Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατακερματισμος DNA σπέρματος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες. Μετά από αποτυχία εξωσωματικής, ο σύζυγός μου έκανε αυτή την εξέταση και τα αποτελέσματα έδειξαν δυστυχώς αυξημένα ποσοστά απόπτωσης. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε επιτυχία με τέτοιο εμπόδιο ή αν γνωρίζει αν υπάρχει κάποιος τρόπος αντιμετώπισής του. Γνωρίζω ότι μπορεί με διάφορες βιταμίνες και αντιοξειδωτικά να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση αλλά ούτε εγώ, ούτε και ο σύζυγός μου είμαστε πια τόσο νέοι για να δώσουμε πολύ χρόνο. Μήπως έχετε ακούσει για κάποια διαφορετική μέθοδο εξωσωματικής που να το υπερπηδά αυτό το πρόβλημα ή κάτι ανάλογο.... Οποιαδήποτε πληροφορία θα με ενδιέφερε. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες. Μετά από αποτυχία εξωσωματικής, ο σύζυγός μου έκανε αυτή την εξέταση και τα αποτελέσματα έδειξαν δυστυχώς αυξημένα ποσοστά απόπτωσης. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε επιτυχία με τέτοιο εμπόδιο ή αν γνωρίζει αν υπάρχει κάποιος τρόπος αντιμετώπισής του. Γνωρίζω ότι μπορεί με διάφορες βιταμίνες και αντιοξειδωτικά να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση αλλά ούτε εγώ, ούτε και ο σύζυγός μου είμαστε πια τόσο νέοι για να δώσουμε πολύ χρόνο. Μήπως έχετε ακούσει για κάποια διαφορετική μέθοδο εξωσωματικής που να το υπερπηδά αυτό το πρόβλημα ή κάτι ανάλογο.... Οποιαδήποτε πληροφορία θα με ενδιέφερε. Ευχαριστώ πολύ

 

 

Καλησπέρα!!!!! Μικρογονιμοποιηση κάνατε ;;;;;

Πολλα ζευγάρια εχουν δει βελτίωση στην κατατμηση με τις γνωστές ακριβές βιταμινες (πρ....)! Νομιζω οτι οποια κι αν ειναι η ηλικια σας ενα 3μηνο σας παιρνει να δοκιμάσετε! Ετσι δεν ειναι; Αρκετα ζευγάρια σε αυτο το χρονικό διάσημα εχουν δει διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω μαγισσα για την απαντηση.... Ναι καναμε μικρογονιμοποιηση αλλα ο εξωσωματιστης μας ειπε πως το ICSI λειτουργει μονο σε χαμηλη κινητικοτητα, μορφολογια κλπ και οχι στο DNA..... Οσο για τα pr... Απαντησα και σε καινουριο θεμα που ανοιξε για το συγκεκριμενο σκευασμα.... Δεν το πιστευω και παρα πολυ αλλα στην κατασταση που ειμαι μπορει και να τα παρω.... Δεν ειναι τοσο το θεμα της τιμης γιατι πραγματικα τοσα χρονια εχουμε δωσει ολοκληρη περιουσια, δεν θα κολλησουμε στα 100 ευρω.... Ομως μου τη σπαει που ο καθε γιατρος για να του πληρωνουν οι φαρμακοβιομηχανιες τα ταξιδακια του πρεπει να φορτωνει εμενα με φρουδες ελπιδες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες. Μετά από αποτυχία εξωσωματικής, ο σύζυγός μου έκανε αυτή την εξέταση και τα αποτελέσματα έδειξαν δυστυχώς αυξημένα ποσοστά απόπτωσης. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς είχε επιτυχία με τέτοιο εμπόδιο ή αν γνωρίζει αν υπάρχει κάποιος τρόπος αντιμετώπισής του. Γνωρίζω ότι μπορεί με διάφορες βιταμίνες και αντιοξειδωτικά να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση αλλά ούτε εγώ, ούτε και ο σύζυγός μου είμαστε πια τόσο νέοι για να δώσουμε πολύ χρόνο. Μήπως έχετε ακούσει για κάποια διαφορετική μέθοδο εξωσωματικής που να το υπερπηδά αυτό το πρόβλημα ή κάτι ανάλογο.... Οποιαδήποτε πληροφορία θα με ενδιέφερε. Ευχαριστώ πολύ

