Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

muriam το καλυτερο που ειναι να κανεισ ειναι να παρεισ κλομιφαινη γτ ετσι θα κανεις ωωρριξια και κατα συνεπεια θα εχεις και περιοδο... οταν κανεις αγωγη με κλομιφαινη τοτε απαραιτητα παρακολουθεισαι απο το γιατρο για την ωωρρηξια οποτε δεν χρειαζεσαι τα τεστ.. οσο για τα αντισυλληπτικα που αναφερθηκαν παραπανω ειναι εντελως αχρηστα γιατι ρυθμιζουν τον κυκλο μονο για τον καιρο που τα παιρνουμε η σε περιπτωσεις που εμφανιζονται κυστες περιοδικα. αλλα σε κοπελες με πολυκυστικες δεν κανουν τιποτα.. το μονο που θα καταφερεις ειναι να πανε πισω οι προσπαθειες..

εγω σαν ομοιπαθουσα θα σου προτεινα να εκανε ο συζυγος και μια εξεταση σπερματος γιατι πολλες φορες εμεις οι γυναικες μπαινουμε στη διαδικασια εξετασεων ( οι οποιεσ ειναι ατελειωτες), ενω το προβλημα ουσιαστικα ειναι του συζυγου...

ελπιζω να βοηθησα.. καλη χρονια σε ολους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!!!!ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Κ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ Κ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙ Κ ΣΕ ΕΣΑΣ!!!!!ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ Κ ΣΤΟ ΒΑΡΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν μπορεσα να τα ξανα παρω τα κλομιφαν !!!!

Τα πηρα ενα κυκλο και 2 μερες απο τον επομενο και δεν τα ξανα πηρα γιατι με πειραζανε.

Μιλησα με την γιατρο μου και μου ειπε στον επομενο κυλκο θα ξεκινησουμε αλλη θεραπεια...

Μηπως ξερει καμια πιο ειναι το επομενο σταδιο???

Μηπως οι ενεσεις ειναι καλυτερες απο τα χαπια?

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν μπορεσα να τα ξανα παρω τα κλομιφαν !!!!

Τα πηρα ενα κυκλο και 2 μερες απο τον επομενο και δεν τα ξανα πηρα γιατι με πειραζανε.

Μιλησα με την γιατρο μου και μου ειπε στον επομενο κυλκο θα ξεκινησουμε αλλη θεραπεια...

Μηπως ξερει καμια πιο ειναι το επομενο σταδιο???

Μηπως οι ενεσεις ειναι καλυτερες απο τα χαπια?

Eγω που για 2-3 κύκλους έπαιρνα cyclacur και clomiphene....και δεν είχα τα αποτελέσματα που ήθελα.....σαν επόμενο βήμα μου έδωσε....clomiphene και ενέσεις menopur....τώρα τα clomiphene δε ξέρω με τι αντικαθιστούνται!!!:roll: Ίσως με seprafar.....με κάθε επιφύλαξη στο λέω γιατί δεν έιμαι σίγουρη!!!:roll:(Βασικά δε θυμάμαι αν τα seprafar αντικαθιστούν τα cyclacur ή τα clomiphene!!!!)

Και μετά μου έδωσε, στον επόμενο κύκλο, μόνο ενέσεις menopur....χωρίς καθόλου χάπια!!

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Thanks ΝΙΟΒΗ μου για την απαντηση.

Θα δειξει στο επομενο ραντεβου μου με την γιατρο μου τι θα μου πει και τι θα μου δωσει.

ΘΑ δοκιμασω οτι χρειαστει για να κανω μωρακι και να σταθεροποιηθει ο κυκλος μου και η ωορηξια μου!!!!

Καλα αποτελεσματα σε ολες μας συντομα!!!

Το 2011 να ειναι η χρονια μας!!!

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΧΑΠΑΚΩΜΑ Ε?ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 14 ΧΡΟΝΩΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΛΠ ΣΤΑ 20 Κ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΥΛΙΠΤΙΚΑ Κ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ.Κ ΤΩΡΑ ΣΤΑ 29 ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝ Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΙΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ,Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΧΑΠΑΚΩΝΩΜΑΙ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ 2011 ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

MΑκαρι myriam μου να τα καταφερουμε συντομα και να μην ταλαιπωρηθουμε πολυ!!!

Θα χρειαστουμε δυναμη,επιμονη και υπομονη και πολυ αισιοδοξια!!!!

Σιγουρα θα τα καταφερουμε ομως!!!!

Ολες μπορουμε να γινουμε μανουλες και θα γινουμε!!!!

