Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

Μαμα Λιζα πλεον μπορεις να εισαι ησυχη διοτι οχι απλα δεν του ςβοηθαμε τους πολυτεκνους αλλα επιπλεον τους βαζουμε και φορο...γιατι ...για να κανουν τοσα παιδια "τον εχουν τον τροπο τους" ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

??????????????????????????????????? Kανένας άλλος??????????????

Τότε προς τι όλες αυτές οι ηθικές ενοχές του τύπου.... βοηθείστε τους πολύτεκνους κλπ??????????????????????????????????

Πραγματικα πιστευεις οτι ολοι οι πολυτεκνοι ζουν απο ελεημοσυνες; Αλλο ενα στερεοτυπο. Εγω προσωπικα ξερω μια μονο τετοια περιπτωση..Και φυσικα οποιος θελει βοηθαει δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος. Αντιθετα ξερω πολλες περιπτωσεις ανθρωπων με ενα η δυο παιδια που καταφευγουν στην εκκλησια και στα συσιτια. Δε νομιζω πως εχει να κανει με τον αριθμο των παιδιων..

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τόσο εύστοχη τοποθέτησή σου, γράψε αν θέλεις λίγο πιο καθαρά την προσωπική σου άποψη για το θέμα. Και μετά να το κλείσουμε, καθώς δεν είναι αντικείμενο αυτού του θέματος.

Απλά, ειλικρινά δεν έχω καταλάβει εσύ προσωπικά τι υποστηρίζεις : Τους εύπορους πολύτεκνους? Τους φτωχούς πιστούς χριστιανούς που τους τα μεγαλώνει η Πρόνοια? Θλίβεσαι για τους αμόρφωτους που δεν γνωρίζουν από αντισύλληψη ?

Ετσι για την ιστορία του θέματος, μια που ολοι μας διατυπώσαμε την άποψή μας, γράψε αν θες και τη δική σου και τέλος.

 

Η άποψή μου είναι πως η επιλογή ή όχι του να κάνει κάποιος πολύτεκνη οικογένεια εδράζεται στις προτεραιότητές του και στον τρόπο με τον οποίο τις ιεραρχεί. Οι προτεραιότητες αυτές σαφώς δεν είναι ανεξάρτητες από το σύνολο των συνθηκών που τον έχουν φτάσει να είναι ο άνθρωπος που είναι.

 

Επί του παρόντος έχω 2 παιδιά. Προ κρίσης θα ήμουν δεκτική (από άποψη ψυχολογικών αποθεμάτων - διάθεσης και οικονομικής δυνατότητας) να κάνω και περισσότερα. Οι δικές μου λοιπόν προτεραιότητες, μια που δεν ανήκω σε καμία από τις ανωτέρω τρεις κατηγορίες (εύπορους, φτωχούς πιστούς χριστιανούς και «αμόρφωτους») έχουν να κάνουν με ένα μίνιμουμ, κατά τα δικά μου κριτήρια, βιοτικού επιπέδου που οφείλω να προσφέρω στα παιδιά μου.

 

Επειδή δεν πιστεύω (στον Θεό), δεν μπορώ να τους προσφέρω (ούτε και σε μένα την ίδια) την ανακούφιση της πίστης ότι κάποιος άλλος θα φροντίσει για αυτά, οπότε μένω στις δικές μου δυνάμεις.

 

Επειδή πιστεύω από την άλλη ότι η μοναδική περιουσία των παιδιών μου είναι αυτό που βρίσκεται μέσα στο κεφάλι τους, προσπαθώ μέσα στις δυνατότητές μου και φροντίζω να το καλλιεργώ όσο περισσότερο.