 

Καλησπερα lenilena. Πριν λίγες μέρες έκανα τη δική μου ανάρτηση για το θέμα που ενδιαφέρει και εσένα. Το ψάχνω πολύ διότι εμείς πριν ξεκινήσουμε εξωσωματική ανακαλύψαμε το υψηλό ποσοστό κατακερματισμού dna και θέλω να επιλέξουμε τη σωστή τεχνική για να πετύχει. Δηλαδή με υψηλό ποσοστό κατάτμησης δεν πετυχαίνει η απλή ivf συνήθως και η icsi και διαβάζω για την imsi. την τεχνική που επιλέγουν μορφολογικά ποιο σπερματοζωάριο ειναι καλό γενετικά για να γονιμοποιήσει. Άλλωστε αν γονιμοποιούσαν τα κατεστραμμένα θα είχαμε κίνδυνο να φέρουμε και παιδί με πρόβλημα στον κόσμο. Απλά αυτή η τεχνική δεν ακολουθείται από όλα τα κέντρα. Ελπίζω να σε βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε tria..... Αυτο ακριβως ψαχνω.... Εγω δυστυχως εχω καταψυξει ωαρια... Αλλα δε με πειραζει θα ξαναπαρασω τη φαση της διεγερσης ξανα κ ξανα.... Μπορεις να μου πεις πιο κεντρο ακολουθει αυτη τη μεθοδο? Εσυ σε τι φαση εισαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε tria..... Αυτο ακριβως ψαχνω.... Εγω δυστυχως εχω καταψυξει ωαρια... Αλλα δε με πειραζει θα ξαναπαρασω τη φαση της διεγερσης ξανα κ ξανα.... Μπορεις να μου πεις πιο κεντρο ακολουθει αυτη τη μεθοδο? Εσυ σε τι φαση εισαι?

 

 

Εντάξει ποτέ δεν ξέρεις μπορεί και με τα κατεψυγμένα να ξεμπερδέψετε που στο εύχομαι. Εγώ είμαι στη φάση επιλογής κέντρου και γιατρού! Προς το παρόν διαβάζω και ενημερώνομαι για embryoland και μητέρα, που κάνουν αυτή την τεχνική αλλά έχω ξεκινήσει επισκέψεις στο Γένεσις που μάλλον θα το απορρίψω λόγω της μεθόδου αυτής που θα ήθελα να δοκιμάσω. Βέβαια λογικά την κάνουν και αλλού. Εννοείται ότι όποια κοπέλα έχει εμπειρία και αν έχει δει αποτέλεσμα με αυτή την τεχνική θα θέλαμε τα φώτα της!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει επισης για τη μεθοδο TUNEL που γινεται στο embio... Του Παρασχου ειναι νομιζω... Εντοπιζει την αποπτωση και διαλεγει τους πρωταθλητες.... Αν και νομιζω οτι μαζι θελει και προεμφυτευτικο ελεγχο εκτος και εαν εχετε καθαρο καρυοτυπο ζευγους...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην θεςη σας για την imsi θα εψαχνα!

Να σας προβληματίσω λιγο για την κατατμηση οπως μας προβλημάτισε και εμας ο ουρολογος μας????

Εχουμε (ας πουμε) 100 χιλιαδες σπερματοζωαρια απο τα οποια τα 60 χιλιαδες ειναι δυσμορφα και γενικα δεν εχουν καλη εικόνα! Θελουμε να κανουμε μικρογονιμοποιηση! Θα παρουμε αυτα τα 60 χιλιαδες; Οχι! Θα παρουμε απο τα υπολοιπα 40 χιλ. Που φαίνονται φυσιολογικα!

Τωρα στο ιδιο σπερμα κανουμε κατατμηση! Σιγουρα θα βγει υψηλη γιατι θα μετρηθεί ο μέσος όρος και απο τα 100χιλ. Σπερματοζωαρια μεσα στα οποια ειναι και τα 60 χιλ. Που ετσι κι αλλιως στην μικρογονιμοποιηση δεν θα χρησιμοποιούσαν και ειναι τα ιδια που ανεβάζουν τον μέσο ορο της κατάτμησης!

