Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ολιγο-ασθενο-τερατοσπερμία


Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι νέο μέλος και τυχαία βρήκα πολλά ενδιαφέροντα θέματα που διάβασα όσο μπόρεσα, διαπιστώνοντας πως πολλοί υποψήφιοι γονείς βρίσκονται σε παρόμοια θέση.

Χωρίς να θέλω να κουράσω, πριν από δέκα περίπου μήνες, κάναμε το πρώτο σπερμοδιάγραμμα, το οποίο και έδειξε 2,1 εκατομμύρια ανά ml, (18.000.000 σπερματοζωάρια συνολικά), πυοσφαίρια- καλλιέργεια θετική σε μικρόβιο, και τερατοσπερμία 100%.

Ακολούθησε θεραπεία με ciproxin για 20 μέρες, ενώ οι πρώτοι ουρολόγοι μίλησαν απευθείας για βιοψία.

Δεν θέλαμε να το πιστέψουμε, κι επαναλάβαμε το σπερμοδιάγραμμα σε τρεις μήνες. Το αποτέλεσμα ήταν 100.000 σπερματοζωάρια !

Ακολούθησε ορμονικός έλεγχος που έδειξε φυσιολογικές FSH,LH και στα κατώτερα φυσιολογικά όρια - τεστοστερόνη. Ο ουρολόγος τότε μου πρότεινε θεραπεία με αντιοιστρογόνα και τεστοστερόνη για τρεις μήνες, την οποία και ακολούθησα πιστά. Το τρίτο σπερμοδιάγραμμα που ακολούθησε έδειξε 1000 σπερματοζωάρια! Έκανα ενδιάμεσα 2 καλλιέργειες που ήταν στείρες και μια τρίτη η οποία έδειξε άλλο μικρόβιο ! Όλα αυτά στο διάστημα των δέκα μηνών που ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε.

Καταφύγαμε στον καθηγητή στα Ιωάννινα, ο οποίος μας μίλησε για μικροχειρουργική επέμβαση για λήψη σπερματοζωαρίων και στη συνέχεια κατάψυξη. (Μάλιστα είπε να μην το καθυστερήσουμε (έως τον Οκτωμβριο), καθώς η επιδείνωση μπορεί να οδηγήσει σε αποτέλεσμα -μηδέν- και αβεβαιότητα για την ανεύρεση σπερματοζ. με την επέμβαση.)

Εν συνεχεία μίλησε για θεραπεία με ορμόνες για βελτίωση του σπέρματος, και την κατάψυξη ως εξασφάλιση αν δούμε επιδείνωση.

Η ταραχή μας είναι μεγάλη για τους εξής λόγους:

 

1) διαβάζουμε πολλές και διαφορετικές γνώμες για τον συγκεκριμένο,

2) είπε πως τα κατεψυγμένα θα είναι -σε ετοιμότητα- αν την ημέρα της εξωσωματικής δε βρεθούν ''φρέσκα'' σπερματοζωάρια

3) μας έκανε να συμπεράνουμε πως εδώ και δέκα μήνες που αρχίσαμε να το ψάχνουμε, υπάρχει μια επιδείνωση που αν την αφήσουμε ως τον Οκτώβρη, ίσως να πάμε για δότη! Δεν ακούγεται λίγο απίστευτο που αρχίσαμε τις εξετάσεις στην πιο κρίσιμη λοιπόν χρονιά??

4) Μάθαμε διαβάζοντας, πως τα κατεψυγμένα σπερματοζωάρια δεν έχουν καλή γονιμοποιητική ικανότητα και πολλά ζευγάρια κάνουν βιοψία ακριβώς την ημέρα της εξωσωματικής - εφόσον δε βρεθούν ''φρέσκα''..

Συγνώμη για τη φλυαρία, ελπίζουμε σε κάποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

είμαι νέο μέλος και τυχαία βρήκα πολλά ενδιαφέροντα θέματα που διάβασα όσο μπόρεσα, διαπιστώνοντας πως πολλοί υποψήφιοι γονείς βρίσκονται σε παρόμοια θέση.

Χωρίς να θέλω να κουράσω, πριν από δέκα περίπου μήνες, κάναμε το πρώτο σπερμοδιάγραμμα, το οποίο και έδειξε 2,1 εκατομμύρια ανά ml, (18.000.000 σπερματοζωάρια συνολικά), πυοσφαίρια- καλλιέργεια θετική σε μικρόβιο, και τερατοσπερμία 100%.

Ακολούθησε θεραπεία με ciproxin για 20 μέρες, ενώ οι πρώτοι ουρολόγοι μίλησαν απευθείας για βιοψία.

Δεν θέλαμε να το πιστέψουμε, κι επαναλάβαμε το σπερμοδιάγραμμα σε τρεις μήνες. Το αποτέλεσμα ήταν 100.000 σπερματοζωάρια !

