Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκοπική εξέταση. Τί γνωρίζετε?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαστε στον 5ο χρόνο προσπάθειας. Φέτος αποφάσισα ότι θα είναι ο τελευταίος χρόνος! Αν και φέτος δεν τα καταφέρουμε, δε νομίζω ότι χρειάζεται να προσπαθήσουμε άλλο! έχουμε κάνει θεραπείες, σπερματέγχυση, εξωσωματική. Αποτέλεσμα κανένα. Συνέχεια κάτι βρίσκουν το οποίο θεραπεύεται και μετά ξαναπέφτουμε στην κατηγορία "ανεξήγητη υπογεννητικότητα"

Εχω μπουχτίσει με τη νοοτροπία των γιατρών...κάνε τώρα αυτή την εξέταση, και μετά από Χ χρονικό διάστημα κάνε την άλλη... και μετά κάποια άλλη... κλπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάθε 6-8 μήνες να ανακαλύπτουμε ότι υπήρχε κι άλλη εξέταση που θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει. Πιστέψτε με, δεν γλιτώνεις καθόλου χρήματα έτσι! πιο πολλά έχουμε δώσει! και σπάσανε και τα νεύρα μας!

Φέτος, λοιπόν, αποφασίσαμε να κάνουμε όποια εξέταση δεν έχουμε κάνει.

Μέσα σε αυτή τη λογική θέλω να κάνω λαπαροσκόπηση για να δούμε μήπως συμβαίνει κάτι που δεν φαίνεται. Έχω ακούσει οτι συνηθίζεται. Για κάποιο λόγο όμως οι γιατροί μου δεν το προχωράνε. Το αναφέρω και παίρνω απαντήσεις του τύπου... "ναι, καλά αν χρειαστεί... να κάνουμε πρώτα μια μαγνητική... δεν χρειάζεται να σε ανοίξουμε... κλπ" Μα πως δεν χρειάζεται? 5 χρόνια είναι αυτά!!!! σε λίγο δεν θα μπορούμε να κάνουμε παιδί λόγω ηλικίας!!

Ακούω από άλλες γυναίκες για συμφύσεις και άλλες πληροφορίες και έχω μπερδευτεί. Τελικά πρέπει μετά από τόσες προσπάθειες τόσων ετών να κάνω αυτή την εξέταση ή όχι?

Γι' αυτό απευθυνομαι σε όποια έχει κάνει ή σε όποια/όποιον ξέρει να με βοηθήσει.

Πότε τη συνέστησε ο γιατρός?

Πόσο κοστίζει?

Έδειξε κάτι?

Πιστεύετε ότι είναι καλό να γίνεται?

:?:???::?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους!

Είμαστε στον 5ο χρόνο προσπάθειας. Φέτος αποφάσισα ότι θα είναι ο τελευταίος χρόνος! Αν και φέτος δεν τα καταφέρουμε, δε νομίζω ότι χρειάζεται να προσπαθήσουμε άλλο! έχουμε κάνει θεραπείες, σπερματέγχυση, εξωσωματική. Αποτέλεσμα κανένα. Συνέχεια κάτι βρίσκουν το οποίο θεραπεύεται και μετά ξαναπέφτουμε στην κατηγορία "ανεξήγητη υπογεννητικότητα"

Εχω μπουχτίσει με τη νοοτροπία των γιατρών...κάνε τώρα αυτή την εξέταση, και μετά από Χ χρονικό διάστημα κάνε την άλλη... και μετά κάποια άλλη... κλπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάθε 6-8 μήνες να ανακαλύπτουμε ότι υπήρχε κι άλλη εξέταση που θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει. Πιστέψτε με, δεν γλιτώνεις καθόλου χρήματα έτσι! πιο πολλά έχουμε δώσει! και σπάσανε και τα νεύρα μας!

Φέτος, λοιπόν, αποφασίσαμε να κάνουμε όποια εξέταση δεν έχουμε κάνει.

Μέσα σε αυτή τη λογική θέλω να κάνω λαπαροσκόπηση για να δούμε μήπως συμβαίνει κάτι που δεν φαίνεται. Έχω ακούσει οτι συνηθίζεται. Για κάποιο λόγο όμως οι γιατροί μου δεν το προχωράνε. Το αναφέρω και παίρνω απαντήσεις του τύπου... "ναι, καλά αν χρειαστεί... να κάνουμε πρώτα μια μαγνητική... δεν χρειάζεται να σε ανοίξουμε... κλπ" Μα πως δεν χρειάζεται? 5 χρόνια είναι αυτά!!!! σε λίγο δεν θα μπορούμε να κάνουμε παιδί λόγω ηλικίας!!

