Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Καλημέρα,

Ο γυιός μου είναι σχεδόν 13ετών και επειδή δεν παίρνει ύψος, είναι 1,50μ ο ποιο κοντός στην τάξη του, καινούργια ρούχα έχουμε να αγοράσουμε 2 χρόνια. Γενικά, δεν τρώει κιόλας, δεν έχει καθόλου όρεξη, από μόνη μου του έκανα την εξέταση Igf-1 η οποία έδειξε 146ng/ml δεν ξέρω αν είναι χαμηλή. Επίσης κάναμε και την ακτινογραφία στην παλάμη και έδειξε οτι έχει καθυστέρηση στην ανάπτυξη των οστών 1,5 χρόνο πίσω. Με την πείρα σας θεωρείτε πως υπάρχει πρόβλημα?Σε τι γιατρό πρέπει να απευθυνθώ? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

 

παιδοενδοκρινολογο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11-08-2014 έγραψα στην 78η σελίδα τούτου εδώ του νήματος:

 

".... Μία φορά, την εποχή των παχέων αγελάδων, πήγα στο νοσοκομείο για την υπογραφή της διευθύντριας της κλινικής η οποία μόλις είχε παυθεί και την αναπληρούσε μια εντελώς ξεψάρωτη.

Συνέβη το εξής:

Τι θέλετε; μου λέει, της εξηγώ.

Παίρνει το χαρτί της έγκρισης, το κοιτάει, ανοίγει το πάνω αριστερό συρτάρι του γραφείου της, βγάζει ένα μπλέ σχολικό τετράδιο, το ανοίγει, γράφει το όνομα της κόρης μου και κάποια νούμερα, κλείνει το μπλέ τετράδιο, το βάζει πίσω στο συρτάρι, μου υπογράφει και μου υπενθυμίζει να μην ξεχάσω να περάσω από το πρωτόκολο του νοσοκομείου για την στρογγυλή σφραγίδα.

Τώρα, γιατι αυτή κρατούσε προσωπικό αρχείο δεν μπορώ, μετά βεβαιότητας, να σας πώ.

Ας υποθέσουμε, ότι ήταν στα πλαίσια κάποιας ιατρικής "έρευνας"......"

 

Σήμερα διαβάζω εδώ: http://www.iefimerida.gr/news/306859/skandalo-diafthoras-tis-novartis-stin-ellada-ereyna-i-epitropi-kefalaiagoras-ton-ipa

 

"..... Η θέση των δύο πρώην υπαλλήλων τούς επέτρεπε να γνωρίζουν και να έχουν αποδείξεις, σύμφωνα πάντα με την αναφορά, σχετικά με δωροδοκίες αξιωματούχων, δημόσιων λειτουργών και γιατρών από την εταιρεία, προκειμένου να παίρνουν ευνοϊκές αποφάσεις για την εταιρεία και να συνταγογραφούνται τα φάρμακα της εταιρείας.

 

Οι πληροφοριοδότες κατέθεσαν εκατοντάδες έγγραφα που αποδεικνύουν καταβολές χρηματικών ποσών σε ιδιώτες γιατρούς, αλλά κυρίως σε γιατρούς που εργάζονταν στο δημόσιο ή ασφαλιστικό σύστημα υγείας.......".

 

Γίνονταν τέτοια πράγματα;

Μπα, αποκλείται -ώς συνήθως- δεν θα κατάλαβαν καλά αυτοί που τα διαδίδουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Help!!!!! Η κόρη μου το καλοκαίρι εμφάνισε χνουδάκι στο εφηβαίοκαι τις μασχάλες και χτες που παραπονέθηκε για πόνο στο ένα στήθος και έπιασα ένα γουρμπαλάκι στη θηλή. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ. Είναι 9,1 χρονών και μόλις 1,34!!!!!!! Τι να κάνω? Καμιά πληροφορία πώς εξελίσσεται αυτό??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Help!!!!! Η κόρη μου το καλοκαίρι εμφάνισε χνουδάκι στο εφηβαίοκαι τις μασχάλες και χτες που παραπονέθηκε για πόνο στο ένα στήθος και έπιασα ένα γουρμπαλάκι στη θηλή. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ. Είναι 9,1 χρονών και μόλις 1,34!!!!!!! Τι να κάνω? Καμιά πληροφορία πώς εξελίσσεται αυτό??

