Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΝΤΡΗ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΤΟΣΑ ΚΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΜΙΑ ΖΩΝΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗ ΤΕΚΝΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΛΕΣ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ???? ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ? ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ Ο ΘΕΟΣ..ΟΣΟ ΑΦΟΑΡΑ ΤΑ ΣΥΜΠΩΜΑΤΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΗΘΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΛΑΜΜΑ ΜΩΡΟΥ...ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ...ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΟΣ...SISIKA ΚΑΙ ΣΥ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΜΕ ΚΑΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΟΛΕΣ ΕΔΩ ΤΟ SITE ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΟΥΡΛΙΔΙΚΟ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω οίδα σημάδι περιόδου σήμερα. Είμαι μέσα στην απογοήτευση νοιώθω ότι βρίσκομαι σε αδιέξοδο ότι μου φταίνε όλοι και αυτό που με κάνει να θέλω να πάρω το κεφάλι μου να το κτυπώ με δύναμη στον τοίχο είναι ότι βλέπεις κάποιους ασκούν βία στα παιδία τους και τα βασανίζουν και δεν τους αξίζει να έχουν παιδιά και όμως έχουν. Δεν μπορώ να το αντέξω και αυτό συγνώμη δεν τα λέω προς λύπηση γιατι δεν είμαι αλλά πέρασα πάρα πολλά με την δική μου κατάθλιψη, με την αρρώστια της μητέρας μου και δεν μπορώ να αντέξω και άλλη στενοχώρια. Νοίωθω κενό και νοιώθω πολύ μονή και δεν μπορώ να ανοίξω την ψύχη΄μου στους δικούς μου να τους δείξω πως νοιώθω. Απλά θέλω να είμαι μόνη για να κλαίω.

 

Το ξέρω είπα όχι άγχος όχι πόνο αλλά άλλο να το λέμε και άλλο να το βιώνουμε

ΑΝΤΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Είμαι καινούργιο μέλος. Μολίς πριν λίγο γράφτηκα. Έχω κι εγώ πολυκυστικές και φυσικά κάθολου περίοδο. Είμαι παντρεμένη 2 χρόνια και με τον άντρα αποφασίσαμε να κάνουμε ένα παιδάκι. Πήγα λοιπόν στην γιάτρο μου. Μου είπε να παίρνω τα Promilut Nor την 35η μέρα του κύκλου μου για να μου έρχετε περίοδος και κάθε 2 μέρες sex. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

καλήμέρα σε όλες..κι εγω είμαι ολοκαινουργια στο forum και εχω το ίδιο πρόβλημα..εχω κύστη όχι πολυκυστικες και περίοδο κάθε 18 μέρες..άντε να βρω τις γόνιμες..φοβάμαι οτι δε θα κάνω ποτε μωρο.σας καταλαβαίνω όλες Να σκέφτεστε όμως θετικα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

