Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΡΧΗΣΑ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΦΟΒΕΡΑ. ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ. ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΗ ΠΟΤΕ ΔΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΟ... ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ 3-4 ΜΗΝΕΣ.

ΣΗΜΕΡΩ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΛΟΓΟ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΩΝ. ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΩΡΑ ΚΑΘΗΣΤΕΡΙΣΗ ΕΝΑ ΜΙΣΗ ΜΗΝΑ.

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΕΚΤΩΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΩΝ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.!

 

καλησπερα λενακι.. εχω κι εγω πολυκυστικες.. ειχα περιοδο καθε 2 η 3 η 6 μηνες καποιες φορες. στα 22 αποφασισα να φτιαξω τον κυκλο μου με αντισυλληπτικα τα επαιρνα αρκετα χρονια χωρις καποια ιδιαιτερη παρενεργια. μολις τα σταματησα εμεινα εγκυος σε 5 μηνες και ουτε που καταλαβα πως.. δεν ημουν καν παντρεμενη... τωρα εχω αποκτησει και την δευτερη κορουλα μου παλι χωρις προσπαθεια. το μονο κακο στην ολη ιστορια ειναι οτι οι πολυκυστικες μου δεν υποχωρησαν ουτε στις εγκυμοσυνες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κ απο μενα,εχω κ γω συνδρομο πολυκυστικων.Ειμαι κ γω στις προσπαθειες για μωρακι,κ απο τον επομενο κυκλο ξεκιναω κλομιφαινη κ γω γιατι εχω αστατο κυκλο κ απο τον Ιουνιο χαλασε εντελως η περιοδος μου.Τον Ιουνιο κ το Σεπτεμβρη αφαντη.Τον Ιουλιο μου ηρθε 2 φορες κ τον Αυγουστο μετα απο 38 μερες.Η ωορηξια αβεβαιη κ προφανως ανυπαρκτη.Τωρα θα ξανα κανω εναν ορμονολογικο ελεγχο κ μετα ξεκιναω τα χαπια.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι τι παρενεργειες εχουν τα χαπια αυτα κ τι ποσοστο επιτυχιας εχουν αν καποια κοπελα τα καταφερε να μεινει εγκυος με αυτα σε συντομο διαστημα απο οταν τα ξεκινησε.Εχω λιγακι αγχωθει,αλλα το οτι θα εχω καθε μηνα ωορηξια με ηρεμει.Αυτα τα χαπια στρωνουν κ τον κυκλο?

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα,εχω κ γω συνδρομο πολυκυστικων.Ειμαι κ γω στις προσπαθειες για μωρακι,κ απο τον επομενο κυκλο ξεκιναω κλομιφαινη κ γω γιατι εχω αστατο κυκλο κ απο τον Ιουνιο χαλασε εντελως η περιοδος μου.Τον Ιουνιο κ το Σεπτεμβρη αφαντη.Τον Ιουλιο μου ηρθε 2 φορες κ τον Αυγουστο μετα απο 38 μερες.Η ωορηξια αβεβαιη κ προφανως ανυπαρκτη.Τωρα θα ξανα κανω εναν ορμονολογικο ελεγχο κ μετα ξεκιναω τα χαπια.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι τι παρενεργειες εχουν τα χαπια αυτα κ τι ποσοστο επιτυχιας εχουν αν καποια κοπελα τα καταφερε να μεινει εγκυος με αυτα σε συντομο διαστημα απο οταν τα ξεκινησε.Εχω λιγακι αγχωθει,αλλα το οτι θα εχω καθε μηνα ωορηξια με ηρεμει.Αυτα τα χαπια στρωνουν κ τον κυκλο?

η κλομιφαινη ειναι για προκληση οωθυλακιορηξιας απο οτι ξερω

νομιζω πως καλυτερα ειναι να ρυθμισεις πρωτα τον κυ

κλο σου .ο γιατρος σου σου ειπε να ξεκινησεις κλομιφαινη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο γιατρος μου, θα μου τα δωσει.Γνωριζω ποια ειναι η δραση τους κ οτι ειναι για την προκληση ωορηξισς απλα ενημερωτικα θα ηθελα να ξερω αν κ τι παρενεργειες ειχαν σε κοπελες που τα χρησιμοποιησαν κ ποσο τους βοηθησαν να μεινουν εγκυος με την χρηση αυτων.

