Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Vaspy

Recommended Posts

φαντάζομαι πως επειδή δεν με παρακολουθούσαν από την αρχή της εγκυμοσύνης ώστε να παίρνουν κάθε μήνα την επίσκεψη κάτι θέλουν να βγάλουν. δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά....

το θέμα είναι πως ο αιματοκρίτης μου έπεσε κι άλλο οπότε και οι μαίες με συμβούλευσαν να πάμε μαιευτήριο. αρχικά απογοητεύτηκα πάρα πολύ, χτες πήγα στο λητώ και το είδα και μίλησα και με την προισταμένη της αίθουσας τοκετών και νοιώθω λίγο καλύτερα...

ελπίζω στο 3ο αν κάνω, να τα καταφέρω για το σπίτι. σας ευχαριστώ πολύ πάντως γαι τις πληροφορίες, ήταν ανεκτίμητες!

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

pax να σου ζήσει!!! όντως πολύ ωραία εξελίχθηκε ο τοκετός σου... να χαίρεσαι και τα άλλα παιδάκια σου..

 

νελλιτσα, εύχομαι να σου πάνε όλα καλά... για τον Μπιλάλη ξέρω ότι δεν θα παει να σου ¨φάει¨ λεφτά και θα σου πει ειλικρινά τι πραγματικά μπορείς και τι όχι σε σχέση με τον τοκετό που θέλεις. περιμένουμε νέα σου

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

dari, pax, συγχαρητήρια για όλα τα μωρά σας!

 

pax, οι "ατάκες" των κοριτσιών σου καταπληκτικές! νιώθανε σαν στο σπίτι τους, και ευχαρίστησαν τους επισκέπτες! καταπληκτικό.

 

genuine, θεωρείς εκ προοιμίου ότι η διαδικασία του τοκετού είναι μια εικόνα τραυματική, παρόμοια με ενός αναπήρου. δεν νομίζω ότι ισχύει. με την κατάλληλη προετοιμασία, η κόρη σου μπορεί να σου μιλά για τον τοκετό σου με τα πιο όμορφα λόγια!

 

και μενα ο γιατρός που με παρακολούθησε και στις δύο εγκυμοσύνες ήταν ο Μπιλάλης. Δεν τον ήξερα πριν μείνω έγκυος. Άλλαξα προς το Μπιλάλη, γιατί πρώτη μου προτεραιότητα ήταν ο τοκετός στο σπίτι, και όχι η διατήρηση μιας σχέσης με την γιατρό που είχα μέχρι τότε. Ήθελα να αυξήσω τις πιθανότητες για τοκετό στο σπίτι και όχι να τις μειώσω. Γι αυτό άλλωστε ζήτησα από τις μαίες να μου συστήσουν εκείνες γυναικολόγο συμβατό και δοκιμασμένο με τα θέματα τοκετού στο σπίτι/φυσικού τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Έχει κάποια κοπέλα εμπειρία από την Ιsabel Rosas, ή την Έλντα Λάτη, σε τοκετό στο σπίτι? Θα μπορούσε να μου πει, εντυπώσεις,( ή σε προσωπικό μήνυμα, αν απαγορεύεται εδώ)? Επειδή είδα που αναφέρθηκε το όνομα της γιατρού...Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας,

ψάχνω πληροφορίες για γέννα στο σπίτι, είχε κάποια μητέρα επιλέξει κάτι αντίστοιχο? Έχω ήδη γεννήσει σε ιδιωτικό μαιευτήριο, μία επιλογή που δεν θα ξαναέκανα! Προσπαθώ για ακόμη ένα παιδί και αυτή την φορά θέλω να είμαι πλήρως ενημερωμένη. Έχω αρκετές απορίες, όπως: είναι υποχρεωτικό να υπάρχει παρακολούθηση από την αρχή με συγκεκριμένο γυναικολόγο ή μπορώ να πηγαίνω να κάνω τις εξετάσεις σε κάποια κλινική ή και σε δημόσιο νοσοκομείο?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ponemeni είπε:

Καλησπέρα σας,

ψάχνω πληροφορίες για γέννα στο σπίτι, είχε κάποια μητέρα επιλέξει κάτι αντίστοιχο? Έχω ήδη γεννήσει σε ιδιωτικό μαιευτήριο, μία επιλογή που δεν θα ξαναέκανα! Προσπαθώ για ακόμη ένα παιδί και αυτή την φορά θέλω να είμαι πλήρως ενημερωμένη. Έχω αρκετές απορίες, όπως: είναι υποχρεωτικό να υπάρχει παρακολούθηση από την αρχή με συγκεκριμένο γυναικολόγο ή μπορώ να πηγαίνω να κάνω τις εξετάσεις σε κάποια κλινική ή και σε δημόσιο νοσοκομείο?

 Πάμπολλες πληροφορίες θα σου δώσουν στην ομάδα *Freebirth-Freebreast* στο φβ (όπως ακριβώς σ' το έγραψα βάλε τα), οι περισσότερες κοπέλες εκεί γέννησαν στο σπίτι και έχουν και ομάδες γιατρών-μαιών να σου προτείνουν. Θα κατατοπιστείς πλήρως. Με το καλό σου εύχομαι!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, @ponemeni .

