Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

Κυριακή μου συνωνόματη, να σου πω τη δικη μου ιστορια..Ειμαι 29 ετων κ από τότε που μου πρωτοηρθε περιοδος δεν ειχα σχεδον ποτέ κανονικο κυκλο.πάντα 40-50-60 μέρες κ ποτε δεν ηξερα ποτε θα μου ξαναερθει λόγω πολυκιστικών.έπαιρνα γύρω στα 8-9 χρόνια αντισυλληπτικά για τη ρύθμιση του κύκλου,αλλά οποτε τα σταματουσα πάλι τα ίδια.Ώσπου τα βαρεθηκα κ τα σταματησα.Όταν αρχίσαμε ελεύθερα με τον άντρα μου κ πέρασαν 6 μήνες χωρίς να μείνω έγκυος,άρχισα να αγχώνομαι,να κάνω εξετασεις ορμονικές κ να διαβαζω τα πάντα για πολυκιστικές κ εγκυμοσύνη.Αυτό με έκανε χειρότερα γιατί αγχώθηκα ακόμα παραπάνω χωρίς να το θέλω κ άρχισα να σκέφτομαι μέτρηση θερμοκρασίας,τεστ ωορρηξίας,υποβοηθούμενες μεθόδους κτλ..ο γιατρος μου δεν ηταν κ πολύ αισιόδοξος κ ετσι ξανάρχισα τα χάπια.τους τελευταιους μήνες όμως όποιο χάπι κ αν δοκίμαζα μου εφερνε αναγουλες κ ετσι μην αντεχοντας ολη αυτη την κατασταση ειπα στον εαυτο μου τα παραταω ολα,προσευχήθηκα κ ειπα οτι ειναι να γινει ας γινει.Τελικά,πριν από 7 μήνες έφερα στον κόσμο το μωράκι μου!!ειχα μια ομαλότατη εγκυμοσύνη κ όλα πήγαν καλά με τη βοήθεια του θεού..Συμβουλή?χαλάρωσε,χαρείτε με τον άντρα σου κ όλα θα γίνουν την κατάλληλη ώρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

΄Εχω κι εγώ πολυκυστικές, έπαιρνα 10 συνεχόμενα χρόνια αντισυλλυπτικά και δεν άλλαξε τίποτα... Έτσι αρχίσαμε αμέσως τις προσπάθειες με πρόκληση ωορρηξίας και τώρα, 5 μήνες και 2 ωορρηξίες αργότερα, έμεινα έγκυος. Από την στιγμή που ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να μείνω έγκυος, απλά θα πάρει περισσότερο χρόνο, μου έφυγε το άγχος και αυτό πιστεύω βοήθησε πολύ. Καλή επιτυχία σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ούτε οι πολυκυστικες ειναι μεγάλο προβλημα υπογονιμότητας σε μενα, το μυαλό μου είναι ή κατι που δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμη.Μετα από σπερμοδιάγραμμα αψογο,τελεια σαλπιγγογραφία,ανύπαρκτο θυροειδή,καλές ορμονικές και κύκλο 31-32 ημερών (για πολυκυστικες),μου μπηκε οτι τελικά το πρόβλημα είναι στην προγεστερόνη,εκανα εξεταση αιματολογική πριν ενα μήνα χωρις θεραπεια και ηταν "εκκριτικη φαση τιμες απο 0,3 ως 25, ειχα 12" , και η μικροβιολόγος και ο γυναικολόγος μου μου ειπαν οτι είναι καλή τιμή.Εχω τρελαθει δεν μπορώ να βρω τι φταίει.Σκεφτομαι να κανω την ca125 για την ενδομητρίωση.

Χτες εκλεισα ακριβως 2 χρονια από την τελευταια φορα που έμεινα εγκυος.Γιατι δεν ξαναρχεται αφού όλα είναι τοσο καλά.Εξομολογηθηκα και κοινώνησα και μου εδωσαν από το μοναστηρι του Πατερ Παϊσιου την ζωνη του αγιου Αρσενίου που ειναι θαυματουργη,την εχω κατω από το μαξιλαρι μου,περιμενοντας.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπημένο Σοφουλάκι...

