Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

nmicha σε ευχαριστώ για την...σπέκουλα. Προσωπικά δεν μου φαίνεται παράλογη η σκέψη σου.

 

Αλλά σήμερα είχαμε νέα δεδομένα, πήραμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων τα οποία δείχνουν μεγάλη πιθανότητα (το πιθανότερο δηλαδη, απλά δεν βρήκαν αρκετά έγκλειστα) να έχει στίγμα Α μεσογειακής αναιμίας, οπότε μπαίνουν νέα δεδομένα στον ορίζοντα ...

 

Με πολύ μεγάλη -έως τεράστια- επιφύλαξη, διότι έχουν περάσει από τότε σχεδόν 20 χρόνια και η μνήμη μπορεί να με προδίδει, το θέμα της μεσογειακής αναιμίας μας το είχαν θέσει κ' εμάς, από τα πρώτα-πρώτα στάδια.

Είχαμε όμως κάνει πριν παντρευτούμε το τεστ (ο ένας μόνον από από τους δύο γιατί βγήκε αρνητικός) και αυτό το στοιχείο τους ήταν αρκετό για ν΄αποκλείσουν αυτή την αιτία.

 

Έχει κανένας από τους δύο σας στίγμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με πολύ μεγάλη -έως τεράστια- επιφύλαξη, διότι έχουν περάσει από τότε σχεδόν 20 χρόνια και η μνήμη μπορεί να με προδίδει, το θέμα της μεσογειακής αναιμίας μας το είχαν θέσει κ' εμάς, από τα πρώτα-πρώτα στάδια.

Είχαμε όμως κάνει πριν παντρευτούμε το τεστ (ο ένας μόνον από από τους δύο γιατί βγήκε αρνητικός) και αυτό το στοιχείο τους ήταν αρκετό για ν΄αποκλείσουν αυτή την αιτία.

 

Έχει κανένας από τους δύο σας στίγμα;

 

Μέχρι χτες λέγαμε όχι, αλλά τώρα προφανώς έχουμε αν και παλιότερα είχαμε κάνει τεστ, εγώ στον πρεγεννητικό ο σύζυγος στον στρατό. Τώρα θα κάνουμε τεστ σε ένα από τα δυο αξιόπιστα κέντρα για έλεγχο μεσογειακής (Λαικό και Αγία Σοφία) γιατί τώρα έμαθα ότι ο έλεγχος στα ιδιωτικά εργαστήρια δεν είναι επαρκής.

Επίσης νομίζω ότι αν ο ένας μόνο βγει αρνητικός δεν αρκεί για να είσαι σίγουρος για το παιδί (με κάθε επιφύλαξη γιατί τώρα τα ψάχνω).

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen, αρκεί για να μην νοσήσει, δεν αρκεί για να μην είναι φορέας...

 

Εμένα η ηλεκτροφόρηση είχε βγεί οριακή (αν κ ημουν σιγουρη οτι δεν εχω στιγμα μιας κ κανεις στην οικογενεια μου δεν ειχε) και έκανα εναν γονιδιακό έλεγχο, αντιστοιχο με του Λαικου στις περισσοτερες δυνατες μεταλλαξεις και βγηκαν αρνητικά τ απαοτελέσματα (σε ιδιωτικο κεντρο και αρκετα δαπανηρη)

 

nmicha σας παρακαλούμε να μην παραμείνετε περαστικός... μας βοηθάτε απίστευτα η εμπειρία σας κ η ερευνα σας μας ειναι πολύτιμη εστω κι αν εχουν περασει τόσα χρόνια.

 

Απο καιρό ήθελα να σας πω ενα τεράστιο μπράβο(οχι οτι εχει καμια σημασια) και οτι σας θαυμαζω γιατι τα χρόνια αυτα η οποιαδηποτε ερευνα περαν των λεγομενων των γιατρών , χωρις το εργαλειο που εχουμε σημερα το ιντερνετ, θα πρεπει να ηταν αποτελεσμα τεραστιας προσπαθειας. Δεν μπορω καν να διανοηθω πως ητνα δυνατον προσωπικα...μπραβο κ παλι μπραβο σας.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

nmicha σας παρακαλούμε να μην παραμείνετε περαστικός...

 

Ευχαριστώ galat για τα καλά σου λόγια.

 

Νομίζω όμως ότι σας έχω μεταφέρει ήδη τα σημαντικότερα σημεία της εμπειρίας μας σε αυτόν τον τομέα.

Αυτό που ίσως δεν έχω κάνει σε ικανοποιητικό βαθμό είναι την αποτίμηση του ψυχικού κόστους που συνεπάγεται μια τέτοια θεραπεία, κυρίως για το παιδί.

