Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Αυτο εννοουσα.Μηπως το υψος κ η οστικη του Α που ειναι πολυ πισω εχουν σχεση με ελλειψη αυξητικης.Αλλα το βαρος ειναι μια χαρα.Τα παιδια με ελλειψη αυξητικης μας ειχε πει ο doc οτι ειναι συνηθως "χοντρουλικα".Μην αγχωνεσαι!Ολα καλα θα ειναι.Τα διδυμα δεν εχουν παντα την αναπτυξη που εχουν τα υπολοιπα παιδια της ηλικιας τους

 

Πάντως ο δικός μου που έχει πλήρη έλλειψη αυξητικής μόνο χοντρούλης δεν είναι τρομάζουμε να πάρουμε κανένα κιλό παρότι τρώει πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και μια ερώτηση βρε παιδιά σχε σχέση με την οστική. Δεν καταλαβαίνω το αποτέλεσμα . Εάν το ύψος ανταποκρίνεται με την οστική είμαστε οκ? και εάν η οστική ηλικία είναι μικρότερη από την κανονική σημαίνει ότι υπάρχει περιθώριο να ψηλώσει?

Link to comment
Share on other sites

μαμαδες καλασπερα!!!

 

μπερδευτικα με τις οστικεσ που λετε!!!!!!δεν μπορω αλλο!!εγω οταν εκανα την οστικη ηταν η μικρη 3 ,5 ετων και ο ακτινολογος την εβγαλε οστικη 3,5 ετων

μεσ την μαυριλα εγω, που ξερω οτι καλο ειναι , να ειναι η οστικη πολυ προσ τα κατω.

 

παω στον ενδοκρινολογο τον χιωτη την εβγαλε 2,5 ετων !!ποιον να πιστεψω!! καναμε και την σωματοπεδινη στην βοιοιατρικη βγηκε 160 αρκετα καλη!!!!!!!!!! πηρε και 8 ποντουσ περυσι . αντε λεω ανεβηκε λιγο η καμπυλη !! σταματαω να ασχολουμε για λιγο!!

 

εντωμεταξυ περυσι ιανουαριο με αυγουστο πηρε μολισ 4,5 ποντουσ πηγα να πεθανω!!και σεπτεμβριο με 19 νοεμβριου πηρε 4 ποντουσ!!

 

τωρα παλι βουτια!! ειμαστε λιγο πανω απο τη τελευταια καμπυλη!!!!

απο 19 νοεμβριου εωσ σημερα 1 ποντοσ!!!!!!!και αυτοσ λειψοσ!!!!!

 

τι να πω!!θα την ξαναμετρησω παλι 30-6 να δουμε!!

η εκπληξη οταν λεω οτι εχει κλεισει τα 4!!!!!!!!!μεχρι που μου ειπε καποια ,φαινεται ακομα πολυ μωρο!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

εχει απολυτο δικιο !!τα αλλα 4 χρονα εχουν γινει πια παιδια εμενα ειναι φαινεται ακομα μωρο!!!!!!!!!!

 

4 χρονων και 2 μηνων 97 ποντουσ!!!!!!!

 

υ.γ γιατι σκαω?? το χω ξαναπει ,,,,,,,,γιατι οικογενειακως ειμαστε ντερεκια!!!

Link to comment
Share on other sites

διαφωτιστε και μενα!!!!!!!τωρα το διαβασα πιο πανω!! τι ιστορια ειναι αυτη με την βιταμινη d!!!!!!!!!!!!

 

σε τι βοηθαει?

ποιοσ σασ την εδωσε??

 

 

Μετά από εξετάσεις που κάναμε βρέθηκε έλλειιψη της βιταμίνης. Είναι αυτή που πρέπει να υπάρχει για την αύξηση και ενδυνάμωση των οστών και παίρνουμε συμπλήρωμα. Τώρα έτσι που τα λες παραπάνω δεν βρίσκω κανένα θέμα με την ανάπτυξή της. Οι γιατροί τι σου λένε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από εξετάσεις που κάναμε βρέθηκε έλλειιψη της βιταμίνης. Είναι αυτή που πρέπει να υπάρχει για την αύξηση και ενδυνάμωση των οστών και παίρνουμε συμπλήρωμα. Τώρα έτσι που τα λες παραπάνω δεν βρίσκω κανένα θέμα με την ανάπτυξή της. Οι γιατροί τι σου λένε...

