Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημερα και καλως σας βρηκα.Ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε καποιοο φορουμ γιατι ενιωσα την αναγκη να μιλησω με καποιον αλλιως νιωθω οτι μαλλον θα παθω κατι....Περαν φυσικα του οτι βρισκω ιδιαιτερως ενδιαφερον το συγκεκριμενο site -και συγχαρητηρια- και το εχω επισκεφτει παρα πολλες φορες.Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι γενναω 9/12/2017.,,σημερα μπηκα στον 8ο μηνα, αλλα ακομα δεν εχω προετοιμασει ουτε το δωματιο ,ουτε τα πραγματα του μωρου καθως προεκυψαν πολλα θεματα τους περασμενους μηνες τα οποια ναι μεν δεν ειναι σημαντικοτερα της γεννησης του παιδιου μου,αλλα ηταν βιοποριστικης σημασιας,με αποτελεσμα να παραμελησω ολα τα αλλα.Βρηκα δουλεια μολις εμεινα εγκυος και επειδη εχω αναγκη τα χρηματα την κρατησα με αποτελεσμα να ασχολουμαι πολυ με αυτην,αλλα τωρα εφτασα σε σημειο να εχω πανικοβληθει.........Νομιζω οτι με το ζορι θα προλαβω.Πολλα ειναι τα θεματα που πρεπει να τακτοποιησω,αλλα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν καποια μανουλα εφτασε στον 8ο μηνα για να προετοιμαστει και αν θα τα καταφερω.....Συγγνωμη αν ακουγομαι μελλοδραματικη αλλα ειλικρινα δεν μπορω ουτε καν να κοιμηθω απο την αγωνια μου και κοντα μου δεν εχω κανεναν περα απο τον συντροφο μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κουκλα μου μην αγχωνεσαι εχεις χρονο! Εγω στο πρωτο παιδι ειχα γραψει σε μια λιστα τι χρειαζομαι και σιγα σιγα τα ετοιμασα. Σου φαινονται βουνο, αλλα αν το κανεις ετσι δεν θα εχεις αγχος, γιατι θα ξερεις τι πρεπει να κανεις. Σου ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις ευκολη γεννα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κρεβατι ούτε κούνια ούτε καλαθούνα, πάρε κάτι από όλα αυτά μέσα στις επόμενες μέρες, αν είναι δυνατόν και αύριο, όπως και μερικά σεντονάκια, κουβέρτες αγκαλιάς και φανελάκια και φορμάκια. Αν δεν έχεις καμία δυνατότητα να πας, παράγγειλε Online, εχεις πολλές επιλογές ευτυχώς από καταστήματα.

Επίσης ένα πακέτο πολύ μεγάλες σερβιετες για εσένα, και 2-3 νυχτικές ή μπυτζάμες πολύ άνετες.

Αν σκοπέυεις να θηλάσεις, αυτά φτάνουν, αλλιώς και έναν αποστειρωτή μπουκαλιών και τουλάχιστον μία εξάδα μπουκάλια.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο εντελώς απαραίτητο, όλα τα άλλα τα παίρνεις και μετά, πέρα από πάνες, που απλά τις αγοράζει κάποιος όσο είσαι στο νοσοκομείο, όπως και γάλα σκόη αν δε θηλάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα προλαβαίνεις...εγω και στις 2 εγκυμοσύνες τα ετοιμασα όλα τους 2 τελευταίους μηνες.Κανε λιστα με το τι χρειαζεσαι και μια χαρα θα τα κανεις όλα.Εγω περα από καροτσι και καθισμα αυτοκινητου που τα αγοράσαμε από ιντερνετ...τα υπολοιπα...τα περισσοτερα τουλάχιστον πηγα εν ασαββατο πρωι και τα αγορασα όλα με τη μια και τελος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι έχεις χρόνο!!!Για το μωρό θα χρειαστείς 4-5 φορμακια,πάνες,μωρομαντιλα,κουβέρτα,πετσέτες και μιας και θα γεννηθεί χειμώνα να έχεις κ κάποιο ολόσωμο.Τώρα εσύ θα χρειαστείς σερβιέτες,νυχτικο (2 σίγουρα),πετσέτες,εσώρουχα -σουτιέν,ρούχα εξόδου (κάτι άνετο),είδη προσωπικης υγιεινής.Αν έχω ξεχάσει κάτι με συμπληρώνετε..Όλα μα όλα μπορείς να τα βρεις στο ίντερνετ..έχει ακόμα διαφημίσεις με έτοιμες βαλίτσες μαιευτηρίου αν πιεζεσαι τόσο πολυ.Επίσης μπορείς να δεις jumbo ή h&m που έχει βρεφικά αλλά και ρούχα εγκυμοσύνης πυτζάμες κλπ (υπενθυμίζω online shop).Επίσης αρκετά βασικό είναι το πώς θα μεταφέρεις το μωρό σπίτι.Μπορείς να δεις για ενα καρότσι 3in1 με κάθισμα αυτοκινητου και καλαθουνα (επίσης online) ενα απόγευμα δουλειά είναι όλα μαζί..Μη σε πιάνει πανικός δε χρειάζεται..Αν κάτι ξεχάσεις μπορεί κάποιος δικός σου να πάει να το αγοράσει.Απλά μην το καθυστερήσεις πολυ γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να συμβεί..