Και αυτός είναι ένας ακόμη λόγος, αν χρειάζεται, για ν΄αρχίσει κάποιος νωρίς.

Στην ηλικία των πρώτων τάξεων του Δημοτικού η μνήμη του παιδιού περνάει ένα clean reset.

Κάντε το τεστ:

Ποιος από εσάς θυμάται σήμερα την δασκάλα του της πρώτης και δευτέρας δημοτικού;

Εγώ πχ, θυμάμαι αρκετά από την τετάρτη δημοτικού και ύστερα, ενώ κάτι πολύ αμυδρά και ασαφή για την τρίτη. Από εκεί και πίσω, το χάος.

Ότι γνωρίζω για την προγενέστερή μου διαγωγή, στο νηπιαγωγείο ας πούμε, μου τα είχε διηγηθεί η μητέρα μου αργότερα ή τα είδα σε φωτογραφίες.

Πρωτογενή εικόνα αποθηκευμένη στο μυαλό μου δεν διαθέτω.

 

Αντίθετα, παιδιά που ξεκινούν την θεραπεία αργότερα, ας πούμε όπως η κόρη μου στα 10 της χρόνια, τα θυμούνται όλα. Και τα "όλα" τους δημιουργούν ένα άλλο είδος ανεξίτηλου "στίγματος".

 

Ελπίζω, όταν με το καλό αποκτήσει δικά της παιδιά και δει το έργο "How to be a good parent" και από την σκηνοθετική καρέκλα και όχι μόνον από αυτή του θεατή, να βρει ένα σημείο εξισορρόπησης.

 

Μέχρι τότε, διαβάζοντας για γονείς που εξετάζουν την περίπτωση θεραπείας για παιδιά πάνω από την 10η καμπύλη, λέω μέσα μου:

Που να ξεραν τι τους περιμένει.

 

Τώρα νομίζω σας τα είπα όλα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως κ να το φαντάζονται οι γονείς, δεν το επιτρέπουν οι γιατροι, συνεκτιμώντας ακριβώς το πόσο καταλυτικά επηρεάζεται η καθημερινοτητα αλλά και πως διαταρασσονται οι ισορροπιες στην ψυχολογία κλπ....

 

Για τη δικη μου περιπτωση ειμαστε κολλημένοι στη 10η-11η καμπυλη οποτε δεν εχει τεθεί.

Για τον μικρό μου ανησυχω όμως γιατι δείχνει να εχει πτωτική πορεία(απο την 20η που ηταν) Θα κάνουμε έλγχο τον Σεπτεμβρη ομως και θα τα δουμε όλα τότε.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Τώρα νομίζω σας τα είπα όλα.

 

Kαι ευχαριστούμε για αυτό!

 

Αλλά και νωρίς να ξεκινήσει την θεραπεία ένα παιδί 5 ετών π.χ., επειδή η θεραπεία από όσο γνωρίζω διαρκεί κάποια χρόνια, και πάλι θα υπάρξουν οι μνήμες αφού θα φτάσει το παιδί σίγουρα τέλη δημοτικού. Απλά φαντάζομαι ότι το πλεονέκτημα σε αυτό είναι ότι θα το έχει συνηθίσει και θα τη θεωρεί δεδομένη διαδικασία, έτσι;

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για τη δικη μου περιπτωση ειμαστε κολλημένοι στη 10η-11η καμπυλη οποτε δεν εχει τεθεί.

Για τον μικρό μου ανησυχω όμως γιατι δείχνει να εχει πτωτική πορεία(απο την 20η που ηταν) Θα κάνουμε έλγχο τον Σεπτεμβρη ομως και θα τα δουμε όλα τότε.

 

Και η δική μου η δεύτερη, που ήταν σταθερά μεταξύ των καμπυλών 15-20, σε κάποια στιγμή ακούμπησε την 10η.

Και την δυνατότητα την είχα και τα χρήματα δεν μου ήσαν εμπόδιο.

Δεν το σκέφθηκα όμως ούτε προς στιγμή, γιατί ήξερα το τι συνεπάγεται.

 

Αντιθέτως, στην Jen που το παιδί της έκοψε την 3η καμπύλη, θα της έλεγα να δει τις μετρήσεις των προηγουμένων ετών, να προσδιορίσει το pattern που ακολουθεί (η δική μου, όπως και τα περισσότερα παιδιά, έπαιρνε ύψος δύο φορές το χρόνο, μία την άνοιξη και μία το φθινόπωρο) και στην εκπνοή της δεύτερης αύξησης που θα συνεχίσει να παραμένει κάτω από την 3η, να μπούνε στον χορό whatever it takes.

