Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιταμίνες Spermot***** και fertilmax


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα τη βοήθειά σας.Η εμβρυολόγος σήμερα μου ανέφερε τις βιταμίνες spermotrend για το σύζυγο και για μένα τις fertilmax.Τις γνωρίζετε?Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα μόνο από την εταιρεία τους για αγορά και είναι και λιγάκι ακριβές.Έχουμε δοκιμάσει αρκετές βιταμίνες,τα profertil και τώρα παίρναμε wellman και pregnacare αντίστοιχα.Μου είπαν ότι οι fertilmax είναι πολύ καλές και έχουν και dhea μέσα και η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε επιπλέον και για τις ovamax για την ποιότητα ωαρίων.Τις έχει πάρει καμία κοπέλα και τις αντίστοιχες για το σύζυγο?

 

Παράθεση

edit admin  ανακοίνωση για το  s p e r m o t r e n d

αρχή κειμένου διαχείρισης ΕΕΕΓ

" με αναζήτηση βρήκαμε ότι κάποτε ξεκίνησε κλινική έρευνα με σπόνσορα την εταιρεία που το κατασκευάζει - η οποία τελείωσε το 2011 χωρίς ποτέ να ανακοινωθούν τα αποτελέσματα

 https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00975117

 Παράλληλα προσπαθήσαμε να βρούμε έρευνες που να μαρτυρούν ότι το prunus africana (αφρικάνικο δαμάσκηνο ή κεράσι) που περιέχεται στο σκέυασμα,  με την περιγραφή ότι "μπορεί να βοηθήσει στην γονιμότητα"  χωρίς επιτυχία - δηλαδή δεν βρέθηκε κάποια έρευνα. 

Στην περίπτωση που υπάρχει νεότερο δεδομένο, ή έγινε κάποια παράλειψη, παρακαλούμε στείλτε μας το ( editor(at)parents.org.gr )  έτσι ώστε να το δημοσιεύσουμε εδώ.  

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ολυ! fertilmax ή fertilimax;  εγώ επαιρνα τις fertilimax της ams. έχει 90+ ευρώ το κουτί είναι 90 μεγαλες κάψουλες! αν δεν καταπινεις μεγάλα χάπια είναι θέμα.. η δόση είναι 2 τη μέρα άρα πάει για 45ημερο απλά εγώ επειδή ήθελα 75 mg dhea τη μέρα και αυτές απέδιδαν στις δύο κάψουλες 25 mg πήρα και το κλασικό dhea το σκέτο και συμπληρωνα. α έχουν και q10 αν δεν κάνω λάθος 200mg ή δόση. για τα σπερμοτρεντ μας τα είχε συστήσει ο ανδρολόγος ανάμεσα σε άλλα προφερτιλ κλπ κλπ αλλά επειδή έκαναν πολύ χαζή διαφήμιση εδώ στο φόρουμ και επειδή τα προφερτιλ ήταν για χρόνια δοκιμασμένα είπαμε να πάμε στα προφερτιλ. φαντάζομαι όμως ότι πέρα από το λάθος πλασαρισμα τους λογικά κάνουν δουλειά. τώρα είδα ότι λες για τα ovamax που είναι της ams επίσης άρα λες τα fertilimax. φαντάζομαι και αυτά καλά θα είναι.

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 7/12/2017 at 7:08 ΜΜ, oly75 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Θα ήθελα τη βοήθειά σας.Η εμβρυολόγος σήμερα μου ανέφερε τις βιταμίνες spermotrend για το σύζυγο και για μένα τις fertilmax.Τις γνωρίζετε?Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα μόνο από την εταιρεία τους για αγορά και είναι και λιγάκι ακριβές.Έχουμε δοκιμάσει αρκετές βιταμίνες,τα profertil και τώρα παίρναμε wellman και pregnacare αντίστοιχα.Μου είπαν ότι οι fertilmax είναι πολύ καλές και έχουν και dhea μέσα και η κοπέλα στο τηλέφωνο μου είπε επιπλέον και για τις ovamax για την ποιότητα ωαρίων.Τις έχει πάρει καμία κοπέλα και τις αντίστοιχες για το σύζυγο?

