Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πριν από λίγες ημέρες κάναμε κυστεογραφία στον μπέμπη και του βρήκαν παλυνδρόμηση στον αριστερό ουρητήρα με βαθμό 3. Μας είπαν για αντιβίωση για ενάμιση χρόνο και καλλιέργειες ανά 2 μήνες! Έχει κάποια ανάλογη εμπειρία? Τι έγινε τελικά?

Η παιδίατρος μου είπε ότι όσο μεγαλώνει το παιδί, ωριμάζει η βαλβίδα και σφίγγει.

 

Ευα θα ήθελα να μάθω μετά από ένα χρόνο πως είναι ο μικρός σου;; παίρνει ακόμα αντιβίωση;; Επειδή και ο μικρός μου έχει 3ου βαθμού και στους δυο ουρητήρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμάς μας είχε πει η μικροβιολόγος μέχρι μια ώρα.

Μια ώρα με μιάμιση πολύ καλός χρόνος μπροστά στα 20λεπτα.

Για το 2ο ερώτημα, εγώ τα βάζω απευθείας στο ψυγείο (απόγευμα) και τα πηγαίνω στο μικροβιολογικό την επόμενη μέρα το πρωί (μετά από δική τους συμβουλή).
Καλά σοβαρολογείς???!!!!!!!!!! ε και εμένα γιατί δεν με βοηθάνε να μου πουν να δοκιμάσω εστω ετσι που μου λένε μόνο πρωι και μόνο μεχρι 9:30???!!!! Χριστέ μου ακου στο ψυγείο!! θα ρωτήσω - απαιτήσω να συνεργασόύν και μαζί μου κατα αυτό τον τρόπο.

Πάντως αν δεν τα καταφέρνεις με τίποτε έλα να στο κάνω εγώ... :lol::lol:

Μια χαρά μου ακούγεται!!! Διεύθυνση τηλέφωνο και σε φιλοξενώ με το ζουζούνι σου!!!

Σας ευχαριστώ πολύ.

Lia τελικά βράδυ στην πρώτη ώρα του υπνου με το γάλα και ΝΑΙ ΝΑΙ τα κατάφερα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Χα! Το έπιασες στον ύπνο, που λένε!!! :lol::lol:

 

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να με ευχαριστείς.... Πολύ χαίρομαι που τα καταφέρατε..... Μπράβο σε εσένα για την υπομονή σου και την επιμονή σου και μπράβο και στο μωρό σου που συνεργάστηκε (έστω και ενώ ονειρεύονταν).... :):)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Για να κατουρήσει σύντομα ένα παιδάκι αφού έχει τοποθετηθεί ο ουροσυλλέκτης, μερικές φορές βοηθάει να βάλουμε τα ποδαράκια του κάτω από την κρύα βρύση.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμμ...5 ημερες πυρετο και απωλεια ορεξης...σε σημειο να μην τρωει ουτε σοκολατα δλδ σοβαρα τα πραγματα!!

Πηγα στον παιδιατρο ειπε οτι εχει ιωση δεν βρηκε κατι αλλο.

Εμενα μου εχει σφηνωθει η ιδεα οτι εχει ουρολιμοξη....ολο αυτο τρθγυρναει στο μιαλο μου.

Αλλα αν ειχε...δεν θα ειχε τσουξιμο στα τσισακια να γκρινιαζει???

Παρατηρω τις πανες και μου φαινοντε λιγοτερο βρεγμενες...

ουυυυυυυφφφφ δεν ξερω...μηπως εχω γινει παρανοικη??? :roll::roll:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμμμμμμ...5 ημερες πυρετο και απωλεια ορεξης...σε σημειο να μην τρωει ουτε σοκολατα δλδ σοβαρα τα πραγματα!!

Πηγα στον παιδιατρο ειπε οτι εχει ιωση δεν βρηκε κατι αλλο.

Εμενα μου εχει σφηνωθει η ιδεα οτι εχει ουρολιμοξη....ολο αυτο τρθγυρναει στο μιαλο μου.

Αλλα αν ειχε...δεν θα ειχε τσουξιμο στα τσισακια να γκρινιαζει???

Παρατηρω τις πανες και μου φαινοντε λιγοτερο βρεγμενες...

