Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

Κοριτσακια καλησπερα! Τελικα ο υπερηχος σημερα δεν εδειξε κιρσοκηλη, γιουπιιιιιιιι!!! Πιο μετα θα παμε να κανουμε και τις ορμονολογικες..αντε να δουμε τι μπορουμε να κανουμε , για να φτιαξουν λιγο τα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

gary τα πράγματα θα φτιάξουν και σύντομα :wink:

 

γι' αυτό να είσαι ετοιμοπόλεμη :wink:

 

καλή συνέχεια :lol:

 

Χεχεχε! ναι ναι σ ευχαριστω κουκλα μου! Θα φορεσω τη στολη της Λαρα Κροφτ και θα κυνηγαω με το αυτοματο τα σπερματοζωαρια! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια! Γυρισαμε απ το γιατρο πριν λιγο, μας εδωσε τελικα θεραπεια για 6 μηνες με kessar και restandol. To δευτερο ειναι τεστοστερονη (το οριο ειναι 2,6-10 κι ο αντρας μου εχει 3) και το πρωτο καμια σχεση..ενδεικνυται λεει για τον καρκινο του μαστου (ορμονες ειναι) αλλα βοηθαει και στην σπερματογενεση!

Ας ελπισουμε να εχουμε βελτιωση!

Εχει κανενα κοριτσακι εμπειρια απ αυτην την θεραπεια?? Εννοω ο αντρας της βεβαια! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΧΡΗΣΤΟ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ!!!!

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΟΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΕΣ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΑ 20,000,000 ΕΚ ΑΝΑ ML ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ 50%, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΩΜΑΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 85 % ΑΝΩΜΑΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΔΗΛ ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ 15% ΟΜΑΛΕΣ!!!!!!!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!!!! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΜΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?

as1cEXX08j-0030NjQ3MWJ8MjAxOTI0YnxJXCdtIHByZWduYW50.gifMarchBaby.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που θελω να διευκρηνισω και δεν θα το ξεχασω ειναι οτι 70% φυσιολογκες μορφες δεν υπαρχει πουθενα. ο ουρολογος μας ειχε πει οτι το εργαστηιο για να τα βγαζει ετσι εχει παλαιου τυπου μηχανηματα. πρωτον θα σου προτεινα να κανεις ενα κοαμ ασε ενα πιο εξελιγμενο και δευτερον να πας και σε εναν ουρολογο να τα δει. αυτο που με παραξενεψε ειναι ο χρονος ρευστοποιησης. ειναι λιγοκαθυστερημενς. δηλ αργει να ρευστοποιηθει το σπερμα οχι πολυ βεβαια αλλα μενει πολυ ωρα ενωμενο. σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα καλο μπορω να πω. αλλα ολα παιζουν το ρολο τους. πτε κ σ εναν ουρολογο. ανδρολογο. ευχομαι οτι καλυτερο κ οσο πιο γρηγορα !!!!

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

χι οτι αποκλειω το γεγονος εγλυμοσυνης φυσικα!!!!! υπαρχουν πολλες πιθανοτητες!!!

κοψε τσιγαρο, ποτο, να τρως πρασινα πολλα, οχι καυτερα, και παρε βιτμινι ε. απ το φαρμακιο.ειναι πολυ φτηνες

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα ηθελα την γνωμη σασ, για το 3ο σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου!

Ph 7,5

συγκολλησεισ αρνητικο

αριθμοσ σπερματοζ. 65.730.000

συνολικοσ αριθ. σπερμ. 276.066.000

κινητικοτητα

ζωηρη μετρια νωθρη ολικη νεκρα η ακινητα

74% 11% 5% 90% 10%

ολικοσ αριθμοσ σπερμ. την 1η ωρα 59.1 εκατομ.

μορφολογια

90% ανωμαλα 10% φυσιολογικα κατα horte

 

κοριτσια οποια ξερει ασ μου πει την γνωμη τησ!!!

ετοιμαζομαστε για σπερματεγχυση, λετε να τα καταφερουμε??

pregnancy-ticker___.pngpregnancy-ticker___.png

ΤΗΕ ΕΝD......

H BAΡΚΑ ΜΟΥ ΝΑΥΑΓΙΣΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εrina, εμεισ σημερα καναμε τη πρωτη μασ σπερματεγχυση χωρισ να εχουμε κανενα προβλημα απλα δεν αντεχα αλλο την αναμονη και συμφωνησαμε με τον γιατρο να τη κανουμε με ελπιδα οτι ολα θα πανε καλα μιασ και δεν εντοπιζεται κατι!!!!!!

