Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS Ανορεξία, αφυδάτωση, παλλινδρόμηση, ουρολοίμωξη & οισοφαγίτιδα


Recommended Posts

Απομακρύνθηκε μια δημοσίευση. 

 

Απόσπασμα κειμένου που εστάλει στο μέλος koukidoula:

Εάν ο παιδίατρος σας δεν σας δινει λυση στο νεο προβλημα, αναζητηστε αμεσα την συμβουλη κάποιου άλλου/άλλης παιδιατρου πιστοποιημενου συμβουλου γαλουχιας.

Εφόσον το μωρό σας θήλαζε ως πρόσφατα, ένας επαγγελματίας πιστοποιημένος σε αυτο θα μπορέσει να σας πει ποιος ειναι σωστος τροπος αποθηλασμου (στη περίπτωση που δεν θέλετε να επιστρέψετε στον θηλασμο). 

 

Παράδειγμα συζητήσεων που αφορούν τον αποθηλασμό

 

Οι συζητήσεις είναι απαραίτητο να γίνονται σε φιλικό κλίμα. 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα, εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς κ έναν άλλο παιδίατρο/σύμβουλο θηλασμού, να σε βοηθήσει σχετικά με τη συνέχεια ή τη διακοπή του θηλασμού, αν είναι απαραίτητη και φυσικά έναν παιδογαστρεντερολογο. Υπάρχει περίπτωση το μωρό σου να κάνει κάτι σαν απεργία λόγω αποτομου αποθηλασμου; Δε μας γράφεις κ πως το σταματησες. Είχατε παρατηρησει μήπως σημάδια αλλεργίας στην πρωτεϊνη του αγελαδινού, όπως ίχνη αίματος στα κόπρανα ή παλινδρόμηση; Η @ΑΡΓΚ παντως δεν έχει άδικο, κακώς της επιτεθηκες. Δε νομίζω ότι καμία κοπέλα θα σε συμβουλευε να συνεχίσεις το θηλασμό αν αυτό επιτείνει το πρόβλημα υποσιτισμού/ουρολοιμωξης, αλίμονο, σημασία έχει να είναι καλά το παιδάκι σου πάνω από όλα. Στις στερεες γιατί να μπείτε πιο νωρίς; Εγώ απ' όσο ξερω με το γάλα λαμβάνουν περισσότερες θερμίδες από τις στερεές (τον πρώτο καιρό της εισαγωγής εννοώ).

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 10/2/2013 at 10:51 ΜΜ, xrisaki είπε:

Έγραψα σε άλλο θέμα πριν λίγες ημέρες πως η μπέμπα μου 3 μηνών τώρα παρουσίασε ανορεξία. Θηλάζουμε αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή και πέρα από το στήθος δεν δοκιμάσαμε τίποτα άλλο. Τώρα δύο εβδομάδες μετά κλαίει όταν πάω να την βάλω στο στήθος και ενώ φαίνεται να πεινάει αρνείται να το πιάσει και σπαράζει στο κλάμα. Έχω δοκιμάσει όλες τι στάσεις θηλασμού αλλά τίποτα. Ο γιατρός διέγνωσε οισοφαγίτιδα. Ξέχασα να πω πως βγάζαμε γαλατάκι (γουλίτσες) που μέρα με τη μέρα γινόταν και πιο έντονο. Ο εφιάλτης ξαναζωντανεύει μιας και την ίδια κατάσταση την πέρασα στο πρώτο μου παιδί και τελικά καταφύγαμε στο θήλαστρο. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη και νιώθω τα πάντα γύρω μου να γκρεμίζονται και για άλλη μία φορά ο θηλασμός απειλείται για τον ίδιο λόγο. Πόσο τυχερή θα πρέπει να νιώθω που συνέβη ακριβώς το ίδιο και στα δύο μου παιδιά?

