Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΕΙ Η ΜΑΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ?
:shock::shock:

 

Kαι στα 2 τρελαθηκα στους πονους (φυσιολογικος χωρις επισκληριδιο με τεχνητους πονους = οτι πιο επωδυνο)

Ο Βασιλακης μου ειχε τετοιους κολικους που ουτε ο παιδιατρος δεν ειχε ξαναδει.

Ο μικρος φτου φτου μια χαρα.

Οι διαφορες τους ηταν τα κιλα (Βασιλης 2400, μπεμπης 3350) και οτι τον μπεμπη καταφερα να τον θηλασω (πιστευω οτι αυτο με εσωσε). Επισης τηρουσα πλεον ευλαβικα τοοτι δεν θα τον αφησω κατω αν δεν ρευτει (σωτηριο κολπο). Μιση ωρα , μιση ωρα. Οχι πια αν δεν ρευτει σε 5 λεπτα αστον. Οσες φορες το εκανε η μαμα μου (το πρωι που δουλευω) το πληρωσα ακριβα και ειχε πονους. Απ οταν το εμπεδωσε και η μαμα μου ολα μια χαρα.

Απαντησε μου αν θες σε αυτα.

Θηλαζεις ή δινεις ξενο?

Ρευεται παντα μετα το γευμα?

Ποσα κιλα γεννηθηκε?

Ενεργητε κανονικα ή ειναι δυσκοιλιο? (αν δινεις ξενο και ειναι δυσκοιλιο πες στον παιδιατρο να σου δωσει για δυσκοιλια παιδακια)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΕΙ Η ΜΑΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ?
:shock::shock:

 

Kαι στα 2 τρελαθηκα στους πονους (φυσιολογικος χωρις επισκληριδιο με τεχνητους πονους = οτι πιο επωδυνο)

Ο Βασιλακης μου ειχε τετοιους κολικους που ουτε ο παιδιατρος δεν ειχε ξαναδει.

Ο μικρος φτου φτου μια χαρα.

Οι διαφορες τους ηταν τα κιλα (Βασιλης 2400, μπεμπης 3350) και οτι τον μπεμπη καταφερα να τον θηλασω (πιστευω οτι αυτο με εσωσε). Επισης τηρουσα πλεον ευλαβικα τοοτι δεν θα τον αφησω κατω αν δεν ρευτει (σωτηριο κολπο). Μιση ωρα , μιση ωρα. Οχι πια αν δεν ρευτει σε 5 λεπτα αστον. Οσες φορες το εκανε η μαμα μου (το πρωι που δουλευω) το πληρωσα ακριβα και ειχε πονους. Απ οταν το εμπεδωσε και η μαμα μου ολα μια χαρα.

Απαντησε μου αν θες σε αυτα.

Θηλαζεις ή δινεις ξενο?

Ρευεται παντα μετα το γευμα?

Ποσα κιλα γεννηθηκε?

Ενεργητε κανονικα ή ειναι δυσκοιλιο? (αν δινεις ξενο και ειναι δυσκοιλιο πες στον παιδιατρο να σου δωσει για δυσκοιλια παιδακια)

 

 

 

Άρα καλά λένε οτι παιδί με παιδί έχει τεράστια διαφορά! Άσε εγώ θηλάζω αποκλειστικά, γεννήθηκε 3.500, είναι πολύ δυσκοίλιος, και ναι μεν ρεύεται σχεδόν πάντα την ημέρα αλλά το βράδυ στην προσπάθειά μου να κοιμηθώ έστω και λίγο τον θηλάζω ξαπλωμένη οπότε τον παίρνει ο ύπνος και δε ρεύεται...εμένα το ζόρι είναι η δυσκοιλιότητα...ξεκινάει να ενεργηθεί και του παίρνει ώρα, ξυπνάει απότομα, σφίγγεται και ηρεμεί μόνο με θηλασμό...αυτό έχει ως αποτέλεσμα να θηλάζει συνεχώς με λαιμαργία και να μην του φτάνει το γάλα μου, να νευριάζει κ.ο.κ. ο γιατρός δε μου δίνει συμπλήρωμα απο τη στιγμή που βάζει τα κιλά που πρέπει κλπ και αναρωτιέμαι αν του έδινα συμπλήρωμα μόνο το βράδυ και μόνο όταν βλέπω ότι δεν του φτάνει θα κοιμόταν 2-3 ώρες σερί...αλλά ξυπνάει από το ζόρι του οπότε ποιό το όφελος!

