Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρό και τηλεόραση


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, έχω ένα κοριτσάκι 7,5 μηνών και ήθελα να ρωτήσω για το θέμα της τηλεόρασης. Μέσα στην ημέρα καθομαι μαζί της στο σαλόνι και είχα την τηλεόραση ανοιχτή και για να χαζεύω αλλά και για να μαθαίνει στους ήχους η μικρή. Η παιδίατρος όταν ερχόταν είχαμε συνήθως την τηλεόραση ανοιχτή και δε μας είχε πει κάτι οπότε δε θεώρησα ότι μπορεί να βλάπτει. Μία φίλη μου που έχει ένα μωράκι 1,5 μηνών μικρότερο μου είπε πως η παιδίατρος της ήταν κάθετα αντίθετη και είπε ότι είναι απαγορευτικό το μωρό πριν τα 2 έτη να βλέπει τηλεόραση. Αυτό με άγχωσε μήπως με την άγνοιά μου μπορεί το παιδί να ανέπτυξε ίσως κάποιο πρόβλημα λόγω της έκθεσης στην τηλεόραση. Δεν είναι ότι καρφωνόταν επί ώρες, αλλά της άρεσε να γυρνάει το κεφάλι στους ήχους και κοιτούσε για κάποια λεπτά πριν φυσικά βαρεθεί και ξεκινήσει να παίζει. Από προχθές που μου το είπε η φίλη μου την έχω κλείσει την τηλεόραση και έχω μόνο ραδιόφωνο μουσική, το οποίο εγωιστικά και μόνο είναι λίγο δύσκολο γιατί είμαι και μόνη μου όλη τη μέρα και δεν ακούω άλλον άνθρωπο αλλά αν είναι να κάνει καλό στο παιδί δεν το συζητώ καν ότι θα το συνεχίσω. Ήθελα λοιπόν να ακούσω και τις δικές σας απόψεις / εμπειρίες σ'αυτό το θέμα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανησυχείς, δεν έχει πάθει κάτι το μωρό σου. Όμως είναι γεγονός πως η τηλεόραση δεν ωφελεί πουθενά τώρα, μάλιστα είναι βλαπτική από πολλές απόψεις σε αυτή την ηλικία.

Να βάζεις μουσικούλα ναι, δεν είναι καθόλου εγωιστικό. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά τα δύο μην σου πω δυόμιση άφησα τηλεόραση και αυτη με μέτρο.  Έχει να κάνει με τα ματάκια τους νομίζω.  Καλύτερα ραδιόφωνο και προσοχή όχι κινητό ε!

Φιλια και καλο Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι υπάρχει οδηγία για καθόλου τηλεόραση πριν τα 2 και εχει να κάνει με το πώς επηρεάζεται ο αναπτυσσόμενος εγκέφαλος, λόγω της αφύσικης μορφής και συχνότητας εναλλαγής ερεθισμάτων. Αμφιβάλλω ότι αναφέρεται στο να τύχει το μωρό να δει τηλεόραση, αλλά σίγουρα ένα μωρό δε θα έπρεπε συνειδητά να παρακολουθεί εκπομπες.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου μέχρι 7-8 μηνών αν έπεφτε το μάτι του στην τηλεόραση δεν ξεκολλουσε (και μιλώ για λίγα λεπτά μέχρι να τον αντιληφθω). 

  Επειδή κι εγώ είμαι μόνη αρκετές ώρες την μέρα την ανοίγω για παρέα αλλά ο μικρός πλέον (15 μηνών) ούτε ένα λεπτό δεν κάθεται να δει παιδικά. Εχει τόσα πράγματα να κάνει, τόσα παιχνίδια κ δεν τον ενδιαφέρει καθόλου.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο λογος που οι παιδιατροι συμβουλευουν τα βρεφοι να μη βλεπουν και να μην ακουνε τηλεωραση ταπλετ κινητο υπολογιστη....ειναι γιατι μεχρι και τα δυο τους χρονια ο εγκεφαλος τριπλασιαζετε  σε μεγεθος..και αυτος ο χρονος που περνα σε μια οθονη ενα βρεφος  μπορει να αξιοποιηθει με πολυ καλυτερους τροπους για τον εγκεφαλο του...!!! ακομα και η γρηγορη εναλαγη εικονων που εχουν τα παιδικα μπορει να προκαλεσει συνγχηση ...

