Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι κάνετε όταν τα παιδιά σας δεν τρώνε ενα φαγητό;


Recommended Posts

Καλησπέρα! Η μικρή μου έγινε 14 μηνών και άρχισε εδώ και λίγο καιρό να τρώει από τα φαγητά που τρώμε κι εμείς. Έτσι κι εγώ προσπαθώ να μαγειρεύω πιο υγιεινά χωρίς όμως να περιορίζομαι σε αυτά. Τελευταία όμως παρατηρώ ότι διαλέγει τα φαγητά που της αρέσουν και δυστυχώς είναι αρκετά αυτά που δεν θέλει. Κυρίως λαχανικά. Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις; αφήνετε το παιδί πεινασμένο και προσφέρετε αργότερα ένα ενδιάμεσο και βραδινό που ξέρετε ότι του αρέσει ώστε να μην πάει πεινασμένο για ύπνο; φτιάχνετε άλλο φαγητό; Ή ξαναδοκιμάζετε το ίδιο το βράδυ;  Σκέφτομαι ότι από τη μία μεριά είναι αρκετά μικρή για να την αφήσω πεινασμένη για κάποιες ώρες. Μέχρι δλδ το επόμενο γεύμα. Από την άλλη όμως να της φτιάχνω άλλο φαγητό δε μου φαίνεται και σωστό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Astrien είπε:

Καλησπέρα! Η μικρή μου έγινε 14 μηνών και άρχισε εδώ και λίγο καιρό να τρώει από τα φαγητά που τρώμε κι εμείς. Έτσι κι εγώ προσπαθώ να μαγειρεύω πιο υγιεινά χωρίς όμως να περιορίζομαι σε αυτά. Τελευταία όμως παρατηρώ ότι διαλέγει τα φαγητά που τις αρέσουν και δυστυχώς είναι αρκετά αυτά που δεν θέλει. Κυρίως λαχανικά. Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις; αφήνετε το παιδί πεινασμένο και προσφέρετε αργότερα ένα ενδιάμεσο και βραδινό που ξέρετε ότι του αρέσει ώστε να μην πάει πεινασμένο για ύπνο; φτιάχνετε άλλο φαγητό; Ή ξαναδοκιμάζετε το ίδιο το βράδυ;  Σκέφτομαι ότι από τη μία μεριά είναι αρκετά μικρή για να την αφήσω πεινασμένη για κάποιες ώρες. Μέχρι δλδ το επόμενο γεύμα. Από την άλλη όμως να της φτιάχνω άλλο φαγητό δε μου φαίνεται και σωστό.α

 Θα έλεγα μια μέση λύση: βάζεις στο πιάτο πάνω από ένα πράγματα για αρχή. Αν π.χ. δεν τρώει φασολάκια, βάλει και πατάτα ή ψωμί, ή λίγο κρέας. Αλλά δεν δίνεις κάτι άσχετο, π.χ. αν δε φάει τα φασολάκια, δε σερβίρεις σε μισή ώρα γιαούρτι ή τυροπιτάκια, απλά θα μάθει να περιμένει το σνακ αντί για το γεύμα. Αν κάτι δεν το φάει, συνεχίζεις στο επόμενο γεύμα να προσφέρεις και αυτό, και ξανά ίσως την άλλη μέρα. Όχι σαν τιμωρία, αλλά εξοικειωση, τα μωρά θέλουν πολλές φορές για να συνηθίσουν κάτι. Αν τώρα πολλές φορές το ίδιο π.χ. λαχανικό την αναγουλιάζει, απόσυρέ το για λίγο και δοκίμασε αργότερα, όλοι έχουμε φαγητά που σιχαινόμαστε, οπότε άλλο το να μη φάει ποτέ κανενα λαχανικό, άλλο να μισεί πχ. την τοματοσαλάτα ή τις μπάμιες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την ΑΡΓΚ,  επίσης ειδα ενα πολυ ενδιαφέρον βιντεο για αυτο το θεμα: 

. Πάντως μη σε αγχώνει μπορεί  να χρειαστεί να δώσεις κατι και 20 φορες για να το φαει το παιδι.. Γενικα υπομονή και οχι πίεση.. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ειχα την ιδια απορια!εμενα πχ δεν τρωει το αυγο!το εφαγε στην αρχη 2-3 φορεσ και εδειχνε και ενθουσιασμο..απο εκει και περα δεν θελει να το βλεπει!!ουτε ομελετα οουτε σε αυγοφετες..οποτε το τρωει με τα μπιφτεκια..σημερα πχ επειδη ηθελα να φαει λαχανικα(τα τρωει γενικα) αλλα ειπα να συνδυασω και το αυγο..του εφτιαξα μπιφτεκι λαχανικων..για δοκιμασε κατι τετοιο..μπορει να της αρεσει..ηταν πολυ ωραιο η αληθεια ειναι φαγαμε και εμεις!!ουτε καταλαβαινει τα λαχανικα διοτι τα ειχα λιωσει στο μουλτι και δν υπηρχαν κομματακια !!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλησπερα!ειχα την ιδια απορια!εμενα πχ δεν τρωει το αυγο!το εφαγε στην αρχη 2-3 φορεσ και εδειχνε και ενθουσιασμο..απο εκει και περα δεν θελει να το βλεπει!!ουτε ομελετα οουτε σε αυγοφετες..οποτε το τρωει με τα μπιφτεκια..σημερα πχ επειδη ηθελα να φαει λαχανικα(τα τρωει γενικα) αλλα ειπα να συνδυασω και το αυγο..του εφτιαξα μπιφτεκι λαχανικων..για δοκιμασε κατι τετοιο..μπορει να της αρεσει..ηταν πολυ ωραιο η αληθεια ειναι φαγαμε και εμεις!!ουτε καταλαβαινει τα λαχανικα διοτι τα ειχα λιωσει στο μουλτι και δν υπηρχαν κομματακια !!

