Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΙΚΤΕΡΟΣ..


Recommended Posts

Ευχαριστώ Νούλη για την απάντηση. Η απορία μας είναι αν ακολουθώντας την οδηγία και δίνοντας τσάι στο μωρό (από μάραθο όπως είπε), θα δυσχεράνουμε τη διαδικασία του θηλασμού. Ή δε θα παίξει κανένα ρόλο.

 

Είμαστε μπερδεμένοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλαντά από εδώ και πέρα δυστυχώς θα είστε πάντα μπερδεμένοι, πια και που πάντα θα λαμβάνεται διαφορετικές οδηγίες από γιατρούς, ειδικούς, ιντερνετ και τα λοιπά.

οπως είπα, δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, παρά μόνο ότι έχω διαβάσει, ακούσει, ζήσει.

 

Εγώ δε θα έδινα και δεν έδωσα στο μωρό τσάι, βέβαια δε μου το πρότειναν κιόλας!

 

Εχεις facebook? Υπάρχει μια πολύ καλή ομάδα εκεί υποστήριξης το θηλασμου, σου στέλνω το όνομα της με μήνυμα. Εκεί σίγουρα θα σου απαντήσουν κάποιες κοπέλες που ίσως να έχουν περισσότερες γνώσεις και να μπορέσουν να σε καθοδηγήσουν καλύτερα από ότι εγω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Είμαι νέος μπαμπάς και σήμερα πήγαμε για πρώτη φορά στην παιδίατρο. Είαι 20 ημερών. Γεννήθηκε 3560, από το νοσοκομείο βγήκαμε 3440 και σήμερα είμαστε 3790.

 

Ο ίκτερος μετρήθηκε πριν το εξιτήριο και ήταν 11. Δε μας έδωσαν κάποια συμβουλή επ' αυτού τότε.

 

Σήμερα η παιδίατρος μας είπε κάποια στιγμή ότι σαν να βλέπει να έχουμε λίγο ίκτερο όμως λίγο, καθόλου ανησυχητικό και δεν αξίζει ούτε να το μετρήσουμε. Όμως είπε ότι στις 20 μέρες δε θα έπρεπε να έχουμε και ότι ο θηλασμός δε βοηθά στο να φύγει. Για το λόγο αυτό μας συνέστησε να του δίνουμε με μπιμπερό, ανάμεσα στα γεύματα, λίγο τσάι, κάποια μάρκα που δεν τη θυμάμαι.

 

Εμείς της είπαμε ότι θα θέλαμε να εφαρμόσουμε το μοντέλο του αποκλειστικού θηλασμού όσο αντέξουμε και μας είπε ότι αυτή προτείνει αυτό και εμείς μπορούμε να μην το ακολουθήσουμε αλλά είναι μετά δική μας η ευθύνη αν συμβεί κάτι.

 

Αυτή η κουβέντα ανησύχησε τη σύζυγό μου ενώ εγώ είμαι λίγο εκνευρισμένος από τη συμβουλή, αλλά δεν ξέρω και τι να πω.

 

Εσείς τι πιστεύετε;

 

Για τη συμπεριφορά του μωρού να πω ότι περνά πολλές ώρες στο στήθος, πολύ συχνότερα από τις 3 ώρες και γενικά ακολουθούμε το δικό του πλάνο. Ο μικρός δεν βάζει στο στόμα του όλη την άλω αλλά θεωρούμε ότι η τεχνική είναι σωστή και όπως μας την έδειξαν. Ως αποτέλεσμα στο ένα στήθος υπάρχει μεγάλος πόνος ειδικά κατά την έναρξη του θηλασμού.

 

Από ύπνο γενικά είναι λίγος και σίγουρα πολύ λιγότερος από τις 18 ώρες που λένε ότι είναι το φυσιολογικό. Και τέλος υπάρχουν φορές που αποκοιμιέται στο στήθος και αν τον βάλουμε στο κρεβατάκι του, γκρινιάζει και θέλει να επανέλθει. (ναι τσιμπάμε φτέρνες χέρια κλπ πριν)

 

Κάποια συμβουλή για αυτό το θέμα με τον ίκτερο;

 

Ευχαριστώ

 

υγ: έχουμε προμηθευτεί και ένα διπλό θήλαστρο ameda lactaline personal, δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει όμως ποτέ

 

Να σας ζήσει!