Ακολούθησε ορμονικός έλεγχος που έδειξε φυσιολογικές FSH,LH και στα κατώτερα φυσιολογικά όρια - τεστοστερόνη. Ο ουρολόγος τότε μου πρότεινε θεραπεία με αντιοιστρογόνα και τεστοστερόνη για τρεις μήνες, την οποία και ακολούθησα πιστά. Το τρίτο σπερμοδιάγραμμα που ακολούθησε έδειξε 1000 σπερματοζωάρια! Έκανα ενδιάμεσα 2 καλλιέργειες που ήταν στείρες και μια τρίτη η οποία έδειξε άλλο μικρόβιο ! Όλα αυτά στο διάστημα των δέκα μηνών που ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε.

Καταφύγαμε στον καθηγητή στα Ιωάννινα, ο οποίος μας μίλησε για μικροχειρουργική επέμβαση για λήψη σπερματοζωαρίων και στη συνέχεια κατάψυξη. (Μάλιστα είπε να μην το καθυστερήσουμε (έως τον Οκτωμβριο), καθώς η επιδείνωση μπορεί να οδηγήσει σε αποτέλεσμα -μηδέν- και αβεβαιότητα για την ανεύρεση σπερματοζ. με την επέμβαση.)

Εν συνεχεία μίλησε για θεραπεία με ορμόνες για βελτίωση του σπέρματος, και την κατάψυξη ως εξασφάλιση αν δούμε επιδείνωση.

Η ταραχή μας είναι μεγάλη για τους εξής λόγους:

 

1) διαβάζουμε πολλές και διαφορετικές γνώμες για τον συγκεκριμένο,

2) είπε πως τα κατεψυγμένα θα είναι -σε ετοιμότητα- αν την ημέρα της εξωσωματικής δε βρεθούν ''φρέσκα'' σπερματοζωάρια

3) μας έκανε να συμπεράνουμε πως εδώ και δέκα μήνες που αρχίσαμε να το ψάχνουμε, υπάρχει μια επιδείνωση που αν την αφήσουμε ως τον Οκτώβρη, ίσως να πάμε για δότη! Δεν ακούγεται λίγο απίστευτο που αρχίσαμε τις εξετάσεις στην πιο κρίσιμη λοιπόν χρονιά??

4) Μάθαμε διαβάζοντας, πως τα κατεψυγμένα σπερματοζωάρια δεν έχουν καλή γονιμοποιητική ικανότητα και πολλά ζευγάρια κάνουν βιοψία ακριβώς την ημέρα της εξωσωματικής - εφόσον δε βρεθούν ''φρέσκα''..

Συγνώμη για τη φλυαρία, ελπίζουμε σε κάποια απάντηση.

 

 

Θα σου πρότεινα να καταψύξεετε σπέρμα για παν ενδεχόμενο...Εμένα ο αντρας μου εχει ολιγοσπερμία, με καλές μορφές και καλή κινητικότητα και παρολαυτά στην 1η εξωσωματική που κάναμε τον Μάρτιο καταψύξαμε και σπέρμα γιατι ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Το καλό με το σπέρμα είναι ότι δημιουργείται κάθε 3 μήνες καινούργιο...άρα με την σωστή θεραπεία μπορείς σύντομα να δεις βελτίωση..απο την άλλη το σπερμα είναι και λίγο περίεργο..άντρες φίλοι μας με 3 παιδιά χωρίς λόγο παρουσιασαν τερατοσπερμία λόγω ηλικίας > 30 που δε διορθώνεται...αρα καταψύξτε και ας μη σας χρειαστεί.

 

Σας εύχομαι να βρείτε γρήγορα λύση! Να πάτε να ρωτήσετε και αλλού.

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ο γιατρος σου μιλαει για βιοψια ορχεων..

Παιρνουν ενα μικρο κομματι ιστου και με επεξεργασια απομονωνουν σπερματοζωαρια. Ειναι ο τροπος με τον οποιο γινεται εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση ατα ζευγαρια με προβληματικο σπερμα.

Η βιοψια γινεται ειτε τη μερα που παιρνουν και τα ωαρια απο τη γυναικα με σκοπο να χρησιμοποιηθουν αμεσως ειτε νωριτερα με σκοπο να το καταψυξουν.

Ξερω οτι κατα την αποψυξη ενα ποσοστο σπερματοζωαριων ισως δεν αντεξει αλλα ενας μεγαλος αριθμος αντεχει.

 

Η βιοψια γινεται με μεθη, εχει λιγα ραμματακια και ισως σε τραβανε αλλα σε 1-2 μερες εισαι μια χαρα και μπορεις να πας κανονικα δουλεια.

Τα περισσοτερα ζευγαρια βρισκουν εστω και λιγα (αλλα αρκετα για μικρογονιμοποιηση) και δε χρειαζεται να καταφυγουν σε δοτη.

Σιγουρα το φρεσκο σπερμα ειναι καλυτερο απο το κατεψυγμενο αλλα δε σημαινει οτι δεν τα καταφερνουν ζευγαρια και με κατεψυγμενο.

 

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι.

Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Leuta, προφανώς ο άντρας σου έδωσε -αν κατάλαβα καλά- για κατάψυξη, δίχως βιοψία? Συμφωνώ πως εμάς, με την τερατοσπερμία, είναι μονόδρομος το χειρουργείο, το οποίο ομολογώ πως φοβάμαι για επιπλοκές στο μέλλον, ακόμα και η σκέψη πως θα αποσπαστούν κύτταρα (όχι ιστός) που δεν αναπληρώνονται. Όσο με τρομάζει η παραπάνω σκέψη, άλλο τόσο κι αυτή της διαδικασίας για τη σύζυγο, τα φάρμακα που θα πάρει, (έχω δει γυναίκες που από τις ορμόνες πρήστηκε το πρόσωπο τους, θα νιώθω υπαίτιος για οποιαδήποτε παρενέργεια) την επέμβαση για τα ωάρια.

Ξέρω πως ακούγεται χαζό, πως πολλοί εδώ έχουν περάσει προ πολλού αυτό το στάδιο, όμως ήμαστε στην αρχή και φανταστείτε πως δεν έχουμε προσπαθήσει (φυσικά) παρά 5-6 μήνες κι αυτούς με διακοπές λόγω φόρτου εργασίας) τις γόνιμες μέρες. Θα μου πείτε με τέτοια σπερμοδιαγράμματα, λίγο ..ουτοπικό να επέλθει το θαύμα.. Μα πάλι μου είναι αδύνατον να το πιστέψω πως βρισκόμαστε σε τέτοια κατάσταση (και δεν θέλουμε να το γνωστοποιήσουμε σε συγγενείς) με αποτέλεσμα να μας έχει επηρεάσει πολύ άσχημα-ψυχολογικά.

 

roxanne σου απαντώ: όχι δε μίλησε για βιοψία αλλά για μικροχειρουργική με μικροσκόπιο χωρίς να αποσπαστεί ιστός. Είπε πως θα πάρει υλικό για 4 προσπάθειες εξωσωματικής.. το οποίο θα στείλουν από Ιωάννινα- Αθήνα και έχουμε δικαίωμα να διατηρήσουμε για 10 χρόνια. Μετά από την επέμβαση -είπε- θα αρχίσουμε θεραπεία με ορμόνες σε μένα - με την ελπίδα της βελτίωσης του σπέρματος αλλά και με λιγότερο άγχος αφού θα υπάρχουν στην Αθήνα τα κατεψυγμένα.. Το κόστος για όλα αυτά ακόμα δεν το έχουμε συζητήσει.

Πιστέψτε με μπορεί να ήμαστε στην αρχή της ανηφόρας, μα δεν έχω κουράγιο να πάω σε άλλους γιατρούς, έχω ήδη πάει σε 4-5 διαφορετικούς, καθένας εστιάζει σε αυτό που έχει ''ειδικευτεί'', δηλαδή άλλος μας μίλησε για αφαίρεση της κιρσοκήλης (μικρή, ανεπαίσθητη σχεδόν, αλλά έχω και από αυτήν....) αλλά και τα αμφίβολα/μηδαμινά αποτελέσματα, άλλος για αντιβίωση, άλλος για θεραπεία με φάρμακα, και σχεδόν όλοι συγκλίνουν στην αναπόφευκτη βιοψία, πρέπει να το παραδεχτώ.

Για τον καθηγητή είχα ακούσει από το παρελθόν πως είναι κορυφαίος. Διαβάζοντας εδώ μέσα, είδα πως άλλοι τον θεωρούν κορυφή και άλλους τους απογοήτευσε. Δε ξέρω πως μπορεί να συνυπάρχουν εντελώς διαφορετικές απόψεις, μα σίγουρα κρατώ την καλή, γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο γιατρός ίσως να μη μπορέσει να βρει πάντα τη λύση.

 

Είναι απίστευτο το πόσο άσχημα γίνεσαι ξαφνικά, ζητώ συγνώμη για την πολυλογία μα θέλω να το μοιραστώ. Καταλαβαίνω πως καθένας εδώ έχει το δικό του ανήφορο.. Για πρώτη φορά κλονίζεται η ζωή μου έτσι, σκέφτομαι αν τελικά θα αποκτήσω παιδιά, μήπως αύριο μου πουν ''με δότη'' (που δεν το θέλω σε καμία περίπτωση) και ταυτόχρονα το δικαίωμα που στερώ από τη γυναίκα μου να χαρεί αυτήν την ευτυχία. Το χειρότερο όμως από όλα είναι πως σκέφτομαι πως -προφανώς- εγώ προκάλεσα τη βλάβη, με λάθη της εφηβείας για τα οποία έχω μετανιώσει οικτρά και τώρα τα πληρώνω.. κι ο χρόνος δε γυρίζει ποτέ πίσω για να επανορθώσεις.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι στην αρχη γι αυτο εχεις τετοια ψυχολογια.

Το επομενο σταδιο ειναι να το συνειδητοποιησεις και να αντιμετωπισεις το προβλημα στα ισα.;)

Η δικη μου συμβουλη ειναι να μη χασετε χρονο με στεναχωριες και αγχος. Δε βοηθανε αλλα αντιθετα χειροτερευουν την κατασταση.

Σχετικα με τη βιοψια, οταν ρωτησαμε το γιατρο μας για κινδυνους και επιπλοκες μας απαντησε οτι στα χερια εμπειρου γιατρου δεν υπαρχει κανενας φοβος.

