Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατακερματισμος DNA σπέρματος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες,

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον κατακερματισμό δείτε εδώ:

 

http://www.embryogenesis.gr/gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-dna-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1#τι-προκαλεί-την-κατάτμηση-στο-dna-του-σπέρματος

 

Στο Locus Medicus μου είχε πει ο γιατρός ότι και τα μικρόβια χαλάνε το σπέρμα (αυξάνοντας τον κατακερματισμό) αλλά κυρίως ενοχοποιείται το οξειδωτικό στρες και οι παράγοντες που θα διαβάσετε στο άρθρο.

Πάντως το υψηλό dfi (ή κατακερματισμός ή κατάτμηση) είναι σίγουρα ένας σημαντικός αρνητικός παράγοντας σε μία σύλληψη και μία εγκυμοσύνη.

 

Evelina, ο σύζυγος της κολλητής το έφτιαξε το σπέρμα πριν από την μικρογονιμοποίηση; Γιατί αυτό που λέγεται είναι ότι το υψηλό dfi μπορεί να δώσει εγκυμοσύνη αλλά σταματάει η ανάπτυξη του εμβρύου μετά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες,

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον κατακερματισμό δείτε εδώ:

 

http://www.embryogenesis.gr/gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-dna-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1#τι-προκαλεί-την-κατάτμηση-στο-dna-του-σπέρματος

 

Στο Locus Medicus μου είχε πει ο γιατρός ότι και τα μικρόβια χαλάνε το σπέρμα (αυξάνοντας τον κατακερματισμό) αλλά κυρίως ενοχοποιείται το οξειδωτικό στρες και οι παράγοντες που θα διαβάσετε στο άρθρο.

Πάντως το υψηλό dfi (ή κατακερματισμός ή κατάτμηση) είναι σίγουρα ένας σημαντικός αρνητικός παράγοντας σε μία σύλληψη και μία εγκυμοσύνη.

 

Evelina, ο σύζυγος της κολλητής το έφτιαξε το σπέρμα πριν από την μικρογονιμοποίηση; Γιατί αυτό που λέγεται είναι ότι το υψηλό dfi μπορεί να δώσει εγκυμοσύνη αλλά σταματάει η ανάπτυξη του εμβρύου μετά.

 

Οχι κοριτσι μου δεν το εφτιαξε...απλα της εκανε μια τεχνικη απ οτι μου ειπε οπου εβαλε ενα σπρει πανω στα ωαρια κ μονο τα καλα σπερματακια πλησιαζαν...με το κυαλι ζυγκεκριμενα εψαξαν να τα βρουν!!! Εκανε 7 τελειες βλαστοκυστες κατεψυξε τις 5 κ εβαλε τις 2...κ επιασαν κ οι δυο!!!!βεβαια εμεινε το ενα στη συνεχεια κ τωρα ειναι 5 μηνων κ εχει ενα γερο κοριτσακι....ο εξωσωματικος ειναι στο γεννεσις κ λεγεται κωνσταντοπουλος,ενημερωτικα...τον εχω κ γω στα υποψιν μου γιατι προσπαθουμε 2 χρονια με τον αντρουλη κ δεν έχουμε θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Indyla μου,

Η evelina μαλλον εννοει τη μεθοδο εξωσωματικης μικρογονιμοποιησης picsi.Ειναι μια μεθοδος που ενδεικνυται για ζευγαρια με κατακερματισμο στο σπερμα.Ο γιατρος μου βεβαια Κων.Σφακ. δεν συμφωνει να προχωρησουμε με αυτη τη μεθοδο αλλα να προσπαθησουμε να συλλαβουμε φυσιολογικα κ αν μεχρι τον ιουλιο δεν τα καταφερουμε, μου υποσχεθηκε να παμε σε ξωσωματικη.

Link to comment
Share on other sites

οι αποψεις για τον κατακερματισμο ειναι πολλες και κανεις γιατρος δεν συμφωνει με καποιον αλλον...μην περιμενετε με βιταμινες να γινουν θαυματα,δεν γινονται...επεμβαση κιρσοκηλης βοηθα θεωρητικα,αλλα και αυτο παντα εξαρτατε απο πολλους παραγονες...προσοχη στα φαρμακα που δινουν οι ουρολογοι σχετικα με το θεμα...η κατακερματηση σε ενα παθολογικο σπερμα δεν θα φτιαξει ετσι ευκολα με ληψη βιταμινων και φαρμακων...ερευνες αν υπαρχει επισης κατατμηση σε υγιη σπερματα,δεν υπαρχουν...μπορει και ακομα και υγιη σπερματα,να εμφανιζουν υψηλο ποσοστο κατατμησης...μην μενετε μονον σε αυτο ως ενοχο για μη συλληψεις ή αποτυχημενες προσπαθειες εξωσωματικης....εμεις εχουμε εναν μικρο πριγγηπα υστερα απο 4 εξωσωματικες,με κατατμηση ανω του 60% και τελικα φυσιολογικη συλληψη...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες.