Ακούω από άλλες γυναίκες για συμφύσεις και άλλες πληροφορίες και έχω μπερδευτεί. Τελικά πρέπει μετά από τόσες προσπάθειες τόσων ετών να κάνω αυτή την εξέταση ή όχι?

Γι' αυτό απευθυνομαι σε όποια έχει κάνει ή σε όποια/όποιον ξέρει να με βοηθήσει.

Πότε τη συνέστησε ο γιατρός?

Πόσο κοστίζει?

Έδειξε κάτι?

Πιστεύετε ότι είναι καλό να γίνεται?

:?:???::?

 

Kαλησπέρα. Σε καταλαβαινω απόλυτα...και την αγωνια και την απογοήτευση που ίσως νοιώθετε κι οι δύο.

Φαντάζομαι ότι σαλπιγγογραφία εχεις κάνει έτσι? Όντως η λαπαροσκόπηση δίχνει πράγματα που συμβαίνουν στην κοιλιακή χώρα αλλά εφόσον εχεις ελέγξει ωοθήκες και σάλπιγγες κι εχεις κανει και προσπαθεια εξωσωματικης(γιατι υπαρχει κι η πιθανοτητα το ωαριο να εχει σκληρο περιβλημα που μονο με βελωνα θα μπορουσε να μπει μεσα σπερματοζωαριο)...θα σου πρότεινα αν δεν το'χεις ηδη κάνει να δεις και κάποιον άλλο γυναικολόγο...

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα απο 2 χρονια προσπαθειων ξαφνικα απο το πουθενα μολις λυνω ενα προβλημα με τη δυσκοιλιοτητα που μου πιεζε τελειως τη μια ωοθηκη και τη σαλπιγγα, ανακαλυπτουμε μια τεραστια κυστη δερμοειδους φυσεως!...αυτη εχει μεσα εμβρυικο ιστο που μπορει να εχει η καθε γυναικα απο τη στιγμη της γεννησης της.απλα εμενα για τον χ-ψ λογω αναπτυχθηκε.αυτη δεν επετρεπε να γινει συλληψη.εκανα λαπαροσκοπικα αφαιρεση, 3μηνες αποχη και στον 6ο μηνα(συγκεκριμενα χθες)καναμε το 1ο υπερηχο και ειδαμε το ''ριζάκι'' μας. Δυστυχώς υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να εμποδίσουν μια συλληψη, απλα σου λεω εν συντομια τη δικη μου ιστορια.

Α, η λαπαροσκοπηση μου πηγε σε κλινικη ιδιωτικη μαζι με τη γιατρο, αναισθησιολογο κλπ 2500 αλλα φανταζομαι ισως ειναι αλλη η τιμη αν θες απλα να κανεις εναν ελεγχο, αν κι εχω ενδιασμους γιατι γινεται με ολικη ναρκωση...δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ blacksun!

έχω κάνει σαλπιγγογραφία. Έχω κάνει και αξονική. (δεν έκανα μαγνητική όμως). Έχω συμβουλευτεί γενικά 5 γυναικολόγους. Από αυτούς έχω κρατήσει τους τρεις. Επίσης, εκτός από τους γυναικολόγους μας παρακολουθεί και ενδοκρινολόγος ειδικός στην υπογονιμότητα.

Με σόκαρε η αναφορά σου στην δυσκοιλιότητα! μόνο αυτό δεν είχα ακούσει ως ενδεχόμενο. Η αριστερή μου ωοθήκη παράγει κανονικά ωοθηλάκια, τα οποία μεγαλώνουν κανονικά μέχρι 12-13 και μετά σταματάνε. Δεν έχει κανένας γιατρός καμία ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό. Ούτε το έχουν ξανασυναντήσει. Θα τρελαθώ αν μπορεί να οφείλεται στην έντονη δυσκοιλιότητα!!! καλά ποιός υποψιάστηκε ότι μπορεί να πιέζεται η ωοθήκη από αυτό το λόγο?

 

Κατάλαβα καλά? είσαι έγκυος? με το καλό!!!!!! Ανατρίχιασα! τί συγκίνηση είναι αυτή?? Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω!Nαι χθες μπηκα στην 6η βδομαδα, την αλλη τριτη θα παμε να ακουσουμε καρδουλα.

Γιατι λες οτι σε σοκαρε η δυσκοιλιοτητα, εχεις κι εσυ? εμενα ηταν τοσο πρησμενο το εντερο που ουτε αχνοφαινοταν η ωοθηκη, και τους τελευταιους μηνες ειχα εντονο πονο στην ωοθηκη που πιεζοταν κατα την επαφη αλλα θεωρουσα οτι ποναγα απο ωορρηξια...