Μα τελικα μας νοιαζει στην μικρογονιμοποιηση αυτο;;;;

Κανονικα θα επρεπε να κανουν κατατμηση μονο στα καλα φαινομενικά σπερματοζωαρια, εκείνα δηλαδη που θα χρησιμοποιούσαμε και στην μικρογονιμοποιηση! Η κατατμηση στο σύνολο του δείγματος νομιζω οτι αφορα εκείνους που πανε με φυσική σύλληψη η σπερματεγχυση !

Οπως και να εχει με τα θαυματουργά αυτα, πανάκριβα βεβαια, και αρκετα διαφημισμένα χαπακια (ο άντρας μου τα παιρνει 3 χρονια, με το που βγήκανε νομιζω ξεκινησε) ειναι πιθανο να υπάρξει σημαντική βελτίωση στην κατατμηση και γενικα στο σπερμα!

Link to comment
Share on other sites

Μαγισσα....δε νομιζω οτι καταλαβαινω τι ακριβως θελεις να πεις....στην μικρογονιμοποιηση δεν φαινεται ο κατακερματισμος παρα μονο μορφολογια κτλ, οτι δηλαδη δειχνει ενα σπερμοδιαγραμμα... Εκτος αν μου περιγραφεις την imsi..... Κατι δεν καταλαβαινω μαλλον σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Επισης διαβαζω πως το IMSI συνδεεται με την κακη μορφολογια του σπερματος ενω για τον κατακερματισμο προτεινουν το PICSI.... Εχετε ακουσει κατι γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαγισσα....δε νομιζω οτι καταλαβαινω τι ακριβως θελεις να πεις....στην μικρογονιμοποιηση δεν φαινεται ο κατακερματισμος παρα μονο μορφολογια κτλ, οτι δηλαδη δειχνει ενα σπερμοδιαγραμμα... Εκτος αν μου περιγραφεις την imsi..... Κατι δεν καταλαβαινω μαλλον σωστα...

 

Σωστα!

Αρα μονο τα καλα μορφολογικά θα χρησιμοποιηθούν! Αρα στα υπολοιπα γιατι να κανουμε κατατμηση;μηπως θα επρεπε η κατατμηση να γινεται μονο στα καλα μορφολογικά σπερματοζωαρια (αυτα που θα χρησιμοποιηθούν και στην μικρογονιμοποιηση δηλαδη);;;; Τα υπολοιπα που εχουν ετσι κι αλλιως κακη μορφολογία εχουν σιγουρα και υψηλη κατατμηση και ανεβάζουν την κατατμηση στο σύνολο του σπερματος χωρις ομως να μας αφορα αφου ετσι κι αλλιως δεν θα τα χρησιμοποιούσαμε αυτα!!!!

Δεν ξερω παλι αν καταφερα να σε κανω να καταλαβεις τι εννοω.....

Ειναι μια συζήτηση που καναμε με τον ουρολογο μας την τελευταια φορα και πραγματικα εμενα προσωπικα με εβαλε σε σκέψεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα!

Αρα μονο τα καλα μορφολογικά θα χρησιμοποιηθούν! Αρα στα υπολοιπα γιατι να κανουμε κατατμηση;μηπως θα επρεπε η κατατμηση να γινεται μονο στα καλα μορφολογικά σπερματοζωαρια (αυτα που θα χρησιμοποιηθούν και στην μικρογονιμοποιηση δηλαδη);;;; Τα υπολοιπα που εχουν ετσι κι αλλιως κακη μορφολογία εχουν σιγουρα και υψηλη κατατμηση και ανεβάζουν την κατατμηση στο σύνολο του σπερματος χωρις ομως να μας αφορα αφου ετσι κι αλλιως δεν θα τα χρησιμοποιούσαμε αυτα!!!!

Δεν ξερω παλι αν καταφερα να σε κανω να καταλαβεις τι εννοω.....

Ειναι μια συζήτηση που καναμε με τον ουρολογο μας την τελευταια φορα και πραγματικα εμενα προσωπικα με εβαλε σε σκέψεις!!!!

