Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΙΚΤΕΡΟΣ..


Recommended Posts

Γέννησα στις 24-8 την κόρη μου με βάρος 3300.Την τρίτη μέρα έκανε ίκτερο 11 και τη τέταρτη που ετοιμαζόμασταν να φύγουμε απο το μαιευτήριο ανέβασε 13,6.Φύγαμε με δική μας ευθύνη,(ίσως κακώς τελικά)και την επόμενη μέρα που κάναμε μέτρηση ο ίκτερος ήταν στο 14 καθώς και την επόμενη(7ο εικοσιτετράωρο) το ίδιο.Θηλάζει αποκλειστικά αλλά με ψευτοθηλές,Τις πρώτες δύο μέρες θήλαζε με δυσκολία λόγο επίπεδων θηλών και πάνω που κοντεύαμε να τα καταφέρουμε την τρίτη μέρα πρήστηκε το στήθος μου, τσιτώσαν οι θηλέςα και δεν μπορούσε πλέον να το πιάσει.Προσπαθούσαμε ώρες και στο τέλος της έδινα αντλημένο.Την τέταρτη μέρα πήρα ψευτοθηλές και αρχίσαμε να θηλάζουμε πάλι αλλά με δυσκολία λόγω της νωθρότητας που είχε.Το θέμα είναι πως όταν ξεκινάω να τη θηλάσω δυο τινά συμβαίνουν.Η θα είναι πολύ νωθρή και δεν θα ξυπνάει με τίποτα, μέχρι που την βρέχω με νερό συνεχώς και πάλι δεν ξυπνάει η που θα σπαράζει στο κλάμα και θα πάρει ακόμα και μισή ώρα για να ηρεμήσει και να θηλάσει για λίγο μέχρι να αποκοιμηθεί πάλι...Εχει πολλές κενώσεις την ημέρα(5-6) αλλα νομίζω οτι δεν βρέχει αρκετές πάνες.Το βάρος της σήμερα είναι 3 κιλά.Έχω πλέον απογοητευτεί, δεν θέλω να μάθει στο μπουκάλι, παρόλο που μια φορά την ημέρα τουλάχιστον αναγκάζομαι και της δίνω.Τι μπορώ να κάνω;Μπορεί καποιος να μου πεί πόσες ωρες στη λάμπα θα βοηθήσουν ωστε να πέσει λίγο ο ίκτερος και να γίνει η μικρή πιο συνεργάσιμη;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γέννησα στις 24-8 την κόρη μου με βάρος 3300.Την τρίτη μέρα έκανε ίκτερο 11 και τη τέταρτη που ετοιμαζόμασταν να φύγουμε απο το μαιευτήριο ανέβασε 13,6.Φύγαμε με δική μας ευθύνη,(ίσως κακώς τελικά)και την επόμενη μέρα που κάναμε μέτρηση ο ίκτερος ήταν στο 14 καθώς και την επόμενη(7ο εικοσιτετράωρο) το ίδιο.Θηλάζει αποκλειστικά αλλά με ψευτοθηλές,Τις πρώτες δύο μέρες θήλαζε με δυσκολία λόγο επίπεδων θηλών και πάνω που κοντεύαμε να τα καταφέρουμε την τρίτη μέρα πρήστηκε το στήθος μου, τσιτώσαν οι θηλέςα και δεν μπορούσε πλέον να το πιάσει.Προσπαθούσαμε ώρες και στο τέλος της έδινα αντλημένο.Την τέταρτη μέρα πήρα ψευτοθηλές και αρχίσαμε να θηλάζουμε πάλι αλλά με δυσκολία λόγω της νωθρότητας που είχε.Το θέμα είναι πως όταν ξεκινάω να τη θηλάσω δυο τινά συμβαίνουν.Η θα είναι πολύ νωθρή και δεν θα ξυπνάει με τίποτα, μέχρι που την βρέχω με νερό συνεχώς και πάλι δεν ξυπνάει η που θα σπαράζει στο κλάμα και θα πάρει ακόμα και μισή ώρα για να ηρεμήσει και να θηλάσει για λίγο μέχρι να αποκοιμηθεί πάλι...Εχει πολλές κενώσεις την ημέρα(5-6) αλλα νομίζω οτι δεν βρέχει αρκετές πάνες.Το βάρος της σήμερα είναι 3 κιλά.Έχω πλέον απογοητευτεί, δεν θέλω να μάθει στο μπουκάλι, παρόλο που μια φορά την ημέρα τουλάχιστον αναγκάζομαι και της δίνω.Τι μπορώ να κάνω;Μπορεί καποιος να μου πεί πόσες ωρες στη λάμπα θα βοηθήσουν ωστε να πέσει λίγο ο ίκτερος και να γίνει η μικρή πιο συνεργάσιμη;

 

Αν θέλεις, απάντησε στις ερωτήσεις εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

 

37 εβδομάδες και 3 μέρες

Β. Το φύλο του βρέφους

κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Μέγιστη:14 ελάχιστη: 11, 1

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Βάρος γέννησης, (24- :cool: :3300 βάρος εξόδου, (28-:cool: : 2870 31-8:3000

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

6-7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

30-50 αντλημένου γάλακτος σε 1-2 γεύματα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

60-100 μλ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

swing της medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

Κάνω 1 άντληση, μεσημέρι η απόγευμα για 15-20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

 