απο την στιγμή που έχεις μείνει ήδη μια φορά έγκυος δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας..... Τι να πούμε και εμείς που ούτε καν περίοδο δεν βλέπουμε... Γι' αυτό χαλάρωσε και θα έρθει....Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου γιατί ξέρω πως είναι να θέλεις και να μην έρχεται.!!! Όπως το εύχομαι για όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

έχω να πω κάτι σε όλες μας.... Κορίτσια μακριά το άγχος!!!!!!! Είναι το χειρότερο... εγώ το μόνο που κατάφερα από το πολύ άγχος ήταν να αρρωστήσω. Αυτή την στιγμή έχω να αντιμετωπήσω την οισοφαγική παλινδόμηση που δημιουργήθηκε από το βρομερό άγχος & το ελικοβακτηρήδιο του πυλωρού... με αποτέλεσμα να παίρνω 10 χάπια την ημέρα & το στομάχι μου σε αθλία κατάσταση...... Ευτυχώς το μόνο ευχάριστο είναι ότι με την συγκατάθεση του γυναικολόγου οι προσπάθειες για μωράκι συνεχίζονται, γιατί τα συγκεκριμένα χάπια δεν πειράζουν σε περίπτωση εγκυμοσύνης!! Δόξα σοι ο Θεός!!!! Οπότε το συμπέρασμα ένα ΗΡΕΜΙΑ!!!!!!!!και το λέω για να το καταλάβω πρώτα απ' όλλα εγώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου ElliPsy...

πολύ χαίρομαι για εσένα γιατί παίρνω θάρρος από την δική σου περίπτωση.... Σου εύχομαι καλή λευτεριά και μακάρι τόσο γρήγορα να μου δώσει και εμένα ο Θεούλης ένα μωράκι...!!! Με τι χάπια έκανες θεραπεία??????? Έγω παίρνω τα Duphaston & τα Serpafar....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα! καινουρια στην παρεα...Ενα χρονο παντρεμενη και με πολυκυστικες! Ολες λεμε κ ολοι μας λενε "οχι αγχος κ μην το σκεφτεσαι"... Μηπως μπορει να μου πει καποιος τον τροπο να μη το σκεφτομαι;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια! Και εγω new member και με πολυκυστικες απ'τα 13 μου. Κατα καιρους επαιρνα αντισυλλπτικα και εχω κανει 2 επεμβασεις με λειζερ.

Στον ανδρα μου το ειχα πει πριν αρραβωνιαστουμε και το πηρε σχετικα καλα (σχετικα γιατι εκεινη τη στιγμη δεν ηξερα καν τι ειναι).

Εδω και 2 χρονια περιπου εχουν εξαφανιστει...ετσι μου λεει η γυναικολογος μου... απο τοτε προσπαθουμε να κανουμε μωρο.

Απ'οτι μου ειπε η γυναικολογος μου οι πολυκυστικες μπορουν να αυξησουν την πιθανοτικτα να αποβαλεις αλλα δεν ειναι καθολου απιθανο να μεινεις χωρισ φαρμακα και τετοια εγκυος. Απλα θελει παραπανω προσοχη και ξεκουραση.

 

Dear Aranka....δεν υπαρχει τροπος να αποβαλεις το αγχος!!!!

Παντα ειναι το μυαλο σου εκει και μονο εκει! Στο μωρο που θα κρατησεις στην αγκαλια σου! Με αυτη την σκεψη κοιμασαι, με αυτην ξυπνας!

Εγω προσωμικα δεν θεωρω τις πολυκυστικες εμποδια η προβλημα, οχι επειδη αυτη τη στιγμη εχουν εξαφανιστει αλλα επειδη εμαθα να ζω με 'κεινες και εχω διπλα μου εναν ανθρωπο που μ'αγαπει και με στηριζει ( με πολυκυστικες, τριχες και ολα τα σχετικα).