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dnikopl said:

Καλημερα και καλως σας βρηκα.Ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε καποιοο φορουμ γιατι ενιωσα την αναγκη να μιλησω με καποιον αλλιως νιωθω οτι μαλλον θα παθω κατι....Περαν φυσικα του οτι βρισκω ιδιαιτερως ενδιαφερον το συγκεκριμενο site -και συγχαρητηρια- και το εχω επισκεφτει παρα πολλες φορες.Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι γενναω 9/12/2017.,,σημερα μπηκα στον 8ο μηνα, αλλα ακομα δεν εχω προετοιμασει ουτε το δωματιο ,ουτε τα πραγματα του μωρου καθως προεκυψαν πολλα θεματα τους περασμενους μηνες τα οποια ναι μεν δεν ειναι σημαντικοτερα της γεννησης του παιδιου μου,αλλα ηταν βιοποριστικης σημασιας,με αποτελεσμα να παραμελησω ολα τα αλλα.Βρηκα δουλεια μολις εμεινα εγκυος και επειδη εχω αναγκη τα χρηματα την κρατησα με αποτελεσμα να ασχολουμαι πολυ με αυτην,αλλα τωρα εφτασα σε σημειο να εχω πανικοβληθει.........Νομιζω οτι με το ζορι θα προλαβω.Πολλα ειναι τα θεματα που πρεπει να τακτοποιησω,αλλα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν καποια μανουλα εφτασε στον 8ο μηνα για να προετοιμαστει και αν θα τα καταφερω.....Συγγνωμη αν ακουγομαι μελλοδραματικη αλλα ειλικρινα δεν μπορω ουτε καν να κοιμηθω απο την αγωνια μου και κοντα μου δεν εχω κανεναν περα απο τον συντροφο μου...

 

Καλέ μην αγχώνεσαι, μια χαρά προλαβαίνεις! εγώ στον πρώτο μου το γιο πήγα σε ένα από τα μεγάλα, δεν νομίζω ότι μπορώ να γράψω όνομα για να μην θεωρηθεί διαφήσιμη και τα πήρα όλα με την μία :) από ρουχαλάκια, σελτεδάκια, κουβερτούλες, φανελάκια, μπανιερίτσα, ζυγαριές, μέχρι και κουδουνίστρες :) τα έπιπλα  (κούνια, αλλαξιέρα κλπ) ήταν δώρο των πεθερικών μου οπότε τα είχαν κανονίσε αυτοί! πήγαινε σε ένα από τα μεγάλα και θα τα πάρεις όλα, μην αγχώνεσαι! Με το καλό το μωράκι σου, κοπέλα μου!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπροστά σου 2 μήνες ακριβώς. Φυσικά και προλαβαίνεις... Αν είναι μόνο θέμα χρόνου, πήγαινε σε ένα μεγάλο πολυκατάστημα βρεφικών ειδών και ψώνισε από εκεί ό,τι χρειάζεσαι. Υπόθεση ενός απογεύματος είναι. Δεν χρειάζεται να κάνεις έρευνα αγοράς σε 50 καταστήματα...

Αν είναι και οικονομικό θέμα, βάλε προτεραιότητες... Ό,τι είναι απαραίτητο για τον πρώτο καιρό και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Προλαβαίνεις άνετα και χωρίς άγχος!!!

Τα κορίτσια ανέφεραν τα βασικά, απλά στο θέμα φορμάκια και ολόσωμα θα πω λίγα παραπάνω, γιατί λερώνονται λίγο εύκολα τα νεογέννητα. Εφ' όσον γεννάς χειμώνα, θα πω οπωσδήποτε φορμάκια με ποδαράκι. 