Δεν θέλω να σταματήσουμε και πάλι το θηλασμό, θέλω όσο τίποτα στο κόσμο να συνεχίσουμε. Από την ημέρα που ήρθε στον κόσμο η μπέμπα είχα μέσα μου την φοβία να μην περάσουμε και πάλι τα ίδια και να που τελικά συνέβη ξανά το ίδιο. Πως να βοηθήσω το μωρό να πιάνει το στήθος? Πως θα τα καταφέρω να μην σταματήσει ο θηλασμός? Παρακαλώ όποια μανούλα έχει ανάλογη εμπειρία ας με βοηθήσει γιατί τα έχω τελείως χαμένα, δεν θέλω και πάλι να καταφύγω στο θήλαστρο. Παρακαλώ ΒΟΗΘΕΙΑ

4,5 μηνών η δικιά μου κ ζω τον εφιάλτη σου ... σήμερα ξεκινήσαμε αγωγή με nexium ... πες μου ποτέ ξανά έφαγε ευχάριστα κ πολύ το μωράκι σου ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες ,

 

μετα από νοσηλεία 4 ημερών σε κλινική με όρο λόγω ανορεξίας , η διάγνωση είναι πιθανώς οισοφαγιτιδα ... θεραπεία με nexium k Depon μπας κ φάει λιγάκι ! Ψάχνω μανούλες που πέρασαν αυτόν τον γολγοθά να μου δώσουν κουράγιο 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

Καλησπέρα μανούλες ,

 

μετα από νοσηλεία 4 ημερών σε κλινική με όρο λόγω ανορεξίας , η διάγνωση είναι πιθανώς οισοφαγιτιδα ... θεραπεία με nexium k Depon μπας κ φάει λιγάκι ! Ψάχνω μανούλες που πέρασαν αυτόν τον γολγοθά να μου δώσουν κουράγιο 

Μην αγχωνεσαι όλα θα πάνε καλά... Κ μένα η κορούλα μου είχε παλινδρόμηση κ είχε πάθει οισοφαγίτιδα, ευτυχώς δεν μπήκε στο νοσοκομείο γιατί πάντα την ταιζα με το ζόρι.. Μπορεί άλλες μανουλες να μην το θεωρούν σωστό αλλά όταν βλέπεις ότι το μωρακι δεν θέλει να φάει κ τρέφεται μόνο με γάλα αναγκαστικά δεν μπορείς να το αφήσεις αν θα πεινασει ποτέ! Nexium παίρναμε κ εμεις μέχρι 9 μηνών. Με αυτό το φάρμακο θα δεις λίγη διάφορα.. Δεν θα νιώθει να δυσφορει όσο δυσφορουσε το μωρό. Αυτό που σου συμβουλεύω να κάνεις (μην με κραξετε η άλλες μανουλες!) ακόμα κ να μην πειναει να το δίνεις με το ζόρι.. Προσπάθησε να το ταιζεις όταν κοιμάται, συνήθως τότε δεν καταλαβαίνουν κ τρώνε κ να ξυπνάς κ το βράδυ από μόνη σου αν δεν ξυπνάει το μωρό.. Κ μην ανησυχείς όταν θα μπουν οι στερεές τροφές θα αρχίσει σιγά σιγά να ξεπερνιουνται όλα.. Να σου ζησει κ περαστικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Μην αγχωνεσαι όλα θα πάνε καλά... Κ μένα η κορούλα μου είχε παλινδρόμηση κ είχε πάθει οισοφαγίτιδα, ευτυχώς δεν μπήκε στο νοσοκομείο γιατί πάντα την ταιζα με το ζόρι.. Μπορεί άλλες μανουλες να μην το θεωρούν σωστό αλλά όταν βλέπεις ότι το μωρακι δεν θέλει να φάει κ τρέφεται μόνο με γάλα αναγκαστικά δεν μπορείς να το αφήσεις αν θα πεινασει ποτέ! Nexium παίρναμε κ εμεις μέχρι 9 μηνών. Με αυτό το φάρμακο θα δεις λίγη διάφορα.. Δεν θα νιώθει να δυσφορει όσο δυσφορουσε το μωρό. Αυτό που σου συμβουλεύω να κάνεις (μην με κραξετε η άλλες μανουλες!) ακόμα κ να μην πειναει να το δίνεις με το ζόρι.. Προσπάθησε να το ταιζεις όταν κοιμάται, συνήθως τότε δεν καταλαβαίνουν κ τρώνε κ να ξυπνάς κ το βράδυ από μόνη σου αν δεν ξυπνάει το μωρό.. Κ μην ανησυχείς όταν θα μπουν οι στερεές τροφές θα αρχίσει σιγά σιγά να ξεπερνιουνται όλα.. Να σου ζησει κ περαστικά!

