Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχω συχνά κρίσεις πανικού αλλά θα ήθελα πολύνα γίνω μανούλα!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και μέλλουσες μανούλες! Αν και η δουλειά μου έχει να κάνει με υπολογιστές και έχω γραφτεί σε αρκετά forum είναι η πρώτη φορά που κάποιο με γεμίζει τόσο, γιατί ελπίζω να μοιραστούμε ίδια όνειρα, φόβους καια αγωνίες!

:P

Το πρόβλημα μου είναι ότι τα τελευταία χρόνια (περίπου 5) υποφέρω από κρίσεις πανικού. Αν και δοκίμασα τα πάντα κατάληξα να το παλεύω χωρίς φαρμακευτική αγωγή. Μου έχει γίνει πλέον τρόπος ζωής. Σύντομα όμως σκοπεύουμε να αρραβωνιαστούμε με τον σύντροφο μου και να προσπαθήσουμε να κάνουμε ένα παιδάκι που τόσο πολύ θέλουμε και οι δύο αλλά φοβάμαι αν θα τα καταφέρω.

Αν τελικά μείνω έγκυος τι θα γίνει σε μία κρίση πανικού; Ανησυχώ πάρα πολύ. Είχε ποτέ κάποια κοπέλα το ίδιο πρόβλημα με εμένα; Τα κάφερε να φέρει στον κόσμο ένα αγγελούδι;

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια για το ενδιαφέρον σας και το χρόνο σας.

Τα συμπτώματα που έχω είναι έντονη δύσπνοια,ταχυπαλμία,ζάλη κτλ

Αλλά κυρίως ένα γενικότερο φόβο ειδικά όταν είμαι μόνη μου. Και φοβάμαι τι θα γίνει αν μείνω έγκυος και με πιάσει μία τέτοια κρίση άγχους.

Όσο για το αν το έχω συζητήσει με το γυναικολόγο μου η απάντηση είναι ΝΑΙ και η απάντηση του είναι να αποφεύγω να πάρω οποιοδήποτε αγχωλητικό γιατί είμαι νέα και αρκετά δυνατή και πιστεύει που θα το καταφέρω να το παλέψω. Αλλά εγώ θα ήθελα να γνωρίζω αν κάποια κοπέλα έχει περάσει κάτι παρόμοιο με εμένα και αν τελικά τα κατάφερε να φέρει στον κόσμο ένα μωράκι.

.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ειδες τι ειπε ο γιατρος και συμφωνω απολυτα :P Εννοώ ότι οντως θα εχεις αλλον αερα εκεινο το διαστημα και νομιζω οτι η προτεραιότητα σου θα ειναι να ειναι καλα το παιδι και ισως ετσι βαλεις και στην ακρη το δικο σου προβλημα και το ξεπερασεις. Επισης, να τον ρωτουσες αν του ειχε τυχει καμια τετοια περιπτωση και τι εκανε!Με τις εμπειριες τους και με τον κοσμο που βλεπουν σιγουρα ξερουν κατι παραπανω. Η αληθεια οτι δεν εχω ακουσει τετοια περιπτωση για να σου πω αλλα επισης πιστευω οτι δεν θα επρεπε να ειναι για σενα ανασταλτικος παραγοντας εφόσον ειναι κατι που το θελεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια για το ενδιαφέρον σας και το χρόνο σας.

Τα συμπτώματα που έχω είναι έντονη δύσπνοια,ταχυπαλμία,ζάλη κτλ

Αλλά κυρίως ένα γενικότερο φόβο ειδικά όταν είμαι μόνη μου. Και φοβάμαι τι θα γίνει αν μείνω έγκυος και με πιάσει μία τέτοια κρίση άγχους.

Όσο για το αν το έχω συζητήσει με το γυναικολόγο μου η απάντηση είναι ΝΑΙ και η απάντηση του είναι να αποφεύγω να πάρω οποιοδήποτε αγχωλητικό γιατί είμαι νέα και αρκετά δυνατή και πιστεύει που θα το καταφέρω να το παλέψω. Αλλά εγώ θα ήθελα να γνωρίζω αν κάποια κοπέλα έχει περάσει κάτι παρόμοιο με εμένα και αν τελικά τα κατάφερε να φέρει στον κόσμο ένα μωράκι.

 

Μαράκι_Φ καλημέρα. Δεν έχω μωράκι, αλλά υπέφερα στο παρελθόν από κρίσεις πανικού-τελευταία πολύ λιγότερο.

