Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχολικό κολατσιό κεφάλαιο σταθμός για την υγεία του παιδιού


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!! Τις προηγούμενες μέρες με αφορμή ενημέρωση γονέων και παιδιών σχετικά με θέματα διατροφής στο σχολείο και καλής υγείας οι ειδικοί επί διατροφής κατέληξαν στο τραγικό ποσοστό παχυσαρκίας των παιδιων στις μέρες μας. Η αρχή αυτού του κακού ξεκινά και από το σχολικό κολατσιό που ξεκινά από μικρή ηλικία (προνήπια) και συνεχίζεται μέχρι την ενηλικίωση. Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας κάποιες συνταγές και tips ,τις οποίες άκουσα και μου άρεσαν, έτσι ώστε όλοι μαζί να συμβάλουμε στην καλή υγεία της οικογένειας.

Κρέμα βρώμης με κανέλα

Μπισκότα βρώμης με ταχίνι

Ελιοψωμακια με κόκκινη πιπεριά

Κοτόπιτακια με βραστό κοτόπουλο και λαχανικά

Μπάρες δημητριακών

Ζύμη για πιτακια με 3 υλικά

Μαφιν με γλυκοπατάτα και καρότο

Κέικ μήλου

Δαμάσκηνα με επικάλυψη μαύρης σοκολάτας

Κριτσινια ολικής με ανθότυρο

Μαφιν με κοτόπουλο και γραβιέρα

Μπισκότα με μελασα και βρωμη

Οι παραπάνω είναι εύκολες συνταγές που συμβαδίζουν με το δύσκολο πρόγραμμα και τον χρόνο της σύγχρονης μητέρας.

Πολλά απ' αυτά διαρκούν για μέρες οπότε υπάρχει οικονομία χρόνου.

Γονείς με μεγαλύτερα παιδιά μπορούν να εντάξουν την προετοιμασία του σχολικού σνακ στη ρουτίνα του σπιτιού, προετοιμάζοντας το μαζί με τα παιδιά.

Από αυτά που ειπώθηκαν στην ομιλία και βρήκα χρήσιμα, θέλησα να δώσω κάποιες ιδέες σε μαμάδες με μεγαλύτερα παιδάκια!

Σίγουρα εκτός απ' αυτές υπάρχουν και άλλες ωραίες συνταγές που η καθεμία σας γνωρίζει.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να προσθέσω μαλακά κουλουράκια με κολοκύθα,βρώμη,σταφίδα 

Τα έχω φτιάξει στη μικρή μου που λιγουρευεται όταν τρώμε.Απλά τέλεια και πολύ γρήγορα

 

Στην κρέμα βρώμης μπορεί να προστεθεί κ βρασμένο μήλο (κομπόστα)

 

Κουνουπίδι παναρισμενο στο φούρνο (γίνεται κρισπι)

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου, όσο πιο απλά και κοντά είναι η διατροφή του παιδιού στην διατροφή της οικογένειας, τόσο πιο πιθανό είναι όλα αυτά να κρατήσουν μακροπρόθεσμα και να τηρηθούν. Αν δηλαδή ο γονιός τρώει όντως υγιεινά, υγιεινά θα φάει και το παιδί. Θα πάρει ο γονιός στη δουλειά σαν σνακ κάτι από αυτά; Ειναι μερος της καθημερινής του διατροφής να ετοιμάσει κάτι σε πιτάκι π.χ. ή θα προτιμήσει την τυρόπιτα από το δρόμο; Από εκεί θα ξεκίναγα προσωπικά, από μια πιο υγιεινή προσέγγιση για όλη την οικογένεια, που να ταιριάζει και με τα γούστα της οικογένειας. Αν δηλαδή το κέικ τελικά θα έχει μέλι αντί για ζάχαρη ή αν θα είναι μήλο ή κακάο, νομίζω έχει πολύ μικρότερη σημασία, όσο όντως να είναι σπιτικό.

Πάνω στη λίστα τώρα, η κρέμα βρώμης με μπερδεψε, πώς θα την πάρουν στο σχολείο; Και γιατί όχι απλά κρέμα, γενικά δεν ξέρω κανένα ελληνικό σπίτι που να τρώνε οι ενήλικες κρέμα βρώμης. Δεν το λέω ως "κριτική" απλά με παραξενεύει ότι το βλέπω πολλές φορές σε προτάσεις για φαγητό μικρών παιδιών, και μου φαίνεται πάντα απλά σαν απλά μεταφραση από οδηγίες προς Αγγλους/Αμερικάνους αφού μάλλον κανείς από εμάς δε μεγάλωσε με κουάκερ και ποριτζ.

Τα άλλα όντως είναι ωραίες ιδέες αλλά αυτό που βλέπω να λείπει είναι ακόμη πιο απλες και εύκολες ιδέες, κοινώς απλά φρούτα ή και ωμά λαχανικά ;)