ουυυυυυυφφφφ δεν ξερω...μηπως εχω γινει παρανοικη??? :roll::roll:

 

Λογικά θα στο έλεγε αφού είναι σε ηλικία να εκφραστεί όταν έχει πρόβλημα. Ο μικρός μου όταν έκανε τους πυρετούς είχε μελανιάσει. Βέβαια στο παιδων μας βρήκαν ίωση, αλλά για να καταλάβεις την ουρολοιμωξη πρέπει να κάνεις καλλιέργεια ούρων.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΕΓΩ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ. ΗΜΙΚΡΗ ΜΟΥ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΕΝΩ ΕΠΕΡΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΑΡΟΣ(ΜΕ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΟΝΟ). ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΝΣ ΦΑΕΙ ΟΥΤΕ ΘΗΛΑΣΜΟ ΟΥΤΕ ΜΟΥΚΑΛΙ. ΟΥΤΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑΤΗΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΦΑΕΙ. ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΡΝΕ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑ ΔΥΟΜΙΣΙ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ. Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΠΕΜΕΝΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΕΙ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ.ΕΚΕΙ ΚΑΝΑΜΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΩΡΕΣ ΞΕΡΑΜΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ. ΠΑΛΙΔΡΟΜΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.ΑΦΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙΕΝΩ Η ΜΚΡΗ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ, ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΧΙΣΕ ΠΑΛΙ ΝΑΜΗΝ ΤΡΩΕΙ.ΑΥΡΙΟ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΣΥΒΟΥΛΕΨΕ Η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

agapi6

μπορεις ν περιγραψεις την περιπτωση σου επειδη το μωρακι που περιμενουμε εχει διαγνωσθει με παρομοιο προβλημα και δεν ξερω τι να περιμενω. Γνωριζατε το προβλημα πριν γεννηθει και τι κανατε για αυτο?

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ, ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ.

ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕ ΠΥΡΕΤΟ ΜΕΧΡΙ 38 ΠΗΡΑΜΕ ΑΝΤΙΠΥΡΕΤΙΚΟ ΕΠΕΣΕ. ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ. ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ 38,3 ΤΗΝ ΕΔΩΣΑ ΑΝΤΙΠΥΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΦΥΓΑΜΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΩΝ, ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΩΣΗ. ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΔΙΑΓΝΩΣΑΜΕ ΟΥΡΩΛΟΙΜΩΞΗ. ΠΗΡΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ZINADOL ΑΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΣΠΙΤΙ. ΜΟΥ ΜΕΙΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΔΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 26/09 ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΕΛΕΙΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ. ΟΜΩΣ Η ΜΙΚΡΗ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ 37,5 ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟ 37,1 ΜΙΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΕΩΣ ΤΟ 37,5. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΡΟΣΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ?

ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ?

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

line_flow_rose_beg_minie_time_1206158400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gifdev117prs__.png
Link to comment
Share on other sites

agapi6

μπορεις ν περιγραψεις την περιπτωση σου επειδη το μωρακι που περιμενουμε εχει διαγνωσθει με παρομοιο προβλημα και δεν ξερω τι να περιμενω. Γνωριζατε το προβλημα πριν γεννηθει και τι κανατε για αυτο?

 

Ακόμα δεν έχω μάθει αν φαίνεται από την εγκυμοσύνη και θέλω να μάθω οταν πάω στην παιδίατρο. Ο μπέμπης μου ΄3 μηνών έκανε 39,5 πυρετό με πολύ ρίγος. Πήγα Παίδων και μείναμε μέσα 11 μέρες. Έκανε πολλές εξετάσεις αίματος, ούρων κλπ. Λόγω της μικρής του ηλικίας το μικρόβιο είχε πάει και στα νεφρά. Οι περαιτέρω εξετάσεις που κάναμε ήταν: σπινθηρογράφημα που έδειξε την μόλυνση στα νεφρά, μετά από 1 μήνα αντιβίωσης κάναμε υπερηχο νεφρών που έδειξε ότι με τη θεραπεία τα νεφρά καθάρησαν. Τέλος έπρεπε να βρούμε πως προήλθε η μόλυνση. Με τη κυστεογραφία φάνηκε ότι έχει παλληνδρόμηση 3 βαθμού και στους δύο ουρητήρες. Αυτό το πρόβλημα είναι ανατομικό. Όταν λέμε 3 βαθμού εννοούμε πόσο κοντά στα νεφρά επιστρέφουν τα ούρα. Μου είπαν ότι μέχρι 3ου βαθμού δεν γίνεται εγχείρηση και ότι με τον καιρό διορθώνεται. Το κακό της υπόθεσης είναι η καθημερινή λήψη αντιβίωσης για 3!! ναι σωστά διάβασες 3 χρόνια. δηλαδή όσο βαθμό έχει τόσα χρόνια παιρνει αντιβίωση καθημερινά γιατί αφόσον η παλλινδρόμηση υπάρχει και δεν διορθώνεται άμεσα πρέπει να προλάβουμε το μικρόβιο πριν πάει στα νεφρα και δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν κατάλαβες ή σε μπέρδεψα! Θα ήθελα να μάθω πως διαγνώστηκε το πρόβλημα στο μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Φανηκε υδρονεφρωση στον υπερηχο β επιπεδου και μου ειπε η γιατρος μου οτι προκειται για παλλινδρομηση λογω μεγαουρητηρα(?) μαλλον. Θα φανει ακριβως το προβλημα με τις εξετασεις που θα γινουν μολις γεννηθει.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φανηκε υδρονεφρωση στον υπερηχο β επιπεδου και μου ειπε η γιατρος μου οτι προκειται για παλλινδρομηση λογω μεγαουρητηρα(?) μαλλον. Θα φανει ακριβως το προβλημα με τις εξετασεις που θα γινουν μολις γεννηθει.