 

Καταρχάς δεν μέτρησε τον ικτερο!

 

Ακόμα και να έχει ικτερο "απο μητρικό γάλα" μπορεί το μωρο να συνεχίσει να θηλαζειαποκλειστικά αν κάνει τσισα 6-8 φορές το 24ωρο.

 

Η Αμερικανικη Ακαδημία Παιδιατρικης ειναι αντίθετη με τη διακοπή του μητρικου θηλασμου για τη θεραπεία του ικτερου. Η μόνη εξαίρεση ειναι ο ικτερος που οφείλεται σε γαλακτοζαιμια κι ειναι πολυ πολυ πολυ σπάνια.

 

Αν το μωρο θηλαζει 8-12 φορές το 24ωρο και βρέχει 6-8 πάνες ειναι ολα οκ.

 

Να ξυπνάτε το μωρο να θηλαζει.

 

Προσωπικα δεν έχω συναντήσει ούτε σε γνωστούς αλλα ούτε κι εδώ στο φόρουμ πολλα μωρα που θηλάζουν αποκλειστικά και κοιμούνται 18 ώρες το 24ωρο. Το φυσιολογικο ειναι να θηλάζουν ακόμα και 23 ώρες το 24ωρο οπως γράφει κι η Πατσουρου στο βιβλίο της.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Το δικό μου μωρό (3ο παιδί) είναι 2 μηνών και 8 ημερών και έχει παρατεινόμενο λόγω θηλασμού ίκτερο, ορατό στο μάτι αλλά βελτιωμένο από το πικ που είχε κάνει όταν ήταν 6 ημερών και μετρήσαμε χολερυθρίνη στο 13. Η (απαράδεκτη κι από συμπεριφορά) παιδίατρος που έδωσε τις οδηγίες εξόδου από το μαιευτήριο την 3η μέρα είχε πει να δοθεί συμπλήρωμα λόγω της χολερυθρίνης στο 11 και λόγω της απώλειας βάρους (γεννήθηκε 3380 και ήταν 3050). Είμαι νοσηλεύτρια, έχω αρκετή πείρα από ανεύθυνους και κακούς γιατρούς, οπότε δεν έδωσα σημασία ενώ αυτό που έκανα είναι ότι μίλησα με μαία, σύμβουλο θηλασμού για να βελτιωθεί η τεχνική του θηλασμού (δεν έπιανε σωστά το μωρό). Για τις ιατρικές οδηγίες που ανέφερα αδιαφόρησα και συνέχισα αποκλειστικό θηλασμό. Το μωρό μου τώρα το παρακολουθεί άλλη παιδίατρος πολύ πεπειραμένη και υποστηρικτική για τον θηλασμό. Με βοηθά να παραμένω ψύχραιμη και τα πηγαίνουμε μια χαρά. Το μωρό ήταν 5500 γρ στους 2 μήνες ενώ για τον ίκτερο κάναμε καθημερινά και ηλιοθεραπεία αλλά πριν τις 9 το πρωί να μην καούμε.

 

Να προσθέσω ότι το τσάι και το χαμομήλι μου το σύστησαν για τον ίκτερο και σε άλλο παιδί μου αλλά όσο μπόρεσα να το ψάξω από επιστημονικής άποψης, πρέπει να είναι πολύ αυθαίρετο γιατί αυτά θα αυξήσουν μόνο την διούρηση από όπου δεν αποβάλλεται παρά ελάχιστη χολερυθρίνη η οποία αποβάλλεται κυρίως από τα κακά.