εξωσωματικη εχεις κανει 1φορα?τι εγινε?...ειχες καποια γονιμοποιηση, αποβολη, τιποτα?...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nantine καλησπέρα! Καταλαβαίνω ότι τα 5 χρόνια είναι πολλά, αλλά μην το βάζεις κάτω! Θα τα καταφέρεις!! Ο δρόμος για μερικά ζευγάρια δυστυχώς είναι δύσκολος!!

Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση, όταν έκανα την σαλπιγγογραφία, οι σάλπιγγες φάνηκαν διαβατές, αλλά όχι τέλειες. Όμως ο γιατρός μου δεν ικανοποιήθηκε, μου το είπε από την αρχή, "θέλω να μπω να δω τι συμβαίνει", δε σου κρύβω ότι φοβήθηκα την επέμβαση, αλλά ευτυχώς έβγαλα μία κύστη που δεν υποχωρούσε και μεγάλωνε, και τότε αποφάσισα να την κάνω! Το αποτέλεσμα ήταν το εξής: Άλλη μία κρυφή παραοωθηκική κύστη που ήταν πάνω στη δεξιά σάλπιγγα, δεν την έπιανε κανένας υπέρηχος, και η αριστερή μου ωοθήκη ήταν σε στραβή θέση ανατομικά και στρίμωχνε την αριστερή σάλπιγγα, τα διόρθωσε όλα και δοκίμασε τις σάλπιγγες και είναι μια χαρά! Αν δεν είχα βγάλει την κύστη ακόμα δεν θα είχα αποφασίσει αν θα την έκανα, αλλά όλα αυτά τα ευρήματα με δυσκόλευαν στη σύλληψη. Δεν έχω κάνει ακόμα παιδάκι αλλά ελπίζω σύντομα να τα καταφέρω.

Εγώ έδωσα μαζί με υστεροσκόπηση 2400 ? γιατρό + νοσοκομείο. Γίνεται με ολικη νάρκωση, και μετά μόνο τα ράμματα πονάνε για λίγες ημέρες.

Αν θα πρέπει να την κάνεις, είναι απόφαση δική σου και του γιατρού, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ελπίζω να πάρετε την καλύτερη απόφαση και σύντομα να φτάσετε στο τέρμα της διαδρομής!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Ανήκαμε και μεις στο κλαμπ της ανεξήγητης υπογονιμότητας. Μετά από προσπάθειες ενός έτους αποφάσισα να ξεκινήσω εξετάσεις : ορμόνες, σαλπιγγογραφία κλπ. Στη σαλπιγγογραφία φάνηκε κάτι σαν πολύποδας που όμως ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι συμφύσεις και να κανονίσουμε υστεροσκόπηση να τις κόψει. Αν μετά την υστεροσκόπηση δε μείνω έγκυος πάμε σε κάνα 6μηνο για λαπαροσκόπηση για να έχουμε πιο καθαρή εικόνα. Του λέω λοιπόν αφού θα μπω που θα μπω χειρουργείο ας τα κάνω μαζί να τελειώνουμε. Οι συμφύσεις φύγανε, όλα τα υπόλοιπα φυσιολογικά, όλα καλά. Έγκυος όμως δεν έμενα. Στο χρόνο από τη λαπαροσκόπηση πήγαμε σε εξωσωματικό και καταλήξαμε να κάνουμε εξωσωματική για περισσότερες πιθανότητες εγκυμοσύνης. Δεν πέτυχε, ούτε ο κατεψυγμένος κύκλος. Με το ταμείο μείον αποφασίσαμε να περιμένουμε λίγους μήνες και εντωμεταξύ έκλεισα και ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο όπου ξεκινήσαμε με σπερματέγχυση γιατί η εξωσωματική είχε μεγαλύτερη αναμονή. 3 μήνες πριν την προγραμματισμένη εξωσωματική κάναμε σπερματέγχυση και πέτυχε. Γέννησα ένα αγοράκι και όταν έγινε 1 έτους αρχίσαμε προσπάθειες για 2ο. Στους 6-7 μήνες άρχισα να αγχώνομαι και έπεισα τον άντρα μου να κάνουμε άλλη μια σπερματέγχυση, η οποία απέτυχε. Πήρα μετά και κάτι χαπάκια που ρυθμίζουν και βοηθούν την ωορηξία με τη σύμφωνη γνώμη και παρακολούθηση του γιατρού μου, πάλι τίποτα. Και μόλις σταμάτησα τα χάπια και την παρακολούθηση έμεινα αμέσως έγκυος στο 2ο. Τελικά η εξήγηση της δικής μας υπογονιμότητας ήταν το δικό μου κυρίως άγχος για το οποίο δυστυχώς δεν υπάρχει εξέταση ή φάρμακο.