3-4(χωρίς να είμαι σίγουρη)

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

5-6

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Κατα την διάρκεια του θηλασμού ή θα είναι πολύ νωθρή και δεν θα ξυπνάει με τίποτα, μέχρι που την βρέχω με νερό συνεχώς και πάλι δεν ξυπνάει η που θα σπαράζει στο κλάμα και θα πάρει ακόμα και μισή ώρα για να ηρεμήσει και να θηλάσει για λίγο μέχρι να αποκοιμηθεί πάλι.Χρησιμοποιώ ψευτοθηλές λόγω επίπεδων θηλών

 

 

Τώρα πάλι την προσπαθούσα 1,5 ώρα για να φάει συνολικά 10 λεπτά και την ξυπνούσαμε ταυτόχρονα εγώ ο άντρας μου και η μάνα μου!!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

Τα γεύματα που κάνει το μωρό είναι πολύ λίγα. Πρέπει να στοχεύεις για τουλάχιστον 10-12 θηλασμούς. Πρέπει να έχει περίπου 6-8 βρεγμένες πάνες και να λερώνει 3-4 στο 24ωρο. Ο ίκτερος μπορεί να κάνει το μωρό πολύ νωθρό. Αν δεν μπορεί να θηλάσει καλά, είναι καλύτερα να δίνεις αντλημένο μετά από κάποια γεύματα, διότι και με την προσπάθεια που κάνει, κουράζεται παραπάνω. Η μεγαλύτερη ποσότητα γάλακτος θα βοηθήσει και στο θέμα του ίκτερου. Αν λόγω της νωθρότητας δεν μπορεί να σιτιστεί επαρκώς ούτε και με το μπουκάλι, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το γιατρό. Υπάρχει μεν ο κίνδυνος σύγχισης θηλών αλλά προέχει να σιτιστεί το μωρό.

Επειδή το μωρό είναι λίγων ημερών μόνο, θέλω να πιστεύω ότι οι βρεγμένες πάνες σας θα αυξηθούν μέσα στις επόμενες μέρες (τις πρώτες μέρες μετράμε περίπου μια πάνα για κάθε μέρα της ζωής).

 

Προσπάθησε να απαλλαγείς από τις ψευδοθηλές, γιατί ενδέχεται να εμποδίζουν το μωρό να θηλάζει αποτελεσματικά. Είχες κάποιο πρόβλημα με πόνο κτλ; Μπορείς να δοκιμάσεις να αντλείς με το θήλαστρο πριν από το θηλασμό για λίγο (χωρίς να υπάρχει απαραίτητα ροή) ώστε το θήλαστρο να σου τραβά κάπως έξω τις θηλές. Σταδιακά και με τους θηλασμούς, το αποτέλεσμα αυτό θα είναι πιο μόνιμο.

Φρόντισε το μωρό να πιάνει μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω και να μην περιορίζεται σε πιπίλισμα στο μπροστινό μέρος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αμαρετο ευχαριστώ!Μέχρι και εχθές έκανε έναν μεγάλο θηλασμό το βράδυ ο οποίος κρατούσε 3-4 ώρες αλλά οι υπολοιποι ήταν πολύ σύντομοι και σπάνιοι γιατί μπορει και να κάναμε και 3 ώρες να καταφέρουμε να την ξυπνήσουμε για να θηλάσει(πάντα με την προσπάθεια ενός ακόμα προσώπου!)τώρα δεν ξυπνούσε πάλι με τίποτα και της δίνει ο σύζυγος μπουκάλι μέχρι εγώ να αντλήσω γιατί μου έχει μειωθεί και η παραγωγή.Αν αυξήσω τις αντλήσεις για 2-3 μέρες θα έχω πρόβλημα λόγω του θήλαστρου;επειδή δεν κάνει για συχνή χρήηση εννοω.Θα της δίνω πλέον σε κάθε γεύμα συμπλήρωμα μέχρι να πάρει τα πάνω της και ο Θεός βοηθός!

Οσο για τις ψευτοθηλές σκέφτηκα οτι θα ήταν καλύτερα να λύσω ένα ενα τα προβλήματα για να μην τη ζορίσω περισσοτερο...

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως είναι καλή ιδέα να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο, για να τελειώνεις και πιο γρήγορα και αποτελεσματικά.

Εννοείς ότι χωρίς τις ψευδοθηλές δεν πιάνει το στήθος;