Καλημέρα! Σκέφτομαι για τις ovamax. O δικός μου εξωσωματικός δεν παραδέχεται βιταμίνες αλλά λέω να τις πάρω!

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2018 at 9:09 AM, maria 1978 said:

Καλημέρα! Σκέφτομαι για τις ovamax. O δικός μου εξωσωματικός δεν παραδέχεται βιταμίνες αλλά λέω να τις πάρω!

Καλησπέρα.Καλά κάνεις και θα τις πάρεις,εγώ τις παίρνω μαζί με τις fertilimax,βέβαια δίνω αρκετά λεφτά γιατί είναι ακριβές,αλλά δε βαριέσαι έχουμε δώσει τόσα πολλά.Πάντως καλό κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, oly75 είπε:

Καλησπέρα.Καλά κάνεις και θα τις πάρεις,εγώ τις παίρνω μαζί με τις fertilimax,βέβαια δίνω αρκετά λεφτά γιατί είναι ακριβές,αλλά δε βαριέσαι έχουμε δώσει τόσα πολλά.Πάντως καλό κάνουν.

Τελικα δεν τις πηρα. Δεν ηξερα την εταιρεια και το αφησα. Εσενα σου τα προτεινε γιατρος? Γιατι εγω τα βρηκα μονη μου στο ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 hours ago, maria 1978 said:

Τελικα δεν τις πηρα. Δεν ηξερα την εταιρεια και το αφησα. Εσενα σου τα προτεινε γιατρος? Γιατι εγω τα βρηκα μονη μου στο ιντερνετ

Έχουμε πάρει πολλών ειδών βιταμίνες και για αλλαγή μας τις πρότεινε η εμβρυολόγος και τις αγοράσαμε.Απλά είναι ακριβές σε σχέση με όλες τις άλλες που είχαμε πάρει,αλλά τί να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , oly75 είπε:

Έχουμε πάρει πολλών ειδών βιταμίνες και για αλλαγή μας τις πρότεινε η εμβρυολόγος και τις αγοράσαμε.Απλά είναι ακριβές σε σχέση με όλες τις άλλες που είχαμε πάρει,αλλά τί να κάνουμε.

Εμενα ο δικος μου γιατρος δεν πιστευει σε τιποτα απ αυτα..εγω ειμαι στην φαση να κανω την τελευταια προσπαθεια με δικα μου και μετα μονο με δανεικο. Εσυ εχεις κανεις πολλες προσπαθειες? Εγω παω τωρα για την τριτη

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria 1978 said:

Εμενα ο δικος μου γιατρος δεν πιστευει σε τιποτα απ αυτα..εγω ειμαι στην φαση να κανω την τελευταια προσπαθεια με δικα μου και μετα μονο με δανεικο. Εσυ εχεις κανεις πολλες προσπαθειες? Εγω παω τωρα για την τριτη

Έχω κάνει 6 προσπάθειες και οι 4 ήταν ολοκληρωμένες.Τώρα είμαι στη μέση της επόμενης,δε ξέρω πλέον πώς να τις μετράω.Εγώ πιστεύω ότι οι βιταμίνες βοηθάνε,εντάξει δε κάνουν και θαύματα,αλλά χρειάζονται.Εμένα τα fertilimax και τα ovamax μου έχουν κάνει καλό,γιατί είχα πρόβλημα με κυστικά ωοθυλάκια και προς το παρόν δε τα έχω.Ακύρωνα πολλούς κύκλους κάθε φορά που ήταν να ξεκινήσω προσπάθεια.Και εμένα με έχουν πρήξει για δανεικά,αλλά δεν υπάρχει περίπτωση.Μην απελπίζεσαι,δε ξέρω βέβαια το ιστορικό σου και την ηλικία σου,αλλά σκέψου το καλά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , oly75 είπε:

