Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

pisteuo oti kathe mana mporei na krinei monh ths an prepei na kopei o thilasmos se idiaiteres periptoseis i oxi, afou exei omos enhmerothei katallila. I Aglaia oso exo dei edo mesa sto forum, uposthrizei kai sumbouleuei tis mamades pou theloun i epithimoun na thilasoun kai exei boithisei para polous opote pisteuo oti kserei para polu kala ti leei. An tora kapoios exei amfibolies kai thelei deuteri gnomi mporei na to psaksei. O thilasmos einai oti pio fusiko kai gia emena autonohto uparxei opote kapoies fores i epimonh , oi amfibolies kai arnitikes skepseis den tha eprepe na uparxoun H an den theloume na thilasoume gia diaforous logous (kourasei, xronos ktl) den xreiazete na briskoume alles dikaiologies..o kathenas kanei tis epiloges tou gia to paidi tou :wink:

filikaxx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε Αγλαϊα ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ γιατί παραθέτεις αποσπάσματα από το πρωτο-πρωτο κείμενο που έγραψα , ενω έχει ακολουθήσει τόση κουβέντα στην οποία συμφωνήσαμε σε όλα σχεδόν ?

 

Γιατί το κάνεις αυτό??

 

Και καλά κάνει γιατί έγραψες κάτι που μπορεί να το διάβασε η μαμά και να επηρεάστηκε. Και επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό που έγραψες στην αρχή πρέπει να αγνοηθεί. Δεν είναι απλά μια κουβέντα αυτό που γίνεται, γράφονται πράγματα που μπορεί να διαβάσουν και άλλες μαμάδες μετά από καιρό.

Αν η m4ri4 εμπιστευόταν το γιατρό της και δεν της έλεγε κάτι το ένστικτό της δε θα έγραφε εδώ.

Επίσης, αγαπητέ daddycool, αν ήξερες τι νιώθει μια μητέρα όταν θηλάζει το παιδί της δε θα τη συμβούλευες ποτέ να σταματήσει το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω ότι το συνεχίζετε... :shock:

Και άλλα μέλη μέσα εδώ κατα καιρούς θα έχουν δώσει κάποια ενδεχομένως λανθασμένη συμβουλή.

Να τους σταυρώσουμε???

Είναι ένας πατέρας, που αν μη τι άλλο ενδιαφέρθηκε γι αυτό το ευαίσθητο θέμα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω ότι το συνεχίζετε... :shock:

Και άλλα μέλη μέσα εδώ κατα καιρούς θα έχουν δώσει κάποια ενδεχομένως λανθασμένη συμβουλή.

Να τους σταυρώσουμε???

Είναι ένας πατέρας, που αν μη τι άλλο ενδιαφέρθηκε γι αυτό το ευαίσθητο θέμα!!

sosta :))))

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ εδωσε λαθος συμβουλη!

ΔΕΝ υποχρεωσε κανεναν για τιποτα!

ΟΠΩΣ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΟΥ FOROUM ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΕΣ!!

Ο "κατηγορουμενος" εχει παραπεμψει ερωτουντες αλλων θεματων περι θηλασμου στην Αγλαια.

οπως ξαναειπα δεν χρειαζομαστε καμια ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ να μας διορθωνει,μαλλωνει και να μας υποδεικνυει τι να πουμε και τι οχι!

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

παλιοτερα διαβαζα στο site και δεν εβλεπα πουθενα τετοιες συμπεριφορες απολυταρχικες!

σε λιγο θα πουμε στους αντρες να μην μιλανε για τιποτα γιατι ..... δεν εχουν γαλακτοφορους αδενες!!!! :mad::mad::mad::mad::mad: !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια χαλαρωστε λιγο!! θα τον φαμε τον ανθρωπο! απορω πως συνεχιζει να δινει εξηγησεις... τι ειπε???? και εξαλλου γι΄αυτο ειναι αυτο το site! αν καποιος πιστευει κατι ΛΑΘΟΣ να διαβασει για να κρινει την ορθοτητα αυτου που πιστευει. προσωπικα δεν βρηκα κατι παραλογο σε αυτα που εχει πει! τιποτα ομως! ας μην ειμαστε και εμεις ετοιμοπολεμες!!