Οσο για τη γυναικα σου ειναι λογικο να αγχωνεσαι. Αν ομως ο γιατρος της εξωσωματικης ειναι καλος και προσεξει τα φαρμακα και τις δοσολογιες ειναι ολα υπο ελεγχο. Εγω δεν αντιμετωπισα κανενα απολυτως προβλημα, ουτε καν νευρα δεν ειχα απο τις ορμονες.

Ξερω πως νιωθεις. Εχασες τη γη κατω απο τα ποδια σου. Δεν το περιμενες να συμβει σε εσας, η εξωσωματικη δε σας ειχε απασχολησει ποτε. Τα ιδια και εμεις. Σκεφτομουν γιατι σε εμας; Μεσα στο forum ομως ειδα οτι δεν ειμαστε μονοι μας αλλα ενα απο τα πααααρα πολλα δυστυχως ζευγαρια με προβλημα. Και πολλα αλλα ζευγαρια ηταν σε δυσκοτερη φαση απο εμας. Και παρα πολλοι τα καταφερναν. Αυτο μου εδωσε κουραγιο.

Ουτε εμεις το ειπαμε σε κανεναν για να μην τους στεναχωρησουμε και τελικα ηταν σωστη αποφαση γιατι ετσι δεν το συζητουσαμε με κανεναν και δεν αγχωνομασταν.

 

Οσο για το δοτη... Ξερω οτι κανεις δε θελει. Να εισαι αισιοδοξος. Συνηθως βρισκεται υλικο με τη βιοψια. Εστω και ενα σπερματοζωαριο αρκει!

 

Και για να σου δωσω κουραγιο για εμας πηγαν ολα τελεια. Βρηκαμε υλικο, δεν ειχα παρενεργειες και αποκτησαμε το μωρο μας με την πρωτη!

Γιατι οχι και εσεις;;

Ευχομαι να σας πανε ολα ακομα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εισαι στην αρχη γι αυτο εχεις τετοια ψυχολογια.

Το επομενο σταδιο ειναι να το συνειδητοποιησεις και να αντιμετωπισεις το προβλημα στα ισα.;)

Η δικη μου συμβουλη ειναι να μη χασετε χρονο με στεναχωριες και αγχος. Δε βοηθανε αλλα αντιθετα χειροτερευουν την κατασταση.

Σχετικα με τη βιοψια, οταν ρωτησαμε το γιατρο μας για κινδυνους και επιπλοκες μας απαντησε οτι στα χερια εμπειρου γιατρου δεν υπαρχει κανενας φοβος.

Οσο για τη γυναικα σου ειναι λογικο να αγχωνεσαι. Αν ομως ο γιατρος της εξωσωματικης ειναι καλος και προσεξει τα φαρμακα και τις δοσολογιες ειναι ολα υπο ελεγχο. Εγω δεν αντιμετωπισα κανενα απολυτως προβλημα, ουτε καν νευρα δεν ειχα απο τις ορμονες.

Ξερω πως νιωθεις. Εχασες τη γη κατω απο τα ποδια σου. Δεν το περιμενες να συμβει σε εσας, η εξωσωματικη δε σας ειχε απασχολησει ποτε. Τα ιδια και εμεις. Σκεφτομουν γιατι σε εμας; Μεσα στο forum ομως ειδα οτι δεν ειμαστε μονοι μας αλλα ενα απο τα πααααρα πολλα δυστυχως ζευγαρια με προβλημα. Και πολλα αλλα ζευγαρια ηταν σε δυσκοτερη φαση απο εμας. Και παρα πολλοι τα καταφερναν. Αυτο μου εδωσε κουραγιο.

Ουτε εμεις το ειπαμε σε κανεναν για να μην τους στεναχωρησουμε και τελικα ηταν σωστη αποφαση γιατι ετσι δεν το συζητουσαμε με κανεναν και δεν αγχωνομασταν.

 

Οσο για το δοτη... Ξερω οτι κανεις δε θελει. Να εισαι αισιοδοξος. Συνηθως βρισκεται υλικο με τη βιοψια. Εστω και ενα σπερματοζωαριο αρκει!

 

Και για να σου δωσω κουραγιο για εμας πηγαν ολα τελεια. Βρηκαμε υλικο, δεν ειχα παρενεργειες και αποκτησαμε το μωρο μας με την πρωτη!

Γιατι οχι και εσεις;;

Ευχομαι να σας πανε ολα ακομα καλυτερα!

 

νομίζω πως η ανάγκη υποστήριξης αυτή τη στιγμή είναι ίσως πιο μεγάλη κι από αυτήν της σωστής λύσης. Είναι πολλά τα ερωτήματα που γεννιούνται, συνεχώς περιστρέφονται στο μυαλό. Αν θέλεις γράψε μου τον γιατρό της εξωσωματικής και το κόστος -αν έγινε πρόσφατα-.

Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια και το χρόνο σου, είναι η καλύτερη βοήθεια αυτή τη στιγμή τουλάχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είμαι νέο μέλος και τυχαία βρήκα πολλά ενδιαφέροντα θέματα που διάβασα όσο μπόρεσα, διαπιστώνοντας πως πολλοί υποψήφιοι γονείς βρίσκονται σε παρόμοια θέση.