Προσπάθησα να την ταΐσω με το ζόρι αλλά κλαίει γοερά κάνει το σώμα τόξο κ μερικές φορές από το έντονο κλάμα κ εμετό ... έχω πελαγώσει ... φοβάμαι πολύ πάλι μην αφυδατωθει .... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

Προσπάθησα να την ταΐσω με το ζόρι αλλά κλαίει γοερά κάνει το σώμα τόξο κ μερικές φορές από το έντονο κλάμα κ εμετό ... έχω πελαγώσει ... φοβάμαι πολύ πάλι μην αφυδατωθει .... 

Αχ σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι ψυχοφθορο να μην μπορείς να ταισεις το μωρό.. Όταν κοιμάται δοκιμασες να την ταιζεις?? Εγώ την μικρή μου την κρατούσα όλη μέρα ξύπνια ώστε να κοιμάται την ώρα που την ταιζω! Δοκίμασε να την κάνεις βόλτες κ να την κουνας την ώρα που την δίνεις γάλα για να ξεχνιέται.. Μία άλλη λύση είναι επειδή μπορεί να έχει αποκτήσει απέχθεια προς το μπιμπερο να της δίνεις το γάλα με την σύριγγα λίγα λίγα μλ! Ξέρω σου φαίνεται βουνό όλο αυτό που περνάς αλλά θα τα "ξεχασεις" μεγαλώνοντας το μικρό σου! Θα κάνει κ δράση το φάρμακο.. Απλά υπομονή κ ελπίζω να αρχίσει να τρώει σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Αχ σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι ψυχοφθορο να μην μπορείς να ταισεις το μωρό.. Όταν κοιμάται δοκιμασες να την ταιζεις?? Εγώ την μικρή μου την κρατούσα όλη μέρα ξύπνια ώστε να κοιμάται την ώρα που την ταιζω! Δοκίμασε να την κάνεις βόλτες κ να την κουνας την ώρα που την δίνεις γάλα για να ξεχνιέται.. Μία άλλη λύση είναι επειδή μπορεί να έχει αποκτήσει απέχθεια προς το μπιμπερο να της δίνεις το γάλα με την σύριγγα λίγα λίγα μλ! Ξέρω σου φαίνεται βουνό όλο αυτό που περνάς αλλά θα τα "ξεχασεις" μεγαλώνοντας το μικρό σου! Θα κάνει κ δράση το φάρμακο.. Απλά υπομονή κ ελπίζω να αρχίσει να τρώει σιγά σιγά!

Τα πήγαμε λίγο καλύτερα τώρα ενώ κοιμόταν ... αλλά κ πάλι πίνει 100 ml ενώ χρειάζεται τουλάχιστον 1l για να πάρει κάποια γραμμάρια ... με το nexium θα αυξήσει την ποσότητα που πίνει ; Ποια η έμπειρια σου ;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Αχ σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι ψυχοφθορο να μην μπορείς να ταισεις το μωρό.. Όταν κοιμάται δοκιμασες να την ταιζεις?? Εγώ την μικρή μου την κρατούσα όλη μέρα ξύπνια ώστε να κοιμάται την ώρα που την ταιζω! Δοκίμασε να την κάνεις βόλτες κ να την κουνας την ώρα που την δίνεις γάλα για να ξεχνιέται.. Μία άλλη λύση είναι επειδή μπορεί να έχει αποκτήσει απέχθεια προς το μπιμπερο να της δίνεις το γάλα με την σύριγγα λίγα λίγα μλ! Ξέρω σου φαίνεται βουνό όλο αυτό που περνάς αλλά θα τα "ξεχασεις" μεγαλώνοντας το μικρό σου! Θα κάνει κ δράση το φάρμακο.. Απλά υπομονή κ ελπίζω να αρχίσει να τρώει σιγά σιγά!

