Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως πείθουμε τον σύζυγο για ένα ακόμη παιδάκι??


Recommended Posts

Γεια σου συνονοματη αν βρεις τελικα το κολπακι για να αλλαξεις τα μυαλα του δικου μου στειλε κ απο δω την συνταγη....χα χα!

Μωρε πολυ δυσκολη δεν μας το παιζουν;Μηπως αφησαμε πολυ λασκα τα λουρια;Φυσικα πλακα κανω ετσι;Δεν ειναι κ η πιο απλη υποθεση ακομα ενα παιδι ειδικα αν ο συζυγος δεν νιωθει ετοιμος.Σιγα σιγα γινετε η αγουριδα μελι. Με πιανεις;:wink:;-):wink:

 

Λοιπόν συνονόματη, ο δικός μου θέλει λίγο σπρώξιμο μόνο γιατί μου είπε "αν είναι να έρθει καλώς να ορίσει"...εννοείται θα το κρατήσουμε, δεν το συζητάμε...το θέμα είναι να γίνει ελεύθερη επαφή..εκεί κολάει σε εμάς το θέμα...

Άρχισα και λίγο την κλαψα πως δεν είμαι και μικρή, και το θέλω πολύ και αν είναι να ξαναγίνω μάνα το θέλω μέχρι τα 42 (του έβαλα βέτο την επόμενη τριετία να το επισπεύσουμε λίγο)..βλέποντας πόσο επιμένω μου υποσχέθηκε να το ξανασκεφτεί σοβαρά..

Όταν όμως πάνω στην πράξη βάζει την "αρματωσιά" που λέω, ξενερώνω κι εγώ και χαλιέται κι αυτός...πρέπει να χαλαρώσω μάλλον λίγο και να μην του δείχνω την απογοήτευσή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ μαζί σου..'αμα θέλει η γυναίκα..και ο Θεούλης...

ο αντρούλης περισσεύει...χιχι

 

Κορίτσια με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας και με το καλό να μείνετε έγκυες όσες το θέλετε.

 

Αλλά να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου; Το έτερον ήμισυ που δεν θέλει ή που έχει ενδοιασμούς, μήπως έχει σοβαρά επιχειρήματα τα οποία πάνω στη λαχτάρα σας τα παραβλέπετε;

 

Ρωτάω γιατί βρίσκομαι από την άλλη πλευρά. Της πλευράς που έχει ενδοιασμούς για τον ερχομό νέου μέλους.

Link to comment
Share on other sites

Eχω την αισθηση πως τους συγκεκριμενους μπαμπαδες τους τρωει ο ποπος τους για αλλο ενα παιδι, απλως ισως θελουν λιγο περισσοτερο χρονο. Οταν καποιος ξεκαθαριζει οτι με τιποτε δεν θελει αλλο και οτι το'κλεισε το μαγαζακι, νομιζω η συζητηση τερματιζεται εκει...

Link to comment
Share on other sites

Eχω την αισθηση πως τους συγκεκριμενους μπαμπαδες τους τρωει ο ποπος τους για αλλο ενα παιδι, απλως ισως θελουν λιγο περισσοτερο χρονο. Οταν καποιος ξεκαθαριζει οτι με τιποτε δεν θελει αλλο και οτι το'κλεισε το μαγαζακι, νομιζω η συζητηση τερματιζεται εκει...

 

Πέρα από το αν θέλουν ή δεν θέλουν (από συναισθηματικής άποψης), αν υπάρχουν άλλου είδους λόγοι που τους κάνουν να έχουν ενδοιασμούς (πρακτικοί, οικονομικοί, υγείας κτλ) δεν θα πρέπει να ληφθούν υπόψη;

Link to comment
Share on other sites

Eχω την αισθηση πως τους συγκεκριμενους μπαμπαδες τους τρωει ο ποπος τους για αλλο ενα παιδι, απλως ισως θελουν λιγο περισσοτερο χρονο. Οταν καποιος ξεκαθαριζει οτι με τιποτε δεν θελει αλλο και οτι το'κλεισε το μαγαζακι, νομιζω η συζητηση τερματιζεται εκει...