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε αν δεν κανω λαθος ο κυκλος ρυθμιζετε μονο με αντισυλληπτικα για τις γυναικες που δεν επιθυμουν να κανουν παιδι.Κ αν δεν κανω λαθος(γι'αυτο ρωταω,σε μας που θελουμε παιδακι δινουν αυτα κ καποια αλλα που κανουν το ιδιο πραγμα με τα κλομιφαιν.)Ο κυκλος μου ποτε δεν ειχε σοβαρα προβληματα.Πριν 4 χρονια παρουσιασα αμηνορροια για 3 μηνες οπου απο ορμονικες εξετασεις κ υπερυχο εγινε η διαγνωση του ΣΠΩ απο τοτε ειχα παντα περιοδο κ εχανα το πολυ 2 μηνες τον χρονο χωρις περιοδο κ με διαφορα μηνων οχι 2 μηνες στην σειρα δηλαδη.Αλλα ποτε σταθερο κυκλο.

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lenaki εγώ έχω κάνει ήδη 4 κύκλους κλομιφαίνης, στον 3ο έγινε σύλληψη αλλά δυστυχώς δεν προχώρησε. Έχω κι εγώ πολυκυστικές, το ξέρω από τα 16, περίοδος κάθε 2-3 μήνες και ωορηξία πουθενά. Τα χάπια δουλεύουν, σε άλλες πιο γρήγορα σε άλλες πιο αργά, να τα πάρεις, σε εμένα τουλάχιστον οι παρενέργειες ήταν λίγες, προς το παρόν, κυρίως κούραση, εξάντληση και λίγα νευράκια όπως πριν την περίοδο:oops: Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Προβατακι μου σε ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση.Θα τα παρω οπως κ να εχει κ μακαρι να με βοηθησουν κ εμενα κ να τα καταφερω.Να τα καταφερουμε ολες μας συντομα.Να ρωτησω κ κατι ακομα?για ποσες μερες τα παιρνουμε αυτα?Θα τα ρωτησω κ στον γιατρο μου ολα οταν ξανα παω βεβαια αλλα μεχρι τοτε ας προετοιμαστω λιγο μιλωντας με κοπελες που ειναι σαν εμενα.Ποσο καιρο προσπαθειτε εσεις?

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ λυπαμαι πολυ που τελικα δεν προχωρησε η κυηση.Αλλα αφου τα καταφερες μια φορα μην ανησυχεις καθολου.Συντομα ολα θα ειναι με το μερος ολων εμας που δυστυχως δεν μπορουμε να τα καταφερουμε απο μονες μας ευκολα.

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ λυπαμαι πολυ που τελικα δεν προχωρησε η κυηση.Αλλα αφου τα καταφερες μια φορα μην ανησυχεις καθολου.Συντομα ολα θα ειναι με το μερος ολων εμας που δυστυχως δεν μπορουμε να τα καταφερουμε απο μονες μας ευκολα.

 

Μακάρι Lenaki!!! Συνήθως τα χάπια τα δίνουν από την 3ή μέχρι και την 7η μέρα του κύκλου, 5 μέρες είναι. Και σε παρακολουθεί ο γιατρός για να δει πώς μεγαλώνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