 

Εμένα μου φαίνεται μπαμπάς που το ψάχνει και γιʼάυτό και μόνο ΜΠΡΑΒΟ!!!

 

Μην τρελαινόμαστε κιόλας :wink:

 

forum είναι, γνώμες λέμε, εμπειρίες ανταλλάσουμε. Αλίμονο αν κάποιος χρησιμοποιούσε το forum αυτό και μόνο για να μεγαλώσει το παιδί του και είχε στην απέξω τους γιατρούς. Συμφωνώ ότι οι περισσότεροι δεν υποστηρίζουν 100% το θηλασμό αλλά τους χρειαζόμαστε έτσι δεν είναι :wink:

 

Σκεφτείτε τι γινόταν παλιά και που έχουν φτάσει τα πράγματα σήμερα :D

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ εδωσε λαθος συμβουλη!

ΔΕΝ υποχρεωσε κανεναν για τιποτα!

ΟΠΩΣ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΟΥ FOROUM ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΕΣ!!

Ο "κατηγορουμενος" εχει παραπεμψει ερωτουντες αλλων θεματων περι θηλασμου στην Αγλαια.

οπως ξαναειπα δεν χρειαζομαστε καμια ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ να μας διορθωνει,μαλλωνει και να μας υποδεικνυει τι να πουμε και τι οχι!

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

παλιοτερα διαβαζα στο site και δεν εβλεπα πουθενα τετοιες συμπεριφορες απολυταρχικες!

σε λιγο θα πουμε στους αντρες να μην μιλανε για τιποτα γιατι ..... δεν εχουν γαλακτοφορους αδενες!!!! :mad::mad::mad::mad::mad: !

 

Ααα γεια σου φιλενάδα!!.. :wink:

Link to comment
Share on other sites

παλιοτερα διαβαζα στο site και δεν εβλεπα πουθενα τετοιες συμπεριφορες απολυταρχικες!

 

Η δικτατορία του θηλασμού έγινε αυτό το φόρουμ πια (ουφ καιρό ήθελα να το γράψω!!!!!!!!)

 

Προσωπικά συζήτηση βλέπω, έντονη σε κάποιες στιγμές, διαξιφισμοί επίσης αλλά απολυταρχικές συμπεριφορές και δικτατορία, ΟΧΙ!

 

Είστε σίγουρες ότι χρησιμοποιείτε σωστά αυτούς τους όρους; :?

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παλιοτερα διαβαζα στο site και δεν εβλεπα πουθενα τετοιες συμπεριφορες απολυταρχικες!

 

Η δικτατορία του θηλασμού έγινε αυτό το φόρουμ πια (ουφ καιρό ήθελα να το γράψω!!!!!!!!)

 

Προσωπικά συζήτηση βλέπω, έντονη σε κάποιες στιγμές, διαξιφισμοί επίσης αλλά απολυταρχικές συμπεριφορές και δικτατορία, ΟΧΙ!

 

Είστε σίγουρες ότι χρησιμοποιείτε σωστά αυτούς τους όρους; :?

 

Αυτο που λεμε ειναι οτι κατα πρωτον ολοι ειναι ελευθεροι να γραψουν τη γνωμη τους! αν ειναι λαθος ειναι λαθος! δεν μπορουμε να κανουμε επιθεσεις επι προσωπικου. επισης το να προσπαθουμε με διαφορους τροπους να αποδειξουμε οτι το ασπρο ειναι μαυρο και αυτο κατα τη γνωμη μου παντα ειναι λαθος. και το χειροτερο παλι κατα τη γνωμη μου ειναι να λεμε στους αντρες οτι επειδη δεν εχουν θηλασει δεν μπορουν να πουν τη γνωμη τους! που ξαναακουστηκε αυτο???? δεν ειναι απολυταρχικο???

επισης οοολοι εδω ειμαστε γιατι και θελουμε να θηλασουμε τα παιδια μας και να τους προσφερουμε οοοτι καλυτερο μπορουμε! το να υπερθεματιζουμε ομως και να υποστηριζουμε ΜΟΝΟ αυτο που πιστευουμε και να αποκλειουμε καθε αντιλογο και αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι απολυταρχικο!! αυτο που εγραψα και στο γονεις και φυσικη κατασταση ειναι οτι αυτο το site ειναι υπεροχο, μια οαση γιατι ολοι προσπαθουν να βοηθησουν και να βοηθηθουν. ειναι καθαρος αλτρουισμος! και αυτο για μενα στη σημερινη εποχη ειναι κατι πολυ πολυ πολυ ομορφο!!

