Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαιρετε.

Ειμαι 28 ετων και "προσπαθω" με τη γυναικα μου εδω και 7 μηνες,οχι ιδιαιτερα συστηματικα.Πηγα και εκανα σπερμοδιαγραμμα και ειχα τα παρακατω αποτελεσματα..

Ογκος-2 ml

pH-7.5

Ρευστοποιηση-40 min

Αριθμο σπερμ.-21000000(αν και στο χαρτι γραφει 210000000!)

Κινητηκοτητα-1η ωρα 45%

Φυσιολογικες-70%

Τι γινετε σε μενα?Υπαρχει καποιο προβλημα,ωστε να κινηθω αμεσα?

Ευχαριστω.Παρακαλω απαντηστε μου

Aριθμος δεν καταλαβα,20.000.000,η 210.000,αν ειναι 20.000.000 απο 20 εκατομμυρια και πανω ειναι φυσιολογικος ο αριθμος,η κινητικοτητα την 1Η ωρα θα επρεπε να ειναι απο 50% και πανω,η ρευστοποιηση νομιζω πρεπει να γινεται σε μιση ωρα,φυσιολογικες 70% τι εννοεις?μορφολογια?αν ειναι η μορφολογια φυσιολογικη 70% τοτε ειναι ενταξει νομιζω,εχεις κανει καλλιεργεια?Αν οχι πρεπει να κανεις μηπως υπαρχει μικροβιο και πρεπει να παρεις αντιβιωση

ΜΑΡΚΕΛΛΑ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες και ολους!Κατ αρχην ευχομαι σε ολους καλη επιτυχια στις προσπαθειες για ενα μωρακι!!!Κατα δευτερον θα προτεινα προς αποφυγη των λανθασμενων συμβουλων(απο καλη προθεση βεβαια),να μην συγκρινετε διαφορετικα σπερμοδιαγραμματα μεταξυ τους ουτε να βγαζετε συμπερασματα για τον αν ειναι καλα η οχι.Οι ειδικοι για το θεμα ειναι οι Βιοπαθολογοι και οι Ουρολογοι.Προκειται για εξαιρετικης σημασιας εξεταση και η αυθαιρετη ερμηνεια της μπορει να δημιουργησει προβληματα.Με το καλο!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο ιταλιανα αλλα....

.....οταν ειναι 20% κινητικοτητα ειναι χαμηλη με οτι κ αν το συγκρινεις...

...κ αν ειναι 20 εκατ. ειναι οριακη ολιγοσπερμια με οτι κ αν το συγκρινεις....

Δεν συνταγογραφουμε φαρμακα κ θεραπειες...συζητηση κανουμε κ ναι συγκρινουμε τα βιωματα μας....

Καλη επιτυχια σε ολους μας!!!!!;)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια ¨) Το ραντεβου στο γιατρο αργει..μηπος μπωρει καμια απο εσας να ριξη μια ματια στα αποτελεσματα?Ευχαριστω πολυ)))

Αντιδρασις-αλκακικη

Ημέρες αποχής 5

Ογκος-2.5 cc

Γλοιοτης-φυσιολογικη

Ρευστοποιηση-φισιολογικη

Αριθμος σπερματοζωαριων-60.000.000/ml

Kινητικοτης-1 ωρα 70% κινητα (50%ζωηρως και 20%νωθρως)

30% ακινητα

3 ωρα 50% κινητα (40% ζωηρος και 20% νωθρως)

40% ακινητα

6 ωρα 50% κινητα (30% ζωηρος και 20% νωθρως)

50% ακινητα

Σπερματοζωαρια μορφολογικως φυσιολογικα.

Δεν παρατηρηθησαν πυοσφαιρια.

Παρατηρηθησαν αωρες μοφρες.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Προσπαθουμε 4 χρωνια χωρις αποτελεσμα,ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα,το ραντεβου στον γιατρο μου ειναι το αλλο μηνα και Θα ηθελα την γνομη σας

Ημερες αποχης-5

Αντιδρασις-αλκαλικη

Ογκος-2.5 cc

Γλοιοτης-φυσιολογικη

Ρευστοποιηση-φισιολογικη

Αριθμος σπερματοζωαριων-60.000.000/ml

Kινητικοτης-1 ωρα 70% κινητα (50%ζωηρως και 20%νωθρως)

30% ακινητα

3 ωρα 50% κινητα (40% ζωηρος και 20% νωθρως)

40% ακινητα

6 ωρα 50% κινητα (30% ζωηρος και 20% νωθρως)

50% ακινητα

Σπερματοζωαρια μορφολογικως φυσιολογικα.