γεια σας!ειμαι καινουργια στο φορουμ και εχω και εγω πολυκυστικες ωοθηκες.πηρα αντισυλληπτικα χαπια και απο τον προηγουμενο μηνα προσπαθουμε για μωρο.βεβαια δεν ξερω αν εχω ωορηξια,αν και ο κυκλος σταθεροποιηθηκε στις 32 μερες.ομως ο γιατρος μας ειπε πως ο προηγουμενος μηνας που σταματησα τα χαπια ηταν και ο πιο γονιμος,ομως εγω δεν συννελαβα.υπαρχει περιπτωση να μη συλλαβω ποτε?γιατι λενε πως μολις τα σταματησεις μενεις απο τον πρωτο μηνα.γνωριζετε κατι?εχετε καποια εμπειρια?και συγνωμη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μικρουλα20,κι εγω εχω π.ω. και επαιρνα αντισυλληπτικα χαπια για 2 χρονια και τα σταματησα τον απριλιο.τον σεπτεμβριο ξεκινησαμε προσπαθειες και τον 1ο μηνα τπτ αλλα τον 2ο μηνα επιασα και τωρα εχω ενα σπορακι 5 εβδομαδων!!!ειχα απελπιστει οταν περασε ο πρωτος μηνας και δεν ειχα τα αποτελεσματα που ηθελα!!!αυτο που εκανα και με βοηθησε πολυ για να ξερω αν και ποτε εχω ωορηξια ηταν να μετραω καθε πρωι πριν σηκωθω την θερμοκρασια σωματος.ετσι παρατηρησα οτι εκανα ωορηξια προς στο τελος του κυκλου δηλαδη 24η με 26η μερα γιατι ενω ειχα καθε μερα 36,4 εκεινες τις μερες ειχα 36,7.αρα με το που δεις αυξημενη θερμοκρασια και 3-4 μερες πριν βουρ....!!!!!απεβαλλε το αγχος και ολα θα πανε καλα!

dtk3p2.png?Ux8WMLPm
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ μπουμπου23.μου δινεις ελπιδες.δηλαδη εχω πιθανοτητες να μεινω και αργοτερα εφοσον ο κυκλος σταθεροποιηθηκε?και μετα απο τρεις η και 4 μηνες δηλαδη?σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να χεις ενα υγιεστατο μωρακι...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω εχω πολυκυστικες,πηγα χθες στο γυναικολογο για να μας βγαλει ενα πλανο για το πως να προχωρησουμε..μας ειπε να ξεκινησουμε επαφες απο την 8η μερα του κυκλου(με το που μου τελειωσει η περιοδος δλδ)και μερα παρα μερα..Μας εξηγησε βασικα οτι στις πολυκυστικες το μονο προβλημα ειναι οτι δεν εχουμε τις ωορηξιες που εχουν οσες εχουν κανονικο κυκλο,αλλα λιγοτερες..εγω ας πουμε εχω ανα εναμισι μηνα περιπου(αν και τελευταια αρχισε να στρωνει),που σημαινει οτι αντι 12 ωορηξιες κανω 8-9,αν οι 2 δεν ειναι ποιτικες μας μενουν 6,δλδ καθε δευτερο μηνα θα μπορουσαμε να μεινουμε αν βαλουμε προγραμμα..δεν ειναι κατι τραγικο τελικα,απλα θελει προγραμμα..και καθολου αγχος!Ελπιζω να βοηθησα λιγακι,εμενα με βοηθησε πολυ αυτο που ακουσα.

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω redrose...εγω ομως πως θα καταλαβω οτι εχω ωορηξια η οτι δεν εχω?βεβαια ο κυκλος σταθεροποιηθηκε,οποτε κανω ωορηξια σε αυτη την περιπτωση?εχω μπερδευτει αρκετα και δεν ξερω τι να κανω...ειμαι και χαλια ψυχολογικα,γιατι τον πρωτο μηνα που σταματησα τα χαπια δεν καταφερα να μεινω αν και ηταν ο πιο γονιμος συμφωνα με το γιατρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκαθαρη απαντηση δεν νομιζω πως υπαρχει,αλλωστε το οτι αγχωνεσαι δεν νομιζω οτι ειναι και το καλυτερο πραγμα που μπορεις να κανεις..Αλλα σε καθε οργανισμο ειναι διαφορετικα,εγω ας πουμε εχω κατι μικρα πονακια στις ωοθηκες και μεγαλυτερη ορεξη εκεινες τις μερες,οπως και παραπανω υγρα.Σε αλλες κοπελες μπορει να ειναι διαφορετικα,απλα πρεπει να μαθουμε να ακουμε το σωμα μας!Αλλα γενικα μας ειπε επαφες μερα παρα μερα και σε 3 μηνες πιστευει θα τα καταφερουμε..ειδωμεν λοιπον!

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω...με βοηθησες αρκετα...απλα σκεφτομουν μηπως πηγαινα καθε μηνα στο γυμαικολογο για να κοιταζω αν κανω ωορηξια.γιατι μπορει να μεγαλωνει αρκετα το ωαριο,κι ομως να μη σπαει...ελπιζω να ναι καλη κινηση αυτη και να καταφερω κατι στο τελος....