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Είμαι νέα στην παρέα σας και είμαι πολύ χαρούμενη που ανακάλυψα πόσες πολλές γυναίκες έχουν παρόμοιους προβληματισμούς με μένα.

Εχω κι εγώ πολυκυστικές με περίοδο 4 φορές τον χρόνο. Έπερνα αντισ/κα για περίπου 6 χρόνια. Πριν 2 χρόνια παντρεύτηκα και τα σταμάτησα, απο τότε προσπαθούμε μόνοι μας για παιδάκι. Στην ουσία με περίοδο κάθε 3-4 μήνες είναι σαν να προσπαθούσα σχέδον 8 μήνες. Πρίν 1-2 μήνες αποφασίσαμε να επισκεφτούμε εναν αλλό γιατρό εξειδικευμένο στην υπογονιμότητα. Μας έκανε κάποιες εξετάσεις και μου έδωσε serpafar. Πήγα για υπέρηχογράφημα την προηγούμενη εβδομάδα, είχα ένα ωοθηλάκιο και μου είπε να κάνω pregnyl αύριο το μεσημέρι.

Ενω ήμουν πολύ ενθουσιασμένη που κάτι είχε αλλάξει και τα πράγματα έδειχναν να παίρνουν μια σειρά (γνωρίζοντας πολύ καλά πως όλο αυτό έχει πιθανότητες αστοχίας και πως μάλλον είμαι ακόμα στην αρχή), μια φίλη μου με απογοήτευσε πολύ! Μου είπε πως όσες ξέρει να έχουν κάνει αυτή την αγωγή, δεν έχουν πετύχει τίποτα. Ο άντρας μου μου λέει οτι κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. Ωστόσο και στο forum που το έψαξα λιγάκι, δεν βλέπω και πολύ επιτυχία αυτής της αγωγής.

Συγγνώμη που σας ζάλισα, ίσως για εσάς που είσαστε τόσο καιρό εδω και διαβάζετε πολύ πιο σοβαρά προβλήματα, ο προβληματισμος μου να είναι κουτός, αλλά απο την Παρασκευή έχω μελαγχολήσει πολύ.

Ευχαριστώ που υπάρχετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Sweetbaby καλοσώρισες στη παρέα μας, και εγώ ομοιοπαθούσα με πολυκυστικες και περίοδο κάθε δυόμισι μήνες. Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις, προσπαθούμε και εμείς ενάμισι χρόνο αλλά ακόμα τίποτα και είμαι σε μια φάση που αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να ξεκινήσω θεραπεία για πρόκληση ωορρηξίας και τι αποτέλεσμα θα έχει. Πολλές φορές με παίρνει από κάτω και φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρουμε ούτε με τα φάρμακα. Άλλες φορές πάλι τα βλέπω πιο ψύχραιμα τα πράγματα και λέω ότι κάπου παρακάτω θα τα καταφέρουμε και εμείς.

Αυτό που θα ήθελα να σου πω είναι να μην ακούς τη γνώμη καμιάς φίλης που έτυχε να έχει μιαν άλλη φίλη που και αυτή με τη σειρά της άκουσε για κάποια άλλη που έκανε την ίδια θεραπεία με σένα και τελικά δεν έμεινε έγκυος. Ο άντρας σου έχει απόλυτο δίκιο ότι κάθε γυναίκα και κάθε οργανισμός αντιδρούν διαφορετικά και είμαι σίγουρη πως το γνωρίζεις και εσύ αυτό, απλά αυτή τη στιγμή είσαι συναισθηματικά πολύ φορτισμένη ενώ εκείνος μάλλον πιο ψύχραιμος. Θα ακούς μόνο τον γιατρό σου και κανέναν άλλον, μόνο εκείνος ξέρει τι συμβαίνει στη δική σας περίπτωση και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Η επίτευξη μιας εγκυμοσύνης δεν εξαρτάται μόνο από ένα καλό ωάριο, κάτι που θα το πετύχετε με τα serpafar, αλλά εξαρτάται από πλήθος άλλων παραγόντων ανάμεσα στους οποίους είναι και η καλή ψυχολογία. Σκέψου ότι το μωράκι για να εγκατασταθεί στη κοιλίτσα μας θέλει να νιώσει ένα ήρεμο και φιλόξενο περιβάλλον. Άρα πολύ καλά έκανες και ξεκίνησες τη προσπάθεια σου γεμάτη αισιοδοξία. Το ότι κάποια κοπέλα δεν τα κατάφερε με τη συγκεκριμένη θεραπεία δεν σημαίνει ότι δεν θα τα καταφέρεις και εσύ. Ακόμα και αν δεν μείνει έγκυος τον πρώτο μήνα της θεραπείας δεν πειράζει θα μείνεις στον δεύτερο ή τον τρίτο μήνα.

