Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιταμίνη D3 σε μη θηλάζοντα βρέφη


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, dafni12 είπε:

Η δικιά μας παιδίατρο μας έχει πει απαγορεύονται αντηλιακά μέχρι 2 ετών. Επίσης απαγορεύεται και ο ήλιος τώρα που είναι 5 μηνών. Και αν θες να σου πω απαντήσεις 3 παιδιάτρων. 1 κακώς έδωσες βιταμίνη, 2ος καλώς έδωσες μέχρι ένα λίτρο γάλα, η δικιά μου δεν πρόκειται να φάει ένα λίτρο γάλα ποτέ των ποτών είναι λιγόφαγη. 3ος καλώς έδωσες να συνεχίσεις μέχρι τον 6 μήνα.  Ποιον από τους τρεις να ακούσω; 

 

Κάθε γιατρός και από μια άποψη δηλαδή! Ωραία...:?. Υποθέτω ότι θα άκουγα αυτόν που εμπιστεύομαι περισσότερο. Από την άλλη όμως θα μου πεις 5 μηνών είναι το παιδί, πότε να προλάβεις να εμπιστευτείς το γιατρό; Μόλις τον γνώρισες. Για εμένα κριτήριο επιλογής γιατρού είναι πρώτα από όλα η σύσταση από κάποια μαμά που εμπιστεύομαι, η διάθεση χρόνου από μέρους του ώστε να μου λύνει όλες τις απορίες και η διαθεσιμότητά του (να μπορώ να τον βρίσκω όποτε τον χρειάζομαι).

Πάντως αυτό με το 1 λίτρο γάλα μου φαίνεται περίεργο. Δηλαδή αν δε φτάσετε ποτέ το λίτρο (εμείς πχ δεν το φτάσαμε) θα δίνεις συμπλήρωμα επ άπειρον;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


Γεια σας κ από εμένα

Σήμερα πήγαμε στην παιδιατρο για την επίσκεψη του μήνα(είμαστε στον 9ο κ θηλάζουμε αποκλειστικά)

Η ίδια μου είχε πει για χορήγηση βιταμίνης D στην αρχή που πήγαμε (στον 6ο) εγώ το αμέλησα γτ πρώτον δεν μου το είχαν αναφέρει στο μαιευτήριο, δεύτερον δεν μου το είχε πει ο προηγούμενος γιατρός κ τρίτον πήρα γνώμες από φίλες μου οι οποίες είχαν κ αυτές άγνοια.ειχα διαβάσει ότι καλό θα ήταν να γίνεται εξέταση κ όχι να δίνεται προληπτικά.

Σήμερα λοιπόν με ρωτησε αν δίνω κ είπα όχι κ τότε άρχισε το κήρυγμα για το πόσο σημαντική είναι κ είναι λέει πλέον οδηγία του Π.Ο.Υ κ το λένε όλοι οι γιατροί.

Μου την είπε κ ο άντρας μου μπροστά της ότι γτ ερχόμαστε αφού δεν την εμπιστεύομαι.

Τώρα λέω να αρχίσω να της δίνω...

 

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω απόσπασμα είναι από οδηγία του Υπουργείου Υγείας. Ειδικά για τη βιταμίνη D αναφέρει:

 

[...ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΣΕ ΒΡΕΦΗ

Οι ανάγκες σε βιταμίνη D υπολογίζονται σε 400 IU ημερησίως για όλα τα βρέφη κατά το πρώτο έτος της ζωής. Το βρέφος που θηλάζει αποκλειστικά πρέπει να λαμβάνει εντός των πρώτων ημερών της ζωής του 400 IU βιταμίνης D για όλο το πρώτο εξάμηνο αποκλειστικού μητρικού θηλασμού. Κατά το 2ο εξάμηνο της ζωής, η ανάγκη χορήγησης βιταμίνης D και η δόση της εξατομικεύεται. ...]

 

Κοινώς έπρεπε να δίνεται βιταμίνη D από τη γέννηση, αφού θηλάζει αποκλειστικά. Μετά τους 6 μήνες, γίνεται αξιολόγηση για το κατά πόσο και σε τι δοσολογία χρειάζεται  το μωρό συμπλήρωμα βιταμίνης. Μια εξέταση σίγουρα θα σας δείξει. Δεν ξέρω πότε συστήνει αιματολογικές εξετάσεις η γιατρός σας, εμάς στο έτος. Οπότε ίσως να την ακολουθήσετε και στο τρίμηνο που θα κάνετε εξετάσεις, θα δείτε και που βρίσκεστε.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς πάντως που κάναμε από την αρχή μεικτή διατροφή με θηλασμό και φόρμουλα και στο μαιευτήριο αλλά και η παιδίατρος μας είπαν μέχρι τον 6ο μήνα κάθε μέρα δυο σταγόνες D3 μόλις έγινε 6 μηνών μας το έκοψαν . 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Evouni είπε:

Εμάς πάντως που κάναμε από την αρχή μεικτή διατροφή με θηλασμό και φόρμουλα και στο μαιευτήριο αλλά και η παιδίατρος μας είπαν μέχρι τον 6ο μήνα κάθε μέρα δυο σταγόνες D3 μόλις έγινε 6 μηνών μας το έκοψαν . 

Άλλο κουλό κ αυτό.

Αφού τα γάλατα σκόνες έχουν μέσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...