Όπου κι αν διάβασα ή άκουσα την υποστηρικτική του θηλασμού από πιστοποιημένους συμβούλους θηλασμού, το τσάι δεν συνίσταται γιατί ξεδιψά το μωρό ενόσω θα έπρεπε να ξεδιψά με το γάλα κι έτσι εντέλει πίνει λιγότερο γάλα.

 

Να προσθέσω επίσης ότι δεν βρίσκω να αξίζει το διακύβευμα να μειωθεί η παραγωγή γάλακτος και να δημιουργηθεί πρόβλημα στο θηλασμό ούτε με πειράματα του τύπου "δίνουμε δύο μέρες ξένο γάλα κι αν μειωθεί η χολερυθρίνη τότε βάζουμε τη διάγνωση για παρατεινόμενο ίκτερο λόγω θηλασμού" ενόσω η τιμή της χολερυθρίνης είναι κάτω από τα όρια κινδύνου όπου αρχίζει φωτοθεραπεία και μάλιστα για μία απίθανη περίπτωση. Δόξα τω Θεώ στην Ελλάδα ζούμε και το φως δεν μας λείπει, θα φύγει κι ο φυσιολογικός και ο παρατεινόμενος ίκτερος.

 

Να χαιρόμαστε τα μωράκια μας εύχομαι κι αυτά να χαίρονται όσο γίνεται περισσότερο το γάλα της μαμάς τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

γεια σας..ειμαι νεα μανουλα και εχω εναν μπεμπη 34 ημερων..γεννηθηκαμε 9/04 στις 38 και κατι εβδομαδες λογο υπολειπομενης αναπτυξης οπως μασ ειπαν με καισαρικη και βαροσ 2860..βγηκαμε στισ 13/04 με βαροσ 2700 και ικτερο 10.5 με αποκλειστικο θηλασμο..χτεσ 12/05 οηγαμε παιδιατρο ειμαστε 54 ποντους απο 48 και 4150 απο 2700 αλλα η γιατροσ μου ειπε πως ειναι κιτρινος και μαλλον εχει ακομα ικτερο.να σημειωσω πως το σπιτι που μενουμε δεν εχει δυστυχως καθολου φυσικο φως λογο του οτι ειναι ισογειο και σε πυλωτη...μου ειπαν να ξανα κανω εξεταση στο μωρο αλλα δεν θελω..το χρωμα του ειναι ακριβως το ιδιο με οταν φυγαμε απο το νοσοκομειο και σε μια εβδομαδα αλλαζουμε σπιτι..θα του κανω κακο αν δεν του κανω εξετασεισ και απλα τον εχω στον ηλιο πιο συχνα???

:confused::confused::confused:

kstUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο! Είστε ΣΟΥΠΕΡ από βάρος!

 

Την εξέταση για τον ίκτερο να την κάνεις! Η παρατήρηση δεν είναι αρκετή και πολύ συχνά είναι παραπλανητική...

Για ποιο λόγο δεν θέλεις να την κάνεις; Είναι απλή η διαδικασία και μπορεί να γίνει και χωρίς καν τρύπημα (αν και η μέτρηση στο αίμα θεωρείται πιο αξιόπιστη).

 

 

ΥΓ: Υπολειπόμενη ανάπτυξη; 2.860 γρ.; 38-39 εβδομάδα; Έμεινα :shock:

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι μου ειπε η γυναικολογος μου..μπορει να φταιει που πλησιαζε το πασχα...αν και μου ειπε οτι εβγαινε 35 εβδομαδων στισ μετρησεισ ενω ημουν 38...οσο για την εξεταση επειδη δεν εχουν το μηχανημα που περνεις απο την φτερνα αιμα πρεπει να του παρουν απο το χερακι..που θα βρουν μωρε φλεβιτσα??το λυπαμε

kstUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μου είναι τωρα 3 μηνών. Βγήκαμε από το μαιευτηριο με ίκτερο 13, την επομενη εφτασε μεχρι και 16,8. Το παρακολουθούσαμε συνεχεια με εξεταση στη φτερνουλα. Μπορει να καναμε και 7 φορές εξεταση χολεριθρίνη μεχρι που μετα τις 40 μερες έπεσε στο 9,6. Μετα δεν ξανακαναμε. ΜΠορει να κανει και 2 και 3 μηνες να φυγει εντελώς με τον αποκλειστικό θηλασμο. Συχνο ταισμα θέλει κάθε 1 ωρα (η παιδιατροςμας το ειπε) και φως. Θα περασει, δεν είναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το ότι ένας τύπος ίκτερου συνδέεται με τον θηλασμό και θεωρείται φυσιολογική του απόρροια που δεν εμπνέει ανησυχία.