 

Το αυγό έχει έντονη μυρωδιά και σε πολύ κόσμο φέρνει αηδία. Εγώ δεν έφαγα σαν παιδί παρά μόνο κρυμμένο σε φαγητά, και σαν ενήλικας ανακάλυψα ότι μπορώ να φάω ομελέτα, αν έχει χτυπηθεί καλά και δεν μυρίζει, αλλά αλλιώς πρέπει κυριολεκτικά να κλείσω τη μύτη μου. Ευτυχώς είναι τρόφιμα που μπαίνει σε πολλές συνταγές, οπότε είναι εύκολο να πάρεις όσο χρειάζεσαι (και μάλλον και πολύ παραπάνω) από φαγητά που το περιέχουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Συμφωνώ με την ΑΡΓΚ,  επίσης ειδα ενα πολυ ενδιαφέρον βιντεο για αυτο το θεμα: 

. Πάντως μη σε αγχώνει μπορεί  να χρειαστεί να δώσεις κατι και 20 φορες για να το φαει το παιδι.. Γενικα υπομονή και οχι πίεση.. 

Πολύ διευκρινιστικό το βίντεο! Σε ευχαριστώ πολύ. Τα βρίσκω όλα όσα λέει η κυρία Τζωρτζακάκη πολύ σωστά. Απλά μερικές φορές λίγο δύσκολα να εφαρμοστούν! Σκέφτομαι μήπως όντως θηλάζει πολύ και γι αυτό δεν τρώει πολύ. Γέλασα πολύ με το παράδειγμα στις κούνιες. 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, εμείς κάνουμε πάνω κάτω ότι σου είπε η @ΑΡΓΚ. Προσφέρω δύο με τρεις επιλογές, ότι έχουμε στο τραπέζι δηλαδή και συνήθως κάτι τρώει από όλα αυτά. Εάν όχι, τότε περιμένει για το σνακ, το οποίο θα της το δώσω λίγο νωρίτερα από ότι συνήθως, αλλά όχι κολλητά με το γεύμα. Θεωρώ ότι δεν είναι μια καλή στρατηγική το να μαγειρεύεις δεύτερο φαγητό επειδή δεν έφαγε το πρώτο. Το φαγητό είναι ένα και το τρώμε όλοι μαζί ως οικογένεια. Είναι και εμένα σχεδόν 14 και από 7 μηνών τρώει ότι τρώμε και εμείς (χωρίς αλάτι) και νομίζω ότι το έχει καταλάβει, πως όλοι τρώμε το ίδιο. Τρώει μόνη της ή την ταΐζεις εσύ? Στην δική μας περίπτωση έχω δει ότι δεν θέλει να την ταΐζω, αν της δώσω κάτι εγώ θα κλείσει ερμητικά το στόμα και δεν θα το δοκιμάσει, αν το βάλω στο πιάτο της ίσως και να το φάει. Της δώσαμε και κουταλοπιρουνα τώρα, χαίρεται που τρώει όπως εμείς και τα δοκιμάζει σχεδόν όλα πλέον. Ακόμη και φαγητά που όταν έτρωγε με τα χέρια, δεν τα δοκίμαζε. 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το μεσημεριανό της το τάιζω εγώ τις περισσότερες φορές. Ώστε να τρώει και σούπες ή να της τα πατάω λίγο με το πιρούνι αν είναι κάτι σε μέγεθος που είναι επικίνδυνο να πνιγεί πχ αρακάς. Στα υπόλοιπα γεύματα τρώει κυρίως μόνη της πχ τα φρούτα και το ψωμάκι εκτός αν τύχει να της εχω γιαούρτι ή τραχανά.  Της δίνω ένα κουταλάκι στο χέρι να δοκιμάζει κι αυτή αλλά προς το παρόν το φαγητό προσγειώνεται παντού εκτός από το στόμα της.  Μετά εκνευρίζεται και δε θέλει να φάει ή τρώει με τα χέρια λίγο και γίνεται μούρτσος.  