 

Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω, αυτό θα έκανα στην περίπτωση της μεγάλης μας.

Link to comment
Share on other sites

 

Αντιθέτως, στην Jen που το παιδί της έκοψε την 3η καμπύλη, θα της έλεγα να δει τις μετρήσεις των προηγουμένων ετών, να προσδιορίσει το pattern που ακολουθεί (η δική μου, όπως και τα περισσότερα παιδιά, έπαιρνε ύψος δύο φορές το χρόνο, μία την άνοιξη και μία το φθινόπωρο) και στην εκπνοή της δεύτερης αύξησης που θα συνεχίσει να παραμένει κάτω από την 3η, να μπούνε στον χορό whatever it takes.

 

Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω, αυτό θα έκανα στην περίπτωση της μεγάλης μας.

 

Εδώ φίλε μου σε έχασα λιγάκι...εννοείς να βρούμε το pattern της πρόσληψης ύψους, κάθε πότε γινόταν η αύξηση; Γιατί λιγάκι δύσκολο μιας και τον μετρούσαμε σε πολυ τακτά διαστήματα και δεν παρατηρήσαμε ποτέ απότομα peaks. Μέχρι πριν 10 μήνες ήταν στην 10η καμπύλη πάντως σταθερά για πολύ καιρό, χρόνια μάλλον, οπότε είχαμε επαναπαυθεί.

 

Επίσης να πω, ίσως και άσχετο, ότι στην τελυαταία επίσκεψη η παιδοενδοκρινολόγος στηρίχτηκε και σε άλλες καμπύλες (όχι τις γνωστές καμπύλες αύξησης βάρους) οι οποίες μετρούν τον ίδιο τον ρυθμό αύξησης, κάτι σαν παράγωγος υποθέτω δηλαδή. Σε αυτές, είμασταν στην 25η καμπύλη που είναι και πάλι το οριοθετημένο όριο για να πεις αν υπάρχει πρόβλημα. nmicha τις ξέρεις αυτές τις καμπύλες; (ίσως και να το έχεις γράψει στα παλιά σου μηνύματα αλλά τα διάβασα πριν πολύ καιρό και δεν θυμάμαι)

 

Επίσης, σου είναι σε παρακαλώ εύκολο να περιγράψεις το συναισθηματικό κομμάτι αυτής της διαδικασίας; Πως το αντιμετώπισε το παιδί; Οι άλλοι γύρω σας; Εσείς; Ποιες είναι οι μεγαλύτερες δυσκολίες που αντιμετωπίσατε συναισθηματικά; Γιατί ακόμη δεν έχω νιώσει τι σημαίνει και δεν έχω πάρει καν οριστική απόφαση ότι θα μπούμε σε αυτήν τη διαδικασία αν υπάρχει έλλειψη γιατί σκέφτομαι και τα πολλά αρνητικά. :(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι ευχαριστούμε για αυτό!

 

Αλλά και νωρίς να ξεκινήσει την θεραπεία ένα παιδί 5 ετών π.χ., επειδή η θεραπεία από όσο γνωρίζω διαρκεί κάποια χρόνια, και πάλι θα υπάρξουν οι μνήμες αφού θα φτάσει το παιδί σίγουρα τέλη δημοτικού. Απλά φαντάζομαι ότι το πλεονέκτημα σε αυτό είναι ότι θα το έχει συνηθίσει και θα τη θεωρεί δεδομένη διαδικασία, έτσι;

 

Και ναι και όχι.

 

Ας μπω λίγο στα μαθηματικά της υπόθεσης. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το τελικό ύψος ενηλίκου. Εδώ τα πράγματα δεν είναι ρόδινα.

 

Σε μία καλή περίπτωση από άποψη αποτελέσματος, ο πρώτος χρόνος θεραπείας θα προσθέσει στο τελικό ύψος 1,5-2 εκατοστά, ο δεύτερος το μισό περίπου του πρώτου, ο τρίτος και ο τέταρτος από περίπου μισό εκατοστό, και από εκεί και πέρα δεν υπήρχαν πολλοί που να το κατόρθωσαν για να προκύψει και αντίστοιχη στατιστική.

 

Δηλαδή μια 4ετής θεραπεία θα δώσει κατά μέσο όρο 4 εκατοστά καθαρή αύξηση στο ύψος ενήλικου ατόμου (τα κορίτσια τα καταφέρνουν καλύτερα σε αυτό).

 

Αν λοιπόν κάποιος ξεκινήσει στα 5 χρόνια και αντέξει τα επόμενα 4, στα 9 θα σταματήσει.

