Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πάντως , επειδή οι γνώμες δύο γιατρών που λένε ότι το μητρικό γάλα ΜΠΟΡΕΙ δυνητικά να διακόψει την πρόσληψη χολερυθρίνης (και άρα να επιδεινώσει τον ίκτερο)

δεν σας εκάναν τσιμπήστε και διεθνή βιβλιογραφία :

 

1. http://www.bflrc.com/newman/breastfeeding/jaundice.htm

 

2. http://www.emedicine.com/PED/topic282.htm

 

3. http://www.drhull.com/EncyMaster/J/jaundice_breast_milk.html

 

4. http://www.drgreene.com/21_100.html

 

5. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000995.htm

 

 

Δεν είναι όλα αυτά διεθνής βιβλιογραφία. Δεν μπορεί να λογαριάζεται καν βιβλιογραφία η αναφορά μιας γνώμης σε μια ιστοσελία ακόμη και αν αυτός που υπογράφει την ιστοσελίδα είναι γιατρός.

 

1.Το πρώτο είναι άρθρο του Jack Newman, expert στο θηλασμό, αλλά το συγκεκριμένο κείμενο είναι απλώς ένα handout και όχι διεθνής βιβλιογραφία. Ο ίδιος συγγραφέας έχει δημοσιεύσει άρθρα και βιβλία που είναι επιστημονική βιβλιογραφία.

 

2. Αυτό είναι άρθρο

 

3. Αυτό δεν είναι τίποτα παραπάνω από αυτά που γράφουμε εδώ μέσα, αν τα δικά μας γραφόμενα είναι διεθνής επιστημονική βιβλιογραφία τότε και αυτό το άρθρο είναι... :?

 

4. Τίποτα περισσότερο από το 3...

 

5. Είναι αναφορά απο επιστήμονα σε εγκυκλοπαίδια, αυτό είναι εντάξει.

 

Πριν διαβάσουμε είναι καλό να μπορούμε να ξεχωρίσουμε τι σημαίνει άρθρο σε επιστημονικό περιοδικο (δηλαδή πείραμα, στατιστική ανάλυση, αποστολή σε εκδότη, κρίση από 3 τουλάχιστον κριτές, αποδοχή άρθου, δημοσίευση), αναφορά σε βιβλίο από ειδικό (όπως το 5 και το 2) και τέλος συγγραφή κειμένου σε ιστοσελίδα που ακόμη και αν υπογράφεται από κάποιον ειδικό, αν δεν έχει βιβλιογραφικές αναφορές μπορεί να είναι για τα σκουπίδια......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι κάνεις Γίαννη ? Κουκιά σπέρνω !

 

:P:P

 

Θα σε παρακαλούσα να σεβαστείς τις μητέρες τουλάχιστον μια και φαίνεται ότι δεν μπορείς να καταλάβεις αυτά που διαβάζεις. :?

Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει από το γεγονός ότι για την επί δύο μήνες το μωρό θα έχει ίκτερο (ΠΙΘΑΝΑ!!! το τονίζω το πιθανά!!)

 

Μα αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό. Γιατί να μην έχει; Πουθενά δεν αναφέρεται ότι αυτό προκαλεί στο νεογνό κούραση ή οποιαδήποτε αλλαγή στη συμπεριφορά.

 

Δεν έχω θεοποιήσει τίποτα στην ζωή μου , δεν θα θεοποιήσω ούτε τον μητρικό θηλασμό . Είναι αναντικατάστατος στο 99,999% των περιπτώσεων αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που η formula ΕΙΝΑΙ ιατρικό όπλο.

Ουδείς διαφώνησε. Αρκεί αν χρησιμοποιείται εκεί που πρέπει. Απλά η φόρμουλα και η προσορινή διακοπή του θηλασμού δε συστήνεται ούτε από την Υποεπιτροπή της Α.Α.Π.

 

http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/abstract/114/1/297?ijkey=c9d86c2c78dab7ceb19110b6624a7a76decf94ac&keytype2=tf_ipsecsha

 

Όσοι γιατροί το εφαρμόζουν το κάνουν αυθαίρεται και βρίσκεται σε διαφωνία με τα πρωτόκολλα που θα έπρεπε να ακολουθούνται.