Σχετικά με το ξύπνημα, δοκίμασες να τη βάλεις στο στήθος, ενώ είναι ελαφρά κοιμισμένη; Αν πιάνει τότε, δεν χρειάζεται να την ξυπνάς εντελώς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει και εντελώς κοιμισμένη και ξύπνια.Συνήθως ξεκινάω κοιμισμένη και αν δεν πιάσει την ξυπνάω αλλάζοντας την η βρέχοντας της τα πόδια ή το κεφάλι.το αποτέλεσμα είναι το ίδιο!θηλάζει λίγα λεπτά στην καλύτερη περίπτωση και ξανακοιμάται...Χωρίς τις ψευτοθηλές δεν πιάνει το στήθος.Τις δυο πρώτες ημέρες στο μαιευτήριο το παλεύαμε κάθε φορά με κάποια μαία απο 10 λεπτά εώς και μισή ώρα μέχρι να τα καταφέρουμε.Την τρίτη μερα δε, που παρουσιάστηκε το πρόβλημα (πρήστηκε το στήθος μου και χειροτέρεψε ακόμα περισσότερο η κατάσταση) την προσπαθούσα την πρώτη φορά 2,5 ώρες την επομένη 2 και την τρίτη 1 για να θηλάσει συνολικά λίγα λεπτά ωσπου στο τέλος της έδινα αντλημένο.Γιαυτό έλεγα λίγο να δυναμώσει και να πέσει λίγο ο ίκτερος για να την προσπαθήσω πάλι χωρίς ψευτοθηλές.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει και εντελώς κοιμισμένη και ξύπνια.Συνήθως ξεκινάω κοιμισμένη και αν δεν πιάσει την ξυπνάω αλλάζοντας την η βρέχοντας της τα πόδια ή το κεφάλι.το αποτέλεσμα είναι το ίδιο!θηλάζει λίγα λεπτά στην καλύτερη περίπτωση και ξανακοιμάται...Χωρίς τις ψευτοθηλές δεν πιάνει το στήθος.Τις δυο πρώτες ημέρες στο μαιευτήριο το παλεύαμε κάθε φορά με κάποια μαία απο 10 λεπτά εώς και μισή ώρα μέχρι να τα καταφέρουμε.Την τρίτη μερα δε, που παρουσιάστηκε το πρόβλημα (πρήστηκε το στήθος μου και χειροτέρεψε ακόμα περισσότερο η κατάσταση) την προσπαθούσα την πρώτη φορά 2,5 ώρες την επομένη 2 και την τρίτη 1 για να θηλάσει συνολικά λίγα λεπτά ωσπου στο τέλος της έδινα αντλημένο.Γιαυτό έλεγα λίγο να δυναμώσει και να πέσει λίγο ο ίκτερος για να την προσπαθήσω πάλι χωρίς ψευτοθηλές.

 

mama xrysa σε συμμερίζομαι ΑΠΟΛΥΤΑ - ανατριχιάζω διαβάζοντας τα post σου γιατί πέρασα ακριβώς τα ίδια. Εγώ απλά δεν ρισκάρισα να πάρω το παιδί στο σπίτι την ημέρα που βγήκα γιατί ήταν ήδη 3 24 ωρα στις λάμπες σχεδόν για να μείνει στάσιμος ο ίκτερος... Η νωθρότητα είναι δραματική - καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Εγώ χρησιμοποίησα θήλαστρο ήδη μέσα από την κλινική. Νοίκιασα στο σπίτι το ίδιο (νοσοκομειακό - sympony της medela διπλής άντλησης) τον θήλαζα (επίσης με ψευδοθηλές) και μετά από ΚΑΘΕ θηλασμό έδινα δικό μου στο μπουκάλι (που είχα αντλήσει πριν). Ο στόχος μου ήταν να τον βάζω στο στήθος (για να πιάνει κάπως και να μην συνηθίζει μόνο το μπουκάλι) αλλά μετρούσα τις ποσότητες που έπινε από το μπουκάλι στην ουσία. Στο στήθος (και λόγω των ψευδοθηλών είναι αλήθεια) δεν έτρωγε καλά. Με το μπουκάλι στην πορεία είχα ένα θέμα, αλλά το ΠΙΟ σημαντικό στη φάση αυτή είναι να τραφεί το μωρό και εσύ να διατηρήσεις την παραγωγή σου. Θα συμφωνήσω στο να δεις τα προβλήματα ένα-ένα. Σιγουρέψου ότι διατηρείς την παραγωγή σου με τις αντλήσεις (ΠΟΛΥ τακτικές) και ότι μετά από κάθε θηλασμό δίνεις και μπουκάλι - είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να τραφεί το μωρό ΠΟΛΥ. Στόχος να μην περνάει max. 3ωρο από το προηγούμενο γεύμα (μετρώντας από την έναρξή του). Είναι αλήθεια ότι στην αρχή σχεδόν δεν έβλεπα αρχή και τέλος στα γεύματα. Αλλά δεν κράτησε πάρα πολύ όλο αυτό. Παρότι εμένα ο γιος μου έκανε και ίκτερο από μητρικό γάλα και κράτησε 3 μήνες ο λήθαργος της αρχής πέρασε σχετικά σύντομα (βασικά όταν ο ίκτερος έπεσε σε πιο χαμηλά επίπεδα περίπου γύρω στο 8,5).

Link to comment
Share on other sites

EvaMD εσείς τι ίκτερο είχατε;Μετά, το μπουκάλι το ξεπεράσατε εύκολα;Γιατί έχω κακή εμπειρία απο την μεγάλη μου κόρη η οποία με τα ίδια ακριβώς προβλήματα έμαθε στο τέλος το μπουκάλι και δεν καθόταν στο στήθος με τίποτα!!Αντλούσα δέκα μήνες αποκλειστικα και της έδινα δικό μου γάλα.Αλλά τώρα με ένα νεογέννητο και μια κόρη είκοσι μηνών δεν έχω την δυνατότητα να αντλώ αποκλειστικα...οπότε με έχει πιάσει πανικός....

 

Τώρα βλέπω και εγώ οτι δεν έπρεπε να φύγουμε με 13,6 αλλά λείπαμε ηδη μια εβδομάδα στην Αθήνα οπου γέννησα, (ζώ Πάτρα) και η μεγάλη μας κόρη μας αναζητούσε πολύ και επηρεαστήκαμε...