 

Προσωπικά, ακολούθησα την τυπική παρακολούθηση της εγκυμοσύνης, από την γιατρό που επισκεπτόμουν για τα περιοδικά τεστ παπ και άλλα γυναικολογικά θέματα. Επειτα πήγα σε άλλη γυναικολόγο και κατά τους τελευταίους μήνες, έψαξα και για μαία. Κανείς δεν ήταν συνεργάτης με κανέναν, κανείς δεν μου υπέδειξε που πρέπει να κάνω εξετάσεις και με ποιον τρόπο. Η παρακολούθηση της εγκυμοσύνης είναι η ίδια με οποιαδήποτε άλλη εγκυμοσύνη. 

 

Στο τέλος της διαδρομής και αφού επιβεβαιώσει η γιατρός σου ότι είσαι ικανή για γέννα στο σπίτι, γεννάς στο σπίτι, με ανεξάρτητη μαία (ίσως και γιατρό, αχρείαστος να 'ναι).

 

Μπες στην Ευτοκία, να σε κατατοπίσουν κι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, kine said:

Καλημέρα, @ponemeni .

 

Προσωπικά, ακολούθησα την τυπική παρακολούθηση της εγκυμοσύνης, από την γιατρό που επισκεπτόμουν για τα περιοδικά τεστ παπ και άλλα γυναικολογικά θέματα. Επειτα πήγα σε άλλη γυναικολόγο και κατά τους τελευταίους μήνες, έψαξα και για μαία. Κανείς δεν ήταν συνεργάτης με κανέναν, κανείς δεν μου υπέδειξε που πρέπει να κάνω εξετάσεις και με ποιον τρόπο. Η παρακολούθηση της εγκυμοσύνης είναι η ίδια με οποιαδήποτε άλλη εγκυμοσύνη. 

 

Στο τέλος της διαδρομής και αφού επιβεβαιώσει η γιατρός σου ότι είσαι ικανή για γέννα στο σπίτι, γεννάς στο σπίτι, με ανεξάρτητη μαία (ίσως και γιατρό, αχρείαστος να 'ναι).

 

Μπες στην Ευτοκία, να σε κατατοπίσουν κι εκεί.

 

Καλησπέρα σας, σας ευχαριστώ ειλικρινά όλες πάρα πολύ για την ανταπόκριση και το ενδιαφέρον. Δυστυχώς δεν έχω facebook, έψαξα στο ιντερνετ για την Ευτοκία και είδα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα θα επικοινωνήσω μαζί τους να με ενημερώσουν σχετικά.

Kine εφόσον γέννησες σπίτι, αν σου ήταν εύκολο θα μπορούσες να μου λύσεις μία απορία, με συγχωρείς αν καταχράζομαι τον χρόνο σου:

σε ότι αφορά τα διαδικαστικά, π.χ. τα επιδόματα κλπ τα παίρνεις από το ΙΚΑ πηγαίνοντας συγκεκριμένα χαρτιά, δηλαδή πότε είναι η ΠΗΤ, πότε βγαίνεις σε άδεια, μετά βεβαίωση από τον  γιατρό που γέννησες κλπ. Αν δεν έχω π.χ. συγκεκριμένο γυναικολόγο πως τα κανονίζω όλα αυτά?

 

Σε θαυμάζω που κατάφερες να γεννήσεις στο σπίτι, αυτή είναι και η δική μου επιδίωξη. Διάβασα ιστορίες σε αυτό το θέμα με μητέρες που ενώ το ήθελαν πολύ τελικώς για ιατρικούς λόγους δεν τα κατάφεραν. Είμαι θετική και αισιόδοξη καθώς στην πρώτη εγκυμοσύνη όλα πήγαν πολύ καλά, οι εξετάσεις μου ήταν εξαιρετικές, γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, δεν αντιμετώπισα κανένα ζήτημα στην εγκυμοσύνη. Οπότε θεωρώ πως ξεκινώ με καλούς οιωνούς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, δεν είχα στόχο να γεννήσω σπίτι, αλλά στην πορεία είδα ότι είναι η καλύτερη συνθήκη που θα μπορούσα να έχω και εφόσον είχα την δυνατότητα, επέλεξα να γεννήσω σπίτι μας. Είχα προετοιμαστεί και για γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο και για έκτακτη μεταφορά αν κάτι πήγαινε στραβά.

 

Υπάρχει (αν δεν το έχουν καταργήσει ακόμη) επίδομα για τον τοκετό, το οποίο παλαιότερα, το δικαιούνται όλες οι μητέρες, ενώ τώρα το παίρνουν μόνο όσες έχουν γεννήσει σπίτι. Για αυτό, μου έδωσε η μαία μια βεβαίωση ότι η ίδια ήταν παρούσα στον τοκετό και επιβεβαιώνει ότι αυτός έλαβε χώρα στο σπίτι και κάποιες ακόμη λεπτομέρειες. Δεν χρειάζεται χαρτί από γιατρό, αφού η μαία ανέλαβε τη γέννα και αυτό είναι καθόλα νόμιμο.