 

Να εξηγήσουμε το εξής βασικό. Στην περίπτωση για παράδειγμα που αναφέρει το magdoulini για τη φίλη της, φυσικά και μπορεί να μείνει έγκυος η γυναίκα μόνη της. Απλά αλλάζουν εντελώς οι στατιστικές ανάλογα με το ποσοστό του κατακερματισμού. Ο κατακερματισμός σημαίνει ανωμαλία στο dna του σπερματοζωαρίου. Αν για παράδειγμα όπως αναφέρθηκε ο σύζυγος της φίλης είχε 60% αυτό σημαίνει ότι το 40% των σπερματοζωαρίων του ήταν φυσιολογικά. Εξ ου και η εγκυμοσύνη που πήγε μία χαρά. Αλλά και απο το προβληματικό 60% θα μπορούσε να έχει προκύψει εγκυμοσύνη αλλά οι έρευνες λένε ότι είναι πολύ πιθανό σε αυτή την περίπτωση να υπάρξει αποβολή ή χρωμοσωμική ανωμαλία στο έμβρυο.

 

Τώρα με τη μικρογονιμοποίηση συμβαίνει το εξής. Αν δεν είναι η "ειδική" μέθοδος που εφαρμόζει ο Πάντος -και δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποιος άλλος εκτός από αυτόν- που χρησιμοποιούν υαλουρονικό οξύ για να ξεχωρίσουν τα σπερματοζωάρια που δεν έχουν κατακερματισμό, η απλή μικρογονιμοποίηση δεν διασφαλίζει ένα σπερματοζωάριο χωρίς κατακερματισμό. Διασφαλίζει ένα μορφολογικά καλό σπερματοζωάριο που όμως δεν σημαίνει ότι θα έχει φυσιολογικό dna. Σχετικό με αυτό το θέμα είναι το γεγονός ότι μπορεί ένας άντρας να έχει ένα καλό σπερμοδιάγραμμα αλλά παρ' όλα αυτά να έχει υψηλό κατακερματισμό.

 

Τέλος, σχετικά με τα συμπληρώματα διατροφής για το σπέρμα, έχω ακούσει από ζευγάρια που τα χρησιμοποίησαν ότι μπορεί να βοηθήσουν σημαντικά. Δεν είναι όμως μία πληροφορία που μπορώ να επιβεβαιώσω με βεβαιότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

magdulini εσυ έμεινες έγκυος με κατακερματισμό 60% ή ειχατε καταφερει να διορθωσετε το σπερμα;

 

 

Indyla αναφερομαι στον εαυτο μου και οχι σε καποια φιλη μου...

 

υστερα απο την προσωπικη μου ερευνα σχετικα με το θεμα του κατακερματισμου αλλα και υστερα απο συζυτησεις με ουρολογους και εξωσωματικους, καταλαβα οτι το ολο θεμα, ναι μεν επειρεαζει την πορεια μιας εξωσωματικης ή ακομα και εγκυμοσυνης, αλλα κανεις δεν μπορει να το υποστηριξει με 100% βεβαιοτητα και ολοι ριχνουν την αποτυχια μιας προσπαθειας ή μια αποβολη, στον κατακερματισμο για να πουν κατι...δεν εχω πειστει οτι ειναι ετσι,πραγματικα...μπορει να υπαρχει υψηλη κατατμηση και σε υγιη σπερματα τα οποια φυσικα και δινουν κυησεις με αισιο τελος και κανεις δεν μαθαινει τιποτε εφοσον αποκτησει ενα παιδακι γιατι δεν τον ενδιαφερει να ψαχτει για καποιο λογο....ολοι οι γιατροι μας ειπαν οτι δεν υπαρχει παθολογικο σπερμα που να μην εχει υψηλο βαθμο κατατμησης...αλλα επειδη ερευνες δεν υπαρχουν σχετικα με την κατατμηση σε υγιη σπερματα,κρατατε και μικρο καλαθι σε ολα αυτα που ακουτε σχετικα...και σε περιπτωσεις πολλων αποτυχημενων εξωσωματικων προσπαθειων, ψαχτειτε ιατρικως περισσοτερο και μην αρκειστε στο οτι για ολα φταιει η κατατμηση...

