Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννα στους εφημερεύοντες Παπαγεωργίου ή Ιπποκρατείου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Είμαι στο 6ο μήνα κύησης και σκέφτομαι να γεννήσω με τους εφημερεύοντες γιατρούς είτε στο Παπαγεωργίου είτε στο Ιπποκράτειο,  σε όποιο τύχει να εφημερευει. Έχει καμιά σας αυτή την εμπειρία? Παίρνω κάποιο ρίσκο να μη με φροντίσουν καλά με το να μην δώσω φακελάκι ωστε να έχω τον γιατρό μου? Έχω ακούσει ότι οι αμοιβές κυμαίνονται γύρω στα 1000€ και είμαι ιδεολογικά αντίθετη με αυτά, επίσης δεν μου περισσεύουν  αυτά τα χρήματα!!! Ωστόσο ακούω σχόλια από γνωστές που ΟΛΕΣ γεννάνε στις κλινικές οτι είναι υπερβολικά θαρραλέα η απόφασή μου, λες και θα γεννήσω σε χωράφι!!! Αχ,πείτε καμιά γνώμη! Αν είναι να κινδυνευουμε εγώ και το μωρό θα τα διαθέσω τα χρήματα.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξερω μόνο για Αθήνα, αλλά όχι, φυσικά και δεν κινδυνεύεις. Μπορεί να μην έχεις καποιες ανέσεις, αλλά γιατρός θα σε ξεγεννήσει και καισαρική να χρειαστεί, υπάρχει επιμελητής ο,τι ώρα κι αν είναι στα μεγάλα νοσοκομεία.

Link to comment
Share on other sites

  Δεν υπάρχει περίπτωση οι μαίες ή ο γυναικολόγος που εφημερεύει να σε αφήσει να διατρέξεις οποιονδήποτε κίνδυνο. Φρόντισε μόνο να κρατάς τις εξετάσεις σου και να τους ενημερώσεις αν έχεις οποιοδήποτε ιατρικό θέμα. Έχω πολλούς γνωστούς που γέννησαν έτσι και δεν έχουν κανένα παράπονο. Η γυναίκα μου γέννησε σε δημόσιο κατόπιν απόφασης μας αλλά ο γιατρός που την παρακολουθούσε (πηγαίναμε σε απογευματινό ιατρείο) μας έκανε εισαγωγή ανεξάρτητα που δεν εφημέρευε και ήταν και αυτός εκεί αλλά κατά τ' άλλα οι μαίες είχαν αναλάβει την όλη διαδικασία μέχρι το τέλος σχεδόν. Να πω ότι θέλαμε φυσιολογικό τοκετό και ήταν και ένας λόγος που είχαμε επιλέξει τον συγκεκριμένο γιατρό, δεν ξέρω σε ποιόν μπορεί να πέσεις.

  Είχα πιάσει κουβέντα λοιπόν με μια γιατρό που εφημέρευε που μου έλεγε για κάποιες γυναίκες που τις αποκαλούσε πεφταστέρια ή κάπως έτσι, ήταν συνήθως ξένες και ερχόταν την μέρα του τοκετού χωρίς να τις έχει ξαναδεί κανένας γιατρός, χωρίς να έχουν κάνει καμία εξέταση κλπ. και εννοείται ότι οι γιατροί έκαναν το καλύτερο που μπορούσαν και γι' αυτές. Νομίζω ότι το θέμα με το να σε ξεγεννάει ο γιατρός που σε έβλεπε και υποτίθεται ξέρει καλύτερα την περίπτωση σου είναι τεχνητά κατασκευασμένο για να εξασφαλίζει τα "φακελάκια" των γιατρών, όπως τεχνητά κατασκευασμένη είναι και η ανάγκη για τις περισσότερες καισαρικές που σκοπό έχει να εξασφαλίζει τον "προγραμματισμό" των γυναικολόγων.

Link to comment
Share on other sites

Κανεναν απολυτως κινδυνο. Πως σου ηρθε αυτό?? επειδη εμεινα κιολας και στα δυο νοσοκομεια ως εγκυμονουσα τα ασθενοφόρα 5-5 ερχοντουσαν από ολες τις μεγαλες κλινικες.Το μοναδικο μειονέκτημα ειναι ότι δεν αφηνουν τον αντρα σου μεσα στις ωδινες. Αυτό μου που ειχε πει και ο γυναικολόγος μου όταν του ζητησα τη γνωμη του για το που να γεννησω.  Το κυριοτερο πλεονέκτημα που μου τονισε   είναι ότι αν κατι δεν παει καλα, πλακωνουν 10 γυναικολογοι και 10 νεογνολογοι από πανω σου.