 

Για τα υπολοιπα επιδόματα, βοηθήματα κτλ. από ΙΚΑ , ΟΑΕΔ κτλ. Πηγαίνεις έτσι κι αλλιώς σε γιατρούς του ΙΚΑ για να υπογράψουν τα χαρτιά (παρόλο που δεν σε εξετάζουν) οπότε σε παρακολουθεί, δεν σε παρακολουθεί γιατρός, λίγο που τους ενδιαφέρει. Αυτό που ζητάν, είναι ένα χαρτί, υπογεγραμμένο από άλλο γιατρό-γυναικολόγο, που να λέει ότι όντως είσαι έγκυος και πόσο μηνών είσαι, προκειμένου να μην έχουν αυτοί, την ευθύνη για το επίδομα που θα πάρεις. Οπως και να 'χει, ότι παρακαλούθηση να έχεις, κάποιους υπέρηχους θα τους κάνεις. Αυτά τα χαρτιά αρκούν για να προσκομήσεις ότι σου ζητηθεί στις υπηρεσίες.

 

Φτάσε πρώτα εκεί και μετά ρώτα ;)

 

Προσωπική μου εκτίμηση: μην προσκοληθείς στη γέννα στο σπίτι, για να μην απογοητευτείς αν κάτι πάει διαφορετικά για οποιονδήποτε λόγο. Ο σκοπός είναι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη. Στο τέλος της διαδρομής, μπορείς να επιλέξεις που μπορείς και θέλεις να γεννήσεις. Στο εύχομαι πάντως. :)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, kine said:

Εγώ πάλι, δεν είχα στόχο να γεννήσω σπίτι, αλλά στην πορεία είδα ότι είναι η καλύτερη συνθήκη που θα μπορούσα να έχω και εφόσον είχα την δυνατότητα, επέλεξα να γεννήσω σπίτι μας. Είχα προετοιμαστεί και για γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο και για έκτακτη μεταφορά αν κάτι πήγαινε στραβά.

 

Υπάρχει (αν δεν το έχουν καταργήσει ακόμη) επίδομα για τον τοκετό, το οποίο παλαιότερα, το δικαιούνται όλες οι μητέρες, ενώ τώρα το παίρνουν μόνο όσες έχουν γεννήσει σπίτι. Για αυτό, μου έδωσε η μαία μια βεβαίωση ότι η ίδια ήταν παρούσα στον τοκετό και επιβεβαιώνει ότι αυτός έλαβε χώρα στο σπίτι και κάποιες ακόμη λεπτομέρειες. Δεν χρειάζεται χαρτί από γιατρό, αφού η μαία ανέλαβε τη γέννα και αυτό είναι καθόλα νόμιμο.

 

Για τα υπολοιπα επιδόματα, βοηθήματα κτλ. από ΙΚΑ , ΟΑΕΔ κτλ. Πηγαίνεις έτσι κι αλλιώς σε γιατρούς του ΙΚΑ για να υπογράψουν τα χαρτιά (παρόλο που δεν σε εξετάζουν) οπότε σε παρακολουθεί, δεν σε παρακολουθεί γιατρός, λίγο που τους ενδιαφέρει. Αυτό που ζητάν, είναι ένα χαρτί, υπογεγραμμένο από άλλο γιατρό-γυναικολόγο, που να λέει ότι όντως είσαι έγκυος και πόσο μηνών είσαι, προκειμένου να μην έχουν αυτοί, την ευθύνη για το επίδομα που θα πάρεις. Οπως και να 'χει, ότι παρακαλούθηση να έχεις, κάποιους υπέρηχους θα τους κάνεις. Αυτά τα χαρτιά αρκούν για να προσκομήσεις ότι σου ζητηθεί στις υπηρεσίες.

 

Φτάσε πρώτα εκεί και μετά ρώτα ;)

 

Προσωπική μου εκτίμηση: μην προσκοληθείς στη γέννα στο σπίτι, για να μην απογοητευτείς αν κάτι πάει διαφορετικά για οποιονδήποτε λόγο. Ο σκοπός είναι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη. Στο τέλος της διαδρομής, μπορείς να επιλέξεις που μπορείς και θέλεις να γεννήσεις. Στο εύχομαι πάντως. :)

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες, είναι κατατοπιστικότατες. Όταν έρθει η ώρα ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι, θα το ψάξω.

Η γέννα στο σπίτι είναι κάτι που το θέλω πολύ, σίγουρα θα στενοχωρηθώ αν δεν το καταφέρω αλλά αν δεν έχω το ΟΚ ότι μπορώ να το κάνω δεν θα προχωρήσω, εννοείται αυτό, πάνω από όλα προέχει η ασφάλεια του μωρού και η δική μου.

Μακάρι να τα καταφέρω όμως γιατί από την προηγούμενη εμπειρία μου σε ιδιωτικό μαιευτήριο επ' ουδενί καλύφθηκαν οι ανάγκες και οι απαιτήσεις μου, δεν θα πληρώσω πάλι τόσα χρήματα για να τύχω αυτής της αντιμετώπισης, είναι τελείως έξω από την φιλοσοφία μου! Ελπίζω δηλαδή να μην χρειαστεί να τα ξαναζήσω γιατί όπως είπα και πριν στο τέλος αν δεν μπορέσω να γεννήσω σπίτι αναγκαστικά θα γεννήσω εκεί!

