Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η κόρη μου έκανε κολικούς για ένα μήνα περίπου. Τους καταλάβαινες με την μία, διπλωνόταν στα 2 και σφάδαζε από τον πόνο !!! Όταν περνούσαν, κοιμόταν στο φτερό.......

 

Ο πιτσιρίκος είχε για περίπου 2 μήνες, πολύ πιο ελαφριούς, φαινόταν το κλάμα του πόνου.

 

Δυστυχώς, τότε δεν είχα σκεφθεί την ομοιοπαθητική:-(:sad::-( πόσο θα είχα βοηθήσει τα παιδιά μου !!!!!!!!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η κόρη μου έκανε κολικούς για ένα μήνα περίπου. Τους καταλάβαινες με την μία, διπλωνόταν στα 2 και σφάδαζε από τον πόνο !!! Όταν περνούσαν, κοιμόταν στο φτερό.......

 

Ο πιτσιρίκος είχε για περίπου 2 μήνες, πολύ πιο ελαφριούς, φαινόταν το κλάμα του πόνου.

 

Δυστυχώς, τότε δεν είχα σκεφθεί την ομοιοπαθητική:-(:sad::-( πόσο θα είχα βοηθήσει τα παιδιά μου !!!!!!!!!!

 

Oμοιοπαθητική;...Για πες...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα μαμάδες,έτοιμες ανα πάσα στιγμή!!

Έχουμε και εμέις κολικούς.Το γατάκι μου είναι 22 ημερών και εκεί που κανονικά νιαουρίζει(ξέρετε αυτό το γλυκό που σου έρχεται να το φάς) όταν έχουμε ποναλάκια νομίζεις ότι το βασανίζουν το παιδί μου.

Εμείς λοιπόν, έχουμε εναλλαγή στην ώρα των κολικών.

Είτε κατά τις 10 - 11 το πρωί (παλεύεται 1 ωρίτσα), είτε 3.30-7.00 τα ξημερώματα (:-( δεν παλεύεται με τίποτα). Και ερωτώ φίλες μαμάδες...γίνεται να είναι κολικός τόσες ώρες? Ισχύει το γεγονός ότι ο κολικός είναι πάντα τις ίδιες ώρες? Επίσης το θηλάζω αποκλειστικά και δεν ρεύεται όλες τις φορές και μου βγάζει λίγο γαλατάκι σε γουλίτσες, αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι όσο δεν χωράει το στομαχάκι του θα το αποβάλει και να μην ανησυχώ. Επίσης 2 φορές μου έχει κάνει ρουκέτες αλλά παρατήρησα ότι ήταν μετά από θηλασμό ενώ πριν είχα πιεί χυμό (όχι φυσικό).

Α, και κάτι άλλο.Όταν έχει ποναλάκια το παιδί μου, συνήθως μετά που θα κάνει κακά του, που ζορίζεται, είναι πράσινα. Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

Και αν μπορείτε πείτε μου που πρέπει να γράψω για ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε, κάτι σαν τέντωμα απότομο που το παιδί δεν μπορεί να το ελέγξει κρατάει 2-3 δεύτερα κοκκινίζει και έπειτα απο το φόβο του προφανώς, κλαίει. Μόλις τον πάρω αγκαλιά μετά ηρεμεί.