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

EvaMD εσείς τι ίκτερο είχατε;Μετά, το μπουκάλι το ξεπεράσατε εύκολα;Γιατί έχω κακή εμεπειρία απο την μεγάλη μου κόρη η οποία με τα ίδια ακριβώς προβλήματα έμαθε στο τέλος το μπουκάλι και δεν καθόταν στο στήθος με τίποτα!!Αντλούσα δέκα μήνες αποκλειστικα και της έδινα δικό μου γάλα.Αλλά τώρα με ένα νεογέννητο και μια κόρη είκοσι μηνών δεν έχω την δυνατότητα να αντλώ αποκλειστικα...οπότε με έχει πιάσει πανικός....

 

Τώρα βλέπω και εγώ οτι δεν έπρεπε να φύγουμε με 13,6 αλλά λείπαμε ηδη μια εβδομάδα στην Αθήνα οπου γέννησα, (ζώ Πάτρα) και η μεγάλη μας κόρη μας αναζητούσε πολύ και επηρεαστήκαμε...

 

Κατ' αρχήν ό,τι έγινε έγινε. Εμένα ήταν το πρώτο μου μωρό είχα κι εγώ ως βρέφος πολύ ίκτερο και φοβήθηκα να τον πάρω. Έτσι έμεινε, αλλιώς μπορεί κι εγώ να τον είχα πάρει.

Δεν θυμάμαι ακριβώς τις τιμές - έφτασε στο 14, με τις λάμπες κατέβηκε λίγο αλλά και τότε επί 2 μέρες έμεινε στάσιμη η τιμή. Και σκέψου ότι ήδη από το 3ο 24ωρο του έδινα (μέσα από την κλινική ακόμα) συμπλήρωμα δικό μου γάλα που αντλούσα με το θήλαστρο. Το ίδιο έκανα και το 24ωρο που τον άφησα επιπλέον στην κλινική.

Με το μπουκάλι είχα κι εγώ πρόβλημα αλλά εκ των υστέρων διαπιστώνω ότι έφταιγα κι εγώ. Μέσα στην κούρασή μου και την αγωνία μου για τις αντλήσεις δεν έδινα τόσο βάρος στο θηλασμό που ήταν δύσκολος λόγω υπνηλίας του μωρού, αδύναμων θηλαστικών κινήσεων (ο γιος μου γεννήθηκε 2450 και τον πήρα στο σπίτι 2260) και ψευδοθηλών - το αποτέλεσμα ήταν να παραλείπω θηλασμούς και να δίνω μπουκάλι, θεωρώντας ότι αυτό ήταν πιο σημαντικό. Ήταν όμως λάθος γιατί στην πορεία το μωρό έκλαιγε στο στήθος αρνιόταν να πιάσει και φυσικά προτιμούσε το μπουκάλι. Αλλά με επιμονή και υπομονή το ξεπεράσαμε και στους 2 μήνες που απαλλαχτήκαμε τελικά από τις ψευδοθηλές άρχισε να θηλάζει πολύ καλύτερα κι έκοψα εντελώς το μπουκάλι. Νομίζω ότι αν δεν μπεις σ' αυτόν τον φαύλο κύκλο που έκανα εγώ και προσφέρεις το στήθος πρώτα και μετά το μπουκάλι σε κάθε γεύμα και το μωρό θα πάρει αρκετό γάλα και θα κρατήσει επαφή με το στήθος. Στη φάση που είσαι είναι σημαντικό να υποχωρήσει ο ίκτερος, οπότε αν πρέπει να γίνει με το μπουκάλι ας γίνει. Πρόσφερε το στήθος όσο περισσότερο μπορείς (αυτό που έκανες με τη μεγάλη σου κόρη είναι αξιοθαύμαστο αλλά όντως δεν είναι για να το επαναλάβεις!). Όταν το μωρό ξεπεράσει τον ίκτερο, μπορείς να αρχίσεις να μειώνεις την ποσότητα του συμπληρώματος σταδιακά ώσπου να φτάσει να θηλάζει μόνο σε όλα τα γεύματα. Έχε υπομονή και κουράγιο. Δεν διαρκεί πολύ η φάση αυτή αλλά είναι όντως κουραστική. Ζήτα βοήθεια για το σπίτι και το μεγάλο μωρό από όποιον μπορεί να στην προσφέρει και δες το μικρό και τον εαυτό σου όσο καλύτερα μπορείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευα μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Μου δίνεις κουράγιο!Παράγγειλα το symphony πριν λίγο(παλιά μου τέχνη κόσκινο!) άντλησα με το swing γύρω στις 11 και έβγαλα ούτε 10 μλ και απο τα δύο στήθη και πανικοβλήθηκα...:cry::cry: Έλπίζω απλά να φταίει το άγχος μου...απλά φοβάμαι πως μέχρι αύριο που θα έρθει το symphony δεν θα με φτάσει το γάλα που άντλησα εχθές.Ελπίζω στην επόμενη άντληση να πάει καλύτερα.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευα μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Μου δίνεις κουράγιο!Παράγγειλα το symphony πριν λίγο(παλιά μου τέχνη κόσκινο!) άντλησα με το swing γύρω στις 11 και έβγαλα ούτε 10 μλ και απο τα δύο στήθη και πανικοβλήθηκα...:cry::cry: Έλπίζω απλά να φταίει το άγχος μου...απλά φοβάμαι πως μέχρι αύριο που θα έρθει το symphony δεν θα με φτάσει το γάλα που άντλησα εχθές.Ελπίζω στην επόμενη άντληση να πάει καλύτερα.