 

Ο φυσιολογικός νεογνικός ίκτερος είναι κάτι συνηθισμένο και η προσορινή διακοπή του θηλασμού όταν συνιστάται χωρίς λόγο έχει φανεί ότι μειώνει το ποσοστό και τη διάρκεια του θηλασμού είτε γιατί το μωρό αντιδρά είτε γιατί η μητέρα νιώθει χωρίς λόγο ένοχη. Ακριβώς γι αυτό το λόγο δεν ακολουθούνται άχρηστες πρακτικές και δεν γίνονται άχρηστες παρεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Ειρήνη ημίν και ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ :-):lol::lol: και επειδή ξέρω ότι το να διακόψεις έστω και για μια μέρα (και επειδή συντρέχει λόγος!!!) το θηλασμό στην Ελλάδα θεωρείται ΤΑΜΠΟΥ δεν θα συνεχίσω..

 

 

Προφανώς αναφέρεσαι στην Ελλάδα ενός άλλου πλανήτη γιατί στη χώρα μας οι μητέρες που θηλάζουν στους 6 μήνες (όχι αποκλειστικά, με συμπλήρωμα) δεν υπερβαίνουν το 6%.

Οι περισσότερες μητέρες (πάνω από 70%) διακόπτουν εντελώς το θηλασμό πριν σαραντήσουν...

Σε όλες τις περιπτώσεις δεν συντρέχει κανένας λόγος.

 

Επίσης στη χώρα μας υπάρχουν αυτή τη στιγμή μόνο δύο παιδίατροι σύμβουλοι γαλουχίας, μία ειδικευόμενη παιδίατρος και μία γυναικολόγος (Τσέχα). Επιπλέον υπάρχει μία μαία (Ελβετίδα), μία βιολόγος (Καναδέζα), και τρεις ακόμη που δεν έχουν σχέση με τα ιατρικά ή παραϊατρικά επαγγέλματα.

 

Δεν υπάρχει κανένα νοσοκομείο φιλικό στο βρέφος.

 

Η διακοπή του θηλασμού χωρίς κανένα λόγο είναι πολύ συνηθισμένη ιατρική πρακτική για λόγους όπως η μαστίτιδα (που οι περισσότεροι γιατροί δεν γνωρίζουν πως πρέπει να διαχειριστούν το θηλασμό και τη μαστίτιδα μαζί...), αλλα και για λόγους όπως ότι το μωρό δεν έχει μπει σε πρόγραμμα 6 ή 8 γευμάτων, ή 13,5 λεπτών...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία αγαπημένη ,

 

ο θεός ξέρει πόσο συμφωνώ μαζί σου ότι τα Ελληνικά μαιευτήρια ΔΕΝ είναι φιλικά στο θηλασμό , με την κάθε άσχετη πχ.εκεί μέσα να λέει στην μανούλα του μπέμπη μου να διακόψει ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ (!!) το θηλασμό μην τυχόν (!!!) και κάνει ίκτερο... σε αυτό δεν διαφώνησε κανείς!!!

 

Τώρα για το στο θέμα μας , παραθέτω δικό ΣΟΥ quote

 

For the great majority of newborns with jaundice and hyperbilirubinemia, breastfeeding can and should be continued without interruption. In rare instances of severe hyperbilirubinemia, breastfeeding may need to be interrupted temporarily for a brief period.124

 

breastfeeding may need to be interrupted temporarily for a brief period : ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΛΟ ΚΑΙ ΟΛΟ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΩΡΕΣ!!!!

 

Συμφωνώ και στο ότι λίγες δυστυχώς ελληνίδες θηλάζουν...

αναφερόμουνα στο ότι αυτές που θηλάζουν είναι λιγάκι ... φανατικές :cool:

 

Θα σε παρακαλούσα να σεβαστείς τις μητέρες τουλάχιστον μια και φαίνεται ότι δεν μπορείς να καταλάβεις αυτά που διαβάζεις

 

Είπα , ότι το έλεγα σαν γλυκόπικρο αστείο (έβαλα και smileys), εσείς πέσατε να μe φάτε και δεν βάλατε και smileys...δεν πειράζει...

 

Όσον αφορά τα άρθρα τώρα , τον όρο βιβλιογραφία τον χρησιμοποίησα με την τρέχουσα καθημερινή έννοια , ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει βιβλιογραφία ευχαριστώ πολύ :P

 

Είναι όμως όλα χρήσιμα κείμενα , από γιατρούς και κανένα δεν είναι από ΠΟΛΕΜΙΟ του θηλασμού.