Εμ τους τρώει, αλλά τις βασανίζουν πρώτα:mrgreen::mrgreen::mrgreen:.Κοίτα κι εμένα ανένδοτος ήταν αλλά του ήρθε ουρανοκατέβατο οπότε αν και το μαγαζί το είχε κλείσει, τι να κάνει ...

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας και με το καλό να μείνετε έγκυες όσες το θέλετε.

 

Αλλά να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου; Το έτερον ήμισυ που δεν θέλει ή που έχει ενδοιασμούς, μήπως έχει σοβαρά επιχειρήματα τα οποία πάνω στη λαχτάρα σας τα παραβλέπετε;

 

Ρωτάω γιατί βρίσκομαι από την άλλη πλευρά. Της πλευράς που έχει ενδοιασμούς για τον ερχομό νέου μέλους.

Σοβαρά επιχειρήματα?Μμμμ....εμένα είχε επιχείρημα, είχε κουραστεί...

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας και με το καλό να μείνετε έγκυες όσες το θέλετε.

 

Αλλά να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου; Το έτερον ήμισυ που δεν θέλει ή που έχει ενδοιασμούς, μήπως έχει σοβαρά επιχειρήματα τα οποία πάνω στη λαχτάρα σας τα παραβλέπετε;

 

Ρωτάω γιατί βρίσκομαι από την άλλη πλευρά. Της πλευράς που έχει ενδοιασμούς για τον ερχομό νέου μέλους.

 

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα! Τι πάει να πει αν θέλει η γυναίκα και ο Θεός, ο άντρας περισσεύει;;; Ούτε η γιαγιά μου που ζούσε στο χωριό δεν είχε τέτοιες απόψεις....ένα παιδί είναι σοβαρή απόφαση και εννοείται πρέπει να παίρνετε από κοινού με το ζευγάρι.

Το να παραπλανείς το έτερο ήμισυ είτε τη γυναίκα σου είτε τον άντρα σου το θεώρω μεγάλη ασέβεια και αν το έκανε ο άντρας μου σε εμένα δε ξέρω πόσο θα μπορούσα να τον συγχωρήσω.

Όποιο επιχείρημα και αν έχει ο άλλος να μη θέλει άλλο παιδί είναι σεβαστό και πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά επιχειρήματα?Μμμμ....εμένα είχε επιχείρημα, είχε κουραστεί...

 

Μα και αυτός είναι ενας παράγοντας που πρέπει να λαμβάνεται υπόψην...

 

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα! Τι πάει να πει αν θέλει η γυναίκα και ο Θεός, ο άντρας περισσεύει;;; Ούτε η γιαγιά μου που ζούσε στο χωριό δεν είχε τέτοιες απόψεις....ένα παιδί είναι σοβαρή απόφαση και εννοείται πρέπει να παίρνετε από κοινού με το ζευγάρι.

Το να παραπλανείς το έτερο ήμισυ είτε τη γυναίκα σου είτε τον άντρα σου το θεώρω μεγάλη ασέβεια και αν το έκανε ο άντρας μου σε εμένα δε ξέρω πόσο θα μπορούσα να τον συγχωρήσω.

Όποιο επιχείρημα και αν έχει ο άλλος να μη θέλει άλλο παιδί είναι σεβαστό και πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.

 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ... Να γράφει ο άντρας μου στο φόρουμ και να λέει άμα θέλω εγώ, η γυναίκα μου περισσεύει. Θα βρώ τρόπο να την τουμπάρω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα! Τι πάει να πει αν θέλει η γυναίκα και ο Θεός, ο άντρας περισσεύει;;; Ούτε η γιαγιά μου που ζούσε στο χωριό δεν είχε τέτοιες απόψεις....ένα παιδί είναι σοβαρή απόφαση και εννοείται πρέπει να παίρνετε από κοινού με το ζευγάρι.