Και αν κανείς έχει καλή συνταγή για μπάρες δημητριακών, θα με ενδιέφερε πραγματικά πάρα πολύ, όσες έχω δοκιμασει και ήταν νόστιμες, ήταν βομβες θερμίδων :( 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ενημερώνεις τους γονείς για να μεριμνήσουν...δεν κάνει καλό μόνο στα παιδιά αλλά και στους ίδιους. Αμαρτίες γονέων παιδεύουν τέκνα δεν αποτελεί πάντα λόγο για να επαναλαμβάνουμε τα ίδια πράγματα. Πολλοί από εμάς μεγαλώσαμε με μια σοκολάτα στο χέρι ,αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν και το καλύτερο. Αν μια οικογένεια είναι ταγμένη να τρέφεται με περισσότερα λιπαρά (κάθε μέρα καρμπονάρα, πίτσα σουβλάκια κτλ) χωρίς να δίνει την ευκαιρία σε νέες γεύσεις ,δύσκολα θα πείσει τα παιδιά της οικογένειας για κάτι διαφορετικό. Το θέμα ξεκινάει από εμάς και στο κατά πόσο είμαστε διαθέσιμοι να αλλάξουμε πολλά πράγματα. Πχ ΖΩ για τα γλυκά, μπορώ να φάω μια τούρτα ολόκληρη όμως άρχισα να τα περιορίζω γιατί στο μέλλον θα είναι κακό πρότυπο για το παιδί.  Υπάρχει κέικ σπιτικό με 10 αυγά, 2 κιλά ζάχαρη και άπειρο βούτυρο, αυτό δεν το απενοχοποιει απέναντι στα αμφιβολα κέικ του εμποριου... Λέμε για πράγματα καθημερινά και παραλλαγές τους που τα κάνουν φιλικότερα προς την υγεία μας και των παιδιών μας. Όλα είναι θέμα χρόνου και διάθεσης. Για την τυρόπιτα που ειπώθηκε πριν , μια στο τόσο εννοείται ότι θα πάρεις κάτι απ' έξω, το καθημερινό η συχνό είναι πρόβλημα. Θα μπορούσε να αντικατασταθεί με σπιτικά τυροπιτάκια 4 υλικών και συνταγή 10 λεπτού... Γιαούρτι στραγγίστο, φαρίνα , σπορελαιο και τυρί για την γέμιση. Βγαίνουν περίπου 25 κομμάτια και κρατούν 5 μέρες, έτσι αποφεύγω την κατεψυγμένη για μήνες τυρόπιτα φούρνου. Όσο για την κρέμα βρώμη, εγώ την χρησιμοποίω πολύ και στο μωρό χωρίς την ζάχαρη βέβαια, δεν είναι τίποτα άλλο από μια παραλλαγή του ρυζόγαλου... Γάλα ,ζάχαρη  καστανή /κρυσταλλική η μια μπανάνα βρώμη να βράσουν ,μόλις δέσουν τα αδειάζω σε μπολακια και ρίχνω κανέλα , ρυζόγαλο δηλαδή δεν μπορεί να πάρει ένα παιδί νηπιαγωγείου μαζί του?? Μπάρες δημητριακών : δημητριακά, αποξηραμένα φρούτα , ιτι άλλο θέλει κάποιος πχ κομμάτια σοκολάτα και για το δέσιμο ταχίνι με καστανή ζάχαρη στη φωτιά για να γίνει σαν "καραμέλα" τα ανακατεύεις όλα μαζί και τα αδειάζεις σε σκεύος με λαδόκολλα , έπειτα κόβεις. Δεν μιλάμε για δίαιτα αλλά για ισορροπία διατροφής. Τα ωμά φρούτα ή λαχανικά είναι μια επιλογή που δύσκολα θα αποδεχτεί ένα παιδάκι μεγαλυτερης ηλικίας (πεινάω..φάε ένα μήλο) για αυτό το εντάσσουν σε πιο δελεαστικες λύσεις. Άλλωστε από την βρεφική ηλικία παρατηρείται και ορθώς μια στροφή προς τις φυσικές τροφές, ένα μωρό των δεκαετιών 80',90' είχε δοκιμάσει ότι βαζακι και κουτί κρέμας κυκλοφορούσε...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dust pink είπε:

 Τα ωμά φρούτα ή λαχανικά είναι μια επιλογή που δύσκολα θα αποδεχτεί ένα παιδάκι μεγαλυτερης ηλικίας (πεινάω..φάε ένα μήλο) για αυτό το εντάσσουν σε πιο δελεαστικες λύσεις. 

Με παραξενεύει αυτό. Στα σχολεία των παιδιών μου η μπανάνα ή το μήλο είναι αρκετά στανταρ κολατσιό, για προφανείς λόγους: δε θέλει προετοιμασία, είναι οικονομικό, δε χαλάει, είναι και υγεινό και ένα από τα δύο σίγουρα θα το τρώει το παιδί. Μετά σε ποιο μεγάλες ηλικίες παίζει δίαιτα, διατροφή για αθλητισμό κλπ, οπότε γενικά είναι δύο κατηγορίες από όσο βλέπω: τυρόπιτα/πίτσα/κρουασάν όσοι δε νοιάζονται για σώμα/γυμναστική κλπ και φρούτο/μπάρα δημητριακών οι πιο αθλητικοί ή αγχωμένοι με το σώμα τους.

Αντίθετα βλέπω ότι φαγητά που κάνουμε κόπο να φτιάξουμε, τύπου σπανακοπιτάκια, σαντουιτσάκια κλπ, ή δε αρέσουν τις μισές φορές στο παιδί, ή ήδη μετά τα 7-8 θα τα κοροϊδέψει κάποιος συμμαθητής και τα πετάνε στα σκουπίδια όπως είναι. Για γυμνάσιο δεν το συζητώ το να εμφανιστείς με σπιτικό κέικ ή πίτα, είναι ίσως πιο αποδεκτό να βγεις με το βρακί στο κεφάλι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεωρώ λίγο αστείο να λέμε οτι όσοι τρώνε τυρόπιτα/πίτσα/κρουασάν δε νοιάζονται για το σώμα τους κ δεν είναι αθλητικοί..Εγώ πρωταθλητισμό έκανα κ παρ'όλα αυτά έτρωγα τέτοια και όχι γτ οι γονείς μου δε με πρόσεχαν αλλά σαν παιδί το ήθελα όπως κ κάθε παιδί θέλει να τρώει διάφορα..Αν υπάρχει μέτρο και ισορροπημένη διατροφή δε νομίζω ότι πρέπει να τα καταδικάζουμε αυτα τα φαγητά.Θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι σπιτικά κ αρκετά προσεγμένα..