 

Μην αγχώνεσαι - άγχος και άντληση δεν πάνε μαζί το ξέρεις. Με το symphony θα είναι σίγουρα καλύτερα. Επαναληπτική εξέταση κάνατε για τον ίκτερο; το παρακολουθεί παιδίατρος στη φάση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

H παιδιατρος μας είναι πολύ χαλαρή, μας είπε μάλιστα οτι δεν χρειάζεται να επαναλάβουμε την εξέταση, ωστόσο το νοσοκομείο που κάνουμε την εξέταση είναι 50 χιλιόμετρα απόσταση και η μικρή ταλαιπωρείται κάθε φορά πολύ και μετά κοιμάται περισσότερο.Οπότε απλά ελέγχουμε το βάρος της.Εχει πάρει 60 γραμμάρια τις τελευταίες δυο μέρες και σήμερα είναι αρκετά πιο συνεργάσιμη, κάθεται στο στήθος αρκετά αλλά δεν τρώει όλη την ώρα.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

H παιδιατρος μας είναι πολύ χαλαρή, μας είπε μάλιστα οτι δεν χρειάζεται να επαναλάβουμε την εξέταση, ωστόσο το νοσοκομείο που κάνουμε την εξέταση είναι 50 χιλιόμετρα απόσταση και η μικρή ταλαιπωρείται κάθε φορά πολύ και μετά κοιμάται περισσότερο.Οπότε απλά ελέγχουμε το βάρος της.Εχει πάρει 60 γραμμάρια τις τελευταίες δυο μέρες και σήμερα είναι αρκετά πιο συνεργάσιμη, κάθεται στο στήθος αρκετά αλλά δεν τρώει όλη την ώρα.

 

Πολύ ωραία! Κάθε μέρα και καλύτερα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ήθελα να ρωτήσω τι συμβαίνει σε περίπτωση ίκτερου λόγω ασυμβατότητας ομάδας αίματος. Δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα. Όταν γενήθηκα είχα πολύ υψηλό ίκτερο λόγω ασυμβατότητας ομάδας αίματος, και οι γιατροί απαγόρευσαν στην μητέρα μου να με θηλάσει για να μην περάσουν τα αντισώματα που είχε δημιουργήσει εναντίον μου σε εμένα και χειροτερέψω. Ισχύει αυτό;

 

Βεβαίως τότε δεν νομίζω να μπορούσε να με θηλάσει απ'ευθείας γιατί είχα ιδιαίτερα υψηλό ίκτερο και δεν ξυπνουσα (ήμουν στα όρια για να κάνω αφαιμαξομετάγγιση) και εκείνη την εποχή δεν ξέρω αν υπήρχαν θήλαστρα.

 

Εν τέλει με πήρε σπίτι 20 ημερών και δεν μπόρεσε να με θηλάσει ούτε μία φορά, και θα ήθελε 28 χρόνια μετά να μάθει αν όλο αυτό έγινε εξ αιτίας παραπληροφόρησης.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήθελα να ρωτήσω τι συμβαίνει σε περίπτωση ίκτερου λόγω ασυμβατότητας ομάδας αίματος. Δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα. Όταν γενήθηκα είχα πολύ υψηλό ίκτερο λόγω ασυμβατότητας ομάδας αίματος, και οι γιατροί απαγόρευσαν στην μητέρα μου να με θηλάσει για να μην περάσουν τα αντισώματα που είχε δημιουργήσει εναντίον μου σε εμένα και χειροτερέψω. Ισχύει αυτό;

 

Βεβαίως τότε δεν νομίζω να μπορούσε να με θηλάσει απ'ευθείας γιατί είχα ιδιαίτερα υψηλό ίκτερο και δεν ξυπνουσα (ήμουν στα όρια για να κάνω αφαιμαξομετάγγιση) και εκείνη την εποχή δεν ξέρω αν υπήρχαν θήλαστρα.

 

Εν τέλει με πήρε σπίτι 20 ημερών και δεν μπόρεσε να με θηλάσει ούτε μία φορά, και θα ήθελε 28 χρόνια μετά να μάθει αν όλο αυτό έγινε εξ αιτίας παραπληροφόρησης.

 

Δυστυχώς κι αυτό είναι άλλος ένας μύθος κατά του θηλασμού...

 

Η ασυμβατότητα ομάδας αίματος (ΑΒΟ incompatibility) συμβαίνει όταν πχ η μητέρα έχει ομάδα Ο και το παιδί Α ή Β (εξ ου και το ΑΒΟ).

 

Τα παρακάτω είναι από το The Baby Book του W. Sears (αμερικανού παιδιάτρου): " Some of mother's blood antibodies are circulating through baby's bloodstream and if baby has a different blood type from mother, a sort of war develps between two opposing forces: baby's red blood cells and the foreign antibodies of mother's different blood type. As a result many red blood cells are damaged during the battle, bilirubin is released and jaundice occurs quickly".