Και επειδή έχω ξεφύγει λίγο, απ'όσο ξέρω η λαπαροσκόπηση είναι must ειδικά μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών και χωρίς άλλο πρόβλημα γιατί πολλά δεν τα πιάνει ο υπέρηχος. Από τιμές δε θα σου πω γιατί έχουν περάσει 5-6 χρόνια(κλινική δε θυμάμαι, ο γιατρός 1300).Είμαι της άποψης να την κάνεις. Εγώ προσωπικά θυμάμαι τη σαλπιγγογραφία με περισσότερο 'τρόμο' απ'ότι τη λαπαροσκόπηση.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να έχετε ένα χάπι έντ με τουλάχιστον ένα μωράκι στην αγκαλιά σας.

Και σορι για το ατελείωτο μνμ

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

nantine μου ακου λιγο και τη δικη μου ιστορια, η οποια ειναι παρομοια με τη δικη σου!

προσπαθουμε 4 χρονια, ολες οι εξετασεις μας αριστες, σαλπιγγογραφια, ορμονικες, σπερμα, νεοι στην ηλικια(τωρα βεβαια φτασαμε 32 εγω-36 ο αντρας μου), 2 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις,αλλαγη πολλων γιατρων , ωσπου καποιος αγιος ανθρωπος(ο τελευταιος μου γιατρος) μου μιλησε για την ενδομητριωση και για την λαπαροσκοπηση!

ενω εγω δεν ειχα ΚΑΜΜΙΑ ενδειξη για ενδομητριωση ειχα υπογονιμοτητατα, μου εξηγησε οτι δεν γινεται να μην εχουμε παιδακι ενω ολα ειναι καλα!

ετσι χωρις να το σκεφτω δευτερη φορα εκανα λαπαροσκοπηση οπου ειδαμε οτι ημουν γεματη ενδομητριωση!γιαυτο και δεν πετυχαιναν οι σπερματεγχυσεις και οι προσπαθειες μας.

μετα εκανα μια τετραμηνη θεραπεια και τωρα πια ξεκιναω προσπαθειες καθαρη απο ενδομητριωση και γεματη ελπιδες!να την κανεις τη λαπαροσκοπηση δεν ειναι τιποτα και στο λεει μια φοβιτσιαρα, εγω παρασκευη την εκανα και δευτερα πηγα για δουλεια!

την εκανα στο Ιασω τον ιουνιο και μου βγηκε 700ευρω.

οτι θελεις να ρωτησεις ειμαι στη διαθεση σου!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν νιώθεις πως σε ικανοποιούν οι απαντήσεις των γιατρών, θα πρέπει να βρεις κάποιον που θα σε ικανοποιήσει. Ένα φόρουμ μπορεί μόνο να σου δώσει ιδέες και όχι να σε καθοδηγήσει. Μόνο ένας ειδικός μπορεί να το κάνει αυτό.

 

Μετά από τόσα χρόνια άκαρπων προσπαθειών, ναι κάποιοι γιατροί συστείνουν λαπαροσκόπηση και την ονομάζουν διερευνητική. Μπορεί όμως κατά την διάρκεια της διαδικασίας και εφόσον υπάρχει πρόβλημα να επέμβουν αμέσως, οπότε γίνεται επεμβατική. Οι συμφήσεις δεν δημιουργούν τραγικό πρόβλημα, αλλά μια κακή σάλπιγγα, μια ωοθήκη που δεν αιματώνεται σωστά, μια κρυφή κύστη ή εστίες ενδομητρίωσης, είναι θέματα που μπορούν να εμποδίζουν τη σύλληψη.

 

Η δική μου έγινε γιατί υπήρχε ένδειξη υδροσάλπιγγας από την σαλπιγγογραφία. Κόστισε περίπου 2500, έμεινα ένα βράδυ μέσα και την επόμενη το απόγευμα βγήκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ όλες για την ανταπόκρισή σας!

Πραγματικά δεν ξέρω τί να πω με αυτά που ακούω!

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί σε εσάς το πρότειναν οι γιατροί σας κι εμένα όλοι οι γιατροί που με παρακολουθούν προσπαθούν να με αποτρέψουν!

Με αυτά που ακούω όμως, θα πιέσω να την κάνω την εξέταση!

Τα ποσά που αναφέρετε είναι πάρα πολύ μεγάλα! 2500 ευρώ??? για λαπαροσκόπηση!! Ήδη δίνουμε κατά μέσο όρο 350ευρώ το μήνα για γιατρούς, εξετάσεις και φάρμακα. Εκτός από την εξωσωματική που μας φύγαν 3500 μαζεμένα!

lagudaki μάλλον για ιασω με βλέπω, γιατί 1200 ευρώ ακούγονται πιο εύκολα.