 

 

Τι ακριβώς εννοεί με το μεγαουρητήρα; Ο μπέμπακος μου έχει χαλαρούς σφιγκτήρες γι'αυτό γίνεται και η παλληνρόμηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Γεια σας. Ξανανοιγω το θεμα, μιας κ η 18μηνη κορη μου εκανε χτες κυστεογραφια και ευτυχως δεν εδειξε ΚΟΠ. Ειχε κανει κ υπερηχο κ ηταν ολα τελεια.

Ολα αυτα τα καναμε γιατι πολλες φορες η εξετασεις ουρων εβγαιναν θετικες. Το μονο εμφανες συμπτωμα που ειχε ηταν οτι μυριζαν τα τσισα της παρα πολυ. 1-2 φορες πηρε κ αντιβιωση για πολυ λιγες μερες ομως μιας κ αυτη της εκανε αλλεργικη αντιρδαση.

Η κυστεογραφια χτες ομως εδειξε κατι εκκολπωματα στην κυστη κ η γιατρος ειπε οτι ισως σε αυτα να ωφειλονται κ οι ουρολοιμωξεις μιας κ ισως αυτα κρατανε ουρα κ δεν αδειαζουν παντα. Αλλα της εκανε πολυ εντυπωση που δεν ειχαν φανει στον υπέρηχο. Γενικα μας ειπε οτι δεν ειναι ανησυχητικό απλα να ξαναδουμε σε κανα χρονο αν τυχων μεγαλωσουν.

Απο οτι μου εξηγησαν, αντι η κυστη να ειναι μια τελεια φουσκα, ειναι σαν αν εχει ροζους (3 μικρους για την ακριβεια). Φανταστειτε τα μπαλονια σε σχημα ζωου, πως εχουν τα αυτακια απο ζωο.

Σας εχει τυχει κατι παρομοιο??