Τα πήγαμε λίγο καλύτερα τώρα ενώ κοιμόταν ... αλλά κ πάλι πίνει 100 ml ενώ χρειάζεται τουλάχιστον 1l για να πάρει κάποια γραμμάρια ... με το nexium θα αυξήσει την ποσότητα που πίνει ; Ποια η έμπειρια σου ;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

Τα πήγαμε λίγο καλύτερα τώρα ενώ κοιμόταν ... αλλά κ πάλι πίνει 100 ml ενώ χρειάζεται τουλάχιστον 1l για να πάρει κάποια γραμμάρια ... με το nexium θα αυξήσει την ποσότητα που πίνει ; Ποια η έμπειρια σου ;

Πιστεύω ότι θα δεις διαφορά με το nexium, λογικά θα αρχίσει να τρώει κ λίγο παραπάνω κ ίσως κ αν είναι ξύπνιο να πίνει. Κάνε λίγη υπομονή! Εγώ είχα δει διάφορα με το φάρμακο αλλά εμένα γενικά δεν της άρεσε μάλλον το γάλα γιατί τώρα που είναι 16 μηνων δεν πίνει καθόλου. Προσπάθησε κάθε 2-2,5 ώρες να δίνεις γάλα ώστε να πινει 1λιτρο την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , mama16 είπε:

Πιστεύω ότι θα δεις διαφορά με το nexium, λογικά θα αρχίσει να τρώει κ λίγο παραπάνω κ ίσως κ αν είναι ξύπνιο να πίνει. Κάνε λίγη υπομονή! Εγώ είχα δει διάφορα με το φάρμακο αλλά εμένα γενικά δεν της άρεσε μάλλον το γάλα γιατί τώρα που είναι 16 μηνων δεν πίνει καθόλου. Προσπάθησε κάθε 2-2,5 ώρες να δίνεις γάλα ώστε να πινει 1λιτρο την ημέρα.

Σε πόσες μέρες είδες διαφορά ; Σε 4 μου είπε η παιδογαστρεντερολογος ... όντως μόνο τόσο θέλει ; Τώρα πια πίνει χωρίς να διαμαρτύρεται αλλά πολύ λίγο .. 40-50-60 δύσκολα να φτάσουμε το λίτρο όλη μέρα .... το nexium μισό φακελάκι έδεινες; Πως το χωρίζες;

 

πρίν από 20 λεπτά , mama16 είπε:

Πιστεύω ότι θα δεις διαφορά με το nexium, λογικά θα αρχίσει να τρώει κ λίγο παραπάνω κ ίσως κ αν είναι ξύπνιο να πίνει. Κάνε λίγη υπομονή! Εγώ είχα δει διάφορα με το φάρμακο αλλά εμένα γενικά δεν της άρεσε μάλλον το γάλα γιατί τώρα που είναι 16 μηνων δεν πίνει καθόλου. Προσπάθησε κάθε 2-2,5 ώρες να δίνεις γάλα ώστε να πινει 1λιτρο την ημέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

koukidoula μου κουράγιο και υπομονή, θα έρθουν καλύτερες μέρες θα το δείς!

 

Με την ουρολοίμωξη τελειώσατε;

 

Τι εννοείς οταν λες η διάγνωση είναι πιθανώς οισοφαγίτιδα; Δηλ. δεν είναι σίγουροι; Δηλ. πιθανώς και να μην είναι; Λίγο μου ακούγεται κάπως.