Σίγουρα τα παιδιά θα πρέπει να μάθουν από το σπίτι τους να τρώνε πιο υγιεινά και αυτό αλλάζει απο τη βάση.Δε γίνεται εγώ να τρώω πχ σάντουιτς και να λέω στο παιδί "εσυ φαε τα καρότα σου".Η μπανάνα είναι ένα πάρα πολύ εύκολο φρούτο για να το έχει ενα παιδί στο σχολείο.Επίσης θα μπορούσε να έχει κ αραβικές πίτες με καρότα,παντζάρια,αγγούρι,κοτόπουλο γαλοπούλα ή ότι αρέσει στο παιδί,εύκολο κ γρήγορο. Κολοκυθοκεφτεδες φούρνου. Υπάρχουν άπειρα που μπορούμε να βάλουμε σαν κολατσιό.

Εγώ θυμάμαι η μαμά μου μου έβαζε συχνά πυκνά σπανακόπιτα/κια τυρόπιτα/κια,μπριοσακια με γαλοπούλα κ κασέρι και μάλιστα αν ήταν κάτι καλό μεχρι κ το Λύκειο έπαιρνα μαζι μου όπως κ κάποιοι συμμαθητές μου (αν τα'χεις καλα με τον εαυτό σου κλείνεις τα αυτιά σου αν σου πουν κάτι οι υπόλοιποι).

Μην ξεχνάμε παν μέτρον άριστον..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Με παραξενεύει αυτό. Στα σχολεία των παιδιών μου η μπανάνα ή το μήλο είναι αρκετά στανταρ κολατσιό, για προφανείς λόγους: δε θέλει προετοιμασία, είναι οικονομικό, δε χαλάει, είναι και υγεινό και ένα από τα δύο σίγουρα θα το τρώει το παιδί. Μετά σε ποιο μεγάλες ηλικίες παίζει δίαιτα, διατροφή για αθλητισμό κλπ, οπότε γενικά είναι δύο κατηγορίες από όσο βλέπω: τυρόπιτα/πίτσα/κρουασάν όσοι δε νοιάζονται για σώμα/γυμναστική κλπ και φρούτο/μπάρα δημητριακών οι πιο αθλητικοί ή αγχωμένοι με το σώμα τους.

Αντίθετα βλέπω ότι φαγητά που κάνουμε κόπο να φτιάξουμε, τύπου σπανακοπιτάκια, σαντουιτσάκια κλπ, ή δε αρέσουν τις μισές φορές στο παιδί, ή ήδη μετά τα 7-8 θα τα κοροϊδέψει κάποιος συμμαθητής και τα πετάνε στα σκουπίδια όπως είναι. Για γυμνάσιο δεν το συζητώ το να εμφανιστείς με σπιτικό κέικ ή πίτα, είναι ίσως πιο αποδεκτό να βγεις με το βρακί στο κεφάλι σου.