Χωρίς να θέλω να κουράσω, πριν από δέκα περίπου μήνες, κάναμε το πρώτο σπερμοδιάγραμμα, το οποίο και έδειξε 2,1 εκατομμύρια ανά ml, (18.000.000 σπερματοζωάρια συνολικά), πυοσφαίρια- καλλιέργεια θετική σε μικρόβιο, και τερατοσπερμία 100%.

Ακολούθησε θεραπεία με ciproxin για 20 μέρες, ενώ οι πρώτοι ουρολόγοι μίλησαν απευθείας για βιοψία.

Δεν θέλαμε να το πιστέψουμε, κι επαναλάβαμε το σπερμοδιάγραμμα σε τρεις μήνες. Το αποτέλεσμα ήταν 100.000 σπερματοζωάρια !

Ακολούθησε ορμονικός έλεγχος που έδειξε φυσιολογικές FSH,LH και στα κατώτερα φυσιολογικά όρια - τεστοστερόνη. Ο ουρολόγος τότε μου πρότεινε θεραπεία με αντιοιστρογόνα και τεστοστερόνη για τρεις μήνες, την οποία και ακολούθησα πιστά. Το τρίτο σπερμοδιάγραμμα που ακολούθησε έδειξε 1000 σπερματοζωάρια! Έκανα ενδιάμεσα 2 καλλιέργειες που ήταν στείρες και μια τρίτη η οποία έδειξε άλλο μικρόβιο ! Όλα αυτά στο διάστημα των δέκα μηνών που ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε.

Καταφύγαμε στον καθηγητή στα Ιωάννινα, ο οποίος μας μίλησε για μικροχειρουργική επέμβαση για λήψη σπερματοζωαρίων και στη συνέχεια κατάψυξη. (Μάλιστα είπε να μην το καθυστερήσουμε (έως τον Οκτωμβριο), καθώς η επιδείνωση μπορεί να οδηγήσει σε αποτέλεσμα -μηδέν- και αβεβαιότητα για την ανεύρεση σπερματοζ. με την επέμβαση.)

Εν συνεχεία μίλησε για θεραπεία με ορμόνες για βελτίωση του σπέρματος, και την κατάψυξη ως εξασφάλιση αν δούμε επιδείνωση.

Η ταραχή μας είναι μεγάλη για τους εξής λόγους:

 

1) διαβάζουμε πολλές και διαφορετικές γνώμες για τον συγκεκριμένο,

2) είπε πως τα κατεψυγμένα θα είναι -σε ετοιμότητα- αν την ημέρα της εξωσωματικής δε βρεθούν ''φρέσκα'' σπερματοζωάρια

3) μας έκανε να συμπεράνουμε πως εδώ και δέκα μήνες που αρχίσαμε να το ψάχνουμε, υπάρχει μια επιδείνωση που αν την αφήσουμε ως τον Οκτώβρη, ίσως να πάμε για δότη! Δεν ακούγεται λίγο απίστευτο που αρχίσαμε τις εξετάσεις στην πιο κρίσιμη λοιπόν χρονιά??

4) Μάθαμε διαβάζοντας, πως τα κατεψυγμένα σπερματοζωάρια δεν έχουν καλή γονιμοποιητική ικανότητα και πολλά ζευγάρια κάνουν βιοψία ακριβώς την ημέρα της εξωσωματικής - εφόσον δε βρεθούν ''φρέσκα''..

Συγνώμη για τη φλυαρία, ελπίζουμε σε κάποια απάντηση.

 

 

τα σπερμοδιαγραμματα τα εκανες εκει που σου υπεδειξε ο καθηγητης???σε ρωταω γιατι κι εμεις καναμε 2 εκει αλλα απ οτι διαπιστωσαμε στην πορεια ηταν λαθος και τα 2!!!!οσο για τον καθηγητη....πηγες τον ειδες μιλησες μαζι του τωρα τα συμπερασματα ειναι δικα σου:cool:τωρα οσο για την συζυγο μην το σκεφτεσαι ετσι αν ειχε αυτη το προβλημα εσυ δεν θα εκανες οτι χρειαζοταν για να αποκτησετε παιδακι εε το ιδιο θα κανει κι αυτη κι εμενα ο αντρας μου εχει ολιγο ασθενο τερατοσπερμια και σε λιγες μερες ξεκιναμε εξωσωματικη αλλα δεν με ενδιαφερει ποιος εχει το προβλημα σημασια εχει να αποκτησω παιδια με οποιονδηποτε τροπο και εφοσον υπαρχει προβλημα ναι με εξωσωματικη εεε δεν ειναι και κατι τραγικο και πιστεψε με το περιμενω πως και πως να ξεκινησω!!σας ευχομαι καλη επιτυχια!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου domino, δε γνωρίζω κάτι σχετικό με το θέμα σου, ώστε να μπορώ να σε βοηθήσω ουσιαστικά. Νιώθω όμως την ανάγκη να παρέμβω και να σου πω δυο σκέψεις: 1. Να αποβάλεις πάραυτα κάθε ίχνος ενοχής! Δε φταις εσύ για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, όπως δε θα 'φταιγε η γυναίκα σου αν αντιμετώπιζε μια αντίστοιχη δυσκολία. Κι είμαι βέβαιη πώς αν τα πράγματα ήταν αντίστροφα δε θα της το χρέωνες, αλλά θα φρόντιζες να την στηρίξεις με κάθε τρόπο για να πετύχετε τον κοινό σας στόχο. 2. Μη μεγαλοποιείς στο μυαλό σου την εξωσωματική. Δεν είναι δα και κάτι τρομερό. Άσε που η διαδικασία της εμβρυομεταφοράς είναι από τις πιο συγκλονιστικές στιγμές στη ζωή ενός ζευγαριού. Τουλάχιστον εγώ έτσι την βίωσα. Σκέψου να βλέπεις σε μια οθόνη τα εμβρυάκια σου ηλικίας 3-4 ημερών και μετά από λίγο να μεταφέρονται στη μήτρα σου. Το σεξ δεν πιάνει μία μπροστά σ' αυτή τη συγκίνηση...