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβαίνω ότι εκνευριζεται όταν δεν τα καταφέρνει. Σε εμάς έκανε baby led weaning από την αρχή, δεν έφαγε ποτέ αλεσμένα-πατημένα δηλαδή, μόνο κομμάτια, οπότε καταφέρνει πλεον να τα φάει όλα με τα χέρια: αρακά, φακες κλπ κλπ. Τα πιάνει ένα ένα με τα χέρια της και τα βάζει στο στόμα. Αλλά πήρε καιρό μεχρι να μάθει, οπότε έχε υπομονη και εμπιστοσύνη στο παιδί και σε λίγο καιρό θα τα καταφέρνει μια χαρά, άρα μπορεί και να δοκιμάζει περισσότερα φαγητά :) καλή τύχη :)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Ναι το καταλαβαίνω ότι εκνευριζεται όταν δεν τα καταφέρνει. Σε εμάς έκανε baby led weaning από την αρχή, δεν έφαγε ποτέ αλεσμένα-πατημένα δηλαδή, μόνο κομμάτια, οπότε καταφέρνει πλεον να τα φάει όλα με τα χέρια: αρακά, φακες κλπ κλπ. Τα πιάνει ένα ένα με τα χέρια της και τα βάζει στο στόμα. Αλλά πήρε καιρό μεχρι να μάθει, οπότε έχε υπομονη και εμπιστοσύνη στο παιδί και σε λίγο καιρό θα τα καταφέρνει μια χαρά, άρα μπορεί και να δοκιμάζει περισσότερα φαγητά :) καλή τύχη :)

Το δικό σου το παιδακι τρώει δηλαδή από όλα; μαγειρεύεις κανονικά 1 φαγητό για όλους; και τι γίνεται με τις σούπες ή το γιαούρτι; προσπάθησα να το δοκιμάσω κι εγώ να την αφήσω να φάει μόνη της και γενικά την αφήνω να πειραματίζεται με το φαγητό. Αλλά δεν τρώει σχεδόν τπτ. Γι αυτό της δίνω κι εγώ με το κουτάλι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν τρώει από όλα, δεν τα πάει πολύ καλά με τα λαχανικά. Ενίοτε βεβαια όταν δεν προσπαθώ να την ταισω, αλλά της το βάζω απλά στο πιάτο της θα τα δοκιμασει. Αυτό εξαρτάται άμεσα από το πόσο πολύ πεινάει κιόλας. Αλλά σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι δείχνει περιέργεια για το φαγητό και τα πιάνει ολα να τα βάλει στο στόμα. Επίσης λαχανικά που πριν από 2-3 μήνες δεν έτρωγε, όπως για παράδειγμα το μπρόκολο, τώρα τα τρώει με ευχαρίστηση. Οπότε προσπάθησε πάλι σε λίγο καιρό με κάτι που δεν θέλει τώρα. Ναι μαγειρεύω ένα φαγητό από τότε που άρχισε να τρώει κάτι πάραπανω από τους απλούς συνδυασμούς 2-3 λαχανικων  δηλαδή περίπου από 7 μηνών. Όπως σου είπα ξεκίνησε κατ ευθείαν με κομμάτια και στην αρχή ούτε έδειχνε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το φαγητό, ούτε και τα κατάφερνε καλά, οπότε σταματούσε γρήγορα. Της πήρε 2 μήνες περίπου να μάθει να τρώει καλά. Τώρα θα δοκιμάσει τα πάντα όταν είναι στο πιάτο της και μερικά θα τα απορρίψει. Με τις σούπες, δεν της κανω βελουτε για να μπορεί να φάει κι αυτή μαζί μας τα κομμάτια. Απλά δεν της δίνω το ζουμί. Πχ πατάτες, καρότα, κοτόπουλο, μπρόκολα, κουνουπίδι, ψάρι (όταν έχουμε ψαροσουπα). Γιαούρτι της έδινα εγώ με το κουτάλι, αλλα από τοτε που της δώσαμε κουτάλι, θέλει να το τρώει μόνη της. Εννοείται ότι υπάρχουν γιαούρτια παντού γύρω της ακόμη και στον τοίχο, και που και που μου ζητάει να την βοηθήσω λίγο, της βάζω λίγο γιαούρτι στο κουτάλι της και το φέρνει μετά στο στόμα/μύτη/πηγούνι της. Γενικά την τάιζα και εγώ με τα χέρια μου μέχρι που είδα ότι τρώει καλύτερα όταν τρώει μόνη της. Είναι στο παιδί, δωστου πρωτοβουλία και αυτό θα σου δείξει τον δρόμο. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2019 at 3:43 ΜΜ, Astrien είπε:

Καλησπέρα! Η μικρή μου έγινε 14 μηνών και άρχισε εδώ και λίγο καιρό να τρώει από τα φαγητά που τρώμε κι εμείς. Έτσι κι εγώ προσπαθώ να μαγειρεύω πιο υγιεινά χωρίς όμως να περιορίζομαι σε αυτά. Τελευταία όμως παρατηρώ ότι διαλέγει τα φαγητά που της αρέσουν και δυστυχώς είναι αρκετά αυτά που δεν θέλει. Κυρίως λαχανικά. Ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις; αφήνετε το παιδί πεινασμένο και προσφέρετε αργότερα ένα ενδιάμεσο και βραδινό που ξέρετε ότι του αρέσει ώστε να μην πάει πεινασμένο για ύπνο; φτιάχνετε άλλο φαγητό; Ή ξαναδοκιμάζετε το ίδιο το βράδυ;  Σκέφτομαι ότι από τη μία μεριά είναι αρκετά μικρή για να την αφήσω πεινασμένη για κάποιες ώρες. Μέχρι δλδ το επόμενο γεύμα. Από την άλλη όμως να της φτιάχνω άλλο φαγητό δε μου φαίνεται και σωστό.