Link to comment
Share on other sites

@ponemeni προτείνω να ψάξεις να βρεις μαία. Να την πληρώσεις και να έχεις τη δική σου μαία, είτε μπορέσεις να γεννήσεις σπίτι, είτε όχι. Ακόμη κι αν χρειαστεί να γεννήσεις σε μαιευτήριο, μπορεί να είναι συνοδός σου και να σε βοηθήσει πρακτικά. Επιπλέον, ως συνοδός σου, μπορεί να σε προστατέψει από διάφορες ενοχλήσεις ή να διεκδικήσει πράγματα εκ μέρους σου, από το προσωπικό. Δηλαδή να έχεις έναν άνθρωπο που να κατανοεί τι χρειάζεσαι και πώς το χρειάζεσαι και να σε βοηθήσει να γεννήσεις το δυνατόν ήρεμα, χωρίς να χρειάζεται να απασχοληθείς εσύ, εκείνη την ώρα, με οτιδήποτε άλλο, πέραν από τον τοκετό σου.

Η ίδια μαία μπορεί να σε συντροφεύσει στο σπίτι, όσο θα διαρκούν οι διαστολές σου, ώστε να μπορέσεις να παρατείνεις το χρόνο που θα είσαι σπίτι και να σε καθοδηγήσει, πότε είναι η ώρα να πάτε στο μαιευτήριο, ώστε η παραμονή σου εκεί, να είναι η ελάχιστη δυνατή. 

 

ΜΑΙΑ!!! Αυτό χρειάζεσαι! Ψάξε για ανεξάρτητη μαία. Και θα σε καθοδηγήσει σε οποιαδήποτε κατάσταση. Σε έναν πολύπλοκο τοκετό, είναι ακόμη σημαντικότερο να έχεις τη μαία σου. Μην υποτιμάς το ρόλο της, είναι εξίσου αν όχι σημαντικότερος από του γυναικολόγου, στον τοκετό και την περιγεννητική φροντίδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα με την Κινε, ακόμα κι αν δεν πληροίς τις προϋποθέσεις -γιατί κάθε τοκετός είναι και απρόβλεπτος- μια μαία δική σου, ανεξάρτητη, που θα διεκδικήσει υπέρ σου σεβασμό στο μαιευτήριο και θα σε καθοδηγήσει για να πας την κατάλληλη στιγμή θα σε σώσει από μεγάλη ταλαιπωρία. Αν και νομίζω το ίδιο θα κάνει και η ενημέρωσή σου εν πολλοίς, πάντως οι μαίες έχουν τις διασυνδέσεις και ξέρουν και νομικά περί του θέματος και μπορούν να κινήσουν νήματα σε ένα μαιευτήριο, εκτός του ότι θα σε καθοδηγήσουν για να μην σε πάνε πίσω μαιευτικά πρωτόκολλα και σε καθηλώσουν στο κρεβάτι.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Josephine said:

Συμφωνώ απόλυτα με την Κινε, ακόμα κι αν δεν πληροίς τις προϋποθέσεις -γιατί κάθε τοκετός είναι και απρόβλεπτος- μια μαία δική σου, ανεξάρτητη, που θα διεκδικήσει υπέρ σου σεβασμό στο μαιευτήριο και θα σε καθοδηγήσει για να πας την κατάλληλη στιγμή θα σε σώσει από μεγάλη ταλαιπωρία. Αν και νομίζω το ίδιο θα κάνει και η ενημέρωσή σου εν πολλοίς, πάντως οι μαίες έχουν τις διασυνδέσεις και ξέρουν και νομικά περί του θέματος και μπορούν να κινήσουν νήματα σε ένα μαιευτήριο, εκτός του ότι θα σε καθοδηγήσουν για να μην σε πάνε πίσω μαιευτικά πρωτόκολλα και σε καθηλώσουν στο κρεβάτι.

 

Δεν το ήξερα αυτό, σας ευχαριστώ πολύ, οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες. Ανεξάρτητα από πού θα γεννήσω μπορώ την μαία να την έχω μαζί μου από την αρχή? Αν τελικά τα πράγματα δεν πάνε όπως τα θέλω μπορώ να την έχω όλες τις ώρες μαζί μου στο μαιευτήριο? Ξέρετε που μπορώ να βρω? Θα μιλήσω με την Ευτοκία μήπως αναλαμβάνουν αυτοί, ελπίζω και το κόστος να μην είναι μεγάλο γιατί θα την χρειαστώ σίγουρα.

Φαντάζομαι θα πληρώνονται με την ώρα. Μου δίνετε μεγάλο κουράγιο με αυτά που γράφετε. Τον τοκετό δεν τον φοβάμαι, το έχω ζήσει και θέλω να το ξαναζήσω, σίγουρα η μαία μου είναι πιο χρήσιμη από τον γυναικολόγο. Με δεδομένο ότι και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα θέματα η συμβολή του γυναικολόγου επί της ουσίας ήταν την ώρα της γέννας και μόνο.

Βέβαια όταν πήγα να γεννήσω την πρώτη φορά, όλη την ημέρα ήμουν με την μαία του γυναικολόγου, με βοήθησε απίστευτα, ήταν όμως μία γυναίκα που συνεργαζόταν με τον γυναικολόγο και την «παρείχε» την ημέρα της γέννας. Μιλάμε για εξαιρετική κυρία. Δίπλα μου υπήρχαν παρατημένες έγκυες τις οποίες τις έβαζαν την μία μετά την άλλη για καισαρική. Αυτή με κατεύθυνε στο τι να κάνω, μου κρατούσε το χέρι και μου έλεγε να κάνω κουράγιο, με έβαζε να περπατώ συνέχεια και να κάνω κινήσεις π.χ. βαθύ κάθισμα κλπ για να πετύχουμε την διαστολή. Είχα κλείσει την 40 εβδομάδα και είχα μπει στο μαιευτήριο για να μου κάνουν πρόκληση. Καθίσαμε ώρες μαζί, μου έλεγε ότι θα πάμε για φυσιολογικό, της έλεγα πως δεν με νοιάζει η ταλαιπωρία αρκεί το μωρό να είναι καλά, μετά από 10 ώρες γέννησα με φυσιολογικό.