Link to comment
Share on other sites

παλιοτερα διαβαζα στο site και δεν εβλεπα πουθενα τετοιες συμπεριφορες απολυταρχικες!

 

Η δικτατορία του θηλασμού έγινε αυτό το φόρουμ πια (ουφ καιρό ήθελα να το γράψω!!!!!!!!)

 

Προσωπικά συζήτηση βλέπω, έντονη σε κάποιες στιγμές, διαξιφισμοί επίσης αλλά απολυταρχικές συμπεριφορές και δικτατορία, ΟΧΙ!

 

Είστε σίγουρες ότι χρησιμοποιείτε σωστά αυτούς τους όρους; :?

 

:arrow: δικτατορία (η) ουσ. η εξουσία του δικτάτορα, το πολίτευμα όπου η εξουσία ασκείται απολυταρχικά από ένα πρόσωπο ή ομάδα προσώπων

 

:arrow: απολυταρχία (η) ουσ. πολιτειακό σύστημα κατά το οποίο ο ανώτατος άρχοντας έχει την απόλυτη εξουσία

 

Τεγόπουλος-Φυτράκης, Μείζον Ελληνικό Λεξικό

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

...........Επίσης, αγαπητέ daddycool, αν ήξερες τι νιώθει μια μητέρα όταν θηλάζει το παιδί της δε θα τη συμβούλευες ποτέ να σταματήσει το θηλασμό.
Εγώ καταλαβαίνω πως η κουβέντα γίνετε για την καλύτερη δυνατή συμβουλή στην περίπτωση ενός μωρού με ίκτερο......και όχι για το αν ξέρουμε κάποιοι από μας τι νιώθει μια μητέρα θηλάζοντας το παιδί της.

 

Οι αναφορές σας ( δεν μιλώ ειδικά για σένα μαρία30) κάθε φορά σε μητρικά ένστικτα , μητρικά φίλτρα , μόνο η μάνα γνωρίζει , και άλλα τέτοια , σας διαβεβαιώνω πως το μόνο που καταφέρνεται είναι να κάνετε τους άντρες να ασχολούνται όλο και λιγότερο με σας και τα παιδιά σας.

Κάθε αναφορά σας στα παραπάνω μπορούν να κάνουν αρκετούς να απέχουν από κάθε διαδικασία (οικογενειακής φύσεως) πέρα από το να δουλεύουν από το πρωϊ μεχρι το βραδυ.

Οι άντρες έτσι μεγαλώνουν ....... πρώτες εσείς με τον τρόπο σας τους λέτε ποιές είναι γυναικείες και ποιές αντρικές δουλειές.

Διάβασα όλα τα ποστ σήμερα , δεν κάθησα να διαβάσω και τις παραπομπές ( έλεος) αυτό που κατάλαβα είναι πως ο άνθρωπος προσπάθησε να εκλογικεύσει την την εντολή του γιατρού και την ίδια στιγμή να μας θυμίσει πως παν μέτρον άριστον.

 

Δεν είχα να πω τίποτα για την ουσία του θέματος , απλά ήθελα να ακούσεται πως ακούγεσται και τι δεύτερα και τρίτα μηνύματα πέρνουν οι υπόλοιποι ( και κυρίως οι άνδρες) από την στάση σας.

 

Δεν ανησυχώ για μένα και από ότι φαίνεται ούτε και για τον ντάντικουλ , ασχολούμαι συνειδητά επί παντός επιστητού όσο και αν αυτό σας παραξενεύει.

Δεν πρόκειτε να μας χάσετε από συμφορουμίστες όσο και να μας αποπέρνεται ώρες ώρες :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Λοιπόν, διαβάζοντας την κουβεντούλα σας, ανακεφαλαιώνω για να ξέρω αν κατάλαβα καλά!

Το μωράκι της κολητής μου (15 ημερών) μετρήθηκε με ίκτερο 13.7

Είχε πέσει στο 12,4 κατά την έξοδο στο νοσοκομείο και ξαναανέβηκε.