 

κοριτσακια μου γεια σας . Θα συμφωνησω απολυτα μαγισσα μου μαζι σου . θα ερθω επισης να επικυρωσω τα οσα σου ειπε ο ουρολογος σας με μια κουβεντα που μου ειπε γνωστος εξωσωματικος απο μεγαλο κεντρο οταν ειχαμε συζητησει για την συγκεκριμενη εξεταση .μου ειχε πει λοιπον οτι αν θελησουμε να την κανουμε να παμε το δειγμα στο κεντρο του γιατι εκει κανουν κατατμηση μονο σε οσα ειναι φυσιολογικα σπερματοζωαρια και οχι στο συνολικο αριθμο που σαφως θα περιλαμβανει και τα ανωμαλα . !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα βρε κοριτσια μιλαμε για μια αλλη μεθοδο και οχι την απλη ICSI σωστα???

Αρτεμιδα ποιο ειναι αυτο το κεντρο μπορεις να μου πεις?? Εγω παντως μολις γυρισα απο το γενεσις οπου με ειδε ο Σφακιανουδης και οποιος ηταν πιο καθυσηχαστικος - εχει απιστευτη ηρεμια αυτος ο ανθρωπος- και μου ειπε οτι ο κατακερματισμος ειναι απλα ενας δεικτης και οτι δενπρεπει να μας αγχωνει τοσο πολυ. Εμενα κ τον συζυγο μου δηλαδη με τα συγκεκριμενα αποτελεσματα που ειχαμε...

Αρτεμιδα θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω για αυτο το κεντρο που δουλευει αυτη τη μεθοδο...

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μας ειχε πει ο εξωσωματικος ειναι οτι ολα τα προβληματικα-παθολογικα σπερματα,εχουν κατατμηση...και επειδη κανεις δεν θα μπει στην διαδικασια με γονιμο σπερμα να κανει την εξεταση για κατατμηση,δεν μπορουν να υπαρχουν μελετες για τον γενικο πληθυσμο...και οτι ενα φαινομενικα υγιες σπερματοζωαριο, μπορει τελικα και να μην ειναι...στην δικη μας περιπτωση, οι βιταμινες δεν βοηθησαν,οι εξωσωματικες ειχαν ολες μηδενικο αποτελεσμα (υπαρχουν ομως και αλλα προβληματα δικα μου),αλλα τελικα εμεινα εγκυος φυσιολογικα και σημερα εχω ενα μικρο αγορακι...με υψηλη κατατμηση σπερματος...και με συστασεις -οχι απο τον εξωσωματικο- για εξωσωματικη με δανεικο σπερμα γιατι λεει "με τοσο υψηλη κατατμηση παιδι δεν θα κανετε με καμμια μεθοδο..."...οποτε κρατατε μικρο καλαθι σχετικα με οτι ακουτε ...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που μας ειχε πει ο εξωσωματικος ειναι οτι ολα τα προβληματικα-παθολογικα σπερματα,εχουν κατατμηση...και επειδη κανεις δεν θα μπει στην διαδικασια με γονιμο σπερμα να κανει την εξεταση για κατατμηση,δεν μπορουν να υπαρχουν μελετες για τον γενικο πληθυσμο...και οτι ενα φαινομενικα υγιες σπερματοζωαριο, μπορει τελικα και να μην ειναι...στην δικη μας περιπτωση, οι βιταμινες δεν βοηθησαν,οι εξωσωματικες ειχαν ολες μηδενικο αποτελεσμα (υπαρχουν ομως και αλλα προβληματα δικα μου),αλλα τελικα εμεινα εγκυος φυσιολογικα και σημερα εχω ενα μικρο αγορακι...με υψηλη κατατμηση σπερματος...και με συστασεις -οχι απο τον εξωσωματικο- για εξωσωματικη με δανεικο σπερμα γιατι λεει "με τοσο υψηλη κατατμηση παιδι δεν θα κανετε με καμμια μεθοδο..."...οποτε κρατατε μικρο καλαθι σχετικα με οτι ακουτε ...

Μπραβο ρε magdoulini!!!

Αυτα ειναι καλα νεα! Πρεπει να εισαι η πρωτη που διαβαζω που υπερπηδησε τον κατακερματισμο και καταφερε και γεννησε.... Και μαλιστα φυσιολογικα ! Να σου ζησει το αγορακι σου.... Ολα τα καλα του κοσμου να εχει στη ζωη του....