οσο για το σπερμα του αντρα σου κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλο!!!!οι φυσιολογικεσ τιμεσ ειναι, για τον αριθμο ανω των 20,000,000 εκ ανα ml και για τη ζωηρη κινηση ανω του 50%

οσο αναφορα την μορφολογια το φυσιολογικο ειναι το 14% ομωσ μη σε αγχωνει καθολου το συγκεκριμενο διοτι αυτα ειναι κατα προσεγγιση ποσοστα!

ειμαι σιγουρη πωσ θα πετυχει μια σπερματεγχυση εφοσον και εσυ εχεισ διαβατεσ σαλπιγγεσ και με τη βοηθεια του γιατρου σου που θα παρακολουθει το ωοθυλακιο και μετα απο ενεση που θα γινει θα σπασει συγκεκριμενη ωρα,ολα θα πανε καλα!!!!!!!!

φαντασου οτι γινεται καθαρισμοσ και ενισχυση του σπερματοσ(εμεισ περιμεναμε μολισ 45 λεπτα) και μπαινουν μεσα μονο τα καλα ποσο μαλλον που και ο αντρασ σου εχει ηδη καλο σπερμα!

να προχωρησετε και θετικη σκεψη,ολα θα πανε καλα

as1cEXX08j-0030NjQ3MWJ8MjAxOTI0YnxJXCdtIHByZWduYW50.gifMarchBaby.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω λιακι που μου απαντησεσ! εκανα και προγεστερονη 21η μερα και μου βγηκε 63.3!

εχω κυκλο 24 με 27 ημερεσ και σημερα 27η ημερα και η περιοδοσ αφαντη! εχω ελαφρια πονακια αλλα οχι για να κατεβασω αιμα!

στηθοσ πρισμενο αλλα δεν ποναει... λεσ???

pregnancy-ticker___.pngpregnancy-ticker___.png

ΤΗΕ ΕΝD......

H BAΡΚΑ ΜΟΥ ΝΑΥΑΓΙΣΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡΙ!!!!!! ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ? ΑΛΛΩΣΤΕ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΝΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ? ΑΝ ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΦΟΥ ΚΙΟΛΑΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΛΟ ΣΠΕΡΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΟΔΟ. ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΠΑΣΧΑ ΤΗΣ ΖΩΗ ΣΟΥ!!!!!!

ΑΧ ΕΓΩ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΘΑ ΞΕΡΩ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΣΤΕ ΛΕΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΚΡΟΙ ( 26 ΚΑΙ 28) ΑΛΛΑ ΚΑΙ 20 ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ 40 ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ!!!!!!!!!

ΑΝΤΕ ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ

as1cEXX08j-0030NjQ3MWJ8MjAxOTI0YnxJXCdtIHByZWduYW50.gifMarchBaby.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσακια γεια σας! Ηθελα να ρωτησω κατι. Εχετε καθολου εμπειρια απο θεραπεια για το σπερμα με kessar και restandol(τεστοστερονη)? Εννοω υπηρξε θετικο αποτελεσμα? Εμας μας εχει δωσει αυτη τη θεραπεια ο γιατρος και ειπε να την κανουμε για 6 μηνες. Εντωμεταξυ κατι αλλο που σκεφτομαστε...να κανουμε ενα επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα αφου ολοκληρωθει η θεραπεια ή να κανουμε ενα και στο 3μηνο, οταν απ ο, τι ξερω το σπερμα θα χει ανανεωθει? Εγω κλινω -οπως και ο αντρας μου- στο να το κανουμε αφου ολοκληρωθει η θεραπεια μηπως και δεν δειξει στο 3μηνο..δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑΚΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 11 ΜΗΝΕΣ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΑΘΗΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΑΤΡΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΣΚ, ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕΣΟΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΛΛΗΨΗ. ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΑΣΧΗΜΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΙΕΖΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΟΝΟΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ, ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΙΣΘΑΝΟΤΑΝ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΜΗΔΕΝΙΚΟ, ΔΙΟΤΙ ΦΑΓΑΜΕ ΕΤΣΙ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΙ. ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΕΡΘΕΙ. ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ VDRL, ΕΡΥΘΡΑ, ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΚΤΛ ΚΑΙ ΕΙΜΑ ΟΚ. ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟΣ (ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙ). ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ, ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΚΑΙ ΚΤΛ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ, ΟΠΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ 26 ΗΜΕΡΕΣ (ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΦΗ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ). ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ (ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΟ) ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ (ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ). ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ ΜΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΥΠΟΨΙΑ ΚΑΚΟΗΘΕΙΑΣ. ΕΠΡΕΠΕ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΙΟΨΙΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ, ΤΟ ΠΑΛΕΨΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΓΙΑ ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ. ΠΕΡΑΣΑΝ ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΑΙΔΙΟΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ. ΕΚΑΝΕ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΝΑ ΣΠΑΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ

 

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ : ΝΑΙ

ΧΡΟΙΑ : ΥΠΟΚΙΤΡΙΝΗ

ΓΛΟΙΟΤΗΣ : ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ: ΟΛΙΓΕΣ

ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ: 42.000.000

ΟΛΙΚΟΣ ΑΡ. ΣΠΕΡΜΑΤΟ.: 84.000.000

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΤΟΣ ΜΙΑΣ ΩΡΑΣ 68% ΖΩΗΡΗ ΠΡΟΣΘΙΑ 16% (ΦΥΣΙΟΛ 10-20%)

ΖΩΗΡΗ + ΜΕΤΡΙΑ 58% (ΦΥΣΙΟΛ >50%)

ΑΝΤΙΣΠΕΡΜΑΤΙΚΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ

 

ΑΤΥΠΕΣ ΜΟΡΦΕΣ : ΚΕΦΑΛΗΣ 73%, ΟΥΡΑΣ -%

ΤΥΠΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ : 27% (Φ.Τ >14)

 

ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ: ΣΤΕΙΡΑ

 

ΠΗΓΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΤΑ ΕΞΗΣ:

ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΓΟΝΙΜΟ ΣΠΕΡΜΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΙΣΧΥΣΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ. ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΗΛ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΔΕ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΣΤΟΥΣ ΟΡΧΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΑΓΩΓΗ.

ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΜΕΝΑ ΚΑΠΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΚΟΠΛΟΣΚΟΠΗΣΗ, ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΤΗΡΕΙΣ. ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ "ΜΑ ΓΙΑ 25 ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΑΚΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ".

ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 11 ΜΗΝΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΚΑΤΕΒΑΤΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΟΡΜΟΝΕΣ FSH, LH TESTO, ANDROSTENDIONH KTL. ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΟΚ, ΕΙΠΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ. ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛ ΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ. ΤΟΥ ΛΕΩ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ, ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΘΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΘΑ ΤΙΣ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

ΚΟΙΝΩΣ ΤΑ ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΩΝ 12-18 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΤΟ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΜΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΙΑ ΜΠΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΙ;

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΑ ΠΗΡΕ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΤΥΧΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ, ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΑΣ ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΛΛΗΨΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΤΕ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΣΠΑΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟ ΣΤΥΛΑΚΙ, ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΙΑΤΡΟ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΞΩ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΟΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΕΝΟΣ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ. ΔΕ ΘΑ ΜΠΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ.

 

ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΚΔΟΧΗ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΙΤΕ ΣΤΟ ΝΕΤ.

 

Η. Ελεγχος θρομβοφιλίας

Η θρομβοφιλία είναι η τάση που έχει ο ανθρώπινος οργανισμός να δημιουργεί θρόμβους και διακρίνεται σε συγγενή και επίκτητη. Στην επίκτητη θρομβοφιλία ανήκουν τα αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα και ο ΤNF. Στην συγγενή θρομβοφιλία ανήκουν οι διαταραχές της πρωτεϊνης C, της ελεύθερης πρωτεϊνης S, της αντίστασης στην πρωτεϊνη C (APCR), καθώς επίσης οι διαταραχές στα γονίδια της αντιθρομβίνης ΙΙΙ, προθρομβίνης και της ομοκυστεϊνης. Οποιαδήποτε διαταραχή σε κάποιο παράγοντα που συμβάλλει σε θρομβοφιλία μπορεί να οδηγήσει σε θρόμβωση των αγγείων του πλακούντα. Η θεραπεία είναι ασπιρίνη και ηπαρίνη.