Θα φάει την ποινή των 1-2 χρόνων μειωμένης ανάπτυξης λόγω της διακοπής, αλλά θα έχει όλο "πέταγμα" της εφηβείας ανέπαφο.

 

Αν ξεκινήσει 4 χρόνια πριν την κορύφωση της εφηβείας και σταματήσει στην κορυφή, κατά κάποιον κανόνα, που πολλοί "ειδικοί" δεν δέχονται, θα χάσει το μισό ύψος που θα έπαιρνε το επόμενο έτος και το 25% του επόμενου. Στην κορύφωση της εφηβείας η ταχύτητα πλησιάζει και μπορεί να υπερβεί το διψήφιο (10 εκ/έτος).

Και αναφέρομαι σε κορίτσια με διαπιστωμένο πρόβλημα.

Μελλοντικοί μπασκετμπολίστες χτυπάνε το διπλάσιο.

 

Συμπέρασμα:

 

Αν ξεκινήσεις νωρίς, μπορείς χωρίς μεγάλη χασούρα να σταματήσεις πριν την εφηβεία.

Αν ξεκινήσεις αργά, ή θα υποστείς την ποινή ή θα σε πάει γ@μ@ντας μέχρις ότου η ταχύτητα πέσει κάτω από 1 εκ/έτος.

 

Και όταν δοκιμάσεις να πεις σε έφηβο:

Έλα να σε μετρήσω, τότε θα καταλάβεις την διαφορά των δύο επιλογών.

Link to comment
Share on other sites

nmicha τις ξέρεις αυτές τις καμπύλες; (ίσως και να το έχεις γράψει στα παλιά σου μηνύματα αλλά τα διάβασα πριν πολύ καιρό και δεν θυμάμαι)

 

Επίσης, σου είναι σε παρακαλώ εύκολο να περιγράψεις το συναισθηματικό κομμάτι αυτής της διαδικασίας; Πως το αντιμετώπισε το παιδί; Οι άλλοι γύρω σας; Εσείς; Ποιες είναι οι μεγαλύτερες δυσκολίες που αντιμετωπίσατε συναισθηματικά; (

 

Χρησιμοποιούσα τα στατιστικά των ΗΠΑ.

 

Δες το ακόλουθο link:

 

http://www.cdc.gov/growthcharts/2000growthchart-us.pdf

 

Η πληθυσμιακή σύνθεση των ΗΠΑ, επειδή μέσα σε αυτήν εντάσσεται ποσοστό Ασιατών, είναι πιο κοντά στα δικά μας μεγέθη, αν την συγκρίνεις με στατιστικές βορειοευρωπαϊκών πληθυσμών.

Στατιστική του ελληνικού πληθυσμού δεν ξέρω να υπάρχει.

Οι καμπύλες που χρησιμοποιούν τα νοσοκομεία είχα καταλήξει ότι είναι αντιγραφή από παλαιότερη στατιστική της Μ. Βρετανίας (πιθανώς να κάνω όμως και λάθος).

 

Μια παρατήρηση για τις καμπύλες:

Καλές είναι για 3% και άνω.

Κάτω του 3% υπάρχει ένας άλλος κόσμος που δουλεύει με τυπικές αποκλίσεις.

Για να σου το πω γυναικεία, είναι σαν να θέλεις να στερεώσεις το στρίφωμα της φούστας σου και να το προσπαθείς με σακοράφα.

 

Το λινκ που σου έδωσα έχει όλους τους συντελεστές με τους οποίους μπορείς σε ένα excel να υπολογίσεις την τυπική απόκλιση για ένα ορισμένο ύψος χρονολογική ηλικία.

 

Όσον αφορά τις μετρήσεις, τέσσερις (4) το χρόνο είναι ικανοποιητικές.

Έξι (6) είναι το όριο "ξεκατινιάσματος" του παιδιού.

Φρόντιζε όμως να είναι σωστές. όχι με την μεζούρα της μοδίστρας.

Έχω γράψει πως πρέπει να γίνονται. Ψάξε το.

 

Για το τελευταίο που ζητάς, δυστυχώς δεν μπορώ.

Όταν τελειώσαμε την ιστορία, έδωσα στην κόρη μου τον λόγο της τιμής μου ότι δεν πρόκειται ποτέ και σε κανέναν ν΄αναφερθώ σε τέτοια θέματα.

Και είμαι άνθρωπος που τιμά τον λόγο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Για το τελευταίο που ζητάς, δυστυχώς δεν μπορώ.

