Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και μεις ταλαιπωρηθήκαμε από τους κολικούς για 4 μηνες. Ο γιατρός μου δεν ήθελε να του δώσουμε τίποτα , όμως αναγκάστηκε τελικά να μου πει να αγοράσω το gripe ή grape water, έτσι γράφεται νομίζω αν θυμάμαι καλά , το οποίο είναι σιρόπι με διάφορα φυτά , όπως χαμομήλι , άνιθο κλπ και με ελάχιστη ποσότητα φαρμάκου. Μόλις του το έδωσα κορίτσια , μαχαίρι οι κολικοί.

Στην αρχή θυμάμαι, πριν το σιροπάκι αυτό ,έβραζα χαμομήλι και γλυκάνισο και μέσα στο εκεί του έβαζα τη σκόνη και του έφτιαχνα γάλα. Βέβαια όχι συνέχεια χαμομήλι για να μην έχει παρενέργειες το μωρό

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

[που θα βρω αυτο το προβιοτικο της BIOGAIA? γιατι μενω επαρχια και δεν το βρισκω..

 

Αφου δεν εβρισκα infacolic προχθές αγορασα τις εν λογω σταγόνες. ριχνεις 5 σταγονες στο στοματακι του παιδιου μια φορα την ημερα.

Θα ενημερωσω για την αποτελεσματικότητα του αφου περασουν κάποιες μερες αγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει τίποτα το ιnfacolic τελικά γιατί ακούω γενικά ότι δεν κάνει δουλειά; Παρακαλώ πολύ όποιες το παίρνουν για τα μικρά και είδαν όντως αποτέλεσμα ας μου πουν. Ευχαριστώ πολύ

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Στον μεγάλο μου γιο είχε αποτέλεσμα. Όμως όπως μας είπε και ο παιδίατρος έχει ένα ποσοστό επιτυχίας 1 στα 2 νομίζω παιδιά. Οι κολικοί σταμάτησαν εντελώς στους δυο μήνες μετά από μια εβδομάδας χρησης του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

 

έχω ένα αγοράκι 1 μήνα και τον έπιασαν δυστυχώς οι κολικοί. Μου πρότειναν το Infacol αλλα δεν ξέρω από που να το αγοράσω. Μου είπαν μόνο ότι από Αγγλία μπορείς να το παραγγείλεις. Δεν υπάρχει κάπου στην Ελλάδα;

 

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το infacol εγώ το πήρα και στα 3 μου παιδιά από την πρώτη μέρα έως και τους 3 μήνες. Πάντα το παραγγέλναμε από Αγγλία μέσω internet. Τα 2 πρώτα παιδιά δεν είχαν σχεδόν καθόλου κολικούς. Το 3ο μου που είναι τώρα 3 1/2 μηνών έχει αρκετούς κολικούς χωρίς όμως να είναι την ώρα που κοιμάται αλλά κάποιες στιγμές μέσα στη μέρα.

Δεν είμαι σίγουρη αν τη δουλειά την έκανε το infacol ή αν είναι στο παιδί. Νομίζω ότι είναι δύσκολο να πει κανείς. Πάντως παρενέργειες ή άλλα προβλήματα δεν είχαμε κανένα.

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια,αν το μωρό έχει κολικούς,όταν κλαιει και του δώσουμε φαγητό εκέινη την ώρα ,θα θέλει να φάει,η θα αρνείται,και θα συνεχίσει το κλάμα;Προσπαθω να καταλάβω αν τη μικρή μου την πιάνουν κολικοί καθε βράδυ ή απλά..πεινάει..

και κάτι άλλο:αν έχει αέρια πολλά και χωρίς ιδιαίτερο σφίξιμο,απλά να βλέπεις το μωρό για λίγο να πιέζεται,αυτό είναι δείγμα κολικών,η αυτό το "ξαλαφρώνει" και δεν κάνει κολικούς;:confused:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια,αν το μωρό έχει κολικούς,όταν κλαιει και του δώσουμε φαγητό εκέινη την ώρα ,θα θέλει να φάει,η θα αρνείται,και θα συνεχίσει το κλάμα;Προσπαθω να καταλάβω αν τη μικρή μου την πιάνουν κολικοί καθε βράδυ ή απλά..πεινάει..