 

Με το καλο!!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι. Και εγώ στην εφημερία γέννησα γιατί είμαι της ίδιας άποψης με σένα, αρνούμαι να δώσω φακελάκι για οτιδήποτε. Πληρώνω χρόνια την ασφάλειά μου οπότε δικαιούμαι δωρεάν περίθαλψη. Μου έλεγαν και μένα κάτι τέτοια κουλά ότι μήπως είναι επικίνδυνα κτλ. Κανένας γιατρός όμως δεν θα σε αφήσει να πάθεις κάτι. Αντιθέτως, στην εφημερία στο δημόσιο θα έχεις και μια στρατιά ειδικευόμενους πάνω από το κεφάλι σου που έχουν όρεξη να μάθουν και να προσφέρουν. Αν μάλιστα γεννήσεις φυσιολογικά, το γιατρό ελάχιστα θα τον χρειαστείς. Θα σε βοηθήσουν οι μαίες.

Μόνο ρώτα πρώτα πια είναι η πολιτική κάθε νοσοκομείου. Μήπως είναι καλύτερο να σε έχουν δει πριν γεννήσεις, να έχουν το φάκελό σου κτλ. Πχ εμένα στο Έλενα με παρακολουθούσαν στα εξωτερικά ιατρεία και είχαν το φάκελό μου με όλες τις εξετάσεις.  Οπότε όλα έγιναν ψιλοαυτόματα. Επίσης στο τέλος πήγαινα μέρα παρα μέρα στα επείγονται και με έβλεπαν (με υπέρηχο και NST) και μια από αυτές τις μέρες με έβαλαν για καισαρική γιατί το παιδί δεν κουνιόταν. Οπότε πρέπει κάποιος προς το τέλος να σε παρακολουθεί συχνά (ιδιώτης ή εκεί στο νοσοκομείο αν γίνεται). Νομίζω ότι αν επιλέξεις να σε παρακολουθούν σε κάποιο νοσοκομείο, μπορείς να γεννήσεις εκεί ανεξαρτήτως εφημερίας. Πάντως στο Έλενα έτσι ήταν (εκτός και αν εφημερεύει συνέχεια, δεν θυμάμαι). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες και όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Για τον χρόνο που αφιερώσατε και τα καθησυχαστικά λόγια. Έχω ήδη ανοίξει καρτέλα και στα δυο νοσοκομεία και έχω σκοπό να παρακολουθήσω και τα μαθήματα που κάνουν για να γνωρίσω τον χώρο και τις μαίες. Αυτά που μου είπατε επιβεβαίωσαν όσα σκεφτόμουν και ξανανιώθω πιο σίγουρη. Είναι η πρώτη μου φορά και το άγχος εναλλάσεται με την ψυχραιμία. Ευχαριστώ για την στήριξη .Εύχομαι υγεία και το καλύτερο για όλους σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες!  και εγώ είμαι στον 4 μήνα κύησης και δεν θέλω να διαθέσω τα 2500€ που μου είπε ο γιατρός μαζί με την κλινική... έχει κάποια γιατρο στη Θεσσαλονίκη που να ξεγενναει σε δημόσιο νοσοκομείο;

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2017 at 8:11 ΜΜ, kuidlen είπε:

Σας ευχαριστώ όλες και όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Για τον χρόνο που αφιερώσατε και τα καθησυχαστικά λόγια. Έχω ήδη ανοίξει καρτέλα και στα δυο νοσοκομεία και έχω σκοπό να παρακολουθήσω και τα μαθήματα που κάνουν για να γνωρίσω τον χώρο και τις μαίες. Αυτά που μου είπατε επιβεβαίωσαν όσα σκεφτόμουν και ξανανιώθω πιο σίγουρη. Είναι η πρώτη μου φορά και το άγχος εναλλάσεται με την ψυχραιμία. Ευχαριστώ για την στήριξη .Εύχομαι υγεία και το καλύτερο για όλους σας!!