 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΥΣ ΣΤΟ ΑΙΜΑ;;;

Link to comment
Share on other sites

eliana_1976_ για τις πολλες εξετασεις που σου εδοσε ο γιατρος δεν ξερω πολλα να σου πω παρα μονο οτι συνηθως ολα αυτα τα δινουν μετα απο παλινδρομες οχι ετσι στα καλα καθουμενα

αυτο παντος που ξερω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι το σπερμα του αντρα σου ειναι μια χαρα και οτι ο γιατρος σου ειναι μαπας και να τον αλλαξεις το συντομοτερο

το προβλημα σας μαλλον ειναι η αποσταση και τπτ αλλο

 

ευχομαι συντομα να τα καταφερεις

Link to comment
Share on other sites

despinaki....Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΗΤΑΝΕ ΕΤΟΙΜΟ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΔΛΔ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΕΞΕΤΑΖΕΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ.

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΙΤΕ ΣΤΟ ΝΕΤ.

 

Η. Ελεγχος θρομβοφιλίας

Η θρομβοφιλία είναι η τάση που έχει ο ανθρώπινος οργανισμός να δημιουργεί θρόμβους και διακρίνεται σε συγγενή και επίκτητη. Στην επίκτητη θρομβοφιλία ανήκουν τα αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα και ο ΤNF. Στην συγγενή θρομβοφιλία ανήκουν οι διαταραχές της πρωτεϊνης C, της ελεύθερης πρωτεϊνης S, της αντίστασης στην πρωτεϊνη C (APCR), καθώς επίσης οι διαταραχές στα γονίδια της αντιθρομβίνης ΙΙΙ, προθρομβίνης και της ομοκυστεϊνης. Οποιαδήποτε διαταραχή σε κάποιο παράγοντα που συμβάλλει σε θρομβοφιλία μπορεί να οδηγήσει σε θρόμβωση των αγγείων του πλακούντα. Η θεραπεία είναι ασπιρίνη και ηπαρίνη.

 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΥΣ ΣΤΟ ΑΙΜΑ;;;

όχι,δεν έχεις θρόμβους. αν οι εξετάσεις σου δειξουν ότι μπορείσ να σχηματίσεις θρόμβους,πιθανή κύηση μπορεί να οδηγήσει σε αποβολή.Γυναίκες που είναι ομόζυγες ή ετερόζυγες σε γονίδια που σχετίζονται με τη δημιουργία θρόμβων,κάνουν ενεσούλες ηπαρίνης ή κάτι άλλο για να μην οδηγηθούν σε αποβολή. Ο καρυότυπος δε, δείχνει αν έχεισ φυσιολογικά χρωμοσώματα, ή κάποιο από αυτά παρουσιάζει κάποια μικροανωμαλία..πχ.έλλειψη κάποιου τμήματος. Και αυτό επίσησ μπορεί να δυσκολέψει τη σύλληψη ή να οδηγήσει σε αποβολή. Εγώ έχω σκοπό να τα κάνω όλα σιγά σιγά(ξέρω ότι το κόστος είναι τεράστιο...).Αν μία στο 1.000.000 συλλάβω,δεν θα είναι πολύ άδικο να το χάσω ενώ θα μπορούσα να είχα προλάβει.????????το πού θα τα κάνεις είναι δικό σου θέμα...Κάνε έρευνα αγοράς..οι τιμές παίζουν αρκετά...ααα!και ο γιατρός λέει μ....ς. Σιγουρα όλοι οι μικροβιολόγοι-βιοπαθολόγοι τις ξέρουν τισ εξετάσεισ αυτές.Απλά δεν γίνονται σε όλα τα εργαστήρια γιατί απαιτούν ειδικό εξοπλισμό και ακριβά αντιδραστήρια...Καλή τύχη.

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έκανε ο άντρας μου το πρώτο σπερμοδιάγραμμα του είναι 32 χρονών

 

του είπαν από το κέντρο ότι έχει ολιγοσπερμία

 

σας παραθέτω το σπερμοδιάγραμμα για να μου πείτε την άποψή σας

 

Σας στέλνω αναλυτικά τα αποτελέσματα του συζύγου ....να τονίσω ότι απο το εργαστήριο του είπαν ότι έχει ολιγοσπερμία

 

Ημέρες αποχής: 3

Όγκος σπέρματος:6 ml

Συγκόλληση: όχι

Γλοιότητα: Φυσιολογική

Αριθμός σπερματοζωαρίων: 21.000.000/ κκχ

Αντίδραση (PH): 7.7

Ρευστοποίηση: 30 λεπτά

 