Δεν παρατηρηθησαν πυοσφαιρια.

Παρατηρηθησαν αωρες μοφρες.

 

Ευχαριστω πολύ ¨)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ¨) Το ραντεβου στο γιατρο αργει..μηπος μπωρει καμια απο εσας να ριξη μια ματια στα αποτελεσματα?Ευχαριστω πολυ)))

Αντιδρασις-αλκακικη

Ημέρες αποχής 5

Ογκος-2.5 cc

Γλοιοτης-φυσιολογικη

Ρευστοποιηση-φισιολογικη

Αριθμος σπερματοζωαριων-60.000.000/ml

Kινητικοτης-1 ωρα 70% κινητα (50%ζωηρως και 20%νωθρως)

30% ακινητα

3 ωρα 50% κινητα (40% ζωηρος και 20% νωθρως)

40% ακινητα

6 ωρα 50% κινητα (30% ζωηρος και 20% νωθρως)

50% ακινητα

Σπερματοζωαρια μορφολογικως φυσιολογικα.

Δεν παρατηρηθησαν πυοσφαιρια.

Παρατηρηθησαν αωρες μοφρες.

 

Ευχαριστω!

 

καλησπέρα, με μια πρώτη ματιά μου φαίνεται καλό, δε νομίζω να αντιμετωπίζετε κανένα πρόβλημα με το σπερμοδιάγραμμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Esys s'ευχαριστω πολυ,μακαρι....

 

Καλησπέρα, μη μ'ευχαριστείς, εδώ είμαστε για να βοηθάμε η μια την άλλη. πόσον καιρό κάνετε προσπάθειες; εσύ εξετάσεις έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Esysνα εισαι καλα¨!προσπαθουμε 3 χρωνια χωρις αποτελεσμα.Εχω κανει ορμονολογικιες εξετασεις-ολλα φισιολογικα,τωρα εκανε ο αντρας μου το σπερμοδιαγραμμα..να δουμε τι να μας πει ο γιατρος...?Εσυ?Σου ευχομαι το καλητερο!

Link to comment
Share on other sites

Esysνα εισαι καλα¨!προσπαθουμε 3 χρωνια χωρις αποτελεσμα.Εχω κανει ορμονολογικιες εξετασεις-ολλα φισιολογικα,τωρα εκανε ο αντρας μου το σπερμοδιαγραμμα..να δουμε τι να μας πει ο γιατρος...?Εσυ?Σου ευχομαι το καλητερο!

 

Εγώ έκανα εξωσωματική και είχα μια παλίνδρομη. Τώρα ξεκινάνε τα πιο δύσκολα καθόσον θα πρέπει να κάνουμε πολλές εξετάσεις για να δούμε τι έφταιξε. Σαλπιγγογραφία, υστεροσκόπιση ή λαπαροσκόπιση έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Esysτο επομενο βημα ειναι hsg συμφονα με τα λεγομενα του γιατρου και υστερα iui.

Λυπαμαι πολυ ...και εγω ειχα μια παλυνδρομη πριν 5 χρωνια και απο τοτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας.

 

Ο άντρας μου έκανε νέο σπερμοδιάγραμμα μετά από θεραπέια 4 μηνών. Τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

 

Ογκος 7 ml

Ph 7,5

Αριθμός 25.000.000/ml

ρευστοποίηση 60 λεπτά

 

κινητικότητα 0% ταχεία 1 ώρα

20% μέτρια 1 ώρα

80% ακίνητα 1 ώρα

 

2,4 πυόσφαιρα

14% ανώμαλες μορφές (κεφαλή 10%, ουρά 4 %)

 

Αυριο πάμε στο γιατρό. Εκέινος μας μίλησε για σπερματέγχυση.

Εχω πιθανότητες, ή να πάω για εξωσωματική??

δεν ξέρω τι να κάνω

τα πυοσφαιρια σου ειναι ανεβασμενα. κανε καλιεργεια ουρων να δεις κανενα μικροβιο μηπως παιζει ρολο. με τετοια ποσοστα σπερματε δεν το συνιστω με τη λιγη πειρα μου ....