 

Επειδή τέλος μεγάλωσα με μια μητέρα μοναχοπαίδι με επιθυμία για πολυμελή οικογένεια, δίνω την απάντηση σε όποιον με ρωτάει για περισσότερα παιδιά, αυτήν που της έδωσε ο πατέρας μου: «Τι προτιμάς, 5 εργάτες ή 2 επιστήμονες;» Έχω μεγαλώσει έτσι, ώστε, καλώς ή κακώς, να είμαι περισσότερο ευτυχισμένη με την προοπτική να δώσω περισσότερα σε 2, παρά να στερώ τα αυτονόητα από 5.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Μαμα Λιζα πλεον μπορεις να εισαι ησυχη διοτι οχι απλα δεν του ςβοηθαμε τους πολυτεκνους αλλα επιπλεον τους βαζουμε και φορο...γιατι ...για να κανουν τοσα παιδια "τον εχουν τον τροπο τους" ;)

Καλο!:P Τωρα που τους βαζουμε να πληρωνουν ελπιζω να λυθουν τα προβληματα της χωρας και να γινει επιτελους η ζωη μας ευκολοτερη..;)

Link to comment
Share on other sites

πωπω άναψε το θέμα παλι!!

 

 

Λοιπόν εγώ θα πω πως όσες πολύτεκνες ξέρω είναι και μορφωμένες και με δουλειές και καλλιέργεια..τα πάντα!

 

Το οικονομικό είναι σχετικό ..δεν λέμε να μην έχεις να φας, αλλά με 10 παιδιά φυσικό είναι να μην σε μοιάζουν οι μάρκες..προσωπικά και 1 να είχα μόνο δεν θα ήθελα να μάθει να φοράει μόνο μάρκες!

 

 

Επίσης βρε κορίτσια τι νομίζεται πως δίνει η εκκλησία? τόσα ωστε να κανεις 10 παιδια και να ζεις μόνο από εκει? αστείο είναι!! μπορεί να βοηθάνε με ρουχα κλπ..τωρα το ότι ιερείς η άνθρωποι κοντα στην εκκλησία κάνουν πολλά παιδιά είναι λόγω πίστης και όχι χρημάτων.

 

Τέλος το αν ρωτησεις ένα παιδάκι αν θέλει αδερφάκι η όχι η απάντηση που θα πάρεις αντικατοπτρίζει τα θέλω της μαμας συνήθως!όπως τους τα παρουσιάσεις έτσι τα δέχονται τα παιδάκια..

Οσες μαμάδες ξέρω που δεν θέλουν 2ο παιδάκι ..και το πρώτο τους δεν θέλει!!

αντίθετα αν ρωτήσεις ένα παιδάκι με 2-3 αδερφάκια συνήθως θέλει και άλλα αδερφάκια..

 

Βέβαια το θέμα εξαρχης και για να επανέρθουμε δεν ήταν αν πρέπει η όχι να θέλεις και άλλο παιδί, αλλά πως πείθεις τον σύζηγο όταν εσύ είσαι σιγουρη πως θέλεις και άλλο! και αντέχεις και ψυχολογικά και γενικά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε, και έλεγα δε θα γράψει κάποια επιτέλους ότι ξεφύγαμε από το αρχικό μας θέμα....πώς πείθουμε το μπαμπά για ακόμη ένα παιδάκι?Όσες θέλουμε να τον πείσουμε, όσες δε θέλουν, δικαίωμά τους και σεβαστό....

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι πως η επιλογή ή όχι του να κάνει κάποιος πολύτεκνη οικογένεια εδράζεται στις προτεραιότητές του και στον τρόπο με τον οποίο τις ιεραρχεί. Οι προτεραιότητες αυτές σαφώς δεν είναι ανεξάρτητες από το σύνολο των συνθηκών που τον έχουν φτάσει να είναι ο άνθρωπος που είναι.

 

Επί του παρόντος έχω 2 παιδιά. Προ κρίσης θα ήμουν δεκτική (από άποψη ψυχολογικών αποθεμάτων - διάθεσης και οικονομικής δυνατότητας) να κάνω και περισσότερα. Οι δικές μου λοιπόν προτεραιότητες, μια που δεν ανήκω σε καμία από τις ανωτέρω τρεις κατηγορίες (εύπορους, φτωχούς πιστούς χριστιανούς και «αμόρφωτους») έχουν να κάνουν με ένα μίνιμουμ, κατά τα δικά μου κριτήρια, βιοτικού επιπέδου που οφείλω να προσφέρω στα παιδιά μου.