 

Link to comment
Share on other sites

nantine οπως εγραψα και παραπανω κανενας δεν μου ελεγε για λαπαροσκοπηση γιατι δεν ειχα κανενα σύμπτωμα ενδομητριωσης, ήταν ολα πολυ καλα..ωσπου μετα απο πολλους γιατρους πετυχα το σωστο οπου μου μιλησε για τη λαπαροσκοπηση και την ενδομητριωση.οτι θελεις ρωτα, οποιαδηποτε λεπτομερεια θελεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστώ όλες για την ανταπόκρισή σας!

Πραγματικά δεν ξέρω τί να πω με αυτά που ακούω!

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί σε εσάς το πρότειναν οι γιατροί σας κι εμένα όλοι οι γιατροί που με παρακολουθούν προσπαθούν να με αποτρέψουν!

Με αυτά που ακούω όμως, θα πιέσω να την κάνω την εξέταση!

Τα ποσά που αναφέρετε είναι πάρα πολύ μεγάλα! 2500 ευρώ??? για λαπαροσκόπηση!! Ήδη δίνουμε κατά μέσο όρο 350ευρώ το μήνα για γιατρούς, εξετάσεις και φάρμακα. Εκτός από την εξωσωματική που μας φύγαν 3500 μαζεμένα!

lagudaki μάλλον για ιασω με βλέπω, γιατί 1200 ευρώ ακούγονται πιο εύκολα.

 

 

και εμένα όλο με αποτρέπουν ενώ εγώ μετά από 2.5 χρόνια άκαρπων προσπαθειών με ένα πρόβλημα στη κινητικότητα σπέρματος,θέλω να τη κάνω...

 

υπάρχει περίπτωση για ενδομητρίωση χωρίς συπτώματα??

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

tinkerbell24 και βεβαια υπαρχει ενδομητριωση χωρις συμπτωματα!αλλωστε το γραφω και παραπανω, εγω ειμαι ενα ζωντανο παραδειγμα!αν δεις οτι περνανε τα χρονια και παιδακι δεν ερχεται τοτε πρεπει να το ψαξεις με την λαπαροσκοπηση...

Link to comment
Share on other sites

tinkerbell24 και βεβαια υπαρχει ενδομητριωση χωρις συμπτωματα!αλλωστε το γραφω και παραπανω, εγω ειμαι ενα ζωντανο παραδειγμα!αν δεις οτι περνανε τα χρονια και παιδακι δεν ερχεται τοτε πρεπει να το ψαξεις με την λαπαροσκοπηση...

 

λαγουδάκι καλημέρα....

 

έχουν περάσει ήδη πάνω από 2.5...

φυσικά τον ένα χρόνο με το σπέρμα που είχαμε δεν υπήρχε περίπτωση...

τώρα έχει φτάσει σε φυσιολογικά:rolleyes: ας πούμε επίπεδα...

 

και δεν ξέρω τελικά αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα....

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εανακαλυπτουμε μια τεραστια κυστη δερμοειδους φυσεως!...αυτη εχει μεσα εμβρυικο ιστο που μπορει να εχει η καθε γυναικα απο τη στιγμη της γεννησης της.απλα εμενα για τον χ-ψ λογω αναπτυχθηκε.αυτη δεν επετρεπε να γινει συλληψη.

 

Ακριβώς το ίδιο. Βέβαια εγώ το ανακάλυψα κάνοντας αξονική, εξέταση που όλοι οι γιατροί θεωρούσαν περιττή και ο μόνος που μου την πρότεινε ήταν ένας χειρούργος που απλά ακολουθούσε την πολιτική της κλινικής στην οποία δούλευε στο πως θα τσεπώσουν όσο το δυνατόν περισσότερα και όχι γιατί και ο ίδιος τη θεωρούσε απαραίτητη. Και βέβαια να σημειώσω οτι το ανακάλυψα αφού είχε νεκρώσει η μια ωοθήκη, η μια σάλπιγγα και η σκολικοειδιτιδα από την πίεση που ασκούσε η κύστη στα όργανα αυτά και αφού είχα κινδυνέψει σοβαρά να πάθω πολύ περισσότερα και πολλά άλλα που δεν είναι της παρούσης.