Πριν απο ενα χρονο ειχα περασει 8 ολοκληρεσ μερεσ στο ιπποκρατειο τησ θεσσαλονικησ κ νοσηλευτηκα α μαλιστα τισ μισεσ νερεσ στη β κλινικη κ τισ μισεσ στη γ.ειναι μεγαλη ιστορια για το πωσ εγινε αυτο, εγω ημουν εκει λογω Εξωμήτριου!κ θα σου πω πωσ εχω αριστεσ εντυπωσεισ!!!ολο το νοσηλευτικο προσωπικο κ οι γιατροι κ οι διευθυντεσ ηταν υπεροχοι!!καναν οτι καλυτρερο για μενα! Δεν θα χα κανενα δισταγμο να γεννησω εκει!!!ελπιζω να μην εχουν αλλαξει τα πραγματα.κ δεν εδωσα ποτε φακελακι!

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2017 at 8:11 ΜΜ, kuidlen είπε:

Σας ευχαριστώ όλες και όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Για τον χρόνο που αφιερώσατε και τα καθησυχαστικά λόγια. Έχω ήδη ανοίξει καρτέλα και στα δυο νοσοκομεία και έχω σκοπό να παρακολουθήσω και τα μαθήματα που κάνουν για να γνωρίσω τον χώρο και τις μαίες. Αυτά που μου είπατε επιβεβαίωσαν όσα σκεφτόμουν και ξανανιώθω πιο σίγουρη. Είναι η πρώτη μου φορά και το άγχος εναλλάσεται με την ψυχραιμία. Ευχαριστώ για την στήριξη .Εύχομαι υγεία και το καλύτερο για όλους σας!!

Καλησπέρα! Και εγώ έχω στο νου μου να γεννήσω Θεσσαλονίκη στο εφημερεύον και με παρακολουθεί γιατρός στο Παπαγεωργίου. Να σε ρωτήσω, δηλαδή σε παρακολουθούν δύο γιατροί στα εξωτερικά ιατρεία , ένας σε κάθε νοσοκομείο? Στο Ιπποκράτειο που έχει 3 κλινικές πως λειτουργεί το θέμα με την καρτέλα σου και τα εξωτερικά ιατρεία? Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου !! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

On 12/7/2017 at 4:25 ΜΜ, Tonaki2 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!  και εγώ είμαι στον 4 μήνα κύησης και δεν θέλω να διαθέσω τα 2500€ που μου είπε ο γιατρός μαζί με την κλινική... έχει κάποια γιατρο στη Θεσσαλονίκη που να ξεγενναει σε δημόσιο νοσοκομείο;

Δεν γνωρίζω καμιά/κανέναν! Αν ξέρουν οι φίλες μας εδω.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, είμαι στον 4ο μήνα εγκυμοσύνης και Θα ήθελα να γέννησω κι εγω σε δημόσιο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.. Το πρόβλημα είναι ότι δε βρίσκω γιατρό να με αναλαβει.. Μόλις λέω ότι θέλω να γέννησω σε δημόσιο μου λένε ότι δεν αναλαμβάνουν.. Μονο ιδιωτικά.. Οπότε έχω μείνει ξεκρεμαστη.. Έχω ήδη μια καισαρικη και λογικά παω και πάλι για επέμβαση. Στο Παπαγεωργίου προσπάθησα να ανοίξω καρτέλα αλλά όταν πήρα τηλ για ραντεβού μου είπαν ότι μέχρι την 8η εβδομάδα κλείνουν. Ήμουν στην 9η...την πάτησα δηλαδή..Αναρωτιέμαι, τώρα  τι μπορώ να κάνω; στο ιπποκράτειο θα δεχτούν να μου ανοίξουν φάκελο η και για εκει είναι αργά; επίσης, αν όντως γέννησω με καισαρική, αν πάω σε εφημερεύον νοσοκομείο, θα μου αρνηθούν;;; 

Link to comment
Share on other sites

Για τα συγκεκριμενα νοσοκομεία δεν γνωρίζω. Σε δημόσιο δεν υπάρχει περίπτωση να σου αρνηθούν καισαρικη εφοσον εχεις κάνει καισαρική. Καταρχάς όμως εξετάσεις εχεις κάνει κάπου;  Στα εξωτερικά ιατρεία εχεις πάει; Οι καθηγητές ιατροί επειδή μπορούν και διατηρούν ιατρείο ξεγενανε και σε δημόσια. Ολα τα δημόσια έχουν κάποιο ιατρό που αναλαμβάνει έναντι μικρης αμοιβης. Άσε τι λένε στα τηλ. 