 

Επειδή δεν πιστεύω (στον Θεό), δεν μπορώ να τους προσφέρω (ούτε και σε μένα την ίδια) την ανακούφιση της πίστης ότι κάποιος άλλος θα φροντίσει για αυτά, οπότε μένω στις δικές μου δυνάμεις.

 

Επειδή πιστεύω από την άλλη ότι η μοναδική περιουσία των παιδιών μου είναι αυτό που βρίσκεται μέσα στο κεφάλι τους, προσπαθώ μέσα στις δυνατότητές μου και φροντίζω να το καλλιεργώ όσο περισσότερο.

 

Επειδή τέλος μεγάλωσα με μια μητέρα μοναχοπαίδι με επιθυμία για πολυμελή οικογένεια, δίνω την απάντηση σε όποιον με ρωτάει για περισσότερα παιδιά, αυτήν που της έδωσε ο πατέρας μου: «Τι προτιμάς, 5 εργάτες ή 2 επιστήμονες;» Έχω μεγαλώσει έτσι, ώστε, καλώς ή κακώς, να είμαι περισσότερο ευτυχισμένη με την προοπτική να δώσω περισσότερα σε 2, παρά να στερώ τα αυτονόητα από 5.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Να σου πω μόνο ότι συνάδελφός μου με δυο παιδιά, ενήλικες άνδρες πλέον με πτυχία πανεπιστημίου και οι δυο, ο ένας παλεύει με μεταπτυχιακά για ένα καλύτερο αύριο και ο άλλος είναι υποψήφιος νέος αγρότης με τα επιδοτούμενα προγράμματα του υπουργείο, οπότε το 2 και επιστήμονες παρά 5 εργάτες στις μέρες μας δεν ξέρω κατά πόσο στέκει....

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω μόνο ότι συνάδελφός μου με δυο παιδιά, ενήλικες άνδρες πλέον με πτυχία πανεπιστημίου και οι δυο, ο ένας παλεύει με μεταπτυχιακά για ένα καλύτερο αύριο και ο άλλος είναι υποψήφιος νέος αγρότης με τα επιδοτούμενα προγράμματα του υπουργείο, οπότε το 2 και επιστήμονες παρά 5 εργάτες στις μέρες μας δεν ξέρω κατά πόσο στέκει....

 

συμφωνώ με μαρουσκάκι ..στις μέρες μας δεν στεκει..

 

5 εργάτες η 2 επιστήμονες??

 

κλισέ κάποιου που δεν θέλει άλλα!!

 

ποιος είπε ότι τα πολλά παιδιά δε σπουδάζουν?? .

 

μπορεί να έχεις 2 παιδιά και να είναι ''τούβλα'' συγνώμη για την έκφραση ..

και να έχεις πολλά και όλα να είναι ΄΄σπίρτα''...

οπότε δεν νομίζω με τα χρηματα που και καλά έχεις παραπανω λογω λίγων παιδιών να καταφέρεις κατι,,,απλα να τα στειλεις εξω να σπουδασουν με το ζόρι..οκ αυτό σου φτάνει ? είναι επιστήμονες έτσι για τα μάτια του κόσμου... αυτο μετράει δηλαδή?

 

 

αλλωστε τα πανεπιστήμια δωρεάν είναι!....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To δεύτερο, οκ, αλλά άμα μιλάμε για τέταρτο ή πέμπτο τι γίνεται οέο???:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Να τα χαίρεσαι babycobra!

 

σωστό!!!

 

 

Και τώρα μου γεννήθηκε η εξής απορία..

 

άμα ξέρεις πως μετά θα το λατρέψει...και δεν είναι τελειως αρνητικός, απλά έχει αμφιβολίες και τις εκφράζει...άρα θέλει να πειστεί για το αντίθετο..

 

τότε πιέζουμε λίγο????????? ε?????