Υπάρχουν όμως και άλλοι λόγοι. Εμένα π.χ. και τα τρία μου παιδιά είχαν ίκτερο λόγω ασυμβατότητας Ρέζους. Το πρώτο και το τρίτο χρειάστηκαν φωτοθεραπεία. Θήλαζα αποκλειστικά και είχαν το γνωστό υποκίτρινο χρώμα μέχρι τριών μηνών. Σταματήσαμε να ελέγχουμε με μετρήσεις όταν τα αποτελέσματα επιβεβαίωναν πτωτική πορεία και είχαμε πια φθάσει γύρω στο 8.

Το πρόβλημα που μπορεί να υπάρχει είναι να μην ξέρεις το ΠΟΥ οφείλεται ο ίκτερος. Και βέβαια ο παρατεταμένης ίκτερος δεν είναι πάντα χωρίς συνέπειες...

 

Κάπως παραξενεύτηκα που φύγατε από το μαιευτήριο με 10,5 και δεν δόθηκε οδηγία να το ελέγξετε νωρίτερα το θέμα...

Τινάκι, μην ανησυχείς θα του βρουν εύκολα φλεβίτσα. Δεν είναι δύσκολο! (Σε συναισθάνομαι όμως...) Και αφού θα του πάρουν αίμα, ζήτα να μετρήσουν και το σίδερο, ωστόσο -αν θηλάζεις αποκλειστικά- να αποφύγεις στο μέλλον την αηδία που λέγεται "πόσιμος σίδηρος" και συνήθως χορηγούν στα μωρά που θηλάζουν γύρω στους 2-3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει ουτε ασυμβατοτητα ρεζους ουτε καμια αναιμια απο μερους μου και η παιδιατροσ μου ειπε να μην ανυσηχω απο τη στιγμη που εβαλε ενα κιλο σε ενα μηνα τρωει κανονικα δεν ειναι νωθρο μωρο και βρεχει πανω απο 6 πανες και απλα το παρακολουθουμε..η οδηγια απο το νοσοκομειο ηταν επανεξεταση σε ενα μηνα

kstUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.... και απλα το παρακολουθουμε..η οδηγια απο το νοσοκομειο ηταν επανεξεταση σε ενα μηνα

 

Μα πώς το παρακολουθείτε; Βλέποντας πόσο "κίτρινο" είναι το προσωπάκι του; Αφού η παρατήρηση αυτή είναι σχεδόν πάντα παραπλανητική...

Τέλειο το βάρος, όπως είπαμε. Αυτό όμως σημαίνει ΜΟΝΟ ότι ο ίκτερος δεν του έχει επιφέρει νωθρότητα. Σημαντικό μεν αλλά και αρκετά συνηθισμένο σε μωρό τριάντα ημερών. (Η νωθρότητα λόγω ικτέρου είναι ο ύπουλος εχθρός των πρώτων ημερών ζωής του μωρού, από τη δική μου εμπειρία. Απαξ και τις ξεπεράσεις, όλα ΟΚ, το μωρό θα τρώει!).

 

Τελικώς, δεν κατάλαβα. Ποιος συστήνει την εξέταση; Το μαιευτήριο, η παιδίατρος ή και οι δύο;

Με την ευκαιρία άνοιξα τα βιβλιάρια των παιδιών. Το δεύτερο έφυγε από το μαιευτήριο με 10,8 και το τρίτο με 10,5. Και στα δύο έχει γραφτεί οδηγία "επανεξέταση χολερυθρίνης σε τρεις ημέρες"...