Link to comment
Share on other sites

Oχι συμπληρωμα. Και δεν στο λεω για να μην εχεις προβλημα στην παραγωγη σου μετα και μονο αλλα δυσκοιλιο παιδι και ξενο γαλα ειναι εφιαλτης. Πιστεψε με. Το εζησα με τον Βασιλη. Καναμε κλισμα για να ενεργηθει (περνουσαν 3 μερες δλδ).

Να λες ευτυχως που ηρεμει στο στηθος γιατι με τον Βασιλη πηγαινοεφερνα ενα παιδι που ουρλιαζε και εψαχνα ηρεμια σε σκουπες και αποροφητηρες :lol:

 

Στον βραδυνο θηλασμο ουτε εμενα ρευοταν οποτε δεν νομιζω να φταιει αυτο.

Υπαρχουν φορες παντως που ρευονται 2-3 φορες.

Παρατηρησε το μωρο σου. Εμενα πχ οταν θελει να ρευτει σηκωνει τα χερια και τα κουναει μουρμουρωντας (κι ας εχει ρευτει μια φορα).

 

Δοκιμασε να το αφησεις μπρουμητα λιγο πριν τον βαλεις για υπνο σε μια στερεη μαλακη επιφανεια (πχ εγω τον βαζω στον καναπε ή στο διπλο με ενα σεντονακι απο κατω). Θα μουρμουραει λιγο (αν κλαιει σηκωσε τον) αλλα πιθανοτατα θα κανει πριτς :oops: μετα απο λιγο. Βοηθαει να βγαζει τον αερα :D

 

Επισης οταν το εχεις αγκαλια και περπατας αυτο το ανεβοκατεβασμα βοηθαει στο να ρευτει πιο ευκολα. 10' βολτιτσα πριν κοιμηθει.

 

Αν εισαι χωμα μπρουμητα στα γονατα σου και τριβε πλατη :D

 

Κανε τα αυτα λιγο πριν κοιμηθει ωστε να αποβαλλει τον αερα να φαει (γιατι αν ειναι γεματη η κοιλια αερα δεν χωραει φαγητο ακομα και αν εχεις εσυ και εκεινο πειναει).

 

Για την δυσκοιλιοτητα για ρωτα την Αγλαια μηπως αν τρως κατι εσυ βοηθαει? :wink:

 

ΥΓ . Ενα μπραβο στον γιατρο σου. Σπανιζουν αυτοι

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, προσπαθώ να τα κάνω όλα όσα μου γράφεις...ομολογώ πως αν δε θήλαζα η κατάσταση με τους κολικούς ξέρω οτι θα ήταν χειρότερη οπότε κάνω φοβερή υπομονή. Ο παιδίατρος μου είναι τόσο υπέρ του θηλασμού που χάνει πολλές πελάτισσες!!!Έχει απλά έναν κάπως αυστηρό τρόπο να το ζητάει...να φανταστείς ότι μου έχει προτείνει ένα συμπλήρωμα να έχω εδώ στο σπίτι για ώρα ανάγκης αλλά μόνο για ώρα ανάγκης!Αφού φοβάμαι να δώσω γιατί θα πρέπει να του το πω μετά..., άσε που και η Αγλαία μου έχει πει να μη δώσω συμπλήρωμα αν και όλοι οι άλλοι εδώ μου λένε οτι είμαι χαζή...και πως ταλαιπωρούμαι άδικα! Δεν ξέρω κάνω απλά αυτό που πιστεύω εγώ κι ας έχω πάθει λαλά! Εγώ θήλαζα 18 μήνες και χτύπα ξύλο δεν αρρωσταίνω ποτέ...έχω να ανεβάσω πυρετό από το δημοτικό. Ενώ ο άντρας μου που δεν θήλασε ούτε μέρα είναι μονίμως συναχωμένος, άρρωστος κλπ, το ίδιο και τα αδέρφια μου.

 

Τι να πω υπομονή μόνο και παρακαλάω να τελειώσουν οι κολικοί! Και όσο για τη διατροφή μου πλέον τρώω τα πάντα εκτός τα γνωστά που δυσκολεύουν την κατάσταση! Βαρέθηκα 3 μήνες να προσπαθώ να καταλάβω ποιό φαγητό είναι καλό και ποιό κακό. Έκοψα γαλακτοκομικά και τίποτα, τώρα τα τρώω αλλά με μέτρο!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες μπορεί κάποιος να μου κάποια καλή μάρκα γάλακτος ειδική για κολικούς?

