Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

κι εμεις αργήσαμε να το ανακαλύψουμε γιατί έπαθε πρώτα την ίωση την γνωστή με τον βήχα+πυρετό και μετά μόλις άρχισε και έπεφτε ο πυρετός στο 37,5 - 37,8 άρχισε τα 39αρια και τότε πήγαμε για καλλιέργεια ούρων. Το παιδί είχε 10 μέρες συνολικά πυρετό και ταλαιπωρήθηκε πολύ αλλά ευτυχώς τώρα είναι καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!!

 

Σήμερα γυρίσαμε μετά από 11 μέρες παραμονής στο Παίδων!! Οξεία ουρολοιμωξη - πυελονεφρίτιδα!! 3,5 μηνών που σημαίνει σπινθηρογράφημα (ανώδυνο γιατί υπήρχε ήδη η πεταλούδα στον μπεμπάκο από το νοσοκομείο), αντιβίωση για 6 μήνες , καλλιέργεια μια φορά το μήνα για ένα χρόνο (και φυσικά όταν κάνει πυρετό επειγόντως)΄, σε 1 μήνα κυστεογραφία και υπερηχο νεφρών και τέλος σε 6 μήνες ξανά σπινθηρογράφημα! Επώδυνο για το μωράκι ήταν η λήψη αίματος, ούρων από την κύστη και φυσικά η πετελούδα που έπρεπε να αλλάζει όποτε σπάει η φλέβα!! Επωδυνα για τους γονείς φυσικά το κλαμα του μωρού, η διαμονή στο νοσοκομείο και όλα αυτά που είδαμε στο Παίδων!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εμεις πηγαμε στο γιατρο προχθες για το εμβόλιο και την κλασικη ανα μήνα εξεταση του μπεμπη και δυστυχως το βαρος του δεν ειναι πολυ καλο, σε σχεση με το υψος του δηλ. δεν παιρνει οσο βαρος θα επρεπε.

ετσι ο γιατρος μας συστησε να κανουμε εξεταση ουρων και καλλιεργεια διοτι σε αυτες τις ηλικιες λειει η ουρολοιμωξη ειναι ασυμπτωματικη (δεν εχουμε κανει ουτε πυρετο ουτε εχουμε κιτρινα σκουρα τσισακια, βρεχουμε και 6 τουλαχιστον πανες την ημερα, με λιγα λογια καμια ενδειξη) με μονο συμπτωμα την στασιμοτητα στο βαρος ή χαμηλη αυξηση βαρους (γεννηθηκε 3400 και τωρα στους 2 μηνες ειναι 4500) :? .

 

Πραγματι λοιπον σημερα το πρωι βγηκαν οι απαντησεις και εδειξαν μικροβιο , βεβαια θα κανουμε επαναληπτικη, αλλα ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη και αγχωμενη γιατι αφ΄ενος ο μικρος ειναι μολις 2 μηνων και αφετερου επειδη στον β' επιπεδου ειχε φανει παλινδρομηση (υδρονεφρωση) η οποια κανει ουρολοιμωξεις φοβαμαι μην τυχον σχετιζεται με αυτο και δημιουργησει προβλημα το μωράκι μου :cry:

 

Βεβαια καναμε υπερηχο νεφρων οταν ηταν 2 εβδομαδων οπου δεν φανηκε τιποτα και ο γιατρος (κ. παπαδογαννης) μας ειπε οτι τα νεφρακια του ειναι μια χαρα και δεν εχει κανενα προβλημα, ετσι οι πιθανοτητες για ουρολοιμωξη ειναι ιδιες με αυτες που εχει ενα παιδακι που δεν εχει διαγνωστει παλινδρομηση στον β΄επιπεδου.

 

βεβαια η εξεταση εδειξε μικροβιο και φοβαμαι μηπως τελικα εχει ουρολοιμωξη το μωρακι εδω και 2 μηνες και του εχει κανει ζημια και εμεις δεν ειχαμε παρει ειδηση. :cry:

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σε όλα τα παιδάκια... Τα περάσαμε κι εμείς και τα ξέρω :cry: Βέβαια ευτυχώς εμείς όχι με νοσοκομεία κλπ, αλλα΄την ταλαιπωρία των εξετάσεων την υποστήκαμε :?