Όταν τελειώσαμε την ιστορία, έδωσα στην κόρη μου τον λόγο της τιμής μου ότι δεν πρόκειται ποτέ και σε κανέναν ν΄αναφερθώ σε τέτοια θέματα.

Και είμαι άνθρωπος που τιμά τον λόγο του.

 

Απολύτως κατανοητό και θεμιτό. Και καλά κάνεις. Συγνώμη για τις ερωτήσεις απλά με παρέσυρε η αγωνία μου.

 

Κανανοητό επίσης γιατί το νωρίς είναι καλύτερα. Δεν ήξερα αυτό που λες για την κάμψη μετά το πρόγραμμα και για το peak στην εφηβεία μετά. Πολύ χρήσιμα.

 

Όσο για τις καμπύλες, και εμείς αυτές του λινκ που έβαλες χρησιμοποιούμε και η γιατρός.

Αλλά δεν εντόπισα μέσα στο έγγραφο την καμπύλη για την οποία μιλούσα, θα ρωτήσω την επόμενη φορά τη γιατρό αναλυτικότερα μήπως και δεν κατάλαβα καλά κάτι. Στο έγγραφο που έβαλες, με βάση τον πίνακα 15 στη σελιδα 145, ο γιος μου ειναι μεταξύ 3ης και 10ης καμπύλης (98,5cm), αλλά όταν συνυπολογίσουμε και την απόκλιση των 4,5 περίπου εκατοστών τότε όντως πέφτει κάτω.

 

Τις μετρήσεις του τις κάνουμε πάντα όπως είχες περιγράψει αναλυτικά παλιότερα εσύ, από την εποχή ακόμη που τον μετρούσαμε ξαπλωτό. Τώρα που είναι όρθιος οι μετρήσεις μας συμβαδίζουν με τις μετρήσεις και των γιατρών.

 

Αλλά θέλω να σταθώ λιγάκι στο τελικό κέρδος με όλη αυτή τη διαδικασία. Μετά από τόσο κόπο και ταλαιπωρία και τρεχάματα, αν τελικά αποφασίσουμε να μπούμε σε πρόγραμμα τότε η τελικά διαφορά στο ύψος του γιού μου θα είναι κατα μέσο όρο 4 εκατοστά; :(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Άντε να σου το κάνω λίγο πιο εύπεπτο:

 

Κρατικές υπηρεσίες υγείας των ΗΠΑ, σε ενημερωτικά σημειώματα προς το ευρύ κοινό αναφέρονται σε δύο (2) ίντσες. (οι επιστημονικές έρευνες ακόμη και στις ΗΠΑ είναι πάντα μετρικές, δηλαδή σε μέτρα/εκατοστά).

 

Από εδώ: http://www.childrenshospital.org/views/december04/heights.html

 

But the treatment doesn't turn a short child into a tall one.

Typically, a child taking growth hormone for several years only grows an average of 1.5 to 3 inches, while some children may not see any improvement in final height.

 

Και από εδώ: http://www.pcrm.org/pdfs/research/ethics/hum_hormone.pdf

 

An FDA report found that non–hormone-deficient children, by an average

age of 18.8 years, gained an average of 2.8 to 5 cm (1 to 2

inches) beyond predicted height after an average of 4.4 years

of treatment. ...... A higher dose used in another study

with injections 6 times per week for an average duration of

5.3 years resulted in a mean gain in adult height of 7 cm, or

about 2.7 inches.

 

Αλλά μην το δεις έτσι.

Το ανθρώπινο σύστημα μάτι-εγκέφαλος έχει "προγραμματιστεί" με την κανονική καμπύλη σαν default.

Παρατήρησε δύο άνδρες ύψους 1,70 και 1,75 αντίστοιχα.

Στη συνέχεια άλλους δύο 1,60 και 1,65

Ποιό ζευγάρι "δείχνει" να έχει μεγαλύτερη διαφορά;

(Σου το αφήνω σαν άσκηση)

 

Αυτό με τις "άλλες" καμπύλες δεν το κατάλαβα.

Κάποιοι γιατροί χρησιμοποιούν την οστική ηλικία αντί της χρονολογικής και έτσι βελτιώνεται η εικόνα. Πολύ αμφισβητήσιμη πρακτική.

 

Για την επιβράδυνση μετά την διακοπή θα βρεις γιατρούς που θα σου πούνε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Θα ισχυρισθούν ότι μετά 15 μέρες, ένα μήνα, ο οργανισμός επανέρχεται στην προτέρα αυτού κατάσταση.