 

Μακάρι οι μόνες αιτίες του ικτέρου να ήταν η ασυμβατότητα Ρέζους, η αναιμία και ο θηλασμός.... Θα ήταν όλα απλά και εύκολα! Δυστυχώς, όμως, το θέμα αυτό δεν έχει συζητηθεί εκτενώς ιατρικά: υπάρχουν πολλές γκρίζες ζώνες.

Πάντως, από τη δική μου σκοπιά, η εξέταση αίματος θα με καθησύχαζε ... και για ίκτερο και για σίδερο...:idea:

Link to comment
Share on other sites

Μα πώς το παρακολουθείτε; Βλέποντας πόσο "κίτρινο" είναι το προσωπάκι του; Αφού η παρατήρηση αυτή είναι σχεδόν πάντα παραπλανητική...

Τέλειο το βάρος, όπως είπαμε. Αυτό όμως σημαίνει ΜΟΝΟ ότι ο ίκτερος δεν του έχει επιφέρει νωθρότητα. Σημαντικό μεν αλλά και αρκετά συνηθισμένο σε μωρό τριάντα ημερών. (Η νωθρότητα λόγω ικτέρου είναι ο ύπουλος εχθρός των πρώτων ημερών ζωής του μωρού, από τη δική μου εμπειρία. Απαξ και τις ξεπεράσεις, όλα ΟΚ, το μωρό θα τρώει!).

 

Τελικώς, δεν κατάλαβα. Ποιος συστήνει την εξέταση; Το μαιευτήριο, η παιδίατρος ή και οι δύο;

Με την ευκαιρία άνοιξα τα βιβλιάρια των παιδιών. Το δεύτερο έφυγε από το μαιευτήριο με 10,8 και το τρίτο με 10,5. Και στα δύο έχει γραφτεί οδηγία "επανεξέταση χολερυθρίνης σε τρεις ημέρες"...

 

Μακάρι οι μόνες αιτίες του ικτέρου να ήταν η ασυμβατότητα Ρέζους, η αναιμία και ο θηλασμός.... Θα ήταν όλα απλά και εύκολα! Δυστυχώς, όμως, το θέμα αυτό δεν έχει συζητηθεί εκτενώς ιατρικά: υπάρχουν πολλές γκρίζες ζώνες.

Πάντως, από τη δική μου σκοπιά, η εξέταση αίματος θα με καθησύχαζε ... και για ίκτερο και για σίδερο...:idea:

 

την εξεταση την συστησε η παιδιατροσ οχι το μαιευτηριο...επισης μου ειπε πως η κλιικη του εικονα δεν ταιριαζει σε υποθυροειδισμο που μπορει να κανει ικτερο και μου ειπε πως υπαρχει ικτεροσ απο γαλα που κραταει 3 μηνες