 

Δεν έχω πάρει κάποια φαρμακευιτκή αγωγή συστηματικά. Κ γω πιστεύω ότι είσαι νέα και δυνατή κ μπορείς να το παλέψεις.

 

Παλαιότερα η κατάστασή μου ήταν τραγική-είχα αγοραφοβία κ κλειστοφοβία, δεν μπορούσα να μπω σε μέσα μαζικής μεταφοράς, να μείνω μόνη μου σε άγνωστο μέρος, να..., να..., να....

 

Την παραμικρή ενόχληση στο σώμα μου την αντιλαμβανόμουν ως alarm ότι κάτι κακό συμβαίνει με αποτέλεσμα να παθαίνω αυτά που προανέφερες.

 

Τι σου λέω τώρα...Έλα παππού να σου δείξω το σπίτι σου :lol::lol::lol:

 

Κάποια στιγμή και αφού το αντιμετώπιζα για χρόνια, είπα στον εαυτό μου ότι η ζωή είναι ωραία κ μικρή και καλό θα ήταν να μην την σπαταλώ με αυτό τον τρόπο.Σε αυτό συντέλεσε και ένα δυνατό "χαστούκι" που έφαγα, οπότε κ αναθεώρησα την στάση μου απέναντι στη ζωή κ τα πράγματα γενικώς.

 

Φάρμακα υπάρχουν, αν δεν μπορείς να το ελέγξεις μόνη σου. Μην μπεις όμως σε αυτό το τριπάκι από μόνη σου. Κάποιοι απευθύνονται σε ψυχολόγο. Εγώ ζήτησα και είχα στήριξη από τον άντρα μου, ο γιατρός μου είχε δώσει και κάποια αγωγή για τις ταχυπαλμίες όποτε ένιωθα κάτι τέτοιο, αλλά και μόνο η ιδέα ότι έχω το...χαπάκι μαζί μου, με βοηθούσε και το ξεπερνούσα!

 

Από αυτό καταλαβαίνεις τι παιχνίδια παίζει το μυαλό μερικές φορές κ πόσο έντονα επηρεάζει το σώμα, ώστε να το κάνει να βιώνει καταστάσεις που θεωρούνται συμπτώματα για ορισμένες παθήσεις.

 

Αν νιώθεις ότι πρέπει να ζητήσεις επαγγελματική βοήθεια, μην διστάσεις να το κάνεις. Πιστεύω όμως ότι και αγωγή να σου συστήσουν, θα είναι περισσότερο η "ιδέα" σου και η αυθυποβολή πως σε βοηθά, και λιγότερο τα φάρμακα καθεαυτό.

 

Είναι σημαντικό επίσης να αποκλεισθούν κάποιες παθήσεις που έχουν παρόμοια συμπτωματολογία, ώστε να διευκρινισθεί ότι αντιμετωπίζεις πράγματι διαταραχές πανικού. Επίσης προσπάθησε να περιορίσεις το άγχος σου.

 

Γνώμη μου είναι-και το λέω κ στον εαυτό μου-ότι οι άνθρωποι που βιώνουν κρίσεις πανικού, είναι πολύ δυνατοί, αφού με το μυαλό τους μπαίνουν σε ααυτή την κατάσταση και την υφίστανται-άρα έχουν και το κουράγιο να το ξεπεράσουν.

 

Μην νιώθεις άσχημα για αυτό που σου συμβαίνει. Μπορείς να δεις κ στο google σχετικά άρθρα, πληκτρολογώντας "ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ" και κάνοντας αναζήτηση.Όπως σου είπα κ πιο πάνω όμως, είναι πολύ σημαντικό να αποκλείσεις τον παθολογικό παράγοντα, ίσως κ με κάποιες εξετάσεις.

 

Μπορείς να το ξεπεράσεις, αρκεί να το...ξεχάσεις!!!Έτσι θα σε ξεχάσει και αυτό. Να αντιστρέψεις όλη αυτή την ενέργεια που σε φέρνει σε αυτή την κατάσταση από αρνητική σε θετική. Να είσαι αισιόδοξη και χαρούμενη (κ εγώ για το ίδιο προσπαθώ, δεν είσαι μόνη :wink: )

 

Και ναι, θα τα καταφέρεις να φέρεις σε πέρας την μελλοντική εγκυμοσύνη.Και επειδή θα έχεις περάσει και αυτό στη ζωή σου θα είσαι μια πολύ-πολύ δυνατή μαμά!!!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως από τότε που μπορώ να θυμηθώ τον εαυτό μου το μόνο που επιθυμούσα τόσο είναι ένα μωράκι. Και εγώ αυτό πιστεύω πως αν ο θεούλης τελικά μας χαρίσει ένα αγγελούδι φαντάζομαι πως θα ηρεμίσω γιατί πέρασα κάποια άσχημα συμβάντα κατά καιρούς και με κούρασαν για αυτό και από ότι μου είπε ο γιατρός ο οργανισμός μου ξέσπασε με αυτόν τον τρόπο.

