Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΙΚΤΕΡΟΣ..


Recommended Posts

καλημερα !θα ηθελα την βοηθεια σας για το αγοράκι μου. Παρουσίασε ίκτερο που μέρα με τη μέρα ανεβαίνει!!

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

39

Β. Το φύλο του βρέφους

ΑΓΟΡΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

ΡΑΧΑΙΑ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

ΕΦΥΓΕ ΜΕ 12.9(23/5) - 14.1 (24/5) -ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 6η ΜΕΡΑ (25/5) 14.9

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3660 (19/5) ΚΑΙ

ΦΥΓΑΜΕ 3410 (23/5)

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

ΑΝΑ ΔΙΩΡΟ –ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΘΗΛΑΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΑ ΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΕΣ

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

ΣΕ ΟΛΑ (ΨΕΥΤΟΘΗΛΑΖΕΙ)

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΟΧΙ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΕΧΟΥΝ ΜΑΤΩΣΕΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ (MINI ELECTERIC MEDELA) ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΕΚΟΨΑ ΑΜΕΣΩΣ

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

(2-3)

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο (3 )

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ με αποτελεσμα να μην τρεφεται σωστα και να μην παιρνει την απαραιτητη ποσοτητα

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου.

 

Ο ίκτερος που έχει είναι μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα. Απλά του δημιουργεί υπνηλία και δεν θηλάζει αποτελεσματικά. Θα το βοηθούσε αν σε κάθε θηλασμό έκανες μαλάξεις στο στήθος για να του έρχεται το γάλα πιο εύκολα στο στόμα και να μην αποκοιμιέται εύκολα. Γαργάλα του το αυτάκι ή την πατούσα για να το κρατάς ξύπνιο. Εγώ του έριχνα λίγο νεράκι στο κεφαλάκι να δροσιστεί και να ξυπνήσει.

 

Οι βρεγμένες πάνες είναι πολύ λίγες. Πρέπει να είναι τουλάχιστον 6-8 το 24ωρο.

Να μην περιμένεις το 2ωρο να το θηλασεις. Να του προσφέρεις συνέχεια. Μόνο με τα πολλά υγρά θα πέσει ο ίκτερος.

 

Περισσότερα θα σου πουν κι άλλες μαμάδες. Ο γιος μου έφτασε στο 15,9 ίκτερο και με πολλούς θηλασμούς σε μια μέρα έπεσε στο 11 και δεν ξανανέβηκε.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΞΥΠΝΗΣΩ!!! ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΑΠΟΚΟΙΜΙΕΤΑΙ ΠΑΛΙ ME ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ!! ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ (ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΩς ΘΑ ΤΟΝ ΞΥΠΝΗΣΩ!) ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Ο ΙΚΤΕΡΟς. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΕΧΟΥΝ ΜΑΤΩΣΕΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ (MINI ELECTERIC MEDELA) ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΕΚΟΨΑ ΑΜΕΣΩΣ

Το θήλαστρο αυτό είναι κατάλληλο ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΔΡΑΙΩΣΕΙ ΓΑΛΟΥΧΙΑ (μετά τις 40 μέρες) και μόνο αν χρειάζεται να αντλήσουν μέχρι ένα γεύμα το 24ωρο.

 

Οι ματωμένες θηλές σημαίνουν μωρό λάθος τοποθετημένο στο στήθος. Όταν το μωρό είναι λάθος τοποθετημένο στο στήθος δεν μπορεί να πιει αρκετό γάλα, υποσιτίζεται και σε συνδυασμό με τον ίκτερο μπαίνει σε ένα φαύλο κύκλο.

 

Ο πόνος στη διάρκεια του θηλασμού (πολύ πριν ματώσουν οι θηλές) σημαίνει λάθος τοποθέτηση. Αυτός ο πόνος υπάρχει για να μας πει ότι κάποιο λάθος γίνεται και πρέπει να το διορθώσουμε. Ο θηλασμός δεν πρέπει να πονάει καθόλου. Αν πονάει γίνεται λάθος και οδηγεί σε απογαλακτισμό.

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

(2-3)

Το μωρό πρέπει να σιτιστεί άμεσα είτε με αντλημένο μητρικό γάλα είτε με γάλα σκόνη που θα συστήσει ο παιδίατρος που το παρακολουθεί.