Τέλος θα ήθελα να σου πω, πως αν έχεις όρεξη και υπομονή να ψάξεις στο forum, θα βρεις αρκετές κοπέλες με πολυκυστικές που τα κατάφεραν με τη συγκεκριμένη θεραπεία ή με κάποια παραλλαγή αυτής.

Μη σε παίρνει λοιπόν από κάτω και μη στεναχωριέσαι, θα περιμένω σύντομα νέα σου και εύχομαι ολόψυχα να είναι ευχάριστα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sweetbabyκαλοσώρισες στη παρέα μας, και εγώ ομοιοπαθούσα με πολυκυστικες και περίοδο κάθε δυόμισι μήνες. Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις, προσπαθούμε και εμείς ενάμισι χρόνο αλλά ακόμα τίποτα και είμαι σε μια φάση που αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να ξεκινήσω θεραπεία για πρόκληση ωορρηξίας και τι αποτέλεσμα θα έχει. Πολλές φορές με παίρνει από κάτω και φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρουμε ούτε με τα φάρμακα. Άλλες φορές πάλι τα βλέπω πιο ψύχραιμα τα πράγματα και λέω ότι κάπου παρακάτω θα τα καταφέρουμε και εμείς.

Αυτό που θα ήθελα να σου πω είναι να μην ακούς τη γνώμη καμιάς φίλης που έτυχε να έχει μιαν άλλη φίλη που και αυτή με τη σειρά της άκουσε για κάποια άλλη που έκανε την ίδια θεραπεία με σένα και τελικά δεν έμεινε έγκυος. Ο άντρας σου έχει απόλυτο δίκιο ότι κάθε γυναίκα και κάθε οργανισμός αντιδρούν διαφορετικά και είμαι σίγουρη πως το γνωρίζεις και εσύ αυτό, απλά αυτή τη στιγμή είσαι συναισθηματικά πολύ φορτισμένη ενώ εκείνος μάλλον πιο ψύχραιμος. Θα ακούς μόνο τον γιατρό σου και κανέναν άλλον, μόνο εκείνος ξέρει τι συμβαίνει στη δική σας περίπτωση και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Η επίτευξη μιας εγκυμοσύνης δεν εξαρτάται μόνο από ένα καλό ωάριο, κάτι που θα το πετύχετε με τα serpafar, αλλά εξαρτάται από πλήθος άλλων παραγόντων ανάμεσα στους οποίους είναι και η καλή ψυχολογία. Σκέψου ότι το μωράκι για να εγκατασταθεί στη κοιλίτσα μας θέλει να νιώσει ένα ήρεμο και φιλόξενο περιβάλλον. Άρα πολύ καλά έκανες και ξεκίνησες τη προσπάθεια σου γεμάτη αισιοδοξία. Το ότι κάποια κοπέλα δεν τα κατάφερε με τη συγκεκριμένη θεραπεία δεν σημαίνει ότι δεν θα τα καταφέρεις και εσύ. Ακόμα και αν δεν μείνει έγκυος τον πρώτο μήνα της θεραπείας δεν πειράζει θα μείνεις στον δεύτερο ή τον τρίτο μήνα.

Τέλος θα ήθελα να σου πω, πως αν έχεις όρεξη και υπομονή να ψάξεις στο forum, θα βρεις αρκετές κοπέλες με πολυκυστικές που τα κατάφεραν με τη συγκεκριμένη θεραπεία ή με κάποια παραλλαγή αυτής.

Μη σε παίρνει λοιπόν από κάτω και μη στεναχωριέσαι, θα περιμένω σύντομα νέα σου και εύχομαι ολόψυχα να είναι ευχάριστα!