 

ΟΛΑ λένε αυτό που λέμε ΚΑΙ εγώ ΚΑΙ εσύ δηλαδή

 

Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΚΟΠΤΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ Η ΧΟΛΕΡΥΘΡΙΝΗ ΕΠΕΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΙΚΟΣΙ

 

Χαίρομαι πάντως που έγινα αφορμή να συζητηθεί αυτό το ζήτημα και να αναφερθούν για άλλη μια φορά όλα αυτά.

 

Ξέρετε, η συμμετοχή σε forum είναι λιγάκι αλτρουιστική υπόθεση , το κάνεις κυρίως γιατί πιστεύεις ότι μπορείς να βοηθήσεις λίγο με την γνώση και την πείρα σου και κάποιον άλλον....

 

Και αυτό με κάνει να επειμένω :P:P:P

 

Με τιμή ,

daddycool

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που είπες για γιατρούς που είναι άσχετοι με το θηλασμό , θα το αφήσω ασχολίαστο , διότι φαντάζομαι ότι έχεις πιεί καφέ και με τους 8 προσωπικά και ξέρεις :D:D:D:D:D

ΧΑ!

δεν εκανα τον κοπο να τα διαβασω παρα μονο λιγο και αυτο γιατι ολα τα αρθρα δεν αναφερουν πηγες και προκειται για γνωμες των γιατρων.

δεν μπορω να βασιστω σε γνωμη ενος γιατρου αν δεν ειναι τεκμηριωμενη απο την Αμερικανικη Ακαδημια.

και τωρα με συγχωρεις αλλα παω να βγαλω γαλατακι για το μωρο μου για να ανεβει η τμη της χολερυθρινης του. :wink:

 

(ελενη μου)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ λένε αυτό που λέμε ΚΑΙ εγώ ΚΑΙ εσύ δηλαδή

 

Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΚΟΠΤΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ Η ΧΟΛΕΡΥΘΡΙΝΗ ΕΠΕΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΙΚΟΣΙ

 

Παρόλα αυτά η συμβουλή σου στη φίλη που άνοιξε το ποστ ήταν εύκολα να διακόψει για ένα 36ωρο το θηλασμό αν και οι μονάδες του ίκτερου στο μωρό της ήταν σχεδόν το μισό από το 20 που αναφέρεις παραπάνω!!! :?

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναπώ λοιπόν

 

Τι κάνεις γιάννη ?? ΚΟΥΚΙΑ ΣΠΕΡΝΩ :lol::lol:

 

Η συμβουλή ΔΕΝ ήταν δικιά μου!!! Ήταν του ΓΙΑΤΡΟΥ ΤΗΣ , για όνομα του θεού!! :shock::shock: Εγώ απλά της εξήγησα γιατί το είπε αυτό ο γιατρός :cool:

 

Τι μάθαμε σήμερα λοιπόν :

 

1. Κάποιοι γιατροί συνέστησαν ολιγοωρη διακοπή θηλασμού σε μια μανούλα. Η συγκεκριμένη μανούλα ρωτά : Βρε , παιδιά είναι αυτό ιατρικά σωστό?

 

2. Κάποιες άλλες μανούλες βγαίνουν και λένε αφορίζοντας : ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ !!!

 

3. Ο υποφαινόμενος παραθέτει μερικά links που κατα περίπτωση δικαιώνουν τους γιατρούς ,κάνει ένα σχετικό μπάχαλον :cool:

 

4. Η Aglaia δικαιώνοντας τον ρόλο της :D τα χώνει στον υποφαινομενο ΑΛΛΑ αναμεσα στα άλλα που λέει επιβαιβαιώνει ΟΤΙ ΝΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΟΒΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ :P:P:P

 

5. Οι υπόλοιπες μανούλες ουδόλως το παίρνουν χαμπάρι και συνεχίζουν να "σταυρώνουν" :twisted: τον υποφαινόμενο

 

6. Ο υποφαινόμενος δεν χάνει το humor του , ξέροντας ότι , μανούλες είναι έχουν κάτι ορμόνες άστα να πάνε :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πώ και κάτι ακόμα , τώρα που τα πνεύματα (νομίζω!) ηρέμησαν!!

 

Ξέρω πως όλες εσείς οι ελληνίδες θηλάζουσες μαμάδες (ηρωϊδες) ζείτε σε έναν κόσμο 'εχθρικο' που υπονομεύει την προσπάθεια σας και σας φορτίζει με απαρχαιωμένες αντιλήψεις της δεκαετίας του 70 στην καλύτερη περίπτωση , ή με σκοπιμότητες (πελατειακές - για τις formula σκόνες!) στην χειρότερη.