 

κανω μεχρι τωρα αποκλειστικό θηλασμό (δίνουμε κάπου καπου μονο λίγο κιντερτε) αλλα η παιδιατρος μας συμβουλεψε να δοκιμασουμε το βραδυ με ενα τετοιο ειδικο γαλα μπας και κοιμηθει λιγακι το μωρο (και εμείς)...

 

του δινουμε και το gripe water αλλα εχει παλι πονους...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζεν και να δώσεις αντικολικό γάλα δεν θα δεις αλλαγή. Αν είναι να έχει κολικούς θα έχει ότι κι αν του δώσεις. Έτσι έκανε η κόρη μου κι έδινα 30 ευρώ για γάλα ειδικο και τελικά δεν έκανε τίποτα. Συνέχισε να θηλάζεις και θα περάσουν πολύ γρήγορα οι κολικοί. Μην δίνεις κίντερτε δεν χρειάζεται. Με το να δώσεις ξένο θα υπονομέυσεις την παραγωγή σου, δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το μωρό και μπορεί να πάθει σύγχιση θηλής. Αφού τα πάτε τόσο καλά με το θηλασμό μην το διακινδυνεύεις τώρα. Εξάλλου το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο για τους κολικούς.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τζεν και να δώσεις αντικολικό γάλα δεν θα δεις αλλαγή. Αν είναι να έχει κολικούς θα έχει ότι κι αν του δώσεις. Έτσι έκανε η κόρη μου κι έδινα 30 ευρώ για γάλα ειδικο και τελικά δεν έκανε τίποτα. Συνέχισε να θηλάζεις και θα περάσουν πολύ γρήγορα οι κολικοί. Μην δίνεις κίντερτε δεν χρειάζεται. Με το να δώσεις ξένο θα υπονομέυσεις την παραγωγή σου, δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το μωρό και μπορεί να πάθει σύγχιση θηλής. Αφού τα πάτε τόσο καλά με το θηλασμό μην το διακινδυνεύεις τώρα. Εξάλλου το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο για τους κολικούς.

 

Συμφωνώ.

Να προσθέσω ότι μόνο ο παιδίατρος είναι αρμόδιος να συστήνει βρεφικά γάλατα. Τα βρεφικά γάλατα είναι φαρμακευτικά προιόντα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τζεν και να δώσεις αντικολικό γάλα δεν θα δεις αλλαγή. Αν είναι να έχει κολικούς θα έχει ότι κι αν του δώσεις. Έτσι έκανε η κόρη μου κι έδινα 30 ευρώ για γάλα ειδικο και τελικά δεν έκανε τίποτα. Συνέχισε να θηλάζεις και θα περάσουν πολύ γρήγορα οι κολικοί. Μην δίνεις κίντερτε δεν χρειάζεται. Με το να δώσεις ξένο θα υπονομέυσεις την παραγωγή σου, δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το μωρό και μπορεί να πάθει σύγχιση θηλής. Αφού τα πάτε τόσο καλά με το θηλασμό μην το διακινδυνεύεις τώρα. Εξάλλου το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο για τους κολικούς.

 

Συμφωνώ.

Να προσθέσω ότι μόνο ο παιδίατρος είναι αρμόδιος να συστήνει βρεφικά γάλατα. Τα βρεφικά γάλατα είναι φαρμακευτικά προιόντα.

 

Η παιδίατρος μα συστησε να παρουμε αντικολικο βρεφικο γαλα αλλα δεν ηξερε συγκεκριμένη μαρκα να μας πει...και ειναι και φιλικη προς το θηλασμο απλα μας το ειπε για να ηρεμησει το μικρο...

 

pipi συμφωνω οτι το μητρικο γαλα ειναι το καλυτερο αλλα εχω μια ελπιδα μηπως και μπορεσει και κοιμηθει το βραδυ με το αντικολικο...η παραγωγη μου ειναι πλεον σταθερη δεν νομιζω να εχουμε τετοιο προβλημα και το ιδιο πιστευω και για τη συγχιση θηλής...ήδη του δωσαμε 2 φορες δικο μου με μπιμπερο για να κοιμηθεί περισσοτερο και απο σημερα πηρε και με επιτυχια πιπιλα (επιτέλους!!! :D ) οποτε δεν νομιζω πλεον να παθει συγχιση...ειναι αλλωστε και ενός μηνος...:roll:

 

μακαρι οσες θηλαζανε να μην παθαιναν κολικους τα μωρα αλλα τι να κανω?? λεω να δοκιμασω μπας και ηρεμησει δεν το αντεχω να τον βλεπω να σφίγγεται ετσι... :( άσε που το βράδυ πανω από μιση ωρα δεν μπορει να κοιμηθεί πλεον ξυπναει με πονακια... :(:(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το βαφτιστηρι μου που δεν θήλαζε του κράτησαν περιππου 5 μήνες και μετά αρχισαν τα δοντάκια ... :roll:

 

Δεν υπάρχει τιποτα καλύτερο απο το μητρικό γαλα ΚΑΙ για τους κολικους :D

Τα υπολοιπα ειναι απομιμήσεις :wink:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν εχει κολικους με το μητρικο φαντασου τι εχει να γινει με σκονη.

 

Με μπιμπερο παντως ποτε μην σας αδειαζει τελειως το μπουκαλι και να το δινετε παντα με τροπο ετσι ωστε να ειναι παντα γεματη η πιπιλα (καθολου αερα).

 

Για τα αντισωματα ειναι οτι καλυτερο αλλα αν δεν τα καταφερει καποια δεν σημαινει οτι το παιδι θα αρωσταινει και συνεχεια κι ολας. Μην τρελαθειτε.

Εγω θηλασα σαν παιδι και ειμαι παντα με κατι, ο συζυγος καθολου και το να αρωστησει ειναι σπανιο φαινομενο.

Σιγουρα το μητρικο ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν σημαινει οτι ενα παιδι που θηλασε δεν θα αρωσταινει και το αναποδο.

 

Οι κολικοι κρατανε οντως 3 μηνες παιδακια. :? Κουραγιο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

μας ειπε η γιατρος οτι θα κρατησουν κανα 3μηνο!!!ειναι δυνατον???? :shock::shock::shock:

 

 

Ναί, και όχι μόνο καλή μου...εμείς κλείνουμε το τρίμηνο σε 5 μέρες και έχω να κοιμηθώ απο τότε που γέννησα!!!!Περιττό να πω οτι νιώθω σαν ζόμπι αλλά τι να κάνω. Δεν δίνω ξένο καθόλου και το κίντερτε το αποφεύγω, μια φορά στις 2-3 μέρες όταν είναι στα πολύ χάλια. Έχω την εντύπωση ότι το κίντερτε του φέρνει τάση για γουλιές και ρουκέτες! Επίσης το gripe water ειναι ένα τίποτα, παρηγοριά στον άρρωστο...Έχω δοκιμάσει πολλά να κάνω αλλά τίποτα δεν πιάνει σε μας, έτσι το πήρα απόφαση και κάνω υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Τζεν, δεν θέλω να σε πείσω ούτε να σε πιέσω να κάνεις αυτό που λέω. Απλά να ξέρεις ότι με το ξένο αντικολικό γάλα, αν το παιδί καταφέρει να κοιμηθεί, μπορεί να είναι επειδή ναρκώθηκε από το γάλα (που είναι δύσπεπτο) κι όχι επειδή σταμάτησε να πονάει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τζεν, δεν θέλω να σε πείσω ούτε να σε πιέσω να κάνεις αυτό που λέω. Απλά να ξέρεις ότι με το ξένο αντικολικό γάλα, αν το παιδί καταφέρει να κοιμηθεί, μπορεί να είναι επειδή ναρκώθηκε από το γάλα (που είναι δύσπεπτο) κι όχι επειδή σταμάτησε να πονάει.

 

pipi μου το γνωρίσω κουβέντα κάνουμε φυσικά :wink:

 

απλά έστω και έτσι όπως το λες κέρδος θα είναι νομίζω

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

σας ειχα πει παλαιωτερα οτι για τους κωλικους μου ειχαν συστησει κατι θερμοφορες που εχουν μεσα κουκουτσια απο κερασια.υπηρχαν στη γερμανια.

βρηκα τελικα κατι αντιστοιχο εδω ελλαδα

 

http://www.pharmacy4u.gr/index.php?cPath=77_225_226

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά δεν ξέρω αν θα με βοηθούσε αυτό με τα κουκούτσια, εμάς το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να ενεργηθεί εύκολα, πονάει δλδ όταν θέλει να ενεργηθεί και έχει πολλά αέρια...