 

Είχα βρει δύο papers το συμπέρασμα των οποίων ήταν ότι στα 4 εξάμηνα (δύο χρόνια):

α) χάνεις το 1

β) χάνεις το 1,5 (αυτό που έγραψα ότι τον πρώτο χρόνο χάνεις το 50% και τον δεύτερο το 25%

 

Τέλος, η εμπειρία η δική μου το επιβεβαίωσε -δυστυχώς- όταν μας τερμάτισαν την παροχή και πριν βρω την εναλλακτική λύση.

 

Όπως βλέπεις, σου αναφέρω όλες τις απόψεις γιατί η απόφαση είναι οτιδήποτε άλλο από εύκολη...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τα 4 εκ τελικού ύψους η ελλειψη αυξητικής ορμόνης έχει κ άλλες επιπτώσεις στον οργανισμό? Εκτός των 4 εκ στο τελικό υψος μηπως κερδιζει το παιδι φυσιολογικότερη αναπτυξη πχ των εσωτερικών οργάνων? ή πχ καλύτερη μεταβολική λειτουργία (αίσθηση πεινας ακλύτερη διατροφη κλπ κλπ) ?

 

Nmicha μήπως έχετε προσωπική άποψη για την κυρία Χαρμανδάρη? Σκοπευω να την επισκεφτω για 2η γνώμη και για εναν αλλο λογο, επειδη τρεχει μια ερευνα μου με αφορα για ενα κληρονομικό ορμονικό θεμα....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nmicha μήπως έχετε προσωπική άποψη για την κυρία Χαρμανδάρη?

 

Όχι, αλλά και δεν θα προσπαθούσα ν' αξιολογήσω κάποιον/κάποια σε ένα γνωστικό αντικείμενο που γνωρίζω ότι δεν υπάρχει παρά μόνον επιφανειακά.

 

Μόνο και μόνον ο όρος "ιδιοπαθής", που ελεύθερα μεταφράζεται σε "μακάρι να ξέραμε", τα λέει όλα.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα βρισκόμαστε στην εποχή πριν από τον Νεύτωνα, όταν όλοι θεωρούσαν φυσικό το σάπιο μήλο να πέφτει στην γη, κάποιοι μάλιστα προσπαθούσαν να μετρήσουν και τον χρόνο που θα πάρει η πτώση, αλλά ο Νόμος της παγκόσμιας έλξης δεν είχε ακόμη διατυπωθεί.

 

Έτσι, αξιολογούμε αυτά τα άτομα σύμφωνα με άσχετα κριτήρια, όπως πόσο ευγενείς είναι στην συμπεριφορά τους προς εμάς, πόσο χρόνο μας διαθέτουν σε κάθε επίσκεψη, και όχι στο κατά πόσο μπορούν να μας λύσουν το πρόβλημα που βιώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι και όχι μόνο σε αυτόν τον κλάδο... εγώ προσωπικά βίωσα τον τελευταίο χρόνο της ζωής μου ως μικρογραφία της ταινιας του λορεντζο οπως λεγατε αρχικά...

 

Μονη μου βρήκα απο τι πάσχω, ΜΟΝΗ μου επρεπε να πεισω ολοκληρο τιμ γιατρων που με κοιτουσαν σαν ουφο, και τελικά ακόμα η τελική επιβεβαιωση δεν εχει γίνει, γιατι πρεπει να σταλλουν δειγματα στην αγγλια για γονιδιακο ελεγχο γιατι εδω, αυτο το γονιδιο δεν μπορουν ΠΟΥΘΕΝΑ να το ελεξχουν!!!!

 

Απο αλλου ξεκινησα αλλου κετεληξα και εμαθα τοσα όση αντοστοιχη απογοητευση και εισεπραξα.

 

Ανακαλυψα λοιπον οτι εχω ενα ορμονικο θεμα (σπανιοτατο που προκαλει υπερταση)

και το ιδιο κ ο πατερας μου προφανως... για τον οποιο στα 64 χρονια του (!!!!!) κανένας γιατρός δεν κατάφερει να προσδιορισει την αιτια της υπερτασης, το

"ιδιοπαθης" είναι εννοειται καραμελίτσα... και επιπλεον επαιρνε λαθος και αδικως φαρμακα ΤΟΣΑ χρονια.... τωρα με ενα φαρμακο εχει πιεση 18χρονου....