 

Για να κάνουν τα πράγματα χειρότερα , υπάρχουν και οι απληροφόρητες (για να μην πω κάτι βαρύτερο) μαμάδες. Προσωπικά ξέρω νέα μαμά , που έβγαζε με το θήλαστρο όλο το γάλα της και το πέταγε για να μπορεί να καπνίζει(!!!!!!!!) και έδινε στο παιδί της formula :evil::evil::evil::evil:

 

Για να μην πουμε για τα μαιευτήρια , τα καρτελάκια αποκλειστικού στο "πυρεξάκι" που 'χάνονται' , τα συμπληρώματα formula 'για να παίρνει το παιδί σίδηρο' και όλες τις παρόμοιες αρλούμπες.

 

Μέσα σε όλα αυτά λογικό είναι να γίνεστε -για άμυνα- βασιλικότερες του βασιλέως και να έτσι , αντιδράτε σε φωνές που λένε ότι ναι , σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις , μπορεί να είναι ιατρικά αποδεκτό να διακοπεί για λίγο ο θηλασμός

 

Κατανοητός λοιπόν ο θυμός των κοριτσιών που με "μαλωσαν" εδώ μέσα , κατανοητός και ο θυμός της "μαμάς" των μαμάδων Αγλαίας και -εφόσον και εσείς δεν θέλετε να δώσετε συνέχεια- για μένα το "debate" θεωρείται λήξαν

 

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια... γέννησα κ εγώ επιτέλους... Το μωρό μου είναι 21 ημερών και έχει ακόμη ίκτερο. Την 7η ημέρα το πήγα στο νοσοκομείο για να του πάρουν αίμα για μια εξέταση κ του πήραν αίμα κ για ίκτερο! Τότε είχε 11,3 μονάδες ίκτερο, μου είπαν πως από την 6η μέρα κ μετά δεν αυξάνεται ο ίκτερος κ θα φύγει μόνος του. Επίσης μου είπαν για 2 μέρες να της δίνω ξένο γάλα αλλά εγώ το θεώρησα λάθος κ συνέχισα με τον θηλασμό.

Ο ίκτερος δεν έφυγε ακόμη. Το μωρό δεν παρουσιάζει κανένα άλλο συμπτωμα, είναι υγιές. Αυριο θα το ξαναπάω στο νοσοκομείο.

Μπορεί να οφείλεται στο μητρικό γάλα?

 

αγαπητε daddycool,

ξαναδιαβασε το ποστ της κοπελας,μου ειπαν λεει,που σημαινει πως μπορει να της το ειπαν καμια μαια κι οχι γιατρος που λες εσυ και να σου πω απο προσωπικη εμπειρια πως οταν ειχε το μωρο μου ικτερο μου το πηραν στις λαμπες και μου ειπαν καποιες μαιες κοψε το γαλα σου και δε μ'αφηναν να το θηλασω ετσι το μπουκωναν με τη "φορμουλα" που λες και εκτοτε το μωρο μου εμαθε στο μπουκαλι και δεν ξαναθηλασε και τωρα κανω χρηση του θηλαστρου και του το δινω.

αυτα εν ολιγοις.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια... γέννησα κ εγώ επιτέλους... Το μωρό μου είναι 21 ημερών και έχει ακόμη ίκτερο. Την 7η ημέρα το πήγα στο νοσοκομείο για να του πάρουν αίμα για μια εξέταση κ του πήραν αίμα κ για ίκτερο! Τότε είχε 11,3 μονάδες ίκτερο, μου είπαν πως από την 6η μέρα κ μετά δεν αυξάνεται ο ίκτερος κ θα φύγει μόνος του. Επίσης μου είπαν για 2 μέρες να της δίνω ξένο γάλα αλλά εγώ το θεώρησα λάθος κ συνέχισα με τον θηλασμό.

Ο ίκτερος δεν έφυγε ακόμη. Το μωρό δεν παρουσιάζει κανένα άλλο συμπτωμα, είναι υγιές. Αυριο θα το ξαναπάω στο νοσοκομείο.

Μπορεί να οφείλεται στο μητρικό γάλα?

 

Επειδή το θέμα έχει εμπλουτιστεί αρκετά, δεν προλαβαίνω να διαβάσω.