και εμεις σπιτι δεν την ανοιγουμε καθολου την τηλεωραση και ετσι ο μικρος δεν ειχε μαθει να παρακολουθει.. τωρα που ειναι δυομιση χρονων του βαζουμε και ακουει τραγουδια στο λαπτοπ και οπως φενεται του αρεσουν και πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπράβο που αναρωτήθηκες - γιατί πολλοί δεν το αναρωτιούνται και λένε "δε βαριέσαι".

 

Μήπως βάλεις το ραδιόφωνο την κλασσική μουσική/πρόγραμμα για να ακούς κάτι; Ή κ ένα audio book (υπάρχουν κ δωρεάν) ή κάποιο podcast, να έβαζες να ακούσεις, θα ήταν επίσης καλό. 

Aν αισθάνεσαι μόνη κ θες να ακούς μια φωνή, φυσικά το καλύτερο θα είναι να βγαίνεις συχνά έξω και να γνωριστείς με άλλες μωρομάνες και το μωρό σου να βλέπει την φύση, άλλα παιδάκια ή εσένα για απασχόληση. Κάθε μέρα!  

Εάν γυρνάς στο σπιτι κ πάλι θες να ακούς φωνή, κάλεσε μια φίλη, ένα συγγενικό πρόσωπο κ μίλα στο τηλέφωνο.... είναι μοναξιά αυτό, όχι ανάγκη να ακούς ξένες φωνές στην τηλεόραση.

Και για σένα  κ την ψυχολογία σου δεν είναι η τηλεόραση η καλή λύση.... 

 

Αυτό που κάνεις τώρα (με το να μην την βάζεις) είναι μια επένδυση για το τι θα μπορεί και θα θέλει να κάνει το μωρό σου αργότερα που θα είναι στην δυσκολη φάση των 2,3,4 και θα θέλεις να απασχολείται με πράγματα και να συγκεντρώνεται σε απλά ερεθίσματα  περισσότερο,  (χρώματα, πλαστελίνες κλπ) από ότι να έχει ανάγκη να του δείχνεις κάποια εικόνα ή ήχο από το κινητό ή την τηλεόρασή σου.

Το πρόβλημα με τις συσκευές είναι ότι παρέχουν ένα έτοιμο πολύ δυνατό ερέθισμα (κινείται, έχει χρώμα, φωνή, κ αλλάζει και στις διαφημισεις κ ξανα άλλα άτομα) που υπερτερεί όλων των άλλων.

Είναι σαν να δίνεις γλυκό, πριν το φαγητό - πως να φάει το παιδί το φαγητό του εάν του δώσεις πριν μια τούρτα; θα μάθει να τρώει την τούρτα, και δεν θα αγγίζει το φαγητό :wink:

 

Για μένα, η αντίληψή μας εμπλουτίζεται όταν μόνοι μας ψάχνουμε αυτό που θα απασχοληθούμε, ενώ φτωχεύει όταν καταναλώνουμε παθητικά κάτι που δεν χρειάζεται καν να ασχοληθούμε.