Ποιος μετρά τον ίκτερο που ανεβαίνει; Δεν είπε τίποτα για συμπλήρωμα;

 

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ με αποτελεσμα να μην τρεφεται σωστα και να μην παιρνει την απαραιτητη ποσοτητα

Το μωρό πρέπει να σιτιστεί με περισσότερη τροφή άμεσα. Ο ίκτερος φέρνει υπνηλία, το μωρό δεν ξυπνά, δεν τρέφεται, ο ίκτερος ανεβαίνει κι άλλο, φέρνει ακόμη περισσότερη υπνηλία, το μωρό δεν έχει καν δύναμη να ξυπνήσει από την ασιτία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω την Αγλαία αν μπορεί να με βοηθήσει...

Γεννησα φυσιολογικά, στις 18/5 στο δημόσιο νοσοκομείο Αλεξάνδρα με προκληση τοκετού, και χρήση εμβρυουλκού ( οχι με τον γιατρό μου - με πούλησε!!!). Μετά απο έναν γολγοθά μέσα στο νοσοκομείο, με παλαβωσαν για το θηλασμό, επέμεναν οτι πρέπει να δώσω ξένο γάλα στο μωρό για να μην κάνει ίκτερο(!!!) το μωρό έκανε ίκτερο 15,9, μου δώσαν λάμπα για φωτοθεραπεία, και μετά από 8 μέρες όταν έφτασε 13,3 με διώξαν. Η παιδίατρος που το ανέλαβε είπε οτι δεν είναι ανησυχητικό... όλα κάνουν, το μωρό είναι μεγάλο - γεννηθηκε 3900, και τώρα που σαραντίζω είναι 5350!!! :lol::lol::lol: Θηλάζω αποκλειστικά και φανατικά! Στην επίσκεψη μας είπε οτι βλέπει οτι το μωρό έχει ακόμη ίκτερο - γύρω στο 7.... και πρέπει να εξετάσουμε ,αν συνεχιστεί μετά το 2μηνο... αν έχει ουρολοίμωξη, υποθυρεοειδισμό... ή το πειράζει ο θηλασμός. Τι να κάνω ?

Βοηθήστε με!

 

 

Και εμένα η μπέμπα όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο είχε ικτερο 8. στις 45 ημέρες που την είδε η παιδίατρός μου μου είπε, ότι μάλλον δεν έχει φύγει τελείως και το βλέπει στο χρώμα της. Δεν είναι όμως κάτι ανησυχητικό μου είπε, γιατί τα παιδάκια που θηλάζουν αποκλειστικά (όπως η μπέμπα) κάνουν παρατεταμένο ικτερο. Θα ανησυχούσαμε μου είπε αν δεν είχε καλό βάρος ύψος και ψυχοκινητική ανάπτυξη. Από την στιγμή που όλα αυτά είναι καλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο λογος ανησυχιας δεν ειναι οταν ο ικτερος παραμενει για καποιο διαστημα, αλλα οταν ενω ειχε πεσει, αρχιζει να ανεβαινει παλι.

Συμβουλευσου οπωσδηποτε το γιατρο σε τετοια περιπτωση και ακολουθησε τις συμβουλες της κας Παπαδημα περι συχνης ληψης υγρων.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό πρέπει να σιτιστεί άμεσα είτε με αντλημένο μητρικό γάλα είτε με γάλα σκόνη που θα συστήσει ο παιδίατρος που το παρακολουθεί.

Ποιος μετρά τον ίκτερο που ανεβαίνει; Δεν είπε τίποτα για συμπλήρωμα;

