Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατακερματισμος DNA σπέρματος


Recommended Posts

On 9/20/2019 at 6:25 PM, sisi2019 said:

Γεια σου kikiriki!

Λοιπόν απο τα 3 που γονιμοποιηθηκαν,προχωρησαν τα 2.Τα βαλαμε καταψυξη ως 3ης ημερας.Ειμαι σε αναομη ε/τ,στον προηγουμενο κυκλο δεν μπορούσα  να την κανω,λογω υψηλής προγεστερόνης. 

Στα κιλα μου ειμαι σταθερη κ τρωω εκτος απο τα αβοκαντο και τα αυγα.Ωστόσο οπως ειδες ειχα πολλα ανωριμα ωαρια,δυστυχως εχω πολυκυστικές.Εσυ σε τι φαση εισαι;

καλημερα sisi πως πηγες κοριτσι μου ολα καλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου κιριρικι!Ειμαι ακομα σε αναμονη ε/τ,στον προηγουμενο κυκλο δεν εκανα καλη ωορρηξια και τωρα μου εδωσε τις ενεσεις αβερκαπ.εσυ σε τι φαση εισαι;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπερα.

 

Κατάρχην να πω καλή επιτυχία σε όλες σας! Και εμείς προσπαθούμε εδώ και αρκετό καιρό με πολύ άσχημο σπερμα δυστυχώς. Χάσαμε πολύ χρόνο με λάθος γιατρούς και  διαγνώσεις. Σε ότι αφορά στο σπέρμα πρέπει να πηγαίνετε σε εξειδικεύμενα κέντρα. Δεν αρκούν οι μονάδες εξωσωματικής γιατί καλώς ή κακώς επικεντρώνονται στον παράγοντα "γυναίκα".

Αν όντως υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα του συντρόφου σας πρέπει να το ψάξετε πιο πόλυ. Εμείς πρόσφατα επισκεφτήκαμε ένα κέντρο εξειδικεύμενο στο σπέρμα και πήραμε όλες τις απαντήσεις που χρειαζόμασταν. Και ξαναλέω ότι υπάρχει μέγαλο πρόβλημα με το σπέρμα του συζύγου μου. Αν κάποια αντιμετωπίζει το ίδιο θα πρέπει να το ψάξει πιο πολύ και ευχαρίστως να βοηθήσω. Φιλιά σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2019 at 8:13 ΜΜ, victoria1989 είπε:

Κορίτσια καλησπερα.

 

Κατάρχην να πω καλή επιτυχία σε όλες σας! Και εμείς προσπαθούμε εδώ και αρκετό καιρό με πολύ άσχημο σπερμα δυστυχώς. Χάσαμε πολύ χρόνο με λάθος γιατρούς και  διαγνώσεις. Σε ότι αφορά στο σπέρμα πρέπει να πηγαίνετε σε εξειδικεύμενα κέντρα. Δεν αρκούν οι μονάδες εξωσωματικής γιατί καλώς ή κακώς επικεντρώνονται στον παράγοντα "γυναίκα".

Αν όντως υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα του συντρόφου σας πρέπει να το ψάξετε πιο πόλυ. Εμείς πρόσφατα επισκεφτήκαμε ένα κέντρο εξειδικεύμενο στο σπέρμα και πήραμε όλες τις απαντήσεις που χρειαζόμασταν. Και ξαναλέω ότι υπάρχει μέγαλο πρόβλημα με το σπέρμα του συζύγου μου. Αν κάποια αντιμετωπίζει το ίδιο θα πρέπει να το ψάξει πιο πολύ και ευχαρίστως να βοηθήσω. Φιλιά σε όλες!!!

@victoria1989Έκανα εγγραφή στο forum μόνο για να σου απαντήσω, όπως και σε μία άλλη κοπέλα σε άλλο σχετικό θέμα. Είχα προσπαθήσει προ ημερών να σου στείλω και προσωπικό μήνυμα, μάλλον χωρίς επιτυχία.