Μακάρι να ακούσω την καρδούλα του και θα κάνω τα πάντα για να παραμερίσω τους φόβους μου!

.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο για να σε βοηθήσει. Μπορεί να σου πει κάτι που να μην το έχεις σκεφτει καθόλου. Έτσι κι αλλιώς αυτός σίγουρα θα έχει αντιμετωπίσει και άλλες περιπτώσεις σαν τις δικές σου και σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Η γνώμη μου είναι ότι σίγουρα θα το ξεπεράσεις αλλά ο γιατρός απλά θα σου δείξει τον τρόπο.Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να το προσπαθήσεις πριν μείνεις έγκυος γιατί όσο να ναι κατα την διάρκεια τις εγκυμοσύνης το άγχος γίνεται περισσότερο και μπορεί ίσως να επιδεινωθει η καταστασή σου.Το σίγουρο είναι ότι με κατάλληλη βοήθεια θα το ξεπεράσεις. Εδώ άλλοι ξεπερνάνε πολύ σοβαρότερα προβλήματα. Πρέπει να ρωτήσεις εξειδικευμένα άτομα πριν προχωρήσεις σε μια εγκυμοσύνη.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΑΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΣΥΧΝΑ ΠΥΚΝΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΠΑΘΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΕΧΑΝ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΓΙΑΤΙ....ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ!

ΜΟΥ ΠΑΤΗΣΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΩΡΑΙΟΤΑΤΗ ΗΡΕΜΗΣΤΙΚΗ ΕΝΕΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΗΛΘΑ

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου Elin πραγματικά δεν έχω μιλήσει ξανά με κάποια άλλη κοπέλα που να έχει περάσει έστω και μία φορά κρίση πανικού. Ένοιωθα πως είμαι η μόνη και τώρα με έκανες και δάκρυσα γιατί όσο διάβαζα αυτά που μου έγραφες νόμιζα πως τα έγραφα εγώ. Πραγματικά μου έδωσες πολύ δύναμη και κουράγιο γιατί δε πίστευα πως υπάρχει άνθρωπος που να βιώνει τα ίδια με αυτά που βιώνω εγώ! Ότι έγραψες με αντιπροσωπεύει πλήρως και με έκανες πολύ ευτυχισμένη που εσύ τα κατάφερες μου έδωσες πολύ δύναμη να είσαι πάντα καλά!

 

Stiliani μου έχω επισκευθεί μία ψυχολόγο η οποία μετά από κάποιες συνεδρίες μου συνέστησε απλά να κάνω κάποιες ανακατάξεις στη ζωή μου και να σταματήσω κάθε φαρμακευτική αγωγή γιατί κατά τη γνώμη της δεν την χρειαζόμουν.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ELKARAK μου αυτό ακριβώς το έχω περάσει περίπου 4 φορές πλέον το παλεύω μόνη μου χωρίς φαρμακευτική αγωγή και γιατρό. Αλλά φοβάμαι αν θα τα κατάφερνα και σε μία εγκυμοσύνη τόσο καλά.

.png
Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, μια πολυ καλη μου φιλη έχει κρισεις πανικού κατα διαστηματα το παλευει χωρίς φαρμακα αλλά υπάρχουν και περίοδοι που παιρνει φαρμακευτική αγώγη έχει 2 παιδιά και στις δύο εγκυμοσύνες δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ( είχε κόψει τα χάπια ).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ MSM2 μου, είναι πραγματικά πολύ όμορφο αυτό που μου συμβαίνει σήμερα. Όλες σας με συμβουλεύετε και με στηρίζετε πάρα πολύ! Να είσαι καλά! Σε ευχαριστώ και πάλι!