Το να παραπλανείς το έτερο ήμισυ είτε τη γυναίκα σου είτε τον άντρα σου το θεώρω μεγάλη ασέβεια και αν το έκανε ο άντρας μου σε εμένα δε ξέρω πόσο θα μπορούσα να τον συγχωρήσω.

Όποιο επιχείρημα και αν έχει ο άλλος να μη θέλει άλλο παιδί είναι σεβαστό και πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.

Συγνώμη εσύ αυτό κατάλαβες, ότι παραπλάνησε κάποιο κορίτσι το σύζυγο για να κάνει παιδί?Κι όσο για τη φράση με bold...το κορίτσι φαντάζομαι την έγραψε χάριν αστεϊσμού....Μάλλον δεν έχεις καταλάβει το χιούμορ μας εδώ μέσα ε?;);)

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα και αυτός είναι ενας παράγοντας που πρέπει να λαμβάνεται υπόψην...

 

Μα ελήφθη υπόψιν κοπέλα μου, σταμάτησα να τον πιέζω....Απλώς κάποια φορά δεν πρόσεξε κι ήρθε το μωρό...

 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ... Να γράφει ο άντρας μου στο φόρουμ και να λέει άμα θέλω εγώ, η γυναίκα μου περισσεύει. Θα βρώ τρόπο να την τουμπάρω...

 

Ξαναλέω ότι δεν καταλάβατε το χιούμορ μας...

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μια ακόμη ερώτηση.Τι ακριβώς κάνετε σε αυτό το θέμα αφού δεν σας ενδιαφέρει το θέμα του???:confused::confused::confused::confused:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνετε χιούμορ οκ.

 

Πάντως νομίζω η απάντηση στο αρχικό ερώτημα: Πως πείθουμε δηλαδή το σύζυγο, η απάντηση είναι μάλλον: με λογικά επιχειρήματα που θα κάμπτουν τις όποιες ανησυχίες του.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμη ερώτηση.Τι ακριβώς κάνετε σε αυτό το θέμα αφού δεν σας ενδιαφέρει το θέμα του???:confused::confused::confused::confused:

 

Αχ, αυτή η ερώτηση δεν μου αρέσει όταν τίθεται...

 

Προσωπικά το συγκεκριμένο με ενδιαφέρει από την ανάποδη όπως είπα. Είμαι αυτή με τις αμφιβολίες.

 

Αλλά και να μην με ενδιέφερε προσωπικά, πειράζει να πάρω μέρος σε μια φιλολογική συζήτηση;;;

Link to comment
Share on other sites

Αχ, αυτή η ερώτηση δεν μου αρέσει όταν τίθεται...

 

Προσωπικά το συγκεκριμένο με ενδιαφέρει από την ανάποδη όπως είπα. Είμαι αυτή με τις αμφιβολίες.

 

Αλλά και να μην με ενδιέφερε προσωπικά, πειράζει να πάρω μέρος σε μια φιλολογική συζήτηση;;;

Δεν πειράζει...όχι, απλώς κάποια κορίτσια εδώ μέσα είναι σε ''ιδιαίτερη'' φάση της ζωής του και κάποιες κουβέντες όπως παραπλάνηση συζύγου και ασέβεια κ.λ.π. είναι λίγο σκληρές....Πόσω μάλλον όταν δεν ισχύουν...;)

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορούδες μου

εννοείτε ότι δε ξεγελάει κανείς τον άντρα του για κάτι τέτοιο απλά

μερικές φορές μπορεί να θέλουν λίγο ξεσηκωμό. Μερικοί είναι τραβάτε με

κι ας κλαίω.Και αλλιώς είναι ο άντρας που με το ζόρι θα κάνει το δεύτερο (δύσκολα θα το προσπαθήσεις για παρακάτω) και αλλιώς αυτός που θέλει οποωσδήποτε 3 (ε θα τον πείσεις και για 4 ή 5).

Κι όσο για σένα εκαβούλα μου πιστεύω ότι αν δεν έχεις σοβαρά κολλήματα μη το ψάξεις περαιτέρω και κάντο. Θα με θυμηθείς!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω είμαι από την αλλη μεριά. Ο άντρας μου ήθελε από την αρχή και ακόμη το νιώθω πως θέλει μια κόρη. Όμως εγώ δεν μπορώ να διανοηθώ να κάνω 3ο!