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ επίσης..τι να σου πω, εγώ είδα κι έπαθα για το δεύτερο, μετά έκλεισε το μαγαζί χαχα, εύχομαι να σας τα φέρει σε όλες όπως τα θέλετε κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΜΑ-ΑGA εεε ναι αμα δεν ειναι τελειως αρνητικος τοτε ειναι πολυ απλα τα πραγματα πιστευω...εμεις εχουμε 4 αλλα αν δεν ηθελα εγω τα δυο τελευταια θα ειχαμε μεινει ΣΙΓΟΥΡΑ στα 2...η γνωμη μου ειναι πως σε αυτο το θεμα πρεπει να ξερουμε καλα τον αντρα μας..εγω πχ ημουν σιγουρη οτι θα τα ηθελε και τα αλλα 2 απλα δεν το ειχε συνειδητοποιησει;)

Link to comment
Share on other sites

Απολογούμαι εκ των για το off topic και δεν θα καταχραστώ άλλο το συγκεκριμένο θέμα, μόνο θα πω τη γνώμη μου γιʼ αυτά που σχολιάσατε.

Να σου πω μόνο ότι συνάδελφός μου με δυο παιδιά, ενήλικες άνδρες πλέον με πτυχία πανεπιστημίου και οι δυο, ο ένας παλεύει με μεταπτυχιακά για ένα καλύτερο αύριο και ο άλλος είναι υποψήφιος νέος αγρότης με τα επιδοτούμενα προγράμματα του υπουργείο, οπότε το 2 και επιστήμονες παρά 5 εργάτες στις μέρες μας δεν ξέρω κατά πόσο στέκει....Άνεργοι οι επιστήμονες, απολυμένοι οι εργάτες. Ναι ξέρω…δυστυχώς

 

συμφωνώ με μαρουσκάκι ..στις μέρες μας δεν στεκει..Το ξέρω πως δεν στέκει, στις μέρες μας, στον τόπο μας. Σάμπως στέκουν άλλα και άλλα; Και μια και δεν στέκουν τώρα και εδώ, ε, ας τʼ αφήσω και ότι γίνει…

Δεν μεγαλώνω όμως παιδιά για να μείνουν καθηλωμένα στην ομορφότερη (πλην όμως αφιλόξενη για καθετί δημιουργικό) κουκίδα του παγκόσμιου χάρτη. Το τι τους επιφυλάσσει το μέλλον, μου είναι ασφαλώς άγνωστο, γιʼ αυτό και θεωρώ υποχρέωσή μου να τα εξοπλίσω με όσο δυνατόν περισσότερα ψυχικά και πνευματικά εφόδια και να τους δώσω όσες εναλλακτικές μπορώ και όσες ευκαιρίες να βρουν τον δικό τους δρόμο, τις κλίσεις, τις αδυναμίες τους και να σταθούν στα πόδια τους άσχετα από τις καλές ή κακές μέρες.

 

 

5 εργάτες η 2 επιστήμονες?? Ήταν τα λόγια του πατέρα μου, 3ο παιδί 4μελούς οικογένειας και ο μόνος «σπουδαγμένος», που στήριξε όλους τους υπόλοιπους και πάντρεψε τις αδελφές του, σε χρόνια πιο δύσκολα από αυτά που περνάμε. Δεν του καταλογίζω ιδιοτέλεια στο να θέλει καλύτερη τύχη για τα παιδιά του. Μάλλον του χρωστάω πολλά για την ωριμότητα και τις επιλογές του, κρινόντάς τες πάντα εκ των υστέρων και εκ του αποτελέσματος… Αυτές μου προσέφεραν στη ζωή μου όλα αυτά για τα οποία είμαι ευγνώμων.

 

κλισέ κάποιου που δεν θέλει άλλα!!Εδώ πας στο άλλο άκρο. Δηλαδή θα πρέπει όλοι να θέλουν να είναι πολύτεκνοι;

 

ποιος είπε ότι τα πολλά παιδιά δε σπουδάζουν?? . Κανείς. Το τι θέλω και μπορώ να τους προσφέρω εγώ έθιξα.

 

μπορεί να έχεις 2 παιδιά και να είναι ''τούβλα'' συγνώμη για την έκφραση ..

και να έχεις πολλά και όλα να είναι ΄΄σπίρτα''...