 

δεν αφησα,ουτε θα αφηνα ποτε το παιδι μου νηστικο επειδη δεν θα φαει πχ τα φασολακια που θα του σερβιρω στην ηλικια των 14 μηνων...αλλο το να εξοικιωθει ενα μωρο με τις τροφες και αλλο  να το αφηνουμε νηστικο επειδη δεν τρωει το φαγητο που του προσφερουμε...θεωρειτε οτι παιρνει μηνυμα εξοικιωσης αν στο επομενο γευμα του ξαναπροσφερουμε το ιδιο φαγητο ή το αφησουμε χωρις γευμα οταν πειναει??το μωρο των 14 μηνων?? που τα περισσοτερα τρωνε ακομα τα νεροβραστα λιωμενα??

 

αλλο να του βαζει στο πιατακι του να δοκιμαζει απο ολες τις τροφες και αλλο να το αφηνεις χωρις γευμα...ειναι απλα...ενα μωρο!!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2019 at 12:23 ΠΜ, Astrien είπε:

Η αλήθεια είναι πως το μεσημεριανό της το τάιζω εγώ τις περισσότερες φορές. Ώστε να τρώει και σούπες ή να της τα πατάω λίγο με το πιρούνι αν είναι κάτι σε μέγεθος που είναι επικίνδυνο να πνιγεί πχ αρακάς. Στα υπόλοιπα γεύματα τρώει κυρίως μόνη της πχ τα φρούτα και το ψωμάκι εκτός αν τύχει να της εχω γιαούρτι ή τραχανά.  Της δίνω ένα κουταλάκι στο χέρι να δοκιμάζει κι αυτή αλλά προς το παρόν το φαγητό προσγειώνεται παντού εκτός από το στόμα της.  Μετά εκνευρίζεται και δε θέλει να φάει ή τρώει με τα χέρια λίγο και γίνεται μούρτσος.  

Δεν είμαι πολύ έμπειρη στο θέμα γιατί εμένα είναι μόλις ενός και ακόμα τρώει απ' όλα. Απλώς απορώ: τι φρούτα δίνεις να φάει μόνη της που δεν φοβάσαι μην πνιγεί αλλά φοβάσαι μην πνιγεί πχ με τον αρακά; Γιατί ο δικός μου από τα πρώτα που δοκίμασε με το χέρι ήταν ο αρακάς σπυρί σπυρί. Προφανώς δεν τον δίνω έτσι, αλλά με το κουτάλι. Αλλά του άρεσε να βλέπει τα μπιλάκια και να τα ψαρεύει! Τα λαχανικά που έχουν και χρώματα, μήπως να τα δίνεις σε πιο ολοκληρωμένες μορφές; Πχ μαλακό καρότο ή παντζάρι σε στικ ή σε κομμάτια που μπορεί να μασουλήσει. Ή το μπρόκολο σε φουντίτσες. Και τα φασολάκια να τα πιάσει με το χέρι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν είμαι πολύ έμπειρη στο θέμα γιατί εμένα είναι μόλις ενός και ακόμα τρώει απ' όλα. Απλώς απορώ: τι φρούτα δίνεις να φάει μόνη της που δεν φοβάσαι μην πνιγεί αλλά φοβάσαι μην πνιγεί πχ με τον αρακά; Γιατί ο δικός μου από τα πρώτα που δοκίμασε με το χέρι ήταν ο αρακάς σπυρί σπυρί. Προφανώς δεν τον δίνω έτσι, αλλά με το κουτάλι. Αλλά του άρεσε να βλέπει τα μπιλάκια και να τα ψαρεύει! Τα λαχανικά που έχουν και χρώματα, μήπως να τα δίνεις σε πιο ολοκληρωμένες μορφές; Πχ μαλακό καρότο ή παντζάρι σε στικ ή σε κομμάτια που μπορεί να μασουλήσει. Ή το μπρόκολο σε φουντίτσες. Και τα φασολάκια να τα πιάσει με το χέρι. 

Από φρούτα τρώει σχεδόν τα πάντα. Αχλάδι πολύ μαλακό και μανταρίνι σε μικρά κομμάτια, σταφύλια πού και πού  κομμένα στη μέση, μπανάνα(αν και την αποφεύγω λόγω δυσκοιλιοτητας), βατόμουρα, φραμπουάζ, μήλο σε πολύ λεπτές φλούδες. Απλά τον αρακά δεν μπορεί να τον μασήσει επειδή είναι χοντρή η φλούδα του νομίζω.  Η αλήθεια είναι με το μεσημεριανό δεν το προσπάθησα και πολύ γτ ήθελα να της το δίνω εγώ ώστε να βάζω και ζουμακι για να παίρνει πιο πολλά υγρά. Και να τρώει και ποσότητα ώστε να χορταίνει. Τώρα άμα της το δοκιμάσω μπορεί και τον αρακά να τον καταφερει. Απλά με φοβίζει λίγο και το μέγεθος. Αν και τα σταφύλια τα τρώει χωρίς μεγάλη δυσκολία ίσως γιατί της αρέσουν κιόλας.

1 ώρα πρίν, magdoulini είπε:

 

δεν αφησα,ουτε θα αφηνα ποτε το παιδι μου νηστικο επειδη δεν θα φαει πχ τα φασολακια που θα του σερβιρω στην ηλικια των 14 μηνων...αλλο το να εξοικιωθει ενα μωρο με τις τροφες και αλλο  να το αφηνουμε νηστικο επειδη δεν τρωει το φαγητο που του προσφερουμε...θεωρειτε οτι παιρνει μηνυμα εξοικιωσης αν στο επομενο γευμα του ξαναπροσφερουμε το ιδιο φαγητο ή το αφησουμε χωρις γευμα οταν πειναει??το μωρο των 14 μηνων?? που τα περισσοτερα τρωνε ακομα τα νεροβραστα λιωμενα??