Συμπέρασμα: Είστε τρελές!!!!! :-P :-p

και χωρίς πλάκα, γιατί θεωρείτε το "έχω κουραστεί", μη ισχυρό επιχείρημα?

Αν κάνω 3ο ποιος θα το ταίζει, ποιος θα το ξενυχτάει, ποιος θα το φροντίζει όλη μέρα??Εγω δεν πρέπει να το κάνω? Αν εγώ "τα έχω δει ηδη όλα" με τα 2, τι θα γίνει μετά? Ο άντρας μου πιο παλιά το έλεγε συχνά, να κάνουμε 3ο, τωρα το έχει αποθήσει...αλλά πιστεύω πως αν συμφωνούσα εγω, θα ήθελε. Λείπει όμως όλη μέρα κι εγώ είμαι αυτη που αναγκαστικά τραβάω το κουπί...άρα το επιχείρημα είναι απόλυτα λογικό και στέκει από μόνο του. Δεν χρειάζομαι κάτι άλλο...Αν είχα την μαμά μου κοντά, ή εκείνος δούλευε λιγότερο, ή είχα γυναίκα να με βοηθάει, όχι 3 αλλά 13 παιδιά θα έκανα. Αν είναι όμως να κάνω 3ο και να λαλήσω...δεν νομίζω ότι έχει νόημα. Γιατί τότε δεν θα είμαι καλή μαμά για κανένα από τα 3 παιδιά και τα παιδιά δεν είναι για μένα αυτοσκοπός. Θελω όσα έχω να τα μεγαλώνω σωστά και ισορροπημένα...

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω είμαι από την αλλη μεριά. Ο άντρας μου ήθελε από την αρχή και ακόμη το νιώθω πως θέλει μια κόρη. Όμως εγώ δεν μπορώ να διανοηθώ να κάνω 3ο!

Συμπέρασμα: Είστε τρελές!!!!! :-P :-p

και χωρίς πλάκα, γιατί θεωρείτε το "έχω κουραστεί", μη ισχυρό επιχείρημα?

Αν κάνω 3ο ποιος θα το ταίζει, ποιος θα το ξενυχτάει, ποιος θα το φροντίζει όλη μέρα??Εγω δεν πρέπει να το κάνω? Αν εγώ "τα έχω δει ηδη όλα" με τα 2, τι θα γίνει μετά? Ο άντρας μου πιο παλιά το έλεγε συχνά, να κάνουμε 3ο, τωρα το έχει αποθήσει...αλλά πιστεύω πως αν συμφωνούσα εγω, θα ήθελε. Λείπει όμως όλη μέρα κι εγώ είμαι αυτη που αναγκαστικά τραβάω το κουπί...άρα το επιχείρημα είναι απόλυτα λογικό και στέκει από μόνο του. Δεν χρειάζομαι κάτι άλλο...Αν είχα την μαμά μου κοντά, ή εκείνος δούλευε λιγότερο, ή είχα γυναίκα να με βοηθάει, όχι 3 αλλά 13 παιδιά θα έκανα. Αν είναι όμως να κάνω 3ο και να λαλήσω...δεν νομίζω ότι έχει νόημα. Γιατί τότε δεν θα είμαι καλή μαμά για κανένα από τα 3 παιδιά και τα παιδιά δεν είναι για μένα αυτοσκοπός. Θελω όσα έχω να τα μεγαλώνω σωστά και ισορροπημένα...