kalimera se ola ta koritsia!eimai kai ego mia apo esas!kai sas katalabeno apolita!ksero oti exo polikistikes apo ta 17 mou!pira kapoia xronia antisiliptika alla me dikh mou protoboulia ta stamatisa giati me erixnan poli psixologika, kai episis allaksa giatro giati me kratouse entelos statheri xoris kanena apotelesma!o neos mou giatros einai ekseretikos!tvra eimai 23 kai me ton antra mou prospathoume gia paidaki!ksekinisa therapia me kapoia xapia gia na exo ooriksia!shmera tha pao sto giatro na dei an katebasa abgoulakia!exo poli anxos polles fores apogoiteuomai kai leo giati se emena auto.fobame pos den tha kano paidaki ai trelenomai se auti thn idea!euxomai se oles oses prospathoun na exoun to kalitero apotelesma kai ena paidaki poli grigora!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, είμαι καινούργια στην παρέα κα ανήκω και εγώ στο club του συνδρόμου πολυκιστικών. Απο τα 17 μου παίρνω χάπια άλλες φορές ανά εξάμηνο και άλλες φορές για ολόκληρο έτος. Είμαι 29 ετών και λέμε με τον σύζυγο να ξεκινήσουμε προσπάθειες για παιδάκι όμως, έχω έναν έντονο φόβο ότι θα δυσκολευτώ πολύ για να τα καταφέρω. Οι γιατροί με έχουν μπερδέψει πολύ, τόσα χρόνια κάποιοι γιατροί μου έλεγαν ότι αν δεν παίρνω για μεγάλα χρονικά διαστήματα ginofen δεν θα μπορέσω να μείνω έγκυος, και έτσι έπραττα παρόλο που τα αντιπαθούσα πολύ τα χάπια και μόνο προβλήματα μου έφερναν. Το χειμώνα ένας γιατρός μου είπε να ξεχάσω τα αντισυλληπτικά και να μην ανησυχώ για τις ανεβασμένες μου ορμόνες. Αυτό που μου είπε ήταν οτι οι κοπέλες με πολυκιστικές απλά δεν ξέρουν πότε θα κατέβει το ωάριο και έτσι χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια και όλος αυτός ο ντόρος γύρω απο το ΣΠΩ είναι απλά της μόδας. Αποφάσησα να τον ακούσω όμως λόγω κάποιων άλλων προβλημάτων αναβάλαμε διαρκως με τον σύζυγο την έναρξη των προσπαθειών. Έτσι φτάσαμε στο καλοκαίρι και πήγα στον ενδοκρινολόγο δείχνοντας του τις περσινές ορμονικές εξετάσεις, μου είπε οτι με αυτά τα χάλια δεν πρόκειται να κάνω παιδί, του είπα οτι ο γυναικολόγος έχει αντίθετη άποψη και τέλος πάντων μου είπε ότι χρειάζομαι τουλάχιστον 7 μήνες θεραπεία. Έχω μπερδευτεί και απογοητευτεί πάρα πολύ, σκέφτομαι ότι αν έχει δίκιο ο ενδοκρινολόγος άφησα τον χρόνο να περάσει ανεκμετάλλευτος, αυτό όμως που περισσότερο με προβληματίζει και με στεναχωρεί είναι ο φόβος που έχω για το αν θα τα καταφέρω. Συγνώμη ανα σας κούρασα αλλά ο περίγυρος μου το μόνο που κάνει είναι να κοιτάζει με καχυποψία και να ρωτάει άντε ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

koritsia to exo ksanapei , sas katalabaino apolita omos !!!! genika pisteuo pos kaneis den mporei na exei kseka8ari antilipsi gia to sindromo.... apo ta 17 episis mia apo ta idia .... xapia , antisiliptika ktl ...

to basikotero nomizo einai na min apogoiteueste , frida emena na deis poses fores mo0u eixan tsakisei tin psixologia m auto to 8ema ... 4 xronia blepeis pantremeni kai xoris paidi ....

otan to paradex8ika mesa mou kai kapos iremisa kai eipa oti oti kai na ginei 8a prospa8iso na kano ena paidi me opoio tropo , me tin proti fora pou pira xapia gia na prokaleso ooriksia mairi.g ta katafera ( kai se sindiasmo me ipoti8emeno problimatou sizigou) !

8elo na po pos kai bebaia den einai ola panta eukola ( makari na itan ) alla telika pisteuo para ma para polu stin kali psixologia mas ! min appogoiteueste koritsia....

telika panta ta pio oraia pragmata erxonntai ekei pou den ta perimeneis opos lene .....

filia kai signomi an exo ginei kourastiki alla pragmati mporo na sas katalabo APOLITA !!!

8elo omos na min apogoiteueste kai na min ta paratisete pote !!!

Link to comment
Share on other sites

Frida καλωσήρθες στην παρέα μας. Ο ενδοκρινολόγος που πήγες είναι γνωστός σου; Μήπως να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη; Γιατί σίγουρα τα πράγματα δεν είναι εύκολα όταν έχεις πολυκυστικές ωοθήκες αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά. Εγώ έπαιρνα τα gynofen αρκετά χρόνια, καθώς και τα trigynera και τα yasmin. Σταμάτησα τα χάπια τον Απρίλιο που αποφασίσαμε με τον άντρα μου να κάνουμε προσπάθειες για παιδάκι. Δυστυχώς από τότε περίοδο γιοκ!!!!