Ο γιατρός της συνέστησε να διακόψει το θηλασμό για δύο μέρες και η φίλη μου έχει πάθει σοκ, γιατί θηλάζει αποκλειστικά, με πολύ πολύ κόπο και σε εχθρικό προς το θηλασμό περιβάλλον (μαμά, πεθερά, αδερφες κλπ.κλπ.).

Ρωτά λοιπόν έμένα κι εγώ διαβάζω το forum και της λέω:

Οι συμβουλές του γιατρού σου είναι ξεπερασμένες, με ίκτερο κάτων από 20 δεν διακόπτουμε το θηλασμό. ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Να σας πω την εμπειρία μου.

Η κόρη μου γεννήθηκε στο Αλεξάνδρα και το μέγιστο σφάλμα απο πλευράς νοσοκομείου είναι ότι λογω ελλειψης παιδιάτρων αν γεννήσεις βράδυ δεν στο φέρνουν το μωρό παρά μόνο το πρωί. Δηλαδή εγώ γέννησα στις 21:05 και το μωρό μου μου το έφεραν την άλλη μέρα στις 10:30 και αυτό με μέσον :shock::evil:

Αποτέλεσμα να μην καταφέρω ποτέ να τη θηλασω σωστά γιατί την είχαν μπουκώσει στο ALMIRON που της έκανε και φοβερές αλλεργίες...

Τώρα στο θέμα μας... Η μικρή είχε και ίκτερο και επειδή δεν έμαθε το στήθος μου απο την αρχή δυσκολεύτηκα πολύ να την ταίσω και ανέβασε την τρίτη μέρα 15,6 και μου την πήραν για φωτοθεραπεία όπου και κάθησε 2 1/2 24ωρα. Παρόλαυτά εγώ πήγαινα και τη θήλαζα (όσο μπορούσα) και άφηνα και γάλα...

 

ΟΜΩΣ στο γιό μου -πιο πονηρεμένη πια- όπου τον γέννησα στο ΛΗΤΩ, μόλις τον καθαρίσανε ζήτησα και μου τον έφεραν να τον θηλάσω ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ (βοηθησε αυτό να βγει και ο πλακούντας που είχε κολήσει και δεν έβγαινε λογω φλεγμονής). Μετά (γέννησα στις 2:30 την νύχτα) μου τον έφεραν στις 5-5:30 στο δωμάτιο και τον ξαναθήλασα....

 

Παρόλο που και αυτός ανέβασε ίκτερο και τον βάλανε την τρίτη μέρα για μια νύχτα στην λάμπα ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ. Την 4η μέρα, οπου και βγήκαμε, είχε 12. Την 7 μέρα ανέβασε 15,6 ίκτερο αλλά επειδή ήταν προχωρημένη μέρα και μεγάλο το βάρος του (βγήκε Παρασκευή 2920 και την Κυριακή ήταν 3 κιλά!!) μου είπαν ότι για να μπει στην λάμπα πρέπει να είναι πάνω απο 19-20 και πρέπει να τον ξαναμετρήσω την επομένη. Συνέχισα να θηλάζω κανονικά και την επομένη έπεσε στο 14,3 και κάθε βδομάδα πέφτει και μια μονάδα.

Το Σαββάτο που μας πέρασε είχε 11 οπου μου είπε και η παιδίατρος ότι πια δεν ανησυχούμε.

Λόγω του θηλασμού, επειδή δεν κάνουν πολλά κακάκια, αργεί να πέσει!

 

Δεν μιλάμε όμως για τον επιθετικό ικτερο και για νούμερα πάνω απο 20 όπου και απειλείται και το μωρό. Εκεί μπορεί να γίνει συνδυασμός ξένου-μητρικού και φυσικά τράπεζα μητρικού γάλακτος για να το πιει μετά το μωρό και ότι πουν οι παιδίατροι.