Έχω κάνει 6 προσπάθειες και οι 4 ήταν ολοκληρωμένες.Τώρα είμαι στη μέση της επόμενης,δε ξέρω πλέον πώς να τις μετράω.Εγώ πιστεύω ότι οι βιταμίνες βοηθάνε,εντάξει δε κάνουν και θαύματα,αλλά χρειάζονται.Εμένα τα fertilimax και τα ovamax μου έχουν κάνει καλό,γιατί είχα πρόβλημα με κυστικά ωοθυλάκια και προς το παρόν δε τα έχω.Ακύρωνα πολλούς κύκλους κάθε φορά που ήταν να ξεκινήσω προσπάθεια.Και εμένα με έχουν πρήξει για δανεικά,αλλά δεν υπάρχει περίπτωση.Μην απελπίζεσαι,δε ξέρω βέβαια το ιστορικό σου και την ηλικία σου,αλλά σκέψου το καλά.

Το προβλημα μου ειναι ξεκαθαρα κακη ποιοτητα ωαριων. Εχω 3 εγκυμοσυνες με φυσικη συλληψη και στις 3 τα μωρακια αρρωστα . Εκανα 2 εξωσωματικες, μαζεψα 4 εμβρυα και τα εστειλα για προεμφυτευτικο και ειχαν και τα 4 τρισωμιες. Και ολα αυτα πριν τα 40. Στα 40 μπηκα τωρα οπου ειπα να κανω αλλη μια εξωσωματικη ετσι για να μην πω οτι δεν προσπαθησα αρκετα αλλα δεν πιστευω οτι θα εχω τυχη. Εχουμε κανει ολες τις εξετασεις που σχετιζονται με το προβλημα και δεν υπαρχει κατι. Και φυσικα ο γιατρος προτεινει δανεικο μετα απο 7/7 τρισωμιες..πως τα ακους?

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, maria 1978 said:

Το προβλημα μου ειναι ξεκαθαρα κακη ποιοτητα ωαριων. Εχω 3 εγκυμοσυνες με φυσικη συλληψη και στις 3 τα μωρακια αρρωστα . Εκανα 2 εξωσωματικες, μαζεψα 4 εμβρυα και τα εστειλα για προεμφυτευτικο και ειχαν και τα 4 τρισωμιες. Και ολα αυτα πριν τα 40. Στα 40 μπηκα τωρα οπου ειπα να κανω αλλη μια εξωσωματικη ετσι για να μην πω οτι δεν προσπαθησα αρκετα αλλα δεν πιστευω οτι θα εχω τυχη. Εχουμε κανει ολες τις εξετασεις που σχετιζονται με το προβλημα και δεν υπαρχει κατι. Και φυσικα ο γιατρος προτεινει δανεικο μετα απο 7/7 τρισωμιες..πως τα ακους?

Τί να σου πω βρε κορίτσι.Η δική μου η γνώμη είναι να το παλέψεις κι άλλο,δε βρέθηκε ακόμα το υγιές έμβρυο,δεν μπορεί να μην υπάρχει.Βέβαια δε ξέρω τί αντοχές έχεις και οικονομικά,αλλά και ψυχολογικά.Είσαι μικρή ακόμα.Φυσικά εσύ ξέρεις καλύτερα,αλλά εγώ δεν είμαι υπέρ των δανεικών.Έχω φίλες που τα κατάφεραν σε μεγαλύτερη ηλικία,μετά από αρκετές προσπάθειες.Και εγώ δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω ποτέ,αλλά ελπίζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 5/3/2018 at 3:27 ΜΜ, oly75 είπε:

Τί να σου πω βρε κορίτσι.Η δική μου η γνώμη είναι να το παλέψεις κι άλλο,δε βρέθηκε ακόμα το υγιές έμβρυο,δεν μπορεί να μην υπάρχει.Βέβαια δε ξέρω τί αντοχές έχεις και οικονομικά,αλλά και ψυχολογικά.Είσαι μικρή ακόμα.Φυσικά εσύ ξέρεις καλύτερα,αλλά εγώ δεν είμαι υπέρ των δανεικών.Έχω φίλες που τα κατάφεραν σε μεγαλύτερη ηλικία,μετά από αρκετές προσπάθειες.Και εγώ δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω ποτέ,αλλά ελπίζω

Γεια σου Ολυ,ηθελα να σε ρωτησω για τις φερτιλιμαχ και τις οβαμαχ.Εγω παιρνω ηδη εδω και 3-4 εβδομαδες τις φερτιλιμαξ μια μεσημερι μετα φαγητου και μια βραδυ.Αγορασα και τις οβαμαξ.Αυτες πως τις παιρνεις?Και μετα υπαρχει καποια εξεταση που μετραει το ντεα.Και για ποσο διαστημα μπορουμε να τις παιρνουμε.Σε ευχαριστω πολυ.Και εγω ειχα κυστικα ωοθυλακια.Ας ελπισουμε οτι θα βοηθησουν.  

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, nota78 said:

Γεια σου Ολυ,ηθελα να σε ρωτησω για τις φερτιλιμαχ και τις οβαμαχ.Εγω παιρνω ηδη εδω και 3-4 εβδομαδες τις φερτιλιμαξ μια μεσημερι μετα φαγητου και μια βραδυ.Αγορασα και τις οβαμαξ.Αυτες πως τις παιρνεις?Και μετα υπαρχει καποια εξεταση που μετραει το ντεα.Και για ποσο διαστημα μπορουμε να τις παιρνουμε.Σε ευχαριστω πολυ.Και εγω ειχα κυστικα ωοθυλακια.Ας ελπισουμε οτι θα βοηθησουν.  

Καλημέρα κορίτσι.Εγώ παίρνω 3 fertilimax λόγω χαμηλής ΑΜΗ,είναι απαίσιες.Από τις ovamax παίρνω 2,βασικά πρέπει να φας κάτι,αλλά επειδή έχουν μελατονινη μέσα και όποτε τις έπαιρνα νωρίς νυσταζα τόσο πολύ,γι αυτό τις παίρνω πριν κοιμηθώ.Η κοπέλα από την εταιρία μου είπε για ενα χρόνο μπορούμε να τις παίρνουμε.Ναι υπάρχει αιματολογικη εξέταση για την dhea και γράφεται.Και εγώ ελπίζω όταν θα πάω για τον επόμενο κύκλο να μην έχω κυστικο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, oly75 είπε:

Καλημέρα κορίτσι.Εγώ παίρνω 3 fertilimax λόγω χαμηλής ΑΜΗ,είναι απαίσιες.Από τις ovamax παίρνω 2,βασικά πρέπει να φας κάτι,αλλά επειδή έχουν μελατονινη μέσα και όποτε τις έπαιρνα νωρίς νυσταζα τόσο πολύ,γι αυτό τις παίρνω πριν κοιμηθώ.Η κοπέλα από την εταιρία μου είπε για ενα χρόνο μπορούμε να τις παίρνουμε.Ναι υπάρχει αιματολογικη εξέταση για την dhea και γράφεται.Και εγώ ελπίζω όταν θα πάω για τον επόμενο κύκλο να μην έχω κυστικο.