 

 

Η ανιψιά μου εμφάνισε το ίδια στα 9 και μάλιστα καναδυο μέρες είχε ροζ-καφέ υγρά. Βέβαια έχει γενικά πολύ ανάπτυξη. Τους έκλεισα ραντεβού σε παιδοενδοκρινολόγο και δεν πήγανε...:roll:

 

Πάντως το παρήγορο είναι ότι σταμάτησε μόνο του. Είναι στα ίδια εδώ και 1 χρόνο και τα υγρά δεν ξαναεμφανίστηκαν. Οπότε θα πήγαινα σε γιατρό αλλά χωρίς πανικό.

Link to comment
Share on other sites

Help!!!!! Η κόρη μου το καλοκαίρι εμφάνισε χνουδάκι στο εφηβαίοκαι τις μασχάλες και χτες που παραπονέθηκε για πόνο στο ένα στήθος και έπιασα ένα γουρμπαλάκι στη θηλή. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ. Είναι 9,1 χρονών και μόλις 1,34!!!!!!! Τι να κάνω? Καμιά πληροφορία πώς εξελίσσεται αυτό??

 

Εχετε παει σε γιατρο απο το καλοκαιρι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχετε παει σε γιατρο απο το καλοκαιρι;

 

ειχαμε παει οσο ειχε χνουδακι και μου ειχε πει οτι μολις εμφανιστει το στηθος μετα απο 1,5-2 χρονια αδιαθετουν. Την πηρα τωρα και μου ειπε να την ξαναδει αλλα δεν ειναι απαραιτητο οτι η διογκωση που παρατήρησα ειναι παντα αρχη εφηβιας. μερικες φορες υποχωρει. Αν ειναι θα κανουμε ειδικες εξετασεις

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η ανιψιά μου εμφάνισε το ίδια στα 9 και μάλιστα καναδυο μέρες είχε ροζ-καφέ υγρά. Βέβαια έχει γενικά πολύ ανάπτυξη. Τους έκλεισα ραντεβού σε παιδοενδοκρινολόγο και δεν πήγανε...:roll:

 

Πάντως το παρήγορο είναι ότι σταμάτησε μόνο του. Είναι στα ίδια εδώ και 1 χρόνο και τα υγρά δεν ξαναεμφανίστηκαν. Οπότε θα πήγαινα σε γιατρό αλλά χωρίς πανικό.

 

αν το παιδι ειχε πολλη αναπτυξη δε θα ανησυχουσα. Απλα εμενα αν αδιαθετησει σε 1-2χρονια θα ειναι 1,43 περιπου!!!Ποσο να παρει μετα. Ας γινει τουλαχιστον 1,62 σαν εμενα. Ο αντρας μου ειναι 1,85

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ειχαμε παει οσο ειχε χνουδακι και μου ειχε πει οτι μολις εμφανιστει το στηθος μετα απο 1,5-2 χρονια αδιαθετουν. Την πηρα τωρα και μου ειπε να την ξαναδει αλλα δεν ειναι απαραιτητο οτι η διογκωση που παρατήρησα ειναι παντα αρχη εφηβιας. μερικες φορες υποχωρει. Αν ειναι θα κανουμε ειδικες εξετασεις

 

πως θα το καταλάβετε αν είναι εφηβεία, πριν τις εξετάσεις;;;

Link to comment
Share on other sites

πως θα το καταλάβετε αν είναι εφηβεία, πριν τις εξετάσεις;;;

 

Δε θα το καταλάβει. Θέλει να δεί πόσο πρησμένη είναι η θηλή για να κρίνει αν θα κάνουμε τώρα ή αργότερα τις εξετάσεις

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας, έχω ένα αγοράκι 3 ετών, στο ύψος είναι 93 εκ. μετρημένος όρθιος πρώτη φορά και 14 κ. Με προβληματίζει που είναι τόσο χαμηλά, η γιατρός είναι αρκετά χαλαρή και ανησυχώ μήπως δεν μου χτυπήσει καμπανάκια όσο νωρίς πρέπει. Ο σύζυγός μου είναι 1.80 και εγώ 1.65 (επίσης, οι δυο παππούδες αρκετά χαμηλά, 175 και 170). Μέχρι τώρα τον μετρούσε ξαπλωτό, τελευταία μέτρηση ξαπλωτή (πάλι κοντά 3 ετών) τον έβγαλε 97 εκ. 