 

δαμασκινακι, οχι δεν μας βοηθησαν τα σκευασματα κανενος τυπου,ουτε καν η επεμβαση κιρσοκηλης στην οποια προχωρησε ο αντρας μου πριν τις προσπαθειες εξωσωματικης...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Magdoulini, η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι οι εξωσωματικοί δεν "ρίχνουν" καθόλου τις αποτυχίες στο κατακερματισμένο σπέρμα. Αντιθέτως, αν δούνε καλό σπερμοδιάγραμμα ούτε που θα σκεφτούν ότι μπορεί να φταίει το σπέρμα σε επανειλημμένες αποτυχίες. Ακούω βέβαια ότι ο Πάντος έχει αρχίσει τελευταία να το κοιτάζει και κάνει πολύ καλά γιατί ο υψηλός κατακερματισμός είναι σοβαρός παράγοντας αποτυχίας σύμφωνα όχι με έναν-δύο γιατρούς, αλλά με τη διεθνή βιβλιογραφία. Ένα σπερμοδιάγραμμα με καλή μορφολογία και κινητικότητα μπορεί να έχει υψηλό κατακερματισμό ενώ, όπως σωστά γράφεις, το αντίθετο (κακό σπερμοδιάγραμμα και χαμηλός κατακερματισμός) είναι μάλλον δύσκολο.

 

Γράφεις κάπου "υγιές σπέρμα με κατακερματισμό" αλλά αυτή η φράση εμπεριέχει ένα οξύμωρο μια που ο κατακερματισμός σημαίνει ότι το dna των σπερματοζωαρίων είναι προβληματικό και ως εκ τούτου δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως υγιή. Το πόσα είναι υγιή και πόσα προβληματικά καθορίζεται από το ποσοστό που σου δίνει η εξέταση που στη δική σου περίπτωση -μια που την ανέφερες- σήμαινε ότι στα 100 σπερματοζωάρια τα 60 είχαν σπασμένο dna και τα 40 φυσιολογικό dna.

 

Νομίζω πως το link που έχω βάλει για το άρθρο σχετικά με τον κατακερματισμό είναι κατατοπιστικότατο και αξίζει μία ανάγνωση για όποια ενδιαφέρεται!:-)

Link to comment
Share on other sites

Magdoulini, η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι οι εξωσωματικοί δεν "ρίχνουν" καθόλου τις αποτυχίες στο κατακερματισμένο σπέρμα. Αντιθέτως, αν δούνε καλό σπερμοδιάγραμμα ούτε που θα σκεφτούν ότι μπορεί να φταίει το σπέρμα σε επανειλημμένες αποτυχίες. Ακούω βέβαια ότι ο Πάντος έχει αρχίσει τελευταία να το κοιτάζει και κάνει πολύ καλά γιατί ο υψηλός κατακερματισμός είναι σοβαρός παράγοντας αποτυχίας σύμφωνα όχι με έναν-δύο γιατρούς, αλλά με τη διεθνή βιβλιογραφία. Ένα σπερμοδιάγραμμα με καλή μορφολογία και κινητικότητα μπορεί να έχει υψηλό κατακερματισμό ενώ, όπως σωστά γράφεις, το αντίθετο (κακό σπερμοδιάγραμμα και χαμηλός κατακερματισμός) είναι μάλλον δύσκολο.

 

Γράφεις κάπου "υγιές σπέρμα με κατακερματισμό" αλλά αυτή η φράση εμπεριέχει ένα οξύμωρο μια που ο κατακερματισμός σημαίνει ότι το dna των σπερματοζωαρίων είναι προβληματικό και ως εκ τούτου δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως υγιή. Το πόσα είναι υγιή και πόσα προβληματικά καθορίζεται από το ποσοστό που σου δίνει η εξέταση που στη δική σου περίπτωση -μια που την ανέφερες- σήμαινε ότι στα 100 σπερματοζωάρια τα 60 είχαν σπασμένο dna και τα 40 φυσιολογικό dna.

 

Νομίζω πως το link που έχω βάλει για το άρθρο σχετικά με τον κατακερματισμό είναι κατατοπιστικότατο και αξίζει μία ανάγνωση για όποια ενδιαφέρεται!:-)

 

 

δεν υπαρχει εξωσωματικος που να μην ριχνει την ευθυνη μιας αποτυχημενες εξωσωματικης,στον κατακερματισμο...μιλαμε για τις περιπτωσεις οπου υπαρχει προβλημα με το σπερμα,που δυστυχως ειναι και οι περισσοτερες...