Σου απαντώ κατά τη δική μου εμπειρία.

Η κόρη μου είχε ίκτερο μέχρι 3,5 μηνών. Τη θήλαζα και της έκανα εξετάσεις 2 φορές την εβδομάδα. Ο καθένας από τους γνωστούς έλεγε τα δικά του. Η πεθερά μου, που έχωνε τη μύτη της παντού μου έλεγε ότι φταίει το γάλα μου και ότι ρώτησε την τάδε παιδίατρο που έχει διδακτορικά κτλ κτλ κτλ. Εγώ συνέχισα να θηλάζω. Ο ίκτερος έφυγε ξαφνικά μια μέρα. Το παιδί από πορτοκαλί (στην κυριολεξία πορτοκαλί, είχε 15-19 ίκτερο), ξαφνικά έγινε φυσιολογικό σε χρώμα σε τρεις μέρες. Να ξέρεις ότι ο ίκτερος μπορεί να υποχωρήσει αλλά το χρώμα δεν γίνεται αμέσως φυσιολογικό, θέλει αρκετές μέρες. Θήλαζα ανά 2 ώρες όλο το καλοκαίρι. Το παιδάκι μου είχε και ένα θέμα με τον ισοφάγο και το κρατούσα όρθιο μισή ώρα μετά το θηλασμό οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν έκανα τίποτε άλλο από το να θηλάζω. Το παρόν site το ανακάλυψα όταν επέστρεψα στη δουλειά. Και την Αγλαϊα, η οποία μου είπε ότι αυτό ήταν το καλύτερο. Αντιλαμβάνομαι την ψυχολογία σου, αλλά το μητρικό γάλα είναι ότι καλύτερο μπορείς να δώσεις στο παιδί σου.

Και φυσικά βόλτα έξω, στο πάρκο. Μην ακούς τους υπόλοιπους (συμπεριλαμβανομένου και εμού, σου γράφω την εμπειρία μου για να σε ενθαρρύνω), κάνε ότι θεωρείς καλύτερο για το παιδί σου.

 

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ!

Link to comment
Share on other sites

Διέκόψε το μητρικό 36 ώρες πριν την επόμενη μέτρηση λοιπόν...

 

Προσοχή στις θηλές των μπουκαλιών που θα επιλέξεις.. Να είναι το νούμερο 0 για νεογέννητα. Θηλές μεγάλης ροής κάνουν το μωρό "τεμπέλικο" και μετά δυσανασχετεί στην χαμηλή ροή του στήθους.

 

...Παρόλα αυτά η συμβουλή σου στη φίλη που άνοιξε το ποστ ήταν εύκολα να διακόψει για ένα 36ωρο το θηλασμό αν και οι μονάδες του ίκτερου στο μωρό της ήταν σχεδόν το μισό από το 20 που αναφέρεις παραπάνω!!! .

 

Η συμβουλή ΔΕΝ ήταν δικιά μου!!! Ήταν του ΓΙΑΤΡΟΥ ΤΗΣ , για όνομα του θεού!! Εγώ απλά της εξήγησα γιατί το είπε αυτό ο γιατρός..

 

Είμαι χαζή;;; Κάνε έναν κόπο και δες παραπάνω αν ήταν ΚΑΙ δική σου η συμβουλή ή μόνο του γιατρού της;;; :!::!::?::?:

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια χαλαρωστε λιγο!! θα τον φαμε τον ανθρωπο! απορω πως συνεχιζει να δινει εξηγησεις... τι ειπε???? και εξαλλου γι΄αυτο ειναι αυτο το site! αν καποιος πιστευει κατι ΛΑΘΟΣ να διαβασει για να κρινει την ορθοτητα αυτου που πιστευει. προσωπικα δεν βρηκα κατι παραλογο σε αυτα που εχει πει! τιποτα ομως! ας μην ειμαστε και εμεις ετοιμοπολεμες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ας μην ειμαστε ετοιμοπολεμες αλλα να μην κανουμε κ το τΟΟσο...τΟΟΟΟΟσο...

Ας εχουμε τροπους κ λιγοτερη ειρωνια στα λογια μας,οπως ειπες κ εσυ, το site ειναι για ανταλασσουμε αποψεις κ οχι να τις επιβαλλουμε....

