδα χωρις κορτιζόνη!"

Ειλικρινά δεν το γράφω για να εξόργισε την sentir.. 

Είναι ομως ξεκάθαρο ότι δεν προτεινει αλλα προτρέπει να μην ακολουθήσουν οι γονεις τις οδηγίες του πσιδιατρου κατά τη γνώμη μου.

Είναι πολύ πρόσφατα αυτα που λέγαμε γι αυτο κ το αναφερω .

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πριν από λίγο έλαβα για πολλοστή φορα τα iδια βιντεακια από kemper.

Λεει ξεκαθαρα να μηνβπαιρνεις αντιβιωση αν έχεις στρεπτοκοκο.Το επόμενο δεν το ειδα αλλα απο τον τίτλο φαντάζομαι το περιεχόμενο".Οξεια λαρυγγιτιδα χωρις κορτιζόνη!"

Ειλικρινά δεν το γράφω για να εξόργισε την sentir.. 

Είναι ομως ξεκάθαρο ότι δεν προτεινει αλλα προτρέπει να μην ακολουθήσουν οι γονεις τις οδηγίες του πσιδιατρου κατά τη γνώμη μου.

Είναι πολύ πρόσφατα αυτα που λέγαμε γι αυτο κ το αναφερω .

"Oξεια λαρυγγιτιδα χωρις κορτιζονη" αν πραγματικα το εχει βγαλει αυτο το πραγμα, το λες και ηθικη αυτουργια σε ανθρωποκτονια ! Σοβαρα τωρα κυκλοφορει κατι τοσο ακραιο; Tο να μην παρεις αντιβιωση στον στρεπροκοκο το καταλαβαινω: αυτη πουλαει ματζουνια, ο στρεπροκοκος ετσι κι αλλιως περναει και χωρις αγωγή στην οξεια φαση, και οταν το παιδι βρεθει με μια χρονια καρδιοπαθεια η κατεστραμμενα νεφρα καμια εικοσαρια χρονια αργοτερα, σιγα μην αποδειξεις οτι εφταιγε η κυρια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

"Oξεια λαρυγγιτιδα χωρις κορτιζονη" αν πραγματικα το εχει βγαλει αυτο το πραγμα, το λες και ηθικη αυτουργια σε ανθρωποκτονια ! Σοβαρα τωρα κυκλοφορει κατι τοσο ακραιο; Tο να μην παρεις αντιβιωση στον στρεπροκοκο το καταλαβαινω: αυτη πουλαει ματζουνια, ο στρεπροκοκος ετσι κι αλλιως περναει και χωρις αγωγή στην οξεια φαση, και οταν το παιδι βρεθει με μια χρονια καρδιοπαθεια η κατεστραμμενα νεφρα καμια εικοσαρια χρονια αργοτερα, σιγα μην αποδειξεις οτι εφταιγε η κυρια.

Ναι.αυτα τα βιντεακια κυκλοφορουν κατ επανσληψη.Και είμαι σιγουρη οτι πολυ θα ακολουθήσουν τις συμβουλες.

Δεν ήξερα ότι ο στρεπτοκοκος μπορει να προκαλέσει βλαβες στα νεφρα η στην καρδια.

Τώρα που το σκέφτομαι νομιζω οτιβτο εγραψα λάθος.Για σταφυλοκκοκο μιλαει μαλλον.

Για την οξεια λαρυγγιτιδα ομως ηταν ξεκάθαρος ο τίτλος.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.αυτα τα βιντεακια κυκλοφορουν κατ επανσληψη.Και είμαι σιγουρη οτι πολυ θα ακολουθήσουν τις συμβουλες.

Δεν ήξερα ότι ο στρεπτοκοκος μπορει να προκαλέσει βλαβες στα νεφρα η στην καρδια.

Τώρα που το σκέφτομαι νομιζω οτιβτο εγραψα λάθος.Για σταφυλοκκοκο μιλαει μαλλον.

Για την οξεια λαρυγγιτιδα ομως ηταν ξεκάθαρος ο τίτλος.

Ναι, στον στρεπτόκοκο ο βασικός λόγος που παίρνουμε αντιβίωση είναι οι μακροχρόνιες συνέπειες αν δε γίνει σωστή θεραπεία.

Σταφυλοκοκο χωρίς αντιβίωση, πώς δηλαδή; Εδώ σταφυλόκοκος συχνά θέλει νοσηλεία ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ναι, στον στρεπτόκοκο ο βασικός λόγος που παίρνουμε αντιβίωση είναι οι μακροχρόνιες συνέπειες αν δε γίνει σωστή θεραπεία.

Σταφυλοκοκο χωρίς αντιβίωση, πώς δηλαδή; Εδώ σταφυλόκοκος συχνά θέλει νοσηλεία ! 

Γιατι και καλά είναι τοπικό λεει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...