Ήρθε αμέσως στο δωμάτιο και με βοήθησε για να μου κατέβει το πρωτόγαλα, μου έδειξε πως πρέπει να βάζω το μωρό στο στήθος για να θηλάζει σωστά. Καλή της ώρα όπου και να είναι η γυναίκα.   

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία σου από μαία, είναι πολύ θετική και μπράβο. Μακάρι να ήταν όλες οι μαίες έτσι. Πολύ πιο εύκολα θα πήγαινα να γεννήσω σε μαιευτήριο, αν ήξερα ότι θα έχω μαζί έναν άνθρωπο που ΟΝΤΩΣ να ξέρει και να ΘΕΛΕΙ να με βοηθήσει.

 

Θα κινηθείς στα ίδια λοιπόν. Θα ψάξεις μια ανεξάρτητη μαία να σε συνοδεύσει κατά τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης και στη γέννα και όπου γεννήσεις. Γνωρίζω ότι τα περισσότερα μαιευτήρια επιτρέπουν 1 συνοδό στην εγκυμονούσα. Αυτός ο συνοδός μπορεί να είναι η μαία. Αλλά τις λεπτομέρειες θα της δεις συγκεκριμένα, ανάλογα με τον γιατρό, το μαιευτήριο, τη μαία σου και την κατάσταση σου φυσικά. Ως προς το οικονομικό, εξαρτάται κι αυτό από πολλούς παράγοντες. Στα δικά μου μάτια πάντως, η αμοιβή της μαίας (αν την έπαιρνα συνοδό στο μαιευτήριο, κι όχι για γέννα στο σπίτι) ήταν ένα ποσό, πολύ μικρό σε σχέση με το ρόλο της και με το υπόλοιπο πακετο εξόδων που θα είχα (διαμονή στο μαιευτήριο, γυναικολόγος κτλ.).

 

Η Ευτοκία πιστεύω, έχει αρκετούς συνεργάτες για να βρεις αυτό που χρειάζεσαι.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2018 at 8:10 ΜΜ, ponemeni είπε:

 

Δεν το ήξερα αυτό, σας ευχαριστώ πολύ, οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες. Ανεξάρτητα από πού θα γεννήσω μπορώ την μαία να την έχω μαζί μου από την αρχή? Αν τελικά τα πράγματα δεν πάνε όπως τα θέλω μπορώ να την έχω όλες τις ώρες μαζί μου στο μαιευτήριο? Ξέρετε που μπορώ να βρω? Θα μιλήσω με την Ευτοκία μήπως αναλαμβάνουν αυτοί, ελπίζω και το κόστος να μην είναι μεγάλο γιατί θα την χρειαστώ σίγουρα.

Φαντάζομαι θα πληρώνονται με την ώρα. Μου δίνετε μεγάλο κουράγιο με αυτά που γράφετε. Τον τοκετό δεν τον φοβάμαι, το έχω ζήσει και θέλω να το ξαναζήσω, σίγουρα η μαία μου είναι πιο χρήσιμη από τον γυναικολόγο. Με δεδομένο ότι και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα θέματα η συμβολή του γυναικολόγου επί της ουσίας ήταν την ώρα της γέννας και μόνο.

Βέβαια όταν πήγα να γεννήσω την πρώτη φορά, όλη την ημέρα ήμουν με την μαία του γυναικολόγου, με βοήθησε απίστευτα, ήταν όμως μία γυναίκα που συνεργαζόταν με τον γυναικολόγο και την «παρείχε» την ημέρα της γέννας. Μιλάμε για εξαιρετική κυρία. Δίπλα μου υπήρχαν παρατημένες έγκυες τις οποίες τις έβαζαν την μία μετά την άλλη για καισαρική. Αυτή με κατεύθυνε στο τι να κάνω, μου κρατούσε το χέρι και μου έλεγε να κάνω κουράγιο, με έβαζε να περπατώ συνέχεια και να κάνω κινήσεις π.χ. βαθύ κάθισμα κλπ για να πετύχουμε την διαστολή. Είχα κλείσει την 40 εβδομάδα και είχα μπει στο μαιευτήριο για να μου κάνουν πρόκληση. Καθίσαμε ώρες μαζί, μου έλεγε ότι θα πάμε για φυσιολογικό, της έλεγα πως δεν με νοιάζει η ταλαιπωρία αρκεί το μωρό να είναι καλά, μετά από 10 ώρες γέννησα με φυσιολογικό.

Ήρθε αμέσως στο δωμάτιο και με βοήθησε για να μου κατέβει το πρωτόγαλα, μου έδειξε πως πρέπει να βάζω το μωρό στο στήθος για να θηλάζει σωστά. Καλή της ώρα όπου και να είναι η γυναίκα.   