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα σας!και εγω καινουργια στο τοπικ αλλα παλια με τις πολυκυστικες.διαβαζω τοση ωρα τις ιστοριες σας και τρελαινομαι με τοσα προβληματα που δημιουργουν!:evil:εγω τις ανακαλυψα στα 19 οταν ενας γυναικολογος του ικα(ο θεος να τον κανει και ανθρωπο)μου πεταξε στα μουτρα ενα "εχεις πολυκυστικες!δεν θα μπορεσεις να κανεις παιδι μονη σου!μονο με βοηθεια και αν..."και ενω ειχα παει με καθυστερηση κοπηκανε τα γονατα μου!ξαφνικα ενιωσα αναπηρη...πηγα και σε αλλους γιατρους.τα ιδια.για εξετασεις κουβεντα!μου εδωσαν αντισυλληπτικα μπας και ρυθμιστει ο κυκλος και μικρυνουν οι κυστες.ολα καλα.επαιρνα τα meliane αρκετα χρονια.πιο πολυ για να εχω σταθερο κυκλο.παντρευτικα και αποφασισαμε με τον καλο μου να κανουμε παιδι.απο τον πρωτο μηνα τα λογια εκεινου του τρισαθλιου ηταν στο μυαλο μου!περνουσαν οι μηνες αλλα μπεμπε τπτ.να δεις ελεγα που ειχε δικιο!αρχισαν να με ζωνουν τα φιδια!και τον 4 μηνα προσπαθειων που ειπα αντε να ερθει η ακατανομαστη για να αρχισω τις εξετασεις εκεινον τον μηνα ανακαλυψα οτι ημουν εγκυος!!!!ηταν ο μονος μηνας που ειχε περασει που δεν ειχα κλαψει οταν εβλεπα εγκυμονουσες που δεν περασε ουτε μια στιγμη απο το μυαλο μου οτι μπορει εκεινον τον μηνα κατι να εχει γινει!τωρα κραταω στην αγκαλια μου τον πολυτυμοτερο θυσαυρο του κοσμου!την κορουλα μου!ειναι αληθεια οτι μετα την γεννα υποχωρουν η μυθος?

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω οτι ο κυκλος μου ειναι στις 33-35 ημερες με κατι τρελλες αποκλησεις προ γεννας στις 60 μια με δυο φορες τον χρονο.μετα την γεννα εδω και 1 χρονο περιπου ειναι στις 30-33.τωρα βεβαια πρεπει να ξανατρελαθηκε γιατι τηπ 14/7...και ακομα τιποτα.αρνητικα τεστ και αρνητικες χοριακες.η γυναικολογος μου με ξαναστελνει παλι σε λιγες μερες για χοριακη αν δεν εχει ερθει καθως λεει υπαρχει ακομα περιπτωση καθυστερημενης συλληψης(προσπαθουμε εδω και 4 μηνες)και δεν μου δινει χαπια για να ερθει!εγω δεν πιστευω οτι ειμαι εγκυος.το πιστεψα στην αρχη αλλα τωρα οχι πια...νομιζω οτι δεν εκανα καθολου ωορηξια...θελω να μου ερθει για να ξεκινησω παλι τις προσπαθειες....δεν αντεχω αλλο αυτην την αναμονη....τελικα δεν γλυτωνουμε ποτε απο αυτες???????????:evil:

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια..

Ειμαι κι εγω καινουρια στο forum και αυτο ειναι το πρωτο post στο οποιο γραφω.

Μολις προχθες εμαθα οτι εχω πολυκυστικες(ειμαι 29χρ.)και λεω μολις προχθες γιατι οσα χρονια πηγαινω στο γυναικολο δεν ειχαμε δει τιποτα.

Και ρωταω τωρα εγω:γινεται να μεφανιστουν απο το πουθενα?

Να σημειωσω οτι δεν εχω ουτε τιχοφυια,ουτε ακμη,ουτε παραπανω κιλα.

Ειμαστε σε προσπαθεια για νινακι και εχω λιγο αγχωθει...:?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια..

Ειμαι κι εγω καινουρια στο forum και αυτο ειναι το πρωτο post στο οποιο γραφω.

Μολις προχθες εμαθα οτι εχω πολυκυστικες(ειμαι 29χρ.)και λεω μολις προχθες γιατι οσα χρονια πηγαινω στο γυναικολο δεν ειχαμε δει τιποτα.

Και ρωταω τωρα εγω:γινεται να μεφανιστουν απο το πουθενα?

Να σημειωσω οτι δεν εχω ουτε τιχοφυια,ουτε ακμη,ουτε παραπανω κιλα.

Ειμαστε σε προσπαθεια για νινακι και εχω λιγο αγχωθει...:?

 

Καλή σας μέρα,

Εγώ δεν είμαι καινούργια στο φόρουμ αλλά τώρα τελευταία ξανα άρχισα να γράφω και μόλις είδα και το θέμα των πολυκυστικών είπα ουπσ εδώ έιμαστε.....