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθηνά καλημέρα

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Μη βάζεις άσχημες σκέψεις με το νου σου. Η ουρολοίμωξη αυτή καθαυτή δεν έχει συμπτώματα αλλά αν είχε κάνει ζημιά στο παιδί τόσο καιρό κάτι θα είχες πάρει είδηση.

Προσπάθησε να παραμείνεις ψύχραιμη γιατί εφόσον βρέθηκε μικρόβιο θα χρειαστούν κάμποσες εξετάσεις.

Θα πάνε όλα καλά στο τέλος πάντως. Θα δεις....

Περαστικά σας...

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά καλημέρα

 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Μη βάζεις άσχημες σκέψεις με το νου σου. Η ουρολοίμωξη αυτή καθαυτή δεν έχει συμπτώματα αλλά αν είχε κάνει ζημιά στο παιδί τόσο καιρό κάτι θα είχες πάρει είδηση.

Προσπάθησε να παραμείνεις ψύχραιμη γιατί εφόσον βρέθηκε μικρόβιο θα χρειαστούν κάμποσες εξετάσεις.

Θα πάνε όλα καλά στο τέλος πάντως. Θα δεις....

Περαστικά σας...

 

Ευχαριστουμε για τη συμπαρασταση :):):)

Οταν λες κι αλλες εξετασεις εννοεις ουρων ή και αιματος?

γιατι και αιματος καναμε και βγηκαν καλες.

Φανταζομαι εννοεις τις επαναληπτικες ε?

ρωταω γιατι δεν ξερω καθολου τι κανουν σε αυτες τις περιπτωσεις.

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά είναι η καλλιέργεια ούρων.

Αν βρεθεί μικρόβιο, παίρνετε αντιβίωση για όσο διάστημα σας πει ο γιατρός.

Μετά ακολουθεί υπέρηχος νεφρών (ανώδυνη).

Έμάς το αποτέλεσμα ήταν καλό και αργότερα ακολούθησε κυστεογραφία (επισης ανώδυνη).

Τώρα για 2 χρόνια θα κάνουμε προληπτικά καλλιέργεια ούρων ανά δίμηνο.

 

Η διαφορά μας είναι στην ηλικία. Η δικιά μου έπαθε την ουρολοίμωξη 10 μηνών. Το μωράκι σου είναι πολύ μικρό και δεν γνωρίζω αν θα ακολουθήσει άλλη διαδικασία. Οπότε να μη σε φοβίζω κιόλας.

Αν κάνετε όμως τα ίδια σου τονίζω ότι ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΝΩΔΥΝΑ για το παιδί. Εσύ σαν μαμά θα αγχωθείς αλλά να ξέρεις πως το παιδί σου δεν θα πονέσει και δεν θα ταλαιπωρηθεί.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι κουραστικό και αγχωτικό είναι πως όταν περάσει το παιδί μια ουρολοίμωξη, από κει και μετά με οποιοδήποτε πυρετό κάνει πάντα υπάρχει ο φόβος της υποτροπής και τα ξαναψάχνουν όλα πολύ καλά.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

lia μου σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

φανταζομαι οτι τις ιδιες διαδικασιες θα ακολουθησουμε κι εμεις ισως και περισσοτερες λογω ηλικιας (καπου διαβασα για ενδοφλεβια αντιβιωση στο νοσοκομειο σε βρεφη κατω των 3 μηνων) :(

 

ας ελπισουμε οτι θα πανε ολα καλα και η επαναληπτικη θα ειναι καθαρη αν και δυστυχως δεν το πιστευω :(

 

οποτε απλα α ςελπισουμε οτι θα περασει γρηγορα και ανωδυνα για το μωρακι μου και κυριως χωρις να εχει επιπλοκες.

 

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.

να χαιρεσαι την κορουλα σου :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης κάτι κουραστικό και αγχωτικό είναι πως όταν περάσει το παιδί μια ουρολοίμωξη, από κει και μετά με οποιοδήποτε πυρετό κάνει πάντα υπάρχει ο φόβος της υποτροπής και τα ξαναψάχνουν όλα πολύ καλά.