Πέιτε μου αν ξέρετε κάτι σας παρακαλώ και που μπορώ να συζητήσω γι άυτό γιατί έχω πανικοβληθεί!!!Με τους κολικούς το καταλαβαίνω αλλά αυτό με τρομάζει πάρα πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιεα σας κοριτσια,μολις γραφτηκα.εχω μια μπεμπουλα 3 μηνων κ δυο ημερων και ακομη ταλαιπορουμαστε με τους κολικους.οι κολικοι ξεκινησαν 12 ημερων,το μωρο επι δυο μηνες εκλαιγε μερα νυχτα κ κοιμοταν δυο ωρες ολο το 24ωρο πανω στην κοιλια μου.αλλαξαμε παιδιατρο γιατι ο πρωτος εκτος απο το infacolic το οποιο δεν μας εκανε τιποτα απολυτως μας εδωσε και nopar και depon τα οποια εχουν παρρενεργειες κ εκτος απο αυτα μου ειπε να κοψω το θηλασμο(που ειχα παρα πολυ γαλα) για να δωσω γαλα για κολικους.εκει χειροτερεψαν ολα,ξεκινησαμε το novalac ac που δεν εκανε τιποτα για τους κολικουσ κ η μικρη το εβγαζε,πηραμε το almiron pepti τιποτα,αλλαξαμε παιδιατρο σε αυτη τη φαση,την ειδε νεογνολογος ο οποιοος μας ειπε οτι εχει υπερβολικους κολικους,καναμε κ εξεταση κ εχει κ γοπ,πηραμε το neocate τιποτα,πηραμε το nan ar της εφερε δυσκοιλιοτητα κ την καναμε κλισμα,κ καταληξαμε να πινει τελικα το novalac ar digest που ειναι για δυσκοιλιοτητα κολικουσ κ αναγωγες.απο τις αναγωγες ησυχασαμε αλλα οι κοιλικοι δεν περνανε με τιποτα,τι θερμοφορες,τι μαραθο,τι κιντερτε,τι μασαζ με χαμομηλολαδο,η μονη διαφορα ειναι στη διαρκεια τους αλλα η μικρη ολη μερα ειναι ανυσηχη κ στην αγκαλια μου.χθες ξεκινησαμε το gripe water,ακομη τιποτα.ξερει καμια σας αν κανει δουλεια?συγνωμη για την φλυαρια.

Link to comment
Share on other sites

γιεα σας κοριτσια,μολις γραφτηκα.εχω μια μπεμπουλα 3 μηνων κ δυο ημερων και ακομη ταλαιπορουμαστε με τους κολικους.οι κολικοι ξεκινησαν 12 ημερων,το μωρο επι δυο μηνες εκλαιγε μερα νυχτα κ κοιμοταν δυο ωρες ολο το 24ωρο πανω στην κοιλια μου.αλλαξαμε παιδιατρο γιατι ο πρωτος εκτος απο το infacolic το οποιο δεν μας εκανε τιποτα απολυτως μας εδωσε και nopar και depon τα οποια εχουν παρρενεργειες κ εκτος απο αυτα μου ειπε να κοψω το θηλασμο(που ειχα παρα πολυ γαλα) για να δωσω γαλα για κολικους.εκει χειροτερεψαν ολα,ξεκινησαμε το novalac ac που δεν εκανε τιποτα για τους κολικουσ κ η μικρη το εβγαζε,πηραμε το almiron pepti τιποτα,αλλαξαμε παιδιατρο σε αυτη τη φαση,την ειδε νεογνολογος ο οποιοος μας ειπε οτι εχει υπερβολικους κολικους,καναμε κ εξεταση κ εχει κ γοπ,πηραμε το neocate τιποτα,πηραμε το nan ar της εφερε δυσκοιλιοτητα κ την καναμε κλισμα,κ καταληξαμε να πινει τελικα το novalac ar digest που ειναι για δυσκοιλιοτητα κολικουσ κ αναγωγες.απο τις αναγωγες ησυχασαμε αλλα οι κοιλικοι δεν περνανε με τιποτα,τι θερμοφορες,τι μαραθο,τι κιντερτε,τι μασαζ με χαμομηλολαδο,η μονη διαφορα ειναι στη διαρκεια τους αλλα η μικρη ολη μερα ειναι ανυσηχη κ στην αγκαλια μου.χθες ξεκινησαμε το gripe water,ακομη τιποτα.ξερει καμια σας αν κανει δουλεια?συγνωμη για την φλυαρια.

 

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου... επειδή και εμείς από μικροί αλλάξαμε αρκετά γάλατα και ταλαιπωρηθήκαμε με ΓΟΠ χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω δεν νομίζω ότι το gripe water θα βοηθήσει και πολύ.. εμείς στον μικρό το δίναμε για αρκετό καιρό αλλά δεν νομίζω ότι είδαμε και τίποτε φοβερά αποτελεσματα.. το infacolic μας είχε πει ο παιδίατρος μας να μην το πάρει γιατί ειναι φαρμακευτικό σκεύασμα ενώ το gripe water είναι φυσικό σαν σόδα και μπορεί να τον ανακούφιζε.. μην περιμένεις και πολλά πάντως.. ο πρώτος παιδίατρος πάντως που σου είπε να σταματήσεις τον θηλασμό θα έπρεπε να τον βρίσεις άσχημα γιατί τα μωράκια με ΓΟΠ τα βοηθάει απίστευτα ο θηλασμός γιατί το μητρικό γάλα είναι πολύ πιο εύπεπτο από τα ξένα γάλατα... και εγώ δυστυχώς δεν μπόρεσα να θηλάσω και η ΓΟΠ σταμάτησε γύρω στο χρόνο .... καλό κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς το μόνο που πραγματικά θα σε βοηθήσει είναι τεράστια υπομονή!