 

αλλο να του βαζει στο πιατακι του να δοκιμαζει απο ολες τις τροφες και αλλο να το αφηνεις χωρις γευμα...ειναι απλα...ενα μωρο!!

Δλδ είσαι της άποψης μαγειρεύω 2 φαγητά και όποιο φάει; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Astrien είπε:

Από φρούτα τρώει σχεδόν τα πάντα. Αχλάδι πολύ μαλακό και μανταρίνι σε μικρά κομμάτια, σταφύλια πού και πού  κομμένα στη μέση, μπανάνα(αν και την αποφεύγω λόγω δυσκοιλιοτητας), βατόμουρα, φραμπουάζ, μήλο σε πολύ λεπτές φλούδες. Απλά τον αρακά δεν μπορεί να τον μασήσει επειδή είναι χοντρή η φλούδα του νομίζω.  Η αλήθεια είναι με το μεσημεριανό δεν το προσπάθησα και πολύ γτ ήθελα να της το δίνω εγώ ώστε να βάζω και ζουμακι για να παίρνει πιο πολλά υγρά. Και να τρώει και ποσότητα ώστε να χορταίνει. Τώρα άμα της το δοκιμάσω μπορεί και τον αρακά να τον καταφερει. Απλά με φοβίζει λίγο και το μέγεθος. Αν και τα σταφύλια τα τρώει χωρίς μεγάλη δυσκολία ίσως γιατί της αρέσουν κιόλας.

Δλδ είσαι της άποψης μαγειρεύω 2 φαγητά και όποιο φάει; 

ΚΟίτα δεν ξέρω τα γούστα κάθε παιδιού. Αλλά φαντάσου, εμένα τρώει κομμάτια εδώ και 4 μήνες. Και το κρέας σε ίνες. Μήλο όμως δίνω μόνο τριμμένο στον τρίφτη και μαλακό αχλάδι τον τελευταίο μήνα. Σταφύλι δεν έχω δώσει. Γι' αυτό εξεπλάγην με τον αρακά! 

 

Στο μεσημεριανό ακολουθώ διπλή μέθοδο. Δηλαδή του βάζω μπροστά το πιατάκι που έχω πατάτα, καρότο ή σελινόριζα σε κομμάτια που θα πιάσει  μόνος του. Λέω αυτά γιατί είναι τα στάνταρ. Μπορεί να έχω και παντζάρια ή μπρόκολα, πάλι θα φάει μόνος του από αυτά με το χέρι. Το κρέας από μόνος του σπάνια το παίρνει στην αρχή, του δίνω εγώ κομματάκια με το χέρι ή το κουτάλι, αφού τα βουτάω στο ζουμάκι. Αν έχει φασολάκια, ψαρεύει μερικά με το χέρι, αλλιώς τα κόβω κομματάκια. Τον αρακά με το κουτάλι αλλά μπορεί να παίξει και μόνος του. Φακές, ρεβύθια, σπανακόρυζο, ταϊζω. Προς το τέλος του γεύματος παίρνει και κομμάτια κρέας με το χέρι. Αλλά φυσικά στο κρέας ειδικά επιμένω. Νομίζω εξάλλου ότι αυτό είναι και το πιο βασικό για σίδηρο και πρωτεΐνες και τα άλλα είναι συνοδευτικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Astrien είπε:

 

Δλδ είσαι της άποψης μαγειρεύω 2 φαγητά και όποιο φάει; 

 

οχι...απλα να μαγειρευεις φαγητα που ενα παιδι 14 μηνων, θα φαει...μιλαμε για την συγκεκριμενη ηλικια,οχι για νηπιο που εκει μπορεις να συννενοηθεις και να κουβεντιασεις...αυτο δεν σημαινει οτι μεγαλωνοντας το παιδακι,δεν θα μαθει να τρωει ενα πιατο φασολακια ή αρακα σε κανονικη μεριδα...η ηλικια ομως του δικου σου παιδιου δεν ειναι για μια μεριδα φασολακια ή μια μεριδα αρακα για να χορτασει...δωστα για την γευση και οσο ανοιγει το στομα,συνεχισε...αλλα η λογικη το αφηνω νηστικο,με ξεπερναει κοριτσια και βλεπω μαλλον ειμαι η μονη που αισθανομαι ετσι...τα παιδια σε αυτες τις ηλικιες χρειαζονται υδαρη φαγητα με πολλα υλικα μεσα,για να παιρνουν οσο περισσοτερες βιταμινες μπορουν και να τρωνε ποσοτητα...οχι εκμαθηση του "εγω μαγειρευω αυτο αν σου αρεσει,αν δεν σου αρεσει μην τρως..."

αποψεις παντα...