 

Υπομονή και κουράγιο θέλει κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητές μητέρες και μέλη του φόρουμ του parents, αποφάσισα να συμμετέχω και γω στη δημόσια συζήτησή σας για να αποκαταστήσω ορισμένες αλήθειες. Καταρχήν επιτρέψτε μου να πω ότι θαυμάζω και υποστηρίζω ένθερμα κάθε μητέρα που προσπαθεί να μεγαλώσει το παιδί της στις σημερινές κοινωνικές συνθήκες του πανικού και της ανευθυνότητας. Ως εκ τούτου κάθε προσπάθεια για ενημέρωση που καταβάλουν είναι θεμιτή και κατανοητή. Επιτρέψτε μου όμως να απαντήσω σε μια ανευ προηγουμένου και ακατανόητη επίθεση που δέχτηκα από την κατά τα άλλα -φαντάζομαι- συμπαθή και έγκριτη κα Παπαδήμα η οποία προφανώς δεν κατανοεί τη λειτουργία των περιοδικών. Μιλώντας από τη θέση της υπεύθυνης σύνταξης ενός περιοδικού που εδώ και δύο χρόνια σταθερά βρίσκεται πρώτο στις προτιμήσεις των μαμάδων, το ΓΟΝΕΙΣ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ, ας μου επιτρέψει να συστηθώ: ονομάζομαι Μαρκέλλα Ρεπανέλη, είμαι αριστούχος απόφοιτος του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ και κάτοχος Μάστερ στην Ανθρώπινη Επικοινωνία και τον Πολιτισμό. Αν μη τι άλλο γνωρίζω να αξιοποιώ την πληροφορία και κυρίως να τη μεταφέρω σωστά στους αξιότιμους αναγνώστες μας. Στα άρθρα ενός περιοδικού ο τίτλος μου δεν έχει νόημα να αναφέρεται. Είμαι συντάκτρια, και όχι ιατρός για το λόγο αυτό όλα τα άρθρα μου υπογράφονται από έγκριτους ιατρούς για τους οποίους δεν υπάρχει νόημα να μιλήσω εγώ! Ως εκ τούτου οι απόψεις κάθε άρθρου απηχούν την άποψη του ιατρού. Σε όλα μας τα άρθρα επισημαίνουμε στους αναγνώστες μας ότι μόνο ο παιδίατρος ή ο ιατρός που τους παρακολουθεί γνωρίζει επακριβώς την ατομική περίπτωση για το λόγο αυτό τα άρθρα μας προσφέρουν γενική γνώση και φυσικά ΠΟΤΕ ΔΙΑΓΝΩΣΗ! Θλίβομαι γιατί προφανώς η κα Παπαδήμα που τιτλοφορείται ως σύμβουλος θηλασμού δεν μπήκε καν στον κόπο να διαβάσει τα τεύχη μας και να διαπιστώσει ότι πρόσφατα αφιερώσαμε 24 ολόκληρες σελίδες του περιοδικού αποκλειστικά και μόνο προάγοντας τα ανυπέρβλητα οφέλη του θηλασμού, υπογεγραμμένες από την κα Μιλένα Ρούζκοβα, συντονίστρια των Πιστοποιημένων Συμβούλων Θηλασμού σε Ελλάδα και Κύπρο, από την οποία και αποσπάσαμε συγχαρητήρια για την προσέγγισή μας. Εγώ η ίδια είμαι υπέρμαχος του θηλασμού και φροντίζω να τον προάγω σε κάθε σχετικό άρθρο μου ως τη μόνη και καλύτερη λύση δεσμού και τροφής κάθε παιδιού. Θεωρώ, επομένως, τουλάχιστον εκ του πονηρού την επίθεση στο πρόσωπό μου και στην εγκυρότητα του περιοδικού που εκπροσωπώ. Αγαπητή κα Παπαδήμα σας απευθύνω δημόσια πρόσκληση να μιλήσετε στο περιοδικό μας για το μητρικό θηλασμό βοηθώντας πολλές μητέρες που διστάζουν να το κάνουν αντί για την εύκολη λύση του μπιμπερό και θα σας πρότεινα στο μέλλον να μην πιάνεστε από προτάσεις ή λέξεις, για τις οποίες ο συντάκτης ενίοτε δεν φέρει ευθύνη, για να τον μειώσετε. Εγώ πρώτη συνυπογράφω ότι ο μητρικός θηλασμός θα έλυνε πολλά από τα προβλήματα μωρών και μητέρων χωρίς όμως να γίνομαι δογματική και χωρίς να φανατίζω. Μην ξεχνάτε ότι υπάρχουν γυναίκες που λόγω διάφορων προβλημάτων στερούνται της δυνατότητας να θηλάσουν. Μπορείτε να μπείτε στη θέση τους όταν αντιμετωπίζουν δογματικές απόψεις όπως οι αναγραφόμενες; Θα μου επιτρέψετε κλείνοντας να επισημάνω ότι εάν θέλουμε οι μητέρες να προτιμούν το θηλασμό αντί για το εμπορευματοποιημένο και άγνωστης ποιότητας γάλα καλό θα ήταν πρώτα το ιατρικό προσωπικό (γιατροί, μαίες κτλ) να προάγουν το φυσικό τοκετό και το θηλασμό και μετά να απομονώνουμε προτάσεις από ένα άρθρο για μια περίπτωση όπως ο ίκτερος, στο οποίο μάλιστα αναφέρεται ότι ο θηλασμός δεν πρέπει να διακοπεί! Σας ευχαριστώ και χαιρετίζω όλες τις προβληματισμένες μητέρες αλλά και μπαμπάδες.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μητέρες και μέλη του φόρουμ του parents, αποφάσισα να συμμετέχω και γω στη δημόσια συζήτησή σας για να αποκαταστήσω ορισμένες αλήθειες.