Μπορεί όμως και όχι. Ε;

τη γενετική προδιάθεση του παιδιού προς το «τούβλο» ή το «σπίρτο» δεν την γνωρίζει κανείς εκ των προτέρων. Σωστά; Τη συμβολή του περιβάλλοντος στην εξέλιξη του τούβλου ή του σπίρτου τη θεωρούμε, τουλάχιστον ως παραδοχή, καταλυτική; Άρα λοιπόν το τι θεωρεί ο καθένας μας ως ελάχιστο ικανό εφόδιο για το παιδί του στο να γίνει το καλύτερο που μπορεί είναι που κρίνει αν το τούβλο θα γίνει (μέσα στις δυνατότητές του) θεμέλιο για κάτι χρήσιμο και αν το σπίρτο δεν θα λάμψει ποτέ επειδή δεν είχε τις κατάλληλες ευκαιρίες.

 

οπότε δεν νομίζω με τα χρηματα που και καλά έχεις παραπανω λογω λίγων παιδιών να καταφέρεις κατι,,,απλα να τα στειλεις εξω να σπουδασουν με το ζόρι..οκ αυτό σου φτάνει ? είναι επιστήμονες έτσι για τα μάτια του κόσμου... αυτο μετράει δηλαδή?

Θεωρώ απείρως σημαντικότερη την παιδεία που λαμβάνει ένας άνθρωπος κατά τα παιδικά και εφηβικά του χρόνια από την πανεπιστημιακή του μόρφωση. Η πρώτη τον καθορίζει και τον ακολουθεί σε όλη του τη ζωή, η δεύτερη ίσως του εξασφαλίσει ένα επάγγελμα να βιοπορίζεται αξιοπρεπώς και είναι σαφώς ανάπηρη χωρίς την πρώτη. Θα θεωρούσα προσωπική αποτυχία μου να μην προσφέρω στα παιδιά μου τουλάχιστον ότι εισέπραξα εγώ ως παιδί. Και δυστυχώς οι δυνατότητές μου είναι πεπερασμένες

 

αλλωστε τα πανεπιστήμια δωρεάν είναι!....Πλάκα κάνεις!!!

 

Καλα...τωρα που ειδα το σχολιο με τους επιστημονες και τους αγροτες...ποσο ξεπερασμενο Θεε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Συγχωρήστε μου τις passé ιδεοληψίες, αλλά όλοι κουβαλάμε μέσα μας αυτά που μας έχουν φτάσει ως εδώ. Κάποιοι έχουμε την ειλικρίνεια να το παραδεχόμαστε ως στοιχείο του εαυτού μας, κάποιοι όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απολογούμαι εκ των για το off topic και δεν θα καταχραστώ άλλο το συγκεκριμένο θέμα, μόνο θα πω τη γνώμη μου γιʼ αυτά που σχολιάσατε.

 

Θεωρώ απείρως σημαντικότερη την παιδεία που λαμβάνει ένας άνθρωπος κατά τα παιδικά και εφηβικά του χρόνια από την πανεπιστημιακή του μόρφωση. Η πρώτη τον καθορίζει και τον ακολουθεί σε όλη του τη ζωή, η δεύτερη ίσως του εξασφαλίσει ένα επάγγελμα να βιοπορίζεται αξιοπρεπώς και είναι σαφώς ανάπηρη χωρίς την πρώτη. Θα θεωρούσα προσωπική αποτυχία μου να μην προσφέρω στα παιδιά μου τουλάχιστον ότι εισέπραξα εγώ ως παιδί. Και δυστυχώς οι δυνατότητές μου είναι πεπερασμένες

 

.

 

στο παραπάνω συμφωνώ!! αλλά νομίζω η παιδεία..και όχι η γνωση-μόρφωση ξεκινά από την οικογένεια..και καλλιέργεια μπορείς να προσφέρεις σε όσα παιδιά και αν έχεις..

 

δεύτερον νομίζω οτι δεν χρειαζόταν να απολογηθείς, αλλά αφού το έκανες ας το κάνω και εγώ προς εσένα..

 

'' κλισέ κάποιου που δεν θέλει άλλα!!'''

Εδώ πας στο άλλο άκρο. Δηλαδή θα πρέπει όλοι να θέλουν να είναι πολύτεκνοι;

 

Δεν είπα πως πρέπει όλοι να θέλουν παιδιά, αλλά επειδή σαν επιχείρημα καταρρίπτεται εύκολα, το χρησιμοποιεί μόνο κάποιος που πραγματικά δεν θέλει(για όποιο λόγο-δεν εξετάζουμε)

 

Θα ήθελα να απαντήσω σε όλα ,αλλά μάλλον δεν έχει νόημα...