και κάτι άλλο:αν έχει αέρια πολλά και χωρίς ιδιαίτερο σφίξιμο,απλά να βλέπεις το μωρό για λίγο να πιέζεται,αυτό είναι δείγμα κολικών,η αυτό το "ξαλαφρώνει" και δεν κάνει κολικούς;:confused:

 

εμας παντως το τελευταιο πραγμα που ηθελε ηταν φαι εκεινη την ωρα.οι κολικοι παντως ηταν οτι πιο σπαρακτικο εχω ακουσει ατη ζωη μου απο αποψη κλαματος και οχι απλα σφιξιμο η αερια κατα βουληση.αφου φταναμε σε σημειο να κλαιω εγω,η πεθερα μου και οι αντρες της οικογενειας αν δεν την ειχαν κοπανησει εμοιαζαν με κατι οστεεινες φιγουρες σε κατι μοναστηρια απο το χλωμιασμα.

παντως πρεπει να βοηθαει και το βιολογικο λαδι της weleda που ειναι ειδικο για κολικους.

ευτυχως περασαν

κουραγιο σε ολες τις μανουλες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εμενα ειναι 3,5 μηνων καιαπο 2 μηνων πραγματικα λεσ και χειροτερεψε υπερβολικα η κατασταση...τι να πω?του δινω κιντερντε,χαμομηλι,οτι βρω αλλα ..απαρηγορητος!ποτε σταματαει αυτη η κατασταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παντως ο μπεμπης ειναι 3,5 μηνων και εχει καθε 5 ημερες τρομερους κολικουσ..ακομα!σε ολη τη διαρκεια τησ ημερας.και εγω προσεχω τι τρωω,αλλα δεν εχει να κανει πιστευω,η παιδιατρος μου ειπε ολα αλλα με μετρο ,μην πεσουμε κατω κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπομονη!!Ο γιος μου ειχε κολικούς 4 μήνες, μιλαμε για απιστευτο κλάμα, δεν μπορούσε να κάνει κακα με τίποτα και κάθε 3 μέρες κλίσμα.Τελικά αυτο που βοήθησε πάρα πολύ ήταν ο γλυκάνισος, ξέρω γιατροσόφι, αλλά βοήθησε. Το έβραζα σαν χαμομήλι, μία κουταλιά του γλυκού σε 50μλ νερο και του έδινα 5μλ μόνο το απόγευμα και ηρεμούσε. Απίστευτο!! Επίσης βοήθησαν πολύ τα ζεστά πανάκια στην κοιλιά. Υπομονή και κουράγιο στις μανούλες...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ !ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ CLUB ΜΑΜΑΔΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ.ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 8 9 Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 4 ΜΕ 5 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΑ.ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΤΟΜΑ ΕΧΕΙ ΕΝΤΟΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΡΑΒΑΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΛΑΕΙ .ΤΟ ΜΑΤΙ ''ΓΑΡΙΔΑ'' ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 4 ΜΕ 5 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΓΛΥΚΑΝΙΣΟ 'Η ΜΑΡΑΘΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΝΩ ΕΓΩ.ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ?ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες πονεμένες μανούλες,

το συγκεκριμένο forum πριν μερικούς μήνες μας βοήθησε πολύ στο να αντιμετωπίσουμε τους κολικούς όσο γίνεται περισσότερο. Οπότε σας γράφω τι λειτούργησε σε μας.

 

Ξεκινάμε από το γεγονός, ότι οι κολικοί είναι μία περίοοδς που δεν γνωρίζουμε πόσο θα κρατήσει ή την ένταση με την οποία θα εμφανίζονται. Κάθε περίπτωση είναι λίγο ξεχωριστή.

 

Παραθέτω τα λόγια του παιδιάτρου μας κα΄θε φορά που του έλεγα τι μπορούμε να κάνουμε??

"Υπομονή... αγκαλίτσα, φιλάκια, τραγουδάκια και μπόλικη υπομονή"

 

Δεν υπάρχει θεραπεία για να σταματήσουν οι κολικοί, υπάρχουν πράγματα όμως που μπορούμε να κάνουμε για να ανακουφίσουμε το μωρό μας.

 

1) Για τις μανούλες που θηλάζουν, προσέχουμε να παίρνει σωστά το μωρό στη θηλή έτσι ώστε να καταπίνει όσο το δυνατό λιγότερο αέρα.

 

2)Οταν τελειώσει το γάλα του, φροντίζουμε να το έχουμε όρθιο με το γνωστό τρόπο για να ρευτεί ΄10-15 λεπτά. Παρόλα αυτά, πολλές φορές, τα μωρά δεν ρεύονται.

 

3) Μας είχε σώσει ο απορροφητήρας. Οταν έκλαιγε πολύ, βάζαμε το στρωματάκι της καλαθούνας κάτω από τον απορροφητήρα, εμείς διπλα με μία καρέκλα και ω εκ του θαύματος, ο μικρός ηρεμούσε !!!!