Εγω οταν γεννησα ειχα δικη μου μαια. Ολο το πακετο περιλαμβανε επισκεψεις στο σπιτι πριν και μετα τον τοκετο και φυσικα παρουσια και υποστηριξη καθολη τη διαρκεια του τοκετου. Το κοστος ηταν 400 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, @ponemeni, όπως λέει και η κινε η μαία δεν πληρώνεται συνήθως με την ώρα, όταν είναι ανεξάρτητη, αλλά ανά κύηση/τοκετό ένα εφάπαξ ποσό και αυτό περιλαμβάνει κάποιες συναντήσεις σπίτι (ψυχολογική υποστήριξη, ασκήσεις, αναπνοές, ενημέρωση για τον τοκετό, ίσως και τον θηλασμό αν το κατέχει και μετά τον τοκετό επίσκεψη σπίτι ορισμένες), παρακολούθηση από κοντά και πρόσβαση τηλεφωνικά φυσικά και από τη στιγμή που θα πας μαιευτήριο θα είναι εκεί μαζί σου να κάνει, αντί για τις μαίες του μαιευτηρίου του ιδιωτικού πάντα (γτ στο δημόσιο δεν επιτρέπεται), αυτά που θα σου έκαναν οι μαίες βάρδιας εκεί (π.χ. κλύσμα κ.λπ., μαζί στο δωμάτιο ωδινών). Δεν θα προσφέρει κάτι παραπάνω από αυτά που περιέγραψες. Σημασία έχει όμως να προσέξεις να έχει καλή συνεργασία με τον γιατρό σου, συνήθως οι γιατροί συστήνουν με ποιες μαίες συνεργάζονται, π.χ. 2-3 που προτιμούν. Η ευτοκία απ' την άλλη έχει πολλές μαίες να σου συστήσουν γιατρό αντιστρόφως για παρακολούθηση standby σε περίπτωση τοκετού στο σπίτι. Αυτά που περιγράφεις έκανε κι η δική μου μαία, συν ότι αποφύγαμε την περινεοτομή εντελώς και τα ράμματα με μασάζ και πίεση στο περίνεο την ώρα του τοκετού. Αυτό όμως ήταν πάγια πρακτική του γιατρού μου, που δεν έκανε περινεοτομή ρουτίνας γενικώς παρά μόνο όταν είναι ιατρικώς απαραίτητη. Οπότε δεν χρειάστηκε. Η αμοιβή της ήταν 450 ε. Παρ' όλα αυτά για πολύ περισσότερες πληροφορίες, εμπειρίες κ.λπ. αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα ένα ανώνυμο προφίλ στο φβ να ενημερωθώ από την ομάδα, θα είναι πολύ περισσότερες οι συστάσεις και οι εμπειρίες για να μπορείς να διαλέξεις ομάδα να σου ταιριάζει.

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για ακόμη μία φορά για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις. Κάπως έτσι το σκεφτόμουν και εγώ ότι η αμοιβή της μαίας θα είναι κάτι σαν πακέτο! Να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη? εάν τα καταφέρω τελικά να γεννήσω στο σπίτι και πάει κάτι στραβά, έχω κανονίσει από πριν σε ποιο μαιευτήριο θα πάω?

@kine ανέφερες ότι είχες προετοιμαστεί για έκτακτη μεταφορά, κανονίζεις δηλαδή να υπάρχει κάποιο ασθενοφόρο διαθέσιμο?

Link to comment
Share on other sites

@ponemeni Οχι, καμία σχέση. Δεν υπάρχει καν λόγος. Προϋπόθεση για να γεννήσεις σπίτι, είναι το σπίτι να βρίσκεται σε απόσταση το πολύ μίας ώρας από νοσοκομείο. Ξέρω περίπτωση που απείχε 45 λεπτά και για να νιώθουν πιο ασφαλείς, σε περίπτωση που χρειαστεί μεταφερά, επέλεξαν να γεννήσουν σε συγγενικό σπίτι, πιο κοντά στο νοσοκομείο. Φυσικά δε χρειάστηκε τίποτα. Εμείς είμαστε ούτε 10 λεπτά απόσταση, οπότε αυτό ήταν εξασφαλισμένο. Πάντα γνωρίζεις ποιο νοσοκομείο ευφημερεύει. Αυτά. Από κει και πέρα, όταν μιλώ για προετοιμασία, εννοώ ψυχολογική κυρίως. Δηλαδή, είχα προβλέψει στο μυαλό μου και το σενάριο, να χρειαστώ εκτάκτως μεταφορά, το είχαμε συζητήσει με τις μαίες κτλ. Ηθελα δηλαδή να ξέρω, ΠΟΤΕ μπορεί να χρειαστεί κάτι τέτοιο, ΠΟΙΕΣ καταστάσεις είναι επικίνδυνες, ΠΟΙΑ σημάδια φανερώνουν ότι κάτι δεν πάει καλά με το μωρό, ΠΩΣ αντιμετωπίζονται μετά την εισαγωγή στο νοσοκομείο, αλλά και ΠΟΙΕΣ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ είναι αντιμετωπίσημες από τις μαίες, εκείνη την ώρα, στο σπίτι. Γνωρίζοντας όλα τα παραπάνω, είχα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ότι όλα θα πάνε καλά γιατί μπορούσα να αντιλαμβάνομαι, την καλή έκβαση του τοκετού, άσχετα με τους πόνους και τα πρωτογνωρα συναισθήματα που βίωνα. Οι μαίες ήρθαν προετοιμασμένες, με εργαλεία και εξοπλισμό, για να παρέμβουν αν χρειαστεί, αλλά ήταν πολύ διακριτικές προκειμένου να μην δω τίποτα (εργαλείο κατά την αποστείρωση κτλ) και να μην ενοχληθώ από άλλες σκέψεις. 