kstUp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα η εξεταση να γινει ! κατα πασα πιθαβιτητα ειναι λογω του θηλασμου και δεν ειναι ιποτα και θα περασει μονο του , ομως ο ικτερος σχετιζεται και με αλλα πραγματα που καλο θα ηταν να απορριφθουν.. εγω στη θεση σου θα την εκανα, δεν εχεις να χασεις κατι..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Γράφω για πρώτη μου φορά ελπίζω να μην τα κάνω μαντάρα :-). Γέννησα τον Ιούλιο μια γλυκιά μπεμπούλα ,την θηλάζω αποκλειστικά και παροτρύνω όλες τις μανούλες να το κάνουν. Σε μία επίσκεψη στην παιδίατρο η μικρή ήταν τότε 34 ημερών μου λέει ότι την βρίσκει κίτρινη και να κάνουμε εξετάσεις να μετρήσουμε τον ίκτερο . Της είπα ότι λόγω θηλασμού υπάρχει ο παρατεταμένος ίκτερος αλλά επέμενε. Κάναμε τις εξετάσεις πιο πολύ για να ξέρουμε κι εμείς ως γονείς σε ποια επίπεδα κυμαινόταν και είχε 9.Έπειτα μου είπε είναι πάρα πολύ το 9 και να της δώσω ξένο γάλα για 5 μέρες να τον ρίξουμε και να ξανακάνουμε εξετάσειςΕννοείται δεν έδωσα ξένο στο μωρό μου. Στην επόμενη επίσκεψη για το πρώτο εμβόλιο η μικρή ήταν 74 ημερών μου λέει έχει ακόμη ίκτερο και ξανά εξετάσεις. Οι νέες τιμές πλέον έδειχναν 1,7!! και στις εξετάσεις ούρων-γιατί κάναμε και απο αυτές- όλα φυσιολογικά και η καλλιέργεια ούρων αρνητική.Ενημερώνω την παιδίατρο και μου λέει ότι μάλλον θα κάνουμε κι άλλες εξετάσεις!! και δεν καταλαβαίνω το γιατί:mad:. Όταν τη ρώτησα μου ειπε είναι πολύ μεγάλο το μωρό για να έχει 1,7.Όπως καταλάβατε έχω νευριάσει πάρα πολύ και δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένει στις εξετάσεις. Ούτε πυρετό έχει κάνει η μικρή, ούτε κλαίει συνεχώς και τρώει κανονικά. Δεν καταλαβαίνω, πιστεύω πως και το 1,7 θα φύγει και ότι υπάρχει λόγω θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο μα τόσο λυπηρό να ξέρεις εσύ το σωστό και να το αγνοεί η παιδίατρος. Πολύ καλά τα λες. Συνέχισε, σε πείσμα όλων των άσχετων και επιτήδειων.

 

Συγχύστηκα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους. Γράφω για πρώτη μου φορά ελπίζω να μην τα κάνω μαντάρα :-). Γέννησα τον Ιούλιο μια γλυκιά μπεμπούλα ,την θηλάζω αποκλειστικά και παροτρύνω όλες τις μανούλες να το κάνουν. Σε μία επίσκεψη στην παιδίατρο η μικρή ήταν τότε 34 ημερών μου λέει ότι την βρίσκει κίτρινη και να κάνουμε εξετάσεις να μετρήσουμε τον ίκτερο . Της είπα ότι λόγω θηλασμού υπάρχει ο παρατεταμένος ίκτερος αλλά επέμενε. Κάναμε τις εξετάσεις πιο πολύ για να ξέρουμε κι εμείς ως γονείς σε ποια επίπεδα κυμαινόταν και είχε 9.Έπειτα μου είπε είναι πάρα πολύ το 9 και να της δώσω ξένο γάλα για 5 μέρες να τον ρίξουμε και να ξανακάνουμε εξετάσειςΕννοείται δεν έδωσα ξένο στο μωρό μου. Στην επόμενη επίσκεψη για το πρώτο εμβόλιο η μικρή ήταν 74 ημερών μου λέει έχει ακόμη ίκτερο και ξανά εξετάσεις. Οι νέες τιμές πλέον έδειχναν 1,7!! και στις εξετάσεις ούρων-γιατί κάναμε και απο αυτές- όλα φυσιολογικά και η καλλιέργεια ούρων αρνητική.Ενημερώνω την παιδίατρο και μου λέει ότι μάλλον θα κάνουμε κι άλλες εξετάσεις!! και δεν καταλαβαίνω το γιατί:mad:. Όταν τη ρώτησα μου ειπε είναι πολύ μεγάλο το μωρό για να έχει 1,7.Όπως καταλάβατε έχω νευριάσει πάρα πολύ και δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένει στις εξετάσεις. Ούτε πυρετό έχει κάνει η μικρή, ούτε κλαίει συνεχώς και τρώει κανονικά. Δεν καταλαβαίνω, πιστεύω πως και το 1,7 θα φύγει και ότι υπάρχει λόγω θηλασμού.

 

Βάρος; Ούρα; Διάθεση μωρου, αντίδραση στο περιβάλλον; Ολα καλα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...