Τέλος πάντων... Παρασύρθηκα κι είμαι εκτός θἐματος. Ήθελα απλώς να σου πω ότι σ'αυτή την ιστορία είσαι μαζί με τη γυναίκα σου, είστε μαζί με χιλιάδες άλλα ζευγάρια που αντιμετωπίζουν προβλήματα υπογονιμότητας, θα κάνετε ό,τι χρειάζεται, θα πεισμώσετε και θα τα καταφέρετε!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και δεν πρεπει να νιώθεις τύψεις. Ενα ζευγάρι που αγαπιέται πορεύεται μαζί σε όλα και δεν υπάρχει "φταίω εγώ" ή "φταις εσυ".

Και μεις οταν μαθαμε πριν 8 μήνες το προβλημα του σπέρματος και μας ειπαν για εξωσωματική τον 1ο-2ο μήνα είχαμε φρικάρει...δεν το είχαμε σκεφτεί ποτέ ότι θα χρειαζόταν κάτι τέτοιο. Μετά όμως το ειδαμε τελείως διαφορετικά και προχωρήσαμε. Πλέον εξωσωματική κανουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ζευγάρια.

 

Ξέρεις τι μου είπε μία γιατρός? Ότι με το περιβάλλον και τις τροφές σε 30-40 χρονια, τα παιδιά μας θα κάνουν παιδιά μόνο με εξωσωματική γιατι το σπέρμα θα είμαι χάλια...Μη το βλέπεις σαν καμια τραγική διαδικασία, είναι πλέον ρουτίνα :), το μόνο πρόβλημα είναι τα χρήματα στην ουσία...:( Πλέον εχει προχωρήσει τόσο ο τομέας της εξωσωματικής που δε εχετε πρόβλημα και παρενέργειες ΟΥΤΕ με τη βιοψία ΟΥΤΕ με την εξωσωματική!!!!

 

Και γω φοβόμουν τις ορμόνες και τις ενέσεις...:cool: Δε θα σου πω ψέμματα, φούσκωσα λίγο και πήρα 3,5 κιλά.. αλλά πλεον τώρα μετά από 3 μήνες από την αρνητική χοριακή εχω επανέλθει ΤΕΛΕΙΩΣ! Και όχι με διαίτες και στέρηση απλά με γυμναστική και συχνα μικρά γεύματα. Οι περισσότερες γυναίκες ψιλοφουσκώνουν και μετά αν θέλουν μπορούν σιγά σιγά να επανέλθουν...Μπροστά στην ευτυχία να γίνει γονιός δεν είναι τίποτα...

 

Θα σου πω το εξής! Συζητήστε το μεταξύ σας και όταν νίωσετε έτοιμοι ξεκινήστε!!!Με τη βιοψία ΠΑΝΤΑ βρίσκεται εστω και ένα σπερματοζωάριο καλό. Θα βρείτε και σεις και σε λιγότερο από 1 χρόνο θα είστε γονείς!!!!!;);)

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε τελεια και διαβάσουμε από εδώ στο φόρουμ καλά νέα!

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

τα σπερμοδιαγραμματα τα εκανες εκει που σου υπεδειξε ο καθηγητης???σε ρωταω γιατι κι εμεις καναμε 2 εκει αλλα απ οτι διαπιστωσαμε στην πορεια ηταν λαθος και τα 2!!!!οσο για τον καθηγητη....πηγες τον ειδες μιλησες μαζι του τωρα τα συμπερασματα ειναι δικα σου:cool:

 

1ο: Για την ακρίβεια έκανα 4 διαγράμματα. Το πρώτο (Ιούλη του 2011 περίπου) σε πολύ γνωστή ''αλυσίδα'' μικροβιολογικών εργαστηρίων το οποίο ήταν 100.000! (είχα χρησιμοποιήσει και αντιβίωση για ένα βαρύ κρύωμα, μέχρι λίγες μέρες πριν το διάγραμμα, ίσως να έπαιξε ρόλο και αυτό)

 

2ο: Μετά, ένας από τους ουρολόγους μου σύστησε ένα 'πολύ καλό'(?) εργαστήριο στη Συγγρού. Εκεί έκανα --όλα τα υπόλοιπα-- το επόμενο (Αύγουστο του 2011) που έδειξε τα 2,1 εκατ ανα ml, (την τερατοσπερμία και το μικρόβιο)

o ουρολόγος που μου το σύστησε άρχισε να ξεφυσά (εγώ τι έπρεπε να κάνω..?) όταν είδε το αποτέλεσμα και είπε ξερά ''πρέπει να πάτε για βιοψία''!