Το μωρό πρέπει να σιτιστεί με περισσότερη τροφή άμεσα. Ο ίκτερος φέρνει υπνηλία, το μωρό δεν ξυπνά, δεν τρέφεται, ο ίκτερος ανεβαίνει κι άλλο, φέρνει ακόμη περισσότερη υπνηλία, το μωρό δεν έχει καν δύναμη να ξυπνήσει από την ασιτία.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές .Πράγματι η παιδίατρος συνέστησε να του δώσουμε ξένο γάλα για 2-3 μέρες (αφού με το θήλαστρο δεν γινόταν κάτι) και να βγάζω με το χέρι το γάλα ώστε να μην προκύψει πρόβλημα με το θηλασμό. Με το μπιμπερό ο μικρός κάνει να πιει τα 80 ή 100 ml περίπου 30 με 40 λεπτά!!!Ο ίκτρεος βέβαια του έπεσε σε 2 μέρες στα 10.3! Αντί όμως να δώσω ξένο γάλα για 2-3 μέρες φτάσαμε στην βδομάδα γιατί προέκυψε ένα νέο μεγάλο πρόβλημα!!! Στην μικρή μου κόρη βρέθηκε υπόνοια για ακάρεα ψώρας και εκτός ότι πήγε στην γιαγιά της για να μην κολήσει ο μικρός έπρεπε εγώ και ο άντρας μου να κάνουμε αμέσως την θεραπεία(κάθε βράδυ αλειφόμαστε με μια καυστική λοσιόν Benzyl Benzoate 25%).

Έτσι φτάσαμε στην 1 βδομάδα που δεν θηλάζω και πατώ το στήθος για να βγει το γάλα (οι μαστοί μου έχουν πλαδαρέψει ). Ο μικρός βέβαια με το μπιμπερό κάνει πάλι ώρα (30 λεπτά)

 

τα ερωτήματά μου:

1) Αρχίζω από σήμερα πάλι θηλασμό! Να το θηλάζω ανά 2 ώρες;Πώς θα ξέρω αν πράγματι τρώει;(καθώς οι θηλαστικές κινήσεις του είναι αργές και διακεκομένες)

2)Να τον βάζω και στα 2 στήθη κάθε φορά και πόση ώρα;(καθώς ο μικρός συνεχίζει να πίνει με τους ίδιους ρυθμούς μην πω και πιο αργά αφού με το στήθος κουράζεται πιο πολύ)

3)οι θηλές μου έχουν φτιάξει . Ποιο θήλαστρο να πάρω; ώστε να του δίνω με το μπιμπερό ;

 

Θα ήθελα άμεση απάντηση καθώς θέλω να τα καταφέρω με τον θηλασμό

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

dorina,

δε γίνεται να κόψεις μονομιάς το ξένο που έπινε το μωρό! Όλη την εβδομάδα που δε θήλαζες, η γαλουχία εχει υποχωρήσει - δηλαδή από την αρχή δεν εγκαταστάθηκε μια που το μωρό δε θήλαζε αποτελεσματικά.

Νοίκιασε οπωσδήποτε το Symphony και κάνε πάνω από 8-10 αντλήσεις για να επαναφέρεις το γάλα σου. Με το χερι δε γίνεται να εγκαταστήσεις γαλουχία. Το θήλαστρο "προσομοιάζει" τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού - γι' αυτό λέμε για τα νοσοκομειακά ενοικιάζόμενα, γιατί είναι το μόνα που έχουν τις κατάλληλες συχνότητες θηλαστικών κινήσεων και επιλογή έντασης.

Φυσικά βάζε και το μωρό στο στήθος - θα ξέρεις ότι πίνει όταν θα το ακούς/βλέπεις να καταπίνει.

 

Ξέχνα τα ρολόγια - Προσπάθησε να αυξήσεις το γάλα σου με τις συχνές αντλήσεις και το μωρό μεγαλώνοντας θα αρχίσει να θηλάζει πιο αποτελεσματικά

 

Προσεξε το συμπλήρωμα - πρωτα θα αυξηθεί το γάλα σου και μετλα πολύ σταδιακά θα περιορίσεις το συμπλήρωμα

Link to comment
Share on other sites

dorina, αυτά που σου λέει η lst πρέπει να ακολουθήσεις, είναι πολύ επικίνδυνο να διακόψεις απότομα το συμπλήρωμα (στην ουσία δεν είναι συμπλήρωμα, απ' ότι κατάλαβα μία εβδομάδα το μωρό δεν έμπαινε καθόλου στο στήθος!).

Εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862 υπάρχουν οι διευθύνσεις απ' όπου μπορείς να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο, είναι απαραίτητο για να επαναφέρεις τη γαλουχία!