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΚΟΨΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΑ ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ 13 ΗΜΕΡΑ ΠΡΙΖΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΠΟΝΑ Ο ΚΟΛΠΟΣ ΜΟΥ...ΕΣΕΙΣ ΕΙΧΑΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΠΟΝΑΩ ΔΕΞΙΑ,ΟΠΟΥ ΔΕΞΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΥΣΤΕΣ...ΜΗΠΩΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα σας...ειμαι και εγω σχετικα καινουργια...εχω γραψει και σε αλλα forum...απλα επειδη ειμαι οποιοπαθουσα με π.ω. και εδω και ενα 4μηνο εχουμε ξεκινησει τις εντατικες προσπαθειες για νινακι...θα ηθελα να σας ρωτησω αν καποια απο εσας εχει το εξης συμπτωμα: 3-4 μερες πριν αδειαθετησω παντα εχω καφε ακκαθαρσιες μεχρι που γινονται ροζ και μετα αδιαθετω...αυτα τα καφε βρε κοριτσια σημαινουν κατι;...μηπως παω να μεινω εγκυος αλλα τελικα το χανω...χωρις να το γνωριζω;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα σας...ειμαι και εγω σχετικα καινουργια...εχω γραψει και σε αλλα forum...απλα επειδη ειμαι οποιοπαθουσα με π.ω. και εδω και ενα 4μηνο εχουμε ξεκινησει τις εντατικες προσπαθειες για νινακι...θα ηθελα να σας ρωτησω αν καποια απο εσας εχει το εξης συμπτωμα: 3-4 μερες πριν αδειαθετησω παντα εχω καφε ακκαθαρσιες μεχρι που γινονται ροζ και μετα αδιαθετω...αυτα τα καφε βρε κοριτσια σημαινουν κατι;...μηπως παω να μεινω εγκυος αλλα τελικα το χανω...χωρις να το γνωριζω;

 

Καλημερα.

 

Εχω π.ω. απο τα 18 και ο τοτε γιατρος μου μου εδωσε αντισυλληπτικα τα οποια επαιρνα για 8 χρονια (χωρις καμμια διακοπη!!). Το καλοκαιρι του 2008 παντρευτηκα και ο ιδιος γιατρος μου επισημανε οτι πρεπει να κοψω τα χαπια και να προσπαθησω να μεινω εγκυος αμεσως γιατι αλλιως θα εχουμε "προβλημα". Να σημειωσω οτι ολες οι ορμονικες εξετασεις ηταν οκ οπως και τα κιλα μου (πολλοι αποδιδουν το προβλημα στη διατροφη). Ολη αυτη η πιεση με σοκαρε απιστευτα και φυσικα ουτε περιοδος ηρθε ουτε εγκυος εμεινα το πρωτο τριμηνο μετα τη διακοπη των χαπιων. Για να μην πολυλογω, αλλαξα γιατρο πηγα σε μια εκπληκτικη γυναικολογο που απλα με "επεισε" οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην μεινω εγκυος πολυ πολυ συντομα. Νεες εξετασεις κτλ κτλ. Ξεκιναμε glucophage για την αντισταση της ινσουλινης αλλα περιοδος γιοκ. Κλεινω 1 χρονο και κατι και δεν εχω ουτε μια περιοδο φυσιολογικη (εννοω χωρις να χρειαστει να παρω χαπια που φερνουν περιοδο). Ξεκιναμε δοκιμαστικα σερπαφαρ για να δουμε αν κανω ωορρηξια. Και ναι το θαυμα εγινε. Τον πρωτο κιολας μηνα ειμαι εγκυος, εχω μια εκπληκτικη εγκυμοσυνη και ολα πηγαν τελεια.

 

Τωρα 5 μηνες μετα τον τοκετο κι ελπιζοντασ οτι οι π.ω θα εχουν φτιαξει στον υπερηχο ειδαμε οτι ειναι ακομα χειροτερα!!!! Νεες ορμονικες, νεα χαπια! Θελω να μεινω "αυριο" εγκυος και θα το παλεψω. Ισως να μην ειμαι τοσο τυχερη οσο την πρωτη φορα αλλα καποια στιγμη θα τα καταφερω.