Εμάς ο παιδίατρος μας συμβούλευσε να μην δώσουμε τίποτα. Και τους περάσαμε αρκετά έντονα σε συνδυασμό με ΓΟΠ. Ούτε nopar ούτε infacolic ούτε gripe water που τον ρώτησα.

Υπομονη και αγκαλίτσες πολλές (που φαντάζομαι ήδη κάνεις!!)

2XNsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Oμοιοπαθητική;...Για πες...

Ταμαράκι, έχει διάφορα τόπικς για την ομοιοπαθητική στο φόρουμ. Ενδεικτικά, δες εδώ. Εγώ πάντως, είμαι πολύ ευχαριστημένη, νο κορτιζόνη, νο αντιβίωση και καλύτερο ανοσοποιητικό στα παιδιά. Θα ξαναέκανα και εγώ - έκανα παλιότερα - αλλά έχω θέμα με τον καφέ.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!δεν ξερω,ελπιζω κ ευχομαι να κανει δουλεια γιατι η υπομονη μου εξαντλειται,δεν αντεχω να την βλεπω αλλο ετσι.ναι επρεπε να τον βρισω τον βλακα αλλα σεν πρωταρα εκανα οτι μου ειπε κ το εκοψα με χαπια,με χιλια ζορια,ακομη νιωθω τυψεις που ειχα τοσο γαλα κ το εκοψα σαν χαζη κ πινει ετοιμα το μωρακι μου τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το μόνο που πραγματικά θα σε βοηθήσει είναι τεράστια υπομονή!

Εμάς ο παιδίατρος μας συμβούλευσε να μην δώσουμε τίποτα. Και τους περάσαμε αρκετά έντονα σε συνδυασμό με ΓΟΠ. Ούτε nopar ούτε infacolic ούτε gripe water που τον ρώτησα.

Υπομονη και αγκαλίτσες πολλές (που φαντάζομαι ήδη κάνεις!!)

 

πολύ σωστά! η σύγχρονη παιδιατρική δεν θεωρεί πλέον τους κολικούς ως πρόβλημα του εντέρου, αλλά ως εξελικτικό στάδιο, είναι η προσαρμογή του εμβρύου στην εξωμήτρια ζωή. Το καλύτερο φάρμακο είναι πολλές αγκαλιές, ηρεμία όσο γίνεται και μονότονοι θόρυβοι (ανεμιστήρας, βρύση, απορροφητήρας κλπ). Όσο μπορείτε αποφύγετε τα σκευάσματα. Επίσης, έχει παρατηρηθεί πως όσο πιο αγχωδεις είναι οι γονείς με το μωρό, τόσο πιο έντονοι είναι και οι κολικοί που περνάει. Κι αυτό που είχα διαβάσει επίσης και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση είναι ότι τα μωρά στα ορφανοτροφεία δεν έχουν ποτέ κολικους!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι το εχω διαβασει κ εγω για τα ορφανοτροφεια αλλα ποσο ηρεμη μπορει να εισαι οταν το μικρο σου σπαραζει απο τον πονο δεν ξερω.οσο για τους θορυβους τα δοκιμασα ολα,απορροφητηρα,σεσουαρ,ανεμιστηρα αλλα τιποτα.λετε να τραβηξουν παραπανω απο το τριμηνο?ειναι ηδη τρια μηνων η μικρη.

Link to comment
Share on other sites

αλλα ποσο ηρεμη μπορει να εισαι οταν το μικρο σου σπαραζει απο τον πονο δεν ξερω.οσο για τους θορυβους τα δοκιμασα ολα,απορροφητηρα,σεσουαρ,ανεμιστηρα αλλα τιποτα.λετε να τραβηξουν παραπανω απο το τριμηνο?ειναι ηδη τρια μηνων η μικρη.

Εμας τωρα μας πιάνει μια τρεις - τεσσερις φορες την εβδομάδα περίπου και μόλις ξεκινήσει την βαζουμε στο αυτοκίνητο και βόλτα. Ηρεμει πολύ γρήγορα.