Συμφωνώ για τα εξειδικευμένα κέντρα, αλλά προηγείται η επίσκεψη σε ουρολόγο με εξειδίκευση σε ανδρολογικά θέματα. Πιθανώς είναι κάτι που έχεις μάθει ήδη πια, ίσως έρχομαι λίγο αργά.

Όχι μόνο τα κέντρα εξωσωματικής ασχολούνται κυρίως με τη γυναίκα, αλλά το κακό σπέρμα μπορεί να ευθύνεται και για αποβολές και αν καταφέρει μία γυναίκα να μείνει έγκυος και στη συνέχεια αποβάλει, το κέντρο θα τη μετρήσει στις επιτυχίες του. Επιπλέον, σε πολλές περιπτώσεις το σπέρμα φτιάχνει, οπότε δεν υπάρχει πάντα λόγος να προχωρήσει κανείς σε εξωσωματική.

Έχω κι εγώ μία πείρα στο θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

Θα ήθελα να σας αναφέρω την πολύ μεγάλη ιστορία μου ( κάντε υπομονή γιατί αξιζει), θέλοντας να ενημερώσω ανθρώπους που προσπαθούν πολύ να γίνουν γονείς.

Ειμαι απο Κρητη κ Όταν ήμουν 27 ετών (πριν 7 χρονια) έμεινα τυχαία έγκυος από τον τότε σύντροφο μου κ νυν άντρα μου....Δυστυχώς μεχρι να το καταλάβω ,5η εβδομαδα περιπου απέβαλα κιόλας...Ο τότε γυναικολόγος μου είπε τυχαίο γεγονός όταν θέλεις ξαναπροσπαθησε...ξαναπροσπαθησαμε λοιπόν μετά από λίγους μήνες ξανά τα ίδια....συνέχισε ο γυναικολόγος να με καθησυχάζει κ με έστειλε απλά για εξέταση θρομβοφιλιας...όπου βγήκαν τα αποτελέσματα πολύ καλά.

Συνέχισα να  τον πιέζω για να με βάλει να κάνω κ άλλες εξετάσεις κ εγω κ ο συντροφος μου μάταια......με έστελνε να κάνω εξετάσεις για το ζάχαρο για τον θυρεοειδή αλλά τίποτα σοβαρο...του ειπα να κανουμε κυτταρολογικες εξετασεις κ μου ελεγε δεν χρειαζεται γιατι πίστευε ότι αυτό θ μας διέλυε  ως ζευγάρι έλεγε κ δεν είχε νόημα για εκείνον.....να μην τα πολυλογώ έφτασα μαζί του στις 4 αποβολες..όλες την 5η -6η εβδομάδα....

Βρήκα άλλον γιατρό στην Αθήνα ο οποίος με ξετιναξε στις εξετάσεις Μικροβιολογίκες, Κυταρρολογικες, σαλπιγγογραφια αλλά κ αυτός μόνο εμένα κ οι 2 γιατροί να σημειώσω δεν θεωρουσαν οτι επρεπε  να ψάξουμε τον σύζυγό μιας και κ το σπέρμα του όπως έλεγαν γονιμοποιουνταν  εύκολα.