Γιατί αυτοί που κάνουν πολλά από άποψη, η το κάνουν όσα τους δώσει ο Θεός βασίζονται στην πίστη τους...

και η πίστη τους τους βγάζει ασπρο προσωπους και απολαμβάνουν ευλογίες (όπως λένε).. και βιώνουν μικρά ΄΄θαύματα'' καθημερινά..

γιατι άλλωστε η πίστη προηγείται του θαύματος

 

Δεν είναι κάτι που γενικεύω..ούτε είναι ανάγκη να το πιστεύουν η να το δεχτούν όλοι...αλλά είναι αυτό που θα ακούσεις σε όσους πολύτεκνους καταφέρνουν να ζουν αξιοπρεπώς και να μεγαλώνουν πολλά άξια παιδιά..

 

Προφανώς κανείς που λαβαίνει μέρος σε αυτη την συζήτηση δεν έχει τόση πίστη (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα)...αλλιώς δεν θα το συζητάγαμε καν!!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια ειρηνη ημιν! Καθε ανθρωπος δομει την οικογενεια του οπως επιθυμει ο ιδιος και η τυχη (η ο Θεος για οσους πιστευουν). Δεν κανουμε διαγωνισμο καλυτερης οικογενειας, ουτε κρινουμε τις ολιγομελεις η πολυμελεις οικογενειες. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα! Υπαρχουν ομως ανθρωποι που ενω εχουν ηδη τον κοινωνικα αποδεκτο αριθμο παιδιων, επιθυμουν κι αλλα. Ο συζυγος συνηθως λοιπον πειθεται με πολλη συζητηση, με την επαφη με αλλες πολυτεκνες οικογενειες (για να δει την ομορφια και να γλυκαθει) και με το να μας βλεπει και εμας πως το θελουμε πολυ. Ενας γνωστος με πεντε εβλεπε τη γυναικα του να ξετρελαινεται καθε φορα που εβλεπε μωρο στο δρομο, ελεγε χαρακτηριστικα οτι εκανε σαν να ηταν ατεκνη. Παντως αν το ταιρι μας δεν θελει με τιποτα, καλυτερα να το αφησουμε για ενα διαστημα και ξαναβλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω για τον δικό μου άντρα....τα αγαπάει τα παιδιά, πολύ, αυτό είναι αλήθεια,και συμμετείχε τρελά στο μεγάλωμά τους, αφού δεν είχαμε καμιά σοβαρή βοήθεια από παππουδογιαγιάδες (οι γονείς του μένουν μια ώρα δρόμο από εδώ και η μαμά μου βγήκε φέτος στη σύνταξη οπότε...να είναι καλά οι παιδικοί και το ολοήμερο, μόνοι μας τα μεγαλώσαμε). Αυτό τον έχει κουράσει, δεν τον αδικώ, κι αν και τρελαίνομαι για παιδάκι, δε μπορώ ούτε να τον εκβιάσω ούτε να τον γελάσω ούτε τίποτα, αλλά ελπίζω ότι αν ο Θεός πιστεύει ότι αντέχουμε,θα κάνει Εκείνος τα δικά του και θα έρθει, αλλιώς...πάω πάσο!!Και μένω με τους τρεις μόρτες μου, ας ελπίσουμε να μου κάνουν αυτοί πολλά εγγόνια, χαχα!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΜΑ-ΑGA εεε ναι αμα δεν ειναι τελειως αρνητικος τοτε ειναι πολυ απλα τα πραγματα πιστευω...εμεις εχουμε 4 αλλα αν δεν ηθελα εγω τα δυο τελευταια θα ειχαμε μεινει ΣΙΓΟΥΡΑ στα 2...η γνωμη μου ειναι πως σε αυτο το θεμα πρεπει να ξερουμε καλα τον αντρα μας..εγω πχ ημουν σιγουρη οτι θα τα ηθελε και τα αλλα 2 απλα δεν το ειχε συνειδητοποιησει;)