Ηρεμη όντως δεν μπορείς να είσαι γι αυτό προτιμάμε την λύση του αυτοκινήτου!!

Κι εμένα υπομονη μου έλεγαν και έλεγα ναι καλα που να την βρώ αλλά είναι το μόνο που μπορεις να κάνεις.

2XNsp3.png

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασαμε κ το αυτοκινητο αλλα τιποτα,κ για το καροτσι μου ειπαν κ την εκοβα βολτες μεσα στο σπιτι αλλα παλι τιποτα.οσο για την υπομονη,προσπαθω αλλα και παλι μου ειναι δυσκολο,στεναχωριεμαι κ νομιζω πως δεν θα περασει.αχ!αυτοι οι κολικοι τζαμπα ταλαιπορουν τα παιδακια μας...ευτυχως που δεν θα το θυμουνται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας...εχω ενα αγορακι μολις 23 ημερων... ο δικος μου ζοριζεται πολυ με τα αερια κ εχω απογοητευτει...δεν κλαιει αλλα μαζευεται γινεται κοκκινος σαν ντοματα κ βγαζει κραυγες απτο σφιξημο!

Αυτο γινεται 20 ωρες το 24ωρο λοιπον...θηλαζει κ ανα 2 λεπτα σταματαει γιατι ζοριζεται,τον εχεις αγκαλια παλι τα ιδια,στον υπνο του ζοριζεται καθε 5 λεπτα...εκτος απο ενα 4ωρο που κοιμαται απο τις 22.00 μεχρι τις 2.00 συνηθως δεν ακουγεται!Δεν εχω καταλαβει εν τω μεταξυ αν ζοριζεται να κανει κ κακα του καμμια φορα τον λυπαμαι που σφιγγεται τοσο πολυ κ τον σηκωνω του βγαζω την πανα με τα χερια μου ανοιγω λιγο το ποπουδακι του κ εκει πολλες φορες εχουμε 2 με 3 κενωσεις κ μερικα πριτσακια (αν κ κενωσεις εχει φυσιολογικα μετα απο καθε θηλασμο)οπως κ να χει 5 λεπτα μετα αρχιζουν παλι τα ιδια!Παρ ολα αυτα δεν κλαιει το παιδι παρα μονο σφιγγεται αλλα σε βαθμο που νομιζεις πως θα σκασει!Δοκιμασα μασαζακι η λιγο μπρουμυτα αλλα δεν του αρεσει παρα μονο λιγο ασκησεις με τα ποδια!

ειλικρινα εχω απελπηστει νομιζω πως το παιδακι μου υποφερει κ εγω καθομαι κ τον κοιταω,τι μπορει να εχει?ειναι κολικοι?κ τον αφηνω να βασανιζεται ετσι απλα?

Link to comment
Share on other sites

κατα 90% ειναι κολικοι νομιζω.κ στην μικρη μου ετσι ξεκινησαν κ μετα αρχισαν τα κλαμματα.ζοριζονται να βγαλουν τα αερια κ σφιγγονται.την μικρη το μονο που την βοηθουσε ηταν να παταω απαλα τα ποδαρακια της στην κοιλιτσα της κ ετσι πολλες φορες αεριζοταν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όσο θηλάζεις τρως μήπως μπαχαρικά πολλά, καρυκεύματα, όσπρια, πράσινα λαχανικά;

δοκίμασε να μη φας κάποιο από αυτά, μήπως δεις διαφορά.

το λέω για την περίπτωση που κάποιο από τα φαγητά που τρως το πειράζει στο εντεράκι του.

υπάρχει κ το ινφακόλικ, που στη δική μου κόρη βοήθησε, αλλά δεν εξάλειψε τους πόνους.

κ η δικιά μου μετά από κάθε θηλασμό έκανε κακάκια. μπορεί κ κατά τη διάρκεια!

αλλά με τα εντεράκια είχε θέμα.

 

μπορεί κ να θέλει να χωνέψει-ρευτεί.

πόσο τον κρατάς για να ρευτεί; μήπως θέλει περισσότερο χρόνο; μίλησες με τον παιδίατρό σας; μασαζακι στην πλατούλα όσο τον κρατάς όρθιο στον ώμο σου. έτσι πιέζεται η κοιλίτσα κ ηρεμεί κάπως ο πόνος.

