Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα κάνατε στη θέση μου;


Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εγώ ξέρω μια σχολική παιδοψυχολόγο με εμπειρία και σε σχολικό περιβάλλον αλλά είναι στο Παγκράτι, δεν ξέρω κατά πόσο σε βολεύει.

 

Δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά γίνεται. Τουλάχιστον για λίγα αρχικά ραντεβού, θα το καταφέρουμε. Αν θέλεις στείλε μου στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ένα σχολικό περιβαλλον οποιασδήποτε βαθμιδας αποτελεί ένα πολυμορφικό " κολαζ" παιδικών προσωπικοτήτων. Δυστυχώς στο παρόν εκπαιδευτικό σύστημα είναι σαν το τζόκερ να πετύχεις δάσκαλο ή καθηγητή που θα ασχοληθεί ενδελεχώς και επιμελώς με τον κάθε μαθητή μιας τάξης και πόσο μάλλον με ιδιάζουσες περιπτώσεις παιδιών και από άγνοια και από έλλειψη χρόνου. Το έργο τους είναι διεκπεραίωτικο καθαρά, του χρόνου άλλος θα έχει το παιδί ας αναλάβει εκείνος και πάει λέγοντας, διαιωνίζεται η κατασταση... Η λογική του μέσου Έλληνα εκπαιδευτικού είναι: διδάσκω ύλη, βαθμολογώ επίδοση, τέλος χρονιάς ότι μάθατε μάθατε, χαίρεται! Υπάρχουν βέβαια και λαμπρές εξαιρέσεις μέσα σε αυτό. Οπότε ότι αποφασίσει κάθε γονιός είναι από δική του προσωπική επιλογή χωρίς να στηρίζεται στο σχολείο που μπορεί να ταλαιπωρήσει και στο τέλος να "κάψει" το παιδί. Δεν το λέω με υποτίμηση απλα τα μέσα και οι τρόποι που υπάρχουν αυτή την στιγμή στα σχολεια δεν είναι τα πιο υποστηρικτικά απέναντι σε πολλά θέματα που προκύπτουν με τα παιδιά. 

Ένας ενημερωμένος παιδοψυχολογος που θα σου προτείνει καποια κοπέλα θα σας βοηθήσει γενικότερα και ύστερα εσύ με την σειρά σου θα βοηθήσεις την νεα δασκάλα του παιδιού εφόσον είναι συνεργάσιμη φέτος ,συζητώντας μαζί της τα όσα είπατε με τον ειδικό. 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα μαθήματα όπως θρησκευτικά, αγγλικά, γυμναστική κτλ (τα λεγόμενα και ως δευτερεύοντα) δεν μου κάνει εντύπωση να τα απαξιώνει ένα παιδί, είναι φαινόμενο που ξεκινά από το δημοτικό και τελειώνει στο λύκειο και μάλιστα δεδομένο ,δηλαδή δεν το κάνει μόνο το δικό σου παιδί αλλά η πλειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...