καλημερα σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια... γέννησα κ εγώ επιτέλους... Το μωρό μου είναι 21 ημερών και έχει ακόμη ίκτερο. Την 7η ημέρα το πήγα στο νοσοκομείο για να του πάρουν αίμα για μια εξέταση κ του πήραν αίμα κ για ίκτερο! Τότε είχε 11,3 μονάδες ίκτερο, μου είπαν πως από την 6η μέρα κ μετά δεν αυξάνεται ο ίκτερος κ θα φύγει μόνος του. Επίσης μου είπαν για 2 μέρες να της δίνω ξένο γάλα αλλά εγώ το θεώρησα λάθος κ συνέχισα με τον θηλασμό.

Ο ίκτερος δεν έφυγε ακόμη. Το μωρό δεν παρουσιάζει κανένα άλλο συμπτωμα, είναι υγιές. Αυριο θα το ξαναπάω στο νοσοκομείο.

Μπορεί να οφείλεται στο μητρικό γάλα?

 

Καλησπέρα. Διαβάζω το forum εδώ και λίγο καιρό αλλά εξαιτίας της συζήτησης για τον ίκτερο θα ήθελα να σας αναφέρω και εγώ την δική μου εμπειρία. Εμείς γεννήσαμε το δεύτερο στις 30 Οκτωβρίου 2007 και μετά τις 40 ημέρες το παιδί είχε ίκτερο γύρω στο 4. Η παιδίατρος μας συνέστησε να διακόψουμε για δύο ημέρες τον θηλασμό και να του δίνουμε ξένο γάλα. Πραγματικά διέκοψα τον θηλασμό για δύο ημέρες και μετά την εξέταση αίματος που κάναμε στο παιδί ο ίκτερος ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Το παιδί είναι τώρα εξίμηση μηνών και ακόμα το θηλάζω.

Πιστεύω πως εάν κάποια μητέρα θέλει να διακόψει τον θηλασμό ο ίκτερος είναι μία πολύ καλή πρόφαση πάντως.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

θα σου γράψω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία.....

μέχρι 3 μηνών ο γίος μου είχε ίκτερο απο τον θηλασμό καταλήξαμε με τον παιδίατρό μου....

ο ίκτερος από τον θηλασμό δεν είναι κακός απλά για να πέσει πρέπει να διακοπεί για δύο μέρες...ο γιατρός μου το πρότεινε συνέχεια εγώ ούτε να ακούω να τον ακούω οπού στο τέλος δεν άντεχα να βλέπω τόσο πορτοκαλί το μωρό μου και αποφάσισα να του δίνω ανά 2ο γεύμα ξένο για 2-3 μέρες

ο ίκτερος εξαφανίστηκε εγώ ανάμεσα αφαιρούσα με το θήλαστρο το γάλα για να μην μειωθεί και ακόμα ...θηλάζουμε!!!

όλα θα πάνε καλά ,να ακολουθήσεις το μητρικό σου ένστικτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διαβάζω το forum εδώ και λίγο καιρό αλλά εξαιτίας της συζήτησης για τον ίκτερο θα ήθελα να σας αναφέρω και εγώ την δική μου εμπειρία. Εμείς γεννήσαμε το δεύτερο στις 30 Οκτωβρίου 2007 και μετά τις 40 ημέρες το παιδί είχε ίκτερο γύρω στο 4. Η παιδίατρος μας συνέστησε να διακόψουμε για δύο ημέρες τον θηλασμό και να του δίνουμε ξένο γάλα.

 

Η διακοπή δε συστήνεται για κανένα υγειές τελειόμηνο που έχει ίκτερο κάτω από 20...

 

Πραγματικά διέκοψα τον θηλασμό για δύο ημέρες και μετά την εξέταση αίματος που κάναμε στο παιδί ο ίκτερος ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα.

 

Φυσιολογικά ήταν και τα προηγούμενα επίπεδα... Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα, ότι οι περισσότεροι γιατροί δεν ξέρουν τι είναι φυσιολογικό :?

 

Το παιδί είναι τώρα εξίμηση μηνών και ακόμα το θηλάζω.
Συγχαρητήρια!:)

 

Πιστεύω πως εάν κάποια μητέρα θέλει να διακόψει τον θηλασμό ο ίκτερος είναι μία πολύ καλή πρόφαση πάντως.

Υπάρχουν όμως και μητέρες που δεν θέλουν να διακόψουν το θηλασμό και η διακοπή κάνει το μωρό να μη συνεργάζεται μετά. Δυστυχώς για μερικά μωρά ακόμη και ένα μπουκάλι μπορεί να σημαίνει την αρχή του τέλους για το θηλασμό.

