Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξαγωγη 4 δοντιων σε παιδι 26 μηνών (από πέσιμο)


Recommended Posts

Καλησπερα

Ο μικρος μου ειναι τωρα 26 μηνων.οταν ηταν ετους επεσε με τα μουτρακια πολυ ασχημη στιγμη κι εσπασε τα δοντακια του που μοκις ειχαν φανει.Με τον καιρο αλλαξαν χρωμ και δεν αναπτυχθηκαν.Ενας δικος μου οδοντιατρος μου ειχε πει να μην ανησυχω γιατι ειναι τα πρωτα.Ομως με τον καιρο μαυρισαν πολυ και δεν μεγαλωσαν οποτε εψαξα μεαω ιντερνετ και βρηκα μια παιδοδοντιατρο με πειρα.

 

Εκεινη μου ειπε πως πρεπει να βγουν και τα τεσσερα μπροατινα του δοντακια.πως απορει που δεν εχει πρηστει ακομη εδω και ενα χρονο που τα εχει σπασμενα.Πως εχουν ενεργη τεριδονα που θα μοκυνει και τα υπολοιπα.Και πως θα βαλουμε ενα μασελακι με ψευτικα δοντακια που θα στηριχθουν στους κυνοδοντες οταν βγουν εντελως.

 

Εχει καποιος γνωσεις να μου απααντησει αν οντως κινδυνευει να πρηστει?αν πρεπει να γινει;φυσικα θα παω και αλλου να μαθω..Επισης ο τροπος εξαγωγης ειναι να τον κραταω εγω κι εκεινη σε μια μερα με μια ναρκωση να βγαλει και τα τεσσερα.

φοβαμαι πολυ δεν μιλαει.θα φοβηθει κι αν πονεσει δε θα το ξερω αφου ετσι κι αλκιως θα ουρλιαζει στη καρεκλα.αν ξερετε κατι που μπορει πραγματικα να με βοηθησει πειτε μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαταρχήν πάρε μία δεύτερη γνώμη. Και ο γιος μου πριν τα 2 του χρόνια είχε ένα δόντι που άρχισε να μαυρίζει μετά από χτύπημα, και τελικά απλά έμεινε νεκρωμένο μεν, αλλά χωρίς επιπλοκές, μέχρι να πέσει μόνο του στα 6. Ο πρώτος οδοντίατρος είχε πει να γίνει εξαγωγή, άλλοι δύο που είδαμε μετά, επέμειναν όσο δεν πονάει και δεν πρήζεται να μην γίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις δυο αντικρουόμενες γνώμες ειδικών, μονο πηγαινωντας σε τρίτο ειδικο με ειδικοτητα τα παιδια (παιδοοδοντιατρο) θα βρείς άκρη.

μην περιμένεις να βρεις απαντήσεις από το διαδίκτυο, αυτο που ρωτάς ειναι απολυτως εξειδικευμένο αλλά και εξαρταται απο την εικόνα του παιδιου. 

Οπως και να έχει με τίποτα μη ρισκάρεις, ειναι σημαντικό. 

Σε συμμαθητρια κορης επισης της τα εβγαλαν τα μπροστινα δυο (ηλικια 4 ετων) μετα απο καποιο συμβαν τετοιο. Δεν ακουσα κανένα δράμα απο τους γονεις ή το παιδι, οι αναισθησιες ειναι τετοιες που δεν το καταλαβαινουν πολυ τα παιδια.  Γενικα το εχω ξανακουσει οτι τα βγαζουν οταν υπαρχει ατυχημα, για να μη παθουν ζημια τα μονιμα. 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Έλενα, έχω ακούσει κι εγώ για περίπτωση εξαγωγών σε παιδάκια αυτής της ηλικίας, χωρίς ιδιαίτερα δράματα.

Ένας έμπειρος παιδοδοντίατρος, είναι συνηθισμένος να αναλαμβάνει τέτοιες καταστάσεις με τρόπο που δεν θα αφήσει τραύμα στο παιδάκι σου.

Συμφωνώ να πάρεις και 2η και 3η γνώμη αν χρειαστεί.

Καλή επιτυχία γλυκιά μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Δεν ψαχνω τη λυση στο διαδιχτυο αλλα ηλπιζα σε καποια παρομοια εμπειρια ή ακομη καλυτερα να απαντουσε καποιος που εχει σχεση με το επαγγελμα.Οι πληροφοριες που βρηκα στο ιντερνετ δεν ειναι πολυ θετικες οσο αφορα τα μονιμα δοντακια πως μπορει να εχουν επιπλοκες.εχω την επομενη εβδομαδα ραντεβου παλι κι ο μονος τροπος αναζητησης γιατρου ειναι το διαδικτυο.Ψαχνω να βρω με αρκετη πειρα.Κι η πρωτη που πηγα εχει 26 χρονια ιατρειο.Αλλα ευχομαι να υπαρχει κι αλλη λυση

Αυτο που φοβαμαι κι εγω ειναι μηπως υπαρχει επιπλοκη στα μονιμα αλλα και φυσικα μηπως ξαφνικα πρηστει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα, κι εμενα η μικρη μου όταν ήταν 5 χτύπησε τα μπροστινα της δοντάκια και αναγκαστήκαμε να τα βγάλουμε, όχι αμέσως, περιμέναμε λιγο αλλα στους 3 μηνες περίπου δεν είχαν σταθεροποιηθεί και είχαν κάνει απόστημα απο πάνω στα ούλα, οπότε αναγκαστικά κάναμε εξαγωγή.