 

αυτο που εγραψα για τα υγιη σπερματα, ειναι οτι δεν υπαρχουν ερευνες αν εχουν και αυτα και σε ποιον βαθμο, κατακερματισμο...οι ουρολογοι πολυ θα ηθελαν να εχουν τα χερια τους μελετες στα υγιη σπερματα σχετικα με το θεμα,αλλα δυστυχως δεν εχουν...αρα οσοι γιατροι σεβονται το επαγγελμα τους, αναφερουν στα ζευγαρια οτι με υψηλη κατατμηση τα πραγματα γινονται δυσκολα,αλλα δεν δινουν φρουδες ελπιδες με ενα σωρο φαρμακα και βιταμινες οτι το προβλημα θα διορθωθει...ψαχνουν να βρουν με ποιον ουσιαστικο τροπο θα βοηθησουν το ζευγαρι,γιατι συνηθως η κατατμηση δεν ειναι το μοναδικο προβλημα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει εξωσωματικος που να μην ριχνει την ευθυνη μιας αποτυχημενες εξωσωματικης,στον κατακερματισμο...

 

 

Καλά, εγώ ξέρω δύο. Και ο ένας είναι από τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο. Το θέμα δεν είναι να πηγαίνει το μυαλό τους στον κατακερματισμό όταν υπάρχει κακό σπερμοδιάγραμμα αλλά κυρίως όταν δεν υπάρχει. Το 10% των αντρών που βρίσκονται σε κέντρο εξωσωματικής με καλό σπερμοδιάγραμμα έχουν υψηλό κατακερματισμό και ποτέ κανείς δεν το ανακαλύπτει εκτός αν είναι καλά ενημερωμένος.

Εμείς δεν βρεθήκαμε στην εξωσωματική λόγω υπογονιμότητας -είχαμε φυσιολογική σύλληψη προηγουμένως, αλλά έχουμε και οι δύο στίγμα- και κανένας από τους δύο εξωσωματικούς που κάναμε προσπάθεια δεν σκέφτηκε να μας πει να δούμε τον κατακερματισμό (θεωρητικά και οι δύο είμαστε γόνιμοι όμως είχαμε δύο βιοχημικές και μία ανεμβρυική στην πορεία). Ας είναι καλά ο Πάγκαλος ο γενετιστής και η Βάρλα στο Έλενα που μας είπαν ότι πρέπει να ξαναδούμε το σπέρμα.

 

Η διεθνής βιβλιογραφία λέει -το επαναλαμβάνω- ότι ο υψηλός κατακερματισμός συνδέεται με επανειλημμένες αποτυχίες εμφύτευσης, αποβολές και χρωμοσωμικές ανωμαλίες στο έμβρυο. Ο Λυμπερόπουλος που είναι το κορυφαίο εργαστήριο σπερματολογίας το γράφει μάλιστα πάνω στο χαρτί των αποτελεσμάτων στην εξέταση κατακερματισμού.

 

Άσχετα από την προσωπική εμπειρία της καθεμιάς μας, υπάρχει η βιβλιογραφία που δεν αποτελεί αντικείμενο υποκειμενικής ερμηνείας. Τι πιστεύω εγώ και τι πιστεύεις εσύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα ρωτησω κι εγω κατι? ενα σπερμα με καλο dfi μπορει στην πορεια να αποκτησει παθολογικο dfi?

 

Αυτό δεν στο απαντώ μόνο βασιζόμενη στη βιβλιογραφία, αλλά και στην προσωπική μου εμπειρία: ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ. Μέσα σε δύο χρόνια τριπλασιάστηκε του άντρα μου. Το σπερμοδιάγραμμα από την άλλη, σταθερά καλό. Γι' αυτό ακριβώς λέω ότι σε περιπτώσεις επαναλαμβανομένων ανεξήτητων αποτυχιών και αποβολών πρέπει κανείς να το κοιτάζει και να μην επαναπαύεται με το σπερμοδιάγραμμα. Τρεις γιατροί εκτός εξωσωματικής μας επέστησαν την προσοχή σε αυτό και τους είμαι ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