 

Συγγωμη αν βγηκα εκτός θεματος, αλλα απλα ηθελα να πω οτι μαλλον σε ολους τους τομεις ειμαστε ολιγον....αλλου για να μη πω βαρυτερη εκφραση...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως όσον αφορά το ψυχολογικό κομμάτι νομίζω ότι είναι και το πιο δύσκολο

από τότε που ο γιος μας πήγ νηπιαγωγείο και μέχρι σήμερα επειδή προφανώς έχει ωριμάσει περισσότερο και ταυτόχρονα στο σχολείο τον κοροιδεύουν για το ύψος του βλέπω ότι αρχίζουμε να έχουμε πρόβλημα μόνο και μόνο από αυτό

Ταυτόχρονα οι ανά εξάμηνο επισκέψεις στον ενδοκτινολόγο όπου μετράνε κλασικά ύψος βάρος πίεση τον προβληματίζουν και συνεχώς αναφέρει ότι πάντα θα είμαι ένας κοντός

Επισης επιδινώνεται η κατάσταση από το γεγονός ότι είμαστε και οι δύο σχετικά ψηλοί

εγώ 1.68 και ο άντρας μου 1.85

αν αντιμετ'ωπιζετε τέτοιο πρόβλημα πώς το χειρίζεστε;

 

 

 

επίσης εγώ και αν οφείλω να ευχαριστησω τον nmicha διότι όταν πρωτοάνοιξα τη συζήτηση ήταν ο μονάδικος που μου έδωσε περισσότερες πλροφορίες και από τους γιαρτούς όταν ειδικά βρισκόμουν σε μια κατάσταση πανικού

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ........

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με βάση τους πίνακες του cdc παντως η μικρή μου ειναι στην 25% τετοια καμπυλη ειχα να δω ου ου ου παντα την 10η ακολουθουσε.... ειναι 108 εκ 5,5 ετών.

 

Ο μικρός αναλόγως την ορθια/ξαπλωτη στάση είναι 3 ετων ακριβως σημερα (να τον χαιρομαι) 92 εκ/90,5 εκ οποτε αντιστοιχα 7-15η με βαση αυτον τον πινακα ξαλαφρωσα λιγο γιατι σε αλλους ειμασταν πολυ πιο κατω...

 

εγω μεχρι τώρα χρησιμοποιουσα αυτο το τουλακι για ευκολία

 

http://www.medcalc.com/growth/

 

 

παλι με τους πινακες του cdc αλλά κάτι δνε ειναι πολυ σωστό με την ηλικία νομιζω... δειχνει την τομή λίγο πιο δεξια, σε αλλες περιπτωσεις παλι το υψος χαμηλοτερα κλπ... κοινώς ψιλοκλεβει...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑλημέρα και καλό φθινόπωρο!

 

Εγώ έχω μπερδευτεί διαβάζοντας τα σχόλια σου nmicha. Σ' ευχαριστούμε βέβαια πάρα πολύ που ασχολείσαι και βοηθάς τόσο πολύ αλλά με έχεις μπερδέψει (και είμαστε και συνάδελφοι και θα έπρεπε να καταλαβαινόμαστε ....). Αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα το παιδί περνάει τρελλή ταλαιπωρία με την αυξητική για κέρδος 4 πόντων που τελικά τους 2 τους χάνει με τη διακοπη άρα τελικά μιλάμε για 2 πόντους? Εσάς τόσο ήταν αυτό που κερδίσατε τελικά?

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει ... το ότι εμάς η οστική ηλικία βγήκε διπλή και μας έβγαλε η γιατρός τον μέσο όρο και μας είπε ότι είμαστε περίπου 6μήνες πίσω δεν ισχύει? Μας είπε βλακεία δλδ?

 

Εμένα η μικρή μετά το 1ο έτος (που ήταν στην 75η καμπύλη) έπεσε στην 50η και τώρα εδώ και σχεδόν 2 χρόνια ακολουθεί σταθερά την 25η καμπύλη. Εγώ ανησυχώ γιατί είναι να γίνει 1,56 τελικό υψος βάσει αυτής της καμπύλης και σε αυτή την εποχή μου φένεται λίγο. Επίσης έχει και αυτή στίγμα α μεσογειακής που κάπου διάβασα ότι επηρρεάζει. Σε όλα αυτά εμείς οι γονείς είμαστε ανήμποροι?? Δε μπορούμε να κάνουε κάτι? Εγώ ας πούμε έχω ακούσει ότι στα κοριτσάκια μπορείς να καθυστερήσεις την περίοδο. Δεν ισχύει αυτό? Γενικά πάντως αν δε μπορούμε να κάνουμε κάτι το καλύτερο θα ήταν να το αφήσουμε και τελείως και να μη σκάμε ένα σκασμό λεφτά σε γιατρούς, εξετάσεις (χώρια η ταλαιπωρία.)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν χανεο τους 2 ποντους, χάνει 2 ποντους απο την ετησια αναπτυξη του ετους που κανει τη διακοπη αν καταλαβα καλα.... δηλ κερδιζει πχ 4 ποντους και μετά τη χρονια που κανει διακοπη υπαρχει μι μικρή στασιμότητα... θα πρεπει ομως να το ξαναδιαβασω δεν ειμαι σιγουρη.