καταφεύγω τότε σε άλλον ουρολόγο (Υγεία) ο οποίος ασχολείται κυρίως με χειρουργείο (κήλες εννοώ) μου μίλησε για τη μικρή κιρσοκήλη που έχω (πως ''θα την χειρουργούσα για να εξαντλήσω όλες τις υπόνοιες, μα τα αποτελέσματα θα ήταν μηδαμινά έως ελάχιστα στη βελτίωση του σπερμ'') και ο οποίος μου γράφει ciproxin για 20 μέρες. Την ακολουθώ

 

3ο: το χειμώνα που μας πέρασε, μετά τη ciproxin. Το Aποτέλεσμα 100.000 σπερμ. και αδυναμία μορφολογικής εξέτασης λόγω χαμηλού αριθμού.

Καταφεύγω σε άλλον πλέον ουρολόγο, ο οποίος μου δίνει τεστοστερόνη και αντιοιστρογόνα για ένα τρίμηνο. Μετά κάνω το τελευταίο και πιο πρόσφατο

 

4ο: Τέλος του Μάη (2012). Αποτέλεσμα 1000 σπερματοζωάρια, κι ο γιατρός μου είπε να σταματήσω οποιοδήποτε φάρμακο και να κάνω νέο διάγραμμα σε τρεις μήνες.

Κατάλαβα πως είχε κάνει λάθος (η τεστοστερόνη με επιδείνωσε(?) και τότε κατέφυγα στα Γιάννενα στον Καθηγητή, μόλις πριν λίγες μέρες από τώρα που μιλάμε. Από την απάντηση σου δε μπορώ να καταλάβω, μείνατε ευχαριστημένοι ;; Θα έπρεπε να διακρίνω κάτι που δε κατάλαβα ;;

Ήταν σχολαστικός, μας εξήγησε πρόθυμα, ειλικρινά δεν έχω εμπειρία στο να διακρίνω την αξία του γιατρού, απλά τον είχε ακούσει η γυναίκα μου για πολύ καλό από παλιότερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

leuta σε ευχαριστώ πολύ για όσα γράφεις, που να πεις το πρόβλημα σου και ποιός να σε καταλάβει αν δεν το έχει περάσει. Τέλη Ιούλη λέμε να κάνω τη μικροχειρουργική με μικροσκόπιο στα Ιωάννινα, ο Θεός να βάλει το χέρι του.. Θα καταψύξει το υλικό και θα αρχίσω θεραπεία για βελτίωση ..

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου domino, δε γνωρίζω κάτι σχετικό με το θέμα σου, ώστε να μπορώ να σε βοηθήσω ουσιαστικά. Νιώθω όμως την ανάγκη να παρέμβω και να σου πω δυο σκέψεις: 1. Να αποβάλεις πάραυτα κάθε ίχνος ενοχής! Δε φταις εσύ για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, όπως δε θα 'φταιγε η γυναίκα σου αν αντιμετώπιζε μια αντίστοιχη δυσκολία. Κι είμαι βέβαιη πώς αν τα πράγματα ήταν αντίστροφα δε θα της το χρέωνες, αλλά θα φρόντιζες να την στηρίξεις με κάθε τρόπο για να πετύχετε τον κοινό σας στόχο. 2. Μη μεγαλοποιείς στο μυαλό σου την εξωσωματική. Δεν είναι δα και κάτι τρομερό. Άσε που η διαδικασία της εμβρυομεταφοράς είναι από τις πιο συγκλονιστικές στιγμές στη ζωή ενός ζευγαριού. Τουλάχιστον εγώ έτσι την βίωσα. Σκέψου να βλέπεις σε μια οθόνη τα εμβρυάκια σου ηλικίας 3-4 ημερών και μετά από λίγο να μεταφέρονται στη μήτρα σου. Το σεξ δεν πιάνει μία μπροστά σ' αυτή τη συγκίνηση...

Τέλος πάντων... Παρασύρθηκα κι είμαι εκτός θἐματος. Ήθελα απλώς να σου πω ότι σ'αυτή την ιστορία είσαι μαζί με τη γυναίκα σου, είστε μαζί με χιλιάδες άλλα ζευγάρια που αντιμετωπίζουν προβλήματα υπογονιμότητας, θα κάνετε ό,τι χρειάζεται, θα πεισμώσετε και θα τα καταφέρετε!