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας στα 10 βήματα για τον επιτυχή θηλασμό συμπεριλαμβάνει και το εξής:

 

9.Give no artificial teats or pacifiers (also called dummies or soothers) to breastfeeding infants

 

έχει φανεί ότι ακόμη και μικρή χρήση τις πρώτες 6 εβδομάδες μπορεί να είναι κρίσιμη για τη συνέχιση του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

θα σου γράψω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία.....

μέχρι 3 μηνών ο γίος μου είχε ίκτερο απο τον θηλασμό καταλήξαμε με τον παιδίατρό μου....

ο ίκτερος από τον θηλασμό δεν είναι κακός απλά για να πέσει πρέπει να διακοπεί για δύο μέρες...ο γιατρός μου το πρότεινε συνέχεια εγώ ούτε να ακούω να τον ακούω οπού στο τέλος δεν άντεχα να βλέπω τόσο πορτοκαλί το μωρό μου και αποφάσισα να του δίνω ανά 2ο γεύμα ξένο για 2-3 μέρες

ο ίκτερος εξαφανίστηκε εγώ ανάμεσα αφαιρούσα με το θήλαστρο το γάλα για να μην μειωθεί και ακόμα ...θηλάζουμε!!!

όλα θα πάνε καλά ,να ακολουθήσεις το μητρικό σου ένστικτο...

 

Ο γιατρός σου όφειλε να σε καθησυχάσει για το ότι αυτό είναι φυσιολογικό και να μην ανησυχείς. Σε έκανε όμως να πιστέψεις ότι δεν είναι και ότι δεν πρέπει να αφήσεις άλλο το μωρό έτσι....

Link to comment
Share on other sites

 

Αντιγράφω από σχετικό blog http://paidiatros.blogspot.com/2008/03/blog-post_1536.html

 

Ένα πολύ μικρό ποσοστό( περίπου 1%) των παιδιών που θηλάζουν μπορεί να εμφανίσει ίκτερο. Αφού έχουν αποκλειστεί όλες οι άλλες αιτίες, αυτός ο ίκτερος αποδίδεται σε μια ουσία στο μητρικό γάλα που μπορεί να παρέμβει στη λειτουργία πρόσληψης της χολερυθρίνης από το συκώτι με αποτέλεσμα αυτή να παραμένει και να κυκλοφορεί στο αίμα. Η διάγνωση επιβεβαιώνεται από μια απότομη, αλλά εντυπωσιακή πτώση των επιπέδων χολερυθρίνης, μόλις το βρεφικό γάλα αντικαταστήσει ο μητρικό για 36 ώρες. Συνίσταται κατόπιν η συνέχιση του θηλασμού καθώς η διακοπή του φαίνεται να αυξάνει τα επίπεδα χολερυθρίνης.

 

Και από το iatrorek :http://www.iatrotek.org/ioArt.asp?id=8152

 

ΝΕΟΓΝΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ ΙΚΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΗ ΘΗΛΑΖΟΝΤΑ ΝΕΟΓΝΑ. Ο ΙΚΤΕΡΟΣ ΑΥΤΟΣ, ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΝΩΡΙΣ (ΤΗΝ 3Η - 4Η ΜΕΡΑ ΖΩΗΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ (ΠΡΩΙΜΟΣ ΙΚΤΕΡΟΣ) Η ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ (ΟΨΙΜΟΣ ΙΚΤΕΡΟΣ). Η ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΥΤΩΝ ΤΥΠΩΝ ΤΟΥ ΙΚΤΕΡΟΥ ΑΠΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΙΚΤΕΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΥΠΟΧΩΡΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΥΡΗΝΙΚΟΥ ΙΚΤΕΡΟΥ ΑΠΟΤΕΤΟΙΟ ΙΚΤΕΡΟ, ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΙΚΤΕΡΙΚΟ ΝΕΟΓΝΟ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΣΦΑΛΜΑ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΙΚΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΝΕΟΓΝΩΝ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.

 

Διέκόψε το μητρικό 36 ώρες πριν την επόμενη μέτρηση λοιπόν...