 

Και τελικά πώς έγιναν τα δύο επόμενα ?Έτυχαν ή λέγε λέγε τον κατάφερες να συνειδητοποιήσει ότι θέλει και δεν το ξέρει??:P:p:p

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε κοριτσια μου, ποσο θαυμαζω το κουραγιο σας! Εγω ετοιμαζομαι για τον τριτο μπομπιρα κι εχω ενα σωρο αγχη.. Παντως για το θεμα μας, νομιζω πως αν ο συζυγος αγαπαει τα παιδακια, οσο και να δισταζει αργα η γρηγορα θα υποκυψει(και με λιγες γλυκες παραπανω ολα γινονται;)). Αν ομως μιλαμε για εναν ανθρωπο πολυ πιεσμενο και στρεσαρισμενο στη συγκεκριμμενη φαση της ζωης του, καλυτερα να μην πιεζουμε κι εμεις παραπανω, δεν ξερουμε ποια ειναι τα ορια του καθενος.. Την καταλληλη στιγμη, θα γινει. Ευχομαι σε ολες σας να σας δωσει ο Θεος (και ο αντρουλης σας:-P) οσα παιδακια επιθυμειτε!

Link to comment
Share on other sites

Μarouskaki οχι δεν το επεισα με το λεγε λεγε...χμμμ...δεν ξερω..δε μπορω να το εξηγησω απολυτα...απλα εγω ενιωθα την επιθυμια και για αλλο μωρο...καναμε οτι καναμε...η αληθεια ειναι πως κι εκεινος δεν τρελαινοταν να μου λεει για προφυλαξεις και τετοια...τωρα τι να σου πω...σιγουρα βοηθησε και ο Θεος γιατι ειδικα το 4ο προεκυψε απο επαφη "ασχετης" μερας..;)

Παντως τωρα που δεν εχω νιωσει επιθυμια για 5ο...παιρνω εγω τις καταλληλες προφυλαξεις κι εκεινος παλι δε διαφωνει...οποτε...μαλλον χωρις να το συζηταμε γινεται αυτο που "πρεπει";)

Σορρυ αν δε σε διαφωτισα αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και απολυτα ξεκαθαρο στο μυαλο μου..!

Link to comment
Share on other sites

Μarouskaki οχι δεν το επεισα με το λεγε λεγε...χμμμ...δεν ξερω..δε μπορω να το εξηγησω απολυτα...απλα εγω ενιωθα την επιθυμια και για αλλο μωρο...καναμε οτι καναμε...η αληθεια ειναι πως κι εκεινος δεν τρελαινοταν να μου λεει για προφυλαξεις και τετοια...τωρα τι να σου πω...σιγουρα βοηθησε και ο Θεος γιατι ειδικα το 4ο προεκυψε απο επαφη "ασχετης" μερας..;)Eμ, γι' αυτό κι εγώ έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου άνωθεν;););) Πάντως μετά τη χθεσινή μέρα,όλη μέρα κι όλη νύχτα, με τα τρία ολομόναχη....αχ, Θεούλη μου, αν ακόμη δε με βρίσκεις να αντέχω κι άλλο, δεν ξέρω πώς να Σε πείσω αλλιώς!!!

 

Παντως τωρα που δεν εχω νιωσει επιθυμια για 5ο...παιρνω εγω τις καταλληλες προφυλαξεις κι εκεινος παλι δε διαφωνει...οποτε...μαλλον χωρις να το συζηταμε γινεται αυτο που "πρεπει";)

Σορρυ αν δε σε διαφωτισα αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και απολυτα ξεκαθαρο στο μυαλο μου..!

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου πως σημερα θα βρεις πολυ λιγες "αμορφωτες" γυναικες αν και κατα τη γνωμη μου η αμορφωσια δεν εχει σχεση με τα ποσα πτυχια εχει κανεις....οσο γιαυτο που ειπωθηκε οτι ολα τα παιδια απο πολυτεκνες οικογενεις ειναι φτωχα αμορφωτα ατημελητα και δυστυχισμενα,επετρεψτε μου να πω οντας ενα τετοιο παιδι,οτι αυτο δεν ισχυει.......