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχε στο νου σου ότι το νουμερο 0..τα μικροσκοπικα...για τ ανεογεννητα ...φοριούνται για ελαχιστο καιρο.μεγαλωνουν αμεσως δυστυχως.μη παρεις πολλα 0.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην πάρεις κανένα 0, αυτό το νούμερο είναι συνήθως για τα προωράκια, μία φίλη μου γέννησε τον Αυγουστο την μικρούλα της και γεννήθηκε 1900... να πάρεις 0-3 μηνών!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα προωράκια μικροσκοπικά, η δική μου που δεν ήταν πρόωρη αλλά μικροκαμωμένη φόρεσε το 0 (έως 50cm, όχι το 0-3) για ένα μήνα. Τα 0-3 της ήταν τεράστια, χανόταν εκεί μέσα το μωρό, δε μπορούσαμε να το πιάσουμε, μπέρδευε τα χεράκια της μέσα στα μανίκια. Ότι και να πάρεις, πάρε καμια 10 θα έλεγα, θα είναι χειμώνας, δε θα στεγνώνουν εύκολα, αν δεν έχεις και βοήθεια για πλυντήρια, σιδερώματα, καλύτερα να έχεις περισσότερα παρά να τρέχεις.

Μην αγχώνεσαι, μια χαρά προλαβαίνεις. Εμένα με βόλεψε πολύ το e-shopping, ειδικά στα ρουχάκια, τελευταία στιγμή τα πήρα όλα. Η άποψή μου είναι επένδυσε καλύτερα σε ένα καλό κάθισμα αυτοκινήτου και ένα μάρσιπο και θα έχεις χρόνο μετά να δεις τι θα σε βολέψει. Αφού γεννάς χειμώνα, δεν είναι ότι θα τρελάθείς και στις βόλτες από την αρχή, με το μάρσιπο δε θα φοβάσαι και μη σου κρυώσει. Μια απλή καλαθούνα πάρε (και αυτό αν δεν κάνεις co-bedding), σεντονάκια, κουβερτούλες και σελτεδάκια. Αν δεν έχεις συγκεκριμένη προτίμηση, σε καλλυντικά (αφρόλουτρα, κρέμες κλπ) θα  σε γεμίσουν από το μαιευτήριο κιόλας, ακόμα και πάνες, αγοράζεις μετά τα πρώτα.

Μπανιέρα πήρα μετά την εβδομάδα, έτσι και αλλιώς τοπικά το πλένεις στην αρχή, δεν μπορείς να το μουλιάσεις χα χα (λόγω του αφαλού). Αλλαξιέρα έπιπλο δεν πήρα ποτέ, την άλλαζα στο κρεβάτι μας. Πήρα μόνο μαξιλάρι αλλαξιέρας και το έβαλα πάνω στο πλυντήριο, για ευκολία. Μωρομάντηλα δεν χρησιμοποίησα ποτέ, πάντα έπλενα το μωρό στο άλλαγμα, τα πολλά τα έπαιρνα με βαμβάκι. Νυχτικιές εγκυμοσύνης δεν πήρα, μου έκαναν τα δικά μου (ήταν φαρδιά). Σερβιέτες λοχείας ναι, χρειάστηκα, πήρα αυτές που είναι για ακράτεια και βολεύτηκα. Σουτιέν θηλασμού δεν πήρα από την αρχή, πήρα αργότερα, τελικά δε με βόλεψε. Είτε δε φορούσα, είτε είχα τα κανονικά μου. Γενικά, δεν ακολούθησα ποτέ λίστες και τέτοια, βλέποντας και κάνοντας. 

Χαλάρωσε και κοιμήσου, οι αυπνίες είναι για μετά :-)

Link to comment
Share on other sites

Να μην αγχώνεσαι καθολου.. Εγω που ειμαι υποτίθεται οργανωτικός άνθρωπος τα περισσότερα πράγματα που πραγματικά χρειάστηκα τα πηρα στην πορεία,  μετα τη γέννα. Εντάξει τα 5 βασικα οπως ειπώθηκε κ πριν καλο είναι να τα εχεις,  καπου να κοιμαται το μωρο,  σεντόνια φορμάκια κλπ.  Αλλα κ έχοντας το παιδί μετα θα βλεπεις πως συνεχεια ολο και κατι θα χρειάζεσαι πίστεψε με. Στην πράξη βλέπεις τι σου ταιριάζει σε σενα κ στο παιδι. Απόλαυσε την περιοδο της εγκυμοσύνης σου όσο μπορεις κ ολα θα γίνουν,  με το καλο! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...