Καλημερα Ολυ,και εμενα η ΑΜΗ μου ειναι 0,80.Και φυσικα θα συμφωνησω ειναι απαισιοτατες,αλλα τι να κανουμε.Σχεδον πνιγομαι για να τις παρω,αλλα ο σκοπος αγγιαζει τα μεσα.Θα ακολουθησω την γνωμη σου για τις οβαμαξ και θα ενημερωσω και τον γιατρο μου.Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Ευχομαι ολα καλα να πανε και να μην εχεις κυστικο.Εμενα συνηθως ηταν ενας καλος και ενας κυκλος με κυστικο.Φιλια 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα  κορίτσια μου . Ξεκινάω και εγω αυτο το ταξίδι της εξωσωματικής και θα ήθελα να ρωτήσω αν καμία πήρε inofert και fertilimax. Μου ειπε ο γιατρός μου να τα παίρνω μεχρι την ωοληψια η οποία πρώτα ο θεός θα γινει σε κανένα 3 μηνο. Επίσης τα φάρμακα διαφέρουν σε κάθε περίπτωση ; Εχω μια γνωστή που δεν πέρασε επιτροπή και απλά πλήρωσε 300 ευρω για το gonal . Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 23/9/2018 at 3:06 ΜΜ, papaki38 είπε:

Καλησπέρα  κορίτσια μου . Ξεκινάω και εγω αυτο το ταξίδι της εξωσωματικής και θα ήθελα να ρωτήσω αν καμία πήρε inofert και fertilimax. Μου ειπε ο γιατρός μου να τα παίρνω μεχρι την ωοληψια η οποία πρώτα ο θεός θα γινει σε κανένα 3 μηνο. Επίσης τα φάρμακα διαφέρουν σε κάθε περίπτωση ; Εχω μια γνωστή που δεν πέρασε επιτροπή και απλά πλήρωσε 300 ευρω για το gonal . Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Παπακι38 να σου ευχηθω καλη επιτυχια!!!Εγω επαιρνα φερτιλιμαξ και οβαμαξ μεχρι και την ωοληψια.Τα οβαμαξ μου εφερναν υπνο,οποτε αυτο το ενα το επερνα το βραδυ.Σιγουρα τα φαρμακα διαφερουν σε καθε περιπτωση.Εγω πηρα δυο γκοναλ,ομως λιγοτερο...,γιατι δεν περασα επιτροπη.Οτι χρειαστεις με ρωτας.Και να θυμασαι μετρα και η καλη ψυχολογια!Φιλακια πολλα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλες. 

Κι εγώ παίρνω εδώ και  μερικούς μήνες fertili max λόγω χαμηλής ΑΜΗ και υψηλής FSH. Έχει καμιά κοπέλα παρόμοια εμπειρία; Τελικά κατάφερε να μείνει έγκυος; 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
On 28/3/2018 at 9:00 ΠΜ, oly75 είπε:

Καλημέρα κορίτσι.Εγώ παίρνω 3 fertilimax λόγω χαμηλής ΑΜΗ,είναι απαίσιες.Από τις ovamax παίρνω 2,βασικά πρέπει να φας κάτι,αλλά επειδή έχουν μελατονινη μέσα και όποτε τις έπαιρνα νωρίς νυσταζα τόσο πολύ,γι αυτό τις παίρνω πριν κοιμηθώ.Η κοπέλα από την εταιρία μου είπε για ενα χρόνο μπορούμε να τις παίρνουμε.Ναι υπάρχει αιματολογικη εξέταση για την dhea και γράφεται.Και εγώ ελπίζω όταν θα πάω για τον επόμενο κύκλο να μην έχω κυστικο.

Καλησπέρα, αν κι έχει περάσει πολύς καιρός από το ποστ σου, ήθελα να σε ρωτήσω αν σε βοήθησαν οι Fertilimax καθώς ξεκίνησα κι εγώ να παίρνω έπειτα από έρευνα στο ίντερνετ, λόγω χαμηλής αμη και υψηλής fsh κι επειδή διάβασα ότι πολλές κοπέλες με σοβαρότερα προβλήματα έμειναν έγκυες με δικά τους Ωαρια μετά από τη λήψη των συγκεκριμένων βιταμινών. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...