 

Πράγματι αυτός ο τύπος ίκτερου εμφανίζεται στο 1ο 24ωρο μετά τη γέννα, είναι συνήθως πολύ υψηλός και ο κίνδυνος είναι η εγκεφαλική βλάβη. Ο Sears λέει ότι με τα σημερινά δεδομένα ο κίνδυνος εγκεφαλικής βλάβης είναι πλέον μικρός κυρίως λόγω της δυνατότητας φωτοθεραπείας. Συνεχίζει προτείνοντας την bili-blanket, κουβέρτα ειδική για φωτοθεραπεία (!), προκειμένου το μωρό να μπορέσει να θηλάσει. Καταλήγει λέγοντας ότι συχνά η πρακτική είναι γενικά στον ίκτερο να αποτρέπεται ο θηλασμός λανθασμένα όμως, καθώς "Studies have shown that breast milk is better than water or formula for helping babies get rid of jaundice, perhaps because of its laxative effect, producing more stools".

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κι αυτό είναι άλλος ένας μύθος κατά του θηλασμού...

Να πω την αλήθεια το υποψιαζόμουν...

Της είπαν ότι "απαγορεύεται", ούτε καν ότι το ξένο είναι καλύτερο

Η ασυμβατότητα ομάδας αίματος (ΑΒΟ incompatibility) συμβαίνει όταν πχ η μητέρα έχει ομάδα Ο και το παιδί Α ή Β (εξ ου και το ΑΒΟ).

Ακριβώς έτσι

Τα παρακάτω είναι από το The Baby Book του W. Sears (αμερικανού παιδιάτρου): " Some of mother's blood antibodies are circulating through baby's bloodstream and if baby has a different blood type from mother, a sort of war develps between two opposing forces: baby's red blood cells and the foreign antibodies of mother's different blood type. As a result many red blood cells are damaged during the battle, bilirubin is released and jaundice occurs quickly".

 

Πράγματι αυτός ο τύπος ίκτερου εμφανίζεται στο 1ο 24ωρο μετά τη γέννα, είναι συνήθως πολύ υψηλός και ο κίνδυνος είναι η εγκεφαλική βλάβη. Ο Sears λέει ότι με τα σημερινά δεδομένα ο κίνδυνος εγκεφαλικής βλάβης είναι πλέον μικρός κυρίως λόγω της δυνατότητας φωτοθεραπείας. Συνεχίζει προτείνοντας την bili-blanket, κουβέρτα ειδική για φωτοθεραπεία (!), προκειμένου το μωρό να μπορέσει να θηλάσει. Καταλήγει λέγοντας ότι συχνά η πρακτική είναι γενικά στον ίκτερο να αποτρέπεται ο θηλασμός λανθασμένα όμως, καθώς "Studies have shown that breast milk is better than water or formula for helping babies get rid of jaundice, perhaps because of its laxative effect, producing more stools".

Σε ευχαριστώ πολύ!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα.

Γεννησα το Σάββατο ένα αγοράκι 2910γρ. Την Τετάρτη του μετρήσαμε τον ίκτερο και ήτανε 11,4 το πρωί και το μωρό πήγε στα 2660γρ. Θηλάζω αποκλειστικά και το γάλα κατέβηκε μετά το τρίτο 24ωρο. Η παιδίατρος έδωσε εντολή για παρακολούθηση του ίκτερου και συνέχιση του αποκλειστικού. Τετάρτη απόγευμα ο ικτερος πήγε στο 12, Πέμπτη πρωί στο 13,1. Τον ζυγίσαμε παράλληλα (μια μέρα μετά το ζύγισμα της κλινικής) και πήγε στα 2760γρ. Δηλαδή σε μία μέρα έδειξε ότι πήρε 100γρ (βέβαια το ζύγισμα έγινε σε διαφορετικές ζυγαριές). Την Πέμπτη το απόγευμα ο ίκτερος κατέβηκε στο 12,4, αλλά σήμερα το πρωί ανέβηκε στο 13,8, όπου και αρχίσαμε να ανησυχούμε λίγο. Σήμερα το απόγευμα για γίνει και άλλη μέτρηση. Η παιδίατρος έδωσε εντολή για συμπλήρωμα, αλλά εγώ προς το παρόν δεν έδωσα. Ποια είναι η άποψη σας?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα να σου ζήσει το μωρό. Και εγώ όταν γέννησα το γιόκα μου παρουσίασε ίκτερο. Όσο ήμασταν στο μαιευτήριο έφτασε μέχρι και το 16.8. Τον βάλανε στη φωτοθεραπεία και έπεσε στο 11 οπότε και βγήκαμε. Εγώ τον θήλαζα αποκλειστικά και όσο έκανε τη θεραπεία το έβγαζα με θήλαστρο και του το έδιναν οι μαίες. 3 μέρες αφότου γυρίσαμε σπίτι ο παιδίατρος μου μας είπε να κάνουμε μία εξέταση για ίκτερο όπου φάνηκε ότι είχε ανέβει πάλι στο 13. Να μην στα πολυλογώ ανεβοκατέβαινε για 3-4 μέρες έφτασε το 14,1 αλλά μετά αρχισε να πέφτει. Όταν πήγαμε για το πρώτο εμβόλιο (2 μηνών) το χρώμα του δεν άρεσε στο γιατρό και ξανακάναμε εξέταση που έδειχνε 7.8..Τώρα που είναι 3 μηνών έγινε επιτέλους ροζ το δερματάκι του. Σε όλο αυτό το διάστημα (και ακόμα και τωρα) και με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού το μωρό θήλαζε αποκλειστικά. Η γνώμη μου είναι να κάνετε μετρήσεις και να το παρακολουθεί ο γιατρός για να μην ανέβει πολύ ο ίκτερος αλλά να συνεχίσεις να θηλάζεις το μωράκι σου αποκλειστικά. Ελπίζω όλα να πάνε καλά, περαστικά του!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και να το έχεις όσο περισσότερο μπορείς κοντά στο φως, όχι να πέφτει όμως απευθείας πάνω του. Ανέβασε τέντες, άνοιξε τις κουρτίνες, βοηθάει που είναι και καλοκαίρι.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!