Αυτή ήταν και η αφορμή της συζήτησης, η απαξίωση του κολατσιό και το πώς καταφεύγουν τα παιδιά στις "νόστιμες" λύσεις του κυλικείου, φούρνου κτλ. Είναι θέμα που χρήζει συλλογικής ευθύνης και προσπάθειας. Αν περάσει ως νοοτροπία στα σχολεία ,δραστηριότητες, φροντιστήρια ότι το γρήγορο και έτοιμο φαγητό είναι κινητή βόμβα τρανς λιπαρών οξέων που τα αποτελέσματα είναι σωρευτικα και μακροπρόθεσμα, τότε θα υπάρχει λύση. Ιδέες για σνακ που βοηθούν σωματική και πνευματική υγεία ήταν κάποια από τα παραπάνω. Το φαινόμενο αυτό δεν περιορίζεται μόνο στο σχολείο αλλά και στις εξωσχολικές ασχολίες το απόγευμα (ειδικά σε παιδιά γυμνασίου-λυκειου). Η κρίση είναι μια καλή ευκαιρία επαναπροσδιορισμού διατροφής. Σε πολλές περιπτώσεις μερίδιο ευθύνης φέρουν οι γονείς που σπρώχνουν τα παιδιά προς την εύκολη λύση καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Για αυτό ενημερώνεις τους γονείς για να μεριμνήσουν...δεν κάνει καλό μόνο στα παιδιά αλλά και στους ίδιους. Αμαρτίες γονέων παιδεύουν τέκνα δεν αποτελεί πάντα λόγο για να επαναλαμβάνουμε τα ίδια πράγματα. Πολλοί από εμάς μεγαλώσαμε με μια σοκολάτα στο χέρι ,αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν και το καλύτερο. Αν μια οικογένεια είναι ταγμένη να τρέφεται με περισσότερα λιπαρά (κάθε μέρα καρμπονάρα, πίτσα σουβλάκια κτλ) χωρίς να δίνει την ευκαιρία σε νέες γεύσεις ,δύσκολα θα πείσει τα παιδιά της οικογένειας για κάτι διαφορετικό. Το θέμα ξεκινάει από εμάς και στο κατά πόσο είμαστε διαθέσιμοι να αλλάξουμε πολλά πράγματα. Πχ ΖΩ για τα γλυκά, μπορώ να φάω μια τούρτα ολόκληρη όμως άρχισα να τα περιορίζω γιατί στο μέλλον θα είναι κακό πρότυπο για το παιδί.  Υπάρχει κέικ σπιτικό με 10 αυγά, 2 κιλά ζάχαρη και άπειρο βούτυρο, αυτό δεν το απενοχοποιει απέναντι στα αμφιβολα κέικ του εμποριου... Λέμε για πράγματα καθημερινά και παραλλαγές τους που τα κάνουν φιλικότερα προς την υγεία μας και των παιδιών μας. Όλα είναι θέμα χρόνου και διάθεσης. Για την τυρόπιτα που ειπώθηκε πριν , μια στο τόσο εννοείται ότι θα πάρεις κάτι απ' έξω, το καθημερινό η συχνό είναι πρόβλημα. Θα μπορούσε να αντικατασταθεί με σπιτικά τυροπιτάκια 4 υλικών και συνταγή 10 λεπτού... Γιαούρτι στραγγίστο, φαρίνα , σπορελαιο και τυρί για την γέμιση. Βγαίνουν περίπου 25 κομμάτια και κρατούν 5 μέρες, έτσι αποφεύγω την κατεψυγμένη για μήνες τυρόπιτα φούρνου. Όσο για την κρέμα βρώμη, εγώ την χρησιμοποίω πολύ και στο μωρό χωρίς την ζάχαρη βέβαια, δεν είναι τίποτα άλλο από μια παραλλαγή του ρυζόγαλου... Γάλα ,ζάχαρη  καστανή /κρυσταλλική η μια μπανάνα βρώμη να βράσουν ,μόλις δέσουν τα αδειάζω σε μπολακια και ρίχνω κανέλα , ρυζόγαλο δηλαδή δεν μπορεί να πάρει ένα παιδί νηπιαγωγείου μαζί του?? Μπάρες δημητριακών : δημητριακά, αποξηραμένα φρούτα , ιτι άλλο θέλει κάποιος πχ κομμάτια σοκολάτα και για το δέσιμο ταχίνι με καστανή ζάχαρη στη φωτιά για να γίνει σαν "καραμέλα" τα ανακατεύεις όλα μαζί και τα αδειάζεις σε σκεύος με λαδόκολλα , έπειτα κόβεις. Δεν μιλάμε για δίαιτα αλλά για ισορροπία διατροφής. Τα ωμά φρούτα ή λαχανικά είναι μια επιλογή που δύσκολα θα αποδεχτεί ένα παιδάκι μεγαλυτερης ηλικίας (πεινάω..φάε ένα μήλο) για αυτό το εντάσσουν σε πιο δελεαστικες λύσεις. Άλλωστε από την βρεφική ηλικία παρατηρείται και ορθώς μια στροφή προς τις φυσικές τροφές, ένα μωρό των δεκαετιών 80',90' είχε δοκιμάσει ότι βαζακι και κουτί κρέμας κυκλοφορούσε...

αν ενα παιδακι εχει μαθει να τρωει φρουτα σιγουρα θα το ζητησει και θα χορτασει εμεις οι γονεις για καποιο λογο πιστευουμε οτι σιγα με ενα φρουτο να μη χορτασει το παιδι και του βαζουμε για κολατσιο δυο τρια κομμματια σπιτικη τυροπιτα ενα παραδειγμα (σπιτικη ειναι δε παθενει τιποτα αν φαει λιγο παραπανω) .... καπως ετσι πιστευω οτι ξεκιναει και η παιδικη παχυσαρκεια...ενω ενα παιδακι μεγαλυτερης ηλικιας με ενα μηλο και μερικα καρυδια η αμηγδαλα μια χαρα χορτενει..βασικα αυτο που πιστευω ειναι οτι απο μικρα δε τα αφηνουμε να επιλεγουν τις ποσοτητες του φαγητου που τρωνε αλλα τα ταιζουμε καμια φορα με το ζορι //ή αν παλι θελει να φαει και λιγο παραπανω δε το αφηνουμε 'η αν πεινασουν λιγο ποιο νωρις θα τους δωσουμε το σπιτικο μπισκοτο να φανε και οχι φαγητο γιατι δεν ειναι δυο η ωρα που τοτε πρεπει να φαει το μεσημεριανο του..και ετσι δε τα βοηθαμε να μαθουν τις αναγκες που εχουν για το φαγητο να ξερουν ποτε πεινανε και ποσο θελουν να φανε και μαθενουν να τρωνε λιχουδιες  αλλα κ μηχανικα ...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

αν ενα παιδακι εχει μαθει να τρωει φρουτα σιγουρα θα το ζητησει και θα χορτασει εμεις οι γονεις για καποιο λογο πιστευουμε οτι σιγα με ενα φρουτο να μη χορτασει το παιδι και του βαζουμε για κολατσιο δυο τρια κομμματια σπιτικη τυροπιτα ενα παραδειγμα (σπιτικη ειναι δε παθενει τιποτα αν φαει λιγο παραπανω) .... καπως ετσι πιστευω οτι ξεκιναει και η παιδικη παχυσαρκεια...ενω ενα παιδακι μεγαλυτερης ηλικιας με ενα μηλο και μερικα καρυδια η αμηγδαλα μια χαρα χορτενει..βασικα αυτο που πιστευω ειναι οτι απο μικρα δε τα αφηνουμε να επιλεγουν τις ποσοτητες του φαγητου που τρωνε αλλα τα ταιζουμε καμια φορα με το ζορι //ή αν παλι θελει να φαει και λιγο παραπανω δε το αφηνουμε 'η αν πεινασουν λιγο ποιο νωρις θα τους δωσουμε το σπιτικο μπισκοτο να φανε και οχι φαγητο γιατι δεν ειναι δυο η ωρα που τοτε πρεπει να φαει το μεσημεριανο του..και ετσι δε τα βοηθαμε να μαθουν τις αναγκες που εχουν για το φαγητο να ξερουν ποτε πεινανε και ποσο θελουν να φανε και μαθενουν να τρωνε λιχουδιες  αλλα κ μηχανικα ...!!!!!