με εκτιμηση της δουλειας σας θα ηθελα να σας αναφερω πως απευθυνεστε σε ενηλικες οι οποιοι δε χρειαζονται απο κανεναν αποκατασταση της οποιασδηποτε αληθειας.

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου όμως να απαντήσω σε μια ανευ προηγουμένου και ακατανόητη επίθεση που δέχτηκα από την κατά τα άλλα -φαντάζομαι- συμπαθή και έγκριτη κα Παπαδήμα η οποία προφανώς δεν κατανοεί τη λειτουργία των περιοδικών.

 

Συγνώμη, δεν έχω καταλάβει σε τί αναφέρεστε. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι έχω κάτι προσωπικό μαζί σας και σας έχω επιτεθεί. Πού σας έχω επιτεθεί;

 

Πριν συνεχίσω την όποια συζήτηση, σας παρακαλώ να τηλεφωνήσετε άμεσα στην κ. Ρούζκοβα και να διαπιστώσετε αν έχω πράγματι τον τίτλο ή όχι. Η κ. Ρούζκοβα είναι υπεύθυνη των εξετάσεων σε Ελλάδα και Κύπρο και όλα τα χαρτιά περνούν από τα χέρια της.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή κα Παπαδήμα

Δεν αμφισβήτησα τον τίτλο σας παρά το γεγονός ότι εσείς το πράξατε σε ό,τι αφορά στο πρόσωπό μου. Θα μπορούσα λοιπόν και εγώ να επικαλεστώ τις περγαμηνές μου και να σας παραπέμψω στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο για να διαπιστώσετε την αλήθεια των λεγομένων μου! Δεν θα το πράξω όμως καθότι ενήλικας, όπως σχολιάζετε. Σας επεσήμανα όμως ότι η αποσπασματική αναφορά σε άρθρα του περιοδικού μας το οποίο σε αυτό το forum τον τελευταίο καιρό έχει δεχτεί συστηματικές επιθέσεις δεν τιμά ούτε εσάς -που επιτελείτε ένα λειτούργημα- ούτε το parents.gr. Φροντίσατε να απαξιώσετε τόσο εμένα όσο και τον έγκριτο καθηγητή κ. Ανδρέου μπολντάροντας στην απάντησή σας τα ονόματά μας, πράγμα που συνιστά έμμεση ή και άμεση δυσφήμιση. Είχα σχηματίσει την εντύπωση εδώ και δύο χρόνια που παρακολουθώ τις συζητήσεις στο φόρουμ ότι προασπαθείτε να στηρίζετε και να ενημερώνετε τους γονείς όχι να τους κάνετε υποδείξεις για το τάδε ή το δείνα.

Όσο για την αποκατάσταση της αλήθειας το σχόλιό σας φαντάζει ανούσιο καθώς είναι κατεξοχήν ρόλος των ενηλίκων να αναζητούν την αλήθεια.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι επιτελείτε ένα αξιοθαύμαστο έργο φροντίζοντας να απαλύνετε τις ανησυχίες των γονέων που βομβαρδίζονται από ανακρίβειες και ημιμάθεια. Θα ήταν κρίμα να με πείσετε περί του αντιθέτου...