 

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , magdoulini είπε:

 

οχι...απλα να μαγειρευεις φαγητα που ενα παιδι 14 μηνων, θα φαει...μιλαμε για την συγκεκριμενη ηλικια,οχι για νηπιο που εκει μπορεις να συννενοηθεις και να κουβεντιασεις...αυτο δεν σημαινει οτι μεγαλωνοντας το παιδακι,δεν θα μαθει να τρωει ενα πιατο φασολακια ή αρακα σε κανονικη μεριδα...η ηλικια ομως του δικου σου παιδιου δεν ειναι για μια μεριδα φασολακια ή μια μεριδα αρακα για να χορτασει...δωστα για την γευση και οσο ανοιγει το στομα,συνεχισε...αλλα η λογικη το αφηνω νηστικο,με ξεπερναει κοριτσια και βλεπω μαλλον ειμαι η μονη που αισθανομαι ετσι...τα παιδια σε αυτες τις ηλικιες χρειαζονται υδαρη φαγητα με πολλα υλικα μεσα,για να παιρνουν οσο περισσοτερες βιταμινες μπορουν και να τρωνε ποσοτητα...οχι εκμαθηση του "εγω μαγειρευω αυτο αν σου αρεσει,αν δεν σου αρεσει μην τρως..."

αποψεις παντα...

 

Γι αυτό και άνοιξα το θέμα. Για να πάρω απόψεις. Επειδη σαν παιδί κι εγώ έτρωγα σχεδόν μόνο μακαρόνια και πατάτες και σαν ενήλικη πλέον άρχισα να τρώω περισσότερα φαγητά( αν και πάλι δεν τα τρώω όλα),ξέρω πώς η μητερα μου με αυτόν τον τρόπο περισσότερο κακό μου έκανε παρά καλο. Γι αυτό θα ήθελα να ξέρω από ποια ηλικία αρχίσατε να θέτετε κανόνες στο θέμα του φαγητού. Και εγώ τελείως νηστική δεν την έχω αφήσει. Όλο και θα φάει λιγο ψωμάκι ή τυράκι αν δεν της αρέσουν τα φασολάκια για παράδειγμα.  Απλά με προβληματίζει αυτή η τάση της στην ξηροφαγία-ψωμοφαγία. 

Link to comment
Share on other sites

Πονεμένη η ιστορία του φαγητού, εμενα δυο χρόνων και κανει την επανάσταση του, εκει που έτρωγε σχεδόν τα παντα εχει αποκτήσει πολλές ιδιοτροπίες ..Φαγητό τρώει δύσκολα, προτιμα ψωμοτύρι... Αν και στον σταθμό τρώει γενικα (απο οτι μου λενε, μπροστά δεν είμαι) οποτε αφου το κανει μονο στο σπιτι νομιζω πως αρχίζει και γινεται χειριστικος... Γενικα το παραπανω βιντεο που παρέθεσα εχει καποιες συμβουλές πολυ απλές και πρακτικές...Θελει πολυ υπομονή και οχι πιεση.. Και φυσικά δεν προσφέρουμε εναλλακτική, ναι για μένα καλύτερα να μεινει νηστικό για εκεινο το γεύμα και αν θέλει να ξαναφάει οτι του προσφέρω στο επομενο γεύμα κ.ο.κ. Να ρωτήσω κατι αλλο, σας εχει τύχει αν δεν του αρεσει αυτο που εχει πιάτο να πετάει κατω το πιάτο και αν ναι εκει πως αντιδράτε? 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Sunshine8 said:

Πονεμένη η ιστορία του φαγητού, εμενα δυο χρόνων και κανει την επανάσταση του, εκει που έτρωγε σχεδόν τα παντα εχει αποκτήσει πολλές ιδιοτροπίες ..Φαγητό τρώει δύσκολα, προτιμα ψωμοτύρι... Αν και στον σταθμό τρώει γενικα (απο οτι μου λενε, μπροστά δεν είμαι) οποτε αφου το κανει μονο στο σπιτι νομιζω πως αρχίζει και γινεται χειριστικος... Γενικα το παραπανω βιντεο που παρέθεσα εχει καποιες συμβουλές πολυ απλές και πρακτικές...Θελει πολυ υπομονή και οχι πιεση.. Και φυσικά δεν προσφέρουμε εναλλακτική, ναι για μένα καλύτερα να μεινει νηστικό για εκεινο το γεύμα και αν θέλει να ξαναφάει οτι του προσφέρω στο επομενο γεύμα κ.ο.κ. Να ρωτήσω κατι αλλο, σας εχει τύχει αν δεν του αρεσει αυτο που εχει πιάτο να πετάει κατω το πιάτο και αν ναι εκει πως αντιδράτε? 

Ναι μου έχει τύχει. Επίσης το δείγμα ότι χορτάσε για εμάς είναι παιρνω το φαγητό και το πετάω κάτω. Σ αυτές τις περιπτώσεις της λέω ότι δεν κάνει να το πετάει κάτω και το απομακρύνω από μπροστά της γιατί αλλιώς δεν σταματάει μέχρι να το αδειάσει. 