 

Lia έχεις δίκιο. Έχουν περάσει 24 ώρες απο τοτε που φυγαμε απο το νοσοκομειο και καθε ωρα κοιταζω αν εχει πυρετο.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σε όλα τα παιδάκια. Ήθελα να ρωτήσω για τον υπέρηχο των νεφρών. Μας έστειλε ο γιατρός μας να την κάνουμε στον Παπανικολάου στο Κολωνάκι. Έχει πάει καμιά σας εκει; Ειδικεύεται στα παιδιά κι έχει πολύ κόσμο... Φανταστειτε ότι μου έκλεισαν ραντεβου μετά από 1 μήνα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον έιχα κάνει με την ασφάλεια (ΙΚΑ).. Έτσι κι αλλιώς σε στέλνουν σε συμβεβλημενα διαγνωστικα κέντρα, δεν κάνουν υπερήχους στο ΙΚΑ και δεν πληρώνεις μια...

 

Την κυστεογραφία την είχαμε κάνει στο Κρατικό Νίκαιας (είχε γνωριμίες ο παιδίατρός μας και μας έστειλε συστημμένους)...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για τον Παπανικολάου εχω ακούσει κι εγω απο 2-3 γιατρους που τον συστήνουν, αλλα όντως εχει πολύ κόσμο και ετσι εμεις πήγαμε σε εναν που θεωρείται κι αυτός πολύ καλός τον Παπαδόγιαννη.

Τωρα αν χρειαστεί με την ουρολοίμωξη επανεξέταση μάλλον στον Παπανικολάου θα παμε ετσι για να παρουμε κι αλλη γνωμη.

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω αγχωθει πολύ με το θεμα της ουρολοίμωξης λόγω της ηλικίας του μωρου μόλις δυο μηνων ξερετε αν υπάρχει φόβος να εχει κανει ζημια στα νεφράκια του η ουρολοίμωξη? :?

Τρεμω στην ιδεα του να είχε ουρολοίμωξη το μωρό αρκετό καιρό τωρα και να μην το είχαμε αντιληφθει λόγω του οτι δεν ειχε συμπτώματα. :cry:

 

Ελπίζω να μην είναι τιποτα και να περάσει, το μικρούλι μου ειναι και ανόρεκτο 2-3 μερες τωρα και στεναχωριέμαι περισότερο. :(:(:(

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθηνά μου κάνε λίγη υπομονή. Όσο κι αν αγχώνεσαι και στενοχωριέσαι δεν θα βοηθήσεις. Περίμενε τις απαντήσεις της επαναληπτικής και ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού. Μην προκαταβάλεις κάτι γιατί μπορεί να στενοχωριέσαι άδικα και να περνάς τη στενοχώρια και στο μωρό σου. Μπορεί να είναι μικρούλι αλλά έχει διαίσθηση. Φαντάζομαι πως τη Δευτέρα θα ξέρεις με σιγουριά αν ειναι ουρολοίμωξη.

 

Κάνε υπομονή κοπέλα μου. Σε καταλαβαίνω γιατί το πέρασα. Μπορεί να ήταν πιο μεγάλη η δικιά μου όμως το άγχος ήταν πάλι φοβερό καθώς η ασθένεια ήταν κάτι άγνωστο για εμενα....

 

Θα δεις που όλα θα περάσουν, ακόμα και αν ειναι όντως ουρολοίμωξη.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είναι στο Χίλτον ο συγκεκριμένος γιατρός και θεωρείται κορυφή. Είναι ακτινολόγος-νεογνολόγος. Δεν ξέρω αν θέλεις να πας σε άλλον για τον απλό υπέρηχο για να μην περιμένεις.

 