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλημέρα σε όλους σας! ήθελα τη βοήθεια σας..ο μικρός μου πέαθε ουρολοίμωξη την τετάρτη..βεβαια επειδή από το β΄ επιπέδου γνωρίζαμε ότι έχει υδρονεφρωση λόγω όμως πυελουρητηρικής συμβολής και όχι λογω παλινδρόμηησης είμαστς υποψιασμενοι.έτσι μόλις έκανε λίγα ΄δεκατα και φυσικά τον τελευταίο μήνα δεν ειχε πάρει καια ρκετο βάρος , αλλά το είχαμε απόδώσει στον θηλασμό, κάναμε αμέσως εξετασεις και βγήκε μικρόβιο..ζιναντολ και στις 3 μερες επαναληπτική, καθαρή αυτή τη φορά, που σημαίνει ότι το βρήκαμε νωρίς...επειδή το μικρόβιο ήτανε κολοβακτηρίδιο, από οτι διάβασα σημαίνει ότι κόλλησε από τα κακά του..αρα κάτι λάθος έκαναεγω? νομίζω φταίει που η μικρή μου παίρνει τις πανες του μπέμπη και τις σκορπάει δεξιά και αριστερά..αλλα και τα κακά του, αν και τον αλλάζω αμεσως μόλις τα αντιληφθώ επειδή λόγω θηλασμού είναι υδαρή πάνε μεχρι το πουλάκι του..ήθελα να σας ρωτήσω είναι σκόπιμο να παρουμε οικολγικες πάνες βαμβακερες??έστω να τις πλενω κάθε τόσο, τουλάχιστον μέχρι να χρονίσει το παιδάκι μου..επίσης έχω γίνει υστερική με τον πυρετό κορίτσια, κάθε ώρα θερμομέτρηση, νομίζω θα τρελλαθώ..και επίσης μου έχει γίνει έμμονη ιδέα μήπως έχει ουρολοίμωξη και η 2΄,5 ετών μικρή μου επειδή δεν βάζει βάρος..αλλά από την άλλη ΄΄ολη την μερα τρεχει κυριολεκτικά σβούρα τί βαρος να βάλει??επειτα μυρίζω τις πάνες της..εννοείται ότι έχουν κάποια μυρωδιά έτσι δεν είναι..τσισα είναι..συμπτωμα της ουρολοίμωξης φανταζομαι είναι η υπερβολική μυρωδιά έτσι δεν είναι..σε 2,5 ετών παιδάκια τι αλλο συμπτωμα θα είχα??δεν μπροώ να μένω μονη μου με τα παιδιά με πιάνει άγχος τρομερό τκαι ψαχνομαι όλη την ώρα,..προτιμω να είμαι με κόσμο για να ντραπώ να βάζω το θερμομετρο κάθε τοσο..σας λέω έχω γίνει ψυχωτική!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω ένα μπέμπη 3 μηνών, και αύριο πάμε για υπερηβική παρακέντηση, δεν ξέρω πώς θα το αντιμετωπίσω, το μόνο σύμπτωμα που παρατηρήσαμε είναι μίκρότερη πρόσληψη βάρους από το όριο της παιδιάτρου και μια νωθρότητα-υπνηλία και κάναμε καλλιέργεια που έδειξε μεγάλη συγκέντρωση σε κολοβακτηρίδιο, αν και δεν είμαστε σίγουροι ότι πήραμε συχνά το δείγμα, η παιδίατρος στην αρχή μας συμβούλεψε και δεύτερη καλλιέργεια αλλά λόγω υψηλής συγκέντρωσης τελικά είπε να πάμε για την παρακέντηση, έχει κάνει κανένα μωράκι? πονάει πολύ? είναι τόσο τρέχουσα διαδικασία όπως μου είπαν 2 παιδίατροι και η παθολόγος μας? και αν είναι ουρολοίμωξη από που την κόλλησε? από τα κακά του, κι εμείς θηλάζουμε και είναι ιδαρή κι επειδή έχει και παλινδρόμηση και λόγω του ειδικού-αντιαναγωγικού γάλακτος που πίνει πηγαίνει 1 φορά στις 2 μέρες περίπου, οπότε γίνεται χαμός και λερώνεται μέχρι πάνω, τον αλλάζουμε αμέσως αλλά μήπως αυτό είναι η αφετηρία του προβλήματος, και μετά τι γίνεται, απαραίτητα ενδοφλέβια αντιβίωση και νοσηλεία, και είναι και αυτή η γρίπη που φοβάμαι πολύ τα νοσοκομεία αυτόν τον καιρό, έχω απελπιστεί, αν καμία μανούλα ξέρει ας μου πει και τη δική της εμπειρία

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είχαμε ταλαιπωρηθεί πολύ όταν ο Άγγελος ήταν πέντε μηνών γιατί κάναμε 6 καλλιεργείες (και μόνοι μας και στην Βιοιατρική του πήραμε ούρα) και όλες έδειχναν άλλο μικρόβιο και τελικά είπε η παιδίατρος να του κάνουμε περιηβικη. Δεν μας άφησαν να είμαστε μέσα μαζί του, δυστυχώς, έκλαιγε πολύ όταν τον έφερεν όμως δεν είναι κάτι επικίνδυνο είναι όπως μία αιμοληψία. Είναι η πιο έγκαιρη μέθοδος. Τελικά ευτυχώς δεν είχε τίποτα. Οι καλλιέργειες με το σακουλάκι πολυ εύκολα βγαίνουν λάθος όσο σχολαστικά και αν πλείνεις το μωράκι. Το κολοβακτηρίδιο είναι συνήθως από τα κακά αλλά γενικά η ουρολοίμωη μπορεί να είναι και από παλινδρόμηση ούρων πράγμα που είναι οργανικό. Στην ηλικία που είναι το μωράκι σου δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να του δώσεις αντιβίωση με σύριγγα από το στόμα αν χρειαστεί και γι΄ αυτό ίσως χρειαστεί εισαγωγή, όμως δεν αποκλείεται να τα καταφέρεις μην απελπίζεσαι. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και το μωράκι να μην έχε τίποτα και να τελιώσει η ταλαιπωρία του στην εξέταση θα πονέσει λίγο είναι η αλήθεια αλλά δεν μπορείς να το αποφύγεις, θα τον πάρεις μετά αγκαλίτσα και σε δύο λεπτά θα το έχει ξεχάσει ;). Καλό κουράγιο και περαστικά