 

@magdoulini συμφωνούμε στο ότι έχουμε διαφορετικές απόψεις. Στην φιλοσοφία της δικής μου οικογένειας οπως είπα το φαγητό είναι ένα. Σύμφωνω ότι θα μαγειρέψεις κάτι που προφανώς θα μπορεί να φάει και το παιδί. Και αν ξέρω πως κάτι το απεχθάνεται, θα το μαγειρέψω με κάτι που ξέρω ότι θα φάει. Αλλά δεν θα κάνω 2 φαγητά. Απλά η δική μου εμπειρία μου λέει ότι ένα παιδι 14 μηνών που έχει εξασκηθεί να τρώει κομμάτια, μπορεί να φάει τα πάντα. Ακόμη και φασολάκια και αρακά. Η δικιά μου τουλάχιστον πέρα από τους ξηρούς καρπούς μπορεί να φάει τα πάντα. Είναι απλά θέμα εξάσκησης. Γι αυτό λοιπόν και το φαγητό μας είναι ένα. Τα παιδιά σ αυτή την ηλικία δεν χρειάζονται απαραίτητως υδαρη φαγητά όπως είπες, αυτά προέρχονται από τις παλαιότερες γενιές που δίνανε στα παιδιά αλεσμένα μέχρι τα 2. Πολλες βιταμίνες μπορεί να έχει και ένα φαγητό που δεν είναι υδαρες. Επίσης η πρόσληψη βιταμίνων είναι συνδυασμός όλων των γευμάτων της ημέρας. Αν κάτι λείπει από το μεσημεριανό, θα προστεθεί στο βραδινό πχ. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, magdoulini είπε:

κοριτσια και βλεπω μαλλον ειμαι η μονη που αισθανομαι ετσι...

Και εγώ μία  παρόμοια μέθοδο ακολουθώ και ειλικρινά δεν ξερω αν είναι σωστή. Από ενός ο δικός μου τρωει το δικό μας φαγητό αλλά όταν ξέρω πως κάτι δεν του αρέσει το προσαρμόζω πχ βάζοντας μέσα πατάτα ή κρεας για να φάει.

  Τώρα είναι δυο χρονων και περνάει μία φάση που δεν τρώει λαχανικά εκτός αν τα κρύβω σε κεφτεδακια-μπιφτεκακια. Φρούτα δεν τρώει αλλά του κάνω χυμούς. 

  Αν όμως έχουμε φασόλια που ξέρω πως δεν θα δοκιμάσει καν , αφού του δώσω μία κουταλιά που θα την φτυσει θα του προσφέρω το δεύτερο φαγητό που θα έχω φτιάξει γιατί δεν μπορώ να τον νιώθω νηστικό αλλά δεν μου αρέσει κιόλας να τρώει σκέτο ψωμί για να χορτάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τρώει μόνη της και της αρέσει η ξηροφαγία, γιατι δεν φτιάχνεις μπιφτέκια λαχανικών; Ή μάφιν, στικ, πίτες, κις, κάτι τέλος πάντων που να δείχνει σαν φαγητό και όχι σνακ. Και να τα προσφέρεις μαζί με το κρέας ή το ψάρι (δεν τρώει ακόμα καθημερινά κρέας / ψάρι; σε ποια ηλικία σταματάει αυτό, δεν ξέρω) και βάζε και δίπλα και  κτην κανονική μορφή του οικογενειακού φαγητού, και ας διαλέξει ό,τι θέλει. Αλλά να φαίνεται ότι έφαγε φαγητό και όχι σνακ ή ψωμοτύρι ή μια εκ των υστέρων εναλλακτική. Χωρίς να δώσεις σημασία αν έκανε καλά που έφαγε το ένα ή το άλλο. Δεν ξέρω πόσα θρεπτικά συστατικά θα πάρει έτσι ή πόσο θα εξοικειωθεί με τις γεύσεις αφού θα είναι κρυμμένες, αλλά φαντάζομαι ότι από θεμα ψυχολογίας θα ξεφύγεις από τον φαύλο κύκλο του να δίνεις ψωμιά, μακαρόνια και πατάτες μόνο κ μόνο για να φάει κάτι, ή να υποκύπτεις και να προσφέρεις μόνο αυτά που της αρέσουν. 

 

Οι οδηγίες διατροφής για τισ στέρεες έτσι κι αλλιώς δεν ενθαρρύνων τα πολτοποιημένα μετά τον 10ο μήνα. Ούτε νομίζω ότι κερδίζουν κάτι σε βιταμίνες από πολυβρασμένα λαχανικά. 

Link to comment
Share on other sites

δ καταλαβα να λεει καποιος οτι αφηνεις νηστικο το νηπιο των 14μ

γενικα αν δ τρωει ενα φαγητο απολυτα σεβαστο.πχ η κορη μου δ τρωει μπαμιες.απο ενος.ειτε αλεσμενες ειτε ολοκληρες.ε δ θα την ταισω κ με το ζορι.επειδη ουτε σε μενα αρεσουν θα κανω την ιδια μερα αλλο παρομοιο πχ αρακα

οσπρια συνηθως τρωει αν ομως κανει παιχνιδια καμια μερα που εχει τυχει,οτι την ενοχλουν οι φλουδες πχ θα φαει μονο σαλατα

τετοια παιχνιδακια με το φαι μου τα κανει τον τελευταιο χρονο μετα τα 3δλδ.πιο πριν κ απο 1-3ηταν ενα πολυ καλοφαγο παιδακι

πριν απο τον χρονο μαγειρευα κ πετουσα

καπως ετσι κ ο μικρος που ναι μεν παντα δοκιμαζε αλλα δυστυχως μεχρι 1,5χρ ελαχιστη ποσοτητα.ευτυχως πλεον εξελιχθηκε σε πολυ καλοφαγο παιδακι