Επειδή το κόστος της λαπαροσκόπησης διαφέρει από νοσοκομείο σε νοσοκομείο και από γιατρό σε γιατρό, αν μπορείς όμως να την κάνεις και εγώ θα σου πρότεινα να την κάνεις. Είναι η μόνη εξέταση που θα σου πει 100% αν υπάρχει πρόβλημα με τα εσωτερικά όργανα ή όχι, ενώ αν ανακαλυφθεί κάτι από διαγνωστική η λαπαροσκόπηση γίνεται επεμβατική και έτσι γλιτώνεις επιπλέον ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ακριβώς το ίδιο. Βέβαια εγώ το ανακάλυψα κάνοντας αξονική, εξέταση που όλοι οι γιατροί θεωρούσαν περιττή και ο μόνος που μου την πρότεινε ήταν ένας χειρούργος που απλά ακολουθούσε την πολιτική της κλινικής στην οποία δούλευε στο πως θα τσεπώσουν όσο το δυνατόν περισσότερα και όχι γιατί και ο ίδιος τη θεωρούσε απαραίτητη. Και βέβαια να σημειώσω οτι το ανακάλυψα αφού είχε νεκρώσει η μια ωοθήκη, η μια σάλπιγγα και η σκολικοειδιτιδα από την πίεση που ασκούσε η κύστη στα όργανα αυτά και αφού είχα κινδυνέψει σοβαρά να πάθω πολύ περισσότερα και πολλά άλλα που δεν είναι της παρούσης.

Επειδή το κόστος της λαπαροσκόπησης διαφέρει από νοσοκομείο σε νοσοκομείο και από γιατρό σε γιατρό, αν μπορείς όμως να την κάνεις και εγώ θα σου πρότεινα να την κάνεις. Είναι η μόνη εξέταση που θα σου πει 100% αν υπάρχει πρόβλημα με τα εσωτερικά όργανα ή όχι, ενώ αν ανακαλυφθεί κάτι από διαγνωστική η λαπαροσκόπηση γίνεται επεμβατική και έτσι γλιτώνεις επιπλέον ταλαιπωρία.

 

Πω πω πρέπει νΑ πέρασες μεγάλη ταλαιπωρία..αλλά μου κάνει εντύπιωση που είχες φτάσει σε τέτοια προβλήματα κ δεν είχες χρειαστεί κάτι...δεν ποναγες;;;!!την έκανα πέρισυ τέτοια εποχή τη Λαπαροσκόπηση με το που το μάθαμε...3μηνες με ππροφύλαξη επαφές κ 6μηνες μετά μας έκανε την εμφάνιση το μπέμπέ!

Link to comment
Share on other sites

Nantine καλησπέρα!

Εμείς τα έχουμε ξαναπεί και σε μνμ. Επειδή αλλάζω γιατρό, ο τελευταίος που είχαμε κοινό δε έχει κάτι άλλο να μου δώσει, υποψιαζομαι και εγώ οτι αυτός που θα πάω θα μου πει για διαγνωστική υστεροσκόπηση σίγουρα(η οποία μπορεί να καταλήξει και επεμβατική)-το λέω γιατί είχαν πάει ενα ζευγάρι φιλικό και τους έβαλε στη διαδικασία. Η αλήθεια είναι το θέλω αλλά γενικά φοβάμαι!

 

Επίσης είναι και το οικονομικό.

Εσύ την έκανες τελικά τη λαπαροσκόπηση; Πόσο σου στοίχησε και που την έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πρέπει νΑ πέρασες μεγάλη ταλαιπωρία..αλλά μου κάνει εντύπιωση που είχες φτάσει σε τέτοια προβλήματα κ δεν είχες χρειαστεί κάτι...δεν ποναγες;;;!!τ

 