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μας ειχε πει ο εξωσωματικος ειναι οτι ολα τα προβληματικα-παθολογικα σπερματα,εχουν κατατμηση...και επειδη κανεις δεν θα μπει στην διαδικασια με γονιμο σπερμα να κανει την εξεταση για κατατμηση,δεν μπορουν να υπαρχουν μελετες για τον γενικο πληθυσμο...και οτι ενα φαινομενικα υγιες σπερματοζωαριο, μπορει τελικα και να μην ειναι...στην δικη μας περιπτωση, οι βιταμινες δεν βοηθησαν,οι εξωσωματικες ειχαν ολες μηδενικο αποτελεσμα (υπαρχουν ομως και αλλα προβληματα δικα μου),αλλα τελικα εμεινα εγκυος φυσιολογικα και σημερα εχω ενα μικρο αγορακι...με υψηλη κατατμηση σπερματος...και με συστασεις -οχι απο τον εξωσωματικο- για εξωσωματικη με δανεικο σπερμα γιατι λεει "με τοσο υψηλη κατατμηση παιδι δεν θα κανετε με καμμια μεθοδο..."...οποτε κρατατε μικρο καλαθι σχετικα με οτι ακουτε ...

Μπράβο. Σου χρώσταγε η ζωή παιδι μου. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αρα βρε κοριτσια μιλαμε για μια αλλη μεθοδο και οχι την απλη ICSI σωστα???

Αρτεμιδα ποιο ειναι αυτο το κεντρο μπορεις να μου πεις?? Εγω παντως μολις γυρισα απο το γενεσις οπου με ειδε ο Σφακιανουδης και οποιος ηταν πιο καθυσηχαστικος - εχει απιστευτη ηρεμια αυτος ο ανθρωπος- και μου ειπε οτι ο κατακερματισμος ειναι απλα ενας δεικτης και οτι δενπρεπει να μας αγχωνει τοσο πολυ. Εμενα κ τον συζυγο μου δηλαδη με τα συγκεκριμενα αποτελεσματα που ειχαμε...

Αρτεμιδα θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω για αυτο το κεντρο που δουλευει αυτη τη μεθοδο...

 

vre....emis den milame gia methodo eksosomatikis!!! gia ton tropo pou tha eprepe na ginete i katatmisi milame!!!!!

afou lei o giatros sas na iremisete, afto na kanete!!!! ke ola tha ginoun vima vima!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου γεια σας . Θα συμφωνησω απολυτα μαγισσα μου μαζι σου . θα ερθω επισης να επικυρωσω τα οσα σου ειπε ο ουρολογος σας με μια κουβεντα που μου ειπε γνωστος εξωσωματικος απο μεγαλο κεντρο οταν ειχαμε συζητησει για την συγκεκριμενη εξεταση .μου ειχε πει λοιπον οτι αν θελησουμε να την κανουμε να παμε το δειγμα στο κεντρο του γιατι εκει κανουν κατατμηση μονο σε οσα ειναι φυσιολογικα σπερματοζωαρια και οχι στο συνολικο αριθμο που σαφως θα περιλαμβανει και τα ανωμαλα . !!!!!

 

ade vre koritsi mou.....pesta giati nomiza pos ixa pesi se trelo giatro!!!!xaxaxaxa...... an ke etsi opos mou ta eksigise mou ixe fani edelos logiko afto pou mou elege!!!!

to provmima ine oti gia na gini sosta i katatmisi theli o emvriologos na afierosi paaaaaara poli xrono (bori ke 6 ores mas ixe pi emas) ara to kostos aneveni katakorifa!!!!!aftos ine ke o logos pou den tin kanoun etsi sta kedra!!!!

Link to comment
Share on other sites

ade vre koritsi mou.....pesta giati nomiza pos ixa pesi se trelo giatro!!!!xaxaxaxa...... an ke etsi opos mou ta eksigise mou ixe fani edelos logiko afto pou mou elege!!!!

to provmima ine oti gia na gini sosta i katatmisi theli o emvriologos na afierosi paaaaaara poli xrono (bori ke 6 ores mas ixe pi emas) ara to kostos aneveni katakorifa!!!!!aftos ine ke o logos pou den tin kanoun etsi sta kedra!!!!