 

Διάβασε κι αυτο:

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/βρεφικός-ίκτερος-και-βρεφική-διατροφ/

 

Αν το μωρο σου θηλαζει αποτελεσματικά (το ακούς να καταπίνει, δεν σε πληγώνει) και βρέχει 6-8 πάνες πιστεύω δεν τίθεται θέμα συμπληρώματος.

Μήπως να επαιρνες μια δεύτερη γνώμη απο παιδιατρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλες...Απλά θα ήθελα να πω ότι αν σε προβληματίζει το ότι θα της δώσεις γάλα με το μπιμπερό και δεν θες να ξεσυνηθίσει το στήθος, υπάρχει μπιμπερό που είναι ένα κι ένα για την περίπτωση...αν θες στείλε μνμ να σου πω ακριβώς ποιο...

:D

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες...Απλά θα ήθελα να πω ότι αν σε προβληματίζει το ότι θα της δώσεις γάλα με το μπιμπερό και δεν θες να ξεσυνηθίσει το στήθος, υπάρχει μπιμπερό που είναι ένα κι ένα για την περίπτωση...αν θες στείλε μνμ να σου πω ακριβώς ποιο...

:D

Το θέμα είναι παλιό βρε! Το μπιμπερό που λες είναι το calma της medela. Παρόλα τάυτα δεν εγγυάται ότι δεν θα μάθει το μωρό στο μπουκάλι, εμάς το καταβολεύτηκε, ακόμα σε αυτό πίνει.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας

 

Είμαι νέος μπαμπάς και σήμερα πήγαμε για πρώτη φορά στην παιδίατρο. Είαι 20 ημερών. Γεννήθηκε 3560, από το νοσοκομείο βγήκαμε 3440 και σήμερα είμαστε 3790.

 

Ο ίκτερος μετρήθηκε πριν το εξιτήριο και ήταν 11. Δε μας έδωσαν κάποια συμβουλή επ' αυτού τότε.

 

Σήμερα η παιδίατρος μας είπε κάποια στιγμή ότι σαν να βλέπει να έχουμε λίγο ίκτερο όμως λίγο, καθόλου ανησυχητικό και δεν αξίζει ούτε να το μετρήσουμε. Όμως είπε ότι στις 20 μέρες δε θα έπρεπε να έχουμε και ότι ο θηλασμός δε βοηθά στο να φύγει. Για το λόγο αυτό μας συνέστησε να του δίνουμε με μπιμπερό, ανάμεσα στα γεύματα, λίγο τσάι, κάποια μάρκα που δεν τη θυμάμαι.

 

Εμείς της είπαμε ότι θα θέλαμε να εφαρμόσουμε το μοντέλο του αποκλειστικού θηλασμού όσο αντέξουμε και μας είπε ότι αυτή προτείνει αυτό και εμείς μπορούμε να μην το ακολουθήσουμε αλλά είναι μετά δική μας η ευθύνη αν συμβεί κάτι.

 

Αυτή η κουβέντα ανησύχησε τη σύζυγό μου ενώ εγώ είμαι λίγο εκνευρισμένος από τη συμβουλή, αλλά δεν ξέρω και τι να πω.

 

Εσείς τι πιστεύετε;

 

Για τη συμπεριφορά του μωρού να πω ότι περνά πολλές ώρες στο στήθος, πολύ συχνότερα από τις 3 ώρες και γενικά ακολουθούμε το δικό του πλάνο. Ο μικρός δεν βάζει στο στόμα του όλη την άλω αλλά θεωρούμε ότι η τεχνική είναι σωστή και όπως μας την έδειξαν. Ως αποτέλεσμα στο ένα στήθος υπάρχει μεγάλος πόνος ειδικά κατά την έναρξη του θηλασμού.

 

Από ύπνο γενικά είναι λίγος και σίγουρα πολύ λιγότερος από τις 18 ώρες που λένε ότι είναι το φυσιολογικό. Και τέλος υπάρχουν φορές που αποκοιμιέται στο στήθος και αν τον βάλουμε στο κρεβατάκι του, γκρινιάζει και θέλει να επανέλθει. (ναι τσιμπάμε φτέρνες χέρια κλπ πριν)

 

Κάποια συμβουλή για αυτό το θέμα με τον ίκτερο;

 

Ευχαριστώ

 

υγ: έχουμε προμηθευτεί και ένα διπλό θήλαστρο ameda lactaline personal, δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει όμως ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κάλαντα και να σου ζήσει ο μικρός!