 

2 ετών ήταν 87 εκ. και μέχρι 3 πήρε 10 πόντους (δηλ. 97 ξαπλωτός). 

 

Ο θυρεοειδής του είναι άψογος, αλλεργίες δεν έχει. Ύψος βάζει, απλώς είναι αρκετά χαμηλά για την ηλικία του, εντός φυσιολογικού. Για ορμονολογικές και χαμηλή σωματομεδίνη ή αυξητική ορμόνη πότε φαίνεται αν τυχόν υπάρχει πρόβλημα; Τόσο νωρίς ή και αργότερα; Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις που γράφετε δεν είναι απλά εντός καμπυλών αλλά και πολύ πολύ κοντά στο μέσο όρο για την ηλικία του (βάσει των νέων καμπυλών του Υπουργείου Υγείας αλλά και του ΠΟΥ). Δεν είναι καν χαμηλά! Φαίνεται ότι έχετε ένα καθόλα φυσιολογικό παιδί και πιστεύω ότι ανησυχείτε εντελώς χωρίς λόγο. Τα ύψη σας (των γονέων) είναι στο μέσο όρο επίσης (ούτε κοντοί, ούτε ψηλοί), οι παππούδες είναι στο κοντό, οπότε το παιδί ακολουθεί τα δικά σας πρότυπα. Στη θέση σας δεν θα υπήρχε όχι ανησυχία, αλλά ούτε καν σκέψη σχετικά με την ανάπτυξη του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη γνώμη. Κι εγώ προς την κατεύθυνση της κληρονομικότητας έτεινα, αλλά έχω και μια ανησυχία πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού, πιο πολύ γιατί στην καμπύλη του βιβλιαρίου αν δεν κάνω λάθος μου τον βγάζει λίγο πάνω απ' την 25η και πάντα σε σύγκριση με άλλα συνομήλικα και κορίτσια και σίγουρα πολλά αγόρια είναι πιο κοντούλης. Αν είναι όμως όλα φυσιολογικά, ας είναι όσο θέλει. Ευχαριστώ και πάλι πολύ!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, mpempides είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τη γνώμη. Κι εγώ προς την κατεύθυνση της κληρονομικότητας έτεινα, αλλά έχω και μια ανησυχία πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού, πιο πολύ γιατί στην καμπύλη του βιβλιαρίου αν δεν κάνω λάθος μου τον βγάζει λίγο πάνω απ' την 25η και πάντα σε σύγκριση με άλλα συνομήλικα και κορίτσια και σίγουρα πολλά αγόρια είναι πιο κοντούλης. Αν είναι όμως όλα φυσιολογικά, ας είναι όσο θέλει. Ευχαριστώ και πάλι πολύ!

 

Αν κρίνω από την ηλικία, πρέπει να έχετε το παλιό βιβλιάριο ακόμα, που έχει τις παλιές καμπύλες. Για δείτε το εδώ: infantchart.com/who2to5statureforage.php

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

 

Αν κρίνω από την ηλικία, πρέπει να έχετε το παλιό βιβλιάριο ακόμα, που έχει τις παλιές καμπύλες. Για δείτε το εδώ: infantchart.com/who2to5statureforage.php

 

Ναι, έχω του 2016. Μέτρησα εδώ
https://www.infantchart.com/who2to5statureforage.php

 