Πριν μερικά χρόνια είχα κάνει υπέρηχο άνω και κάτω κοιλίας μεταξύ άλλων εξετάσεων για να δούμε το θέμα της δυσκολίας σύλληψης. Δεν είχαν βρει τίποτα, βέβαια η κύστη τότε θα πρέπει να ήταν πολύ πολύ μικρότερη, αλλά ήταν εκεί. Στις δύο εγκυμοσύνες που ακολούθησαν πάλι κανείς δεν είδε τίποτα. Αυτή είναι η πρώτη μεγάλη μου απορία καθώς η φύση της κύστης που τελικά αφαιρέθηκε έδειξε ότι πρέπει να την είχα από τη γέννησή μου. Τόσα χρόνια κανείς δεν είχε δει τίποτα; Τελικά κατέληξα πριν δύο μήνες σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο με φρικτούς πόνους στην κοιλιά. Κάνανε υπέρηχο και δεν βρήκαν τίποτα. Αν είναι δυνατόν, ένας όγκος πάνω από 10 εκατοστά και δεν τον είδαν. Με διώξανε δίνοντας μου αντιβίωση καθώς καταλήξανε ότι μάλλον οι πόνοι ήταν από οξεία γαστρεντερίτιδα ( μαζί με τους πόνους είχα κάνει και αρκετούς εμμετούς και μάλιστα ένας χειρούργος αργότερα μου διευκρίνησε ότι οι εμμετοί αυτοί ήταν αντίδραση του οργανισμούς μου στην ένταση του πόνου, φανταστείτε πόσο πονούσα). Επειδή συνέχισα να πονάω και μετά από παρότρυνση του γυναικολόγου μου να πάω να με δει και ένας άλλος χειρούργος, απευθύνθηκα σε μεγάλη γνωστή ιδιωτική κλινική. Εκεί έκανα την αξονική. Μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα, δηλαδή μια ώρα μετά, που ανακοίνωσαν αμέσως ότι κατά 90% έχω καρκίνο. Χωρίς βιοψία, χωρίς τίποτα που είπαν ότι θα έπρεπε να μπω αμέσως χειρουργείο. Δεν μου ανέφεραν τίποτα για λαπαροσκόπηση παρά μόνο για ανοιχτό χειρουργείο αρκετά σοβαρό καθώς ο όγκος ήταν μεγάλος. Εγώ φυσικά μέχρι τότε δεν ήξερα τίποτα για το τι ήταν η λαπαροσκόπηση. Ευτυχώς ο άντρας μου πιο ψύχραιμος από μένα με πήρε και φύγαμε αμέσως και έχοντας τα αποτελέσματα της αξονικής άρχισε να ψάχνεται για δεύτερη και τρίτη γνώμη, μέχρι που την επόμενη μέρα βρήκανε το χειρούργο στον οποίο και καταλήξαμε. Εγώ ήμουν τόσο ταλαιπωρημένη από τους πόνους τόσων ημερών, που μετά την ανακοίνωση των νέων αποτελεσμάτων δεν σκέφτηκα ούτε το πιο απλό πράγμα, να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη, ήθελα απλά να σταματήσω να πονάω. Φανταστείτε λοιπόν το σοκ όταν την επόμενη μέρα ένας άλλος χειρούργος μας είπε ότι η κύστη αυτή είναι κάτι πλέον σύνηθες, κατά 99% δεν είναι κακοήθης (άφησε 1% απ΄ έξω γιατί στην ιατρική πότε δεν ξέρεις παρά μόνο αν δεν ανοίξεις να δεις όπως χαρακτηριστικά μας είπε), ενώ μπορεί να αφαιρεθεί λαπαροσκοπικά Αυτά που αναφέρω δίνουν μια ελάχιστη εικόνα του τι πραγματικά πέρασα, σωματική αλλά και ψυχικά. Δείχνουν επίσης ότι πάντα για κάτι σοβαρό πρέπει να παίρνουμε και άλλες γνώμες. Κορίτσια, οι γιατροί είναι και αυτοί απλοί άνθρωποι, δεν είναι παντογνώστες και σίγουρα δεν είναι θεοί. Μάλιστα οι περισσότεροι από αυτούς είναι όχι μόνο ανίκανοι για αυτή τη δουλεία αλλά και επικίνδυνοι από πολλές απόψεις λόγω της φύσης του επαγγέλματος ή λειτουργήματος ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

λιν μου καταρχην ευχομαι χρονια πολλα με υγεια!

παμε στις ερωτησεις σου, η υστεροσκοπηση και η λαπαροσκοπηση ειναι δυο τελειως διαφορετικες εξετασεις!

Η υστεροσκοπηση βλεπει την μητρα απο μεσα, φαντασου να μπαινει μια καμερουλα και να βλεπει το εσωτερικο της μητρας σου, τη μορφολογια της, τυχον πολυποδακια που υπαρχουν εκει καθως ελεγχει και το ενδομητριο..αυτα!Η εξεταση αυτη γινεται ειτε με μεθη σε επιπεδο ιατρειου είτε με ολικη ναρκωση σε καποια κλινικη το κοστος κυμαινεται γυρω στα 400 με 500 ευρω.

Παμε στην λαπαροσκοπηση η οποια γινεται με ολικη ναρκωση σε κλινικη ή νοσοκομειο, ο γιατρος βαζει απο τον αφαλο σου ενα οργανο το λαπαροσκοπιο και εχει εμπεριστατωμενη αποψη για το τι γινεται μεσα μας, βλεπει την κατασταση των σαλπιγγων μας, των οωθηκων μας, της μητρας, μπορει να δει τυχον συμφυσεις, τυχον ενδομητριωση κτλ..αν υπαρχει προβλημα η διαγνωστικη εξεταση γινεται επεμβατικη και διορθωνει επι τοπου το προβλημα!

Εγω εκανα λαπαροσκοπηση οπου διαπιστωθηκε οτι ειχα φουλ ενδομητριωση, μου εκαναν 3 πολυ πολυ μικρες τρυπουλες και βγηκα την ιδια μερα απο την κλινικη.

Εμενα μου κοστισε 500 ο γιατρος και 700 η κλινικη(ιδιωτικη)

Ευχομαι να βοηθησα:)

Link to comment
Share on other sites

λιν μου καταρχην ευχομαι χρονια πολλα με υγεια!