 

Ο γιός μου είχε παλινδρόμιση και το αντιμετωπίζαμε με epadoren για να μην πάθει οισοφαγίτιδα. Επειδή λοιπόν και αυτός ήταν κακόφαγος, έπινε πολύ λίγο γάλα ( μέσο όρο75ml για να φανταστείς ούτε 100ml) για την ηλικία του, η παιδιατρος με είχε συμβουλέψει να του δίνω λίγα και συχνά γεύματα. 

Επίσης αυτό που διαπίστωσα είναι οτι το γάλα που του έδινα δεν του άρεζε καθόλου και οταν το ανέφερα στην παιδίατρο μου πρότεινε να αλλάξω μάρκα συστήνοντας αμου ένα γάλα πολύ νόστιμο. Θα σου το στείλω σε π.μ. Ε είδα μεγάλη διαφορά, του άρεσε πολύ και άρχισε να πίνει ποσότητες.

Αυτά. Λοιπάμαι που δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , elemaxi είπε:

koukidoula μου κουράγιο και υπομονή, θα έρθουν καλύτερες μέρες θα το δείς!

 

Με την ουρολοίμωξη τελειώσατε;

 

Τι εννοείς οταν λες η διάγνωση είναι πιθανώς οισοφαγίτιδα; Δηλ. δεν είναι σίγουροι; Δηλ. πιθανώς και να μην είναι; Λίγο μου ακούγεται κάπως.

 

Ο γιός μου είχε παλινδρόμιση και το αντιμετωπίζαμε με epadoren για να μην πάθει οισοφαγίτιδα. Επειδή λοιπόν και αυτός ήταν κακόφαγος, έπινε πολύ λίγο γάλα ( μέσο όρο75ml για να φανταστείς ούτε 100ml) για την ηλικία του, η παιδιατρος με είχε συμβουλέψει να του δίνω λίγα και συχνά γεύματα. 

Επίσης αυτό που διαπίστωσα είναι οτι το γάλα που του έδινα δεν του άρεζε καθόλου και οταν το ανέφερα στην παιδίατρο μου πρότεινε να αλλάξω μάρκα συστήνοντας αμου ένα γάλα πολύ νόστιμο. Θα σου το στείλω σε π.μ. Ε είδα μεγάλη διαφορά, του άρεσε πολύ και άρχισε να πίνει ποσότητες.

Αυτά. Λοιπάμαι που δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο ... για να διαπιστωθεί η οισοφαγιτιδα πρέπει να κάνουμε γαστροσκοπηση κ παιδογαστρεντερολογος είπε να μην ταλαιπωρήσουμε το μωρό ας πάμε συντηρητικά με φάρμακα κ θα φανεί αν αλλάξει συμπεριφορά το μωρό ... το κακό είναι ότι έχει κ αλλεργία στην πρωτεΐνη κ πίνει προς τον παρών pepti allergy care όποτε δεν μπορω να κάνω δοκιμές με γάλατα ... γολγοθάς με στασιμότητα βάρους κ αφυδάτωση ... αστα ... ο θεός να έχει καλά όλα τα παιδιά του κόσμου ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Koukidoula είπε:

Σε πόσες μέρες είδες διαφορά ; Σε 4 μου είπε η παιδογαστρεντερολογος ... όντως μόνο τόσο θέλει ; Τώρα πια πίνει χωρίς να διαμαρτύρεται αλλά πολύ λίγο .. 40-50-60 δύσκολα να φτάσουμε το λίτρο όλη μέρα .... το nexium μισό φακελάκι έδεινες; Πως το χωρίζες;