Εμεινα ξανα εγκυος κ μέχρι να βρω νέο γυναικολόγο να του πω το ιστορικό μου ξανά απεβαλα....Η μόνη εξέταση που είχε μείνει να κάνω ήταν υστεροσκοπηση....την έκανα λοιπόν με τον νέο μου γιατρό Κο Σταθουδακη και βρήκαμε 3 πολυποδες ....θεωρήσαμε λοιπόν ότι αυτό ήταν το θέμα ξαναπροσπαθησα για 6η φορά κ εμεινα γρήγορα έγκυος πάλι αλλά τίποτα έφτασα μέχρι την 7η εβδομάδα κ πάλι αποβολή.... Για καλή μας τύχη αυτός ο γιατρός ειχε ακούσει για τον κατακερματισμό σπερματοζωαρίων αλλά δεν γνώριζε κ εκείνος πολλά κ μου είπε ότι δεν μπορεί πλέον σαν γυναικολόγος να κάνει κάτι άλλο κ αυτο τον τιμα όσο τίποτα άλλο κ ήταν το μεγαλύτερο δώρο που μου έκανε γιατί απέδειξε ότι τον ενδιέφερα εγώ κ όχι το τι θα πουν για εκείνον......  Με παρέπεμψε λοιπόν στον Κο Τσιλιβακο , Ανοσολογος κ Παθολογοανατομος...Ο οποίος ειδικεύεται στην υπογονιμότητα....θα αναφέρω χαρακτηριστικά ότι μίλησα μαζί του στο 1ο ραντεβού μέσω skype κ τα 5 πρώτα λεπτά που του είπα για τις καθεξιν αποβολές όλες στην ίδια εβδομάδα περίπου....είπε χαρακτηριστικά..."Υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα"......πάγωσαμε εγώ κ ο σύζυγός καθώς προσπαθούσαμε εμείς να πείσουμε τους γιατρούς μου να τον στείλουμε για εξέταση αλλά το έβρισκαν περιττό... 

Για να καταλήξω θα το πω πολύ απλοϊκά  το πρόβλημα μας ήταν ότι το σπέρμα του συζύγου είχε κ ιό κ μικρόβιο όποτε το σώμα μου το απέβαλε....Μας ανεφερε ο γιατρος οτι δυστυχως αυξανεται το ποσοστο των ανδρων που προσβαλλονται απο τέτοιους ιούς και ίσως δεν το μαθουν ποτέ μιας κ οι περισσότεροι γυναικολόγοι είτε δεν το γνωρίζουν είτε κάνουν ότι δεν το γνωριζουν.....

 Η θεραπεία ήταν πανεύκολη απλά μια Αντιβίωση και βιταμινες  που θα επρεπε ομως σε καθε προσπαθεια μας να τις παιρνουμε κ το κόστος ήταν πραγματικα πολύ μικρό για αυτές τις εξετάσεις.....καταλήξαμε επιτυχως να έχουμε ένα γιο 2 ετών πια κ να είμαι πάλι έγκυος ελπίζοντας να πάνε όλα καλά ξανα...

Ήθελα απλά να ενημερώσω - βοηθήσω όσους συμβαίνει κάτι παρόμοιο ότι μπορεί να υπάρχει λύση κ να είναι κάτι που αντιμετωπίζεται αλλά θα πρέπει να τύχεις σε σωστους ανθρώπους με γνώση  ....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/4/2020 at 9:58 ΜΜ, Πλουσία είπε:

 

Θα ήθελα να σας αναφέρω την πολύ μεγάλη ιστορία μου ( κάντε υπομονή γιατί αξιζει), θέλοντας να ενημερώσω ανθρώπους που προσπαθούν πολύ να γίνουν γονείς.

Ειμαι απο Κρητη κ Όταν ήμουν 27 ετών (πριν 7 χρονια) έμεινα τυχαία έγκυος από τον τότε σύντροφο μου κ νυν άντρα μου....Δυστυχώς μεχρι να το καταλάβω ,5η εβδομαδα περιπου απέβαλα κιόλας...Ο τότε γυναικολόγος μου είπε τυχαίο γεγονός όταν θέλεις ξαναπροσπαθησε...ξαναπροσπαθησαμε λοιπόν μετά από λίγους μήνες ξανά τα ίδια....συνέχισε ο γυναικολόγος να με καθησυχάζει κ με έστειλε απλά για εξέταση θρομβοφιλιας...όπου βγήκαν τα αποτελέσματα πολύ καλά.

Συνέχισα να  τον πιέζω για να με βάλει να κάνω κ άλλες εξετάσεις κ εγω κ ο συντροφος μου μάταια......με έστελνε να κάνω εξετάσεις για το ζάχαρο για τον θυρεοειδή αλλά τίποτα σοβαρο...του ειπα να κανουμε κυτταρολογικες εξετασεις κ μου ελεγε δεν χρειαζεται γιατι πίστευε ότι αυτό θ μας διέλυε  ως ζευγάρι έλεγε κ δεν είχε νόημα για εκείνον.....να μην τα πολυλογώ έφτασα μαζί του στις 4 αποβολες..όλες την 5η -6η εβδομάδα....