 

Στο τέλος, μου συμμάζεψαν και το σπίτι, οπότε όταν σηκωθήκαμε πια από το κρεβάτι, η μικρή κι εγώ, να είναι σα να μη συνέβη τίποτα. Ημασταν απλά στο σπίτι μας, με τις πιτζάμες μας και καθόμασταν και συζητούσαμε την εμπειρία μας όλο σοκ και δέος :-D

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2018 at 10:13 AM, kine said:

@ponemeni Οχι, καμία σχέση. Δεν υπάρχει καν λόγος. Προϋπόθεση για να γεννήσεις σπίτι, είναι το σπίτι να βρίσκεται σε απόσταση το πολύ μίας ώρας από νοσοκομείο. Ξέρω περίπτωση που απείχε 45 λεπτά και για να νιώθουν πιο ασφαλείς, σε περίπτωση που χρειαστεί μεταφερά, επέλεξαν να γεννήσουν σε συγγενικό σπίτι, πιο κοντά στο νοσοκομείο. Φυσικά δε χρειάστηκε τίποτα. Εμείς είμαστε ούτε 10 λεπτά απόσταση, οπότε αυτό ήταν εξασφαλισμένο. Πάντα γνωρίζεις ποιο νοσοκομείο ευφημερεύει. Αυτά. Από κει και πέρα, όταν μιλώ για προετοιμασία, εννοώ ψυχολογική κυρίως. Δηλαδή, είχα προβλέψει στο μυαλό μου και το σενάριο, να χρειαστώ εκτάκτως μεταφορά, το είχαμε συζητήσει με τις μαίες κτλ. Ηθελα δηλαδή να ξέρω, ΠΟΤΕ μπορεί να χρειαστεί κάτι τέτοιο, ΠΟΙΕΣ καταστάσεις είναι επικίνδυνες, ΠΟΙΑ σημάδια φανερώνουν ότι κάτι δεν πάει καλά με το μωρό, ΠΩΣ αντιμετωπίζονται μετά την εισαγωγή στο νοσοκομείο, αλλά και ΠΟΙΕΣ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ είναι αντιμετωπίσημες από τις μαίες, εκείνη την ώρα, στο σπίτι. Γνωρίζοντας όλα τα παραπάνω, είχα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ότι όλα θα πάνε καλά γιατί μπορούσα να αντιλαμβάνομαι, την καλή έκβαση του τοκετού, άσχετα με τους πόνους και τα πρωτογνωρα συναισθήματα που βίωνα. Οι μαίες ήρθαν προετοιμασμένες, με εργαλεία και εξοπλισμό, για να παρέμβουν αν χρειαστεί, αλλά ήταν πολύ διακριτικές προκειμένου να μην δω τίποτα (εργαλείο κατά την αποστείρωση κτλ) και να μην ενοχληθώ από άλλες σκέψεις. 

 

Στο τέλος, μου συμμάζεψαν και το σπίτι, οπότε όταν σηκωθήκαμε πια από το κρεβάτι, η μικρή κι εγώ, να είναι σα να μη συνέβη τίποτα. Ημασταν απλά στο σπίτι μας, με τις πιτζάμες μας και καθόμασταν και συζητούσαμε την εμπειρία μας όλο σοκ και δέος :-D

 

Με βοηθάς πολύ με τις απαντήσεις, κάνεις το τοπίο πιο ξεκάθαρο! Το σπίτι μου ευτυχώς είναι σε απόσταση εντός μισάωρου ίσως και λίγο παραπάνω από δημόσιο Νοσοκομείο, φαντάζομαι δεν δίνεται καν η δυνατότητα να πας σε ιδιωτικό, σωστά?

Αλλά αυτό που λες πως, αν δεν υπάρχει η δυνατότητα το σπίτι να είναι κοντά να πας σε συγγενικό ούτε μου είχε περάσει από το μυαλό.

Από ότι καταλαβαίνω οι μαίες είναι σε θέση να εκτιμήσουν την κατάσταση (μιλάω για την περίπτωση που ο μη γένοιτο πάει κάτι στραβά) οπότε ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος σωστά?

Ο πιο μεγάλος φόβος μου, να σου πω την αλήθεια είναι αυτός, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι μέχρι τώρα ότι δεν πήγε καλά σε γέννα σε σπίτι. Δεν ξέρω τι να πω, μερικές φορές αισθάνομαι ότι κάποια πράγματα είναι και πιθανότητες. Δηλαδή και στο Νοσοκομείο να είναι κάποιος μπορεί να γίνει κάτι στραβό και να αποβεί μοιραίο, μακάρι όλα τα πράγματα να πάνε καλά!

Στο ψυχολογικό κομμάτι νομίζω ότι είμαι έτοιμη, είναι κάτι που το θέλω πολύ, αλλά όπως πολύ σωστά είπατε όλες αν δεν πληρώ τις προϋποθέσεις για να το καταφέρω εννοείται ότι δεν θα το ρισκάρω.