.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρακι καλημερα!!!!! Σε καταλαβαινω απολυτα ειμαι και εγω παθουσα,πριν μεινω εγκυος ειχα και εγω κρισεις πανικου,πολλες ομως οχι αστεια, πηγα σε ψυχολογο και καπως με βοηθησε και ξαφνικα μενω εγκυος ( δεν το ειχαμε προγγραματισει ) Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ειχα καποιες κρισεις στο πρωτο τριμηνο ειδικα,οσο ομως περνουσε ο καιρος τοσο και λιγοστευαν το μυαλο μου ηταν αλλου στο μωρο, στη γεννα κτλ.Τωρα πια που εχω γεννησει δεν εχω τιποτα!!!! εχω να παθω κριση πανικου εδω και 6 μηνες!!!! Μου αλλαξε τοσο πολυ τη ζωη μου το μωρακι μου...Κανε ενα μωρακι και θα τα ξεχασεις ολα να εισαι σιγουρη γιαυτο.Οτι θελεις να με ρωτησεις ειμαι εδω να σου απαντησω!!! :D:D

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΑΚΙ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ!!ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ.ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΕΣ ΟΙ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΙΟ ΗΠΙΕΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΒΑΘΙΕΣ ΕΙΣΠΝΟΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΕΤΣΙ ΑΡΓΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 10.ΔΕ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙ ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:ΣΤΗΝ ΑΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ!ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολύ χάρηκα που είδα το θέμα γιατί ετοιμαζόμουν να το ανοίξω εγώ....

Όχι 4 ούτε 14 φορές το έχω περάσει αυτό, αλλά πριν 3 χρόνια ξεκίνησε τελείως ξαφνικά κα κάθε μα κάθε μέρα επί 3 μήνες είχα κρίσεις πανικού. Πολύ άσχημες, πηγα στο Ιατρικό κέντρο 5-6 φορές, στο Metropolitan άλλες τόσες, έκανα 2 φουλ τσεκάπ μέχρι να βεβαιωθώ ότι δεν έχω τίποτα παθολογικό. υπέφερα, δε μπορούσα να ζήσω, να βγω απτο σπίτι, παραλίγο να απολυθώ...

Τότε αναζήτησα τη βοήθεια ψυχίατρου, ακολούθησα αγωγή με αντικαταθληπτικά και ηρεμιστικά για 3 μήνες και συνήλθα. Μετά συνέχισα με ψυχολόγο για 1,5 χρόνο και τα βρήκα με τον εαυτό μου, βρήκα τις αιτίες.

Μετά το τέλος της φαρμακευτικής αγωγής, που ήταν απαραίτητη για να σταθώ στα πόδια μου, συνέχισα με Ανθοϊάματα του Bach, τα οποία είναι ομοιοπαθητικά, απολύτως ακίνδυνα και αποτελεσματικά.

Τώρα, έχω συνέλθει τελείως, καμιά φορά, πολύ σπάνια, νιώθω ότι μία κρίση έρχεται, αλλά έμαθα να το παλεύω μόνη μου, 99% δε παθαίνω τίποτα, 1% νιώθω άσχημα για λίγη ώρα...

Και από αυτό το μήνα προσπαθώ για παιδάκι...ο γιατρός μου είναι σίγουρος ότι θα γίνει η 1η προτεραιότητα στη ζωή μου και όλα θα μπουν σε σειρά μέσα μου, έτσι λέω και γω...Οι κρίσεις πανικού είναι πισω, ε και αν κάποια φορά συμβεί, δε πειράζει, έχω πάντα μαζί το Rescue Remedy και δε παθαίνω τίποτα. Ούτε καν το παίρνω!! Γιάυτό ΞΕΚΙΝΑ ΚΑΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΦΟΥ ΟΜΩς ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ, ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΔΙΚΟΥ. ΦΙΛΙΑ. :lol:

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πια που εχω γεννησει δεν εχω τιποτα!!!! εχω να παθω κριση πανικου εδω και 6 μηνες!!!! Μου αλλαξε τοσο πολυ τη ζωη μου το μωρακι μου...Κανε ενα μωρακι και θα τα ξεχασεις ολα να εισαι σιγουρη γιαυτο.Οτι θελεις να με ρωτησεις ειμαι εδω να σου απαντησω!!! :D:D

 

Συμφωνώ με την Κριστιάννα. Πιστεύω πως το μωρό θα σου προσφέρει ίαση αφού θα πάψεις να ασχολείσαι μόνο με τον εαυτό σου -μην με παρεξηγείς που στο λέω- και θα έχεις νέες προτεραιότητες και σκέψεις. Άλλωστε μια ψυχολόγος μου είχε πει πως η τέλεια ψυχική υγεία ανήκει στον Θεό...