Βρήκα άλλον γιατρό στην Αθήνα ο οποίος με ξετιναξε στις εξετάσεις Μικροβιολογίκες, Κυταρρολογικες, σαλπιγγογραφια αλλά κ αυτός μόνο εμένα κ οι 2 γιατροί να σημειώσω δεν θεωρουσαν οτι επρεπε  να ψάξουμε τον σύζυγό μιας και κ το σπέρμα του όπως έλεγαν γονιμοποιουνταν  εύκολα.

Εμεινα ξανα εγκυος κ μέχρι να βρω νέο γυναικολόγο να του πω το ιστορικό μου ξανά απεβαλα....Η μόνη εξέταση που είχε μείνει να κάνω ήταν υστεροσκοπηση....την έκανα λοιπόν με τον νέο μου γιατρό Κο Σταθουδακη και βρήκαμε 3 πολυποδες ....θεωρήσαμε λοιπόν ότι αυτό ήταν το θέμα ξαναπροσπαθησα για 6η φορά κ εμεινα γρήγορα έγκυος πάλι αλλά τίποτα έφτασα μέχρι την 7η εβδομάδα κ πάλι αποβολή.... Για καλή μας τύχη αυτός ο γιατρός ειχε ακούσει για τον κατακερματισμό σπερματοζωαρίων αλλά δεν γνώριζε κ εκείνος πολλά κ μου είπε ότι δεν μπορεί πλέον σαν γυναικολόγος να κάνει κάτι άλλο κ αυτο τον τιμα όσο τίποτα άλλο κ ήταν το μεγαλύτερο δώρο που μου έκανε γιατί απέδειξε ότι τον ενδιέφερα εγώ κ όχι το τι θα πουν για εκείνον......  Με παρέπεμψε λοιπόν στον Κο Τσιλιβακο , Ανοσολογος κ Παθολογοανατομος...Ο οποίος ειδικεύεται στην υπογονιμότητα....θα αναφέρω χαρακτηριστικά ότι μίλησα μαζί του στο 1ο ραντεβού μέσω skype κ τα 5 πρώτα λεπτά που του είπα για τις καθεξιν αποβολές όλες στην ίδια εβδομάδα περίπου....είπε χαρακτηριστικά..."Υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα"......πάγωσαμε εγώ κ ο σύζυγός καθώς προσπαθούσαμε εμείς να πείσουμε τους γιατρούς μου να τον στείλουμε για εξέταση αλλά το έβρισκαν περιττό... 

Για να καταλήξω θα το πω πολύ απλοϊκά  το πρόβλημα μας ήταν ότι το σπέρμα του συζύγου είχε κ ιό κ μικρόβιο όποτε το σώμα μου το απέβαλε....Μας ανεφερε ο γιατρος οτι δυστυχως αυξανεται το ποσοστο των ανδρων που προσβαλλονται απο τέτοιους ιούς και ίσως δεν το μαθουν ποτέ μιας κ οι περισσότεροι γυναικολόγοι είτε δεν το γνωρίζουν είτε κάνουν ότι δεν το γνωριζουν.....

 Η θεραπεία ήταν πανεύκολη απλά μια Αντιβίωση και βιταμινες  που θα επρεπε ομως σε καθε προσπαθεια μας να τις παιρνουμε κ το κόστος ήταν πραγματικα πολύ μικρό για αυτές τις εξετάσεις.....καταλήξαμε επιτυχως να έχουμε ένα γιο 2 ετών πια κ να είμαι πάλι έγκυος ελπίζοντας να πάνε όλα καλά ξανα...