Το απόστημα εννοεις όταν λες πρήξιμο? Αυτό παντως  το περιμένουνε μεσα στο 3μηνο, οχι 1 χρονο μετά

 

Η διαδικασία της εξαγωγηής δεν ήταν ευτυχώς πολύ δύσκολη για το παιδι.

Η παιδο-οδοντάτρος είχε εκείνη τη μέρα και 2 βοηθους, η μια κράταγε το κεφάλι της μικρής και η άλλη τα χερια. (κράταγε εννοώ να το κρατάει σταθερό, δεν την έσφιγγαν, σαν να την χαιδευαν και καλα, δεν κουνιοταν και ιδιαιτερα)

Η ένεση ηταν που που την ενόχληση περισσότερο.

 

Για το ψυχολογικό, ελπίζω ότι το ξεπεράσαμε εύκολο, ήρθε και η νεράιδα των δοντιων με 2 δώρα (1 για κάθε δόντι).

 

Το θέμα με τα προσθετα θέλει ψάξιμο υποθέτω. Εμείς τελικα δεν βάλαμε (αν και μια άλλη παιδο-οδοντιατρος το ειχε αναφερει) αλλα εσείς είστε πιο μικροί και ειναι 4 δοντια, θα έχει μεγάλο κενό ΑΝ τελικά χρειαστει εξαγωγή.

 

Όσο για το μαυρισμα, 2 γνωστα μου παιδιακια, μαυρισαν δόντι απο χτύπημα (εμας οχι), αλλα ο παιδο-οδοντ μας ειπε οτι το μαυρισμα αυτο ειναι σαν την μελανια που κανουμε στο χερι αν χτυπησουμε και οτι μετα περναει

 

Σιγουρα να πάρεις και άλλες γνώμες ειδικών, αν μπορεις να γλυτώσεις την εξαγωγή καλύτερα.

Αν θες μπορώ να σου στειλω το όνομα αυτης που πήγαμε εμείς ή να σου πω περισσοτερες λεπτομεριες για την εξαγωγή.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2018 at 12:48 ΠΜ, ελενα30 είπε:

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Δεν ψαχνω τη λυση στο διαδιχτυο αλλα ηλπιζα σε καποια παρομοια εμπειρια ή ακομη καλυτερα να απαντουσε καποιος που εχει σχεση με το επαγγελμα.Οι πληροφοριες που βρηκα στο ιντερνετ δεν ειναι πολυ θετικες οσο αφορα τα μονιμα δοντακια πως μπορει να εχουν επιπλοκες.εχω την επομενη εβδομαδα ραντεβου παλι κι ο μονος τροπος αναζητησης γιατρου ειναι το διαδικτυο.Ψαχνω να βρω με αρκετη πειρα.Κι η πρωτη που πηγα εχει 26 χρονια ιατρειο.Αλλα ευχομαι να υπαρχει κι αλλη λυση

Αυτο που φοβαμαι κι εγω ειναι μηπως υπαρχει επιπλοκη στα μονιμα αλλα και φυσικα μηπως ξαφνικα πρηστει.

 

Αγαπητή Έλενα, αν και δεν είμαι ειδικός να μοιραστώ 2-3 πραγματάκια που ίσως βοηθήσουν. 

Τα δοντάκια του παιδιού σου σε αυτή την ηλικία ήταν τα νεογιλά και ευτυχώς έτσι δεν επηρεάζονται άμεσα τα μόνιμα.

Το γεγονός ότι μαύρισαν σημαίνει ότι νεκρώθηκε ο πολφός, για αυτό δεν αναπτύχθηκαν. Το μαύρισμα στα δόντι δεν πρόκειται δυστυχώς για παροδική μελανιά.

Αν κατάλαβα καλά, από αυτό που σου είπε και η οδοντίατρος μπορεί να προκύψουν προβλήματα από την παραμονή αυτών των δοντιών μακροπρόθεσμα στο στόμα (φυσικά δεν είμαι σε θέση να το αξιολογήσω) για αυτό σου πρότεινε την εξαγωγή. Είναι η ίδια λογική με αυτή που περιγράφει και ο ΑΡΓΚ στην εμπειρία του γιού του. 

Το κακό είναι ότι αν κάνουν εξαγωγή στα 4 δόντια σε αυτή την ηλικία, εκτός από τα πιθανά προβλήματα με το μάσημα ή την ομιλία (απλά υποθέτω δεν ξέρω αν όντως μπορεί να σχετίζονται με την περίπτωσή σας), θα υπάρξει έμμεσο πρόβλημα ορθοδοντικής φύσης στα μόνιμα, αφού όπως λέει και το delfini θα μείνει μεγάλο κενό. Για αυτό σου μίλησαν για το μασελάκι με τα ψεύτικα δόντια.

Αξίζει να επισκεφτείς κάποιον ακόμα ειδικό και να τον ρωτήσεις με ευθύτητα, αν και για πόσο θα μπορούσε να αναβληθεί μια διαδικασία εξαγωγής ή αν βλέπει άλλη εναλλακτική και μην διστάσεις να του πεις όλους τους προβληματισμούς σου!

Γράψε μας αν θέλεις όταν έχεις κάτι νεότερο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...