 

Επισης σε πιο τηλ πήρες; Στο 1535 δοκίμασες; 

 

Παντως δεν έπρεπε να περιμένεις τόσο για να ασχοληθείς. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ήδη παω σε δύο γιατρούς. Μόλις χθες με ενημέρωσε ο γιατρός ότι δε θα με αναλάβει... Ημουν βέβαιη ότι δε θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα.. Και έτσι δεν  είχα προνοησει.. Εννοείται έχω και ει όλες τις εξετάσεις, αυχενικη κτλ. Έχω κλείσει και ραντεβού για Νοέμβριο και Δεκέμβριο στο ιπποκράτειο, στα εξωτερικά ιατρεία. Αυτό αραγε σημαίνει αυτόματα ότι θα μου ανοίξουν φάκελο εκεί; Πιστεύεις δηλαδή ότι θα μου πουν κι αυτοί για καισαρική λόγω προηγουμενης; γιατι νομίζω πλέον δεν είναι απαραίτητο.. 

 

Απλα τις εξετάσεις δεν τις έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο. Αφου μέχρι τώρα με παρακολουθουσαν ιδιώτες ιατροί που όμως δουλεύουν και σε ιπποκράτειο και παπαγεωργιου. Δεν αναλαμβάνουν όμως.. 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη νόμιζα ότι τώρα ψάχνεις γιατρό. Εφοσον εχεις κάνει τις εξετάσεις όλα καλά. Εφοσον εχεις κάνει καισαρική θα σου κάνουν καισαρικη. Νομίζω πας με προγραμματισμένη. Ναι θα σου ανοίξουν φάκελο. Εγώ γέννησα σε δημόσιο και μου άνοιξαν φάκελο την μέρα που πήγα για προεγχειρητικό έλεγχο και έδωσα όλες τις εξετάσεις. 

Νοέμβριο έχουμε σε 2 εβδομάδες , όταν θα πας στα εξωτερικά ιατρεία ρωτά αν κάποιος αναλαμβάνει. Μαλλον ετυχες στην περίπτωση να τρώει κόλλημα γιατρός που δουλεύει και σε δημόσιο και να θέλει σώνει και καλά να πας σε ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλλον δ ηταν καλες περιπτωσεις οι γιατροι που πηγες κ σε σπρωχνουν στο ιδιωτικο

σε δημοσιο δ κανουν φυσιολογικο μετα απο καισαρικη οποτε θα πας προγραμματισμενα

ρωτα τωρα που θα πας νοεμβριο στο ιπποκρατειο,λογικα θα σε βλεπουν καθε μηνα κ θα σου προγραμματισουν την καισαρικη

λογικα αφου πας προγραμματισμενα δ χρειαζεται να πας κ στο παπαγεωργιου

αν χρειαστει κτ εκτακτως εχεις μαζι σου εξετασεις κ τους λες αν υπαρχει κτ που πρεπει να ξερουν

(επαρχια πιυ μενω δ υπηρχε προβλημα αν πηγαινες μονο στο τριτο τριμηνο,δεχοντουσαν.οχι οτι δ μπορουσες να πας κ τελευταια στιγμη)

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2018 at 9:09 ΠΜ, efounia είπε:

Καλησπέρα, είμαι στον 4ο μήνα εγκυμοσύνης και Θα ήθελα να γέννησω κι εγω σε δημόσιο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.. Το πρόβλημα είναι ότι δε βρίσκω γιατρό να με αναλαβει.. Μόλις λέω ότι θέλω να γέννησω σε δημόσιο μου λένε ότι δεν αναλαμβάνουν.. Μονο ιδιωτικά.. Οπότε έχω μείνει ξεκρεμαστη.. Έχω ήδη μια καισαρικη και λογικά παω και πάλι για επέμβαση. Στο Παπαγεωργίου προσπάθησα να ανοίξω καρτέλα αλλά όταν πήρα τηλ για ραντεβού μου είπαν ότι μέχρι την 8η εβδομάδα κλείνουν. Ήμουν στην 9η...την πάτησα δηλαδή..Αναρωτιέμαι, τώρα  τι μπορώ να κάνω; στο ιπποκράτειο θα δεχτούν να μου ανοίξουν φάκελο η και για εκει είναι αργά; επίσης, αν όντως γέννησω με καισαρική, αν πάω σε εφημερεύον νοσοκομείο, θα μου αρνηθούν;;; 

 