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

εμείς 13 ημερών είχαμε την υποψία ότι είχε ουρολοίμωξη με 2 λανθασμένες καλλιέργειες σε εξωτερικό ιατρείο.τελικά πήγαμε για υπερηβική..παίρνουνε ούρα μέσα από τη κύστη του, ακριβώς σαν αιμοληψία..πονάει λίγο στιγμιαία μην αγχώνεσαι τα μικρά σε αυτή την ηλικία δεν έχουνε μνήμη...μετά θα σας δώσουνε αντιβίωση για 2 ημέρες εξαιτίας της παρακέντησης αυτής προληπτικά για κάθε μικρόβιο, ανεξάρτητα από το αν έχει ή όχι ουρολοίμωξη...το μωρό σου έχει παλιδρόμηση ούρων?είναι πολύ πιθανή αιτία αυτό..μπορεί και να είναι τυχαίο γεγονός όμως..ο μπεμπούλης μου έχει μια μικρή διατασούλα στο νεφρό του, το ξέραμε προγεννητικά, εξαιτίας στενωσης πυελουρητηρικής συμβολής..αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να λιμνάζουν για περισσότερη ώρα τα ούρα με αποτέλεσμα να υπάρχουν επρισσ΄τοερες πιθανότητες για ουρολοίμωξη.ο παιδονεφρολόγος που μας παρακολουθεί, μας είπε ότι την ουρολοίμωξη δεν μπορείς να την προλάβεις, εννοείται ότι ακολουθείς τους σχετικούς κανόνες υγιεινής..αυτό με τα κακά του είναι ένα θέμα..τα μιρκόβια εισέρχονται στην ουρήθρα αλλά τα μικρόβια που ούτως ή άλλως έχουμε εκεί στη φυσική χλωρίδα τα παλεύουν.. αν υπάρχει κανονική ροή ούρων τότε αυτά παρασύρονται από τα ούρα και αποβάλλονται από τον οργανισμό..αν για οποιοδήποτε λόγο (ακόμη και αν είναι κλειστό ή στενό το πετσάκι στο πουλάκι του, τελευταία το μαθαμε και αυτό) τα ούρα δεν έχουνε κανονική ροή τότε είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι αυξάνονται οι πιθανότητες να παραμένουν περισσότερο τα μιρκόβια αυτά μέσα μας και να ανατυχθούν και να αρχίσουν την ανοδική πορεία τους προς τα νεφρα..επομένως σε περιπτώσεις που είναι αποδεδειγμένο κάποιο τέτοιο ανατομικό πρόβλημα (διάταση, παλινδρόμηση κλπ) το παρακαλουθούμε, υπερηχογραφιακα, κλπ και τις περισσ΄τοερες φορές παίρνουμε και χημειοπροφύλαξη..σε περίπτωση παλινδρόμησης πάντα δίνουνε προφύλαξη με αντιβίωση μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα..δεν μπορείς να κάνεις κάτι, μην τρελαίνεσαι..και εμένα θήλαζε και λερωνότανε παντού, τί να έκανα??παρόλο που ξέραμε το πρόβλημα έκανε και ο δικός μου ουρολοίμωξη 5μιση μηνων, και από τότε ξαναξεκινήσαμε την αντιβίωση..τώρα, αν τελικά έχει ουρολοίμωξη θα σας κρατήσουνε στο νοσοκομείο για να πάρει την αντιβίωση ενδοφλέβια για να είναι και πιο αποτελεσματική η αντιμετώπιση..10 μερες..υπομονή αν τελικά έχει που το απευχομαι..μετά ίσως σας ζητήσουνε και μια σειρά εξετασεις όπως υπέρηχο και σπινθηρογράφημα για να δούνε αν έχει δημιουργήσει κάποια βάλβη η ουρολοίμωξη..αλλά σου το λέω γιατί το έχω ψάξει παααρα πολύ..πιστεύω ότι αφού το παιδάκι σου δεν έκανε πυρετό, τότε και να έχει ουρολοίμωξη είναι λοίμωξη του κατώτερου ουροποιητικού (κατι σαν κυστίτιδα δηλαδή), δηλαδή το μικρόβιο δεν έχει προλαβει να φτάσει στα νεφρα..επομένως δεν έχει κατά πασα πιθανότητα δημιουργήσει κάποια ουλή στα νεφρά..(αυτό φοβόμαστε στις ουρολοιμώξεις σε παιδάκια κάτω των 5 ετών).μέχρι 5 ετών οι ουρολοιμώξεις μπορεί να δημιουργήσουν (αν δεν αντιμετωπιστούν έγκαιρα - οι παιδονεφρολόγοι λενε αντιβίωση μεσα στα πρώτα 2 24ωρα) ουλές, δηλαδή νεκρωμένα σημεία στα νεφρά..και επομένως να μειώσουν τη λειτουργικότητα των νεφρών..τα σπινθηρογραφήματα που συστήνουνε κατά περίπτωση μετά από ουρολοιμώξεις αυτό ακριβώς ανιχνεύουν, πιθανές ουλές και πόσο καλά λειτουργούνε τα νεφρα..όλα αυτά συνεκτιμώνται για το αν τελικά το πρόβλημα αυτό (η παλινδρόμηση ή η στενωση ή οποιο άλλο ανατομικό πρόβλημα του ουροποιητικού συστήματος υπάρχει) χρήζει χειρουργικης αντιμετώπισης, ή απλώς το παρακολουθούμε μεχρι να αποκατασταθεί μόνο του καθώς το παιδί μεγαλώνει..έτσι έχουνε τα πράγματα..απλά απο δω και στο εξής θα πρέπει να είσαι ευαισθητοποιημενη με τα συμπτώματα της ουρολοίμωξης ώστε όποτε και αν αυτή συμβεί να την αντιμετωπίσεις εγκαιρα..μειωση όρεξης, υπνηλία, πορτοκαλι χρώμα στα τσίσα, εντονη μυρωδιά αυτών, αν δεν θηλάζει -διάρροικες κεννώσεις, δεκατα που επιμένουν (καταστασεις με πυρετό 37,5 ας πούμε για 2- 3 ώρες, που κανονικά δεν θα μας προβλημάτιζαν σε ένα παιδί με ιστορικό μας χτυπάνε το καμπανάκι και κάνουμε καλλιέργεια ακόμη και αν μετά από 3 ώρες πέσει στα φυσιολογικά επίπεδα) και φυσικά υψηλός πυρετός..