ανακουφιστική στάση για εντεράκια είναι κ να το κρατάς το μωρό με την πλατούλα του στο στήθος σου, τη μια σου παλάμη στο παπάκι του κ την άλλη στην κοιλίτσα του.

θα μεγαλώσει κ θα περάσει.

να είσαι όσο πιο ήρεμη γίνεται. είναι το καλύτερο φάρμακο για να ησυχάσει κ το μωρό, αλλά καταλαβαίνω όχι κ το πιο εύκολο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχε βοηθήσει πολύ τον μικρό μου όταν είχε κολικούς είναι που έκανα το εξής... έβραζα χαμομήλι και το άφηνα να γίνει χλιαρό. Έβαζα μέσα ελαιόλαδο και μετά λίγο πριν τους κολικούς του έτριβα την κοιλίτσα κυκλικά. Αυτό βοηθούσε μπορώ να πω... Υπομονή :)

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...μπαχαρικα δεν τρωω η διατροφη μου αποτελειται κυριως απο ζυμαρικα μπισκοτα (χωρις σοκολατες αλλα τρωω αρκετα) κ γαλακτοκομικα τα οποια ειδα οτι σε καποιες περιπτωσεις βοηθησε οταν καποιες γυναικες τα εκοψαν αλλα εγω που δοκιμασα δεν ειδα καμμια διαφορα!

Τον μικρο τον κραταω ορθιο να ρευτει περιπου 10 λεπτα κ ρευεται ισα με 4 φορες!

Σε ορισμενες περιπτωσεις που του κανω ασκησεις με τα ποδαρακια βγαζει αρκετες φορες αερια αλλα κ παλι δεν σταματαει το ζορι του λες κ εχει μονιμα αερια!

Μιλησα με εναν παιδιατρο κ μου ειπε απλα οτι ειναι φυσιολογικο αλλα καμμια συμβουλη για να βοηθησω το παιδι κ τωρα σκεφτομαι να επισκευτω αλλον παιδιατρο!

Το περιεργο ειναι πως δεν κλαιει δεν μου δειχνει οτι ποναει αλλα το ζορι που ριχνει το καημενο ακομα κ στον υπνο του με κλειστα τα ματια ειναι να με τρελαινει.

Ειναι σχετικα ενα ησυχο παιδακι μεχρι στιγμης που πολυ σπανια ακουμε το κλαμα του κ ειναι το μοναδικο πραγμα που τον παιδευει :(

Ποσο καιρο περιπου μπορει να κρατησει αυτο?Μου ειπαν ναι οτι ειναι φυσιολογικο να ζοριζονται στα αερια αλλα εδω μιλαμε οτι ζοριζεται μονιμα ειναι φυσιολογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

εγω οσο θηλαζα ουτε γαλακτοκομικα ουτε λαχανικα ετρωγα γιατι με ειπε ο παιδιατρος.μπορει απλα να ζοριζεται,μην στεναχωριεσαι,αφου δεν κλαει εισαι πολυ τυχερη.κανε τις ασκησουλες κ λιγο μασαζακι με χαμομηλολαδο κανω στην μικρη μου,γυρω απο τον αφαλο απο αριστερα προς δεξια σε σχημα π,τα βοηθαει.το ινφακολικ ειναι σταγονες για τους κολικους κ δεν εχουν καμια παρενεργεια.σε εμας δεν εκαναν τιποτα αλλα μπορει σε εσας να κανουν.ρωτησε το παιδιατρο σου κ παρτο μηπως σας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...μπαχαρικα δεν τρωω η διατροφη μου αποτελειται κυριως απο ζυμαρικα μπισκοτα

τα μπισκότα να κόψεις καλή μου, όχι όλα τα γαλακτοκομικά.

μπορείς αντί για αγελαδινό να πίνεις κ να τρως κατσικίσιο, πρόβειο. ξέρω τώρα ιδίως είναι σε έλλειψη, αλλά δοκίμασε μήπως δεις διαφορά. αν δεν περάσει μια εβδομάδα, δεν μπορείς να κρίνεις.

μην κόβεις πολλές ομάδες τροφίμων μαζί, γιατι έτσι δεν θα βγάλεις ασφαλές συμπερασμα. ξεκίνα με μία μία ομάδα τροφίμων.