Συμφωνώ, αλλά εστιάζω το θέμα στο κολατσιό , το οποίο καταλήγει να γίνει μια πίτσα από το φασφουνταδικο ή ένα κρουασάν πχ από τον φούρνο. Σε καθημερινή βάση , τονίζω. Απαξιουν δηλαδή παιδιά και γονείς λόγω ευκολίας η πεποίθησης η αγνοιας την προαγωγή του σπιτικού σνακ.  Προτιμούν δηλαδή την τυρόπιτα του φούρνου από τα τυροπιτάκια του σπιτιού είτε γιατί δεν τους βάζουν οι γονείς και τα παραπέμπουν στη έτοιμη τυρόπιτα είτε γιατί θα τους κοροϊδέψουν (γεγονός που ξεκινά από το σπίτι). 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Συμφωνώ, αλλά εστιάζω το θέμα στο κολατσιό , το οποίο καταλήγει να γίνει μια πίτσα από το φασφουνταδικο ή ένα κρουασάν πχ από τον φούρνο. Σε καθημερινή βάση , τονίζω. Απαξιουν δηλαδή παιδιά και γονείς λόγω ευκολίας η πεποίθησης η αγνοιας την προαγωγή του σπιτικού σνακ.  Προτιμούν δηλαδή την τυρόπιτα του φούρνου από τα τυροπιτάκια του σπιτιού είτε γιατί δεν τους βάζουν οι γονείς και τα παραπέμπουν στη έτοιμη τυρόπιτα είτε γιατί θα τους κοροϊδέψουν (γεγονός που ξεκινά από το σπίτι). 

Προφανώς αν τρώνε/με κάθε μέρα τέτοια φαγητά δεν είναι φυσιολογικό.Το να τύχει όμως h να γίνει ηθελημένα 1 φορά την εβδομάδα δεν είναι τραγικό.Συμφωνώ με την τελευταία φράση "γεγονός που ξεκινά απο το σπίτι" γτ ολα από εκεί ξεκινάνε.Αν όλη η οικογένεια για δεκατιανο πχ τρώει φρούτο,φρούτο θα τρώει κ το παιδί στο σχολείο.Μια ισορροπημένη διατροφή προσαρμοσμένη στην οικογένεια νομίζω είναι η λύση κ έτσι θα μάθουν όλοι να τρώνε σωστα απο μικρη ηλικία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Elfer είπε:

Προφανώς αν τρώνε/με κάθε μέρα τέτοια φαγητά δεν είναι φυσιολογικό.Το να τύχει όμως h να γίνει ηθελημένα 1 φορά την εβδομάδα δεν είναι τραγικό.Συμφωνώ με την τελευταία φράση "γεγονός που ξεκινά απο το σπίτι" γτ ολα από εκεί ξεκινάνε.Αν όλη η οικογένεια για δεκατιανο πχ τρώει φρούτο,φρούτο θα τρώει κ το παιδί στο σχολείο.Μια ισορροπημένη διατροφή προσαρμοσμένη στην οικογένεια νομίζω είναι η λύση κ έτσι θα μάθουν όλοι να τρώνε σωστα απο μικρη ηλικία

Αξίζει και η οικογένεια ως πιο σκεπτόμενη να χαράξει κάποιους δρόμους στο παιδί. Να γίνει πιο δεκτική σε μικρές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Αξίζει και η οικογένεια ως πιο σκεπτόμενη να χαράξει κάποιους δρόμους στο παιδί. Να γίνει πιο δεκτική σε μικρές αλλαγές.

Μα αυτό  εξυπακούεται!!

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

ήδη μετά τα 7-8 θα τα κοροϊδέψει κάποιος συμμαθητής και τα πετάνε στα σκουπίδια όπως είναι. Για γυμνάσιο δεν το συζητώ το να εμφανιστείς με σπιτικό κέικ ή πίτα, είναι ίσως πιο αποδεκτό να βγεις με το βρακί στο κεφάλι σου.

 

16 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Εγώ θυμάμαι η μαμά μου μου έβαζε συχνά πυκνά σπανακόπιτα/κια τυρόπιτα/κια,μπριοσακια με γαλοπούλα κ κασέρι και μάλιστα αν ήταν κάτι καλό μεχρι κ το Λύκειο έπαιρνα μαζι μου όπως κ κάποιοι συμμαθητές μου (αν τα'χεις καλα με τον εαυτό σου κλείνεις τα αυτιά σου αν σου πουν κάτι οι υπόλοιποι).

Μην ξεχνάμε παν μέτρον άριστον..