μην ανησυχείς, είναι κάτι σύνηθες και αντιμετωπισιμο σε κάθε περίπτωση!!! μην ανησυχείς, και όλα θα περάσουν!ελπίζω να σε βοήθησα...

υ.γ. ρώτα τον παιδίατρό σου αν χρειάζεται να ανοίξεις το πουλάκι του..είναι σημαντικό γιατί όσο είναι στενό εκεί μαζεύει μικρόβια και αυξάνει τις πιθανότητες για την ουρολοίμωξη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
έχω ένα μπέμπη 3 μηνών, και αύριο πάμε για υπερηβική παρακέντηση, δεν ξέρω πώς θα το αντιμετωπίσω, το μόνο σύμπτωμα που παρατηρήσαμε είναι μίκρότερη πρόσληψη βάρους από το όριο της παιδιάτρου και μια νωθρότητα-υπνηλία και κάναμε καλλιέργεια που έδειξε μεγάλη συγκέντρωση σε κολοβακτηρίδιο, αν και δεν είμαστε σίγουροι ότι πήραμε συχνά το δείγμα, η παιδίατρος στην αρχή μας συμβούλεψε και δεύτερη καλλιέργεια αλλά λόγω υψηλής συγκέντρωσης τελικά είπε να πάμε για την παρακέντηση, έχει κάνει κανένα μωράκι? πονάει πολύ? είναι τόσο τρέχουσα διαδικασία όπως μου είπαν 2 παιδίατροι και η παθολόγος μας? και αν είναι ουρολοίμωξη από που την κόλλησε? από τα κακά του, κι εμείς θηλάζουμε και είναι ιδαρή κι επειδή έχει και παλινδρόμηση και λόγω του ειδικού-αντιαναγωγικού γάλακτος που πίνει πηγαίνει 1 φορά στις 2 μέρες περίπου, οπότε γίνεται χαμός και λερώνεται μέχρι πάνω, τον αλλάζουμε αμέσως αλλά μήπως αυτό είναι η αφετηρία του προβλήματος, και μετά τι γίνεται, απαραίτητα ενδοφλέβια αντιβίωση και νοσηλεία, και είναι και αυτή η γρίπη που φοβάμαι πολύ τα νοσοκομεία αυτόν τον καιρό, έχω απελπιστεί, αν καμία μανούλα ξέρει ας μου πει και τη δική της εμπειρία