 

κοριτσια αν επιτρεπεται ποιο κεντρο ειναι που κανει την κατατμηση με αυτη τη μεθοδο;;;

μικρο μου καραμελακι σε περιμενουμε ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια...αν μπορείτε πείτε μου κι εμένα το κέντρο αυτό...κ το κόστος της εξέτασης...πρέπει κι εμείς να τη κάνουμε...είναι το γνωστό του Λ....πουλου;

Link to comment
Share on other sites

apo oti exo katalavi ola ta kedra boron na tin kanoun me afton ton tropo tin eksetasi! den xriazete kapios idieteros extra eksoplismos gia na gini! diathesi, xronos ke xrima xriazete!!! gia to kostos den ksero na sou po! apla ksero pos aneveni kata poli.......

Link to comment
Share on other sites

apo oti exo katalavi ola ta kedra boron na tin kanoun me afton ton tropo tin eksetasi! den xriazete kapios idieteros extra eksoplismos gia na gini! diathesi, xronos ke xrima xriazete!!! gia to kostos den ksero na sou po! apla ksero pos aneveni kata poli.......

κατάλαβα...άρα πρέπει απλά να είσαι τυχερή να πέσεις σε "άνθρωπο" που θ'ασχοληθεί μαζί σου αλλιώς είναι λάθος τ'αποτελέσματα της κατάτμησης ε;

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα...άρα πρέπει απλά να είσαι τυχερή να πέσεις σε "άνθρωπο" που θ'ασχοληθεί μαζί σου αλλιώς είναι λάθος τ'αποτελέσματα της κατάτμησης ε;

 

gia na sou po tin alithia o ourologos mas mas ipe pos exoun pesi na ton fane giati vazi ta kedra se kopo me tin apopsi tou afti! ala logika na to skeftis, ine logiko! ti me niazi emena i katatmisi ton spermatozoarion pou etsi ki alios tha petaxtoun sta skoupidia?????????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες σας !! θα συμφωνήσω και παλι με την μαγισσα οτι σιγουρα ολα τα κεντρα μπορουν να το κανουν , ομως αυτο εμενα μου το ανεφερε αυτος και μονο ο εξωσωματικός! στον οποιο εδω να σημειώσω αν και εξαιρετικός τελικα δεν ακολουθησα , οχι δεν ειναι ο γνωστος που αναφερεις κατερινα μου αν και νομιζω οτι αν αποφασισεις να κανεις και του εκφρασεις και του συγκεκριμενου η οποιου αλλου τον προβληματισμο αυτο που συζητάμε θα σου πει αν μπορει η οχι. ειανι στο κεντρο εξωσωαματικης του κου Μα.....η , δεν ξερω αν κανει αν αναλαμβανει η απλα κανει τις εξετασεις των ασθενων του , δεν εχω δυστυχως αποψη για αυτο αφου οπως σας ανεφερα δεν συνεχισα μαζι του . Αυτο που ομως θα ηθελα να τονισω για μια ακομα φορα και εδω εναι οτι το πρωτο που ψαχνουμε σε ενα σπερμα ειανι αν ειναι καθαρο , αν εχει δηλαδη καποια λοιμωξη , αν πχ ενας αντρας υποφερει απο ενα μικροβιο η ακομα χειροτερα μια χρονια προστατιτιδα τι σπερμα θα δωσει ? και τι κατατμηση θα εχει αυτο το σπερμα ? θεωρω λοιπον οτι αν εχουμε ενα κακο σπερμα το πρωτο που κοιταμε εκτος απο κιρσοκηλη ,ορμονικο προφιλ , ειναι αν υπαρχει μικροβιο . αν τελικα βρουμε μικροβιο βακτηριο ιο η οτιδηποτε αλλο κανουμε θεραπεια με αντιβιωση (παράλληλη παρακαλω )και αφου με επαναλληπτικη βεβαιωθουμε οτι ειναι καθαρο (με αποσταση τουλαχιστον 10 ημερων απο το τελευταιο χαπι γιατι εχω ακουσει και διαφορα τρελα...) τοτε αφηνουμε ενα διαστημα λαμβανοντας παραλληλα και αντιοξειδωτικα και κανουμε επαναλληπτικο σπερμοδιαγραμμα το οποιο θα μας δειξει αν υπαρχουν πυοσφαιρια .εχει παρατηρηθει αρνητικη καλλιεργεια αλλα το σπερμα εξακολουθει να εχει πυοσφαιρια αρκετα , ε αυτο δεν το θελουμε . εννοειται σε ενα καθαρο σπερμα λοιπον κανω και οποια αλλη εξεταση θελω πχ κατατμηση .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...