Ήθελα απλά να ενημερώσω - βοηθήσω όσους συμβαίνει κάτι παρόμοιο ότι μπορεί να υπάρχει λύση κ να είναι κάτι που αντιμετωπίζεται αλλά θα πρέπει να τύχεις σε σωστους ανθρώπους με γνώση  ....

 

 

...Πάντως ειδικός για τον ανδρικό παράγοντα είναι ο ουρολόγος, ειδικά με ειδίκευση στα ανδρολογικά θέματα. Τα μικρόβια στο σπέρμα δεν έχουν άμεση σχέση με τον κατακερματισμό και εφόσον βρεθούν σε ένα απλό σπερμοδιάγραμμα, πολλές φορές δίνεται αγωγή και από το γυναικολόγο - κακώς κατά τη γνώμη μου. Το ποσοστό κατακερματισμού σχετίζεται με βλάβες στο dna των σπερματοζωαρίων, απαιτεί πιο εξειδικευμένη εξέταση, η οποία δε γνωρίζω αν γίνεται στο locus medicus και διορθώνεται με αντιοξειδωτικά και όχι με αντιβίωση. Τόσο οι λοιμώξεις, όσο και ο υψηλός κατακερματισμός σχετίζονται με αποβολές, κυρίως 1ου τριμήνου, οι οποίες, παρεπιπτόντως, δεν έχουν καμία σχέση με θρομβοφιλία, καθώς κατά το 1ο τρίμηνο το έμβρυο δεν έχει ακόμα αγγεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα και από εμένα. 

 

Εχουμε και εμείς κατάτμηση dna. 

Μετά από 3 αποτυχημένες σπέρματεγχυσεις και μια μικρογονιμοποιηση που κατέληξε σε βιοχημικη, είμαστε στην αναμονή της δεύτερης εξωσωματικής. 

 

Είχε κανένα ζευγάρι το επιθυμητό αποτέλεσμα μετά από εξωσωματικη, με κατακερματισμο dna;; 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2020 at 7:30 ΜΜ, vas_sofia είπε:

...Πάντως ειδικός για τον ανδρικό παράγοντα είναι ο ουρολόγος, ειδικά με ειδίκευση στα ανδρολογικά θέματα. Τα μικρόβια στο σπέρμα δεν έχουν άμεση σχέση με τον κατακερματισμό και εφόσον βρεθούν σε ένα απλό σπερμοδιάγραμμα, πολλές φορές δίνεται αγωγή και από το γυναικολόγο - κακώς κατά τη γνώμη μου. Το ποσοστό κατακερματισμού σχετίζεται με βλάβες στο dna των σπερματοζωαρίων, απαιτεί πιο εξειδικευμένη εξέταση, η οποία δε γνωρίζω αν γίνεται στο locus medicus και διορθώνεται με αντιοξειδωτικά και όχι με αντιβίωση. Τόσο οι λοιμώξεις, όσο και ο υψηλός κατακερματισμός σχετίζονται με αποβολές, κυρίως 1ου τριμήνου, οι οποίες, παρεπιπτόντως, δεν έχουν καμία σχέση με θρομβοφιλία, καθώς κατά το 1ο τρίμηνο το έμβρυο δεν έχει ακόμα αγγεία.

 