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ μέσα από την καρδιά μου! Να σας έχει καλά ο θεούλης όλες σας, τα παιδάκια σας και όλη σας την οικογένεια.

 

yls μου σε καταλαβαίνω πραγματικά τι εννοείς όσο εγωιστικό και αν ακούγεται όντως ασχολούμαι αρκετά με το ευατό μου και αυτό θέλω να πιστεύω και εγώ πως αυτή η ψυχούλα θα μου αλλάξει τη ζωή!

 

honey μου σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά και να είσαι πάντα τόσο δυνατή. Να μας ενημερώσεις σε παρακαλώ όταν με το καλό έρθει το μωράκι σου θα χαρώ πολύ! Μπορείς σε παρακαλώ να με ενημερώσεις από που μπορώ να προμηθευτώ τα Ανθοϊάματα του Bach;

Πιστεύεις ότι βοηθάνε; Δεν έχω ακούσει καν ξανά για κάτι τέτοιο. Μπορείς να τα λαμβάνεις κατά την κύηση; Θεωρούνται ασφαλή!

 

ELKARAK μου κάθε συμβουλή είναι πραγματικά πολύτιμη για εμένα, να'σαι καλά!

.png
Link to comment
Share on other sites

Μαράκι γεια σου και από εμένα! Έχω να σου πω εγώ μια εμπειρία που έχω από μία θεία μου. Βέβαια δεν αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα με σένα.....αλλά εγώ θα στο πω. Λοιπόν η θεία μου είχε κατάθλιψη, είχε νοσηλευτεί κιόλας, τελικά έκανε 2 παιδιά (τώρα είναι μεγάλα έχουν κάνει και οικογένεια) κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης σταμάτησε τα φάρμακα και όλα πήγαν καλά. Αργότερα που έφτιαξαν και οι συνθήκες στην οικογένεια τους έγινε καλά και κατάφερε να τα μεγαλώσει μια χαρά και τώρα μαγαλώνει και τα εγγόνια της.

Οπότε καταλαβαίνεις ότι μια χαρά θα τα καταφέρεις, να το παλέψεις και να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα!

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Kristianna μου, σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις πως κατάφερνες και ξεπέρναγες τις κρίσεις κατά την κύηση;

Ο γιατρός τι σου είχε πει οι κρίσεις αυτές είχαν επιπτώσεις στο έμβρυο;

 

liana03 μου, γεια και σε ευχαριστώ, μακάρι να συμβεί το όδιο και σε εμένα εγώ πάντως θα κάνω τα πάντα για ένα υγιέστατο μικρούλι!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρακι γεια σου,οχι οι κρισεις δεν βλαπτουν το μωρο,απλα πρεπει να εισαι σε θεση να μην σε ριχνουν ψυχολογικα γιατι αυτο επηρεαζει το μωρο.Γενικα απο οταν εμεινα εγκυος οι κρισεις πανικου ηταν ποιο λιγες και πιο υπιες.Οταν λοιπον ειχα μια αμεσως σκεφτομουν το μωρακι μου εβγαζα το μυαλο μου απο εκει και σιγα σιγα μου περνουσε.Μην νομιζεις πολλες φορες φοβομουν και τρελαινομουν οταν με επιαναν αλλα τελικα το αντιμετωπιζα και σιγα σιγα οσο περνουσε ο καιρος μειωνοντουσαν.Πιστεψε οτι απο τι στιγμη που θα μεινεις εγκυος αλλαζουν ολα οι σκεψεις σου,οι προτεραιοτητες σου τα παντα και το προβλημα σου θα φυγει σιγα σιγα απο μονο του ειμαι το ζωντανο παραδειγμα :D:D:D ελπιζω να σε βοηθησα!!!

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ανθοϊάματα τα βρίσκεις σε φαρμακεία με ομοιοπαθητικά προϊόντα, είναι απόλυτα κατάλληλα για εγκυμοσύνη, τα δίνουν και σε παιδιά ακόμα. Απλά πρέπει βρεις το κατάλληλο για σένα, υπάρχει φυλλάδιο στα φαρμακεία αλλά νομίζω καλύτερα να σου πει ο ψυχολόγος ή ένας ομοιοπαθητικός ποιο να προτιμήσεις.