indyla εγω το καταλαβαινω αυτο που λες κ εχω κ εγω αναρωτηθει αν πρεπει να επαναλαβουμε την εξεταση.αυτο που ανατωτιεμαι επισης ειναι εαν μια ληψη προβληματικη θα μπορουσε να ειναι θεμα περιστασιακο κ οχι μονιμο.θελω να πω δηλ, εαν καποιος επαναλαμβανε την εξεταση μετα απο δυο εβδομαδες θα μπορουσε το αποτελεσμα να ειναι διαφορετικο? σιγουρα πχ μια ιωση επιρρεαζει.κ για να αναθαρρυσετε θα σς πω οτι φιλη μου στο εμβρυογενεσις 42 ετων με πολλες αποτυχημενες προσπαθειες εκανε διδυμα με dfi 75% ακατεβατο.ενα χρονο καταπινε τα παντα ο ανδρας της κ βελτιωση μηδεν.ολα λοιπον μπορουν να συμβουν.

εσεις επαναλαβατε την εξεταση?τι βιταμινες παιρνει ο συζυγος? κ κατι τελευταιο.η υψηλη κατατμιση εκτος απο βιοχημικες κ ανεμβρυικες προκαλει κ χρωμοσωματικες ανωμαλιες?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με τη μικρογονιμοποίηση συμβαίνει το εξής. Αν δεν είναι η "ειδική" μέθοδος που εφαρμόζει ο Πάντος -και δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποιος άλλος εκτός από αυτόν- που χρησιμοποιούν υαλουρονικό οξύ για να ξεχωρίσουν τα σπερματοζωάρια που δεν έχουν κατακερματισμό, η απλή μικρογονιμοποίηση δεν διασφαλίζει ένα σπερματοζωάριο χωρίς κατακερματισμό. Διασφαλίζει ένα μορφολογικά καλό σπερματοζωάριο που όμως δεν σημαίνει ότι θα έχει φυσιολογικό dna.

 

Γεια χαρα κ απο μενα...

Η "ειδικη" αυτη μεθοδος ονομαζεται PICSI και δεν την εφαρμοζει μονο ο Παντος... Ξερω πως τη κανει και ο Μαντουδης στο Γεννημα και στο ΙΑΣΩ. Νομιζω και ο Αθανασιου. Δυστυχως δεν σου εξασφαλιζει παντα επιτυχια στην ανευρεση σπερματος με φυσιολογικο DNA, καθως σπερμα με χαμηλη κινητικοτητα καποιες φορες δεν "κολλαει" στο υαλουρονικο. Ισως καλυτερη μεθοδος να ειναι η IMSI ή η απευθειας ληψη σπερματος με παρακεντηση...

Και ναι, τα ποσοστα του κατακερματισμου αλλαζουν... Και προς τα πανω και προς τα κατω... Κατι σαν το τρενακι του τρομου, ενα πραγμα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

 

Μαγιοπούλα, δεν νομίζω ότι το dfi (ποσοστό κατακερματισμού) επηρεάζεται δραστικά από συγκυριακούς παράγοντες (τύπου "είμαι κρυωμένος κι από 15% πήγε 60%") αλλά δεν είμαι ενημερωμένη για τους χρόνους και το εύρος τιμών που μπορεί να ανεβοκατέβει. Δεν πιστεύω πάντως ότι ένα υψηλό ποσοστό πέφτει εύκολα. Εμείς δεν ξέρω που βρισκόμαστε γιατί δεν έχει κάνει πρόσφατα ο άντρας μου. Ένας από τους γιατρούς που είδαμε μας είπε ότι οι ιοί στο σπέρμα ανεβάζουν το ποσοστό και μετά την αγωγή λογικά θα έχει πέσει. Επίσης παίρνει Profertil. Μόλις έχω νεότερα θα σας πω.

Στην άλλη σου ερώτηση, βεβαίως και μπορεί να δώσει χρωμοσωμικές ανωμαλίες ο υψηλός κατακερματισμός.

 

Lenilena, λογικό αυτό που λες με το σπέρμα χαμηλής κινητικότητας και το υαλουρονικό. Ίσως είναι κατάλληλο για σπέρμα που δεν έχει τέτοιο πρόβλημα (άρα εμάς μας κάνει :)). Για την λήψη μία γενετίστρια μας είχε πει ότι μπορεί να έχει χρωμοσωμικές ανωμαλίες το σπερματοζωάριο όταν το πάρουν από τον όρχι. Τώρα το IMSI που είναι ουσιαστικά ένα πολύ ισχυρό μικροσκόπιο που μεγενθύνει το σπερματοζωάριο τόσο πολύ ώστε να φαίνονται τα προβλήματα στο dna (που εντοπίζονται στο κεφάλι του σπερματοζωαρίου) μόνο πλεονεκτήματα προσφέρει και απ' όσο ξέρω ως μέθοδος δεν έχει κάποια παρενέργεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Λοιπόν θέλω να σας γράψω τι εχω καταλάβει και οποία γνωρίζει ας μου τα επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.