Κι εγώ ρε κορίτσια μέχρι το γυμνάσιο έτρωγα αυτά που μου έβαζε η μητέρα μου και στο λύκειο έπαιρνα από το κυλικείο σπανια (1 φορά την εβδομάδα).  Κάποιες  φορές  μπορεί  να  λιγουρευομουν  το  τοστ  με  τυροσαλατα που επαιρναν  οι άλλοι  από το κυλικείο, αλλά  δεν με  πείραζε  που  έτρωγα από  το  σπίτι. Ούτε θυμάμαι να με κορόιδεψε κάνεις που ερχόμουν με το αλουμινόχαρτο, αλλά ακόμη κι αν έτυχε να ακούσω κάποιο σχόλιο θα απάντησα ανάλογα.Τοσο συχνό φαινόμενο είναι στα σημερινά σχολεία να σε κοροϊδεύουν αν φέρνεις κολατσιό από το σπίτι;

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Καλά παλιά ήταν περίεργο και το να φέρνεις στη δουλειά κολατσιό. Πλέον λόγω οικονομικής κρίσης είναι σπάνιο να μην το φέρνεις από το σπίτι. 

Όπως μπορούν να σε κοροϊδέψουν στο σχολείο για το σπιτικό κολατσιό σου μπορούν να σε κοροϊδέψουν και για τα πάντα, αφορμή πάντα μπορεί να υπάρξει. Η ουσία εδώ κρύβεται στο πως να το αντιμετωπίζει το παιδί το μπούλινγκ και το χαϊλίκι. 

Εγώ λέω ναι στα ωμά φρούτα και λαχανικά και λέω ναι και στα σπιτικά σνακ με φαντασία. Ναι πχ στα κέικ μήλου με μέλι αντί για ζάχαρη, γιατί όχι? Το θέμα δεν είναι να μην τρώνε ποτέ βλακείες τα παιδιά, το θέμα είναι να μάθουν να ευχαριστιούνται  ποικιλία γεύσεων και να μην στερούνται τη γλυκιά γεύση στην καθημερινότητα τους χωρίς αυτό να σημαίνει όμως πως θα τρώνε καθημερινά ζάχαρη. Αυτό βέβαια θέλει και κάποιο κόπο γιατί κακά τα ψέματα, ειδικά για μια μαμά που εργάζεται είναι δύσκολο να μαγειρεύει για την οικογένεια και να φτιάχνει και ποικιλόμορφα σπιτικά σνακς. Αξίζει όμως τον κόπο και με σωστή οργάνωση χρόνου όλα γίνονται.

 

Να πω επίσης πως από τότε που ψάχνομαι με τη διατροφή του παιδιού μου, τρώω κι η ίδια πιο υγιεινά κι επιπλέον έχω μάθει να διαβάζω τις ετικέτες των φαγώσιμων και να ξέρω τι πρέπει να αποφεύγουμε.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά , πραγματικά τα απογεύματα λόγω της δουλειάς βλέπω τα παιδιά σε κάθε διάλειμμα τρέχουν στο κοντινότερο φαστ φουντ και επιστρέφουν με μια πίτσα , πεινιρλι ,σουβλάκι στο χέρι για απογευματινό, υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις. Έτσι είπαμε να κάνουμε μια ενημέρωση, και να καθιερώσουμε ομαδικό σπιτικό κολατσιό που θα περνούν από το σπίτι. Γονείς και παιδια είδαν πολύ θετικά αυτή την κίνηση και συμφώνησαν να γίνει! Εύχομαι να ευοδωσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Το θεωρώ λίγο αστείο να λέμε οτι όσοι τρώνε τυρόπιτα/πίτσα/κρουασάν δε νοιάζονται για το σώμα τους κ δεν είναι αθλητικοί..Εγώ πρωταθλητισμό έκανα κ παρ'όλα αυτά έτρωγα τέτοια και όχι γτ οι γονείς μου δε με πρόσεχαν αλλά σαν παιδί το ήθελα όπως κ κάθε παιδί θέλει να τρώει διάφορα..Αν υπάρχει μέτρο και ισορροπημένη διατροφή δε νομίζω ότι πρέπει να τα καταδικάζουμε αυτα τα φαγητά.Θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι σπιτικά κ αρκετά προσεγμένα..

 

Δε διαφωνώ για το περιστασιακό, ούτε πιστεύω ότι υπάρχει λόγος πλήρους αποχής. Απλά βλέπω ότι αν ένας έφηβος είναι σε ομάδα με αγωνιστικές υποχρεώσεις, είναι ένα θέμα που συζητιέται και με τον προπονητή και συχνά υπάρχει και διαιτολγιο (αναλογα με το άθλημα και το επίπεδο φυσικά). Η πάλι εκεί από τα 13-14 και μετά βλέπω κορίτσια και αγόρια να προσπαθούν να κάνουν κοιλιακούς, να περνάν ώρα στο γυμναστήριο κλπ και να τους νοιάζει πολύ το τι τρώνε. Συχνά βέβαια με εντελώς λάθος τρόπο που καταλήγει σε διατροφή με σαλάτα, ρόφημα πρωτεϊνης και μπάρα πρωτεϊνης για επιδόρπιο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Όπως μπορούν να σε κοροϊδέψουν στο σχολείο για το σπιτικό κολατσιό σου μπορούν να σε κοροϊδέψουν και για τα πάντα, αφορμή πάντα μπορεί να υπάρξει.