 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι σε πόσες μέρες είδα διάφορα άλλα νομίζω ότι παραπάνω από 4 χρειάστηκε κ αργότερα μας ανέβασε την δόση κ μετά είδα περισσότερη βελτίωση. Έδινα μισό φακελάκι το πρωί κ 1/4 το βράδυ. Σύνολο 3/4. Εκοβα αλουμινόχαρτο, εριχνα στη μέση το φακελάκι κ μετά με ένα μαχαίρι χωριζα την ποσότητα στα δυο. Κ έτσι έφτιαχνα 2 πουγκακια αλουμινόχαρτο με το μισό φάρμακο μεσα. Ελπίζω να σ έδωσα να καταλάβεις. Όπως είπε κ η άλλη κοπέλα δώσε μικρά κ συχνά γευματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , mama16 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι σε πόσες μέρες είδα διάφορα άλλα νομίζω ότι παραπάνω από 4 χρειάστηκε κ αργότερα μας ανέβασε την δόση κ μετά είδα περισσότερη βελτίωση. Έδινα μισό φακελάκι το πρωί κ 1/4 το βράδυ. Σύνολο 3/4. Εκοβα αλουμινόχαρτο, εριχνα στη μέση το φακελάκι κ μετά με ένα μαχαίρι χωριζα την ποσότητα στα δυο. Κ έτσι έφτιαχνα 2 πουγκακια αλουμινόχαρτο με το μισό φάρμακο μεσα. Ελπίζω να σ έδωσα να καταλάβεις. Όπως είπε κ η άλλη κοπέλα δώσε μικρά κ συχνά γευματα.

Πολύ με βοήθησες όχι λίγο ... εύχαριστω πολύ ... γαστροσκοπηση εσεις κάνατε ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Koukidoula είπε:

Πολύ με βοήθησες όχι λίγο ... εύχαριστω πολύ ... γαστροσκοπηση εσεις κάνατε ;

Όχι δεν καναμε, εσείς κάνατε? Αυτή η εξέταση τι δείχνει? Μόνο υπέρηχο στομάχου για το αν υπάρχει κάποιο ανατομικό πρόβλημα. Ελπίζω σύντομα το μωρακι σου να αρχίσει να τρώει καλά πάλι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , mama16 είπε:

Όχι δεν καναμε, εσείς κάνατε? Αυτή η εξέταση τι δείχνει? Μόνο υπέρηχο στομάχου για το αν υπάρχει κάποιο ανατομικό πρόβλημα. Ελπίζω σύντομα το μωρακι σου να αρχίσει να τρώει καλά πάλι!

Τώρα μίλησα με την παιδογαστρεντερολογο αύριο ξεκινάμε το Νεοκειτ γάλα περιμένουμε μια βδομάδα κ αν δεν αλλάξει το μωρό θα κάνουμε γαστροσκοπηση κ άλλη μια εξέταση να δουν πως καταπίνει το μωρό ! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

Τώρα μίλησα με την παιδογαστρεντερολογο αύριο ξεκινάμε το Νεοκειτ γάλα περιμένουμε μια βδομάδα κ αν δεν αλλάξει το μωρό θα κάνουμε γαστροσκοπηση κ άλλη μια εξέταση να δουν πως καταπίνει το μωρό ! 

Μακάρι να πάνε όλα καλά κ να πίνει το καινούριο γάλα για να μην ταλαιπωρηθειτε περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά κ να πίνει το καινούριο γάλα για να μην ταλαιπωρηθειτε περισσότερο!

Σε ευχαριστώ πολύ ... ελπίζω κ εγώ το ίδιο γιατί θα καταρρεύσω ... 

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2018 at 12:52 ΜΜ, mama16 είπε:

Πιστεύω ότι θα δεις διαφορά με το nexium, λογικά θα αρχίσει να τρώει κ λίγο παραπάνω κ ίσως κ αν είναι ξύπνιο να πίνει. Κάνε λίγη υπομονή! Εγώ είχα δει διάφορα με το φάρμακο αλλά εμένα γενικά δεν της άρεσε μάλλον το γάλα γιατί τώρα που είναι 16 μηνων δεν πίνει καθόλου. Προσπάθησε κάθε 2-2,5 ώρες να δίνεις γάλα ώστε να πινει 1λιτρο την ημέρα.