Υπάρχει ένα δείγμα εκατομυρίων σπερματοζωαρίων. Απο αυτό επιλέγονται τυχαία 500 και εξετάζονται. Όταν σου βγάζει έναν κατακερματισμό πχ 50% σημαίνει οτι τα 250 σπερματοζωάρια σου δεν μπορούν να κανουν έμβρυα ή κανουν έμβρυα με βλάβες, μη ποιοτικά που θα οδηγήσουν σε αποβολές.

Αυτό σημαίνει οτι τα 250 σου σπερματοζωάρια θα δώσουν καλα έμβρυα?

 

Ο φυσιολογικός κατακερματισμός ειναι 15%. Και αν στην ωοληψια σου βάλουν απο αυτό το 15%;;;; Θα εισαι απλά άτυχος???

Τελικά ειναι τζόκερ αυτή η εξέταση?

Και απλά ειναι μια ένδειξη ενός ποσοστού?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω να σας γράψω τι εχω καταλάβει και οποία γνωρίζει ας μου τα επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.

Υπάρχει ένα δείγμα εκατομυρίων σπερματοζωαρίων. Απο αυτό επιλέγονται τυχαία 500 και εξετάζονται. Όταν σου βγάζει έναν κατακερματισμό πχ 50% σημαίνει οτι τα 250 σπερματοζωάρια σου δεν μπορούν να κανουν έμβρυα ή κανουν έμβρυα με βλάβες, μη ποιοτικά που θα οδηγήσουν σε αποβολές.

Αυτό σημαίνει οτι τα 250 σου σπερματοζωάρια θα δώσουν καλα έμβρυα?

 

Ο φυσιολογικός κατακερματισμός ειναι 15%. Και αν στην ωοληψια σου βάλουν απο αυτό το 15%;;;; Θα εισαι απλά άτυχος???

Τελικά ειναι τζόκερ αυτή η εξέταση?

Και απλά ειναι μια ένδειξη ενός ποσοστού?

Κάντι καλημέρα ειναι να κανει αυτή την εξέταση ο άντρας μου αλλα δεν πάει να την κανει μάλλον φοβάται τι θα βγει δεδομένου ότι εχουμε θέμα με το σπερμα.αυτο που ξερω ειναι ότι αν ο άντρας παίρνει βιταμίνες το ποσοστό πέφτει αν ειναι υψηλό.επισης την ημερα της ωοληψιας δεν επιλέγουν τα καλύτερα σπερματοζωάρια μετά την επεξεργασία του σπέρματος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κάντι νομίζω το 50% δεν είναι τόσο απλή η μετάφραση του.. υπολογίζεται πιο περίπλοκα. πχ. θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το 50% της δομής του κάθε σπερματοζωαρίου είναι κατεστραμμένο, από όλα τα σπερματοζωάρια.. αλλά και πάλι δεν είναι ακριβώς έτσι.. εμείς είχαμε κατάτμηση 55%.. χάλια μαύρα.. κάποιοι γιατροί ίσως έλεγαν και για δότη.. είχα μία ανεμβρυική κύηση (από φυσιολογική σύλληψη!) μία διακοπή κύησης στον 3ο μήνα και τώρα ένα κοριτσάκι που κοντεύει τα 2 έτη! :) never give up! και στις αποτυχημένες κυήσεις δεν μας είπαν ότι έφταιγε 100% το σπέρμα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θέλω να σας γράψω τι εχω καταλάβει και οποία γνωρίζει ας μου τα επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.

Υπάρχει ένα δείγμα εκατομυρίων σπερματοζωαρίων. Απο αυτό επιλέγονται τυχαία 500 και εξετάζονται. Όταν σου βγάζει έναν κατακερματισμό πχ 50% σημαίνει οτι τα 250 σπερματοζωάρια σου δεν μπορούν να κανουν έμβρυα ή κανουν έμβρυα με βλάβες, μη ποιοτικά που θα οδηγήσουν σε αποβολές.

Αυτό σημαίνει οτι τα 250 σου σπερματοζωάρια θα δώσουν καλα έμβρυα?