 

Γιατί να το διακόψει; Επειδή το προτείνει για διαγνωστικούς λόγους ένας ακόμη παιδίατρος που θέλει να υπονομεύσει θηλασμό;

Στο δεύτερο κείμενο που παραθέτεις δεν λέει κάτι τέτοιο και στο πρώτο λέει να γίνει για διαγνωστικούς λόγους! :shock:

Αν ο συγκεκριμένος γιατρός είναι ανίκανος να κάνει με άλλο τρόπο διάγνωση, υπάρχουν και πιο ικανοί γιατροί! :wink:

 

Από την άλλη παραθέτεις το άρθρο του Newman που λεει εντελώς διαφορετικά πράγματα...

 

http://www.bflrc.com/newman/breastfeeding/jaundice.htm

 

Physiologic jaundice begins about the second day of the baby's life, peaks on the third or fourth day and then begins to disappear. However, there may be other conditions that may require treatment that can cause an exaggeration of this type of jaundice. Because these conditions have no association with breastfeeding, breastfeeding should continue. If, for example, the baby has severe jaundice due to rapid breakdown of red blood cells, this is not a reason to take the baby off the breast. Breastfeeding should continue in such a circumstance.

 

There is not one bit of evidence that this jaundice causes any problem at all for the baby. Breastfeeding should not be discontinued "in order to make a diagnosis". If the baby is truly doing well on breast only, there is no reason, none, to stop breastfeeding or supplement with a lactation aid, for that matter. The notion that there is something wrong with the baby being jaundiced comes from the assumption that the formula feeding baby is the standard by which we should determine how the breastfed baby should be. This manner of thinking, almost universal amongst health professionals, truly turns logic upside down. Thus, the formula feeding baby is rarely jaundiced after the first week of life, and when he is, there is usually something wrong. Therefore, the baby with so called breastmilk jaundice is a concern and "something must be done". However, in our experience, most exclusively breastfed babies who are perfectly healthy and gaining weight well are still jaundiced at five to six weeks of life and even later. The question, in fact, should be whether or not it is normal not to be jaundiced and is this absence of jaundice something we should worry about? Do not stop breastfeeding for “breastmilk” jaundice.

 

Aγαπητέ μου σου παραθέτω ξανά τις απόψεις που διίστανται εντελώς...

 

Η κ. Μαρκέλλα Ρεπανέλη (αγνώστης ειδικότητας- Με τη συνεργασία του ειδικού παιδιάτρου Πανεπιστημίου Αθηνών, υπεύθυνου του Κέντρου Παιδιατρικής Μέριμνας, Μάριου Ανδρέου ) και ο υπεύθυνος του κέντρου δεν έχουν τίποτα που να πιστοποιεί στο ελάχιστο τις έστω βασικές τους γνώσεις στο θηλασμό και γι αυτό τόσο ανεύθυνα προτείνουν διάγνωση με διακοπή του θηλασμού (έτσι κι αλλιώς η διάγνωση τους νοιάζει όχι ο θηλασμός).

 

Ο Jack Newman, (graduated from the University of Toronto medical school as a pediatrician in 1970. He started the first hospital-based breastfeeding clinic in Canada in 1984 at Toronto's Hospital for Sick Children. He has been a consultant with UNICEF for the Baby Friendly Hospital Initiative in Africa, and has published articles on the subject of breastfeeding in Scientific American and several medical journals. Dr. Newman has practised as a physician in Canada, New Zealand, and South Africa) γράφει εντελώς διαφορετικά πράγματα,

 

κι εσύ συστήνεις διακοπή του θηλασμού μέχρι την επόμενη μέτρηση ενώ το μωρό δεν φαίνεται να παρουσιάζει κανέναν ιατρικό λόγο για κάτι τέτοιο.... :?

 

Αν και γράφεις ανώνυμα, θα ήταν καλύτερα να είσαι πιο προσεκτικός και να μην δημιουργείς τέτοια σύγχιση σε μια μητέρα που έχει αγωνία...

Link to comment
Share on other sites

Βρε Αγλαϊα ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ γιατί παραθέτεις αποσπάσματα από το πρωτο-πρωτο κείμενο που έγραψα , ενω έχει ακολουθήσει τόση κουβέντα στην οποία συμφωνήσαμε σε όλα σχεδόν ?

 

Γιατί το κάνεις αυτό??

 

Δεν συμφωνήσαμε και οι δύο ότι στο κείμενο της AAP που λέει ότι

 

For the great majority of newborns with jaundice and hyperbilirubinemia, breastfeeding can and should be continued without interruption. In rare instances of severe hyperbilirubinemia, breastfeeding may need to be interrupted temporarily for a brief period.124

 

ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

daddycool

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...