Θα βρεις ενα γιατρό σε δημόσιο εξαρχής. Πήγαινε στο νοσοκομείο που θες, και είτε ζήτησε να σου εξηγήσουν τη διαδικασία για να σε παρακολουθούν στα πρωινά ιατρεία, ή επέλεξε ένα γιατρό στα απογευματινά, ανάλογα τις οικονομικές σου δυνατότητες. Φυσικά  και δεν θα το αφήσεις τελευταία στιγμή, να πας σε ένα γιατρό που δε σε γνωρίζει σαν επείγον περιστατικό! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Σε λίγες μέρες έχω το ραντεβού στο ιπποκράτειο. Οπότε φαντάζομαι επί τόπου θα μου ανοίξουν και φάκελο. Στο Παπαγεωργίου ξέρω ότι είναι αργά και δε με δέχονται για να ανοίξω εκεί φάκελο. Οπότε όταν πάω στο Ιπποκράτειο θα ρωτησω τα σχετικά. Ελπίζω να μη μείνω πάλι ξεκρεμαστη.. Και να βρω εκεί ένα γιατρό ώστε να μπω όταν έρθει η ώρα να γεννησω με καισαρική πρόγραμματισμενα. Αν ισχύει αυτό που λέτε ότι θα κάνω αναγκαστικά καισαρική. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας :-D

Είμαι 7 μηνών έγκυος και μένω Θεσσαλονίκη. Λόγω οικονομικών αποφάσισα να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, Παπαγεωργίου ή Ιπποκράτειο δηλαδή.

Θα εκτιμούσα συμβουλές για την κατάσταση στα νοσοκομεία αυτά και με τι θα πρέπει να είμαι εφοδιασμένη όταν έρθει η ώρα.

Προς το παρόν όλα είναι καλά,οπότε μάλλον ο τοκετός θα είναι φυσιολογικός.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :wub:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εγώ γέννησα τον ιούλιο στο παπαγεωργιου και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη.πολύ καθαρό νοσοκομείο και πολύ καλό προσωπικό.αν γεννησεις εκει δεν θα χρειαστείς τίποτα παρά μόνο τα προσωπικά σου ήδη και τα ρούχα εξόδου του μωρού,όλα τα άλλα σου τα παρεχουν (ρούχα μωρού,μπιμπερό,πάνες...)με το καλό το μωρακι σου

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά!

 Σκέφτομαι και εγώ να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο και μάλιστα στο Παπαγεωργίου και ήθελα να ρωτήσω για τα δωμάτια, xnoudaki ή και όποια άλλη κοπέλα γέννησε εκεί, σε τι δωμάτιο είσασταν και πόσες μέρες μείνατε μέσα; Στο θηλασμό σας βοήθησαν;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 7/1/2019 at 9:16 ΜΜ, vassiliki_9 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά!

 Σκέφτομαι και εγώ να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο και μάλιστα στο Παπαγεωργίου και ήθελα να ρωτήσω για τα δωμάτια, xnoudaki ή και όποια άλλη κοπέλα γέννησε εκεί, σε τι δωμάτιο είσασταν και πόσες μέρες μείνατε μέσα; Στο θηλασμό σας βοήθησαν;

 

Τελικά Vassiliki_9 γέννησες σε νοσοκομείο;Και αν ναι,σε ποιο;

Καλησπέρα σε όλες.Διανυω την 29η εβδομάδα της κύησής μου και θα ήθελα να με ενημερώσει όποια κοπέλα γνωρίζει κάποιες πληροφορίες για το Ιπποκράτειο νοσοκομείο.(Συνθήκες υγιεινής, εάν στο επισκεπτήριο παίρνουν το μωρό σε άλλο χώρο, εάν πρέπει να έχω μαζί μου ρουχαλακια και πάνες για το μωρό,το προσωπικό πως είναι)

 