 

b.hope έχω να σου πω ότι και εγώ ότι στα 28 άκουσα πρώτη φορά ότι έχω πολυκυστικές.....

Ποτέ μα ποτέ δεν είχα προβλημα με τον κυκλο μου ήταν πάντα τόσο σταθερός μέχρι και στην ώρα που μου ερχοταν κάθε 26 μέρες ακριβώς.

Γι'αυτό και δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι έχω τέτοιο θέμα..:-(

 

έχω μεν κάποια τριχοφυϊα αλλά όχι όπως κάποιες περιπτώσεις που έχω δεί :roll: από ακμή βγάζω σπυράκια κυρίως όταν είναι να αδειαθετήσω γενικότερα έχω λιπαρό δέρμα.

Να σημειώσω όμως ότι από τότε που παντρεύτηκα (3 χρόνια) έχω πάρει

7-8 κιλά που δεν μπορώ να αποχωρηστώ....:?

 

το θέμα είναι ότι πριν λίγες μέρες μετά απο τυχαίο υπερυχιτικό έλεγχο διαπιστώθηκε ότι έχω αυξημένο ένα όζο του θυροειδούς και αναρωτιέμαι να έχουν σχέση οι πολυκυστικές με αυτό άραγε:confused::confused::confused:

 

Τον οκτώβριο θα κάνω την εγχείρηση αφαίρεσης το θυροειδή και μετά ξανα βουρ για το μωρό....:P:p

εγώ βέβαια θα κάνω εξωσωματική γιατί υπάρχει πρόβλημα στο σύντροφο, ό γιατρός μου δεν μου είπε ούτε μία φορά ότι το προβλημα μας για την υπογονιμότητα είναι οι πολυκυστικές, η εξωσωματική γίνεται λόγω των μαχητουλιδών μας.......:|

Έτσι το δάκρυ σε χαμόγελο γυρίζω

κι εκεί στην άκρη στο γκρεμό,γυρνάω την πλάτη μου στο χαμό και ξαναρχίζω

Link to comment
Share on other sites

Κουκου μου ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.

Οποτε δεν ειμαι η μονη που της δημιουργηθηκαν αργοτερα..

Μετα απο ορμονολογικο ελεγχο ανακαλυψα κι εγω οτι εχω υψηλα αντισωματα θυροειδους(για οζους δεν ξερω ακομα,[ρεπει να παω σε ενδοκρινολογο να με σει).

Μου ειπε λοιπον ο γιατρος οτι ο θυροειδης μπορει να ειναι μια απο τις αιτιες που δεν κανουμε καθε μηνα ωορρηξια(!)

Αυτο δεν σημαινει συγχρονως κι οτι εφοσον δεν σπανε τα αυγουλακια μενουν στην ωοθηκη και γινονται κυστουλες??

Μπορει να λεω και βλακειες..

Link to comment
Share on other sites

Κουκου μου ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.

Οποτε δεν ειμαι η μονη που της δημιουργηθηκαν αργοτερα..

Μετα απο ορμονολογικο ελεγχο ανακαλυψα κι εγω οτι εχω υψηλα αντισωματα θυροειδους(για οζους δεν ξερω ακομα,[ρεπει να παω σε ενδοκρινολογο να με σει).

Μου ειπε λοιπον ο γιατρος οτι ο θυροειδης μπορει να ειναι μια απο τις αιτιες που δεν κανουμε καθε μηνα ωορρηξια(!)

Αυτο δεν σημαινει συγχρονως κι οτι εφοσον δεν σπανε τα αυγουλακια μενουν στην ωοθηκη και γινονται κυστουλες??

Μπορει να λεω και βλακειες..

 

Όχι δεν λές βλακιες έτσι έχω διαβάσει και εγώ.

Θα σου πρότινα να πάς σχετικά άμεσα σε ενδοκρινολόγο και να κάνεις και τον υπέρηχο ώστε να δεις πρώτα τις ορμόνες σου.