 

Οι π.ω ειναι δυστυχως ενα δυσκολο θεμα. Ολα ομως γινονται κι ειμαι σιγουρη οτι συντομα ολες θα ειστε μανουλες! Σας το ευχομαι ειλικρινα!

 

Τα καφε σημαινει οτι απλα η μητρα δε "λειτουργει" ας πουμε σωστα. Στουσ τελευταιους κυκλους πριν κοψω τα χαπια ημουν ακριβως ετσι. Μπορει να ειχα και 1 εβδ καφε πριν ερθει η περιοδος μεχρι που κατεληξα να εχω συνεχεια καφε:( Οταν εμεινα εγκυος το καταλαβα γιατι ενω πονουσα δεν ειχα ουτε καφε ουτε τιποτα. Βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Εχω π.ω. απο τα 18 και ο τοτε γιατρος μου μου εδωσε αντισυλληπτικα τα οποια επαιρνα για 8 χρονια (χωρις καμμια διακοπη!!). Το καλοκαιρι του 2008 παντρευτηκα και ο ιδιος γιατρος μου επισημανε οτι πρεπει να κοψω τα χαπια και να προσπαθησω να μεινω εγκυος αμεσως γιατι αλλιως θα εχουμε "προβλημα". Να σημειωσω οτι ολες οι ορμονικες εξετασεις ηταν οκ οπως και τα κιλα μου (πολλοι αποδιδουν το προβλημα στη διατροφη). Ολη αυτη η πιεση με σοκαρε απιστευτα και φυσικα ουτε περιοδος ηρθε ουτε εγκυος εμεινα το πρωτο τριμηνο μετα τη διακοπη των χαπιων. Για να μην πολυλογω, αλλαξα γιατρο πηγα σε μια εκπληκτικη γυναικολογο που απλα με "επεισε" οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην μεινω εγκυος πολυ πολυ συντομα. Νεες εξετασεις κτλ κτλ. Ξεκιναμε glucophage για την αντισταση της ινσουλινης αλλα περιοδος γιοκ. Κλεινω 1 χρονο και κατι και δεν εχω ουτε μια περιοδο φυσιολογικη (εννοω χωρις να χρειαστει να παρω χαπια που φερνουν περιοδο). Ξεκιναμε δοκιμαστικα σερπαφαρ για να δουμε αν κανω ωορρηξια. Και ναι το θαυμα εγινε. Τον πρωτο κιολας μηνα ειμαι εγκυος, εχω μια εκπληκτικη εγκυμοσυνη και ολα πηγαν τελεια.

 

Τωρα 5 μηνες μετα τον τοκετο κι ελπιζοντασ οτι οι π.ω θα εχουν φτιαξει στον υπερηχο ειδαμε οτι ειναι ακομα χειροτερα!!!! Νεες ορμονικες, νεα χαπια! Θελω να μεινω "αυριο" εγκυος και θα το παλεψω. Ισως να μην ειμαι τοσο τυχερη οσο την πρωτη φορα αλλα καποια στιγμη θα τα καταφερω.

 

Οι π.ω ειναι δυστυχως ενα δυσκολο θεμα. Ολα ομως γινονται κι ειμαι σιγουρη οτι συντομα ολες θα ειστε μανουλες! Σας το ευχομαι ειλικρινα!

 

Τα καφε σημαινει οτι απλα η μητρα δε "λειτουργει" ας πουμε σωστα. Στουσ τελευταιους κυκλους πριν κοψω τα χαπια ημουν ακριβως ετσι. Μπορει να ειχα και 1 εβδ καφε πριν ερθει η περιοδος μεχρι που κατεληξα να εχω συνεχεια καφε:( Οταν εμεινα εγκυος το καταλαβα γιατι ενω πονουσα δεν ειχα ουτε καφε ουτε τιποτα. Βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

 