Καλησπέρα σε όλες τις συζητήτριες του θέματος. Κι όμως τα μικρόβια μπορεί κάλλιστα να έχουν σχέση με τον κατακερματισμό του DNA του σπέρματος και ειδικά όταν η λοίμωξη είναι χρόνια. Υπάρχει πια εκτενής βιβλιογραφία πάνω στο θέμα. Χωρίς φυσικά να είναι η μόνη πιθανή αιτία σε περιπτώσεις υψηλού κατακερματισμού. Ο Τσιλ... παρ’όλο που είναι μια «αμφιλεγόμενη» προσωπικότητα στον χώρο, έχει δίκιο σε πολλά θεωρώ. Και φυσικά όπως πολύ σωστά είπε η φίλη πιο πάνω, οι γιατροί της εξωσωματικής καθ’ ότι γυναικολόγοι (και ταυτόχρονα άντρες), υποτιμούν διαρκώς τα προβλήματα που μπορεί να «κουβαλάει» ο άντρας σ’ αυτή την ιστορία. Είναι αρκετά συνηθισμένο να υπάρχουν αποτυχημένες εμφυτεύσεις ή αποβολές και να φταίει το σπέρμα. Όμως, δυστυχώς, την αποτυχία της εξωσωματικής όταν το πρόβλημα στο σπέρμα δεν «βγάζει μάτι» στο σπερμοδιάγραμμα, αλλά είναι σχετικό με κατακερματισμό ή μικρόβια που σπάνια τα ψάχνουν, το χρεώνεται σχεδόν πάντα η γυναίκα. Κάτι που προφανώς δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Και οι εξωσωματικοί θα έπρεπε να έχουν στενή συνεργασία με ουρολόγους που ειδικεύονται στην υπογονιμότητα. Και να ανοίγουν και κανένα ιατρικό περιοδικό μετά το τέλος της ειδικότητας...

 

5 ώρες πρίν, ElenaSyl είπε:

Καλησπέρα και από εμένα. 

 

Εχουμε και εμείς κατάτμηση dna. 

Μετά από 3 αποτυχημένες σπέρματεγχυσεις και μια μικρογονιμοποιηση που κατέληξε σε βιοχημικη, είμαστε στην αναμονή της δεύτερης εξωσωματικής. 

 

Είχε κανένα ζευγάρι το επιθυμητό αποτέλεσμα μετά από εξωσωματικη, με κατακερματισμο dna;; 

 


Ψάξτε το λίγο με έναν εξειδικευμένο ουρολόγο πριν την επόμενη σας προσπάθεια. Καλή επιτυχία!

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2020 at 11:32 ΠΜ, ElenaSyl είπε:

Το έχουμε ψάξει, δωθηκαν αντιοξιδοτικα και διάφορα άλλα συμπλήρωματα μαζί με ειδική διατροφή για 6 μήνες. 

Δυστυχώς χωρίς κανένα αποτέλεσμα. 

 

 

 

Καπνίζει; Αν ναι να το κόψει. Επηρεάζει πολύ. Το έχω δει στην πράξη γιατί αφότου το έκοψε ο άντρας μου ο κατακερματισμός του μειώθηκε κατά πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στην ομάδα και αν γίνεται θα ήθελα την βοήθεια σας. Μόλις έλαβα τα αποτελέσματα του συζύγου και έχει 60% κατακερματτση dna. Μπορείτε λίγο να με κατατοπισετε;Ευχαριστω εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2020 at 8:40 ΜΜ, Linaki1985 είπε:

Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στην ομάδα και αν γίνεται θα ήθελα την βοήθεια σας. Μόλις έλαβα τα αποτελέσματα του συζύγου και έχει 60% κατακερματτση dna. Μπορείτε λίγο να με κατατοπισετε;Ευχαριστω εκ των προτέρων. 

Καλησπέρα, το ποσοστό είναι αρκετά υψηλό και θα πρέπει να πέσει. Να απευθυνθείτε σε ουρολόγο με ειδίκευση στα ανδρολογικά θέματα για να σας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vas_sofia είπε:

Καλησπέρα, το ποσοστό είναι αρκετά υψηλό και θα πρέπει να πέσει. Να απευθυνθείτε σε ουρολόγο με ειδίκευση στα ανδρολογικά θέματα για να σας βοηθήσει.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πήγε σε ουρολόγο και του έδωσε και άλλες εξετάσεις να κάνει. Του βρήκε και κιρσοκηλη 2ου βαθμού στο ένα οσχεο. Εγώ από πλευρά μου τις έχω κάνει όλες και είναι καλές. Πάντως για φυσιολογικη σύλληψη με τέτοιο ποσοστό κατακερματισμο μόνο στα όνειρα μου;;;; Έχουμε ήδη έναν γιο 12 χρόνων και τώρα είμαστε εγώ 35 και ο σύζυγος 39.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 13/11/2020 at 7:14 ΜΜ, Linaki1985 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πήγε σε ουρολόγο και του έδωσε και άλλες εξετάσεις να κάνει. Του βρήκε και κιρσοκηλη 2ου βαθμού στο ένα οσχεο. Εγώ από πλευρά μου τις έχω κάνει όλες και είναι καλές. Πάντως για φυσιολογικη σύλληψη με τέτοιο ποσοστό κατακερματισμο μόνο στα όνειρα μου;;;; Έχουμε ήδη έναν γιο 12 χρόνων και τώρα είμαστε εγώ 35 και ο σύζυγος 39.