παμε στις ερωτησεις σου, η υστεροσκοπηση και η λαπαροσκοπηση ειναι δυο τελειως διαφορετικες εξετασεις!

Η υστεροσκοπηση βλεπει την μητρα απο μεσα, φαντασου να μπαινει μια καμερουλα και να βλεπει το εσωτερικο της μητρας σου, τη μορφολογια της, τυχον πολυποδακια που υπαρχουν εκει καθως ελεγχει και το ενδομητριο..αυτα!Η εξεταση αυτη γινεται ειτε με μεθη σε επιπεδο ιατρειου είτε με ολικη ναρκωση σε καποια κλινικη το κοστος κυμαινεται γυρω στα 400 με 500 ευρω.

Παμε στην λαπαροσκοπηση η οποια γινεται με ολικη ναρκωση σε κλινικη ή νοσοκομειο, ο γιατρος βαζει απο τον αφαλο σου ενα οργανο το λαπαροσκοπιο και εχει εμπεριστατωμενη αποψη για το τι γινεται μεσα μας, βλεπει την κατασταση των σαλπιγγων μας, των οωθηκων μας, της μητρας, μπορει να δει τυχον συμφυσεις, τυχον ενδομητριωση κτλ..αν υπαρχει προβλημα η διαγνωστικη εξεταση γινεται επεμβατικη και διορθωνει επι τοπου το προβλημα!

Εγω εκανα λαπαροσκοπηση οπου διαπιστωθηκε οτι ειχα φουλ ενδομητριωση, μου εκαναν 3 πολυ πολυ μικρες τρυπουλες και βγηκα την ιδια μερα απο την κλινικη.

Εμενα μου κοστισε 500 ο γιατρος και 700 η κλινικη(ιδιωτικη)

Ευχομαι να βοηθησα:)

 

είχες καθόλου συμπτώματα για την ενδομητρίωση??

 

λιν μου τώρα είδα τα νέα σου..κορίτσι μου λυπάμαι πραγματικά...

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειχα καθολου συμπτωματα.

το μονο συμπτωμα ηταν οτι ειχα υπογονιμοτητα γιατι προσπαθουσαμε 4 χρονια και δεν ερχοταν το μπεμπε γιαυτο το υποψιαστηκε ο γιατρος και καναμε λαπαροσκοπηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!!! εύχομαι φέτος να γίνουμε όλοι γονείς επιτέλους!!!!!!!!

 

Λοιπόν, έχω να πω ότι η λαπαροσκόπηση είναι η πλέον απαραίτητη διαδικασία για όλες όσες προσπαθούν χρόνια.

Έκανα τη λαπαροσκόπηση και φάνηκε ότι...τελικά τόοοοσα χρόνια κυνηγούσαμε το αδύνατο! δεν υπήρχε περίπτωση φυσικής σύλληψης!

Οι γιατροί μας πάθανε σοκ.

Βρέθηκαν: -φυσικά!!!- ενδομητρίωση, αλλά και κακές σάλπιγγες(το οποίο ήταν το σοκ γιατί η σαλπιγγογραφία είναι καλή).

Τώρα περιμένω να περάσει αυτό το διάστημα για να ηρεμήσουμε και να ξαναβάλουμε κάτω τα δεδομένα ώστε να αποφασίσουμε τί θα κάνουμε.

Περιττό να σας πω ότι αυτό που αισθανόμαστε δεν περιγράφεται. Κρατιόμαστε χέρι χέρι και προσπαθούμε να "το πάρουμε αλλιώς"!

 

Ζητώ συγνώμη εκ' των προτέρων αν δεν επικοινωνήσω άμεσα σε κάποια ερώτηση, όμως, όπως καταλαβαίνετε, αυτό το διάστημα προσπαθώ να ασχολούμαι με άλλα πράγματα.

 

Καλή τύχη σε όλους! Δύναμη και αγάπη!

Link to comment
Share on other sites

nantine μου καταλαβαινω ακριβως το πως αισθανεσαι..ετσι ακριβως ειχα αισθανθει κι εγω οταν διαπιστωσαν οτι ειχα φουλ ενδομητριωση!και ελεγα οτι τοσα χρονια πηγαν χαμενα...μην το βλεπεις ομως ετσι θα σου πω αυτο που μου ειπε κ ο αντρας μου!

οτι τιποτα δεν πηγε χαμενο, τοσα χρονια τα περασαμε μαζι αγαπημενοι με τα πανω κ τα κατω μας και πολυ πολυ σεξ:) και ειμασταν ο ενας για τον αλλον!να ευχαριστεις το θεο που βρηκες τι εχεις και τωρα θα αντιμετωπισεις το προβλημα γιατι ξερεις ποιο ειναι!καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...