Μετά τιμής

Μαρκέλλα Ρ

Link to comment
Share on other sites

όμως ότι η αποσπασματική αναφορά σε άρθρα του περιοδικού μας το οποίο σε αυτό το forum τον τελευταίο καιρό έχει δεχτεί συστηματικές επιθέσεις

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να παραθέσετε τα αποσπάσματα-θέματα-τοπικ-φράσεις από τα οποία βγάλατε αυτό το συμπέρασμα?

 

Τελευταία έχει παρατηρηθεί μια αγενής, μια άσχημη συμπεριφορά προς το πρόσωπο της κ. Α. Παπαδήμα,

μια τάση αμφισβήτησης τόσο της ίδιας όσο και του ρόλου της στο συγκεκριμένο φόρουμ.

Έχω την εντύπωση οτι το μήνυμά σας εξηγεί αυτό το φαινόμενο.

Εύχομαι τα ουρανοκατέβατα κακόβουλα σχόλια προς την κ. Παπαδήμα και η δική σας δυσαρέσκεια να είναι απλή σύμπτωση.

Διαφορετικά, υποτιμάτε τη νοημοσύνη μας κι αυτό όταν το κάνει ένα περιοδικό για γονείς δεν είναι και η καλύτερη διαφήμιση.

 

Εκτός αυτού, τα σχόλια των αναγνωστών σας είναι φαντάζομαι ευπρόσδεκτα

καθώς βοηθούν στην βελτίωση του προϊόντος που προωθείτε και κατά συνέπεια στην άνοδο των πωλήσεων του περιοδικού σας.

Link to comment
Share on other sites

Φροντίσατε να απαξιώσετε τόσο εμένα όσο και τον έγκριτο καθηγητή κ. Ανδρέου μπολντάροντας στην απάντησή σας τα ονόματά μας, πράγμα που συνιστά έμμεση ή και άμεση δυσφήμιση.

 

Κ. Ρεπανέλη, δυσφήμιση συνιστά ένα ψεύδος που κατηγορεί κάποιον, η αναφορά των λεγόμενων όταν είναι ακριβής δεν αποτελεί δυσφήμιση.

 

Το ότι κάποιος έχει έναν τίτλο σπουδών δεν του δίνει το αλάθητο για ό,τι άπτεται της ειδικότητάς του. (Ο κ. Ανδρέου δεν είναι καθηγητής, είναι ειδικός παιδίατρος, υπεύθυνος του Κέντρου Παιδιατρικής Μέριμνας. Τα στοιχεία του τα έχει δημοσιεύσει ο ίδιος στο διαδίκτυο).

 

Ο κύριος Ανδρέου έχει δημοσιεύσει και στη ιστοσελίδα του διάφορα άλλα λάθη για το θηλασμό. Συγκεκριμένα για τη μαστίτιδα στη διάρκεια του θηλασμού που συνιστούσε διακοπή του θηλασμού. Προς τιμήν του, όταν κάποιες μητέρες του υπέδειξαν το λάθος (μαζί με βιβλιογραφία), το διόρθωσε.

 

Είχα σχηματίσει την εντύπωση εδώ και δύο χρόνια που παρακολουθώ τις συζητήσεις στο φόρουμ ότι προασπαθείτε να στηρίζετε και να ενημερώνετε τους γονείς όχι να τους κάνετε υποδείξεις για το τάδε ή το δείνα.

Κ. Ρεπανέλλη, εσείς πολύ καλά κάνατε ως συντάκτρια και εμπιστευτήκατε τον παιδίατρο, το ίδιο θα έκανε και κάθε γονέας. Δυστυχώς όμως ο παιδίατρος δεν είναι ενημερωμένος. Το ξέρω, και αυτός τα έμαθε λάθος και συνεχίζει τα λάθη των προκατόχων του... Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αποκρύπτουμε την αλήθεια.

 

Σε αυτές τις σελίδες υπάρχουν και πολλά λάθη

 

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=213&st=2

 

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=214&st=2

 

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=212&st=2

 

 

Σας παραθέτω και τις αντίστοιχες αναφορές της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων όπως δημοσιεύθηκαν στο Pediatrics

 

Παράταση τη γαλουχίας

Συνήθως οφείλεται σε παράταση του θηλασμού πέρα των 6 μηνών και συνδυάζει επίμονη έκκριση γάλακτος με αμηνόρροια.