 

Δυστυχώς δεν έχω ιατρικές γνώσεις πάνω στο θέμα για να σου πω με σιγουριά να κάνεις το ένα ή το άλλο. Εχώ όμως προσωπική εμπειρία από το θέμα ίκτερος! Η μικρή μου γεννήθηκε στην Αγγλία (2.970κιλα )όπου εκεί δε γίνεται συστηματικά η εξέταση για τον ίκτερο. Τη πέμπτη μέρα και αφού είχαμε πάει στο σπίτι μετρήσαμε το βαρος της μικρής και επειδή είχε χάσει περισσότερο από το 10% του βάρους της κάπως ανησυχήσαμε. Επειδή είμαστε μεσογειακοί στην αρχή το χρώμα της δεν ανησύχησε τη μαία. Την εβδομη μέρα όμως πήγαμε στο νοσοκομείο για εξέταση αίματος και φάνηκε πως ο ίκτερος ήταν πάρα πολύ ανεβασμένος και χρειαστήκαμε φωτοθεραπεία. Μέχρι τότε προσπαθούσα αποκλειστικό θηλασμο. Δυο μέρες αφού βγήκαμε και επειδή η μικρή συνέχιζε να μη βάζει ικανοποιητικό βάρος μας είπαν να δώσουμε λίγο συμπλήρωμα (90μλ συνολικά τη μέρα σε δύο δόσεις). Της δώσαμε συμπλήρωμα για περίπου 3 βδομάδες. Αν και δεν έπαιρνε πολύ βάρος, σημασία είχε πως έπαιρνε κάτι, είχε αρχίσει να είναι πιο δραστήρια, οπότε δε κάναμε κάτι παραπάνω. Συνέχισε όμως να φαίνεται κάπως κίτρινούλα, και κυρίως τα ματάκια της παράμεναν κάπως κιτρινα (το άσπρο των ματιών!) μεχρι την 8 εβδομα΄δα οπού εκεί στο μεγάλο άλμα ήταν πραγματικά κολλημένη στο στήθος μου και μια μέρα απλώς ξύπνησε και ήταν άλλο παιδάκι, άσπρα ματάκια, χρώμα κανονικό.

 

Είπα πολλά, εύχομαι να μη σε μπέρδεψα, αλλά από την εμπειρία μου και από ότι διάβασα στο ιντερνετ νομίζω πως για το θηλασμό και τον ίκτερο ισχύουν αυτα

Ισως λόγω θηλασμού (κάτι έχει να κάνει με τη σύσταση του γάλατος αν δε κάνω λάθος) το μωρό να φαίνεται ικτερικό για περισσότερο καιρός χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. ΚΑπου είχα διαβάζει έως και τρεις μήνες. Ο ίκτερος φεύγει σταδιακά και τα ματάκια είναι από τα τελευταία που θα "ασπρίσουν"

Αμα το μωρό δε κοιμάται συνεχώς, βρέχει αρκετές πάνες (μου φαίνεται γύρω στις 6 με 8 τη μέρα και κάνει συχνά πυκνά κακάκια, ισως όχι καθε μέρα όμως) ο ίκτερος δεν είναι τόσο ανησυχητικός. Η μικρούλα μου τις πρώτες μέρες ήταν δύσκολο να τη ξυπνήσω. Το ότι κοιμάται το μωρό στο στήθος δυστυχώς είναι συχνό κακό. Εμείς ακόμα δε το έχουμε διορθώσει!

Αν το μωρό παίρνει ικανοποιητικό βάρος (παραμένει στη καμπύλη του) και πάλι να μην ανησυχειτε. Θα σας πρότεινα να παρακολουθήσετε για λίγο το βάρος του ανά δυο μέρες και βλέπετε πως πάει.

Επειδή είναι καλοκαίρι στην Ελλαδα και ο ήλιος λάμπει ίσως θα ήταν καλό σε ώρα που ο ήλιος δεν είναι πολύ δυνατος να βάλετε για κανένα μισάωρο τη φορά το μικρό στον ήλιο (να τον αφήνεται μόνο με το φορμάκι του χωρίς αντηλιακά). Προσοχή όμως να μην πάθετε καμιά ηλίαση!

Επειδή εμείς είμασταν και πιο μινιον μου είχαν πει μέσα στη μέρα να τη ταίζω το αργότερο κάθε 2.5 με 3.0 ώρες, ακόμα και τη νύχτα.

Στην Αγγλία τουλάχιστον δε συνιστουν τη χρήση τσαγιων σε τόσο μικρές ηλικίες. Μάλλον θα σας έλεγαν να δώσετε συμπλήρωμα γάλατος. Βέβαια άμα έχει πολύ ζέστη και ο μικρός δε παίρνει πολύ γάλα, τότε ίσως να ήταν καλό να δωθει κάτι ακόμα.

Για σιγουρά θα σας έλεγα να απευθυνθείτε σε μία σύμβουλο θηλασμού, που να σας λύσει και το πόνο στο στήθος. Κανονικά δε πρέπει να πονάει το στήθος κατά το θηλασμο. Βέβαια άλλο στη θεωρεία και άλλο στην πράξη. Θα ήταν καλό να σιγουρευτείτε όμως πως το μωρό πιάνει σωστά.

 

Εύχομαι να βοήθησα. Καλή επιτυχια με το θηλασμό!

 

ΥΣ¨μου φαίνεται πως προτείνουν άμα χρησιμοποιήσετε θήλαστρο τους πρώτους δύο με τρεςι μήνες θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσετε νοσοκομειακό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...