Επεξεργάστηκαν by Amarilis81

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολες σκεφτομαι να γεννησω στο παπαηεωργιου με καισαρικη μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει ν κανω,εχω μπει στον 7ο και με παρακολουθει ιδιωτης  γιατρος,πρεπει ν παω απλα επισκεψη στο παπαγεωργιου στ εξωτερικα και να πω στον γιατρο που θα με εξετασει θελω να γεννησω εδω??πως γινεται??διαφωτιστε με !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλή χρονιά σε ολους! Τώρα διαβαζω τις περισσοτερες απαντησεις καθως ειχα μια δυσκολια συνδεσης στο φορουμ. Σκεφτηκα να καταθεσω την εμπειρια μου τελικα αν κ περασαν δυο χρονια για οποια θελησει στο μελλον να με ρωτησει σχετικα. Το μετανιωσα πολυ πικρα που γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο χωρις δικο μου γιατρο. Ο εφημερευων ηρθε για πολυ λιγο τις πολυ κρισιμες στιγμες και ζω ακομη. Με αφησε στην ειδικευομενη που εκανε πολλους λαθος χειρισμους κ με αφησε με κουσουρια. Ταλαιπωρηθηκα απιστευτα, υπηρξαν επιπλοκες, εγιναν λαθη που δεν επανορθωνονται. Μεγαλο ρισκο! Η πιο λαθος αποφαση της ζωης μου! Ημουν ατυχη μαλλον και με τις επιπλοκες κ με τον εφημερευων που μου ετυχε κι ακομη περισσοτετο με την ειδικευομενη που με διελυσε. Ψυχολογικα εκανα 1 χρονο να το ξεπερασω, υπεστην ιατρικη βια κ ειχα μετατραυματικο στρες  .Σε λιγες εβδομαδες γενναω το 2ο σε κλινικη κ με γιατρο φυσικα δικο μου με αμοιβη. Ειναι αλλο να πιστευεις οτι δικαιουσαι περιθαλψη σε δημοσιο νοσοκομειο χωρις να πληρωσεις κ αλλο να πιστευεις οτι θα το εχεις. Η φιλοσοφια μου για τις αμοιβες των γιατρων σε δημοσια νοσοκομεια αποδειχτηκε τραγικα αφελης. Αλλο η ιδεολογια, αλλο η πραγματικοτητα. Εχεις ενα σωμα, μια ζωη. Μακαρι να ειχα πληρωσει γιατρο εξαρχης. Από τις απαντησεις καταλαβαινω οτι μπορει η εμπειρια μου να αποτελει εξαιρεση αλλα πιστευω οτι οφειλω να την καταθεσω. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2020 at 10:38 ΠΜ, kuidlen είπε:

Καλή χρονιά σε ολους! Τώρα διαβαζω τις περισσοτερες απαντησεις καθως ειχα μια δυσκολια συνδεσης στο φορουμ. Σκεφτηκα να καταθεσω την εμπειρια μου τελικα αν κ περασαν δυο χρονια για οποια θελησει στο μελλον να με ρωτησει σχετικα. Το μετανιωσα πολυ πικρα που γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο χωρις δικο μου γιατρο. Ο εφημερευων ηρθε για πολυ λιγο τις πολυ κρισιμες στιγμες και ζω ακομη. Με αφησε στην ειδικευομενη που εκανε πολλους λαθος χειρισμους κ με αφησε με κουσουρια. Ταλαιπωρηθηκα απιστευτα, υπηρξαν επιπλοκες, εγιναν λαθη που δεν επανορθωνονται. Μεγαλο ρισκο! Η πιο λαθος αποφαση της ζωης μου! Ημουν ατυχη μαλλον και με τις επιπλοκες κ με τον εφημερευων που μου ετυχε κι ακομη περισσοτετο με την ειδικευομενη που με διελυσε. Ψυχολογικα εκανα 1 χρονο να το ξεπερασω, υπεστην ιατρικη βια κ ειχα μετατραυματικο στρες  .Σε λιγες εβδομαδες γενναω το 2ο σε κλινικη κ με γιατρο φυσικα δικο μου με αμοιβη. Ειναι αλλο να πιστευεις οτι δικαιουσαι περιθαλψη σε δημοσιο νοσοκομειο χωρις να πληρωσεις κ αλλο να πιστευεις οτι θα το εχεις. Η φιλοσοφια μου για τις αμοιβες των γιατρων σε δημοσια νοσοκομεια αποδειχτηκε τραγικα αφελης. Αλλο η ιδεολογια, αλλο η πραγματικοτητα. Εχεις ενα σωμα, μια ζωη. Μακαρι να ειχα πληρωσει γιατρο εξαρχης. Από τις απαντησεις καταλαβαινω οτι μπορει η εμπειρια μου να αποτελει εξαιρεση αλλα πιστευω οτι οφειλω να την καταθεσω. 

Δυστυχωσ γινονται κ αυτα..

Ευχομαι με το καλο το μωρακι σου....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...