 

Εδώ ο κ. Ανδρέου αναφέρει ως ανωμαλία την έκκριση γάλακτος μετά τους 6 μήνες. Η διατροφή του βρέφους σύμφωνα με τον κ. Ανδρέου συνεχίζει υποχρεωτικά με σκόνη γάλα γιατί είναι ανωμαλία να πίνει μητρικό!

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

• Infants weaned before 12 months of age

should not receive cowʼs milk but should receive

iron-fortified infant formula.198

 

Επίσης η μικρή ποσότητα αίματος που αναμιγνύεται με το μητρικό γάλα, το καθιστά δύσπεπτο, ώστε το νεογνό να αντιδρά με εμετούς μετά το θηλασμό.

 

Κι εδώ γράφει πράγματα που δεν ισχύουν. Δεν έχει αναφερθεί πουθενά ότι το αίμα είναι πιο δύσπεπτο από το μητρικό γάλα (πόσο μάλλον από το αγελαδινό...).

 

 

Η διακοπή του θηλασμού, όταν είναι αναγκαίο να επέλθει ενωρίτερα από το φυσιολογικό γίνεται με φάρμακα, τα οποία αναστέλλουν την παραγωγή της προλακτίνης. Η χορήγησή τους γίνεται προοδευτικά με ½ δισκίο δύο φορές την ημέρα, για να αποφευχθούν παρενέργειες, όπως ίλιγγοι και ναυτία και αυξάνεται προοδευτικά. Από τη στιγμή της λήψης αυτών των φαρμάκων η γυναίκα δεν πρέπει να θηλάζει, ούτε να αφαιρεί γάλα από τους μαστούς της

 

Προτείνει ως μοναδικό τρόπο διακοπή γαλουχίας τον πιο επώδυνο τρόπο με σκευάσματα που εδώ και χρόνια δεν συνιστώνται για διακοπή γαλουχίας λόγω σοβαρών παρενεργειών. Ο ΕΟΦ έχει εκδόσεις σχετικές οδηγίες και όχι μόνο.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι λιγότερο επώδυνοι...

 

 

7. Η αυστηρή τήρηση κανόνων καθαριότητας, όπως πλύσιμο της θηλής και των χεριών της μητέρας, πριν το θηλασμό, προστατεύει από επιπλοκές, που μπορεί να επηρεάσουν τον θηλασμό

 

το συνεχές πλύσιμο των θηλών, ξηραίνει το δέρμα στην περιοχή και το κάνει ευαίσθητο σε τραυματισμούς. Το δέρμα των θηλών είναι αυτοκαθαριζόμενο όπως και αυτό των χειλιών, υπάρχουν αδένες που φροντίζουν τη λίπανση και καθαριότητα της περιοχής.

 

Αντενδείξεις

Οι αντενδείξεις του μητρικού θηλασμού είναι ελάχιστες και περιλαμβάνουν

 

γ. Παθήσεις από το μαστό, όπως φλεγμονή και σοβαρή μαστίτιδα, ή η έλλειψη θηλής, η εισολκή της θηλής και η επίπεδη θηλή

 

Στις αντενδείξεις για το θηλασμό συμπεριλαμβάνει και τα παραπάνω που δεν είναι αντενδείξεις (στο άρθρο που σας παραπέμπω αναφέρονται λεπτομερώς και οι αντενδείξεις και όλα όσα χρειάζεται να γνωρίζει κάποιος με όλη την απαραίτητη επιστημονική βιβλιογραφία)

 

Σας τονίζω ότι δεν έχω τίποτα προσωπικό με τον κ. Ανδρέου, ούτε θέλω να τον δυσφημίσω. Αντίθετα πιστεύω ότι για τα όσα έχει μάθει, κάνει μια πολύ θετική προσπάθεια στο θηλασμό και τα γράφει πολύ καλύτερα από όσο του δίδαξαν. Δυστυχώς όμως εξακολουθεί να κάνει σημαντικά λάθη γιατί δεν ανατρέχει στις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις που έχουν δημοσιευτεί εδώ και πολλά χρόνια. Αυτά τα λάθη μπορεί να οδηγήσουν σε σημαντικά προβλήματα στο θηλασμό και σε αποθηλασμό.

 

Με τιμή

Αγλαΐα Παπαδήμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...