 

Δεν είχα σκεφτεί ποτέ τη διαδικασία υπό αυτήν την οπτική, διότι εκείνο που σκέφτομαι πάντα -εκτός από το αν θα πάνε όλα καλά- είναι και το τι θα ειπωθεί αν μετά την εξωσωματική, με κάποιο τρόπο διαρρεύσει το γεγονός στους γύρω μας. Ξέρω πως κανενός δεν του πέφτει λόγος στο πρόβλημα ενός ζευγαριού, όμως λέω πως νιώθω. Διότι προέρχομαι από περιοχή της επαρχίας οπού το ''άγχος'' είναι άγνωστη λέξη και οι περισσότεροι συγγενείς και φίλοι έχουν ήδη ένα και δύο παιδιά - και όπου κοιτάξεις θα δεις ένα καρότσι. Ευτυχώς για την ώρα είμαστε μακρυά από εκεί, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, όμως σκέφτομαι: όταν σε κανά χρόνο γυρίσουμε (που θα γυρίσουμε 90%) πίσω και δεν έχουμε παιδί , πλέον θα λένε πως ''δε μπορούνε''.

Ελάχιστη σημασία έχουν αυτά, το ξέρω, μπροστά στο να πάνε όλα καλά και να ήμαστε υγιείς, όμως δε μπορώ να μη παραδεχτώ πως στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχουν και προσθέτουν άγχος..

Link to comment
Share on other sites

domino, εγώ θέλω να σου πω την ιστορία του αδελφού του κουμπάρου μας, που είχε πρόβλημα με το σπέρμα του. Προσπαθούσαν 2 χρόνια, είχε κάνει ένα σωρό θεραπείες κι αντί να βελτιώνεται, το πρόβλημα χειροτέρευε. Είχε καταψύξει σπέρμα, για παν ενδεχόμενο, αλλά η γυναίκα του δεν ήθελε να κάνει εξωσωματική. Την τελευταία φορά που γύρισε καταπτοημένος από καθηγητή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, που τον παρακολουθούσε και του είχε πει πως, χωρίς εξωσωματική, δεν έχουν καμία ελπίδα, η γυναίκα του τον περίμενε στην πόρτα με ένα τεράστιο χαμόγελο κι ένα θετικό τεστ στο χέρι! Έτσι γεννήθηκε ο γιος τους και δύο χρόνια αργότερα, η κόρη τους, χωρίς άλλη βοήθεια πέρα από αυτή του Κυρίου, στον οποίο προσεύχονταν και οι δύο χωρίς να απελπίζονται, με λαχτάρα και πίστη.

 

Κι εδώ στο φόρουμ, αν ψάξεις, υπάρχουν παρόμοιες ιστορίες. Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά και σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα. :)

Link to comment
Share on other sites

Domino σου εστειλα πμ με τα στοιχεια.

Θα συμφωνησω απολυτα οτι η εξωσωματικη δεν εχει καμια σχεση με αυτο που φανταζομαστε οταν εχουμε αγνοια.

Δεν ειναι κατι φοβερο. Μια απλη διαδικασια με στανταρ σταδια ειναι, τουλαχιστον εγω ετσι την ειχα απλοποιησει στο μυαλο μου και ειχα καλη ψυχολογια.

Το μεγαλο προβλημα ειναι το οικονομικο κοστος. Ειδικα αυτες τις εποχες!

Link to comment
Share on other sites

το μικροχειρουργείο κανονίστηκε για τον άλλο μήνα.

(Την ίδια ημέρα θα αποχωρήσω από το νοσοκομείο..)

Το νέο ερώτημα είναι τι γίνεται - και αν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί τερατοσπερμία στις σπερματίδες.! σε αυτό η απάντηση δεν αποσαφηνίστηκε.

Ευχαριστώ πολύ για τις κουβέντες σας, μας έχουν δώσει μεγάλο κουράγιο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μικροχειρουργείο κανονίστηκε για τον άλλο μήνα.

(Την ίδια ημέρα θα αποχωρήσω από το νοσοκομείο..)

Το νέο ερώτημα είναι τι γίνεται - και αν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί τερατοσπερμία στις σπερματίδες.! σε αυτό η απάντηση δεν αποσαφηνίστηκε.

Ευχαριστώ πολύ για τις κουβέντες σας, μας έχουν δώσει μεγάλο κουράγιο .

 

 

σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!!σου ειπε οτι θα στην κανει ο ιδιος??? αν επιτρεπεται ποσα σου ζητησε???

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
το μικροχειρουργείο κανονίστηκε για τον άλλο μήνα.

(Την ίδια ημέρα θα αποχωρήσω από το νοσοκομείο..)

Το νέο ερώτημα είναι τι γίνεται - και αν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί τερατοσπερμία στις σπερματίδες.! σε αυτό η απάντηση δεν αποσαφηνίστηκε.

Ευχαριστώ πολύ για τις κουβέντες σας, μας έχουν δώσει μεγάλο κουράγιο .

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε. ΑΚΡΙΒΩΣ όμως. Όλη η ιστορία σου είναι σαν να τη γράφω εγώ...η διαφορά είναι ότι έχουμε ραντεβού 15/07 με τα Ιωάννινα για τη πρώτη επίσκεψη αλλά για βιοψία μας κόβω. Πες μας νέα σου..την έκανες; πως πήγε; το κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...