Από ανάπτυξη πως τα πηγαινε το μωράκι σου ;; Εμένα δεν παίρνει βάρος κ ανησυχώ .. πως να πάρει αφού με το ζόρι τρώει ! 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

Από ανάπτυξη πως τα πηγαινε το μωράκι σου ;; Εμένα δεν παίρνει βάρος κ ανησυχώ .. πως να πάρει αφού με το ζόρι τρώει ! 

Γύρω στον 4-6 μήνα δεν έπαιρνε βάρος ή έπαιρνε πολύ λίγο με αποτέλεσμα ενώ γεννήθηκε εκτός καμπύλης προς τα κάτω, γύρω στον 2-3 μήνα πήγε στην 3η εκατοστιαία θέση κ μετά αφού είχε στασιμότητα ξανά βγήκε απ τις καμπύλες κ από τότε κινούμαστε εκει... Σε λίγο θα ξανά αρχίσει να τρώει μην αγχωνεσαι..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Γύρω στον 4-6 μήνα δεν έπαιρνε βάρος ή έπαιρνε πολύ λίγο με αποτέλεσμα ενώ γεννήθηκε εκτός καμπύλης προς τα κάτω, γύρω στον 2-3 μήνα πήγε στην 3η εκατοστιαία θέση κ μετά αφού είχε στασιμότητα ξανά βγήκε απ τις καμπύλες κ από τότε κινούμαστε εκει... Σε λίγο θα ξανά αρχίσει να τρώει μην αγχωνεσαι..

Μου δίνεις πολύ κουράγιο ... σήμερα πάλι πολύ κλάμα 6 μέρα μετά από nexium ... τρώει μόνο στον υπνο... έχω βαρέσει κόκκινα !!! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Koukidoula είπε:

Μου δίνεις πολύ κουράγιο ... σήμερα πάλι πολύ κλάμα 6 μέρα μετά από nexium ... τρώει μόνο στον υπνο... έχω βαρέσει κόκκινα !!! 

Αν δεν κάνω λάθος τώρα που καθισα κ σκέφτηκα η παιδίατρος μου είχε πει ότι σε 2 εβδομάδες θα δω διάφορα με το nexium όχι σε 4 μέρες που σ είπαν εσένα.. Οπότε κάνε λίγη υπομονή κ θα καλυτερεψουν τα πράγματα.. Κ όταν αρχίσει να τρώει στερεές θα τα αφήσεις πίσω σου!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , mama16 είπε:

Αν δεν κάνω λάθος τώρα που καθισα κ σκέφτηκα η παιδίατρος μου είχε πει ότι σε 2 εβδομάδες θα δω διάφορα με το nexium όχι σε 4 μέρες που σ είπαν εσένα.. Οπότε κάνε λίγη υπομονή κ θα καλυτερεψουν τα πράγματα.. Κ όταν αρχίσει να τρώει στερεές θα τα αφήσεις πίσω σου!!

Ξεκινήσαμε στέρεες χθες γλυκοπατάτα καρότο ... σπρώχνει κ το κουτάλι ... ούτε αυτό θέλει .... αχ Θεέ μου τι γολγοθάς να μην μπορείς να ταΐσεις το παιδί σου ... 

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2018 at 6:34 ΜΜ, Koukidoula είπε:

Ξεκινήσαμε στέρεες χθες γλυκοπατάτα καρότο ... σπρώχνει κ το κουτάλι ... ούτε αυτό θέλει .... αχ Θεέ μου τι γολγοθάς να μην μπορείς να ταΐσεις το παιδί σου ... 

Είναι πολύ δύσκολο όντως να μην μπορείς να ταισεις το παιδί σου... Μην αγχωνεσαι όμως η πρώτη επαφή είναι αυτό με τις στερεές, σιγά σιγά θα μάθει να τρώει αλλά θέλει υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...