Πήγα και εγώ για υπέρηχο και κυστεογραφία (ακτινογραφία μετά από χορήγηση υγρού στην ουροδόχο κύστη, όπου βλέπουν αν έχει παλινδρόμηση) της μπέμπας. Υπήρχαν τουλάχιστον 7 ακόμη παιδάκια-μωράκια στην αίθουσα αναμονής αλλά είναι πολύ γρήγορος.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, εγω θα περιγραψω τη περιπετεια της μπεμπας και πειτε αν γνωριζετε κατι. Η μπεμπα 3 μηνων αρχισε να λιγοστευει το φαγητο και να με παιδευει παρα πολυ (εχοντας πακετο και τον μπεμπουλη ο οποιος ευτυχως εχει εξελιχθει σε μεγα φαγανα). 5,5 μηνων μου ειπε η παιδιατρος καλιεργεια ουρων μηπως κατι την ενοχλει. Ψευδομοναδα 10000/μλ. Επαναληπτικη 1000/μλ. Η παιδιατρος να απορει, η ψευδομοναδα ειναι σκληρο μικροβιο, ενδονοσοκομειακο που δεν ειναι λογικο να το εχει ενα μωρο. Στο μεταξυ οι ουροσυλλεκτες εφευγαν σαν τα πετσετακια γιατι η μικρη αρνιοταν να κανει τα δεοντα. Επαναληπτικη σε αλλο μικροβιολογικο μηπως και εφταιγε αυτο, 20000/μλ. Παμε παιδων, εισαγωγη κατευθειαν και ενδοφλεβια αντιβιωση, μεχρι να βγει το δικο τους αποτελεσμα, αφου της πηραν ουρα υπερηβικα (κατευθειαν απο τη κυστουλα με βελονα, 3 φορες παρακαλω, ουτε και με τον ορο δεν τα αφηνε!). Μετα απο 2,5 μερες αποτελεσμα? καθαρο το παιδι :shock: τιποτα! εμεινα με την απορια, εφταιγε το μικροβιολογικο? ο τροπος ληψης ουρων? ο ουροσυλλεκτης????

αυριο εχουμε εμβολιο και θα ξαναρωτησω την παιδιατρο τη γνωμη της.

Παντως περασαν 3 βδομαδες 10-15 ουροσυλλεκτες 60 ευρω νοσοκομειο κλπ και δεν ειχε τιποτα. Δε τη ξαναστελνω με ουροσυλλεκτη για καλλιεργεια, δεν εχω εμπιστοσυνη πλεον. Κατευθειαν στο παιδων. Θα παιδευτει αλλα θα ειμαι σιγουρη, τι να πω?

η συνεχεια ηταν οτι η μικρη δεν επινε καθολου γαλα, αρνιοταν, την ελεγξαμε, νεφρα κοιλιτσα, σωληνακια για οισοφαγιτιδα. Τελικα την πηρα με ευθυνη δικη μου και γυρισαμε σπιτι και αρχισε να τρωει! κοντεψα να το τρελλανω το μωρο με τη φασαρια τα κλαματα εκει, τους ορους. ηταν μεσα στην ανησυχια. και γιατι? δεν εμαθα

παντως παθολογικο προβλημα δεν υπαρχει τελικα

ενα λιγοφαγο παιδακι σαν πολλα αλλα :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γειά σας.

Να σας ρωτήσω και εγώ πως καταφέρνετε να κάνετε την καλλιέργεια ούρων?

Η μικρή 1 έτους δεν έδωσε ούρα ούτε στο σπίτι ούτε στα εξωτερικά ιατρεία στο Ριο στο νοσοκομείο ούτε μετα στο δωματιο μετα απο 5 σακουλάκια που της έβαλαν.

Το μόνο που κατάφεραν ήταν απο το αυτοκόλητο που έχει το σακουλακι να παθει κατι σαν εγκαυμα σαν σύγκαμα.

Πολύ με προβληματίζει πως θα καταφέρνω να τις κάνω την καλλιέργεια?

Ευχαριστώ.

 

Δεν τα καταφέρνω κορίτσια!!!

Δεν δίνει ούρα με τίποτα.

Πόση ώρα αφήνετε το σακουλάκι και μετά πάλι πλύσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω πρόσφατο max 1,5 ώρα μπορείς να αφήνεις το σακουλάκι. Εμάς ευτυχώς πίνει αρκετό νερό αλλά η αλήθεια είναι ότι η πρώτη απόπειρα πάει πάντα χαμένη. Αν μπορείς καντο σπίτι αφού της έχεις δώσει γάλα, βαλτο σε 1 αποστειρωμένο ουροσυλλέκτη και πήγαινέ τα...Είναι πιο άνετα στο σπίτι. Βαζε της και λίγο ταινία εκει που εφάπτεται ο ουρροσυλλέκτης για να μην φεύγει εύκολα. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω πρόσφατο max 1,5 ώρα μπορείς να αφήνεις το σακουλάκι. Εμάς ευτυχώς πίνει αρκετό νερό αλλά η αλήθεια είναι ότι η πρώτη απόπειρα πάει πάντα χαμένη. Αν μπορείς καντο σπίτι αφού της έχεις δώσει γάλα, βαλτο σε 1 αποστειρωμένο ουροσυλλέκτη και πήγαινέ τα...Είναι πιο άνετα στο σπίτι. Βαζε της και λίγο ταινία εκει που εφάπτεται ο ουρροσυλλέκτης για να μην φεύγει εύκολα. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο

 

1ον Εμένα μου λένε στο 20 λεπτο να αλλάζω σακουλάκι.... που να ηρεμήσει το παίδι. σε μιαμιση ώρα θα ξεχαστεί με κάτι και ίσωσ δώσει.