Ο γυναικολόγος μου είπε να περιμένω τουλάχιστον 3 μήνες ώστε να καθαρίσει ο οργανισμός από τα χάπια και μετά να πάρω Primolut για να αδιαθετήσω και να κάνω κάποιες απαράιτητες εξετάσεις. Περιμένω λοιπόν να περάσει και αυτός ο μήνας και να ξεκινήσω τις εξετάσεις. Εσύ έχεις περιόδο χωρίς τα χάπια; Πάντως μην απελπίζεσαι κάνε απλά λίγη υπομονή και όλα θα γίνουν!

as1cA0c0g410010MzUzNjZsfDEwMDY3MjZsfA.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις δίνεται πραγματικά πολύ κουράγιο σε όσες το έχουμε ανάγκη. Ο ενδοκρινολόγος δεν είναι γνωστός μου είναι η δεύτερη φορά που τον επισκέφθηκα προκειμένου να μου γράψει καινούργιες ορμονικές εξετάσεις (πρέπει να επαναλαμβάνονται ανά έτος), την πρώτη φορά λόγω υψηλών ανδρογόνων μου έδωσε ginofen σε συνδυασμό με androkur, επειδή όμως με ενόχλησαν τα διέκοψα, γεγονός που μου προκάλεσε αιμορραγία για πέντε εβδομάδες !!!!!! η οποία διακόπηκε με παρέμβαση γυναικολόγου και λήψη των αντισυλληπτικών laurina :evil:. Τότε ήταν που ο γυναικολόγος μου είπε να μην ασχοληθώ ξανά με ανδρογόνα και ορμόνες και να προσπαθήσω μόνη μου να κάνω παιδί αφού θα τελείωνα πρώτα τη θεραπεία με τα laurina και θα έχανα και κάποια κιλά. Ο ενδοκρινολόγος φυσικά δεν παραδέχτηκε ποτέ ότι η αιμορραγία οφειλόταν στο συνδυασμό φαρμάκων που μου είχε χορηγήσει. Μετά από το περιστατικό αυτό δεν τον θεωρώ πολύ αξιόπιστο αλλά όπως και να το κάνεις όταν επιμένει σε κάτι ένας γιατρός αρχίζουν οι αμφιβολίες μήπως έχει δίκιο, διότι γνώριζα πως είχα ανεβασμένα ανδρογόνα και LH. Όσον αφορά στο θέμα της περιόδου δεν έχω σταθερό κύκλο, αλλά περίοδο έχω πότε κάθε 35 ημέρες, πότε 45 ή 50 ημέρες, τους τελευταίους 3 μήνες μου έρχεται περίπου στις 30 με 32 ημέρες χωρίς να έχω κάνει κάποια θεραπεία ίσως να είναι τυχαίο ή ίσως να οφείλεται στο ότι έχασα 4 κιλά. Προσπάθειες για παιδάκι όλο αυτό το διάστημα δεν κάναμε διότι ήμουν άτυχη πότε με ιώσεις, πότε με άλλα και διαρκώς έπαιρνα φάρμακα. Κουράστηκα από αυτήν την αναμονή και αποφασίσαμε με τον σύζυγο να διακόψω ότι παίρνω και να βάλουμε μπρος για μπεμπέ. Φυσικά έχω πολύ μεγάλη αγωνία μήπως δεν τα καταφέρω και μέσα στην αγωνία αυτή έρχεται να προστεθεί και η ερώτηση πόσος καιρός πρέπει να περάσει από την διακοπή φαρμάκων? 18 με 20 ημέρες είναι άραγε αρκετές? XOUANITA γιατί σου είπε ο γιατρός να περάσουν 3 μήνες από την διακοπή των χαπιών τόσο χρειάζεται για να καθαρίσει ο οργανισμός και να μην κινδυνέψει το έμβρυο σε μια πιθανή εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά μου είπε ότι για να καθαρίσει τελείως ο οργανισμός από τα χάπια και να δούμε τι θα γίνει με την περίοδο πρέπει να περιμένουμε 3 μήνες. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την εγκυμοσύνη. Άλλωστε υπάρχουν και γυναίκες που παίρνουν χάπι και μένουν έγκυες χωρίς κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη τους. Πάντως είσαι τουλάχιστον τυχερή που έστω και με μεγάλο κύκλο έχεις περίοδο γιατί εγώ χωρίς χάπια τίποτα. Βεβαια έχω ξεκινήσει την προσπάθεια να χάσω μερικά κιλά πράγμα που από ότι μου είπε ο γιατρός μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση.