 

καλησπερα!και καλη χρονια!ομοιπαθουσεσ σασ καταλαβαινω απολυτωσ!ταλαιπωρουμε με τισ πολυκυστικεσ χροοονια!εχω παρει πολλεσ φορεσ αντισυλληπτικα αλλα....τιποτα!πηρα και αυτο το χαπι για διαβητικουσ,,,τιποτα!τελικα περυσι πριν τα χριστουγεννα μου λεει ο γυναικολογοσ οτι μπορω να παρω το serpafar για να 'ξυπνησουμε' τη μια ωοθηκη!το πηρα για 2μηνεσ!τον 2ο μηνα...εγκυοσ!!!και ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη και τωρα εχω τον 3μηνων παιδαρο μου!οχι αγχοσ!μην υπολογιζεται ημ/νιεσ!καντε ερωτα μερα παρα μερα καλυτερα:P;):D

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Η ΦΡΙΝΤΑ Κ ΓΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΟΠΟΤΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ.Κ ΓΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ 50 60 ΜΕΡΕΣ Κ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Κ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Κ ΣΕ ΣΕΝΑ!!!!!ΕΛΕΝΗ 27 ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Κ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙΣ!!!!!ΦΙΛΙΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Είμαι νέα στην παρέα σας και είμαι πολύ χαρούμενη που ανακάλυψα πόσες πολλές γυναίκες έχουν παρόμοιους προβληματισμούς με μένα.

Εχω κι εγώ πολυκυστικές με περίοδο 4 φορές τον χρόνο. Έπερνα αντισ/κα για περίπου 6 χρόνια. Πριν 2 χρόνια παντρεύτηκα και τα σταμάτησα, απο τότε προσπαθούμε μόνοι μας για παιδάκι. Στην ουσία με περίοδο κάθε 3-4 μήνες είναι σαν να προσπαθούσα σχέδον 8 μήνες. Πρίν 1-2 μήνες αποφασίσαμε να επισκεφτούμε εναν αλλό γιατρό εξειδικευμένο στην υπογονιμότητα. Μας έκανε κάποιες εξετάσεις και μου έδωσε serpafar. Πήγα για υπέρηχογράφημα την προηγούμενη εβδομάδα, είχα ένα ωοθηλάκιο και μου είπε να κάνω pregnyl αύριο το μεσημέρι.

Ενω ήμουν πολύ ενθουσιασμένη που κάτι είχε αλλάξει και τα πράγματα έδειχναν να παίρνουν μια σειρά (γνωρίζοντας πολύ καλά πως όλο αυτό έχει πιθανότητες αστοχίας και πως μάλλον είμαι ακόμα στην αρχή), μια φίλη μου με απογοήτευσε πολύ! Μου είπε πως όσες ξέρει να έχουν κάνει αυτή την αγωγή, δεν έχουν πετύχει τίποτα. Ο άντρας μου μου λέει οτι κάθε γυναίκα είναι διαφορετική. Ωστόσο και στο forum που το έψαξα λιγάκι, δεν βλέπω και πολύ επιτυχία αυτής της αγωγής.

Συγγνώμη που σας ζάλισα, ίσως για εσάς που είσαστε τόσο καιρό εδω και διαβάζετε πολύ πιο σοβαρά προβλήματα, ο προβληματισμος μου να είναι κουτός, αλλά απο την Παρασκευή έχω μελαγχολήσει πολύ.

Ευχαριστώ που υπάρχετε!!!

καλησπερα και καλωσορισεσ στην παρεουλα.μην απογοητευεσαι καταρχασ και οπωσ σου ειπανε και τα κοριτσια καθε οργανισμοσ ειναι και διαφορετικοσ.τα πηρα και εγω αλλα δε με βοηθησαν και εκανα μια επισκεψη στον καπετανιο και μου εδωσε για τισ πολυκυστικεσ gluchophage και εκαι που ειχα κυκλο 40 με 45 ημερων η περιοδοσ εγινε 29 ημερων.ειναι παρα πολυ καλοσ στο να φτιαχνει τον κυκλο και εμενα μονο αντισυλιπτικα μου εδιναν και μολισ τα σταματουσα η κατασταση ηταν ιδια και χειροτερη.οταν τον ρωτησα για το αν θα με βοηθησουν μου ειπε οτι κατα 99 τισ εκατο θα χεισ φοβερα αποτελεσματα.:-P
Link to comment
Share on other sites

Πολυκυστικές μπορούμε να αποκτήσουμε σε άσχετη χρονικλη περίοδο της ζωής μας ή γεννιόμαστε με αυτές;

Θέλω να πω, είναι επίκτητες;

πολυκυστικεσ συνυθωσ εχουμε απο τοτε που γενιομαστε αλλα μερικεσ αποκτουν μετα απο χρονια.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυκυστικεσ συνυθωσ εχουμε απο τοτε που γενιομαστε αλλα μερικεσ αποκτουν μετα απο χρονια.