 

4)Οταν έκλαιγε πάλι, τον έπαιρνε ο μπαμπάς του μπρούμυτα πάνω στο βραχίονα του χεριού του με το κεφάλι του στο εσωτερικό του αγκώνα και την ανοιχτή παλάμη στην κοιλιά του μικρού. Με αυτό τον τρόπο ασκούταν πίεση και μετά από λίγο είχαμε αέρια κι έτσι ανακουφιζοταν. Το χέρι του μπαμπά βοηθάει γιατί είναι πιο μεγάλο!!!

 

Τα αέρια και το΄ρέψιμο είναι αυτά που τονταλαιπωρούν και θα δείτε μετά από εξάρσεις κλάμματος κάτι από τα δύο συμβαίνει.

 

Το infacolic το χρησιμοποιήσαμε, δεν ξέρω αν όντως βοήθησε γιατί το μωρούλι δεν ηρεμούσε πάντα άρα μπορεί να ήταν συμπτωματικό. Χαμομήλι δίναμε αλλά δεν το έπινε ολόκληρο γιατί δεν ήθελε το μπιμπερό λόγω το ότι θήλαζα αποκλειστικά. Το κιντερτε δεν ξέρω αν βοηθά γιατί ο παιδίατρος μας είπε να μην το δίνουμε καθώς περιέχει ζάχαρη.

 

Και πολλλλλλλλλήηηηηηηηη αγάπη, σκεφτείτε τα καημένα ότι πονάνε, θέλουν παρηγοριά.

 

Και κάτι πολύ βασικό: αν νοιώθετε εξαντλημένες ή νευριασμένες από το κλάμα του μωρού δώστε το σε έναν πιο ήρεμο ή ξεκούραστο, σύζυγο, γιαγιά παππού γιατί τους περνάμε τον εκνευρισμό μας , νοιώθουν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

είχαμε κολικούς για 3 1/2 μήνες, είδαμε 4 διαφορετικούς παιδιάτρους, σχεδόν όλη μέρα και νύχτα κλαίγαμε, 3 άτομα σε βάρδιες για να έχουμε το παιδί αγκαλιά (μόνο αυτό την ηρεμούσε), αρκετό κούνημα στο καρότσι, Milupa κιντερτε μέσα στο γάλα (μια μυτούλα)(και ατελείωτες ώρες να βρίζω τον μπαμπά της, την ελληνική κοινωνία, το κράτος κλπ)

 

Πιστεύω ότι πρέπει να ήμουν η μοναδική με τόσο έντονο πρόβλημα μέχρι που είδα βιντεάκια στο you tube!!

 

καλή υπομονη

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ !ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ CLUB ΜΑΜΑΔΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ.ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 8 9 Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 4 ΜΕ 5 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΑ.ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΤΟΜΑ ΕΧΕΙ ΕΝΤΟΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΡΑΒΑΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΛΑΕΙ .ΤΟ ΜΑΤΙ ''ΓΑΡΙΔΑ'' ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 4 ΜΕ 5 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΓΛΥΚΑΝΙΣΟ 'Η ΜΑΡΑΘΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΝΩ ΕΓΩ.ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ?ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Κυκλοφορεί στα φαρμακεία το ρόφημα με μάραθο της milupa που είναι για τα μωρά και είναι ειδικό για τους κολικούς. Μας το συνέστησε εμάς η παιδίατρός μας αλλα εμείς δεν το χρησιμοποιήσαμε παρά μόνο 1-2 φορές συνολικά αφενός γιατί τον θηλάζω αποκλειστικά αφετέρου γιατί οι κολικοί τον πιάνανε κάθε πρωί στις 5 για 1-2 ώρες,ήταν ελαφριάς μορφής και ησύχαζε αμέσως με αγκαλίτσα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για τη μαμά. Ίσως το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις σε κατάστημα με βιολογικά προϊόντα γιατί έχουν πολλά βότανα για ροφήματα.

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα μωρακι ενος μηνος .Μας σημερα μας εδωσαν το Neo baby Cripe water ή το infacolic.Απο το φαρμακειο μας εδωσαν το πρωτο γιατι το τελευταιο απο το καλοκαιρι δεν το ξαναπρομηθευτηκαν (δεν ξερω τους λογους!) .Επισης μας συνεστησε και χαμομηλι της κιντερτε .Μια αλλη παιδιατρος μας ειπε οτι δεν δινουν χαμομηλι για τι ειναι απο λουλουδι και μπορει να προκαλεσει αλλεργια.Τωρα τι γινεται ο ενας ετσι ο αλλος παιδιατρος αλλιως ,τα εχω λιγο χαμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...