Και εμένα μου το έλεγε μία φίλη μου συνέχεια να πάω αλλά είχα κάνει αιματολογικές ορμονολογικές εξετάσεις και έδειξαν όλες τις τιμές οκ οπότε ευσηχασα αλλά τελικά ο όζος υπήρχε από ότι λέει η ενδοκρινολόγος πάνω απο 5 χρόνια αν το ήξερα νωρίτερα μπορεί με ένα χαπάκι να είχε μειωθεί τώρα είναι αργά, άσε που μου είπαν οι γιατροί ότι αν μείνω έγκυος υπάρχει περίπτωση να διογκωθεί κι άλλο ο αδένας αφού οι ορμόνες τρελαίνονται την περίοδο αυτή οπότε καλό είναι να κάνουμε όλα όσα χρειάζεται για μάς και πριν μείνουμε έγκυος ή έστω το διάστημα των προσπαθειών :P:p

Έτσι το δάκρυ σε χαμόγελο γυρίζω

κι εκεί στην άκρη στο γκρεμό,γυρνάω την πλάτη μου στο χαμό και ξαναρχίζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΡΧΗΣΑ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΦΟΒΕΡΑ. ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ. ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΗ ΠΟΤΕ ΔΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΟ... ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ 3-4 ΜΗΝΕΣ.

ΣΗΜΕΡΩ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΛΟΓΟ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΩΝ. ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΩΡΑ ΚΑΘΗΣΤΕΡΙΣΗ ΕΝΑ ΜΙΣΗ ΜΗΝΑ.

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΕΚΤΩΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΩΝ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου βρήκαν πολυκυστηκες στα 21. 2 γιατροί μου είχαν πει ότι δεν θα μείνω έγκυος χωρίς θεραπεία. Ο γιατρός μου τότε μου είπε ότι δεν θα είναι πρόβλημα.

Σε ένα συμφωνούσαν όλοι οι γυναικολογοι. Στα αντισυλληπτικά. Πάω στην παθολογο μου, δεν με αφήνει να τα πάρω, γιατί είχα λίγα παραπάνω κιλά και φοβόταν θρομβωσεις και γιατί ο κύκλος ήταν σχετικά σταθερός (είχε αποκλίσεις 5-6 ημέρες, μια δυο φορές γύρω στις 14 ημέρες).

Με έστειλε σε ενδοκρινολογο. Είχα και οζους στο θυροειδη. Από τότε έτρεχαν με τα ορμονικα. Είχα και κληρονόμικο ζαχαρου. Πριν 1,5 χρόνο και με παρακολούθηση γιατρών καταφερνω να χάσω κιλά(τα οποία είχαν αυξηθεί αρκετά). Πάω στο γυναικολογο και οι πολυκιστηκες είχαν εξαφανιστεί από τον υπρηχο. Η γιατρός μου είπε ότι απλά «εξασθενησαν» και ότι στις ορμονικές εξαιτασεις φαινοντουσαν.

Το πρόβλημα ήταν πως έτσι που «εξαφανηστικαν» οι πολυκιστηκες από τον υπερηχο, αποκαλύφθηκε μια κυστη που υπήρχε για πολλά χρόνια και απλά την έκριναν οι πολυκιστηκες.

Μπήκα χειρουργείο, την αφερεσα και 3 μήνες μετα έμεινα έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΡΧΗΣΑ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΦΟΒΕΡΑ. ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ. ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΗ ΠΟΤΕ ΔΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΟ... ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ 3-4 ΜΗΝΕΣ.

ΣΗΜΕΡΩ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΛΟΓΟ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΩΝ. ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΩΡΑ ΚΑΘΗΣΤΕΡΙΣΗ ΕΝΑ ΜΙΣΗ ΜΗΝΑ.

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΕΚΤΩΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΩΝ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.!

 

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ(ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ)ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ(ΑΝ ΔΕΙΣ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ)ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 14 ΜΗΝΩΝ.:P;)

Link to comment
Share on other sites

zoumpoulia,κι εγω εχω συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων και επαιρνα για 2 χρονια αντισυλληπτικα που μου ειχε δωσει ο ενδοκρινολογος.τωρα εχω 5 μηνες που τα εκοψα.εσυ για να πιασεις πηρες καποιο χαπι για ωορηξια?γιατι αυτο το συνδρομο χαρακτηριζεται απο ανωορηξια.φοβαμαι οτι οσο και να προσπαθω δεν θα καταφερω τιποτα!