Να το κάνει το χειρουργείο! Και ο δικός μου το έκανε (στα 40 του) και είδαμε διαφορά. Να μην το καθυστερήσει, γιατί όσο πιο νέος είναι, τόσο καλύτερα. Βέβαια λένε ότι μετά τα 35 δεν έχει κανένα νόημα, αλλά εμάς η εμπειρία μας άλλα λέει. Να βεβαιωθείτε ότι ο ουρολόγος είναι εξειδικευμένος στα ανδρολογικά, όχι τόσο για το χειρουργείο, αλλά για την υποστήριξη μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας,

 

Σας γράφω μετά από 2 χρόνια προσπαθειών και 3 αποτυχημένες εξωσωματικές.

Εγώ και ο άντρας μου είμαστε 32 ετών κ όμως έχουμε ο καθένας το θέμα του. Εγώ δεν έχω πολλά αποθέματα ωαρίων και εκείνος έχει 39% κατακερματισμό στο dna. Γνωρίζει κάποιος-α κάποιο κέντρο που να έχει επιτυχίες σε περιπτώσεις κατακερματισμού;; Είμαστε σε διαδικαςία αλλαγής κέντρου και ακούσαμε για την PICSI. Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

 

Δεν γνωρίζω αν έδωσα τον κατάλληλο τίτλο, για να μην σας κουράζω όμως θα μπω κατευθείαν στο θέμα αφού σας συγχαρώ για το πόσο υποστηρικτικό και βοηθητικό είναι αυτό που κάνετε εδώ! Είμαι 29 χρονών και μετά απο 2 παλίνδρομες κυήσεις ξεκινήσαμε εξετάσεις με τον σύζυγο μου να δούμε τι έφταιγε. Καρυότυπος, θρομβοφιλία, κυστική  ίνωση, πλήρης καλλιέργεια κολπικού υγρού κλπ όλα καθαρά. Στο σπερμοδιάγραμμα του συζύγου όμως βρέθηκε 33% κατακερματισμός και πρόβλημα στην μορφολογία του σπέρματος. Η γυναικολόγος μου μου είπε ότι πρέπει  να πάμε σε εξωσωματική και προεμφυτευτικό έλγχο γιατί αυτό με τις παλίνδρομες μπορεί να συμβεί και άλλες φορές μέχρι να πιάσουμε ενα υγιές έμβρυο. (Δεν μας απέκλεισαν κάποια στιγμή να πιάσουμε υγιές έμβρυο). Με αυτό τον τρόπο όμως θα επιλεγόντουσαν τα πιο υγιή έμβρυα.  Εδώ  θέλω να τονίσω ότι μέσα σε 8 μήνες πιάσαμε κατευθείαν και τις δυο φορές με την δεύτερη φορά. Οπότε θέμα υπογονιμότητας απο αυτή την άποψη δεν τίθεται. Εγώ θέλω τόσο πολύ να γίνω μανούλα που θέλω να ξεκινήσω αμέσως την εξωσωματική. Ο σύζυγος μου όμως έχει αμφιβολίες ως προς το κατα πόσο η εξωσωματική είναι λύση απο τη στιγμή  που πιάνουμε απευθείας. Είμαι πολύ μπερδεμένη. Είχε καμία κοπέλα παρόμοια περίπτωση ή αν μπορεί να με βοήθησει κάπως κατά πόσο όντως γίνεται ποιοτική διαλογή των καλύτερων εμβρύων απο όλες τις απόψεις; Γιατί σε ένα απο τα κέντρα που πήγαμε μας είπαν μέχρι και οτι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για τον κατακερματισμό και απλά θα διαλέξουν τα έμβρυα που μορφολογικά "φαίνονται" καλύτερα.