 

2ον εώς τι ώρα μπορείτε να τα παραδώσετε σε μκροβιολόγο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό με την 1,5 ώρα μου το είπε η παιδίατρος στο Παιδών...Το 20λεπτο είναι πολύ δύσκολο...Για το 2ο δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατι εγω έχω πάει σε εφημερία που τα παίρνουν όλες τις ώρες

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είχε πει η μικροβιολόγος μέχρι μια ώρα.

Καλά είναι να έχει πιει το παιδί αρκετά υγρά από πριν, γάλα, χυμό, νερό, χαμομηλάκι ό,τι της αρέσει τέλος πάντων. Την πλένεις από κάτω με νεράκι και σαπουνάκι και της βάζεις τον ουροσυλλέκτη. Εγώ προτιμώ να μην βάζω έξτρα αυτοκόλλητο γιατί έτσι της έκαναν στο νοσοκομείο και είχε ερεθιστεί. Αν είναι καλά πλυμένη και στεγνή κολλάει καλά ο ουροσυλλέκτης. Το πιέζεις και λίγο για σιγουριά. Της βάζεις την πάνα χαλαρά και αν θες την ντύνεις (για να μην νιώθει ότι γίνεται κάτι διαφορετικό) αλλιώς ας είναι με την πάνα. Αν καταφέρεις και της βρεις ασχολία και δεν τρέχει από δω και από κει ακόμα καλύτερα... Επίσης, βρες τρόπους να την κάνει να γελάει. Να γελάει πολύ... Δεν μπορεί θα φύγουν κάποια ούρα..... Αλλιώς δεν πειράζει. Απλά κάθε 15 - 20 λεπτά έχε το νού σου μην κάνει τσίσα και τα χάσεις.... Είτε τα καταφέρεις ή όχι καθώς βγάζεις το σακουλάκι να της κρατάς το δερματάκι εκεί που κολλάει γιατί θα δυσανασχετεί η καημένη (η δικιά μου τουλάχιστον ενοχλείται).

 

Πάντως αν δεν τα καταφέρνεις με τίποτε ή έλα να στο κάνω εγώ :lol::lol: (έχω γίνει εξπέρ) ή θα πρέπει να πας στο νοσοκομείο να της πάρουν τα ούρα απευθείας από την κύστη.

 

Για το 2ο ερώτημα, εγώ τα βάζω απευθείας στο ψυγείο (απόγευμα) και τα πηγαίνω στο μικροβιολογικό την επόμενη μέρα το πρωί (μετά από δική τους συμβουλή).

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είχε πει η μικροβιολόγος μέχρι μια ώρα.

Μια ώρα με μιάμιση πολύ καλός χρόνος μπροστά στα 20λεπτα.

Για το 2ο ερώτημα, εγώ τα βάζω απευθείας στο ψυγείο (απόγευμα) και τα πηγαίνω στο μικροβιολογικό την επόμενη μέρα το πρωί (μετά από δική τους συμβουλή).
Καλά σοβαρολογείς???!!!!!!!!!! ε και εμένα γιατί δεν με βοηθάνε να μου πουν να δοκιμάσω εστω ετσι που μου λένε μόνο πρωι και μόνο μεχρι 9:30???!!!! Χριστέ μου ακου στο ψυγείο!! θα ρωτήσω - απαιτήσω να συνεργασόύν και μαζί μου κατα αυτό τον τρόπο.

Πάντως αν δεν τα καταφέρνεις με τίποτε έλα να στο κάνω εγώ... :lol::lol:

Μια χαρά μου ακούγεται!!! Διεύθυνση τηλέφωνο και σε φιλοξενώ με το ζουζούνι σου!!!

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...