dtk3p2.png?Ux8WMLPm
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βρήκαν πολυκυστικές στα 18, μου πρότειναν αντισυλληπτικά τα οποία όμως δεν πήρα ποτέ και μου είχαν πει ότι θα έμενα δύσκολα έγκυος και έπρεπε να ρυθμίσω τον κύκλο μου (50-60 μέρες). Δεν έκανα τίποτα και με τέτοιον κύκλο ούτε κατάλαβα πώς έμεινα έγκυος, το 2008 γέννησα την κούκλα μου και αρχές του 2010 πάλι έμεινα αλλά το έχασα γιατί παλινδρόμησε, οπότε μην απογοητεύεσαι κούκλα μου, αυτά δεν είναι τόσο μεγάλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

zoumpoulia,κι εγω εχω συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων και επαιρνα για 2 χρονια αντισυλληπτικα που μου ειχε δωσει ο ενδοκρινολογος.τωρα εχω 5 μηνες που τα εκοψα.εσυ για να πιασεις πηρες καποιο χαπι για ωορηξια?γιατι αυτο το συνδρομο χαρακτηριζεται απο ανωορηξια.φοβαμαι οτι οσο και να προσπαθω δεν θα καταφερω τιποτα!

 

κοριτσακι μου και εγω τα έπινα για πολλά χρόνια τα αντισυλληπτικά..χάπι για ωορηξία δεν ήπια ποτέ.η ενδοκρινολόγος η δική μου μου είχε πει ότι άτομα με πολυκύστες έχουν συχνότερη ωορηξία(δεν ξέρω αν ισχύει.:roll:)μην αγχώνεσε και εγώ έτσι έλεγα πριν μείνω έγκυος:μπα δεν πρόκειτε να τα καταφέρω....το είχα πάρει πολύ χαλαρά.....και τσουπ ήρθε το μωράκι μας μετά από 2-3 μήνες προσπαθειών...(ίσως ήμουν τυχερή που έπιασα τόσο γρήγορα)αλλά πιστεύω ότι το σημαντικότερο ρόλο τον έπαιξε το ότι δεν το σκεφτόμουν καθόλου..:D:D

γιαυτό λοιπόν μην αγχώνεσε και σύντομα θα μείνεις και εσύ εγκυούλα..θα το δεις;)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια χαίρεται ειμαι νεα στο φορουμ κ εχω μια απορία..υπαρχει πιθανότητα να μεινω εγγυος ενω παιρνω αντισυλληπτικά? τα παιρνω λογω πολυκυστικών ωοθηκών και κανω ελευθερα ερωτα με το αγορι μου όμως αυτο το μηνα δεν τα πήρα σωστά..αγχωθηκα μηπως ειμαι εγγυος κ κανω κακό στο μελλοντικό έμβρυο,αν κ ξερω οτι οι πιθανότητες ειναι μηδαμινές..τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει πως ουτως η αλλως μετα την παυση των αντισυλληπτικων το σωμα θελει λιγο καιρο να επανελθει οποτε αν ισχυει κατι τετοιο δυσκολο να εμεινες.προσωπικη πειρα ομως δεν εχω σε καμια περιπτωση.σε ποια μερα του κυκλου εισαι και σε ποια μερα εγινε η επαφη για την οποια φοβασαι?

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36328

δες κι αυτο μπας και σε βοηθησει λιγο,ευχομαι να σου πανε ολα καλα και οπως και να χει μιλα και με τον/τη ν γιατρο σου.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

tingerbel μου ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,ήταν όντως ενδιαφέρον τόπικ!δε φοβάμαι συγκεκριμένα κάποια μέρα γιατι είχαμε πολλές επαφές ,αυτό που με φοβίζει είναι μήπως κανω κακό με τα αντισυλληπτικά πλέον στην ενδεχόμενη αν κ απίθανη κύηση..οπως κ να χει αποφάσισα να τα κόψω,ως ποτε πια αυτά τα χημικά?φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειμαι γενικα λιγο κατα της χρησης τους,αντιμετωπισε προβλημα και μια φιλη μου κ τα αντιπαθησα ακομα περισσοτερο!εχω την αισθηση πως το ρολογακι σου χτυπησε!

μην ευχαριστεις για τιποτα!με τον καιρο θα καταλαβεις οτι αυτο το φορουμ ετσι λειτουργει,η μια στηριζει και βοηθαει οσο μπορει την αλλη!

φιλια!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...