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Esysνα εισαι καλα¨!προσπαθουμε 3 χρωνια χωρις αποτελεσμα.Εχω κανει ορμονολογικιες εξετασεις-ολλα φισιολογικα,τωρα εκανε ο αντρας μου το σπερμοδιαγραμμα..να δουμε τι να μας πει ο γιατρος...?Εσυ?Σου ευχομαι το καλητερο!

 

εκανες για ουρεοπλασμα???καλιεργεια υγου απ τον κολπο?? κανε να δεις αν εχεις.

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Esysτο επομενο βημα ειναι hsg συμφονα με τα λεγομενα του γιατρου και υστερα iui.

Λυπαμαι πολυ ...και εγω ειχα μια παλυνδρομη πριν 5 χρωνια και απο τοτε τιποτα.

 

Βρήκες τα αίτια της παλλίνδρομης, η ιστολογική τι σου έβγαλε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, ειμαι ο Γιωργος 31 ετων.Με την συζηγο μου προσπαθουμε 15 μηνες για το θαυμα αλλα μεχρι και σημερα τιποτα ! Η συζηγος μου ειναι 29 χρονων. Πριν λιγες μερες μπηκαμε στην διαδικασια να κανουμε και οι 2 καποιες πρωτες εξετασεις για να δουμε αν υπαρχει καποιο προβλημα. Απο την πλευρα της γυναικας μου οι εξετασεις ηταν πολυ καλες και φυσιολογικες !! Απο την μερια μου εκανα ενα σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια σπερματος. Τα αποτελεσματα για την καλλιεργεια εδειξαν πως δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Η ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΑΠΕΒΗ ΣΤΕΙΡΑ ΜΙΚΡΟΒΙΩΝ ΚΑΙ ΜΥΚΗΤΩΝ. Οσο για το σπερμοδιαγραμμα οι τιμες ηταν ......Σε ογκο 2.7ml αριθμος σπερμ. 64.500.000- ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤ. 174.500.000 εκσπερματωση. ΚΙΝΗΤΗΚΟΤΗΤΑ σε 60.min 75 τις εκατο ΣΕ 180 MIN 70 τις εκατο. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΣΕ ΜΑΚΡΟΒΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ηταν σε 60 min 47 τις εκατο ενω σε 180 min ηταν 40 τις εκατο.ενω η βιωσιμοτητα του σπερματοζωαριου ειναι ικανοποιητικη εως 13 ωρες. Τελος η αξιολογηση μορφολογιας σπερματος ηταν φυσιολογικα μονο 5 τις εκατο την στιγμη που η βαση ειναι 14 !!! το υπολοιπο 95 τις εκατο ειναι μη φυσιολογικα.Ετσι η μορφολογια ειναι πολυ κατω του φυσιολογικου ! οι ανωμαλιες εντοπιζονται κυριως στην κεφαλη. Θα σας παρακαλουσα και ζητω την γνωμη σας, αν πιστευεται οτι ειναι σοβαρο προβλημα για το θαυμα, αν υπαρχει θεραπεια φαρμακευτικη , καθως επισης αν πρεπει να προβουμε σε εξωσοματικη με την πρωτη...! θα με βοηθουσε πολυ να μου απαντησεται.

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Επισης, θα ηθελα να μου προτεινεται καποιον ουρολογο καθως ακομα και καποιο εργαστηριο σπερματολογιας... μπορειτε να μου στειλεται με p.m. θα σας ημουν πολυ ευγνωμων. Θελω να ξανακανω παλι ενα σπερμοδιαγραμμα.

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Επισης, θα ηθελα να μου προτεινεται καποιον ουρολογο καθως ακομα και καποιο εργαστηριο σπερματολογιας... μπορειτε να μου στειλεται με p.m. θα σας ημουν πολυ ευγνωμων. Θελω να ξανακανω παλι ενα σπερμοδιαγραμμα.