 

...κλείσαμε και τον τρίτο μήνα και πάνω που είδα μια βελτίωση τελικά σήμερα ξανά τα ίδια! Έχω πελαγώσει! Όχι τίποτα άλλο τώρα που έμαθε και τα χέρια του γρατζουνάει το κεφαλάκι του από τον πόνο και το γεμίζει πληγές!Πρέπει να φοράει όλη μέρα γάντια.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω αν θα με βοηθούσε αυτό με τα κουκούτσια, εμάς το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να ενεργηθεί εύκολα, πονάει δλδ όταν θέλει να ενεργηθεί και έχει πολλά αέρια...

 

...κλείσαμε και τον τρίτο μήνα και πάνω που είδα μια βελτίωση τελικά σήμερα ξανά τα ίδια! Έχω πελαγώσει! Όχι τίποτα άλλο τώρα που έμαθε και τα χέρια του γρατζουνάει το κεφαλάκι του από τον πόνο και το γεμίζει πληγές!Πρέπει να φοράει όλη μέρα γάντια.

 

έχεις δοκιμάσει μήπως τον ενοχλεί κάτι που τρως? γιατι και εμάς 2 μέρες τώρα έχει τα ίδια συμπτώματα που γράφεις (πέρα των πόνων των κολικών) αλλά το συνέδεσα με το γεγονός οτι δυο μέρες τώρα έτρωγα φασολάκια. Περιμένω τις επόμενες μέρες να δω αν του έχουν περάσει αυτά τα συμπτώματα.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ και καταλήγω στο συμπέρασμα οτι καλύτερα θα είναι να σταματήσω τα γαλακτοκομικά μια και καλή, κουράστηκα να ασχολούμαι με το τι τρώω και αν το φάω θα τον πειράξει ή όχι, κατάλαβα ότι το πιο πιθανό είναι να τον ενοχλούν αυτά...θα το τσεκάρω όμως πάλι για να σιγουρευτώ. Ευχαριστώ παντως, έχεις δίκιο...σε άλλους όμως πως σταματάνε τελείως δεν το καταλαβαίνω!Ή έτσι λένε?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απο χθες σταματησα τα γαλακτοκομικά (ή μάλλον τα μείωσα πολυ γιατι καποια υπαρχουν σιγουρα μεσα σε αλλες τροφες οπως κεικ μαγιονεζα κλπ αλλα αν τα κοψω και αυτα θα λιμοκοτνησω) και εκοψα και τον ντεκαφεινε και τη σοκολατα...ολο κοβω και προκοπη δεν βλεπω!

 

τελικά αν και ειχα αγορασει γαλα ειδικο για κολικους δεν του το δωσαμε ακόμη και δεν θελω...προσπαθουμε να το αποφευγουμε και δεν νομιζω να το κανω ποτε...απλα το εχω για να βρισκεται.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε καν αγόρασα τέτοιο γάλα φοβάμαι πολύ πως αν το κάνω θα το δώσω και μετά δε ξέρω τι συνέπειες θα έχει αυτό στο θηλασμό. Χθες το βράδυ δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου. Πονούσε, έκλαιγε, προσπαθούσε να ενεργηθεί και τίποτα...το στήθος μου πήρε φωτιά, έχω αγανακτήσει...μέσα στα νεύρα μου έλεγα θα σταματήσω το θηλασμό και θα ησυχάσω αλλά θα είναι έτσι?

 

Πάντως τα γαλακτοκομικά είναι πολύ πιθανόν να επηρεάζουν και καλά θα κάνεις να κόψεις όντως τον καφέ και τη σοκολάτα, εγώ δεν τα βάζω στο στόμα μου γιατί όταν έτρωγα δεν κοιμόμασταν όλο το βράδυ. Βέβαια περιττό να σου πω ότι πιο χάλια διατροφή δεν είχα στη ζωή μου και πραγματικά απορώ πως γίνεται και το γάλα μου είναι καλό και το μωρό παίρνει ένα κιλό το μήνα...εντυπωσιακό. Που να έτρωγα και καλά, τα πρωινά μου και τις σούπες μου κλπ. Εγώ μπορεί όλη μέρα να έχω φάει 2 φέτες ψωμί με μαρμελάδα και τέλος. Φρούτα δεν τρώω γιατί τα εσπεριδοειδή πειράζουν και τα υπόλοιπα, μήλα και μπανάνες, μου φέρνουν δυσκοιλιότητα! Άντε να βγάλεις άκρη δηλαδή. Δεν ξέρω αν το πειράζει και το ψάρι που τρώω κάθε Τρίτη...ή τα αυγά.