Aναμφιβολα. Αλλα όσο ισορροπημένος κι αν είσαι, στην εφηβεία περνάς σε άλλη φάση, και πάνω από όλα μετρά το "ιματζ". Ακόμη και στο πιο προσγειωμένο παιδί. Πίστεψε με, και τάπερ με γιοβαρλάκια να έτρωγε το παιδί στο δημοτικό, με σνακ  από το σπίτι θα εμφανιστεί το πολύ 1 στις 10 στο σχολείο στο γυμνάσιο, αφού έχεις γίνει μπλε από την προσπάθεια να το πείσεις, και το πιο πιθανό είναι απλά να το πετάξει στα σκουπίδια μόλις μπει μέσα. Το ίδιο παιδί μπορεί 3-4 χρόνια μετά να μν έχιε θέμα αλλά η εφηβεία και μάλιστα στην αρχή της ειναι ιδιόμορφη περίπτωση, και ο,τι ήξερες για το παιδί και για την κοινη λογική, το ξεχνάς :)

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Aναμφιβολα. Αλλα όσο ισορροπημένος κι αν είσαι, στην εφηβεία περνάς σε άλλη φάση, και πάνω από όλα μετρά το "ιματζ". Ακόμη και στο πιο προσγειωμένο παιδί. Πίστεψε με, και τάπερ με γιοβαρλάκια να έτρωγε το παιδί στο δημοτικό, με σνακ  από το σπίτι θα εμφανιστεί το πολύ 1 στις 10 στο σχολείο στο γυμνάσιο, αφού έχεις γίνει μπλε από την προσπάθεια να το πείσεις, και το πιο πιθανό είναι απλά να το πετάξει στα σκουπίδια μόλις μπει μέσα. Το ίδιο παιδί μπορεί 3-4 χρόνια μετά να μν έχιε θέμα αλλά η εφηβεία και μάλιστα στην αρχή της ειναι ιδιόμορφη περίπτωση, και ο,τι ήξερες για το παιδί και για την κοινη λογική, το ξεχνάς :)

 

Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί ένας έφηβος να αρνείται και ούτε πιστεύω ότι πρέπει να πιεστεί αν αρνείται. Πιστεύω όμως πως δεν χρειάζεται να το προδικάζουμε και άρα να μην το δοκιμάζουμε/προτρέπουμε. 

 

20 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Δεν ξέρω ρε παιδιά , πραγματικά τα απογεύματα λόγω της δουλειάς βλέπω τα παιδιά σε κάθε διάλειμμα τρέχουν στο κοντινότερο φαστ φουντ και επιστρέφουν με μια πίτσα , πεινιρλι ,σουβλάκι στο χέρι για απογευματινό, υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις. Έτσι είπαμε να κάνουμε μια ενημέρωση, και να καθιερώσουμε ομαδικό σπιτικό κολατσιό που θα περνούν από το σπίτι. Γονείς και παιδια είδαν πολύ θετικά αυτή την κίνηση και συμφώνησαν να γίνει! Εύχομαι να ευοδωσει...

 

Αυτή είναι η μαύρη αλήθεια και με λυπεί και εμένα αυτή η εικόνα γιατί πιστεύω δυστυχώς πως αυτό είναι το σύνηθες κι όχι η περιστασιακή παρασπονδία που φυσικά χρειάζεται σε όλους μας. Εύχομαι κι εγώ να ευοδώσει!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δε διαφωνώ για το περιστασιακό, ούτε πιστεύω ότι υπάρχει λόγος πλήρους αποχής. Απλά βλέπω ότι αν ένας έφηβος είναι σε ομάδα με αγωνιστικές υποχρεώσεις, είναι ένα θέμα που συζητιέται και με τον προπονητή και συχνά υπάρχει και διαιτολγιο (αναλογα με το άθλημα και το επίπεδο φυσικά). Η πάλι εκεί από τα 13-14 και μετά βλέπω κορίτσια και αγόρια να προσπαθούν να κάνουν κοιλιακούς, να περνάν ώρα στο γυμναστήριο κλπ και να τους νοιάζει πολύ το τι τρώνε. Συχνά βέβαια με εντελώς λάθος τρόπο που καταλήγει σε διατροφή με σαλάτα, ρόφημα πρωτεϊνης και μπάρα πρωτεϊνης για επιδόρπιο.

Δεν έχω ιδέα από εφήβους κ σίγουρα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα σημερινά παιδιά με το πώς ήμασταν εμείς στο σχολείο γιατί μιλαμε για τελείως διαφορετικές καταστάσεις. Όμως, αν έτσι είναι τα πράγματα σήμερα, υπαρχει αμεση αναγκη επαναπροσδιορισμου των προτύπων από την οικογενεια γιατί είναι απαράδεκτο παιδιά 13 ετών να βάζουν σκοπό της ζωής τους να αποκτήσουν κοιλιακους κ να τρέφονται είτε με ροφήματα πρωτεϊνης είτε στον αντίποδα, με πίτσες κ σουβλάκια κάθε μερα. Πραγματικά εγώ σήμερα βλέπω κρίση στην οικογένεια όπου οι γονείς δουλεύουν μέχρι το βράδυ κ αναγκαστικά δεν μπορούν να ασχοληθούν ούτε με την ανατροφή αλλά ούτε κ με τη διατροφή των παιδιών τους κ γι αυτό συμβαίνουν ολα αυτά τα φαινόμενα (από το bullying μέχρι το fast food). Συν την απεριόριστη κ χωρίς όρια πρόσβαση στο ίντερνετ. Δεν ξερω πού θα πάει η κατάσταση αλλά όλα αρχίζουν από την οικογενεια. 