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

...και συνεχιζω...μπορει η μαμα μου να μην ειχε τελειωσει πανεπιστημιο και να επελεξε να κανει μια μεγαλη οικογενεια αλλα δεν νομιζω οτι θα το αλλαζε για ολα τα πτυχια του κοσμου....ξερω κι εγω οικογενειες που εχουν 2 παιδια και τα εχουν τελειως παρατημενα και δεν εχουν προυπολογισμο για σπουδες και πολλα αλλα.....ειναι ασχημο επειδη ειδαμε μια περιπτωση να τις βαφτιζουμε ολες ιδιες...προσωπικα δεν εχω φωτογραφιθει ποτε για να κανω ζητιανια(γιατι αυτο εννοηθηκε)ουτε την εστησα ποτε εξω απο καμια εκκλησια για ελεημοσυνη,ουτε μας ταιζε ποτε η εκκλησια..ο πατερας μου ηταν διευθυντης σε υποκαταστημα τραπεζας(ξεκινησε ως κλητηρας αλλα οποιος εχει μυαλο προκοβει,οχι οποιος εχει λεφτα) και η μαμα μου ηταν σπιτι μαζι μας....μπορει να στερηθηκα τις υπερβολες(που τα παρισσοτερα μοναχοπαιδια εχουν και δεν εκτιμουν)και να μην ειχα 100 παιχνιδια αλλα 10,αλλα και σπουδασα και δουλευω και προσφερω στο σπιτι μου και στην κοινωνια.....ειναι θεμα επιλογης

και ναι προτιμω που μεγαλωσα με τοσα αδερφια παρα να ημουν μονη μου (συν τη κολλητη μου που οντας μοναχοπαιδι ηταν συνεχεια σπιτι μας!!)

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι πως η επιλογή ή όχι του να κάνει κάποιος πολύτεκνη οικογένεια εδράζεται στις προτεραιότητές του και στον τρόπο με τον οποίο τις ιεραρχεί. Οι προτεραιότητες αυτές σαφώς δεν είναι ανεξάρτητες από το σύνολο των συνθηκών που τον έχουν φτάσει να είναι ο άνθρωπος που είναι.

 

Επί του παρόντος έχω 2 παιδιά. Προ κρίσης θα ήμουν δεκτική (από άποψη ψυχολογικών αποθεμάτων - διάθεσης και οικονομικής δυνατότητας) να κάνω και περισσότερα. Οι δικές μου λοιπόν προτεραιότητες, μια που δεν ανήκω σε καμία από τις ανωτέρω τρεις κατηγορίες (εύπορους, φτωχούς πιστούς χριστιανούς και «αμόρφωτους») έχουν να κάνουν με ένα μίνιμουμ, κατά τα δικά μου κριτήρια, βιοτικού επιπέδου που οφείλω να προσφέρω στα παιδιά μου.

 

Επειδή δεν πιστεύω (στον Θεό), δεν μπορώ να τους προσφέρω (ούτε και σε μένα την ίδια) την ανακούφιση της πίστης ότι κάποιος άλλος θα φροντίσει για αυτά, οπότε μένω στις δικές μου δυνάμεις.

 

Επειδή πιστεύω από την άλλη ότι η μοναδική περιουσία των παιδιών μου είναι αυτό που βρίσκεται μέσα στο κεφάλι τους, προσπαθώ μέσα στις δυνατότητές μου και φροντίζω να το καλλιεργώ όσο περισσότερο.

 

Επειδή τέλος μεγάλωσα με μια μητέρα μοναχοπαίδι με επιθυμία για πολυμελή οικογένεια, δίνω την απάντηση σε όποιον με ρωτάει για περισσότερα παιδιά, αυτήν που της έδωσε ο πατέρας μου: «Τι προτιμάς, 5 εργάτες ή 2 επιστήμονες;» Έχω μεγαλώσει έτσι, ώστε, καλώς ή κακώς, να είμαι περισσότερο ευτυχισμένη με την προοπτική να δώσω περισσότερα σε 2, παρά να στερώ τα αυτονόητα από 5.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

συμφωνω απολυτα σε ολα οσα λες!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...