αν ενα νηπιο 14μ δ τρωει τπτ σε λαδερο,οσπριο,σουπα,λαχανικα κ θελει μονο ψωμι,μακαρονια,κρεας ομως θα προσπαθουσα να αλλαξω τις διατροφικες συνηθειες

ολα σχεδον μπορουν να φαγωθουν σε μπιφτεκια.ειτε με κιμα κ λαχανικα που γινονται κ πιο ζουμερα κ νοστιμα ειτε οσπριων η μονο λαχανικων

μεσα στη σαλτσα για τα μακαρονια κιμα η πολλα λαχανικα

μαφιν,ομελετες,πιτες,αυγοφετες οπως αναφερθηκαν αναλογα τι δ τρωει το καθε παιδακι

ισως απλα ειναι η φαση μεταβασης που δ τρωει ιδιαιτερο φαγητο πια.πχ στα αλεσμενα ετρωγε τα παντα;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε περίοδο δοκιμών με το τι της αρεσει. Γι αυτό μάλλον στο τέλος καταλήγουμε με ψωμί.. στα αλεσμένα υπήρχαν άλλες φορές που τα έτρωγε κι άλλες που δεν τα έτρωγε. Ανάλογα την πείνα και τη διάθεση. Απλά εκνευρίζομαι μερικές φορές γτ φτιάχνω τα φαγητά ειδικά για να τα φάει η μικρή πχ χθες της έκανα κολοκυθοκεφτέδες και στο τέλος καταλήγουμε να τους τρώμε εμείς(που ήταν πεντανόστιμοι παρεπιπτόντως) και η μικρή έφαγε λίγο φέτα και 2 ελιές!

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου 13 μηνών είναι ένα αρκετά καλόφαγο μωρό, τρώει εδώ και 2 μήνες περίπου από το φαγητό του σπιτιού, ωστόσο υπάρχουν μέρες που τρώει κολλήματα και μπορεί να μη δεχτεί καν να δοκιμάσει κάτι που πριν λίγες μέρες είχε καταβροχθίσει σαν τρελή. Για αποφυγή της περίπτωσης να μείνει νηστική κάνω αυτό που είπαν κάποια κορίτσια πιό πάνω, προσφέρω 2-3 επιλογές (πχ κρέας, πατάτα, σαλάτα) και σιγουρεύομαι ότι τουλάχιστον θα ψιλοφάει. Σε κάποιες περιπτώσεις που δεν έφαγε πχ το κρέας ή τα λαχανικά, τα έκανα μια ωραιότατη ομελέτα το απόγευμα, γνωρίζοντας ότι την ομελέτα τη λατρεύει ότι και αν βάλω μέσα.

Γενικά βρισκόμαστε σε μια φάση πειραματισμού με νέες γεύσεις και υφές από το φαγητό του σπιτιού. Επίσης την αφήνω να διαχειρίζεται μόνη της την τροφή με χέρι ή κουτάλι και ας γίνεται ένας μικρός χαμός στην κουζίνα, γιατί έχω παρατηρήσει ότι εξερευνώντας το πιάτο της, αποκτά ενδιαφέρον για τη διαδικασία του φαγητού και τελικά τρώει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αφού τρώει μόνη της και της αρέσει η ξηροφαγία, γιατι δεν φτιάχνεις μπιφτέκια λαχανικών; Ή μάφιν, στικ, πίτες, κις, κάτι τέλος πάντων που να δείχνει σαν φαγητό και όχι σνακ. Και να τα προσφέρεις μαζί με το κρέας ή το ψάρι (δεν τρώει ακόμα καθημερινά κρέας / ψάρι; σε ποια ηλικία σταματάει αυτό, δεν ξέρω) και βάζε και δίπλα και  κτην κανονική μορφή του οικογενειακού φαγητού, και ας διαλέξει ό,τι θέλει. Αλλά να φαίνεται ότι έφαγε φαγητό και όχι σνακ ή ψωμοτύρι ή μια εκ των υστέρων εναλλακτική. Χωρίς να δώσεις σημασία αν έκανε καλά που έφαγε το ένα ή το άλλο. Δεν ξέρω πόσα θρεπτικά συστατικά θα πάρει έτσι ή πόσο θα εξοικειωθεί με τις γεύσεις αφού θα είναι κρυμμένες, αλλά φαντάζομαι ότι από θεμα ψυχολογίας θα ξεφύγεις από τον φαύλο κύκλο του να δίνεις ψωμιά, μακαρόνια και πατάτες μόνο κ μόνο για να φάει κάτι, ή να υποκύπτεις και να προσφέρεις μόνο αυτά που της αρέσουν. 

 

Οι οδηγίες διατροφής για τισ στέρεες έτσι κι αλλιώς δεν ενθαρρύνων τα πολτοποιημένα μετά τον 10ο μήνα. Ούτε νομίζω ότι κερδίζουν κάτι σε βιταμίνες από πολυβρασμένα λαχανικά. 

Η αλήθεια ποτέ δεν της προσέφερα κάθε μέρα κρέας-ψάρι. Ούτε πριν το χρόνο.  Η γιατρός που έτυχε να τη ρωτήσω γτ η μικρή δυσκολευόταν πολύ με το μοσχαρίσιο στη χώνεψη μου είχε πει 2-3 φορές κρέας και 1-2 ψάρι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...