 

Για την οστική απλά λεει ότι δεν ειναι αξιοπιστη ενδειξη.

 

Βέρα σε ήθελα και για κάτι αλλο...

 

Διαβαζα οτι η χοληστερίνη είναι απαραίτητη για τον πολλαπλασιασμο ακι τη σωστη αναπτυξη των κυτταρων αρα και της γενικότερης αναπτυξης, οποτε αν εχετε παραπανω μη σκατε. Ειναι λάθος αυτη η εμμονη τους με τη χαμηλη χοληστερινη, Το θέμα δεν θα το αναλύσω εδώ αλλο αλλα μια υγιης χοληστερίνη ειναι 200-240...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βέρα σε ήθελα και για κάτι αλλο...

 

Διαβαζα οτι η χοληστερίνη είναι απαραίτητη για τον πολλαπλασιασμο ακι τη σωστη αναπτυξη των κυτταρων αρα και της γενικότερης αναπτυξης, οποτε αν εχετε παραπανω μη σκατε. Ειναι λάθος αυτη η εμμονη τους με τη χαμηλη χοληστερινη, Το θέμα δεν θα το αναλύσω εδώ αλλο αλλα μια υγιης χοληστερίνη ειναι 200-240...

 

 

Σοβαρά??? Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Τώρα γιατί η Χαρμανδάρη με έχει φάει να τη μειώσουμε? Εμάς ήταν 250 και τώρα έχει πέσει στο 214!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η χοληστερίνη αποτελεί χρήσιμη πρώτη ύλη για την ανάπτυξη του περιβλήματος των κυττάρων του σώματος, της κυτταρικής μεμβράνης. Καθώς ο οργανισμός αναπτύσεται παράγονται διαρκώς κύτταρα και χρειάζεται παράλληλα η δημιουγργία κυτταρικής μεμβράνης. Στην ενήλικη ζωή πάντως δεν προβλέπεται αντίστοιχη παραγωγή κυττάρων, οπότε η χρησιμότητα της χοληστερίνης εκλείπει

 

Για τα παιδιά λοιπόν που έιναι στην ανάπτυξη είναι απαραίτητη.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

ξαναδιαβασα λιγο το τοπικ...εχω γραψει παλαιοτερα, ο μικρος μου ειναι 3,5 ετων,βαρος 13 κιλα και υψος σημερα 93 ποντους...τον απριλη ειχαμε δει παιδοενδοκρινολο (γιατι εγω τρωγομουν και οχι ο παιδιατρος),η οποια τον εβγαλε στο 3% της καμπυλης αναπτυξης και με βασει τις εξετασεις που εκανε (σωμετομεδινη,νατρια-καλια και θυροειδη,επισης κοιλιοκακη),μας ειπε οτι θα ανησυχησει μονον αν πεσει κατω απο το 3% η αν για ενα χρονο μεινει εντελως στασιμος στο υψος και να την ξαναεπισκεπτουμε τον νοεμβριο περιπου...απο ολες τις εξετασεις, η σωμετομεδινη ειναι χαμηλη για τα δικα μου ματια συμφωνα με τις τιμες αναφορας,εντος ομως των οριων,αλλα δεν την ανησυχησε...επισης μας ειπε,οτι αν το παιδι παιρνει κατα μεσο ορο 5 ποντους το χρονο,ειμαστε καλα...και με βασει το υψος μας,εγω 1,52 και ο αντρας μου 1,68, δεν θα γινει ψηλος εκ των πραγματων...εδω ομως διαβαζω οτι ανησυχειτε για καμπυλες 25% και 10%,ειναι δυνατον να ειμαστε στο 3% και να μην υπαρχει ανησυχια απο την γιατρο??η αγωνια μου,δεν ειναι να γινει ψηλο η κοντο το παιδι μου, αλλα το αν εχει καποια ελλειψη ορμονης που επειρεασει γενικως την αναπτυξη του σε ολα τα επιπεδα...τι σχολια εχετε σε αυτα που γραφω συμφωνα με τις εμπειριες σας?? να σας πω επισης,οτι γεννηθηκε στις 37 εβδομαδες και 3 μερες και 3 κιλα και μεχρι ενος ετους ηταν στις υψηλοτερες καμπυλες αναπτυξης τοσο σε υψος οσο και σε βαρος...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...