Εγώ είπα για το σύζυγο ότι το επιχείρημά του ήταν το '' έχω κουραστεί'' και παραπάνω γράφω ότι είναι σοβαρό επιχείρημα όχι μη σοβαρό, φυσικά... Μήπως παρανόησες?:rolleyes:

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα για το σύζυγο ότι το επιχείρημά του ήταν το '' έχω κουραστεί'' και παραπάνω γράφω ότι είναι σοβαρό επιχείρημα όχι μη σοβαρό, φυσικά... Μήπως παρανόησες?:rolleyes:

Ναι μάλλον...μου φάνηκε πως το είπες ειρωνικά, γιατί έβαλες ????? στα σοβαρό επιχείρημα και το κατάλαβα αντίθετα.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον...μου φάνηκε πως το είπες ειρωνικά, γιατί έβαλες ????? στα σοβαρό επιχείρημα και το κατάλαβα αντίθετα.

Όχι κορίτσι μου, τι ειρωνικά, αφού αν είδες παρακάτω απάντησα στην Εκάβη νομίζω ότι γι' αυτό το λόγο (την κούρασή του) σταμάτησα και να τον πιέζω;););) Τα ????? τα έβαλα για να δείξω ότι σκεφτόμουν...

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οι κοπελες εδω δεν βαζουν κατω τους συζυγους και τους βιαζουν με απωτερο σκοπο την αναπαραγωγη! Καποιοι ανθρωποι αγαπουν την παιδοποιια και την πολυτεκνια για χ ψ δικους τους λογους. Μπορει να κανουν μια παυση και μετα να θελουν απλως λιγο "σπρωξιμο". Τρανταχτο παραδειγμα ο αντρας μου: αν του ελεγα τωρα οτι θελω 4ο, στην αρχη θα ελεγε "οχι μωρε", "πως θα τα καταφερουμε" και μετα απο λιγο θα ηθελε καργα (τσεκαρισμενο αυτο που λεω). Δηλαδη ειναι λιγο τραβατε με κι ας κλαιω. Αν παλι με τιποτε δεν ηθελε αλλο, θα λαμβανε σοβαρα τα μετρα του και θα μου το "εκοβε" χωρις συζητηση. Εννοειται οτι δεν θα εκανα ενα παιδι αν ο αντρας μου δεν ηθελε...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θυμηθηκα την περιπτωση γνωστου τραγουδιστη που ισχυριζοταν οτι η τοτε συντροφος του του εκλεψε το σπερμα μεσα απο το προφυλακτικο για να μεινει εγκυος!!! (δεν πιστευω να δινω ιδεες?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει...όχι, απλώς κάποια κορίτσια εδώ μέσα είναι σε ''ιδιαίτερη'' φάση της ζωής του και κάποιες κουβέντες όπως παραπλάνηση συζύγου και ασέβεια κ.λ.π. είναι λίγο σκληρές....Πόσω μάλλον όταν δεν ισχύουν...;)

 

Δεν είναι δικές μου λέξεις αυτές. Αλλά και η κοπέλα που τις είπε δεν απευθυνόταν σε εσάς προσωπικά. Συζήτηση κάνουμε.

 

Κι όσο για σένα εκαβούλα μου πιστεύω ότι αν δεν έχεις σοβαρά κολλήματα μη το ψάξεις περαιτέρω και κάντο. Θα με θυμηθείς!!!!!

 

Δεν ξέρω... διστάζω πάρα πολύ... Την εποχή που δεν είχα αυτούς τους δισταγμούς, κάποια πράγματα με πήγαν πίσω χρονικά και με φόβισαν. Τώρα μου φαίνεται ακόμα πιο δύσκολο.

 

Πόσα παιδάκια έχεις Εκάβη?Madena, συμφωνώ...

 

2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα για το σύζυγο ότι το επιχείρημά του ήταν το '' έχω κουραστεί'' και παραπάνω γράφω ότι είναι σοβαρό επιχείρημα όχι μη σοβαρό, φυσικά... Μήπως παρανόησες?:rolleyes:

 

Και εμένα μου φάνηκε ότι το είπες ειρωνικά γιατί έβαλες πολλά αποσιωπητικά ...

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλο κανω σημερα και δεν ερχονται τα μηνυματα σνιφ εχω γραψει 4-5 φορες και μολις παταω καταχωρηση μου βγαζει ενα μηνυμα που μου λεει να πατησω το κουμπι back και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα Εχε γουστο αυτο τωρα να ρθει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...