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, ειμαι ο Γιωργος 31 ετων.Με την συζηγο μου προσπαθουμε 15 μηνες για το θαυμα αλλα μεχρι και σημερα τιποτα ! Η συζηγος μου ειναι 29 χρονων. Πριν λιγες μερες μπηκαμε στην διαδικασια να κανουμε και οι 2 καποιες πρωτες εξετασεις για να δουμε αν υπαρχει καποιο προβλημα. Απο την πλευρα της γυναικας μου οι εξετασεις ηταν πολυ καλες και φυσιολογικες !! Απο την μερια μου εκανα ενα σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια σπερματος. Τα αποτελεσματα για την καλλιεργεια εδειξαν πως δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Η ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΑΠΕΒΗ ΣΤΕΙΡΑ ΜΙΚΡΟΒΙΩΝ ΚΑΙ ΜΥΚΗΤΩΝ. Οσο για το σπερμοδιαγραμμα οι τιμες ηταν ......Σε ογκο 2.7ml αριθμος σπερμ. 64.500.000- ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤ. 174.500.000 εκσπερματωση. ΚΙΝΗΤΗΚΟΤΗΤΑ σε 60.min 75 τις εκατο ΣΕ 180 MIN 70 τις εκατο. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΣΕ ΜΑΚΡΟΒΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ηταν σε 60 min 47 τις εκατο ενω σε 180 min ηταν 40 τις εκατο.ενω η βιωσιμοτητα του σπερματοζωαριου ειναι ικανοποιητικη εως 13 ωρες. Τελος η αξιολογηση μορφολογιας σπερματος ηταν φυσιολογικα μονο 5 τις εκατο την στιγμη που η βαση ειναι 14 !!! το υπολοιπο 95 τις εκατο ειναι μη φυσιολογικα.Ετσι η μορφολογια ειναι πολυ κατω του φυσιολογικου ! οι ανωμαλιες εντοπιζονται κυριως στην κεφαλη. Θα σας παρακαλουσα και ζητω την γνωμη σας, αν πιστευεται οτι ειναι σοβαρο προβλημα για το θαυμα, αν υπαρχει θεραπεια φαρμακευτικη , καθως επισης αν πρεπει να προβουμε σε εξωσοματικη με την πρωτη...! θα με βοηθουσε πολυ να μου απαντησεται.

user_online.gifreport.gif progress.gif

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ που καταφερα αθελα μου να αναστατωσω το forum αφου τυπωθηκε πολλες φορες το ιδιο κειμενο 3 φορες !! Ελπιζω καποιος να το δει και να διορθωσει την αναστατωση. ευχαριστω.

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα διόρθωση κάνεις με το edit και θα μπορέσεις να αφαιρέσεις το περιττό κείμενο. Τώρα όσον αφορά στο σπέρμα όπως ξέρεις έχει υψηλό αριθμό ανώμαλων μορφών ακόμα κι όταν θεωρείται φυσιολογικό όμως η κεφαλή του σπερματοζωαρίου είναι σημαντική για τη διείσδηση του σπερματοζωαρίου στο ωάριο και επομένως είναι ανίκανα για γονιμοποίηση. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να βελτιωθεί. Καλό είναι να απευθυνθείς σε ανδρολόγο-ουρολόγο και σε περίπτωση που σου πει ότι δε γίνεται να επανέλθουν στις φυσιολογικές τιμές οι ομαλές μορφές σπερματοζωαρίων θα σας πει εκείνος σε ποια μέθοδο τεχνιτής γομιμοποίησης να καταφύγετε (εξωσωματική, σπερματέγχιση κλπ).

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?πωσ ενασ αντρασ εξεταζει το σπερμε του?δηλαδη δινει σπερμε και το παει στον μικροβιολογο η υπαρχει κατι διαφορετικο?συγνωμη που ρωταω αλλα ειμαι ασχετη απο αυτο και θελω να μαθω για να προτεινω στον συζυγο μου!!

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα διόρθωση κάνεις με το edit και θα μπορέσεις να αφαιρέσεις το περιττό κείμενο. Τώρα όσον αφορά στο σπέρμα όπως ξέρεις έχει υψηλό αριθμό ανώμαλων μορφών ακόμα κι όταν θεωρείται φυσιολογικό όμως η κεφαλή του σπερματοζωαρίου είναι σημαντική για τη διείσδηση του σπερματοζωαρίου στο ωάριο και επομένως είναι ανίκανα για γονιμοποίηση. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να βελτιωθεί. Καλό είναι να απευθυνθείς σε ανδρολόγο-ουρολόγο και σε περίπτωση που σου πει ότι δε γίνεται να επανέλθουν στις φυσιολογικές τιμές οι ομαλές μορφές σπερματοζωαρίων θα σας πει εκείνος σε ποια μέθοδο τεχνιτής γομιμοποίησης να καταφύγετε (εξωσωματική, σπερματέγχιση κλπ).

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου,,θα απευθηνθω σιγουρα σε εναν ανδρολογο.

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...