 

Βέβαια περίπτωση από περίπτωση διαφέρουν και πραγματικά η κάθε μια απο εμάς πρέπει να κάνει πολύ υπομονή.

 

Εσένα Jen τι συμπτώματα έχει από τους κολικούς? Δοκίμασες να δώσεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αλική,

 

εμείς τελευταια (μη το ματιασω) κοιμόμαστε το βράδυ απο τις 3 ως τις 6 όπου τον ταιζω και μετά καπαι ως τις 9 και μετα περιπου από 11 ως 1...όλα αυτα τις πολύ καλές μέρες μας...υπάρχουν και μέρες που παει μεχρι τις 6 το πρωι σερι ξυπνιος και δεν ξερω γιατί (ίσως λόγω διατροφής μου)...πάντως μέχρι τις 3 το βράδυ το καημενούλι σφαδάζει στους πόνους...αρχίζουμε να τον κοιμίζουμε από τις 10 και ενώ κοιμάται μια χαρά στο 10λεπτο πανω ξυπνάει ουρλιάζοντας...δεν μπορώ να τον βλέπω έτσι φρικάρω και εγώ που πονάει...και αυτό συμβαίνει φυσικά και όλη την ημέρα. Μόνο λίγο τα πρωινά ηρεμεί και κοιμάται.

 

Από διατροφή γενικά εγώ τα πήγαινα καλα και στην εγκυμοσύνη που ε΄τρωγα αρκετα φρούτα αλλά τώρα παρατηρηρσα οτι του κανει κακο το πορτοκαλι οποτε το έκοψα..μήλο τρώω δεν με πειράζει (όποτε το κοιμηθώ) και γενικά επειδή στην εγκυμοσύνη δεν μπορουσα να φαω παλι οτι ηθελα λογω ΓΟΠ τωρα τρωω τα παντα και δνε προσεχω πολύ...λες να πειραζει και το κεηκ ή τα αυγά ή η μαγιονεζα?

 

επίσης νομίζω οτι το gripe water τον βοηθάει στο να αεριστεί πιο εύκολα...ίσως είναι και ιδέα μου...ο καημένουλης παλι στον υπνο του παιδευόταν κανα μισάωρο και σφιγγόταν. Ευτυχώς δεν ξύπνησε και μόλις αεριστηκε συνεχισε να κοιμάται. :)

 

Ελπίζω να ηρεμήσει σύντομα και να μην μας τραβήξει αυτό για πολύ... :(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen κι εγώ μια από τα ίδια, είναι μέρες που μέχρι τις 6 δεν κοιμάται και μόνο κλαίει, οπότε κλείνω ώρες με το στήθος μου στο στόμα του, το μοναδικό φάρμακο...και είναι μέρες που κοιμάται όπως και το δικό σου και πάνω που λέω όπα στρώσαμε...το ματιάζω και πάλι από την αρχή.

 

Λοιπόν σήμερα δεν άντεξα και του δωσα ινφακολικ. Πήρα το γιατρό μου και το συζητήσαμε δεν γινόταν άλλο, βέβαια θέλει αρκετές φορές για να δράσει αλλά τι να κάνω...θα σου πω αν έχει αποτέλεσμα. Δύο γνωστές μου το έδωσαν και σώθηκαν, και οι δύο το έδωσαν από 40 ημερών, και είπαν οτι δεν έχει καμία σχέση το μωρό τους με πριν....άλλο μωρό δηλαδή.

 

Τώρα τελευταία ο δικός μου όταν ζορίζεται άρχισε να αυτοτραυματίζεται στο κεφάλι και είναι γεμάτος πληγές...ε από το να γίνει υστερικό το παιδί προτιμώ να πάρει κάτι, εξάλλου το ινφακολικ έχει σιμεθικόνη, η οποία γράφει ότι δεν απορροφάται από τον οργανισμό. Αι να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ευτυχώς καταφέραμε να πάρει πιπίλα και έτσι σώθηκα λιγάκι και δεν μου κάνει πλέον το στήθος πιπίλα...

 

το θέμα είναι τώρα οτι έχω την εντύπωση ότι δεν έχω πολύ γάλα και εχω αγχωθεί λιγάκι... :(

 

το ινφακολικ δεν ειναι παρομοιο με το gripe water?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...