as1cA0c0g410010MzUzNjZsfDEwMDY3MjZsfA.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τις πολυκυστικές μου δεν πηρα ποτέ χάπια.Από την προηγούμενη βδομάδα που με είδε ο γυναικολόγος μου με είπε να ξεκινήσω το γλουκοφαζ που αφορά την αντίσταση στην ινσουλίνη.Και από Σεπτεμβριο κλομιφεν.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, εύχομαι σε όλες σας να γίνεται γρήγορα μανούλες, οι πολυκυστικές είναι ένα μικρό εμποδιάκι που ξεπερνιέται αρκεί να μην σε κυκλώσει το άγχος και οι επιτήδειοι ή άσχετοι γιατροί. Εγώ εχω πολυκυστικές, άστατο κύκλο, ανεβασμένα ανδρογόνα, επαιρνα χρόνια αντισυλληπτικά τα οποία φυσικά δεν αποτελούν θεραπεία απλώς ρυθμίζουν για όσο τα παίρνεις τον κύκλο και βοηθούν στο να μην χειροτερεύει η κατάσταση, τα σταμάτησα όταν ήθελα να κάνω το μωρό μου. Πέρασα 2 χρόνια εκμετάλλευσης από πολλούς γυναικολόγους, μέχρι που μου προτείναν σπερματέγχυση:confused:, για την οποία δεν υπήρχε κανένας λόγος και από την οποία γλίτωσα την τελευταία στιγμή χάρις στον ενδοκρινολόγο μου. Έκανα καμπύλη ζαχάρου και ινσουλίνης με φόρτιση, βρέθηκε ότι έχω αντίσταση στην ινσουλινη και μου έδωσε θεραπεία και διατροφή, μετά από δύο μήνες έμεινα έγκυος.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή μου με πολυκυστικές, άστατο κύκλο(για μήνες αγνοούμενο) και χωρίς τη χρήση αντισυλληπτικών ή άλλων φαρμάκων έκανε σύνολο 3 κόρες.

 

Με γυναικολόγους που το είχα συζητήσει δεν παίζει κανένα ρόλο και μάλιστα μένοντας έγκυος εξαφανίζονται και οι πολυκυστικές.

 

Αυτά από ανθρώπους που εμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Άτιμες πολυκυστικές! Μετά την διακοπή των αντισσυλιπτικών ακόμα να έρθει περίοδος, απο τον Απρίλιο! Για γόνιμες ημέρες δεν το συζητώ, σιγά μην τις βρώ. Την άλλη βδομάδα θα πάω για εξετάσεις και έχω μεγάλη αγωνία! Άντε να δούμε τι θα γίνει. Θέλω πάρα πολύ να γίνω ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!

as1cA0c0g410010MzUzNjZsfDEwMDY3MjZsfA.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια. Εχω και εγω πολυκυστικες και εμεινα εγκυος με την πρωτη οταν σταματησαμε τις προφυλαξεις με τον αντρα μου. Μια φιλη με ειχε αγχωσει οτι θα ειναι δυσκολο αλλα τελικα δεν ηταν. Τελευταια περιοδος ηταν περσυ τον Ιουλιο και Αυγουστο ειχα καθυστερηση και ηρθε ο μπεμπακος μας.

Μην Απελπιζεστε. Να ειστε αισιοδοξες να ελπιζετε και να διωξετε το αγχος.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μina μου να σου ζήσει το μπεμπάκι σου! Μακάρι να ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα αλλά δεν είναι. Εσύ είχες περίοδο κάθε μήνα; Γιατί εγώ χωρίς χάπια περίοδος γιοκ!