Είναι πολύ συγκινητικό αυτό που περιγράφεις για το άλλο σου παιδί, ήταν παρών στον τοκετό? Έχω και εγώ ένα παιδί ήδη αλλά δεν θέλω να είναι παρών, φοβάμαι να το βάλω σε αυτή την διαδικασία, αυτό που για εμάς είναι τόσο όμορφο και τόσο φυσικό νομίζω ότι στις μικρές ηλικίες όσο και να τους εξηγήσεις μπορούν να φοβηθούν.

Εδώ βλέπεις άντρες ολόκληρους να μην παρευρίσκονται στον τοκετό, όσοι τα καταφέρουν μπορεί και να λιποθυμήσουν εκείνη την στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Μικρή εννοώ την νεογέννητη τότε, κόρη μας. Δεν έχω άλλο παιδί :). Κι εγώ πάντως, νομίζω δεν θα ήθελα το πρώτο παιδι να είναι παρών στο σπίτι, σε περίπτωση που γεννήσω δεύτερο παιδί, με τον ίδιο τρόπο. Δεν πιστεύω ότι θα φοβηθεί, αλλά περισσότερο, εγώ αισθάνομαι ότι θα βρίσκομαι σε μια εγρήγορση λόγω του παιδιού, που δεν θα με βοηθήσει να επικεντρωθώ στον τοκετό. Μπορεί και να κάνω λάθος. Δεν ξέρω. Υποθέσεις κάνω.

 

Οι μαίες είναι σε θέση να εκτιμήσουν την κατάσταση ΑΠΟΛΥΤΑ. Απλά κάποιες συνθήκες, χρειάζονται υλικοτεχνικό εξοπλισμό, που δεν μπορεί να υπάρχει σπίτι. Αν εσύ έχεις συνεννοηθεί, με το γιατρό σου, ότι θα πας στην ιδιωτική κλινική που συνεργάζεται, άπαξ και χρειαστεί, δεν υπάρχει κανείς να σε εμποδίσει. Γενικά σε έναν ομαλά εξελισσόμενο τοκετό, έχεις χίλιες δυο επιλογές, ανάλογα με τον γιατρό, το μαιευτήριο, τα γούστα σου, τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις κτλ. . Σε έναν τοκετό που θα είναι επικίνδυνος είτε για τη μητέρα, είτε για το βρέφος, πηγαίνει αυτομάτως σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί είναι πιο καλά στελεχωμένο από προσωπικό, εξοπλισμό και εμπειρία για να αντιμετωπίσει την όποια κατάσταση. 

 

Το θέμα είναι, ότι καμία μαία, δεν θα αναλάβει τοκετό, που δεν πληρεί τις προϋποθέσεις για γέννα στο σπίτι. Σκέψου και τις νομικές ευθύνες που τις βαρύνουν. Δεν είναι κάτι που άπτεται της δικής σου πρωτοβουλίας μόνο. Αν δεν είσαι καθόλα ικανή ιατρικώς, να γεννήσεις σπίτι, δεν θα βρεις μαία, να κινδυνέψει να πάθεις κάτι εσύ ή το μωρό, γεννώντας εκτός νοσοκομείου. Τόσο απλό.

 

Αλλά επειδή τα σενάρια είναι πραγματικά άπειρα, σου λέω και πάλι, ξεκίνα με τα σημαντικά της κάθε περιόδου και άσε τον τόπο της γέννησης, την τελευταία στιγμή, που θα είσαι σε θέση, να κρίνεις τις επιλογές που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, νόμιζα ότι έχεις και άλλο παιδί γιατί όπως το περιέγραψες με την μικρούλα να κάθεστε με τις πυζαμούλες να το συζητάτε νόμιζα ότι έχεις μεγαλύτερη κόρη.  Τώρα καταλαβαίνω ότι αναφερόσουν στην πρώτη επικοινωνία με το νεογνό! Δεν είναι μοναδικό το συναίσθημα? αυτές τις πρώτες στιγμές (και όλα τα υπόλοιπα) θέλω να ζήσω που στο μαιευτήριο είναι απαγορευτικά. Θυμάμαι όταν γέννησα έφεραν το μωρό στην αγκαλιά μου, όταν το κοίταξα ήμουν τόσο συγκινημένη που δεν ήξερα τι να του πω. Όταν συνειδητοποίησα το μεγαλείο που ζούσα, πήραν ξαφνικά το μωρό από την αγκαλιά μου για να πάνε να το δείξουν στους συγγενείς (με το αζημίωτο φυσικά). Έκτοτε το είδα το μωρό πολλές ώρες μετά. Και πολύ αργότερα σκέφτηκα πως μπορεί να ένιωθε μόνο του σε ένα κρύο θάλαμο, αποκομμένο από την αγκαλιά της μάνας.
Και ερχόμαστε στο τώρα. Θέλω να πιστεύω πως όπως και στην πρώτη εγκυμοσύνη έτσι και στην δεύτερη δεν θα έχω να φοβηθώ τίποτε, εμπιστεύομαι το σώμα μου. Ίσως φανεί και λίγο υπερβολικό δεν θεωρώ τυχαίο όμως το γεγονός πως στην πρώτη εγκυμοσύνη από την σύλληψη έως και την γέννα ήταν όλα τόσο φυσιολογικά, τόσο αλληλένδετα το ένα με το άλλο!
Δεν γνωρίζω ακριβώς το νομικό πλαίσιο που διέπει την γέννα στο σπίτι, θα το ψάξω όμως.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...