δηλ. height WHO 2-5, όντως το 93 είναι 21η καμπύλη. Χαμηλά η αλήθεια είναι, δεδομένου ότι είχε φτάσει και στην 75η κατά καιρούς. Γεννήθηκε στην 15η, οπότε υποθέτω θα προσεγγίσει κάπου εκεί εν τέλει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά. Επειδή πρόσφατα μπήκαμε στην διαδικασία χορήγησης αυξητικής ορμόνης θα ήθελα αν μπορεί κάποιος γονέας με εμπειρία να μου πει σε πόσο περίπου χρόνο άρχισαν να φαίνονται τα πρώτα αποτελέσματα. Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα .Ο γιος μου ειναι 10 χρονων και 9 μηνων ,υψος 1.32 περιπου τελευταια εχει φρεναρει η αυξηση του .Μας συστησε μεταξυ των αλλων εξετασεων που καναμε  ο γιατρος να κανουμε και την μαγνητικη για την υποφυση αν το λεω καλα .Γενικα ηθελα γνωμη περι αυτου αν θα πρεπει να μπουμε σε αυτη την διαδικασια ,αν υπαρχουν κινδυνοι για το παιδι γιατι δεν συνατηθηκα ακομα με τον γιατρο και εχω ανησυχησει κατα πολυ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε όλους. Εχω αγχωθεί παρα πολυ γιατι εκανα στην μικρή μου εξετάσεις για σωματομεδινη και βγήκαν χαμηλές, μόλις 56ng/mL. Εχω κλεισει ραντεβού με μια παιδοενδοκρινολογο αλλα ειναι για 2 εβδομαδες αργοτερα. Γενικά η κόρη μου είναι μικροκαμωμενη και στην καμπύλη βρίσκεται στην 18ο θεση. Όσες μανούλες εχετε γνώσεις πάνω στο θέμα πείτε μου αν γνωρίζετε κάποια καλή γιατρό και πως πρέπει να αρχίσω να ψάχνομαι...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ioanna b24 είπε:

Καλησπερα σε όλους. Εχω αγχωθεί παρα πολυ γιατι εκανα στην μικρή μου εξετάσεις για σωματομεδινη και βγήκαν χαμηλές, μόλις 56ng/mL. Εχω κλεισει ραντεβού με μια παιδοενδοκρινολογο αλλα ειναι για 2 εβδομαδες αργοτερα. Γενικά η κόρη μου είναι μικροκαμωμενη και στην καμπύλη βρίσκεται στην 18ο θεση. Όσες μανούλες εχετε γνώσεις πάνω στο θέμα πείτε μου αν γνωρίζετε κάποια καλή γιατρό και πως πρέπει να αρχίσω να ψάχνομαι...

Νομίζω τα όρια είναι ανάλογα με την ηλικία. Πόσο χρονών είναι η κόρη σου? Είναι πτωτική η καμπύλη ή εκεί γεννήθηκε? Νομίζω το πρώτο βήμα είναι να κλείσεις ραντεβού με παιδοενδοκρινολογο όπως κ έκανες. Θα πάρει το ιστορικό της, θα την μετρήσει κ θα κάνετε λογικά κ άλλες εξετάσεις. Θα σε κατευθύνει πάντως αυτή

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα!!! Το παιδί μου είναι 7.5 χρόνων και εδώ και ενάμιση χρόνο κάνει θεραπεία αυξητικής ορμόνη με το στυλό. Την προηγούμενη εβδομάδα με πήραν τηλέφωνο από την εταιρεία ότι θα αποσύρουν το στυλό γιατί τραυματίσαν κάποια παιδιά. Και θα πρέπει να τα επιστρέψουμε. Μου είπαν ότι θα πρέπει να του κάνω την ορμόνη με ενέσεις ινσουλίνης. Και σκέφτομαι πως θα το κάνω αυτό στο παιδί κάθε μέρα? Με το στυλό ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα με εμένα η αν ξέρετε αν υπάρχει κάποια άλλη συσκευή? Ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Δεν ξερω αν αργησαμε αλλα ειμαστε προ των πυλων για αυξητικη καναμε και παλι εξετασεις καμπυλης και εδειξαν χαμηλα ,εννοειταο ολα τα υπολοιπα υποφυση, ωστικη κλπ

HGH -0' :0,1 ng/mL

HGH -30' :3,3 ng/mL

HGH -60' :1,0 ng/mL

HGH -90' :0,6 ng/mL

HGH -120' :3,7 ng/mL

HGH -150' :2,2 ng/mL

HGH -180' :1,1 ng/mL

 