Εγώ θα σου πρότεινα βάσει εμπειρίας για κρίσεις πανικού να πάρεις το Rescue Remedy ή το Rock Rose και το Star of Bethleem. Έίναι το πιο απλό που μπορείς να κάνεις....επιμένω πάντως ότι πρέπει να ψάξεις καλά μέσα σου πρώτα και πολλές φορές αυτό γίνεται μόνο με βοήθεια...

Καλή δύναμη και τα καλύτερα έρχονται!!!!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

μαρακι καλησπερα,ολοι εδω γνωριζουν πως υπεφερα απο κρισεις πανικου εδω και 5 χρονια σχεδον.εχω δοκιμασει τα παντα ψυχοθεραπεια,φαρμακευτικη αγωγη και μπορω να πω πως με βοηθησαν αρκετα ομως δεν μπορουσα να σκεφτω πως η ζωη μου θα εξαρτιοταν απο φαρμακα και ετσι αποφασισα να βοηθησω εγω τον εαυτο μου μιας και η πρωτη προτεραιοτητα μου ηταν να αποκτησω το θαυμα μου τον 15 μηνων σημερα γιο μου .η αληθεια ειναι πως δεν ηταν ευκολο πως ακομα και σημερα περναω τις κρισουλες μου ανεπαισθητα βεβαια πλεον..τωρα εχω τον γιο μου και δεν εχω χρονο για φοβους και σκιες στην ζωη μου..να μην φοβασαι τιποτα ολα θα πανε καλα αρκει να το θελεις,στο χερι σου ειναι και θα ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ..οτι χρειαστεις ειμαι εδω...καλη συνεχεια..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας κουκλίτσες μου και καλή εβδομάδα να έχουμε!

Θα δοκιμάσω τις συμβουλές σας και πραγματικά είμαι πολύ χαρούμενη που με στηρίζετε όλες τόσο πολύ, είναι πολύ σημαντικό αυτό για εμένα. Kristianna μου ευτυχώς έχω καταφέρει να μη με ρίχνουν καθόλου ψυχολογικά οι κρίσεις αυτές απλώς είναι το πρόβλημα τη στιγμή που με πιάνουν (οι φόβοι καταλαβαίνεις). Κατά τα άλλα το παλεύω! Θα δοκιμάσω και τα ανθοϊάματα που μου πρότεινες honey και μακάρι να πάνε όλα καλά.

Σας ευχαριστώ όλες για τη θετική ενέργεια που μου περνάτε να είσαστε πάντα καλά!

.png
Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω μηνήματα από το μέλος "honey" , προτείνονται κάποια σκευάσματα-έστω κ ομοιοπαθητικά.

 

Χωρίς να έχω κάτι προσωπικό με το εν λόγω μέλος και έχοντας έρθει αντιμέτωπη με τις κρίσεις πανικού επί σειρά ετών, πιστεύω πως είναι ό,τι χειρότερο να προτείνεται φαρμακευτική αντιμετώπιση-έστω κ ομοιπαθητική-σε άτομα τα οποία είναι συναισθηματικά ευάλωτα και τα οποία προσπαθούν απεγνωσμένα να ξορκίσουν αυτό το κακό όνειρο-μιλώ από προσωπική εμπειρία.

 

Στην καλύτερη περίπτωση ο παθών θα αρκεστεί στο να τα κουβαλάει μαζί του, στη χειρότερη θα εξαρτηθεί από την όποια αγωγή.

 

Όπως και να έχει, πιστεύω πως ο καθ'ύλην αρμόδιος να προτείνει συγκεκριμένη αγωγή, είναι ο γιατρός, έπειτα από αίτημα του ενδιαφερόμενου.

 

Θα μπορούσε να εξαχθεί επίσης το συμπέρασμα ότι η δημοσιοποίηση φαρμάκων εξυπηρετεί λόγους εμπορικούς και διαφημιστικούς.

 

Για όλα τα παραπάνω και κυρίως για λόγους προσωπικής ευασθησίας πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να προτείνονται φάρμακα (ειδικά με bold) για νόσους οι οποίες είναι ψυχικές σε μεγάλο βάθμό, ή εξ'ολοκλήρου-ή τουλάχιστον να υπάρχει κάποια άλλη διατύπωση από τα μέλη που μπορεί καλοπροαίρετα να θέλουν να βοηθήσουν.

 

Τονίζω ότι δεν έχω κάποιο συμφέρον σχετικά με τα όσα λέω, απλώς "I've been there".

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...