 

Ο φυσιολογικός κατακερματισμός ειναι 15%. Και αν στην ωοληψια σου βάλουν απο αυτό το 15%;;;; Θα εισαι απλά άτυχος???

Τελικά ειναι τζόκερ αυτή η εξέταση?

Και απλά ειναι μια ένδειξη ενός ποσοστού?

 

Δεν είναι ακριβώς ετσι απο οσο ξερω.... Απο αυτα τα 500 που λες αν η κατατμηση ειναι 50% τα 250 δεν εχουν καλο dna! ΑΛΛΑ.... Απο αυτα τα 250 ενα μεγαλο μερος θα εχουν κακη μορφολογία, χαμηλη κινητικοτητα κλπ αρα ετσι κι αλλιως δεν θα τα διάλεγαν στην μικρογονιμοποιηση, αρα τι μας ενδιαφερει ο κατακερματισμός τους;;;;;!!!! Το θεμα ειναι (και απο οσο ξερω μπορει να γινει) να μετρηθεί η κατατμηση μονο σε καλα μορφολογικά κλπ σπερματοζωαρια! Σε αυτα δηλαδη που εμφανισιακά θα τα διάλεγε ο εμβρυολογος για την μικρογονιμοποιηση, οχι σε ολα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας
Είμαι καινούρια στο φορουμ αν και το διαβάζω αρκετα χρόνια. Μπήκαμε με τον συζυγό μου σε διαδικασία εξωσωματικής και ο γιατρός μας έγραψε εκτός των άλλων να κάνει ο άντρας μου και κατάτμηση σπέρματος. Το αποτέλεσμα 69%. Έχουμε σοκαριστεί και απογοητευθεί πολύ. Μας συνέστησε μια τρίμηνη αγωγή και βλέπουμε μετά. Είχα μια παλίνδρομη ένα χρόνο πριν περίπου εκτοτε τιποτα. Υπάρχει κάποιος που να είδε μείωση στα ποσοστά της κατάτμησης μετά απο θεραπεία ή να μην περιμένουμε και πολλά; Θεωρείτε πως καλό είναι να πάμε για σε κάποιον ανδρολόγο; ή γενετιστη;

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Happykar είπε:

Καλησπέρα σας
Είμαι καινούρια στο φορουμ αν και το διαβάζω αρκετα χρόνια. Μπήκαμε με τον συζυγό μου σε διαδικασία εξωσωματικής και ο γιατρός μας έγραψε εκτός των άλλων να κάνει ο άντρας μου και κατάτμηση σπέρματος. Το αποτέλεσμα 69%. Έχουμε σοκαριστεί και απογοητευθεί πολύ. Μας συνέστησε μια τρίμηνη αγωγή και βλέπουμε μετά. Είχα μια παλίνδρομη ένα χρόνο πριν περίπου εκτοτε τιποτα. Υπάρχει κάποιος που να είδε μείωση στα ποσοστά της κατάτμησης μετά απο θεραπεία ή να μην περιμένουμε και πολλά; Θεωρείτε πως καλό είναι να πάμε για σε κάποιον ανδρολόγο; ή γενετιστη;

Καλησπερα οπωσδηποτε να πατε να σας καθοδηγησει το ιδιο θεμα εχουμε και εμεις οι βιταμινες επι το ειστον βοηθανε θαυματα δεν κανουν 

 

Μην απογοητευεσαι οπλισου με υπομονη και ψυχραιμια

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις βιταμίνες θέλει και σωστή διατροφή, διακοπή καπνίσματος (αν είναι καπνιστής) και διακοπή αλκοολ.

Προσπάθησε να ηρεμίσεις και να έχεις υπομονή, καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, annamariag77 είπε:

Καλησπερα οπωσδηποτε να πατε να σας καθοδηγησει το ιδιο θεμα εχουμε και εμεις οι βιταμινες επι το ειστον βοηθανε θαυματα δεν κανουν 

 

Μην απογοητευεσαι οπλισου με υπομονη και ψυχραιμια

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εχουμε κλεισει ραντεβου με ανδρολογο την επομενη εβδομάδα. Προς το παρον ο γιατρος, στο πιο γνωστό ίσως κέντρο εξωσωματικής, μας έδωσε μια αγωγή για δύο μηνες και μετα να επαναληφθεί η εξεταση. Απλα, φοβάμαι μήπως δεν καταφέρουμε κάτι, οπότε θα ήθελα να ξέρω τι μέλλει γενέσθαι. Η αποτυχία μιας εξωσωματικής είναι δεδομένη, πόσο μάλλον μιας φυσιολογικής σύλληψης;

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Εκτός από τις βιταμίνες θέλει και σωστή διατροφή, διακοπή καπνίσματος (αν είναι καπνιστής) και διακοπή αλκοολ.