13 ετων συντομα και 1.41εκ 

Τα ερωτηματικα πολλα το ιδιο και το αγχος για περαιτερω προβληματα αν εχει παρενεργειες κλπ .Αλλα και το χαμηλο αναστημα ορατο σε σχεση με τα υπολοιπα στο σχολειο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sofia k είπε:

Δεν ξερω αν αργησαμε αλλα ειμαστε προ των πυλων για αυξητικη καναμε και παλι εξετασεις καμπυλης και εδειξαν χαμηλα ,εννοειταο ολα τα υπολοιπα υποφυση, ωστικη κλπ

HGH -0' :0,1 ng/mL

HGH -30' :3,3 ng/mL

HGH -60' :1,0 ng/mL

HGH -90' :0,6 ng/mL

HGH -120' :3,7 ng/mL

HGH -150' :2,2 ng/mL

HGH -180' :1,1 ng/mL

 

13 ετων συντομα και 1.41εκ 

Τα ερωτηματικα πολλα το ιδιο και το αγχος για περαιτερω προβληματα αν εχει παρενεργειες κλπ .Αλλα και το χαμηλο αναστημα ορατο σε σχεση με τα υπολοιπα στο σχολειο.

 

Σε ποιον παιδοενδοκρινολόγο πηγαίνετε? Η αύξηση του ύψους κάθε χρόνο πως ήταν? Οριακά φυσιολογικά ή κάτω απ' το όριο? Στην καμπύλη που βρίσκεται το παιδί σας? Μακάρι όλα να πάνε καλά

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Σε ποιον παιδοενδοκρινολόγο πηγαίνετε? Η αύξηση του ύψους κάθε χρόνο πως ήταν? Οριακά φυσιολογικά ή κάτω απ' το όριο? Στην καμπύλη που βρίσκεται το παιδί σας? Μακάρι όλα να πάνε καλά

 

Πλέον στην κ.Σταμογιαννου ,έχει αρχίσει και περνάει κάτω από την καμπύλη. Έχει τρεις καμπύλες το σχεδιάγραμμα εκεί, πλέον αρχίζει και περνάει κάτω από την κατώτατη. Έχει σταματήσει η ανάπτυξη πλέον βλέπω ένα πόντο στο 4 μηνό η εξάμηνο τα τελευταία δύο χρόνια 

Επεξεργάστηκαν by sofia k
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2022 at 11:41 ΠΜ, sofia k είπε:

Πλέον στην κ.Σταμογιαννου ,έχει αρχίσει και περνάει κάτω από την καμπύλη. Έχει τρεις καμπύλες το σχεδιάγραμμα εκεί, πλέον αρχίζει και περνάει κάτω από την κατώτατη. Έχει σταματήσει η ανάπτυξη πλέον βλέπω ένα πόντο στο 4 μηνό η εξάμηνο τα τελευταία δύο χρόνια 

Πόσα χρόνια τον παρακολουθείτε σε ενδοκρινολόγο? Ποιο παλιά οι εξετάσεις ήταν καλές κ τώρα φαίνονται χαμηλά? Απ' τη στιγμή που δεν ψηλώνει πλέον, το καλύτερο θα είναι να κάνει τις ενεσουλες. Φαντάζομαι αυτό θα λέει ο γιατρός

Link to comment
Share on other sites

Ναι πλεον ειμαστε για εκει ,ειμασταν σε αναμονη παλιοτερα κατι εδειξαν οι εξετασεις ,σχεδον 3 χρονια τον παρακολουθουμε αλλα περιμεναμε οσο υπηρχαν περιθωρια ,αλλα δεν πρεπει να μπει στην εφηβεια μας εξηγησαν δυο ενδοκρινολογοι και γι αυτο κοιτουσαν για αλλαγες στο σωμα του αυτα που κοιταζουν αυτοι ,ερωτησεις ποτε μπηκαμε εμεις κλπ  και σε συνδυασμο πλεον με την ηλικια δεν υπαρχουν αλλα περιθωρια  ,τωρα πλεον θα παμε σε ενεσουλες με πολλες επιφυλαξεις για παρενεργειες η και ακομα αν θα αποδοσουν

Επεξεργάστηκαν by sofia k
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...