 

Διάβασε πολύ προσεκτικά αυτά που λέει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285 είναι το πρωτόκολλο αντλήσεων και οδηγίες για την επαναφορά της γαλουχίας. Ίσως χρειαστεί να πάρεις και συμπληρώματα για την αύξηση του γάλακτος.

Μη βιάζεσαι να κόψεις το συμπλήρωμα, αυτό θα γίνεται πολύ σταδιακά, από 30 ml σε κάθε γεύμα, μπορεί και λιγότερο στην αρχή και όσο θα αυξάνεται το γάλα και το μωρό θα ζωηρεύει και θα θηλάζει πιο αποτελεσματικά, θα προχωράς σε νέα μείωση. Πάντα πριν μειώσεις κι άλλο, θα περιμένεις 3-4 μέρες ώστε ο οργανισμός σου να μπορεί να παράγει το επιπλέον γάλα που χρειάζεται το μωρό σου.

Αρχικά ο στόχος σου είναι να καταφέρεις να δίνεις περισσότερο γάλα δικό σου στο μωρό απ' αυτό που θα αντλείς, ώστε να καταφέρεις να το καλύψεις μόνο με δικό σου γάλα, και φυσικά και από το στήθος και σιγά σιγά, θα αυξηθεί ο χρόνος παραμονής του στο στήθος και θα μειωθεί το συμπλήρωμα είτε ξένο είτε δικό σου.

Να μετράς βρεγμένες-λερωμένες πάνες, ώστε να είσαι σίγουρη ότι το μωρό σου τρέφεται καλά και να μη βιάζεσαι, αν θέλεις να πετύχεις τον επαναγαλακτισμό, είναι βασικό να μη βιάζεσαι και να μη βάζεις μεγάλους στόχους, ώστε να μην απογοητευτείς. Θα έχεις στόχο την πολύ σταδιακή μείωση του συμπληρώματος.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Αύριο θα πάρω το θήλαστρο και θα ξεκινήσω. Ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα. Απλά αγχώνομαι το πώς θα καταλάβω τη στιγμή που θα το βάζω αποκλειστικά και μόνο στο στήθος και δεν θα του δίνω συμπλήρωμα είτε δικό μου είτε ξένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα γίνει σταδιακά, μη σε απασχολεί τώρα αυτό. Πρώτα θα καλύψεις το παιδί με δικό σου γάλα από το στήθος και αντλημένο και μετά θα κόψεις το μπουκάλι. Μη βιάζεσαι, το μωράκι σου θέλει χρόνο!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Αύριο θα πάρω το θήλαστρο και θα ξεκινήσω. Ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα. Απλά αγχώνομαι το πώς θα καταλάβω τη στιγμή που θα το βάζω αποκλειστικά και μόνο στο στήθος και δεν θα του δίνω συμπλήρωμα είτε δικό μου είτε ξένο.

 

Όταν θα μπορείς να αντλείς τουλάχιστον το μισό γάλα από αυτό που χρειάζεται το μωρό, τότε το μωρό θα μπορεί να μένει περισσότερη ώρα στο στήθος.

 

Δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι για κάτι που δεν πρόκειται να συμβεί στο άμεσο μέλλον.

 

Για την ώρα προέχει να επαναφέρεις τη γαλουχία η οποία έχει υποχωρήσει σε μεγάλο βαθμό και το πιθανότερο είναι ότι το μωρό δεν μπορεί να καλύψει ούτε το 20% των αναγκών του.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες σας!

Πήρα το θήλαστρο Lactina (τα symphony είχαν ήδη νοικιαστεί) . Έβαλα το μικρό μου στο στήθος , το έπιασε καθήσαμε κάποια ωρίτσα και στη συνέχεια με το θήλαστρο και στα 2 στήθη (έβγαλα 50 ml). Στο μικρό εν τω μεταξύ δώσαμε ξένο γάλα 50ml.