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την έκταστη του μηνύματος

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2021 at 8:47 ΜΜ, Efii είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Σας γράφω μετά από 2 χρόνια προσπαθειών και 3 αποτυχημένες εξωσωματικές.

Εγώ και ο άντρας μου είμαστε 32 ετών κ όμως έχουμε ο καθένας το θέμα του. Εγώ δεν έχω πολλά αποθέματα ωαρίων και εκείνος έχει 39% κατακερματισμό στο dna. Γνωρίζει κάποιος-α κάποιο κέντρο που να έχει επιτυχίες σε περιπτώσεις κατακερματισμού;; Είμαστε σε διαδικαςία αλλαγής κέντρου και ακούσαμε για την PICSI. Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Γεια σου Efi. Το 39% είναι πολύ υψηλό ποσοστό αν είναι σωστό. Γιατί δεν πάτε σε έναν εξειδικευμένο ουρολόγο να το ρίξει προτού κάνετε την επόμενη προσπάθεια; Είτε κάνετε picsi είτε όχι, κακό δεν κάνει νομίζω να πέσει σε πιο φυσιολογικές τιμές. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2021 at 8:47 PM, Efii said:

Καλησπέρα σας,

 

Σας γράφω μετά από 2 χρόνια προσπαθειών και 3 αποτυχημένες εξωσωματικές.

Εγώ και ο άντρας μου είμαστε 32 ετών κ όμως έχουμε ο καθένας το θέμα του. Εγώ δεν έχω πολλά αποθέματα ωαρίων και εκείνος έχει 39% κατακερματισμό στο dna. Γνωρίζει κάποιος-α κάποιο κέντρο που να έχει επιτυχίες σε περιπτώσεις κατακερματισμού;; Είμαστε σε διαδικαςία αλλαγής κέντρου και ακούσαμε για την PICSI. Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Καλημέρα! και εγώ θα σου πρότεινα να επισκεφθείτε έναν ουρολόγο ώστε να γίνει προσπάθεια προκειμένου να πέσει ο κατακερματισμός, είναι σημαντικό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα. Επαναφέρω το θέμα. 

Για όσες γνωρίζουν και το έχουν ψάξει πολύ.

 

Ο κατακερματισμός του DNA για ποιες περιπτώσεις ενδείκνυται?

Εμείς κάναμε μια προσπάθεια για μωράκι. Πιάσαμε εύκολα αλλά δυστυχώς διακόψαμε την κύηση στον 5ο μήνα λόγω χρωμοσωμικης ανωμαλίας που εντοπίσαμε. 

 

Χρειάζεται να κάνει ι άντρας μου αυτή την εξέταση?

Κάναμε έλεγχο καρυότυπου και είναι φυσιολογικοί. 

Δεν μας είπαν για κάποια άλλη εξέταση αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα αυτή την εξέταση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέα στην ομάδα , ήθελα πληροφορίες/ εμπειρίες από ζευγάρια με πρόβλημα στον κατακερματισμό σπέρματος.

Έχω κάνει 4 προσπάθειες εξωσωματικής (με διάφορες τεχνικές , μικρογονιμοποόιηση, icsi, Macs  κλπ) εκ των οποίων οι 3 ήταν βιοχημικές και η μία έδωσε μηδενική χοριακή.

Τα επίπεδα κατακερματισμού σπέρματος είναι υψηλά με χαμηλή κινητικότητα. Πλέον μας συστήνουν κάποια κέντρα την βιοψία σπέρματος ενώ άλλα μας λένε ότι εφόσον υπάρχουν σπερματοζωάρια να ακολουθήσουμε κάποια από τις τεχνικές που προανέφερα.

Ήθελα γνώμες εάν κάποιοι αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...