Προσπάθησε να ηρεμίσεις και να έχεις υπομονή, καλή επιτυχία.

Ο αντρας μου δεν πίνει, δεν καπνίζει, αθλείται και η διατροφή δεν είναι πια και η χειρότερη...Είχε ένα πολύ καλό σπερμοδιαγραμμα, είχε επιτευχθεί έστω μια φορά σύλληψη, οπότε όλοι, και οι γιατροί θεωρούσαν πως δεν υπάρχει σε αυτόν κάποιο πρόβλημα. Μέχρι να μας ζητηθεί από το γιατρό αυτή η επιπλέον εξέταση ούτε καν το είχα ξανακούσει.Θα προσπαθησω να ηρεμησω, απλά είναι ακόμα πολύ πρόσφατο για να μπορέσω να το διαχειριστώ. Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο ζευγάρι που με τόσο υψηλά ποσοστά, κατάφερε να τα ρίξει και κατάφερε να κάνει παιδί.Και μάλιστα υγιές. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

2 ώρες πρίν, annamariag77 είπε:

Καλησπερα οπωσδηποτε να πατε να σας καθοδηγησει το ιδιο θεμα εχουμε και εμεις οι βιταμινες επι το ειστον βοηθανε θαυματα δεν κανουν 

 

Μην απογοητευεσαι οπλισου με υπομονη και ψυχραιμια

Επίσης, επειδή αναφέρεις πως και εσείς έχετε το ίδιο θέμα, αν επιτρέπεται, τι ποσοστό κατάτμησης έχετε; Τα έχετε ρίξει με τις  βιταμίνες;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Happykar είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εχουμε κλεισει ραντεβου με ανδρολογο την επομενη εβδομάδα. Προς το παρον ο γιατρος, στο πιο γνωστό ίσως κέντρο εξωσωματικής, μας έδωσε μια αγωγή για δύο μηνες και μετα να επαναληφθεί η εξεταση. Απλα, φοβάμαι μήπως δεν καταφέρουμε κάτι, οπότε θα ήθελα να ξέρω τι μέλλει γενέσθαι. Η αποτυχία μιας εξωσωματικής είναι δεδομένη, πόσο μάλλον μιας φυσιολογικής σύλληψης;

Ο αντρας μου δεν πίνει, δεν καπνίζει, αθλείται και η διατροφή δεν είναι πια και η χειρότερη...Είχε ένα πολύ καλό σπερμοδιαγραμμα, είχε επιτευχθεί έστω μια φορά σύλληψη, οπότε όλοι, και οι γιατροί θεωρούσαν πως δεν υπάρχει σε αυτόν κάποιο πρόβλημα. Μέχρι να μας ζητηθεί από το γιατρό αυτή η επιπλέον εξέταση ούτε καν το είχα ξανακούσει.Θα προσπαθησω να ηρεμησω, απλά είναι ακόμα πολύ πρόσφατο για να μπορέσω να το διαχειριστώ. Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο ζευγάρι που με τόσο υψηλά ποσοστά, κατάφερε να τα ρίξει και κατάφερε να κάνει παιδί.Και μάλιστα υγιές. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Επίσης, επειδή αναφέρεις πως και εσείς έχετε το ίδιο θέμα, αν επιτρέπεται, τι ποσοστό κατάτμησης έχετε; Τα έχετε ρίξει με τις  βιταμίνες;

Καλησπερα 40% κατατμηση ειχαμε τωρα με πολυμηνες θεραπειες επεσε στο 29 κατι εγινε αν και ο ξωσωματικος μου δεν δινει πολυ σημασια σε αυτο γιατι κανουν imci παντως καλο θα ειναι να γινει θεραπεια  συντελει στα καλυτερα εμβρυα

Link to comment
Share on other sites

@Happykar Μην απογοητεύεσαι, και εμείς είδαμε διαφορά με βιταμίνες, από το 35 είχε πάει κάπου στο 20 (έχουν περάσει χρόνια και δεν θυμάμαι ακριβώς) να λες ευτυχώς που ο γιατρός σας ζήτησε και αυτή την εξέταση γιατί οι περισσότεροι δεν το κάνουν.

Να ξέρεις πως όλα φτιάχνονται, κάντε μία επίσκεψη σε έναν ουρολόγο ανδρολόγο να σας κατατοπίσει καλύτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...