Α, οκ ευχαριστώ!:D

Και πέρα από την αστάθεια κύκλου και τους έντονους πόνους περιόδου, υπάρχει κάποιο άλλο σύμπτωμα;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α, οκ ευχαριστώ!:D

Και πέρα από την αστάθεια κύκλου και τους έντονους πόνους περιόδου, υπάρχει κάποιο άλλο σύμπτωμα;

καφε υγρα αναμεσα στην περιοδο,τριχοφυια εντονη,ακμη,λιπαροτητα στο προσωπο,σπασιμο μαλλιων.
Link to comment
Share on other sites

Το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών συνήθως το έχεις από την αρχή (πρώτη περίοδος κι έπειτα).

 

Αν απλά έχεις πολυκυστικές ωοθήκες χωρίς τα σοβαρά προβλήματα του συνδρόμου αυτό μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή και δε το θεωρούν όλοι οι γιατροί πρόβλημα.

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ ευχαριστώ!:D

Και πέρα από την αστάθεια κύκλου και τους έντονους πόνους περιόδου, υπάρχει κάποιο άλλο σύμπτωμα;

 

Thaumataki ακου εγω γεννηθηκα κανονικα χωρις κανενα προβλημα στα 22 χρονια μου ειχα πονο χαμηλα σα βαρος και πηγα στο γιατρο και με βρηκε οτι ειχα 3 κυστουλες στην μια μερια και 2 στην αλλη μου εδωσε αντισυλληπτικα για να κανω θεραπεια μετα απο 4 μηνες πηγα ξανα για εξεταση και ειχαν πεσει ολες τωρα ειμαι 24 και ειμαι εγκυος στο πρωτο παιδακι μου ολα καλα σε ευχομαι να σου πανε και να ξεριες πως με την καταλληλη θεραπεια ολα περνανε.

Link to comment
Share on other sites

Thaumataki ακου εγω γεννηθηκα κανονικα χωρις κανενα προβλημα στα 22 χρονια μου ειχα πονο χαμηλα σα βαρος και πηγα στο γιατρο και με βρηκε οτι ειχα 3 κυστουλες στην μια μερια και 2 στην αλλη μου εδωσε αντισυλληπτικα για να κανω θεραπεια μετα απο 4 μηνες πηγα ξανα για εξεταση και ειχαν πεσει ολες τωρα ειμαι 24 και ειμαι εγκυος στο πρωτο παιδακι μου ολα καλα σε ευχομαι να σου πανε και να ξεριες πως με την καταλληλη θεραπεια ολα περνανε.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και με το καλό το μωράκι σου!

Βασικά δεν έχω πολυκυστικές, αλλά εγκυκλοπεδικάρώτησα...

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου!:D

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!και καλη χρονια!ομοιπαθουσεσ σασ καταλαβαινω απολυτωσ!ταλαιπωρουμε με τισ πολυκυστικεσ χροοονια!εχω παρει πολλεσ φορεσ αντισυλληπτικα αλλα....τιποτα!πηρα και αυτο το χαπι για διαβητικουσ,,,τιποτα!τελικα περυσι πριν τα χριστουγεννα μου λεει ο γυναικολογοσ οτι μπορω να παρω το serpafar για να 'ξυπνησουμε' τη μια ωοθηκη!το πηρα για 2μηνεσ!τον 2ο μηνα...εγκυοσ!!!και ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη και τωρα εχω τον 3μηνων παιδαρο μου!οχι αγχοσ!μην υπολογιζεται ημ/νιεσ!καντε ερωτα μερα παρα μερα καλυτερα:P;):D

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινουρια στην παρεα σας. Απο που καταλαβαινουμε οτι εχουμε πολυκυστικες ωοθηκες απο ενα απλο υπεριχο??

 

καλησπέρα!(και εγώ νέα στην παρέα αλλά όχι νέα με τις πολυκυστικές..)

ναι αν κάνεις έναν απλό υπέριχο θα δεις αν έχεις πολυκιστικές.

εγώ είχα χρόνια και έκανα χρόνια θεραπεία χωρίς αποτέλεσμα..χωρίς χάπια είχα περίοδο δύο φορές τον χρόνο,περίοδο κανονική είχα μονο με χάπια, μέχρι που αποφάσισα να αλλάξω γυναικολόγο και ευτυχώς βρήκα την υγειά μου!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν απλό υπέρηχο στις ωοθήκες μπορείς να διαπιστώσεις αν είναι πολυκυστικές, η ωοθήκη φαίνεται γεμάτη κυστούλες σαν μικρές κυψέλες φαντάσου. Συνηθως αν ο γιατρός δει κάτι τέτοιο σου δίνει να κάνεις κ ορμονολογικες εξετάσεις γιατί συνδέονται με αυξημένα ανδρογόνα, τριχοφυϊα, άστατη περίοδο κ. α.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...