θα ήθελα να ρωτήσω: 1)την επόμενη φορά να το βάλω στο στήθος και στη συνέχεια να του δώσω το δικό μου γάλα(τα 50 ml); (στο μεταξύ θα έχω βγάλει πάλι από το στήθος και θα το έχω κρατήσει στο ψυγείο)

2)θα προλαβαίνει το στήθος να γεμίσει αν βάζω και το μπέμπη και στη συνέχεια και το θήλαστρο;

3)όσο αφορά τα ανταλλακτικά που κουμπώνουν στη συσκευή πρέπει να τα αποστειρώνω κάθε φορά όλα (και από εκεί που περνά ο αέρας) ή μόνο τη χοάνη - το μπουκάλι-και τη μικρή βαλβίδα με την άσπρη μεμβράνη

Σας ευχαριστώ πάλι εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που θα ήθελα να τονίσω είναι πόσο χρονικό διάστημα να αφήνω ήρεμο το στήθος -δηλαδή που δεν θα βάζω το θήλαστρο ή το μωρό - ώστε να προλαβαίνει να γεμίσει!

 

και μια νέα απορία : θα ακολουθήσω το σχήμα με τις 8 αντλήσεις ανά 24ωρο επί 13 λεπτά . και επειδή ο μικρός κάνει 7 γεύματα την μέρα ( με το μπιμπερό έκανε 7 γεύματα των 80 με 90 ml) πρώτα να τον βάζω στο στήθος και μετά με το θήλαστρο να αντλώ γάλα ή ανάποδα;

 

και μια επισήμανση :τις θηλές μου τις νιώθω κάπως (λίγο να πονάνε )μετά το θήλαστρο. Είναι να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Στάσου γιατί μπερδεύτηκα, αφού έβγαλες 50μλ γιατί του έδωσες 50μλ ξένο και δεν του έδωσες αυτά που άντλησες;

 

Αφού του δώσεις το στήθος και ότι αντλημένο έχεις (είτε αποθηκευμένο είτε φρεσκοαντλημένο) τότε θα καταφεύγεις στο ξένο. Το ζητούμενο είναι να πίνει το μωρό δικό σου γάλα μονο (είτε απευθείας είτε από άντληση) ώστε να είσαι σίγουρη ότι το καλύπτει πλήρως η παραγωγή σου.

 

Το στήθος δεν είναι κύστη να γεμίζει και να αδειάζει. Παράγει γάλα την ώρα που θηλάζει το μωρό και την ώρα που αντλείς. Δεν περιμένεις λοιπόν να γεμίσει γιατί δεν υφίσταται τέτοια κατάσταση.

 

Θα αποστειρώνεις το μπιμπερό, τη χοάνη και την κίτρινη βαλβίδα με την άσπρη μεμβρανούλα. Ότι έρχεται σε επαφή με το γάλα δηλαδή. Το καλώδιο δεν έρχεται σε επαφή άρα δεν χρειάζεται αποστείρωση.

 

Θα θηλάζεις και θα αντλείς όσο μπορείς περισσότερο ώστε να πάρει το μήνυμα ο εγκέφαλος σου να παράγει περισσότερο γάλα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μια νέα απορία : θα ακολουθήσω το σχήμα με τις 8 αντλήσεις ανά 24ωρο επί 13 λεπτά . και επειδή ο μικρός κάνει 7 γεύματα την μέρα ( με το μπιμπερό έκανε 7 γεύματα των 80 με 90 ml) πρώτα να τον βάζω στο στήθος και μετά με το θήλαστρο να αντλώ γάλα ή ανάποδα;

 

και μια επισήμανση :τις θηλές μου τις νιώθω κάπως (λίγο να πονάνε )μετά το θήλαστρο. Είναι να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα τον βάζεις στο ένα στήθος, όταν δεν θα θέλει άλλο σε αυτό τότε θα τον σηκώνεις να ρευτεί και θα τον βάζεις στο άλλο. Μετά πάλι τα ίδια. Όταν δεν θα θέλει να θηλάσει άλλο (ούτε από το ένα ούτε από το άλλο) τότε θα δίνεις συμπλήρωμα δικό σου γάλα. Αν πεινάει κι άλλο, τότε θα δίνεις ξένο.

 

Θα κάνεις όσες πιο πολλές αντλήσεις μπορείς παράλληλα με το να βάζεις το μωρό στο στήθος.