είναι κρίμα π.χ. να στερηθείς τα λαχανικά ή κάτι άλλο ωφέλιμο, τόσο για σένα όσο κ για το μικρό σου.

φιλικά πάντα.

(χωρις σοκολατες αλλα τρωω αρκετα) κ γαλακτοκομικα τα οποια ειδα οτι σε καποιες περιπτωσεις βοηθησε οταν καποιες γυναικες τα εκοψαν αλλα εγω που δοκιμασα δεν ειδα καμμια διαφορα!

θέλει μια εβδομάδα να δεις αποτέλεσμα. μάλιστα μερικές σύμβουλοι θηλασμού μιλούσαν για 30-40 μέρες για να αποτοξινωθεί ο οργανισμός από το αγελαδινό.

Τον μικρο τον κραταω ορθιο να ρευτει περιπου 10 λεπτα κ ρευεται ισα με 4 φορες!

για δοκίμασε να τον κρατήσεις περισσότερο.

Σε ορισμενες περιπτωσεις που του κανω ασκησεις με τα ποδαρακια βγαζει αρκετες φορες αερια αλλα κ παλι δεν σταματαει το ζορι του λες κ εχει μονιμα αερια!

Μιλησα με εναν παιδιατρο κ μου ειπε απλα οτι ειναι φυσιολογικο αλλα καμμια συμβουλη για να βοηθησω το παιδι κ τωρα σκεφτομαι να επισκευτω αλλον παιδιατρο!

τα έχουμε περάσει κ εμείς!

Το περιεργο ειναι πως δεν κλαιει δεν μου δειχνει οτι ποναει αλλα το ζορι που ριχνει το καημενο ακομα κ στον υπνο του με κλειστα τα ματια ειναι να με τρελαινει.

μπορεί κ να βλέπει ονειράκια. είσαι πολύ στρεσαρισμένη. ξεκουράσου λιγάκι. μόλις ηρεμήσεις, ηρεμεί κ το παιδί.

Ειναι σχετικα ενα ησυχο παιδακι μεχρι στιγμης που πολυ σπανια ακουμε το κλαμα του κ ειναι το μοναδικο πραγμα που τον παιδευει :(

Ποσο καιρο περιπου μπορει να κρατησει αυτο?Μου ειπαν ναι οτι ειναι φυσιολογικο να ζοριζονται στα αερια αλλα εδω μιλαμε οτι ζοριζεται μονιμα ειναι φυσιολογικο αυτο?

 

τι ειναι το ινφακολικ? δεν το ξερω καν :?

υγρό διμεθικόνης. το έδινα σε σταγόνες πριν το θηλασμό. είναι συμβατό, αρκεί να σου το χορηγήσει ο παιδίατρος. βοηθάει τα εντεράκια.

 

εγω οσο θηλαζα ουτε γαλακτοκομικα ουτε λαχανικα ετρωγα γιατι με ειπε ο παιδιατρος.

κοίτα κ η παιδίατρος που είχα εγώ όταν η δικιά μου θήλαζε, μου είπε κ εγώ το ούφο την άκουσα, να μην τρώω ψάρι. αλλά μετά έμαθα ότι μου έλεγε βλακείες, από ασχετοσύνη!

μπορει απλα να ζοριζεται,μην στεναχωριεσαι,αφου δεν κλαει εισαι πολυ τυχερη.κανε τις ασκησουλες κ λιγο μασαζακι με χαμομηλολαδο κανω στην μικρη μου,γυρω απο τον αφαλο απο αριστερα προς δεξια σε σχημα π,τα βοηθαει.το ινφακολικ ειναι σταγονες για τους κολικους κ δεν εχουν καμια παρενεργεια.σε εμας δεν εκαναν τιποτα αλλα μπορει σε εσας να κανουν.ρωτησε το παιδιατρο σου κ παρτο μηπως σας βοηθησει.

 

θα περάσει, θα δεις! το πολύ 3μηνο κρατάει αυτή η κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ναι , απλά μετά το τρίμηνο είναι πιο αραιά τα πονάκια σε συχνότητα. Δηλαδή μπορεί δύο μέρες να είναι ολα οκ και την τρίτη ημέρα να το πιάσει. Και όσο περνάει ο καιρός θα μεγαλώνει και το διάστημα που θα το πιάνει. Μας κράτησαν περίπου μέχρι τον τέταρτο.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...