as1cA0c0g410010MzUzNjZsfDEwMDY3MjZsfA.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειχα καθε μηνα αλλα αστατες μερες. Και παντα καθυστερησεις απο 2 μερες μεχρι και 20. Και πιο παλια που ειχα περιοδο (ολχι πολυ αιμα συνεχεια) για κανα μηνα. και αναγκαστηκα πηγα σε γιατρο και απο κει το εμαθα οτι ειχα.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μίνα συγχαρητήρια να σου ζήσει ο μπεμπάκος εύχομαι και στις υπόλοιπες να αποκτήσουμε σύντομα ένα μωράκι! Χουανίτα ελπίζω οι οι εξετάσεις σου να είναι καλές και περιμένουμε τα νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια. Έχω και γώ πολυκυστικές και το ανακάλυψα περίπου στα 17 μου λόγω έντονης ακμής. Πήρα πολλά χρόνια αντισυλληπτικά (με διακοπές βεβαια) και τον Οκτώβρη τα σταμάτησα για να κάνω καί γώ ένας παιδάκι. Τότε όμως η περίοδος μου εξαφανίστηκε. Χωρις εκκλητικά ωοθηλακίων, δεν λειτουργεί ο οργανισμός μου, δηλαδή δεν έχω ωάριο, άρα΄ούτε και περίοδο. Δοκίμασα κλομιφαίνη αλλά ενώ έκανα ωάρια δεν μεγάλωνε κανονικά το ενδομήτριο, οπόταν το γυρίσαμε στις ενέσεις. Την πρώτη φορά που τις έβαλα είχαμε υπεραντίδραση και έτσι δεν προσπαθήσαμε κάν με τον άντρα μου αφού ο γιατρός είπε ότι ήταν επικίνδυνο. Τώρα προσπαθούμε με άλλα ένεση και πολύ πολύ μικρές δόσεις γιατί λόγω και των πολυκυστικών η αντίδραση που θα έχουν οι ωοθήκες μου είναι μή προβλέψιμη. Άυριο θα πάω για υπέρηχο και ελπίζω να έχω κανένα καλό αυγουλάκι.

Προσπαθώ να μην αγχώνομαι και να μην με παίρνει από κάτω αλλά δεν τα πάω και πολύ καλά γιατί γενικά το άγχος είναι στο αίμα μου.

Σας λέω όμως ότι δεν είναι απαραίτητο όσες κοπέλες έχουν πολυκυστικές να έχουν και τόσα προβλήματα. Ξέρω κοπέλλες που προσπάθησαν 2-3 μήνες και όλα ήταν μια χαρα. Δυστυχώς δεν υπάρχουν κανόνες σε αυτά ούτε μαγικές συνταγές.

Πρέπει ο Θεός να βάλει το χέρι του

Καλή επιτυχία λοιπόν σε όλες μας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και απο μένα! Είμαι επίσης νέα στο forum και διάβασα λίγα απο αυτά που λέτε αλλα δεν μπόρεσα να βρώ κάτι για την δική μου φάση. Έμαθα κι εγώ ότι έχω πολυκυστικές ωοθήκες στα 21 από την ακμή που δεν είχα ποτέ ξανά στην εφηβεία μου που είναι πιο φυσικό να έχει κάποιος τοτε.

Ο γυναικολόγος μου έδωσε genofen τα οποία και έπαιρνα πάντα απο τότε με μικρές διακοπές. Τώρα όμως που βρήκα τον άνθρωπό μου και ετοιμαζόμαστε να παντρευτούμε κοιτάζω πολύ πιο σοβαρά το πρόβλημά μου και έχω αρχίσει λίγάκι να αγχώνομαι με όλα όσα διαβάζω και εδώ...

Έμαθα ότι τα χάπια που έπερνα μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα σε μια πιθανή εγκυμοσύνη και φυσικά τα σταμάτησα αμέσως με το που αρραβωνιαστήκαμε κι όλας.

Επειδή όμως η ακμή άρχισε πάλι να εμφανίζεται επισκέφτηκα μια δερματολόγο και απο εκείνη τυχαία έμαθα ότι αν έχεις πρόβλημα με πολυκυστικές ωοθήκες πρέπει να σε κοιτάζει όχι μόνο γυναικολόγος αλλά και ενδοκρινολόγος, ή γυναικολόγος με ειδίκευση στην ενδοκρινολογία :shock:

Τώρα είμαι στη φάση που δε ξέρω που να πάω τελικά...και ο γυναικολόγος μου, μου δίνει πάντα απαντήσεις όπως "Δεν χρειάζετε να αγχώνεσε, άρχιστε πρώτα τις προσπάθειες και βλέπουμε...." Ε, αυτό το "βλέπουμε" με αγχώνει ακόμα πιο πολύ ρε παιδιά!

Το θέμα είναι οτι θέλω να γίνω γρήγορα μανούλα και ο άρραβωνιαστικός μου πατερούλης γι'αυτό και ζητάω την βοήθεια σας....:(

Link to comment
Share on other sites

A!Ναί! Ξέχασα να σας πω ότι απο τότε που σταμάτησα τα genofen (αντισυλληπτικα) έχω κανονικό και πάλι κύκλο (γύρω στις 30 μέρες). Πότε δεν είχα πρόβλημα με τον κύκλο μου. Πάντα μα πάντα ήταν τόσο 30 μέρες +-2 στη χειρότερη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου filkon μου. Καταρχάς να σου ευχηθώ να πάνε όλα όπως τα έχεις ονειρευτεί!