 

Μήπως ξεκινάς την άντληση με την ένταση στο τέρμα; Η ένταση ρυθμίζεται από το κίτρινο μακρόστενο εξάρτημα (σαν τρόμπα) που είναι πάνω στο λακτίνα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα μπορείς να αντλείς τουλάχιστον το μισό γάλα από αυτό που χρειάζεται το μωρό, τότε το μωρό θα μπορεί να μένει περισσότερη ώρα στο στήθος.

 

Δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι για κάτι που δεν πρόκειται να συμβεί στο άμεσο μέλλον.

 

Για την ώρα προέχει να επαναφέρεις τη γαλουχία η οποία έχει υποχωρήσει σε μεγάλο βαθμό και το πιθανότερο είναι ότι το μωρό δεν μπορεί να καλύψει ούτε το 20% των αναγκών του.

 

Το μικρό σύμφωνα με τα κιλά του (3.700gr - 58cm ύψος- 14 ημερών) χρειάζεται 700ml ημερησιως άρα 100ml περίπου σε κάθε γεύμα. Κατάφερα και έβγαλα με το θήλαστρο 50 ml και από τα 2 στήθη και ενώ τον είχα βάλει στο στήθος προηγουμένως. Δηλαδή άντλησα τη μισή ποσότητα. Αναρωτιέμαι κάθε φορά να το βάζω και από τα 2 στήθη και ποια είναι η μέγιστη ώρα που καθόμαστε σε κάθε στήθος; και συμπλήρωμα να του δίνω 30ml(από αυτά που έχω αντλήσει;) ή παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρχάρια απλά μοιράζομαι τους προβληματισμούς μου μαζί σας για να παίρνω κουράγιο- συγχωρέστε με για τις όποιες χαζές ερωτήσεις μου και τις ανασφάλειες μου.

 

έβγαλα με το θήλαστρο πάλι μετά από 2 ώρες και από τα δύο στήθη συγχρόνως (13 λεπτά άντληση). Συνολικό γάλα 45ml .

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι κάθε φορά να το βάζω και από τα 2 στήθη και ποια είναι η μέγιστη ώρα που καθόμαστε σε κάθε στήθος; και συμπλήρωμα να του δίνω 30ml(από αυτά που έχω αντλήσει;) ή παραπάνω;

 

Ακολούθησε αυτά που σου λέει η Πίπη εδώ:

 

 

Πρώτα θα τον βάζεις στο ένα στήθος, όταν δεν θα θέλει άλλο σε αυτό τότε θα τον σηκώνεις να ρευτεί και θα τον βάζεις στο άλλο. Μετά πάλι τα ίδια. Όταν δεν θα θέλει να θηλάσει άλλο (ούτε από το ένα ούτε από το άλλο) τότε θα δίνεις συμπλήρωμα δικό σου γάλα. Αν πεινάει κι άλλο, τότε θα δίνεις ξένο.

 

Θα κάνεις όσες πιο πολλές αντλήσεις μπορείς παράλληλα με το να βάζεις το μωρό στο στήθος

 

Δεν υπάρχει μέγιστη ώρα που θα κάθεται το μωρό στο στήθος, θα κάθεται στο ένα μέχρι να μην θέλει άλλο, να δείχνει ότι δεν θέλει, να δυσανασχετεί επειδή δεν του είναι πλέον εύκολο να τραβήξει γάλα, μετά το βάζεις στο άλλο, μέχρι πάλι να το αφήσει μόνο του κ.ο.κ. όπως λέει η Πίπη.

Όσο θα αυξάνεται το γάλα σου από το μωρό και τις αντλήσεις, τόσο πιο εύκολο θα είναι να καθίσει το μωρό στο στήθος και θα αρχίσει σε κάποια γεύματα να χορταίνει απευθείας απ' το στήθος, χωρίς να ζητά συμπλήρωμα.

Τώρα στην αρχή συμπλήρωμα θα δίνεις όσο χρειάζεται για να χορτάσει, αφού πρώτα θα το έχεις βάλει στο στήθος όπως σου λέει η Πίπη.

Μην αγχώνεσαι με το ποσό που βγάζεις με την άντληση, σημαντικό τώρα δεν είναι πόσο βγάζεις, αλλά το ερέθισμα που παίρνει το στήθος για να παράγει περισσότερο γάλα.