ποιο συμπληρωμα σας εδωσε?? Ηταν μεγαλη η ελλειψη?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την παντελή άγνοια, θέλω να σας ρωτήσω, τί είναι αυτό που σας παρακίνησε να κάνετε αυτές τις εξετάσεις; χαμηλό βάρος, χαμηλό ύψος ή μήπως μη αύξηση βάρους και ύψους σε μια ορισμένη ηλικία; Εμείς κάναμε στον 6, 5 ετών γιο μου αιματολογικές (βιοχημικές, ανοσολογικές και ορμονολογικές) γιατί είχε περάσει πολύ μεγάλο διάστημα από τότε που έκανε την πρώτη δόση epaxal και valirix και ευτυχώς έχει αντισώματα, έτσι θα κάνουμε τις δεύτερες δόσεις κανονικά (δηλαδή αν δεν είχε αντισώματα, θα τις κάναμε από την αρχή τις πρώτες δόσεις). Στις βιοχημικές ήταν οριακά ο σίδηρος (με χαμηλότερη τιμή το 40, ο μικρός είχε 46), οπότε ξεινήσαμε διατροφή πιο πλούσια σε σίδηρο, αλλά είδαμε τη συνολική χοληστερίνη να είναι στο 204 (με τιμές για παιδιά από 200 και πάνω να θεωρείται υψηλή), οπότε ξεκινήσαμε γαλακτοκομικά με λίγα λιπαρά, πιο πολλά φρούτα και λαχανικά). Βέβαια, ο μικρός έχει 5 κιλά παραπάνω (με βάση τηκ καμπύλη και το δείκτη μάζας σώματος έπρεπε να είναι 27 κιλά με ύψος 1,24 και είναι 32). Οπότε ίσως είναι τα 5 παραπάνω κιλά που δίνουν και την αυξημένη χοληστερίνη, πάντως έτσι κι αλλιώς μπήκαμε στη λογική της σωστής διατροφής. Πάντως οι δείκτες για τον θυρεοειδή ήταν ΟΚ.

Επίσης, είδα την εξέταση ASTO (μήπως ξέρετε τί δηλώνει;) λίγο πιο τσιμπημένη και μας είπε ότι θα την επαναλάβουμε μετά το Πάσχα (για να δούμε και τη χοληστερίνη).

Η σωματεδίνη, ποιος δείκτης είναι; Σας συμβούλεψε ο γιατρός να κάνετε ειδικές εξετάσεις; Για ποιο λόγο; Επίσης, τί είναι η αυξητική ορμόνη και από πού συμπεραίνει κανείς αν έχει έλλειψη ή όχι; Τέλος, τί εξέταση είναι αυτή με την οστική ηλικία και πότε πρέπει να την κάνουμε; Με συγχωρείτε για όλες τις ερωτήσεις....:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

εκανα την αντινογραφια αριστερου χεριου στον τριχρονο γιο μου και γραφει οτι " η οστικη ηλικια ειναι για τους πυρηνες των δακτυλων 4 ετη ενω για τους πυρηνες της πηχεοκαρπικης 2 ετη..."

ξερετε ποιο κοιταμε,το 4 η το 2???αν κοιταμε το 4,μπαινουμε σε ιστοριες ε??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και μενα η εκει στο μητερα μου λεει 2 ηλικιες 3,5 και 5 και ρωταω ποιο κοιταμε και μου λεει το 5

μετα στην ενδοκρινολογο μου εκανε αλλη μετρηση και την εβγαλε 4

οποτε προτιμω τελικη αποφαση απο τον γιατρο που παρακολουθει και το παιδι σου

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

αργει το ραντεβου μου με τον γιατρο,ειναι πρωτο ραντεβου με ενδοκρινολογο για εκτιμηση υψους-βαρους του μικρου μου...μου ζητησε την ακτινογραφια να εχουμε μαζι...αυτο το 4 ετη,με ανησυχει πολυ

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θυμισε υψος και βαρος

 

 

υψος 90 και βαρος 12 (εδω και χρονο το ιδιο βαρος και υψος πηρε μονον 5 ποντους στον χρονο ολοκληρο)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειναι αδυνατος και κοντουλης αλλα οχι τραγικα, ειναι στο οριο μαλλον στο 5% κοντα?

επισης οι 5 ποντοι που λες μπορει να ειναι και 7 γιατι στα 2 ισως ειχε μετρηθει ξαπλα και τωρα ορθιος

απο την αλλη εχεις 2 ηλικιες 2-4 με ΜΟ το 3 και αυτο καλο ακουγετε (χωρις να ξερω χεχεχε)

γιατρο ποτε εχεις ραντεβου? παιδων?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δευτερο δεκαενθημερο του απριλη...στην κανακα που απευθυνθηκα αρχικως,το πρωτο διαθεσιμο ραντεβου ηταν τον ερχομενο νοεμβρη...εμεινα με ανοιχτο στομα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ποσο εισασταν πριν? και ποσο καιρο θεραπεια? εμεις σε λιγο επανεξεταση και ηταν στο 9 η D3

 

Ρε Γατουλα τι ειναι το d2,d3;Εμεις βιταμινη d ειχαμε κανει κ ηταν καλη.

tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

η Χ... αυτη τη φορα ζητησε πολυ συγκεκριμενη εξεταση βιταμινης

μαλιστα δε γραφοταν ετσι στον εοπυυ και εβαλε μια αλλη στη θεση της και εγω εκανα αυτη που επρεπε εναντι

αλλα δε θυμαμαι ονομα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η χαμηλη D απο μονη της σχετιζεται με χαμηλο υψος? Σε ερωτηση μου σε ενδοκρινολογο μου ειχε πει μονο αν εχουμε και χαμηλο ασβεστιο. Αλλιως μπορει να θεωρηθει και τυχαιο γεγονος μια που η τιμη της D ευκολα αλλαζει. Το εχετε συζητησει με τους δικους σας γιατρους?

Link to comment
Share on other sites

Laida δε λεω οτι σχετιζεται με το χαμηλο υψος, απλο αφου υπαρχει ελλειψη πρπει να το φροντισουμε και αυτο

....τσιμπησαμε και ενα ποντο

το πρωι 105 το βραδυ 104 χαχαχχα

 

73-83-89-96-102 καλα παει!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...