σε ευχαριστω κουκλα μου για την αμεση απαντηση σου:-D...σε λιγο θα μπω μαλλον και γω στον κυκαιωνα των εξετασεων:(...ο γιατρος μου ειπε να περιμενω ακομα λιγο για να μην αγχωθω..:roll:..αλλα εγω αγχωνομαι οταν δεν γνωριζω τι μου συνβαινει:cry:...τι να κανουμε...να χαιρεσαι το αγγελουδι σου:lol::lol::lol:και συντομα να αποκτησεις οσα ποθει η καρδουλα σου...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω κουκλα μου για την αμεση απαντηση σου:-D...σε λιγο θα μπω μαλλον και γω στον κυκαιωνα των εξετασεων:(...ο γιατρος μου ειπε να περιμενω ακομα λιγο για να μην αγχωθω..:roll:..αλλα εγω αγχωνομαι οταν δεν γνωριζω τι μου συνβαινει:cry:...τι να κανουμε...να χαιρεσαι το αγγελουδι σου:lol::lol::lol:και συντομα να αποκτησεις οσα ποθει η καρδουλα σου...:lol::lol::lol:

 

Επειδη καταλαβαινω αποοοολυτα πως νοιωθεισ, να μην αγχωνεσαι ειναι απλα αδυνατον! Εμεις το βλεπαμε ως εξης: η ολη διαδικασια ειναι ιδιαιτερα αγχωτικη αν δεν εισαι απο τις τυχερες που μενουν εγκυες χωρις να το καταλαβουν. Επομενως καλυτερα για το ζευγαρι να τελειωνει οσο πιο γρηγορα κι ανωδυνα γινεται. Το καλυτερο βεβαια ειναι να το αποβαλλεις απο το μυαλο σου και να χαλαρωσεις αλλα μπορεις????

Επειδη νομιζω οτι εχω διαβασει οτι αφορα στις π.ω :D:D:D αν χρειαστεις κατι και μπορω με χαρα θα βοηθησω.

Ευχομαι συντομα ενα τερααααστιο ΣΥΝ.

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας...εγω ειχα καφε υπολλειματα οπως εσυ οταν η περιοδος μου ητανε αστατη λογω π.ω.πηρα τα gynofen ia 2 μονο μηνες γιατι ο γιατρος μας ειπε πως καθαρισα και τωρα εχω σταθερη περιοδο και ολα αυτα υποχωρησαν...βεβαια προσπαθουμε 2 μηνες για μωρακι μετα απο αυτα,αλλα τπτ...δεν ξερω αν καθυστερει τοσο η αν εχουμε και αλλο προβλημα...παντως η ολη διαδικασια αναμονης με αγχωνει....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα.εχω και γω πολυκυστικες ειμαι παντρεμενη 2χρονια και ειμαι 28 ετων.εδω και δυο μηνες ανακαλυψα το προβλημα με τισ ωοθηκες μου και οτι αυτοσ ειναι ο λογοσ της υπογονιμοτητας μου σε συνδυασμο με θυροειδιτιδα χασιμοτο που επισησ τωρα ανακαλυψα.εκανα παρα πολλεσ εξετασεισ απο απλό υπερυχο,ορμονολογικες σαλπιγγογραφια κτλ... και καταληξαμε με την γυναικολογο μου να ξεκινησω μια ηπια βοηθεια με χαπια για να μεινω εγκυος. παιρνω τα serpafar και τα cyclacur τωρα ειμαι στο δευτερο μηνα προσπαθειων και μου ειπε οτι θα παιρνω αυτα τα χαπια για 6 μηνεσ.μετα αλλαζουμε θεραπεια.μηπωσ και καποια αλλη κοπελα εχει προσπαθησει ετσι με χαπια να μεινει εγκυοσ να μου πει αν τα καταφερε και σε ποιο μηνα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου gennyk...εγω εχω απλα πολυκυστικες...οπως εγραψα και πιο πανω ο γιατρος μου δωσε τα gynofen για 6 μηνες,αλλα αφου στους 2 μηνες οι κυστες εφυγαν γιατι δε φαινοταν μου τα σταματησε...περασαν 2 μηνες απο τοτε,ομως μωρο δεν εχω...απ οτι καταλαβα ομως χρειαζεται αρκετη προσπαθεια...παντως μην αγχωνεσαι γιατι γυναικες με π.ω. σχεδον ολες εχουνε μωρο,εκτος αν υπαρχει πιο σοβαρο προβλημα απο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...