 

Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, πολύ καλά κάνεις και ρωτάς ότι σε απασχολεί, είναι ο μόνος τρόπος για να κάνεις το καλύτερο και να επιτύχεις το στόχο σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε αυτά που σου λέει η Πίπη εδώ:

Δεν υπάρχει μέγιστη ώρα που θα κάθεται το μωρό στο στήθος, θα κάθεται στο ένα μέχρι να μην θέλει άλλο, να δείχνει ότι δεν θέλει, να δυσανασχετεί επειδή δεν του είναι πλέον εύκολο να τραβήξει γάλα, μετά το βάζεις στο άλλο, μέχρι πάλι να το αφήσει μόνο του κ.ο.κ. όπως λέει η Πίπη.

 

του πιτσιρικά του αρέσει μου φαίνεται να κάθεται στο στήθος. Είμασταν κοντά 1 1/2 ώρα και λόγω ανάγκης τον έβγαλα εγώ. Κάθε 3 και λίγο του χάιδευα το μάγουλο ή το αυτί για να μην κοιμάται-βέβαια τα μάτια τα'χε κλειστά-. Με το που τον 'εβγαλα από το στήθος συνέχιζε τον ύπνο του

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή την περίπτωση dorina, πιστεύω πως πρέπει να προσέχεις να μην μειώσεις απότομα το συμπλήρωμα, δηλαδή θα τον αφήνεις αρκετά στο στήθος και θα δίνεις συμπλήρωμα περίπου 30 ml λιγότερο απ' αυτό που έπινε τις προηγούμενες μέρες. Θα κρατήσεις την ποσότητα αυτή για 3-4 μέρες και μετά θα προχωρήσεις σε νέα μείωση. Τα γράφει στο επαναγαλακτισμός και πρόκληση γαλουχίας. Τα μάτια μπορεί να τα έχει κλειστά αλλά να θηλάζει αποτελεσματικά, εσύ θα ελέγχεις αν καταπίνει, δες και αυτά τα βιντεάκια, http://www.nbcionline.org/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13 θα σε βοηθήσουνε να ελέγχεις τον τρόπο που πίνει το μωρό και έχε στο μυαλό σου την σταδιακή μείωση του συμπληρώματος.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω : να τον ξυπνάω ή να τον αφήνω να ξυπνήσει μόνος του;Γιατί από της 19:00 που έφαγε στήθος και δικό μου γάλα δεν έχει ξυπνήσει ακόμα; Αρχίζω και τα "παίζω" λίγο (κατά της 20:30 είχα πάθει υστερία) καθώς έιμαι όλη την ώρα με θήλαστρα - αποστειρώσεις - μπιμπερό - και θηλασμό! θα αντέξω;

Link to comment
Share on other sites

sos!!! sos!!! ΒΟΗΘΕΙΑ

είμασταν 1 ώρα κοντά στο στήθος -θήλαζε ο μπέμπης-τον βγάζω από το στήθος ρεύτηκε (αυτό σημαίνει ότι ήπιε γάλα ή αέρα;) και στη συνέχεια του δίνει ο άντρας μου από το δικό μου γάλα 60 ml. Εγώ στο μεταξύ πήρα το θήλαστρο για να αντλήσω γάλα με αποτέλεσμα να βγάλω μόνο 2 ml. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται έχω μπερδευτεί. Παρόλο που οι θηλές μου τσιτωνότανε δεν έβγαινε τίποτα! Για ποιο λόγο ρε κορίτσια; Παρόλο που δεν βγάζω αυτές οι κινήσεις κάνουν κάτι;Πότε να χρησιμοποιώ το θήλστρο; Πίνει γάλα ο μικρός μου; αν το βάζω μόνο στο στήθος κάθε 2 με 3 ώρες χωρίς να χρησιμοποιώ το θήλαστρο δεν θα έχω τα ίδια αποτελέσματα ; καθώς όλα αυτά μαζί (αποστείρωση μπιμπερού - αποστείρωση για το θήλαστρο - θηλασμός - βράσιμο νερού στην περίπτωση του ξένου γάλατος - δώσιμο μπιμπερόύ) με έχουν χαζέψει

και με έχουν βγάλει νοκ αουτ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...