Κινητικότητα

30΄: 50% Ζωηρώς κινούμενα 10% μετρίως 10% Πολύ μικρή κίνηση 30% Ακίνητα

1 ώρα: 45% Ζωηρώς 10% μετρίως 15% Πολύ μικρή κίνηση 30% Ακίνητα

2 ώρες: 40% Ζωηρώς 15% μετρίως 15% Πολύ μικρή 30% Ακίνητα

4: 30% Ζωηρώς 15 % μετρίως 20% Πολύ μικρή κίνηση 35% Ακίνητα

6: 25% Ζωηρώς 20% μετρίως 20% Πολύ μικρή 35% Ακίνητα

12: 10% Ζωηρώς 15 μετρίως 20% Πολύ μικρή 55% Ακινητα

24: 0% Ζωηρώς 0% Μετρίως 15% Πολύ μικρή 85% Ακίνητα

 

Μικροσκοπικά ευρήματα: Πυοσφαιρία: Οχι

Προστατικά σωμάτια: Όχι

Ερυθρά: Όχι

 

Μορφολογία Σπέρματος:

Τυπικές μορφές: 70%

 

Μπορεί να τεκνοποιήσει ή όντως έχει ολιγοσπερμία????

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε.

Ειμαι 28 ετων και "προσπαθω" με τη γυναικα μου εδω και 7 μηνες,οχι ιδιαιτερα συστηματικα.Πηγα και εκανα σπερμοδιαγραμμα και ειχα τα παρακατω αποτελεσματα..

Ογκος-2 ml

pH-7.5

Ρευστοποιηση-40 min

Αριθμο σπερμ.-21000000(αν και στο χαρτι γραφει 210000000!)

Κινητηκοτητα-1η ωρα 45%

Φυσιολογικες-70%

Τι γινετε σε μενα?Υπαρχει καποιο προβλημα,ωστε να κινηθω αμεσα?

Ευχαριστω.Παρακαλω απαντηστε μου

 

ο κανονικός αριθμός σπερματοζωαρίων ειναι περιπου 40000000.Όσο για την κινητηκότητα 45% πρεπει να γράφει και άλλες πληροφορίες΄.Το πιο σωστό είναι να πας σε ενα γιατρό για να εξηγησει το σπερμοδιαγραμμα σου

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανε ο άντρας μου το πρώτο σπερμοδιάγραμμα του είναι 32 χρονών

 

του είπαν από το κέντρο ότι έχει ολιγοσπερμία

 

σας παραθέτω το σπερμοδιάγραμμα για να μου πείτε την άποψή σας

 

Σας στέλνω αναλυτικά τα αποτελέσματα του συζύγου ....να τονίσω ότι απο το εργαστήριο του είπαν ότι έχει ολιγοσπερμία

 

Ημέρες αποχής: 3

Όγκος σπέρματος:6 ml

Συγκόλληση: όχι

Γλοιότητα: Φυσιολογική

Αριθμός σπερματοζωαρίων: 21.000.000/ κκχ

Αντίδραση (PH): 7.7

Ρευστοποίηση: 30 λεπτά

 

Κινητικότητα

30΄: 50% Ζωηρώς κινούμενα 10% μετρίως 10% Πολύ μικρή κίνηση 30% Ακίνητα

1 ώρα: 45% Ζωηρώς 10% μετρίως 15% Πολύ μικρή κίνηση 30% Ακίνητα

2 ώρες: 40% Ζωηρώς 15% μετρίως 15% Πολύ μικρή 30% Ακίνητα

4: 30% Ζωηρώς 15 % μετρίως 20% Πολύ μικρή κίνηση 35% Ακίνητα

6: 25% Ζωηρώς 20% μετρίως 20% Πολύ μικρή 35% Ακίνητα

12: 10% Ζωηρώς 15 μετρίως 20% Πολύ μικρή 55% Ακινητα

24: 0% Ζωηρώς 0% Μετρίως 15% Πολύ μικρή 85% Ακίνητα

 

Μικροσκοπικά ευρήματα: Πυοσφαιρία: Οχι

Προστατικά σωμάτια: Όχι

Ερυθρά: Όχι

 

Μορφολογία Σπέρματος:

Τυπικές μορφές: 70%

 

Μπορεί να τεκνοποιήσει ή όντως έχει ολιγοσπερμία????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...