Αυτό που με έκανε να θέλω να σου απαντήσω είναι που έγραψες "Πότε δεν είχα πρόβλημα με τον κύκλο μου. Πάντα μα πάντα ήταν τόσο 30 μέρες +-2 στη χειρότερη περίπτωση"

Έχω κι εγώ πολυκυστικές και ο κύκλος μου ήταν 30-34 μέρες και μια φορά είχε φτάσει 38 ημέρες. Όταν το ανακάλυψα ο γιατρός με ρώτησε για το κύκλο μου και η απάντηση του στα ανισυλληπτικά ξέρεις ποιά ήταν?

"Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αντισυληπτικά από τη στιγμή που ο κύκλος σου δεν ξεπερνά τις 40 μέρες!"

Έκανα απλά έναν ορμονικό έλεγχο και όλα ήταν μια χαρά.

Και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σύλληψης.

Κι όπως βλέπεις είχε δίκιο :P

Μέσα σε 3 μήνες από τη στιγμή που αρχίσαμε ελεύθερα έμεινα έγκυος!

Link to comment
Share on other sites

Filkon καλημέρα! Η island έχει απόλυτο δίκιο, από την στιγμή που έχεις κανονικό κύκλο δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Δεν έχουν όλες οι γυναίκες τις ίδιες αντιδράσεις στις πολυκυστικές. Εγώ για παράδειγμα (που έπαιρνα και gynofen), από τον Απρίλιο που τα σταμάτησα δεν είχα καθόλου περίοδο. Εχτές πήγα και στο γιατρό μου με τις εξετάσεις που μου είχε δώσει και με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο γιατί κάτι εντόπισε σε ότι αφορά την ινσουλίνη και τα επινεφρίδια. Πρέπει να κάνω θεραπεία και δίαιτα. Την πήρα πάλι την στεναχώρια μου!!!! Έμπηξα και τα κλάμματα μόλις έφυγα και ηρέμησα. Προς το παρόν η υπόθεση εγκυμοσύνη αρχίζει και φαίνεται πολύ μακρινή! ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΜΟΥ

as1cA0c0g410010MzUzNjZsfDEwMDY3MjZsfA.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου filkon μου. Καταρχάς να σου ευχηθώ να πάνε όλα όπως τα έχεις ονειρευτεί!

Αυτό που με έκανε να θέλω να σου απαντήσω είναι που έγραψες "Πότε δεν είχα πρόβλημα με τον κύκλο μου. Πάντα μα πάντα ήταν τόσο 30 μέρες +-2 στη χειρότερη περίπτωση"

Έχω κι εγώ πολυκυστικές και ο κύκλος μου ήταν 30-34 μέρες και μια φορά είχε φτάσει 38 ημέρες. Όταν το ανακάλυψα ο γιατρός με ρώτησε για το κύκλο μου και η απάντηση του στα ανισυλληπτικά ξέρεις ποιά ήταν?

"Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αντισυληπτικά από τη στιγμή που ο κύκλος σου δεν ξεπερνά τις 40 μέρες!"

Έκανα απλά έναν ορμονικό έλεγχο και όλα ήταν μια χαρά.

Και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σύλληψης.

Κι όπως βλέπεις είχε δίκιο :P

Μέσα σε 3 μήνες από τη στιγμή που αρχίσαμε ελεύθερα έμεινα έγκυος!

 

Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Πραγματικά με καθησύχασες τώρα! Βέβαια εγώ τα αντισυλληπτικά δεν τα έπαιρνα για αντισύλληψη αλλά καθάρα και μόνο σαν ορμόνες κυρίως για το πρόβλημα της ακμής και για κανέναν άλλο λόγο. Φαντάσου ότι τα έπαιρνα από τα 21 μου μέχρι τα 26 και υπήρχαν αρκετά διαστήματα που δεν είχα καν σχέση. Δηλαδή λες να συνεχήσω κανονικά με επισκέψεις στον γυναικολόγο και να μην πάω καν σε ενδοκρινολόγο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...