και εμάς και του μωρού :wink: 

 

Σε σχέση με τις απαγορεύσεις, θα βρείς πολλές, ναι δεν συνιστούν πριν τα 2... ενώ για την σημερινή κατάσταση γενικά, η σχολική ψυχολόγος που πρόσφατα μίλησα μου είπε ότι πλέον σε πάρα πολλούς γονείς έχει ξεφύγει η κατάσταση, και πέφτει ξύλο συγκεκριμένα για αυτό το θέμα, γιατί δεν μπορούν πια να οριοθετήσουν τα παιδιά τους (στις μεγαλύτερες ηλικίες άνω των 12 ετών πχ) μιας και έχουν μάθει να απασχολούνται μόνο με συσκευές !! Αλήθεια μου το είπε αυτό, κατά λέξη!  Επειδή οι συσκευές/τηλεόραση είναι κάτι τεχνολογικά καινούριο, δεν το έλεγε κανείς στους γονείς ότι καλύτερα να μην το κάνουν,  

Εμάς όταν ήμουν παιδί πχ, δεν άνοιγε τηλεόραση ποτέ , κ δεν υπήρχαν και παλιότερα καν προγράμματα πρωινά μεσημεριανά! είμαι γεννημένη πρίν το 80!

Εσύ εάν είσαι νεότερη και έχεις συνηθίσει από παιδί να υπάρχει αναμένη τηλεόραση,..... όπως καταλαβαίνεις είναι ένα θέμα! 

 ..όπως και να έχει το σημαντικό είναι τι κερδίζεις εσύ και το μωρό σου από τις καλές σου επιλογές (πχ. να κλείνεις την τηλεόραση & κάνεις περισσότερες παρέες & τηλέφωνα), όχι ποιος σου απαγορεύει/επιτρέπει πόση ώρα να χρησιμοποιείς την τηλεόραση στο background από συνήθεια/βαρεμάρα :wink: 

 

Άλλο επιχείρημα που σκέφτηκα:...... Εάν το μωρό ακούει τιβι , εσύ ακούς τιβι ,  επικοινωνεί λιγότερο μαζί σου;

 

Εγώ ίσως να έκανα και κάποιο πείραμα να πειστώ. θα έγραφα σε χαρτί πόσες φορές θα με καλέσει το μωρό

σε χ λεπτά - με ανοιχτή την τηλεόραση,  

σε χ λεπτά -με κλειστή την τηλεόραση, ιδια ώρα της ημέρας άλλη μέρα

Είναι περισσότερες με κλειστή την τηλεόραση;

Άρα η επικοινωνία μου με το μωρό, είναι μειωμένη, όταν είναι αναμένη η τηλεόραση.

Εάν αυτό γίνεται κάθε μέρα, ένα μωρό (νομίζω) χάνει κάτι πολύ σημαντικό. 

Εάν το μωρό σου δεν επικοινωνεί περισσότερο με κλειστή την τηλεόραση και απασχολείται μόνο του με άλλα αντικείμενα, σημαίνει ότι δεν την χρειάζεται ως ερέθισμα - και δεν του προσφέρει τιποτα - αλλά αντίθετα του μαθαίνει μια κακή συνήθεια (λέω τώρα εγώ :-) ). 

 

Η καθημερινή μας επικοινωνία με το μωρό, λεκτικά, βλεμματικά, σωματικά,  είναι το Α-Ω της ψυχοσύνθεσής & της ανάπτυξής του. Στο γράφω αυτό επειδή το είχα ψάξει, γιατί είχα επιλόχειο και η επικοινωνία μου με το μωρό ήταν διαφορετική από αυτή της μαμάς που δεν έχει και έψαξα να δω διαβάζοντας μελέτες, τι επιρροή είχε αυτό - έτσι ώστε με τον οποιονδήποτε τρόπο, εάν γίνεται, να μπορέσω να διορθώσω ότι διορθώνεται!... Όλα παίζουν μεγάλο ρόλο, πόσο μάλλον όταν είναι κάτι πολύωρο και καθημερινό.  