 

 

 

 

ΜΗΝ ΑΓΧΏΝΕΣΑΙ. μόλις χθες βγήκαμε απο το νοσοκομειο.Η μικρουλα μας ειναι 2,5 μηνων επαθε ουρολοιμοξη. νοσηλευτήκαμε στο λοιμοδων Θεσσαλονικης.ΑΝ δεν ειναι πολυ προχοριμενο σταδιο με μια αντιβιωση (zinadol)

μεσα σε λιγες μερες αν ανταποκριθει καλα ο οργανισμος θα ξεμπερδεψετε συντομα. Μην το καθυστερεισ ομωσ . Οστωσο οσο για τηυν γριππη σε τετοια νοσοκομεια εχουν παρει τα καταλληλα μετρα . Περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites

οπως εχω ξαναγραψει κ εμενα ειχε ουρολοιμοξη 40 ημερων η μπεμπα, τωρα ειναι 6 μηνων καναμε υπεριχο νεφρων κ ειναι οκ.. κ μασ ειπαν οτι για 6 μηνεσ θα πεινει ζιναντολ κ θα κανει σπινθιρογραφιμα εμασ γιατι την αφησαν τοσο καιρο να περιμενει για να γινει η εξεταση? τελος παντων ... 3 γιατροι μου ειπαν παντως οτι η ουρολοιμοξη στα βραφοι δεν προκαλιται απο μωρομαντιλα, ειναι εντελος ασχετο με το θεμα μασ το τι σαπουνι κ το πως θα πλενουμε το μωρο , η ουρολοιμοξη ειναι καθαρα θεμα οργανικο. και τωρα επειδη ανοιξα κ τοπικ για το σπινθιρογραφιμα κ δεν απαντησε κανεισ, θα μπορεσετε να μου πειτε τυλαχιστων αν θα ποναει το μωρο με αυτη την εξεταση κ αν θα εχει παρενεργιες γιατι εχω ραντευου την αλλη τεταρτη στο ιασω, απο το παιδων μου ειπαν να παω στο αλεξανδας κ το αλεξανδας μου ειπε οτι δεν εχουν ραντευου μεχρι τον μαιο. κ ετσι παω ιασω πειτε μου τι ξερετε,,

Link to comment
Share on other sites

ο μιχαλης εκανε σπινθηρογραφημα αλλα τωρα κολησα κ δε θυμαμε τη διαδικασια καλα περασε κ καιρος,αν θυμαμε καλα πας το πρωι σου βαζουν φαρμακο ενδοφλεβιΑ???δε θυμαμε καλα αυτη τη λεπτομερια.και μετα απο καποιες ωρες που αποροφατε το υγρο σου κανουν κατι σαν ακτινογραφια αυτο δε ποναει

Link to comment
Share on other sites

ναι δικιο εχεις το ιδιο μου ειπε κ η γιατρος αλλα δεν μου ειπε εαν θα ποναει το μωρο η αν θα εχει παρενεργειεσ ,, η μια παιδιατρος μου λεει οτι ισως κανει παλινδρομιση , ο αλλοσ μου λεει οτι δεν εχει παρενεργειεσ δεν ξερω τι να πιστεψω ,, θα δουμε,

ευχαριστω παντως να σε καλα

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου δεν ειχε παρενεργειες παντως .μην ανυσηχεις αλλα καλα θα πανε κ εμας ηταν ενα τυχαιο περιστατικο απλως ολα αυτα πρεπει α γινουν για να ειμαστε σιγουρηοι οτι τα παιδακια μας ειναι καλα. καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...