@ΑΡΓΚ δεν αναφέρομαι προφανώς σε εσένα απλά πήρα αφορμή από το σχόλιο σου.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Δεν έχω ιδέα από εφήβους κ σίγουρα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα σημερινά παιδιά με το πώς ήμασταν εμείς στο σχολείο γιατί μιλαμε για τελείως διαφορετικές καταστάσεις. Όμως, αν έτσι είναι τα πράγματα σήμερα, υπαρχει αμεση αναγκη επαναπροσδιορισμου των προτύπων από την οικογενεια γιατί είναι απαράδεκτο παιδιά 13 ετών να βάζουν σκοπό της ζωής τους να αποκτήσουν κοιλιακους κ να τρέφονται είτε με ροφήματα πρωτεϊνης είτε στον αντίποδα, με πίτσες κ σουβλάκια κάθε μερα. Πραγματικά εγώ σήμερα βλέπω κρίση στην οικογένεια όπου οι γονείς δουλεύουν μέχρι το βράδυ κ αναγκαστικά δεν μπορούν να ασχοληθούν ούτε με την ανατροφή αλλά ούτε κ με τη διατροφή των παιδιών τους κ γι αυτό συμβαίνουν ολα αυτά τα φαινόμενα (από το bullying μέχρι το fast food). Συν την απεριόριστη κ χωρίς όρια πρόσβαση στο ίντερνετ. Δεν ξερω πού θα πάει η κατάσταση αλλά όλα αρχίζουν από την οικογενεια. 

@ΑΡΓΚ δεν αναφέρομαι προφανώς σε εσένα απλά πήρα αφορμή από το σχόλιο σου.

 

Nα διευκρινίσω ότι αναφέρομαι στο κολατσιό και μόνο, το τι τρώει ο καθένας σπίτι του δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι ό,τι και η υπόλοιπη οικογένεια

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lenia16 said:

Δεν έχω ιδέα από εφήβους κ σίγουρα δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα σημερινά παιδιά με το πώς ήμασταν εμείς στο σχολείο γιατί μιλαμε για τελείως διαφορετικές καταστάσεις. Όμως, αν έτσι είναι τα πράγματα σήμερα, υπαρχει αμεση αναγκη επαναπροσδιορισμου των προτύπων από την οικογενεια γιατί είναι απαράδεκτο παιδιά 13 ετών να βάζουν σκοπό της ζωής τους να αποκτήσουν κοιλιακους κ να τρέφονται είτε με ροφήματα πρωτεϊνης είτε στον αντίποδα, με πίτσες κ σουβλάκια κάθε μερα. Πραγματικά εγώ σήμερα βλέπω κρίση στην οικογένεια όπου οι γονείς δουλεύουν μέχρι το βράδυ κ αναγκαστικά δεν μπορούν να ασχοληθούν ούτε με την ανατροφή αλλά ούτε κ με τη διατροφή των παιδιών τους κ γι αυτό συμβαίνουν ολα αυτά τα φαινόμενα (από το bullying μέχρι το fast food). Συν την απεριόριστη κ χωρίς όρια πρόσβαση στο ίντερνετ. Δεν ξερω πού θα πάει η κατάσταση αλλά όλα αρχίζουν από την οικογενεια. 

@ΑΡΓΚ δεν αναφέρομαι προφανώς σε εσένα απλά πήρα αφορμή από το σχόλιο σου.

 

Με συγχωρείτε αλλά είναι λίγο εώς πολύ άκυρος ο παραλληλισμός και λίγο μειωτικός προς τους γονείς που εργάζονται. Έχω γνώση εργαζόμενων γονέων που ξενυχτούν για να ετοιμάσουν το ταπεράκι για τα παιδιά τους για την άλλη μέρα και γονέων που δεν εργάζονται και τρώνε σαβούρες μαζί με τα παιδιά τους. Επίσης το bulling που αναφέρετε επειδή είναι πολύ σοβαρός όρος δεν προκύπτει από πουθενά ότι συνδέεται με παιδιά γονέων που εργάζονται!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , ponemeni είπε:

 

Με συγχωρείτε αλλά είναι λίγο εώς πολύ άκυρος ο παραλληλισμός και λίγο μειωτικός προς τους γονείς που εργάζονται. Έχω γνώση εργαζόμενων γονέων που ξενυχτούν για να ετοιμάσουν το ταπεράκι για τα παιδιά τους για την άλλη μέρα και γονέων που δεν εργάζονται και τρώνε σαβούρες μαζί με τα παιδιά τους. Επίσης το bulling που αναφέρετε επειδή είναι πολύ σοβαρός όρος δεν προκύπτει από πουθενά ότι συνδέεται με παιδιά γονέων που εργάζονται!

 

Με συγχωρείς αν εξελαβες προσβλητικά τα γραφόμενα μου, δεν είχα αυτή τη διάθεση καθώς κ εγώ εργάζομαι κ ο σύζυγος μου όπως κ οι γονείς που μας μεγάλωσαν ήταν εργαζόμενοι. Επίσης, προφανώς υπάρχουν κ γονεις που εργάζονται κ ασχολούνται κ άλλοι που δεν εργάζονται κ τα παιδιά τους βλέπουν όλη μέρα τηλεόραση κ παραγγέλνουν για να φάνε. Και καλώς ή κακώς το bullying κατά πλειοψηφία προκύπτει από παραμελημένα παιδιά, είτε αθελητα ειτε ηθελημένα (αδιαφορία, βαρεμάρα, έλλειψη παιδειας όπως θες πες το) γιατί είναι ένας τρόπος που το παιδί ζητάει την προσοχή σου. Δε σημαίνει ότι το παιδί είναι κακό, είναι απλά ένδειξη ότι κάτι πάει πολύ λάθος στο σπίτι του. Και εννοείται δε σχετίζεται με την εργασία των γονέων αλλα με τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τα παιδιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...