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς χρόνια πολλά σε όλες! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, ναι σίγουρα, η προτεραιότητά μου είναι να παιρνώ όσο γίνεται περισσότερο χρόνο με τη μικρή μου και μέσα από την επικοινωνία μας να μαθαίνει καλύτερα τον κόσμο γύρω της και όχι να επικεντρώνεται μπροστά σε ένα κουτί. Έχω αρχίσει να βάζω μουσική αυτές τις ημέρες και ευτυχώς δε φαίνεται να της λείπει η τηλεόραση, δοκίμασα να την ανοίξω καμια δυο φορές για να δω αντίδραση, κι ενώ όταν θα ακούσει τον ήχο θα γυρίσει να κοιτάξει, μετά από 2 λεπτά θα κοιτάξει αλλού. Οπότε νομίζω περισσότερο ερέθισμα παίρνει από τον ήχο κι όχι απ'την εικόνα, γι'αυτό και θα δοκιμάσω περισσότερο μουσική και ίσως audiobooks κλπ που προτείνατε.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, mariazt είπε:

Καταρχάς χρόνια πολλά σε όλες! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, ναι σίγουρα, η προτεραιότητά μου είναι να παιρνώ όσο γίνεται περισσότερο χρόνο με τη μικρή μου και μέσα από την επικοινωνία μας να μαθαίνει καλύτερα τον κόσμο γύρω της και όχι να επικεντρώνεται μπροστά σε ένα κουτί. Έχω αρχίσει να βάζω μουσική αυτές τις ημέρες και ευτυχώς δε φαίνεται να της λείπει η τηλεόραση, δοκίμασα να την ανοίξω καμια δυο φορές για να δω αντίδραση, κι ενώ όταν θα ακούσει τον ήχο θα γυρίσει να κοιτάξει, μετά από 2 λεπτά θα κοιτάξει αλλού. Οπότε νομίζω περισσότερο ερέθισμα παίρνει από τον ήχο κι όχι απ'την εικόνα, γι'αυτό και θα δοκιμάσω περισσότερο μουσική και ίσως audiobooks κλπ που προτείνατε.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!! Το φως που εκπέμπει σε συνδιασμό με τα χρώματα κινούν το ενδιαφέρον των μωρών. Ακόμη και με τα κινητα συμβαίνει πολλές φορές το ίδιο! Όλα τα πράγματα με μέτρο. Από την αρχή είχα και εγώ τον ίδιο φόβο περί τηλεόρασης αν και δεν είμαι φαν της, σταδιακά όμως χαλάρωσα. Δίνω κίνητρο με άλλες δραστηριότητες αλλά αν τύχει και βλέπουμε κάποια ταινία πχ και πέσει το μάτι της μικρής, δεν τρέχει κάτι, την αφήνω για λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα πρωινα βαζω μονο μουσικη. Μετα το μεσημερι ομως, οταν εχει ηδη παρει τον υπνακο του κ ειναι καπως μεταξυ υπνου κ ξυπνου και θελει αγκαλια, κ ειμαι κ εγω μεταξυ φθορας κ αφθαρσιας, βαζω mega που εχει σειρες σε επαναληψη. αρκετα χαμηλα ωστε ισα ισα να ακουω κ πιο πολυ να μαντευω τι γινεται- εξαλλου τις εχω ξαναδει. τον κραταω ετσι ωστε να μη βλεπει κ δν ειναι τοσο δυνατα για να ακουει κ να γυριζει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός από όλα όσα έχουν αναλυθεί παραπάνω, να πούμε ακόμα πως οι οθόνες γενικά δυσκολεύουν την έλευση και τη διατήρηση του ύπνου των παιδιών (και των μεγάλων βεβαίως βεβαίως)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας «3-6-9-12»
Όχι τηλεόραση πριν από τα 3 χρόνια.
Όχι παιχνίδια σε κονσόλα πριν από τα 6.
Όχι internet πριν από τα 9.
Όχι social media πριν από τα 12. 

 

Ρίξτε μια ματιά!

 

http://www.ert.gr/eidiseis/o-kanonas-3-6-9-12-gia-ta-pedia-ke-tin-othoni-mia-sinentefxi-me-ton-gnosto-gallo-psichanaliti-serge-tisseron/

 

 

Ελπίζω να το βρείτε ενδιαφέρον! 

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...